UHTMS 18 19 Bidault's verblijf in West-Duitsland Libanese miljonair Boestani verongelukt 1^ BINNENLANDS NIEUWS Beursoverzicht Eric de Noorman - Het raadsel Egil AGENDA Zaterdag 16 maart 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 MALEISIE POTTE^^ SCHIETPARTIJ IN HAVANNA FRANSE ACTIVISTEN TERUGGESTUURD LUSTELOZE STEMMING, DELI FLAUW a rMb maandag maart dinsdag maart De Beierse minister van Bin- nenlandse Zaken Junker heeft vrijdag te München verklaard dat de voormalige Franse pre mier Bidault, die thans leider van de Franse nationale ver- zetsraad (C.N.R.), de Beierse autoriteiten nog niet heeft ver zocht om als politiek vluchteling in Beieren te mogen blijven. Hij heeft ook nog geen verblijfsver gunning aangevraagd. Op een persconferentie ver klaarde de minister dat Bidault in de brief, die hij aan de Beier se autoriteiten had geschreven, slechts te kennen had gegeven dat hij in Duitsland zou willen blijven. Bidault had hierin ook gezegd dat de democratische traditie wil dat bannelingen geen hinder palen in de weg worden gelegd, wanneer zij in het land, dat hun gastvrijheid heeft geboden, wet tig politiek werkzaam zijn. Dit geldt ook wanneer deze politie ke bedrijvigheid is gericht tegen een regering, waarmede die van het gastland vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Bidault had gevraagd hem er schriftelijk over in te lichten op welke wijze hij nog politiek werkzaam zou kunnen zijn, in dien hem vergund werd in Beie ren te blijven. Minister Junker besloot met de mededeling dat Bidault een dergelijk schriftelijk antwoord niet binnen een of twee dagen kon worden gegeven. Het zou tenminste volgende week worden, voordat aan Bi- daults verzoek zou kunnen wor den voldaan. De Beierse minister van Bin nenlandse Zaken verklaarde ook nog dat thans moest worden uit gemaakt wat precies onder „po litieke bedrijvigheid" valt en welke beperkingen hierin aan Bidault zouden moeten worden opgelegd. Hjj voegde hieraan toe: „Een aanvrage om een verblijfsver gunning kan b.v. worden gewei gerd, indien er reden bestaat om aan te nemen dat de voornemens of het optreden van de aanvra- De Libanese miljonair Emile Boestani, één van de vermogend- ste en invloedrijkste zakenlieden en politici in het Midden-Oosten, is vrijdag verongelukt. Zijn parti culiere vliegtuig waarmee hij, met twee andere passagiers, van Beiroet op weg was naar een bij eenkomst van de Arabische Bank in Damascus, stortte nabij de Li banese kust in de Middellandse zee. De stoffelijke overschotten van de Britse piloot en de patholoog dr. Toeqan konden worden gebor gen. Het zoeken naar de lijken van de miljonair en van een hoge functionaris van diens aanne- mers. en handelsmaatschappij is gestaakt. Men vermoedt dat zij bekneld zaten in het inmiddels gezonken wrak. De piloot had in zijn laatste boodschap gemeld, dat hij niet in Damascus kon landen en terug vloog naar Beiroet. De in 1907 geboren' Emile Boestani was eens een arme Ara bische jongen, die als bordenwas ser het geld moest verdienen voor zijn studie voor civiel inge nieur aan de Amerikaanse uni versiteit in Beiroet. Later werk te hij als kelner voor zijn studie aan het technologisch instituut van Massachusetts. In 1938 richtte hij de aanne mers- en handelsmaatschappij (C. A.T.) op, die begon met de bouw van huizen en geleidelijk grotere regeringscontracten kreeg.,Deze maatschappij groei de tot een reusachtige onderne ming ui^, die na de oorlog enige