PROVINCIAAL NIEUWS Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Hulst AGENDA cs Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 MAART 196S KOSTEN VAN COMMANDOPOST ZEELAND HOGER De bouw van oen provinciale commandopost voor de B.B. en een provinciaal centrum civiele verdediging, waarvan de kosten aanvankelijk geraamd zijn op ƒ930.000 en waarvoor de Staten van Zeeland in 1962 een krediet verleenden, zal ruim 379.000 meer bedragen. Volgens het In genieursbureau Bish en Partners N.V., dat belast is met het ont werpen van deze bouw, kan n.l. niet volstaan worden met een normale bouwput. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland vraagt daarom het ver leende krediet te willen verhogen tot 1.330.000. HEEMKUNDIGE KRING VOOR VV. ZEEUWS-VLAANDEREN In de gehouden bestuursverga dering werd het programma voor Jit jaar besproken. Een rond schrijven van het bestuur zal de leden attent maken op de lezing van de secretaris, de heer J. Ch. Cornelis, over ..Elmare en Rei- naart de Vos" op 18 maart te IJzendijke. Vrijdag 29 maart ko men twee Vlaamse heemkundi gen de heren Verstraete uit As- schebroek en Haers uit Aalter spreken en dia's vertonen over ons gewest, in Sluis. De jaarver gadering zal worden gehouden te Oostburg op maandag 22 april, terwijl in de voorzomer een ex cursie zal worden gemaakt naai Brugge, onder leiding van een deskundige gids aldaar. Voor het najaar staat een sa menkomst met zusterorganisa ties uit Nederland en België op het programma. Voor het nog dit jaar te ver schijnen jaarboek werd een com missie benoemd en de verschij ningsvorm besproken. De eerste bijdragen werden reeds toege zegd. De bibliotheek uit de nalaten schap van ds Pattist), aanwezig op het gemeentehuis te Oostburg. zal gecatalogiseerd worden dooi de heren Hoolhorst en Van Hin- Ve, waarna de boeken ter beschik, king van de leden zullen zijn. NIEUWE GRONDEN DRIEEILANDENPLAN Bij de gereedkoming van het drie-eilandenplan zijn 1950 ha drooggevallen. Ir A. Smid van de Dienst der Domeinen te Breda heeft meegedeeld, dat van deze gronden 800 ha voor de akker bouw worden bestemd. Verder zijn 50 ha bestemd voor grasland, 300 ha als bos. 200 ha worden na tuurreservaat, 450 ha krijgen een recreatiebescherming en 70 ha zullen worden gebruikt voor de proeven met de oestercultuur. Voor wegeii e.d. zullen 80 ha nodig zijn. De Dienst der Domeinen voert thans met de z.g. oevereigenaren besprekingen over de waardever meerdering, die de droogkomen- de gronden hebben ondergaan, waardoor dus in feite deze oever eigenaren een gering deel bijdra gen in de kosten van de afsluitin gen. Deze betaling van waarde vermeerdering nieuwe gronden is neergelegd in art. 7 van de Deltawet. Te verwaenten is dat dit .jaar de onderhandelingen, die drie jaar geleden zijn begonnen, worden beëindigd. De staat is eigenaar van de grootste gedeel ten van de drooggekomen gron den. In handen van particulieren is een gebied van 500 ha, een kwart van het totaal waarvan 400 ha voor landbouwdoeleinden zal worden bestemd.. Door Rijkswaterstaat zal in liet Veersemeer, aan Zuid-Bevelandse zijde, ter hoogte van „De Piet", het vroegere gemaal een dijk ge legd worden, waardoor ongeveer 100 ha goede landbouwgrond zal worden gewonnen. Deze dijk een secundaire dijk krijgt, ge zien de waterstand in het Veerse meer, slechts een kruinhoogte van 1.50 m plus N.A.P. en zal lo pen van de Oosterlandpolder naar de Westeliike Middellandplaat. In het Sloe zal, raar ir Smid meedeelde, dit voorjaar worden begonnen met de ontginning van 150 ha landbouwgrond, waar koolzaad zal worden ingezaaid. In dit gebied bedraagt de „aan was" van landbouggrond om en nabij de 600 ha. De in cultuur ge- brachte gronden zullen t.z.t. aan particulieren worden uitgegeven. In het Zuid-Sloe, waar Rijks waterstaat