PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA KERKDIENSTEN Geen oesters in Grevelingen en Veerse Meer Eist de "S SEKS! BUITENBIJTS Gemeenteraad van Cadzand Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 maart 1963 TERNEUZEN Zondagdiensten BRESKENS STOPPELDIJK ZAAMSLAG Voor de zondag Franse kerkelijke steun voor mijnwerkers FRANSE KERNPROEF Somalië en Engeland SCHADE AAN OESTERPERCELEN O. A. S.-LEDEN VEROORDEELD Jubileumconcert Kunstmaand Orkest. Een zeer talrijk en aandachtig luisterend publiek was gister avond in het Concertgebouw aan wezig voor het bijwonen van het jubileumconcert door het Kunst maand Orkest onder leiding van Anton Kersjes, met als soliste de vermaarde pianiste Janine Da- costa. Ook een aantal leden van het Kunstmaandorkest, dat op 15 februari 1.1. tien jaar bestond en nu onder de auspiciën van de Z. V. U. naar Terneuzen was ge komen, was niet aan een griep aanval ontkomen, reden waarom de dirigent een wijziging in het programma moest aankondigen. Vooral het Concert in a kl. t. op. 54 voor piano van R. Schu mann, dat vóór de pauze werd ten gehore gebracht, deed met spanning uitzien naar de pianis te Janine Dacosta, Francaise van geboorte (nu in Nederland woonachtig), die reeds zeer jong een groot talent bleek te zijn en in 1951 winnares van de Premier Grand Prix werd in het fameuze TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen S uur wordt de -ousSjebav usspie Jap ^fpsjBud men dooi- dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen van Groene en Wit-Gele Kruis: Zr. E. A. H. de Vries, v. Steenbergen laan 67, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter K. Boor, Noord straat 8, tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht. 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts J. Janssen, Stationstr. 10, Axel, tel. 01155-488. Concours International Margueri te Long-Jacques Thibaud. Met een ovationeel applaus en bloemen werd dit optreden ge waardeerd. Na de pauze volgden Jeux d'en- fants op. 22 van Bizet en 2 Slavi sche dansen van Dvorak. Ook voor dit tweede gedeelte van het uitzonderlijk hoogstaand programma toonden de aanwezi gen zeer grote waardering. Avond van Volksonderwijs. De afdeling Breskens van Volksonderwijs heeft in het „Ca sino" haar jaarlijkse uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer Robijn, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, en in het bijzonder de heer Maandag, ad junct-directeur van de Rijks kweekschool te Middelburg, als mede wethouder W. v. d. Hooft. Spreker, was verheugd over de grote opkomst. Hij deelde mede dat Breskens de grootste afde ling van Volksonderwijs is in West Zeeuws-Vlaanderen. In verband met grote afdracht van de contributie aan het hoofd, bestuur, is het noodzakelijk dat er een kleine verhoging der con tributie zal moeten plaatsvinden. Om gezondheidsredenen heeft de heer E. Bonnamie bedankt als bestuurslid van de afd. Breskens. De voorzitter dankte hem voor zijn vele activiteiten tijdens zijn bestuursfunctie. In zijn plaats werd benoemd de heer C. MaasStegaerf. Hierna werd door de heer Maandag een zeer mooie propa gandafilm vertoond. De avond werd verder gevuld met het optreden van de leerlin gen van de Rijkskweekschool, die een alleraardigst eabaretpro- gramnia hadden samengesteld. Woonhuis RapenburgtoJ wordt gesloopt. Ter verbetering van de ver keerssituatie op het kruispunt te Rapenburgtol is men doende met het slopen van een woonhuis, ge legen aan dit kruispunt. De wo ning is aangekocht door de Pro- vincale Waterstaat, welke instan tie ook opdracht tot sloping heeft gegeven. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 17 MAART 1963. (Vierde Lijdenszondag.) Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. E. Gramsbergen. Hoek: 10 u. Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 u. Ds. R. G'. J. Timmers. Philippine: 11 u. Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 u en 11 u. Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 u. Ds. J. A. Poelman; 3 u. Ds. J. Schol ten; (Kerkhoflaan) 9.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. GEREF. KERK. Axel; 10 en 3 uur Ds. Van Leeu wen. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. Verbeek. Terneuzen; 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ohmann. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst, Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 u. H. A. en 3 u. H. Doop Ds. A. Hofman, van Zeist. Axel: 19 u. Ds. A. Hofman, van Zeist, OUD-GEREF. GEMEENTE. Tereeuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEMEENSCHAP (Filadelfia kapel) Terneuzen 10 uur samenkomst. 20.30 uur bidstond. Iedere vrij dagavond om 8 uur samenkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.15 u. Mej. A W. Bos, van Middelburg. Terneuzen: (Schoolweg 21) 10.30 uur Ds. S, A. Vis, van Aarden burg. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 14 uur Lof en 19 uur Gelezen H. Mis. Klinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uu. H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H, H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur, 10 uur en 17 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur. 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur: H. H. Missen; 17.00 uur: Avond mis. Triniteitskerk: 8 uur én 11 uurH. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 17 MAART 1963. (Vierde Ljjdenszondng.) Aardenburg: 10.30 u. Ds. W. S. H. van Dalen, van Oost burg. Biervliet: 10 u. Ds. W. S. Even huis, Breskens: 10 u. Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 u. Ds. W. C. Luuring. Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 u. Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvllet: 10 u. Ds. J. Brezet. Oostburg: 10 u. Wika W. K. de Haan, van Hedenesse; 11.30 u. Ds. W, S. H. van Dalen, kinder kerkdienst. Retranchement: 11 u. Eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 10 u. Ds. P. A. L. Brinkman: 16 u. Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Sluis: 9.30 u. Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 u. Ds. W. S. H. van 'Dalen, van Oostburg. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke10 u. Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 u. Eerw. heer G. M. C. de Vries, van Retranche ment. Filmavond C. J. V. Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw door de plaatselijke C. J. V. een filmvoor stelling gegeven. Nadat de talrijke bezoekers door de heer P. de Leeuw waren verwelkomd, zeide deze dat het gebruikelijk is, om op de avond van de biddag bijeen te komen. Aanvankelijk was het voornemen om een toneelstukje op te voeren, doch de tijd voor het instuderen bleek te kort te zijn, wellicht dat een dergelijke avond nog vóór Pasen gegeven kan worden. De C. J. V. zat dus feitelijk voor een moeilijkheid, doch de Hervormde Filmcentrale kwam ons ter hulp door het zenden van een filmap paraat met een paar boeiende films, die bij de aanwezigen wel in de smaak zullen vallen. Als vóórfilm werd vertoond een hoogst interessante film over hondendressuur, waarna als hoofdfilm volgde „Mijn vriend Kazan", die de spanning er wel in hield. Het was een prettige avond en de heer De Leeuw dankte de heer J. W. Kusee, die bereid was gevonden de films te vertonen. Hij hoopte in het najaar nog maals een filmavond te kunnen geven en besloot met „tot ziens on een volgende avond van het C. J. V." DE VOET TUSSEN DE DEUR Maar Abraham bleef staan voor de Here. Genesis 18 22. God heeft Abraham tot Zijn vertrouwde gemaakt. Abraham weet nu welk schrikkelijk oor deel Sodom te wachten staat. Het onderhoud is nu voorbij. „Ik zal het weten." Dat is Gods laatste woord over die verdoemde stad. En wie durft nog zijn mond open te doen, als God Zijn laatste woord gesproken heeft? Toen keerde die mannen het aange zicht vandaar en gingen naar So dom. Dan valt de deur van het oordeel dicht. JaGod doet de deur dicht. Maar Abraham zet zijn voet er tussen de voet van zijn gebed. Het gesprek mag uit zijn... maar Abraham blijft nog staande. Hij grijpt de Here vast als aan de zoom van Zijn kleed. Hij houdt God tegen. Dat is iets geweldigs. En daar mogen wij in onze dagen wel eens diep over nadenken dat een mens dus God staande mag houden staande kan