van de grootste ontwikkelings projecten in het Midden-Oosten uitvoerde. O.a. had zij een groot aandeel in de aanleg van nieuwe oliepijpleïdingen van Irak naar de Syrische kust. Boestani en zijn maatschappij overleefde vele intrigues en opstanden in de lan den waar zij werkten. In novem ber jl. werd de miljonair echter in Irak bij verstek ter dood ver oordeeld, omdat hij met Be C.A.T. zou hebben deelgenomen aan een samenzwering om in augustus 1962 de pijpleiding bij Kirkoek in Noord-Irak op te bla zen. Het doodvonnis werd later gewijzigd in levenslange gevan genisstraf. In 1951 kwam Boestani in het Libanese parlement, nadat hij zijn kiesdistrict door zijn vlieg tuigen had laten „bombarderen" met propagandamateriaal. Hij was leider van het „front voor sociale actie" en eens minister van Openbare Werken. Als zakenman en politicus was hij een krachtig voorstander van een goede verhouding tussen de Arabische wereld en het Westen, in het bijzonder met Engeland. Hij schreef verscheidene boe ken, o.a. „De Arabieren gisteren, vandaag en morgen". Boestani ijverde voor de vor ming van een gezamenlijk fonds van de Arabische olieproduceren de landen en de daar werkende oliemaatschappijen, waarin vijf procent van de oliewinsten zou moeten worden gestort ten be hoeve van de ontwikkeling van de Arabische landen die geen olie bezitten. Dit was z.i. de enige ma. nier om de Arabische wereld te maken tot een „bolwerk van voorspoed, waar het communis me nooit vat op zal krijgen." De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, is donderdagavond uit Manilla in Djakarta teruggekeerd. In een persconferentie op het vliegveld van Djakarta zei de minister dat zijn besprekingen met de Philip- pijnse regering „bijzonder vruchtbaar" zijn geweest. Tus sen Indonesië en de Philippij- nen bestaat volledige overeen stemming van opvatting ten aan zien van de plannen voor de stichting van de Federatie-Ma- leisië. Minister Soebandrio verklaar de, dat Indonesië het Philippijn- se voorstel heeft aanvaard voor een overeenkomst op ministe rieel vlak van de drie betrokken landen, gevolgd door een „top conferentie" hij sprak de hoop uit. dat het voorstel van de Phi- lipoijnen ook bij de regering van Malakka in goede aarde zou Philippijnen heeft een uitnode- vallen. President Macapagal van de ging aanvaard om een officieel bezoek aan Indonesië te bren gen. Een datum voor het bezoek •was nog niet vastgesteld. Van zijn kant is ook president Soe- karno van plan de Philippijnen te bezoeken, aldus minister Soe bandrio. MENtftOLPELLETS TcjJen hoest.en Keelpijn i Uitwerking frappan^^^/ De Cubaanse radio-omroep heeft vrijdag gemeld dat Cubaan se militiemannen donderdag jl. in Havanna een man hebben doodgeschoten en een andere ge wond. De toestand van de ge wonde zou niet ernstig zijn. Dit geschiedde, toen vier „tegenrevolutionairen" in een volgens de radio gestolen leger- jeep het terrein van de ambassa de van Urugay in Havanna op reden. Er stond een militieman op wacht bij de toegang tot het ambassadeterrein, die de jeep wilde laten stoppen. Deze reed echter door, waarop hij werd be schoten. Volgens de Cubaanse radio- omroep verschenen er, toen de schietpartij begon, verscheidene bewapende tegen-revolutionairen op het dak van het gebouw van de Uruguese ambassade, waarin zij een toevlucht hebben gevon den. „Deze ambassade is een waar toevluchtsoord voor Cubaanse tegen-revolutionairen geworden," aldus de Cubaanse