in verband met het vormen van een nieuw industrie gebied een afsluitdijk legde, ont stond eveneens een nieuwe „pol der", die 160 ha groot is. Ook deze nieuwe polder ten zuiden van het Veersemeer zal dit jaar worden ontgonnen. In tegenstelling tot de grond in het Noord-Sloe zal hier geen uitgifte aan particulieren plaats vinden. Een belangrijk werk, dat dit jaar eveneens zal worden uitge voerd is de aanplant van niet minder dan 75 ha bos in de om geving van het recreatiegebied „De Banjaard" op Noord-Beve land. Het nieuwe bos komt te lig gen op de voormalige zandplaten Schotman en De Ruijterplaat. Het bos zal een sterk landschap pelijke functie vervullen doch ook worden opengesteld voor recreatie. Vorig jaar werd geconstateerd, dat vele drooggevallen gronden leden aan ernstige verstuivingen. Om de erosie zoveel mogelijk te gen te gaan werd besloten deze verstuivende gronden o.a. de vroegere zandplaat „Haringvre ter" voor Veere in te zaaien. Wat tot dusver gunstige resulta- en heeft gehad. De Haringvreter, 70 ha groot, werd ingezaaid met rogge, die deze zomer voor het eerst zal worden geoogst. TERNEUZEN Hervormd Internaat Schippers kinderen hield geslaagde feest avond Het Hervormd Internaat voor schipperskinderen „Koningin Ju liana" aan de Iepenlaan hield de zer dagen voor een geheel met bezoekers gevuld gebouw „De Schakel" zijn jaarlijkse feest avond. De baten van deze avond zijn bestemd om tegemoet te komen aan de eisen, die een verantwoor de vrijetijdsbesteding stelt voor ■de jeugd van 't internaat, m.a.w.: directrice mej. A. Kielman vindt het plezierig, zodra het weer dit toelaat om met de kinderen de weekends door te brengen aan de Braakman. Dit genoegen is na tuurlijk niet uitsluitend aan haar kant, de jongens en meisjes uit het internaat vinden, zoals de meeste kinderen, kampéren een fijne bezigheid. Het internaat werkt zonder subsidie; er moet dus op de een of andere wijze een post worden gevonden, die de uitgaven van de kampeer-outillage dekt. Mej. Kielman en het hoofd van de scnipperssehool, de heer W. B. van Leeuwen, tussen wie een hechte organisatorische samen werking bestaat, vonden de op lossing in het organiseren van de verkoop van zelfgemaakte werk stukjes en handwerken. Ouders en familie van de kinderen von den het een sympathieke gedach te en togen eveneens aan het werk. Zo vond dus vorige week eerst de verkoping plaats, daarna hield men in „De Schakel" nog een kindermiddag waar leuke toneelstukjes en enkele films werden vertoond. Voor de feestavond, die hierop aansloot, hebben mej. Kielman en de heer Van Leeuwen heel hard gewerkt. De eerste verzorg de de toneelstukjes, de eostuums en requisieten, de heer Van Leeu wen nam hiervan de regie op zich. Door de heer T. Heijn werd een decoy van een bosgezicht met en tourage heel knap vervaardigd. Do sfeer en het succes van de uit voering hebben de organisatoren veel voldoening geschonken. De ieugdige tonelisten speelden met leende op genoemd kruispunt geen voorrang aan de berijder van de bromfiets die in de rich ting Van de Moffenschans reed. De brommer werd aan de voor zijde vernield, terwijl liet voor portier aan de linkerzijde werd ingedeukt. Ongeveer een uur later, te kwart over zeven, had op de Axelsestraat nabij de kruising met de Verlengde Van Steenber genlaan een aanrijding plaats tussen twéé auto's, die in de rich ting van de Kerkhoflaan reden. De heer C. A. S. uit Axel stop te bij genoemd kruispunt zijn auto om een passagier uit te laten stappen. De bestuurder van de achter hem rijdende auto, de heer F. D., eveneens uit Axel, had zulks blijkbaar te laat be- mex'kt en reed tegen de achterzij de van de nog stilstaande auto. Beide auto's liepen materiële schade op. Vergadering Chr. Plattelands- vrouwenbond afd. O. Zeeuws- Vlaanderen