houden in Zijn oordeelsgang. Er zijn tegenwoordig veel men sen die God willen tegenhouden. Die ook blijven staan voor God maarmet gebalde vuist, met opstand en met laster: Is dat een God? Kan een God dat toe laten? Abraham staat anders voor God, Eigenlijk staat hij niet. Hij buigt. Hij ligt. Hij kruipt. In dit staan is niets van mensenwaarde en mensenrecht. Hier is diep bui gende deemoed. Hier ligt „stof en as" voor de hoge God. Abraham bleef staande voor Godter wille van Sodom. •Sodom kan niet voor. Sodom bid den. dal kan alleen Abraham doen. Dat is de priesterdienst die de Kerk voor de wereld te ver vullen heeft, dat ze ten behoeve van die wereld blijft staan voor God. Ook in onze dagen moet de voet tussen de deur. Dat is het enige wat God in Z'm huidige oordeeisgang stuiten kan. „Ik zal haar niet verwoesten terwille van de tien." (Uit „De Stem achter U.") AKKOORD TUSSEN DOMEINEN EN LANDBOUWER Tussen de Domeinen en de Heerewardense landbouwer W. van Holten is een voorlopig akkoord tot stand gekomen. Dit was de directe aanleiding, dat de landbouwer, die j.l. maandag in hongerstaking was gegaan, vrij dagmiddag weer voedseel tot zich nam. De zaak waar het om ging was het feit dat de heer Van Hoften zich door de overheid tekort voel de gedaan, omdat hij geen schade vergoeding ontving voor het be langrijk verminderen in waarde van verschillende hectaren gras land, welke hij voor zijn bedrijf nodig had. In april 1961 waren in opdracht van rijkswaterstaat draglines plotseling begonnen de hooggelegen uiterwaarden aan de zuidelijke oever van de Waal af te graven, waardoor de rivier bij hoog water het water sneller zou kunnen afvoeren. Rijkswater staat stelde de schade vast, die volgens de gedupeerde boer veel te laag was. Daar de heer Van Hoften geen nieuw weiland kon pachten was hij genoodzaakt koeien op een zeer ongunstig mo- ment te verkopen, hetgeen hem geld kostte. Toen het afgegraven terrein opnieuw was ingezaaid kwam er hoog water, waardoor er zand op de grasmat kwam, zodat het wei land nagenoeg onbruikbaar was. Dit was in hoofdzaak de schade waar het thans om ging. De Do meinen hebben de heer Van Hof ten thans een voorschot aangebo den. Het juiste bedrag zal nader worden vastgesteld. De kardinalen en aartsbis schoppen van Frankrijk hebben het Katholieke deel der bevol king opgewekt hulp en bij staand te verlenen aan de sta kende mijnwerkers. Reeds van het begin van de staking af, heeft de kerk de stakers ge steund, doch tot dusver droeg deze steun een locaal karakter. In een verklaring' voor de pers, die vrijdag werd gepubliceerd, wekken thans de kardinalen en aartsbisschoppen van geheel Frankrijk „de gelovigen op zich niet afzijdig te houden van het streven tot het verlenen van broederlijke onderlinge hulp, waartoe het Evangelie zelf hen oproept". In hun verklaring spreken de geestelijken de wens uit dat op rechte besprekingen een snelle en rechtvaardige oplossing zul len brengen, die een onpartij dige organisatie van het beroep verzekert en aan de eisen van algemeen bela voldoet. Frankrijk is van plan orp zon dag in het Hoggar-gebcrgte in de Sahara een ondergrondse kernproef te nemen, zo is vrij dag van doorgaans welingelichte zijde in Pariis vernomen. Volgens „Le Monde" zal dit de achtste kernproef zijn van Frankrijk. In de Sahara zijn tot nu tne vier bovengrondse proeven ge nomen. Van officiële Franse zij de is slechts een ondergrondse proef bekendgemaakt. In het ge bied van de Hoggar zouden er echter nog meer zijn genomen. „Le Monde" schrijft, dat na de kernproef van zondag een nieuwe serie bovengrondse proe ven zai worden genomen op een ander terrein, deze maal ergens in zee. „Het eiland Mangareva, van de Gambier-Archipei in de Stille Oceaan, is *- malen ge noemd als een nie"w proefter- rein. Het schijnt echter niet dat deze inlichtingen op goede gron den berusten", aldus ,Le Monde'. Mevr. Chroesjtsjov gastvrouwe Mevr. Chroesjtsjow, echtgenote van tie Russische premier, als gastvrouwe tijdens een ontvangst van de dames van buitenlandse ambassadeurs en gezanten in Moskou. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij hebben besloten, op grond van een rapport van des kundigen, af te zien van de oes ter- en mosselproeven in het Veerse Meer en daarmee van de oesterteelt in de Grevelingen. In een brief aan de Tweede Kamer, die het betreffende rap port begeleidt, spreken de be windslieden hun teleurstelling uit over de ondubbelzinnige uit- De leden van de Britse am bassade in Mogadiscio zijn liun koffers aan het pakken nadat het parlement van Somalië don derdag met 74 tegen 14 stem men zich uitgesproken heeft voor verbreking van de diploma tieke betrekkingen met Enge land. Er zijn plannen voor het ver trek van alle andere Engelsen in Somalië voor het geval van ernstige ongeregeldheden. De premier van Somalië, Rashid Al Shermarke, heeft evenwel ver zekerd, dat alle maatregelen zul len worden getroffen om levens en eigendommen van buitenlan ders te beschermen. De premier had in het begin van de week aangekondigd, dat zijn regering besloten had, de betrekkingen met Engeland te verbreken in verband met de Britse politiek t. a. v. het noordelijke gebied van K- - 'a waar_veel Somali's wonen De Britse minister van kolo niën. Duncan Sandys, heeft kort geleden gezegd, dat een zevende Keniase provincie in het leven geroepen zal worden om de gro te Somali bevolking van het be trokken gebied, die zich van Kenia wil afscheiden, een grote mate van binnenlands zelfbe stuur te geven. Tn enkele delen van Somalië zijn reeds do meeste Britse vrou wen en kinderen vertrokken na de anti-Britse ongeregeldheden van enkele dagen geleden in Hargeisa. JONGETJE VERDRONKEN Bij het spelen langs de Leidse- vaart in Bennebroek is donder dagmiddag de tweejarige Jan Willem de Jong te water geraakt en verdronken. Toen het kind uit het water werd rehaald, was het r--ds overleden. Q fc a a a a H a o a door OLAF J. DE LANDELL 14) (Nadruk v-'"-aer.) De middaglijke stilte van het bos werd door niets verbroken, dan door het bonzen van haar hart. De mus had haar in de steek gelaten. Een man kussen'. Zij, die zelfs haar vader nog nooit had hoe ven te zoenen, die tante Gien nog nimmer had zién kussen! Dit was zo afschuwelijk ver schillend van haar tederste meisjesdromen, die bij gebrek aan fantasie meestal op een cri- tiek punt afknapten en opnieuw begonnen. Ze kon toch zomaar niet een wildvreemde - - „Vijftig seconden," zei Derk, met het horloge in de hand. „Maar - ik hèb nog nooit een man gekust," fluisterde Eva met droge lippen, en keek naar zijn gezicht, dat haar te dicht voor de ogen, en niet vertrouwd was. „Dat heb je al verteld," sus te hij. Wat hielp haar dat. Hij hoefde haar niets te vertellen. Zou ze, hier in een onbekend bos - - „Ikwist het al," zei ze we zenloos, met alleen nog het be sef, dat ze tijd moest winnen, dat elk woord een deel van een seconde voor haar won „Nog dertig seconden." Toen vloog Eva in paniek over eind; ze had visioenen van vluch ten en naar huis teruglopen, en onderweg door de politie opge pikt worden, wegens straat schenderij. Hoe of wat ze niet, maar er waren grote rampen voor haar weggelegd. Zij zou op gebracht worden door die agent van de vorige dag, en hij zou zeggen... Maar Derk had een ijzeren arm achter haar langs gelegd; zijn hand sloot om haar schou der en hield haar tegen. „Vijf seconden!" zei hij, en grijnsde. „Monster!" siste Eva. Toen boog hij zich bliksem snel over haar heen, en gaf haat- een kus. Zijn lichaamskracht en de warmte van zijn mond gre pen Eva ontzettend aan. Ze schreeuwde van pure opwinding „au!" en daar moest Derk weer zo ontzettend om lachen, dat hij haar losliet. Ze had kunnen huilen. Dat scheen hij, ondanks zijn vrolijk heid, te zien. „Jong geluk huilt niet," ver maande hij. „Denk aan je ver dienste, Eva. En kus me nou eens terug! Ik vraag het om zuiver technische redenen.? Ze kon er niet toe komen. Het baretje zat achter op haar hoofd, en haar lippen trilden zo gek, - ze durfde hem niet eens aan te kijken. Er was iets ergs gebeurd, en ze kon niet realiseren, wat. En waar was de grens? Ze scheen niet tegen hem op te kunnen. Ze had op hem ver trouwd....... De angst voor zijn ogen sneed door haar heen en ze voelr'? op