De stakingssituatie in Frankrijk vrijwel ongewijzigd Het weer Geen Westduitse tenlastelegging tegen Bidault De betrekkingen tussen de communistische landen ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER WOENSDAG 13 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5860 TWEE ARRESTATIES IN VERBAND MET DE DUBBELE ROOFMOORD IN ROTTERDAM Radio De Koek Concessie-aanvraag radio-Veronica over reclame tv-programma op tweede net SLUITING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL EN ONTBINDING DER BEIDE KAMERS MALEISIë SNEEUW EN WERVELSTORMEN IN NOORD-AMERIKA WITTE KRUIS WITTE KRUIS Vragen aan minister-president over Bidault-interview Moordpartij om een meisje in Baliem-vallei op Nieuw-Guinea Overleden vrouw pas na twee jaar gevonden KEIZERIN FARAH VAN PERZIE HEEFT EEN DOCHTER Frtnkerina bij abonnement: Terneuzen DlreetemMToofdredaeteur I. van fle Sarde Redactie, adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: mfiöHWfla per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéën handel*» advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uw, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 wuft In de au twaalf dagen duren de staking onder de Franse mijnwerkers is een nieuw ele ment ontstaan door de versprei ding van pamfletten in de ver schillende steden, waarin de stakers worden gewaarschuwd tegen „moord en plundering door de politie", In verband hiermede houdt de politie reke ning met de mogelijkheid, dat leden van de O.A.S., verkleed als politiemannen, zullen trach ten incidenten uit te lokken. Onderzoek gaat voort De recherche in Rotterdam heeft gisternacht twee Rotter dammers aangehouden in ver band met de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in Rotter dam-Zuid in de nacht van vrij dag 8 op zaterdag 9 februari j.l., toen in een sigarenwinkel aan het Brekelsveld de weduwe mevr. A. B. van 't Hoffvan Heek en haar achtjarige zoon Marcel om het leven werden gebracht. Het onderzoek wordt intensief voortgezet. In verband met het stadium, waarin het verkeert, kon de politie gistermorgen geen verdere mededelingen doen. Berichten over plannen hiertoe waren reeds bij de politie binnen gekomen en met het oog op mo gelijke gebeurtenissen zijn de nodige voorzorgsmaatregelen ge troffen. In noord-Frankrijk heeft het stakingscomité der mijnwerkers dinsdagavond gewaarschuwd voor de toenemende spanning en de „buitengewoon gevaarlijke situtatie" die in het steenkolen- .bekken van Lotharingen is ont staan. Het comité drong aan op onmiddellijke hervatting der on derhandelingen, daaraan toevoe gend dat het zich niet in de rich ting van „onherstelbare hande lingen" wil laten dringen. Het Franse kabinet zal zich heden wederom over de mijnwer kersstaking beraden. Het spoorwegpersoneel heeft dinsdag aan zijn eisen tot hogere lonen en betere arbeidsvoorwaar den kracht bijgezet door een sta king van „twee uur per man", verdeeld over de gehele dag en bet gehele land. Het gevolg was dat het spoorwegverkeer in be langrijke mate werd ontwricht. 2500 arbeiders van de ijzererts- mijnen in Lotharingen zullen vandaag in een acht km lange stoet van personenauto's en auto busjes een „opmars naar Parijs" ondernemen en voor het gebouw van de Franse Nationale Verga dering demonstreren. De minis ter voor de industrie heeft zich inmiddels bereid verklaard een delegatie uit hun midden te ont vangen. In Lyon is voor de grote in dustrieën, die aardgas uit Lacq gebruiken, een rantsoenerings stelsel ingevoerd. Als gevolg van de staking bij de aardgasinstalla ties in Lacq is de produktie van aardgas tot de helft verminderd. Wat steenkolen betreft, beschik ken de meeste industrieën nog wel over enige buffervoorraad, hoewel enkele bedrijven op een langzamere produktie hebben overgeschakeld. De arbeiders van de Parijse metaalindustrie hebben donder dag tot „looneis-dag" uitgeroe pen. Men verwacht dat zij die dag een aantal symbolische sta kingen zullen houden. DE MODERNE MENS EN DE HOOGCONJUNCTUUR Op een zaterdag in Brussel ge opende tentoonstelling, welke ge wijd is aan sport en vrije tijds besteding, kan men naast tenten, caravans en zeilboten ook vlieg tuigen zien en kopen vakantie-uitrusting voor de moderne mens Noordstraat 102 - Telefoon 812* Terneuzen Als nieuwe gegadigde voor de verzorging van programma's met reclametelevisie op een tweede tv-net heeft radio-Vero- nica zich bij de regering aange meld. Radio-Verorüca is reeds thans bereid „op