Donderdagmiddag hield de Christ. Plattelandsvrouwenbond, afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen, een vergadering in „Pro Rege". De presidente, mevr. A. Schee- IeDekker, opende de vergade ring met het laten zingen van Gez. 27 1. Hierna las zij uit Openbaringen 21. In haar welkomstwoord heette zij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer De Vries, de 'spreker van deze middag, die een causerie hield over de kaasmake rij. Na afloop hiervan vertoonde hij dia's. Zo zagen wii de kaasbe reiding vanaf het melken tot een mooie grote Goudse kaas. Na de pauze vertoonde de heer De Vries dia's over de Alblasser- waard en de Krimpenerwaard. MAANDAG 11 MAART AXEL: Het Centrum, 8 u.. Cape Fear (18 j.) DINSDAG 12 MAART TERNEUZEN: Lux. Thea ter, 8 uur: Romance a la carte, (a.l.) Café Du Commerce, 4 uur: Verkoop 2 woningen. SLUISKIL: Café Meert, 2 uur: Verkoop woning. molens en idyllische plekjes. Dit land van molens, koeien en water noemde de spreker, ondanks de vele scheepswerven en de daar gevestigde industrie, een stil plekje in het hart van Holland. Hierna vertoonde hij nog prach- tige dia's uit eigen omgeving en ook dia's gemaakt tijdens de bar re wintertijd. De presidente dankte de heer De Vries voor al het fraais dat de aanwezigen deze middag ge zien en gehoord hadden. Mej. De Regt sprak het dank gebed uit, waarna de presidente de vergadering sloot. AXEL Diamanten huwelijksfeest echtpaar BrandesBakker Een rectificatie. In ons nummer van jj. zater dag meldden wij dat het echtpaar BrandesBakker a.s. woensdag 13 maart hun 60-jarige echtver eniging hopen te herdenken. Mèn deelde ons echter mede, dat deze herdenkingsdag niet juist is, daar de huweliiksvoltrek- king op 12 maart 1903 plaats vond, zodat de feestelijke herden king hiervan zal plaats vinden We zagen prachtige boerderijen, morgen, dinsdag 12 maart. SCHATGRAVERS AAN HET HELPERDIEPJE Naar de politie te Groningen plezier en ernstige overgave, zaterdag heelt meegedeeld is de waarvoor zij door de aanwezigen buit van een inbraak bij de ju- met een warm applaus werden beloond. De heer J. Broese, directeur van internaten voor schippers kinderen van de Hervormde Kerk, hield een korte toespraak, waarin hij de noodzaak van een doelmatige vrijetijdsbesteding van de kinderen in de internaten belichtte. Er werd gezongen door een iongenskoortje, er was declama tie door een groen meisjes en .jongens, en zangsnelletjes door meisjes. De hoofdschotel van de avond bestond dan in de op- voprinT van twee toneelstukjes. Het schipperskinderen-internaat werd op 29 oktober 1959 in ge bruik genomen en verleent thans huisvesting aan 52 kinderen. Hoe- wet in nrinc'ne een lagere school internaat. volgen ook enkele leer lingen voortgezet onderwijs. Er zijn plannen in voorbereiding om te komen tot de bouw van een nieuw internaat. Tenslotte zii nog vermeld, dat de geboortedatum en naam van de pop, waarnaar men kon ra den, luidde 29 oktober en de naam: Christine. De nummers van de niet-afge- haalde prijzen der verloting treft men elders in dit nummer aan. Twee verkeersongevallen in de Axelsestraat Zaterdagnamiddag te 6 uur had op de kruising Axelsestraat Kerkhoflaan 'n aanrijding plaats waarbij een auto bestuurd door de heer J. S. de R. te Rotterdam en een brommer bereden bereden door de heer J. H. uit Zaamslag waren betrokken. De automobilist, die uit de Kerkhoflaan kwam gereden, ver- welier F. Hazekamp aan het i A.-Kerkhof te Groningen terecht. In de nacht van 11 op 12 febr. j.ï. zagen inbrekeis kans voor ruim 30.000 aan gouden ringen en sieraden buit te maken bij de juwelier. Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur werden de sie raden bij toeval gevonden door drie Groninger jongetjes, vriend jes van buurtgenootjes van el kaar die oP het, overigens voor hen verboden terrein nabij het Helperdiepjc rondzwierven. Ze zagen een zwarte zak in een diepe rioleringsbuis en peuter den net zo lang met touw en stokken tot ze het zaakje er uit hadden gehaald. Het bleken twee zwarte zakjes met een glinsterende inhoud. Snel gin gen ze er mee naar de woning van één hunner en in het bijzijn van de ouders werden de zakjes opengemaakt:. Toen er reeksen gouden ringen en sieraden te voorschijn kwamen werd de po litie gewaarschuwd Deze stelde snel vast dat het hier de buit betrof van een inbraak bij juwe lier Hazekamp. De juwelier is wel erg geluk kig. want hij was niet tegen in braak verzekerd. De jongens zullen beloond worden. Hun na men zijn op uitdrukkelijk verzoek van de ouders niet bekend ge maakt. De politie zet het onder zoek voort. RUMOERIGE JONGELUI GEARRESTEERD De Groninger politie heeft ze ven jongelui van 16 tot 20 jaar gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Zij zullen voor de officier van Justitie worden ge leid. De jongelui maakten deel uit van een grote groep nozems, die rumoerend door c;e binnenstad trok, palen uit de grond trek kend, ruiten van abri's vernie lend, fietsen omvergooiend en auto's beschadigdend. Voorbij gangers kregen schoppen en stompen van de knapen. Toen de politie hen had opgepakt, was de rust snel weergekeerd. 35 KALVEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN In Dedemsvaart zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 35 mestkalveren van dertien we ken oud door brand om het leven gekomen. De brand is vermoede lijk in de stallen van de kalve- renmesterij van de landbouwer J. van Elbuvg aan het Ommer- kanaal in Dedemsvaart ontstaan door een waakvlammetje van een brandende geyser. De brandweer, die voor het benodigde bluswate»- eerst een gat in het ijs moest hakken, be streed het vuur met drie stralen. Na ongeveer een uur was men de brand meester. De woning en een gedeelte van de stallen ble ven behouden. In totaal bevon den zich ruim tachtig mestkal veren in de stallen. BIJ BOTSING TWEE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN Op rijksweg 43, die van de af sluitdijk via Bolsward, Sneek en Heerenveen naar Groningen loopt, is vrijdagavond bij Uitwel- lingerga (gemeente Wymbritse- radeel) een ernstig verkeerson geluk gebeurd, waarbij 2 mensen het leven hebben verloren, en 2 zwaar werden gewond. Een personenauto met vier in- Onder voorzitterschap van burgemeester A. L. S. Lockefeer kwam de raad vrijdagavond bij een. Afwezig was de heer Boo ne. Na ongewijzigde vaststelling der notulen werd het voorstel tot het aanvragen en aanvaar den van steun uit 's rijkskas voor de bouw van 16 woningwet woningen in het uitbreidings plan Oost I, waarvoor ƒ40.705,14 voor de grond en 243.297,30 voor de bouw van genoemde woningen, alsmede do voorstel len i.v.m. pachtafstand van gronden in de Absdalcpolder door diverse pachters, z.h.st. aanvaard. Dit was eveneens liet geval met de overige voorstellen i.v.m. pachtafstand voor de toekomsti ge realisering van het uitbrei dingsplan Oud-Antwerpen en het voorstei tot overname van eigendom, beheer en onderhoud van een gedeelte van de Zand straat, dat voorziet in de overna me van het Waterschap Lams- waarde, ten behoeve van de toe komstige realisering van het uitbreidingsplan Noord II. Ook het voorstel tot verkoop van gras op de Liniedi.jk en hot voorstel tot verpachting van tuingrond aan do heer J. P. Everaard te Hulst werd z.h.s. goedgekeurd. Dit in tegenstelling tot het voorstel i.v.m. een verzoek tot aangaan van een gemeenschap pelijke regeling „Ontwikkeling Ocst Zeeuws-Vlaanderen-Oost", dat heel wat stemmen in beroe ring bracht. Volgens het afwijzend advies van B. en W. heeft deze „nieuwe patroon" voor samenwerking geen enkel nut, want uit het geen nu wordt voorgesteld blijkt