eens iets van woeste haat. Dat was beslist heerlijk, „Heb ik je eigenlijk die doos bonbons ai gegeven?" vervolgde Derk. Hij deed een greep in de zijzak van het portier en haalde er een smalle doos uit, met een lint dicht gestrikt. „Napolitains" stond er op. „Kijk es, kind." Daarmee dachf hij haar te kalmeren! Of - om te kopen? In 'n aanval van razende woe de griste ze hem de doos uit handen, en slingerde die het bos in. Het ding zeilde enthousiast als een vogel tussen de stammen weg en buitelde wat over het mos. Met vlammende ogen nam ze hem op. „Keurig!" prees hij, en greep weer in het zijvak. „Kijk, Eva, hier is er nog een. De vorige was namelijk leeg Zij kon deze toch niet óók wegsmijten! Per slot was ze een vrouw, en niet een aap of een kwaadaardige baby. „Kun je me niet terugbren gen?" smeekte ze. „Nee," zei Derk. „Geef me een kus, Eva." Eva had de eigenaardige in druk, dat hij, telkens als hij die naam gebruikte, niet haar alleen bedoelde. Radeloos keek ze naar zijn wang, „Ja," glimlachte Derk, met even een fonkeling' in zijn ogen, „dat is de te behandelen plek. Je ziet, hoe genadig ik ben." Ze merkte niets meer van het zonnige bos. Om haar heen was een afschuwelijke oven met ste kend groen licht, en zij stond er doorschijnend-heet midden in. En als ze zover zou komen, dat ze die mannenwang kuste, dan zou ze verschrompelen van het vuur. Ze voelde zich honderd jaar en verflenst tot op het bot. Zo dadeliik móést zo wakker wor den - zou ze ook gegild hebben in haar slaap? „Kom, Eva." Zeer dwingend. „Ik kón niet," fluisterde ze hees. (Wordt vervolgd.) spraak der deskundigen, dat oesterteelt in de Grevelingen on mogelijk zal zijn. Daarmee ven- valt het voornemen om proeven in het Veerse Meer te nemen. Voor beide oude zeegatengeldt dat na de afsluiting de periodie ke onderbreking van geschikt zout water voor de oesterteelt deze onmogelijk zal maken Daarmee zijn de grondslagen aan deze projecten .ontnomen. De grondslag van bedrijfsuit- voering van oesterkwekers komt hiermee te vervallen. De rege ring wil, mede gezien de zware vorstschade van de afgelopen winter en de daarmee samen hangende onzekerheden op het punt van her-investeringen, over gaan tot het op korte termijn uitkeren van voorschotten. Deze zullen worden gegeven op de te verwachten financiële uitkerin gen aan oesterkwekers, die hun bedrijf nu beëindigen. De richt lijnen zullen zo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. De gedachten gaan uit naar vergoe ding van de vermogensschade en voorts naar een regeling van de geldelijke tegemoetkoming in de bedrijfsehade. De normen ervan zullen worden gebaseerd op het feit, dat de bedrijfsoefe- ning in deze specifieke bedrijfs tak geheel onmogelijk zal wor den. Ingaande op het denkbeeld om het Veerse Meer geschikt te ma ken voor proeven met mossel en oesterteelt wordt opgemerkt, dat hoogstens drie miljoen oes ters per jaar ofwel tien percent van de tegenwoordige produktie geoogst zou kunnen worden. Deze teelt zou slechts aan en kele personen werk verschaffen en over een aanlooptijd van vijf jaar een investering van vijftien miljoen gulden vergen. Nu op grond van het rapport der des kundigen gebleken is, dat de oesters noch bij Grevelingen noch in het Veerse Meer vol doende constante zoutwateraan- voei' zouden krijgen, dient ook dit Veerse Meer-plan te verval len. Het door de Deltadienst, het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek en de Zeeuwse Pro vinciale Waterstaat uitgewerkte plan voor schelpdierencultuur in het Veerse Meer, dat dus ook verwatering van mosselen om vatte, moet daarom opzij gezet worden. Het: Tweede Kamerlid de heer E. J. M. Kolfschoten (K.V.P.) heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd of hij reeds kan overzien welke schadenaast de vorstschade is aangericht aan de voorraad oesters in de Zeeuwse stromen, als gevolg van het omwoelen van het zand in de oesterper celen door veranderde stromin gen bij het Zijpe en door het pendelen van ijsblokken, bij eb en vloed, in de Oosterschelde. ..Welke maatregelen heeft do minister voorgeschreven om zon der verwijl vast te