radio-omroep. ger afbreuk zullen doen aan za ken, die voor het gastland van groot belang zijn. groot belang zijn. En de Frans- Duitse vriendschap is voor West- Duitsiand een zaak van groot gewicht", aldus minister Jun ker. Bidault zelf heeft vrijdag in zijn Beierse verblijfplaats Stei- nebach tegenover het persagent schap „Teamster Agency" dat onder leiding staat van Paul Ri- beaud, een broer van Bidaults secretaris Guy Ribeaud ver klaard dat de vraag, of hij in Beieren zal blijven of naar een ander land zal gaan, zal worden beantwoord door het in zijn zaak door de Beierse regering te ne men besluit. Hij zei ook: „Men heeft mij, een onbekende vreemdeling, in Duitsland en vooral in Beieren, spontaan en vriendschappelijk ontvangen. Ik dank de Duitse vrienden, die voor mijn zaak ri sico's hebben genomen en die bereid waren tot financiële en andere opofferingen. Ik wil ook mijn dank betuigen aan de inwoners van verschei dene Europese landen, die aan de politieke banneling, die ik nu ben, onderdak en gastvrijheid hebben aangeboden. Een derelijke edelmoedigheid wordt niet zo vaak aangetroffen, dat men, indien zij wordt onder vonden, er niet dankbaar voor zou zijn en haar niet immer in gedachten zou houden", aldus de voormalige Franse eerste- minister Georges Bidault. SLACHTOFFERS V.AN DE WINTER. Zes kleine plezierbootjes, die in het ijs van de Hobbemakade vast. zaten, hebben afgelopen maandag bij het passeren van een ijsbreker, vermoedelijk een lelijke duw van het opzij geschoven ijs gekregen. Hoe het zij; nog vóór de ijsbre ker was verdwenen lagen alie bootjes gezonken (foto). Een triest gezicht HEDEN TERNEUZEN: Concertgebouw, 8 uur: „Jerry als loopjongen". Luxor-Theater, 8 uur: „De zoon van kapitein Blood". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Messolina". Sportterrein Buitenweg, 4.15 uur: A.Z.V.V.Nieuwdorp. ZONDAG 17 MAART TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Jerry als loopjongen"; 4.30 en 8 uur: „De zoon van kapitein Blood". Concertgebouw, 8 u.: „Jer ry als loopjongen". Zuidersportpark, 2 u.: Ter- neuzen IHontenisse. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum 3.45 uur: „Messalina"; 8 uur: „Helden sterven jong". MAANDAG 18 MAART TERNEUZEN: Café Maandag, 7.30 uur: Vergadering Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Terneuzen. AXEL Het Centrum, 8 uur „Helden sterven jong". DINSDAG 19 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: ,De model-huisknecht". Drie Franse activisten, die door Spanje waren uitgewezen zijn donderdag toen zij per vlieg tuig in Caracas arriveerden met hetzelfde toestel teruggestuurd. Perez, Casals en Sanchez, die geen visum voor Venezuela had den, beschikten wel over een vliegbiljet voor Argentinië, doch daar hun vliegtuig niet verder ging dan Caracas, kregen zij van de Venezolaanse autoritei ten geen toestemming het vlieg veld te verlaten. CANADEES AANGEHOUDEN VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN PALING Op verzoek van de Haarlemse politie is in Monnikendam, aan gehouden de 51-jarige groothan delaar in vis G. R. uit Canada, verdacht van verduistering van 11.000 ten nadele van een Haar. lemse palingrokerij. De groothandelaar wordt er van verdacht dat hij paling, die hij in Canada in opslag had, ver kocht heeft naar Duitsland. De aangehoudene ontkent de verduistering. Hij zei dat er in Canada voldoende paling is. Hij heeft wel paling naar Duitsland verkocht. Het onderzoek wordt