dat er: a.) een volledige inscha keling medezeggenschap en medewerking van de gehele bevolking niet aanwezig is; b.) de doelstelling volkomen ab stract is en geen enkele met na me genoemde aanduiding in houdt; c.) de bijdrage per inwo ner zal beginnen bij 0,50 tot 1. in het midden latend, tot welke hoogte deze bijdrage nog kan uitgroeien. Naar de mening van B. en W. is het een zaak der gemeenten, waarbij eigen organisaties van het. volk niet bij betrokken zijn; een regeling op publiekrechtelij ke basis en niet op privaatrech- teliike. Het college van B en W. zou aan de nieuwe commissie wil len mededelen dat zii steeds be reid is tot samenwerking, maar dan: a.) een reorganisatie van de bestaande commissie op pri vaatrechtelijke grondslag, indien hiervoor ook van de zijde van de bevolking voldoende belang stelling bestaat; b.) de totstand koming van concreet gestelde gemeenschappelijke regelingen, welke zowel kunnen voortkomen uit initiatieven der bestaande commissie in gereorganiseerde vorm, als uit de gemeenten. De heer v. d. Walle vond de afwijzing niet juist. Hi.i vreesde namelijk een geest van afschei ding tussen Hulst en haar omge ving. Spreker wilde geen mid- een melkauto, die linksaf sloeg. De auto viel van de hoge talud en kwam via het ijs van een langs de weg lopende sloot, in een weiland terecht. De echtge note van de bestuurder van de personenauto, de 33-jarige mevr. TimmerRoode uit Heüoo en haar driejarig zoontje Harm kwamen om het leven. De be stuurder, de 35-jarige heer A. Timmer en het zesjarig dochter tje werden zwaar gewond naar het St Anthonius ziekenhuis te Sneek gebracht. De personenauto werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de melk auto liep geen letsel op. Zijn auto zittenden kwam in botsing met werd nagenoeg niet beschadigd. s «fl Q a a H a cs H O door OLAF J. DE LANDELL 9) (Nadruk verboden). „Je," verbeterde Sally. „Jullie zijn ontzèttend verliefd op el kaar, Derk." Maar Derk liet zich niet zo ge makkelijk aan 't stotteren bren gen als Eva. ,,'t Schip moet toch eerst even van stapel lopen!" be toogde hij. En of er geen thee was? Ja, er was wel thee. Ze zaten met hun drieën in de bloemige erker, en dronken thee en aten petit-fours. Derk presenteerde cigaretten. Het bleek niet helemaal in de haak te zijn, dat Eva bedankte. „Laat dat arme kind nou een béétje zichzelf blijven, Derk!" vermaande Sally zusterlijk. „Maar al mijn verloofden ro ken altijd!" Eva kon niet helpen, dat ze be vroor bij zulke lichtzinnige woor den. Doch Sally lachte hem uit. „Daarom was 't ook nooit me nens," zei ze. „AI die jaren heb je gedoold, Derk. Tot je de vrouw vond, die je cigaretten versmaadde. Is dat logisch of niet?" Hm, ja. Dat kon hij wel lo gisch vinden, met een beetje goeie wil. Toen wendde hij zich tot zijn nieuwe verloofde: „Eva" en dat klonk helemaal niet gek- „we moeten een massa van el kaar weten, om vergissingen te voorkomen." Hoe oud zij was? En waar ge boren? En wat haar lievelings- sport was? Langzaam maar zeker kwam ze onder de bekoring van het avontuurlijke, en liet zich verlei den, alles te bekijken als een reuze mop. Het was toch niets méér? Bij haar bekentenis, dat ze al leen 'n beetje tennissen kon, werd Derk ernstig. Hoe dat kwam?Wel, Eva vertelde zon der terughouding, dat ze 't in haar prillere jaren stilletjes ge daan had, achter vader's rug. Ja, maar waarom ze geen ande re sporten kende? „O,' zei ze geestloos, en voelde een blos aangloeien, „nou ik mocht nooit iets, en er was geen geld." Nee, ze werd niet meteen ver liefd op hem. Maar als iemand het medegevoel in zijn blikken zo teder weet te maken, voor hij de ogen neerslaat, mag dan het eenzame hart niet een beetje smelten? Ze wist niet of haar splinter nieuwe uiterlijk bewerkstelligde dat Derk beslist aandacht aan