stellen, welke concrete schade is aangericht, of meent de minister deze scha de op een later tijdstip-duidelijk te kunnen vaststellen zonder zonder thans tot een onmiddel lijke inventarisatie van de oes- tervoorraden over te gaan"? Bouw van een R. K. Strand- kerk. Tijdens de raadsvergadering der gemeente Cadzand verleende de raad haar medewerking aan een verzoek om de bouw te hel pen bevorderen voor een R. K. strandkerk, die kort bij het dag jescentrum en het kampeerter rein gebouwd zal worden. Voorts besloot de raad om eveneens ten behoeve van de vele badgasten een tweetal tennisba nen te laten aanleggen. Hiervoor werd een crediet van 17.000 be schikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling dat deze banen spoedig worden aan gelegd, zodat ze dit seizoen nog in exploitatie genomen kunnen worden. Deze banen zijn gepro jecteerd bij Cadzand Bad, ter hoogte van de voormalige haven. De raad besloot van het Wa terschap Het Vrije van Sluis gra tis over te nemen de Retranche- mentseweg vanaf de bebouwde kom tot aan de kleuterschool. Het weggedeelte zal na overna me verbeterd worden. Afwijzend werd door de raad be schikt over verschillende subsidie aanvragen, o.m. van de Stichting Geref. Bejaarden Centrum te Schoondijke. Sinds oktober 1955 geeft de raad echter een subsidie aan de Herv. Stichting voor Bejaarden Rozenoord te Sluis van 10 cent per inwoner per jaar. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad dit voorstel in te trekken. Burgemeester Leen- iiouts lichtte dit voorstel uitvoe rig toe. De motivering van B. en W. is geweest, dat wanneer er in woners uit de gemeente Cadzand in een bejaardentehuis moeten worden opgenomen de gemeente, indien nodig, bijspringt in de be taling van de verpleegkosten. Mevr. J. Adriaansende Neef was het met dit standpunt van B. en W. niet eens, en wenste ge acht te worden te hebben tegen gestemd. Aan het Bachcomité te Aarden burg, dat ieder jaar de Mattheüs Passionuitvoering organiseert werd een bijdrage van 20 toege zegd. De plaatselijke E. H. B. O.-afde- ling kreeg over het jaar 1963 een subsidie van 100. De raad besloot de normen voor de kolenbijslagregeling op voor ongehuwden op 2200. De raad maakte echter bezwaren tegen de algemene regeling, dat bejaarden, die nog inwonende kinderen hebben, of bij de kinde ren Inwonen, van deze regeling uitgesloten zouden zijn. B. en W. werd verzocht deze regeling soepel toe te passen en geval voor geval te behandelen. Hiermede ging het college van B. en W. akkoord. De raad besloot de zgn. koude- - toeslag aan de gemeentewerklie den uit te keren tot een bedrag van 50. Voorts ging men akkoord met een voorstel tot de verkoop van woningwetwoningen, indien de bewoners daarom verzoeken. De interkerkelijke commissie voor het Maatschappelijk Werk kreeg een subsidie van 450. Bij de rondvraag werd door mevr. J. Adriaansende Neef gewezen op het feit, dat auto boxen worden ingericht als zomerverblijf. Zij vond dit in strijd met de bestemming die hieraan indertijd is gegeven in 't uitbreidingsplan, terwijl deze boxen uiteindelijk niet voor be woning geschikt zijn en als dit toch door zou gaan, er hier een onhoudbare toestand zou kunnen komen. Burgemeester Leenhouts was het hiermede volkomen eens en vond dat deze boxen beslist niet bewoond mogen worden, ook niet in liet zomerseizoen. Er zal nauwlettend op worden toegezien, of deze boxen inder daad als zomerverblijf zuilen wor. den verhuurd. De raadsvoorzitter deelde nog mede, dat een beplantingsplan aan Cadzand Bad dezer dagen in uitvoering is genomen. Het nieuwe Franse hof voor de staatsveiligheid heeft woens dag de journalist Georges Bous- quet tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij bezig zou zijn geweest een O.A.S.-net in Franksijk op te bouwen. Hem was „samen zwering tegen ,de staat" ten laste gelegd. Bousquet had echter betoogd dat de documenten en. brieven van de naar Spanje uitgeweken - Lagaillarde, die hij in zijn bezit te trekken. Voor gehuwden weixl had gehad, materiaal vormden de norm riu bepaald op 3000,1 voor artikelen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2