redelijke voor waarden tot samenwerking met één of meer andere aanvragers, zulks mede om zonodig het ver lenen van één zendmachtiging en concessie te bevorderen". Aan de ministers en staatssecretaris sen van O. K. en W„ Economi sche Zaken en Verkeer en Wa terstaat heeft radio-Veronica verzocht haar een zendmachti ging en concessie te verlenen voor de verzorging van genoem de tv-programma's, „althans haar in een komend commer cieel televisie-beleid in te pas sen." Het verzoek is ingediend door de te Amsterdam gevestigde N.V. Promotie- en Reclamebu reau „Sonora", in haar hoeda nigheid van eriig beherend ven- note van de commanditaire ven nootschap Radio-Veronica C.V., die te Hilversum is gevestigd. De drie gebroeders Verweij uit Hilversum, die de directie vor men van radio-Veronica, zijn ook de drie bestuurders der N.V. „So nora". Zowel Russische als Albanese diplomaten in de Zuidslavische hoofdstad hebben dinsdag naar aanleiding van geruchten vol gens welke de diplomatieke be trekkingen tussen hun landen zouden worden hervat, gezegd dat zij niets van dergelijke plan nen weten. De betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Al banië zijn vijftien maanden ge leden verbroken. Een Westelijke diplomaat in Tirana, de hoofd stad van Albanië, heeft telefo nisch meegedeeld dat er daar MINDER GUUR Het KNMI deelt mede: De kern van een diepe depres sie is dinsdag over Noord-Hol land, Friesland en Groningen naar de Duitse Bocht getrokken. De barometers wezen dinsdag dan ook een zeer lage stand aan. Na het passeren van de kern draaide de wind naar west tot noordwest en nam belangrijk in kracht toe. Mede door de lage luchttemperatuur kreeg het weer daardoor een uitgesproken guur karakter. Langs de kust liep het kwik niet verder op dan tot 3 a 4 graden. De binnenkomende lucht werd afgekoeld door het Noordzeewater, waarvan de tem peratuur vlak voor onze kust slechts even boven het vriespunt ligt. Over de Britse eilanden nadert langzaam een rug van hoge luchtdruk die het weer vandaag i'n de loop van de dag in gunsti- ZON MAAN op ondei OD onder Mrt 13 7.01 18.39 22.00 8.33 14 6.59 18.41 23.06 8.53 15 6.57 18.43 9.14 IS 6.55 18.44 0.11 9.39 ge zin gaat beïnvloeden. De dich te massa wolken, die van de Noordzee binnendrijft, zal bre ken, zodat de zon de tempera tuur weer tot wat hogere waar den zal doen oplopen. De wind neemt verder af en zal aan het einde van de dag naar west tot zuidwest krimpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk énige regen, mot regen of sneeuw. Later opklarin gen. Tot matig of zwak afnemen de noordwestelijke wind, later krimpend naar west of zuidwest. Iets hogere temperaturen. WOENSDAG 13 MAART v.m. n.m. Breskens 3.30 4.01 Terneuzen 4.15 4.36 Hansweert 4.55 5.16 Walsoorden 5.05 5.26 Dinsdag is in het Staatsblad een K. B. opgenomen, waarin de minister van Binnenlandse Zaken is gemachtigd de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een verenigde vergade ring der beide Kamers, op zater dag 1 juni 's middags om drie uur. De beide Kamers der Sta ten-Generaal worden ontbonden met ingang van dinsdag 4 juni. Zoals bekend zal de kandidaat stelling voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer in elke provincie plaats vinden op dinsdag 24 april en die voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op dinsdag 2 april. De verkiezing voor de Tweede Kamer zullen op 15 mei en de verkiezingen voor de Eerste Kamer op 16 mei gehouden wor den. De eerste samenkomst van de nieuw samengestelde Kamers zal plaats vinden in een verenigde vergadering op woensdag 5 juni. DONDERDAG 14 MAART v.m. n.m. Breskens 4.10 4.31 Terneuzen 4.45 5.06 Hansweèrt 5.25 5.46 De Verenigde Staten hebben dinsdag bekendgemaakt, ,dat zij het nieuwe bewind in Syrië heb ben erkend. geen tekenen zijn die op een spoedig einde van de breuk wij zen. De Russische ambassade is nog steeds gesloten en er bevin den zich geen Russische diplo maten in Tirana, zo zei hij. Het Italiaanse dagblad „La Stampa" schreef dinsdag in een hoofdartikel naar aanleiding van de rede die Sowjet-premier Chroesjtsjov vrijdag j.l. op een bijeenkomst met Russische kunstenaars in het Kremlin hield, dat daarin sprake was van „een ware zwenking die niet al leen de culturele vraagstukken maar de gehele politieke lijn van de Russische communisten aan gaat." Chroesjtsjov had in zijn toespraak, zoals gemeld, onder meer gesproken over de toestand onder Stalin en in dat verband een felle