haar besteedde, dan wel, dat het zijn vriendelijk hart was, wat zonder verdere prikkels reageer de. Na een uurtje keek Sally op haar gouden ringhorloge en zei: „Jongens, nu moeten jullie weg. Vader houdt niet van te Iaat eten, en de hemel behoede jullie voor een ontijdig bezoek van Mia plus moeder." Eva trok haar korenblauwe auto-jas aan, en zette het gees tige bijpassende baretje op de blonde krullen. Knoopte een zeegroen sjaaltje om haar hals de meest gewaagde combinatie, die ze ooit gedragen had. Want als ze voordien ooit blauw droeg, was het donkerder, met het oog op vuil-worden. En dan vond tante Gien niets zo fijn erop, als een wit kraagje. „Kind, dat kleurt je zo goed." Waarschijnlijk hadden alle da mes dat in haar jeugd gedragen. Maar haar schoenen waren korenblauw, en haar jurk was zeegroen met hetzelfde blauw gegarneerd - ze moest wel. Zelf kwam ze er trouwens zeldzaam nieuw en roze bij uit. „Nou, dag Eefje!" zei Sally. ..Sterkte, hoor!" Derk kreeg een vermaning, om op iedereen te passen, wat hij luchtig beloofde. En toen liepen de verloofden vreselijk verloofd de trappen af, terwijl Sally met een been in de lucht over de gesneden leuning hing, en zich niet wist te ma tigen in goede raad: „Derk. hou haar toch niet zo nadrukkelijk vast! En Eef, je moet 'm niet zo ontwijken; kind, je bolt hele maal naar rechts! En kijk niet aldoor recht-vooruit. want de liefde marcheert naast je.Derk. zul je niet teveel lachen? Want dat staat zo dubbelzinnig!" „Jajaja," zei Derk. „Ga nu maar naar binnen, zio meteen vat je kou. En heb niet 't hart, dat je wuift!" Maar Sally had geen gelegen heid om naar hem te luisteren, ze moest Eva nog een allerlaatst vaarwel toeschreeuwen, met voorbijziening van alle flat'se deftigheid dan stonden ze op straat. Derk had ook een auto: een bruinrode. Eva werd heerlijk geinstaleerd, met een eigenwijs plat kussentje in de rug, en een plaid van vossenbont. En toch was de enige die aandacht aan Derk en haar besteedde, Sally, welke natuurlijk in de erker lag te wuiven, vanwege 't verbod. Sommige vrouwen zijn zo. Nadat Eva op Derk's vraag geantwoord had, dat ze goed zat en nadat hij zich uit hoffelijk ongeloof hiervan in alle eer en deugd had overtuigd, begon hij zijn spelletje met het 20ste eeuws speeltuig dat „dashboard" heet. (Wordt vervolgd). delen onbeproefd laten om sa menwerking in de streek te be vorderen en stelde een compro mis voor. tussen de gemeente en genoemde commissie voor le duur van twee jaar. De heer Stolte merkte op, dat de omliggende gemeenten ge noemd voorstel zonder slag of stoot hebben aanvaard. Afwijzing van het voorstel heeft een ver keerde invloed op de ontwikke ling in het Land van Hulst. Spr. zag gaarne dat een vragenlijst verspreid werd waarop de in woners hun mening ten aanzien van deze materie kunnen geven. Ook hij was steeds vóór samen werking te vindei; c.a. wat be treft de gasvoorzieningverbete- ring, woningbouw. Voorts wilde hij een boek laten verschijnen met inlichtingen over het Land van Hulst en de aantrekking van industrie en bevordering van het toerisme. De heer Picavet kon zich in grote lijnen met het afwijzend advies van B. en W. verenigen. Hij ging even in op de voorge schiedenis van de nu voorliggen de stukken, waarmede hij aan toonde dat genoemde commissie zich niet heeft gehouden aan de bepalingen die na een vergade ring, ongeveer eeu jaar geleden, met afgevaardigden van het col lege van G. S. en do colleges van B. en W. van de deelnemende gemeenten is gehouden, n.l. te komen tot een voorstel, hetwelk met de gemeenteraden zou wor den besproken, voor de formele mogelijkheid van een gemeen schappelijke regeling tussen de gemeenten, waarbij ook niet-ge- meentelijke organen zouden kunnen worden ingeschakeld. Spr. meende op grond hiervan het voorstel