voortgezet. De Canadees verbleef tijdelijk in Monnikendam. BEDRIJFSGEGEVENS BIJ INBRAAK VERBRAND In de nacht van donderdag op vrijdag werd in het bedrijf Mul derVogem, Nieuw-Vennep (wa- terzuiverinstallaties), naar de di rectie meedeelt, ingebroken mid dels het forceren van de fabrieks. deuren. De safes werden openge- brand. Hierdoor is een deel der gegevens voor de jaarstukken 1962 verbrand. Getracht zal wor den op zo kort mogelijke termijn uit de gespaard gebleven beschei den nieuwe cijfers te produceren. De directie meent dit te moe ten berichten daar zij, gezien de uitgifte van aandelen der ven nootschap op de incourante markt, voornemens was begin april het jaarverslag te doen ver schijnen hetgeen door de gewij zigde omstandigheden enige ver traging zal ondervinden. Daar er nimmer geld of geldswaardige papieren in de kluis aanwezig waren, is slechts sprake van schade aan kantoor-inventaris, alsmede bedrijfsstagnatie, welke beide door verzekering ruim schoots zijn gedekt. DODELIJK ONGEVAL Omstreeks het middaguur is gisteren de 61-jarige heer G. Pennenkamp uit Blokker bij werkzaamheden op het spoor wegemplacement in Uitgeest door een loco-motor aangereden en gedood. De heer Pennen kamp was in dienst bij het aan nemingsbedrijf van de firma Blauw in Hoorn en verrichtte werkzaamheden voor de N. S. DODELIJK VERKEERSONGEVAL De 14-jarige Leo Knoester (Zwolsestraat 79) in Schevenin- gen is gisteren kort voor het middaguur bij een verkeerson geluk in de Badhuisstraat om het leven gekomen. De jongen kwam onder een vrachtauto. Hij is ter plaatse overleden. IK KOM ERAN, ZEI DE PORTIER De hoofdportier van een Til- burgse industrie met enkele vestigingen verspreid in de stad is een nauwgezet man, die zelfs geen rust heeft als zijn dienst uren al zijn verstreken. Op een goede avond, het was bijna nacht, wilde hij nog even gaan zien of zijn ondergeschik ten wel klaarwakker waren bij het bewaken van één der fa brieksgebouwen. In burger ging hij naar het bedrijf en hij wipte in het nachtelijk duister stiekum over het hek. Een fractie later gevoelde de man zich al in de kraag gegre pen door de bewakers, .die inder daad klaarwakker waren. Het gebeurde heeft op het gro te bedrijf tot een schlager geleid die op de wijze van Catootje be gint met „Op het hek, op het hek, zei de portier, ik kom er an, ik kom er an, zei de brigadier". Iedereen zingt het uit volle borst meé, behalve de hoofdpor tier die het lied maar weinig kan waarderen. T. B. C.-GEVALLEN ONDER UTRECHTSE STUDENTEN In de afgelopen weken zijn bij tien studenten aan de rijksuni versiteit in Utrecht tuberculose geconstateerd. Het betreft hier studenten van de faculteit der kunde. Negen van hen zijn opge- nomen in het Nederlands studen ten sanatorium in Laren. De tiende patiënt gaf er de voor keur aan thuis te kuren. De stu denten zijn allen eerste of twee de jaars. Prof. dr. H. Freudenthal, sec retaris van de academische se naat, der rijksuniversiteit, deelde 't A.N.P. gistermiddag mee, dat van de 10 .patiënten er' één of twee besmettelijke tuberculose hebben. In acht gevallen is er sprake van lichte t. b. c. volgens hem is er geen reden tot grote ongerustheid. P. T. T. - AMBTEN AAR GEARRESTEERD De postale recherche te Am sterdam heeft de 48-jarige P. T. T-ambtenaar J. van B. te Zeist aangehouden, die zich op zeven maart j.I. een aangetekende brief met 73,75 had toegeëigend. Van B., die en het postkantoor hoofd zakelijk belast was