aanval gedaan op deze voormalige Russische leider maar ook gezegd, dat Stalin „een Marxist en dienaar van het com munisme" was. „La Stampa" vraagt zich nu af, of „de reha bilitatie van Stalin de prijs is die aan Mao betaald wordt" en schrijft dat er gemakkelijk ver band valt te leggen tussen de uitlatingen van Chroesjtsjov en het ideologische geschil met de Chinese communisten, „temeer daar deze laatsten zeer zeker kunnen rekenen op de steun van Stalinistische stromingen in an dere communistische partijen, misschien zelfs in die van de Sowjet-Unie. In kringen van het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken wilde men geen commentaar geven op de geruchten over een hervatting der diplomatieke be trekkingen tussen de Sowjet- Unie en Albanië. Westelijke di plomatieke kringen achten het echter zeer wel mogelijk, dat de Russen minstens tot een gedeel telijke hervatting van de betrek kingen zullen overgaan om zo de totstandkoming van overleg met China over het ideologische geschil te vergemakkelijken. Dinsdag is te Koeala Loem- poer van regeringszijde verno men dat de Malakkaanse autori teiten bezig zijn een formule te zoeken om de bezwaren, die van Indonesische en Philippijnse zijde tegen de voorgenomen vor ming van de statenbond Maleisië zijn ingebracht, te verminderen. Verklaard werd dat, ook al duurt de „mondelinge oorlog" tussen Koeala Loempoer en Dja karta voort, er niettemin in de afgelopen week enige ontspan ning is ingetreden. De Malakkaanse regering hoopt dat de besprekingen, die haar vice-premier Abdoel Razak de laatste tijd in Manilla met Philippijnse leiders heeft ge voerd, tot een verbetering in de betrekkingen tussen de twee landen hebben geleid. De Malakkaanse minister-pre sident Abdoel Rahman is van plan de Verenigde Staten begin april te bezoeken. Van Malakkaanse regerings zijde werd nog vernomen dat de Malakkaanse regering hoopt dat Indonesië zich voor ogen zal stellen dat de vorming van een Maleisische statenbond onaf wendbaar is en dat Indonesisch verzet hiertegen in de loop van de tijd zal verminderen. Het tweedaagse verhoor van Georges Bidault, de leider van de Franse illegale „nationale verzetsraad", is dinsdagmiddag geëindigd. Een ambtenaar van het federale openbaar ministe rie in Karlsruhe, dr Heinrich Kammerer, zei na afloop dat de federale autoriteiten geen maat regelen tegen de Franse ex-pre mier zullen nemen. Er was niets aan het licht gekomen wat een federale telastlegging tegen hem zou kunnen rechtvaardigen. Uit een onderzoek naar Bi- daults bemoeienissen met acties In Parijs heeft een woord voerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken meegedeeld dat de Franse rege ring geen bezwaar zal maken tegen het verlenen van politiek asiel in West-Duitsland aan Bi dault, mits deze in het openbaar verklaart dat hij alle banden met de „nationale verzetsraad" verbreekt. De woordvoerder zei op een persconferentie dat Frankrijk wil, dat de Westduitse regering Bidault naar een „ver land" (naar verluidt Paraguay) als hij voorzitter van de verzets raad blijft en zijn politieke ac tiviteit voortzet. De Franse re gering zal niet om uitlevering verzoeken, omdat politieke mis drijven niet onder het Frans- Duitse uitleveringsverdrag val len. Mississippi is maandagavond door een wervelstorm getroffen. Een persoon kwam om het leven en verscheidene mensen werden gewond. In Starkville werden 50 huizen beschadigd. In het noor den van Alabama verloren twee mensen het leven. Ook Texas en Tennessee hebben te lijden gehad van wervelwinden. In de staten Wisconsin, Michi gan, Massachusetts en Rhode Is land wordt veel sneeuw ver wacht. Verwacht wordt, dat de sneeuw in New York in regen zal overgaan. In Canada hebben orkanen sneeuwophopingen veroorzaakt waardoor wegen geblokkeerd en busverbindingen gestaakt zijn. van O.A.S.