nu te moeten afwij zen. De heer Van Arenthals was het liiermede eens, te meer daar wat de verbetering van de gas- voorziening betreft er nog geen akkoord is bereikt. De heer Veraart was het in zo verre eens met de heer v. d. Walle om te komen tot een ge sprek met de commissie, zodat een zodanige overeenkomst kan gemaakt worden die aanvaard baar is voor Hulst, terwijl door de commissie de andere raadsbe sluiten van de buurgemeenten ongedaan zouden moeten wor den gemaakt. Wethouder Martens ging ook fel tekeer tegen het huidige voorstel. Hij bracht naar voren dat de „Commissie voor Ont wikkeling' Oost Zeeuws-Vlaan- deren-Oost" steeds vanaf de op richting de beschikking heeft ge had over de juiste streekontwik- kelingsdeskundigeo, waarvan zij geen gebruik heeft gemaakt. Zijns inziens wordt deze com missie aan de rMö opgedroiV- Samenzwering tegen Jordaanse koning verijdtld? Hel Egyptische persbureau van het Midden-Oosten heeft zaterdagavond gemeld, dat vol gens welingelichte Arabische kringen in Bagdad enkele weken geleden in Jordanië een staats greep is verijdeld. Het bewind van koning Hoessein had op de eerste dag van het Mohamme daanse Bairam-feest, op 24 fe bruari, omvergeworpen moeten worden. De leider van de samenzwe ring was volgens genoemde kringen kolonel Fahd, onder commandant van de Jordaanse pantserdivisie. De kolonel zou van plan zijn geweest, „een revo lutie uit te roepen na koning Hoessein uit de weg te hebben geruimd." Hij zou het bevel hebben gehad over vier tanks di koning Hoessein tijdens het doen van zijn Bairam-gebeden moes ten „beschermen". Koning Hoessein was na de ontdekking van de samenzwering naar Aqaba vertrokken voor be sprekingen met een „hoge offi cier van de Britse spionage dienst." Een aantal Jordaanse officie ren en burgers was gearresteerd. Onder hen bevinden zich enkele leden van de socialistische Baath-partij. Ontploffing in Westduitse metaalfabriek Zaterdag lieeft zich in een me taalfabriek in het Westduitse dorp Belëcke, dat aan de rand van het Ruhr-gebied is gelegen, een ontploffing voorgedaan, die aan 19 arbeiders liet leven heeft geokst, terwijl er engeveer 49 werden gewond. De ontploffing vond plaats op de eerste verdieping van het gebouw. Het plafond van de daaronder gelegen werkplaats, waarin 75 arbeiders aan het werk waren, stortte in. Delen ervan en machines, die zich op de eerste verdieping hadden be vonden bedolven de mannen er onder. De lijken der doden zijn ge borgen. 28 gewonden konden, na behandeling, naar huis gaan. De toestand van twee der twaalf gewonden, die in het ziekenhuis moesten blijven, is ernstig. De lijken werden gevonden op tachtig meter van de plaats van de ontploffing onder tonnen wrakstukken en machinerieën, aldus de politie. De ontploffing zou veroor zaakt zijn door een breuk in een hope-druklciding. gen. Spr. was het in zoverre met de heer Veraart eens, dat di- commissie overleg moet ple gen met de betrokken gemeen teraden wat al of niet juist voor hun bepaalde gemeente is. Spr. was liet niet eens met de heer v. d. Walle, wat het com promis aangaat. Dit is reeds be sproken in de vergadering, maar de commissie heeft slechts de aanvankelijke termijn van 10 jaar tot 5 jaar willen Wijzigen en wilde van 2 jaar niets we ten. Hjj merkte op. dat de sa menwerking op papier er wel is. maar in de praktijk zoek is. Hij merkte nog op, dat in de laatst gehouden vergadering van de ontwikkeliugs-commissie het plan voor een zuiveringsin stallatie ter tafel is gekomen, doch z.i. alleen om het desbe treffend plan van de gemeente Hulst te doen kelderen. De heer Stolte kon moeilijk verwerken, dat de gemeente raad nu geconfronteerd wordt met een voorstel waarvan de raad weinig of niets af weet. Tenslotte gaf de Voorzitter een korte samenvatting van het be sprokene, waarbij