met de be handeling van aangetekende- en expressestukken, heeft inmiddels bekend sinds 1959 ongeveer 45 aangetekende en drie expresse stukken te hebben verduisterd. Volgens de postale recherche ging hij daarbij zó geraffineerd te werk dat hij toch het aantal van de brieven, dat dagelijks moest worden verzonden, klop pend wist te houden, zedat de re- cherchhe, die de herhaalde ver dwijning van brieven twee jaar heeft onderzocht, eerst deze maand de schuldige kon arres teren. Van B. maakte soms ook aan getekende brieven open, nam dan een gedeelte van de inhoud er uit, plakte ze weer dicht en de poneerde ze weer onder de an dere aangetekende stukken. Vaak spoelde hij de inmiddels van hun inhoud beroofde brieven door het toilet weg. Het totale bedrag dat in Zeist de laatste jaren uit de brieven wordt vermist bedraagt ongeveer ƒ7000. Van B„ die reeds 25 dienstjaren heeft, stond als be trouwbaar en ijverig bekend. Hij is inmiddels voor de officier van justitie te Utrecht geleid. BRAND Een korte felle brand heeft gistermiddag omstreeks kwart over één een slaapkamer en een woonvertrek op de derde etage van een pand aan de Rotter damse Busken Huetstraat vol ledig vernield. Persoonlijke on gelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. De schade wordt op 10.000 geschat. Volgens de Rotterdamse brandweer is de brand vermoe. delijk ontstaan door spelen met lucifers van twee jeugdige kin-» deren in één van de slaapkamers van het huis. De moeder kon haar kroost tijdig in veiligheid brengen. De brandweer slaagde er in, met inzet van drie nevel- stralen, de brand in vrij korte tijd te blussen. De stemming voor de interna tionale waarden is gistermiddag, voor de laatste dag van deze beursweek, beslist tegengevallen. De handel was lusteloos, mede in verband met het naderende week. einde. Kon. Olies en Philips lagen aangeboden in de markt, ondanks de gunstige dividend- voorstellen, die donderdag door beide concerns werden bekendge maakt. AKU en Unilever lager, Hoogovens prijshoudend. Donderdag nabeurs werd de markt overspoeld met dividend- voorstellen. Kon. Olie maakte een jaardividend 1962 bekend van 6,25, tegen 5.25 over 1961. Philips keert over 1962 onveran derd 16 procent dividend, plus vijf proeent in agio-aandelen uit over het sterk verhoogde kapi taal. Ten slotte geeft Hoogovens ook een onveranderd dividend van twintig procent. Daar kon de beurs het dus voorlopig mee doen. De reacties waren oplopen de koersen voor aandelen Kon. Olie en die van Hoogovens. Phi lips reageerde vrijwel niet. Er ging toen echter weinig om. Amerika gooide later roet in de gunstige reacties van Amster dam door ea. een halve dollar lager voor de olie- en Philips- aandelen te sluiten. Deze Ameri kaanse domper had men op het Damrak stellig niet verwacht. Onnodig te zeggen dat de zwak ke stemming in Wall Street voor genoemde fondsen, gisteren van invloed was op het koersver loop van deze aandelen in Am sterdam. Philips daalde op 149,80 ca. 2.70 ten opzichte van de slotkoers van donderdag. Men vreest hier te zijner tijd een druk op de koers van de aande len als gevoie van aanbod ran de sto^kdividen^en. Zekerheid hier omtrent heeft men vanzelfspre kend niet. Kon. Oh'e bleef op f 166.70, ruim een golden bene den het slot van donderdag, rin- begrijoeiök na de divifendverho- sing, aldos de beurs. Hoopov"«s bielden zich zeer goed op 522 (523). Het onveranderde dividend van twintig procent van Hoog ovens was