-groepen in het ver leden op Duits grondgebied was gebleken „dat er geen grond is voor een beschuldiging van sa menzwering." Dr. Kammerer deelde voorts mee, dat Bidault nu, wat het federale openbaar ministerie betreft, in West- Duitsland mag gaan en staan waar hij wil. Dr. Kammerer en zijn ondergeschikte dr. Berard zijn nog dinsdagavond naar Karlsruhe teruggekeei'd. Het hoofd van de recherche te München, dr. Manfred Sehrei- ber, zal het verhoor van Bidault nu overnemen om te trachten, nadere inlichtingen te krijgen over de ontvoering van Argoud uit een hotel in München. De na men van de vijf ontvoerders zijn' inmiddels dinsdag gepubliceerd. Tegen hen is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Een woordvoerder van net Beierse ministerie van Binnen landse Zaken heeft meegedeeld, dat Bidault nog geen schrifte lijk verzoek om politiek asiel of een verblijfsvergunning bij de Beierse autoriteiten heeft inge diend. Het ministerie heeft zich bereid verklaard Bidault een verblijfsvergunning te verlenen als deze daarom vraagt op voorwaarde dat hij zich ont houdt van elke politieke activi teit. Volgens een Duitse jour nalist die zich in hetzelfde huis bevindt als waar Bidault logeert dat van de Nederlandse jour nalist Heinz van Nouhuys heeft de ex-premier te.kennen gegeven dat hij zijn politieke ac tiviteit „onder geen voorwaar de" op zal geven. GEORGES BIDAULT IN WEST-DUITSLAND Deze foto werd gemaakt in villa „Sonnenwinkel" in Steinebach, het toevluchtsoord voor Georges Bidault die wij hier (rechts) in gesprek zien met Oscar Stamm- ler, de vroegere chefredacteur van „Revue". Op de voorgrond, zittend, de Duits-Nederland se journalist Heinz van Nouliuys. 0 De premier van NoordNi- gerië Alhadji Sir Ahmadoe Bello heeft in het parlement meege deeld, een brief ontvangen te hebben waarin stond dat hij op 29 maart zou worden vermoord. DE H PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. Tweede Kamer Het socialistische lid van de Tweede Kamer de heer Kranen burg heeft bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer verlof gevraagd de mi nister-president vragen te mogen stellen over de bemoeiingen van de regering bij de voorgenomen uitzending door de K. R. O. van het televisie-interview met Geor ges Bidault. Het liberale lid mevrouw Van Someren—Downer gaf de wens te kennen over dit onderwerp Bij een strijd tussen Papoea- stammen in de Baliem-vlakte in het centrale bergland van Nw.- Guinea zijn de vorige week 25 doden gevallen. De aanleiding tot de strijd was, dat een 17- jarig meisje van de stam der Dani's door haar vader was ver kocht aan een 28-jarige bruide gom. Na afwikkeling van de verkoop bleek echter, dat deze als stroman had gefungeerd voor een andere, een 50-jarige Papoea. Het meisje is daarop wegge lopen en nam de wijk naar een andere dessa. Hierop zijn gevechten ontstaan tussen de twee betrokken dor pen. Daarbij werden 25 gevan genen gemaakt, meest vrouwen en' kinderen, die later op een gruwelijke wijze ter dood werden gebracht. Hierna heeft de poli tie ingegrepen (de Papoea-poli- tie in dit gebied staat reeds on der Indonesische leiding) die van beide dorpen elk tien man nen arresteerde, alsmede het meisje waar de ruzie om was ontstaan. Deze mensen zitten ihrns nog gevangen in Wamena. Daar is zaterdag ook een ver- zoeningsfeest gevierd. Dit soort stammenstrijd doet zich ongeveer elk half jaar voor in het nog maar weinig gecivi liseerde Baliemgebied. De aanlei ding is meestal ruzie over een vrouw of over een varken! In Glasgow is een 50-jarige vrouw gevonden die twee jaar geleden moet zijn overleden. Vol gens een politie-arts was het stoffelijk overschot van mejuffr. Margareth Gibb tot een mummie geworden. Ambtenaren die zich bij de wo ning van mej. Gibb vervoegden, omdat zij een rekening niet had betaald troffen het stoffelijk om hulsel in bed aan. In de nabij heid lagen kranten en brieven van januari 1961. De buren verklaarden dat zij hadden gedacht dat mej. Gibb woonde in het krankzinnigenge sticht vaar zij verpleegster was. vragen te stellen aan de minister van Buitenlandse Zaken en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hangende de vragen aan prof. De Quay schortte zij dit verzoek nog even op. De voorzitter stelde voor heden middag over deze verzoeken te beslissen en eventueel donder dag de vragen te doen stellen. Keizerin Farah van Perzië heeft dinsdag in Teheran het leven geschonken aan een doch ter. Het is het tweede kind van de 24-jarige keizerin. Kroonprins Rezah werd in oktober 1960 ge boren. Door zijn komst werd de troonopvolging verzekerd, na dat in het eerste huwelijk van de sjah met een zuster van ex- koning Faroek van Egypte slechts een dochter was geboren en zijn tweede huwelijk met Soraja kinderloos was geble ven. In de officiële bekendmaking werd gezegd, dat de keizerin en haar dochter, die bij de ge boorte 9 pond en 3 ons woog, het goed maakten. Toen radio-Teheran het nieuws had omgeroepen, stroom den burgers naar het paleis met bloemen en andere geschenken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1