hij opmerkte dat een nader gesprek geen nut tig effect heeft, gezien de wijze waarop de burgemeesters der andere gemeenten dit voorstel z.h.st. hebben aanvaard. Spreker was van mening, dat het geld beter besteed zou kun nen worden aan de brochure over de streekindustrialisatie temeer daar Hulst industrieter reinen bezit. Wat de afvalwater kwestie aangaat was de voorzit ter van mening dat Hulst zijn plan moet doorzetten. Tenslotte werd het voorstel van de commissie met algemene stemmen verworpen. Het voorstel tot goedkeuring van exploitatieplan Noord II, alsmede het voorstel tot princi piële aanvaarding van een plan tot stichting van een nieuwe werkplaats voor de dienst van gemeentewerken, betreffende de bouw van een gemeentelijke werkplaats voor 182.000 ten westen van het industrieterrein aan de Absdaalseweg, waardoor de huidige gemeentewerkplaats kan aangewend worden voor de opslag van brandweermateriaal, alsmede het voorste] tot vaststel ling van een verordening op de heffing van begrafenisrechten, te weten een verhoging van resp. in klasse I 2,50, klasse II ƒ1,50 en in de klasse III en IV ƒ1, werden z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van een premieregeling voor de bouw van douchecellen, aange zien Hulst niet beschikt over een badhuis, werd ingetrokken om dat de voorzitter mededeelde dat zojuist bekend was geworden dat ten aanzien hiervan een rijksregeling te wachten is. Het voorstel tot vaststelling van een regeling tot het ver strekken van geldleningen aan personeel der gemeente ter be vordering van het eigen woning- bezit, werd vlot aangenomen. Dit was eveneens het geval met het voorstel tot vaststelling van een algemene salarisverov- dening der gemeente Hulst 1963, waarbij de heer Veraart voor stelde om de gemeentebode- schrijver, de heer Boone, contro le te laten uitoefenen voor de zwembadcommissie, zodat hij voortaan gemeentebode-contro- leur zou worden. Het voorstel tot vaststelling van een verplaatsingskostenveror dening, voorts het voorstel tot het aangaan van een contract betreffende de levering van gas vanuit Sluiskil, alsmede de voor stellen tot vaststelling van voor schotten resp. ex art. 75 der Kleuteronderwijswet en ex art. 101-bis lid 5 der L. 1920, wer den z.h.st. aangenomen. Ook de vaststelling van de 26e en 27e wijziging der gemeente begroting. alsmede de vaststel ling van de 3e, 4e en 5e wijziging der gemeentebegroting 1963, werden eveneens z.h.st, aangeno men. Het voorstel tot het verlenen van een uitkering in verband met de langdurige koude aan het gemeentelijk personeel, voor een bedrag van 35, werd met alge mene stemmen goedgekeurd. Rondvraag. De heer Picavet stelde voor ge bruik te maken van de mogelijk heid die de gemeentewet biedt om het in de raadsvergadering van 11 febr. 1963 gedane voor stel om te komen tot de vast stelling van een exploitatiebere kening van gronden aan de hoek van de Glasisweg—Zandstraat- inhoudende 15, dat met 7 tegen 4 was afgewezen, een tegenvoor stel in te dienen en de oorspron kelijke grondprijs van ƒ8,50 per m2 te handhaven. Met 6 tegen 4 stemmen werd besloten het voorstel van de heer Picavet onmiddellijk in be handeling te nemen, waarna met dezelfde stemverhouding dit voorstel werd aangenomen. Tenslotte wees de heer Mar tens er op, dat de gemeente Hulst in verband met de opdooi haar wegen niet afsluit, omdat dit z.i. onnodig is. Door afslui ting van de laatste verbinding met het westen van Zeeuws- Vlaanderen zal het economische leven in dat gedeelte geheel on mogelijk worden. Immers de weg via Zaamslag is ook reeds afge sloten. De eventuele schade aan de Hulsterse wegen toegebracht weegt z.i. niet op tegen de scha de die het stilleggen van het economische leven zou meebren gen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2