dan ook voor de beurs zeker geen tegenvaller, gezien da minder gunstige stemming vooï> dit fonds gedurende de vooraf, gaande maanden. AKU deelde in de malaise met een koersverlies van vijf punten op 444%. Unile vers een paar dubbeltjes lager op ƒ143,80. Vergeleken met de slot koers van de vorige week, boek te AKU deze beursweek toch nog een koerswinst van ca. negen punten. Hoogovens bleven prak tisch onveranderd. Philips daalde twee, Kon. Olie ca. anderhalve gulden. Unilevers speelden quit te. In de scheepvaartsector viel niet veel te beleven. De stem ming was er nauwelijks prijshou dend. Van de leidende cultures gaf Deli een flauwe stemming te zien op een prijs van 137, na 141 en een vorige slotprijs van 143. De beurs verwacht een di videndverlaging voor dit fonds. Het aanbod kwam in een vrij lege markt, vandaar de forse koersdaling. In de staatsfondsen- hoek -was de nieuwe 4% procent lening aan de vaste kant. In de lokale afdelingen werden aandelen „Blaauwhoed" iets hoger geadviseerd op nieuwe emissiemogelijkheden, In aandelen Bührmann. Vro men Papier en die van Tetterode, werd op verzoek van het beurs- bestuur gisteren geen notering opgemaakt in verband met een te verwachten bericht. De beurs spreekt over een fusie. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden geldend, luiden: 46. „Wel verbaasd", gromt Harg,' „wél verbaasd! En moet ik al deze onzin geloven?" De ontwikkeling van zijn her sens heeft nooit gelijke tred kun nen houden met die van zijn spie ren en hij kijkt weifelend van Ulfa naar het Ihand, folterwerktuig in zijn „Ik verzeker je dat het de waar heid is", zegt Ulfa gejaagd, „en als je mij niet gelooft, ga dan maar „Waarheen?" vraagt Harg zoet sappig, als Ulfa ineens zwijgt. „Waarheen lelijk ratje!" „Dat zeg ik niet, want dan ver moord je mij", roept Ulfa met de krampachtige koppigheid van een veroordeelde uit. „Doe met mij wat je wilt, Harg, maar ik zeg nooit waarheen ik de echte Wuffa ge bracht heben jij zult mij niet doden zolang je dat niet weet en mijn gestel js niet sterk, dus als jij mh „Ach zwiiz. lafaard", grauwt Harg, de tang wegleggend. Hij loert peinzend maar zijn zwetende gevangene. „Zoiets mals heb ik nog nooit gehoord", prevelt hij dan, „twee mensen kunnen nooit zóveel op eikaar lijken." En dat is zo ongeveer dezelfde conclusie, die verweg in hun schuilplaats in het moeras de vogelvrijen bereikt hebben, nadat ze eerst in stomme verwondering Egil's verhaal aangehoord hebben. De aanvoerder, heer Aldo, kijkt de knaap met toegeknepen ogen aan. „Je liegt", zegt hij dan be daard. „Jij bent Wuffaen je zult stervennu!!" Engels pond Amer. dollar Canadese dollar Franse fr. (100) Belg. fr. (1001 Duitse M. (100) Zweedse kr. (100) Zwits. fr. (100) Ital. lire (10.000) Deense kr. (100) Noorse kr. (100) Oost. Sch. (100) Port. esc. (100) Spaanse peseta (100 gr. coup.) 10.0210,12 3,57—3,63 3,29—,, 3,34 73,20—,, 73,70 7,14—,, 7,19 89,60—,, 90.10 68,70—,, 69,70 82.95—,, 83,45 57,00-,, 59,00 „51.70-,, 52,70 49.80—., 50,80 13,90—., 14,00 12,47%— f 12,62% 5,90 6,05 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen AKU: 446—446% Hoogovens: Kon. Olie: 167.20—168.20 Pliilips: 149.80—151.00 gl Unilever: 143.70—144.00 Bjeursindices 13/3 14/3 15/3 -489.3 4S7,7 484,0 330.5 329,8 329,4 143.6 143,5 142,8 237,1 236,9 236,9 153,1 153,6 152,9 359,6 35S.8 356,7 Nabeurs (445%) (523) (166.20) (149.50); (143.50);

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3