Georges Bidault vraagt in West-Duitsland om politiek asiel Na de staatsgreep in Syrië Het weer HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Ontploffing in Zuidafrikaanse dynamietfabriek K. R. O.-uitzending van interview met Bidault ging niet door Frankering bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,t*er week 48 et T ,0<5cip nrc Q ot DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks MAANDAG 11 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5858 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Tem en-ren Adverfentfeprits per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Lichte aardschok in Belgisch Limburg Een hevige aardtrilling heeft zondagochtend de huizen in de Belgische provincie Limburg een achttal seconden op hun grond vesten doen schokken. Het Belgische observatorium in Ukkel heeft op dezelfde tijd 'n lichte schok geregistreerd. Een nadere studie van de gegevens van de seismograaf is echter no dig om de aard van deze aard schok na te gaan, aldus werd des gevraagd meegedeeld. President Kennedy in juni naar Italië en Duitsland President Kennedy zal in de tweede helft van juni Italië en West-Duitsland bezoeken, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis zondag meegedeeld. He data zijn nog niet vastgesteld. De woordvoerder wist niets van plannen om Londen of West-Ber- lijn in het reisschema op te M8MP, Georges Bidault, ex-pre- mier van Frankrijk en lei der van de nationale ver- zetsraad (de voortzetting van de O. A. S.) heeft zon dag in Steinebaeh am Wörth-See in Beieren om politiek asiel gevraagd, zo heeft de Beierse minister van Binnenlandse Zaken Heinrich Junker zondag op een partijvergadering van de C. S. U. meegedeeld. Minister Heinrich Junker deel de mee dat 't huis waar Bidault verbleef door de politie wordt bewaakt. Bidault heeft op een echte pas gereisd. Hij zei reeds twee dagen geleden aan bonds kanselier Adenauer schriftelijk om politiek asiel verzocht te hebben. In zijn gezelschap wa ren twee adjudanten en een Ne derlandse journalist. Minister Junker legde er de nadruk op dat Bidault zich vrij kan bewegen. De oud-premier heeft zich bereid verklaard vrij willig in Steinebaeh te blijven. Het huis was waarschijnlijk eigendom van een Nederlandse journalist. Er moet nu zo snel mogelijk worden beslist over de aanvraag voor asiel. Bidault zou ook in Beieren asiel willen vra gen. Minister Junker zei voorts dat alle personen die iets te maken gehad hebben met de ontvoering van de Fransman Argoud bij de politie bekend zijn, Argoud werd Sn het geheim uit zijn hotel in München ontvoerd en naar Parijs overgebracht. In Bonn was zondagavond niets bekend over een verzoek van Bidault om politiek asiel. Een regeringswoordvoerder zei: „Wij zijn bezig opheldering te vra gen." Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken in Bonn zei dat, wanneer dit verzoek twee dagen geleden is gepost, dit niet vóór zaterdag op de kanselarij had kunnen ko men. omdat op zaterdag niet ge werkt wordt. De brief zal moge lijk vandaag pas worden aange troffen. De Engelse televisie heeft vo rige week maardag een vraag gesprek met de 63-jarige Bi dault uitgezonden, wat in Frank rijk een storm van protest ont ketende. Naar aanleiding daar van werden in het Britse Lager huis vragen gesield over de manier waarop Bidault Engeland had kunnen binnenkomen. De Beierse politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de aanwezigheid van O. A. S.-leden na deze ontvoering. Een redac teur van het weekblad „Revue" is ontslagen omdat hij zijn naam zou hebben laten gebruiken ter dekking van een O A S.-kantoor in München, wat hij echter ont kent. Een aantal journalisten die vooraanstaande O. A. S.-perso- nen hebben geïnterviewd is door de politie ondervraagd. Zondagavond gaf de Neder landse journalist Heinz van Nouhujjs aan D.P.A. het volgen de relaas (Het Nederlandse con sulaat in München verklaarde aan het A.N.P. geen in W.-Duits- land vertoevende Nederlander van die naam in zijn register te hebben). „Een groep Beierse politie mannen verlangde zondagoch>- tend toegang tot mijn huis. Zij hadden geen bevel tot huiszoe king bij zich, doch verklaarden in opdracht van het openbaar ministerie in München te han delen." De journalist vertelde voorts, dat de politiebeambten ex-pre mier Bidault in zijn huis aantrof fen, alsmede diens secretaris, de Franse journalist Paul Ribaud. Ook de vrijdag in verband met zijn O. A. S.-contact on ontslagen hoofdredacteur van het West- duitse weekblad „Revue", Oscar Stammleibevond zich in het ge zelschap. „Bidault hield zich sedert en kele dagen in mijn huis ter be schikking van de Westduitse autoriteiten", aldus Nouhuijs, „doch blijkbaar Weren de auto riteiten in München hiervan niet op de hoogte." De journalist zei verder, dat Bidault voor een verhoor was meegegaan naar het politie bureau, doch dat hij later op de avond was teruggekeerd. Er wa ren ter bescherming van de oud premier enkele politiemannen in het huis gebleven. Bidault had in Steinebaeh zijn autobiografie, waarvan hij de rechten aan Stammler had ver kocht, willen voltooien, zo zei hij In een inderhaast bijeengeroe pen persconferentie verklaarde zondagavond minister Junker, dat de politiebewaking rondom 't huis waar Bidault verbleef, op verzoek van de Franse oud-pre mier was ingesteld. Er was geen sprake van een arrestatiebevel. Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit dat een dergelijk bevel alsnog zou worden gegeven. Voor zover bekend heeft Bi dault zich niet aan inbreuk op de wetten van de bondsrepubliek schuldig gemaakt; hij was in het bezit van een paspoort, zo zei mi nister Junker. Het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken had voor het bezoek van generaal De Gaulle aan West-Duitsland, vorig jaar september, een lijst van onge wenste O.A.S.-leiders opgesteld. Daarop kwam ook de naam Bi dault poor. Volgens een woord voerder van het ministerie was de lijst nog steeds van kracht. De correspondent van Reuter, die zondagavond een telefoonge sprek aanvroeg met het huis waar Bidault verblijft, kreeg de voormalige hoofdredacteur van het weekblad „Revue" aan het toestel. Deze vertelde hem dat hij en een Nederlandse journalist Bidault vorige week zondag van een hotel in Hopfen naar Steine baeh hadden gebracht. Volgens Stammler was Bidault in gezel schap van twee mannen. Een van hen was de Franse journalist Ri- boud. De naam van de tweede man wilde hij echter niet noemen. Waarnemers in Parijs verklaar den liet onwaarschijnlijk te ach ten. dat de Franse regering om uitlevering van Bidault zal ver zoeken. Zij zeiden, dat de autori teiten niet bijster gesteld zijn op nog een politiek monsterproees. Het lijkt waarschijnlijker, dat Frankrijk de procedure zal vol gen zoals die werd toegepast bij de „activisten" in Spanje en Bonn zal voorstellen Bidault naar een Latijns-Amerikaans land uit te wijzen. De nieuwe Syrische premier, Bitar. heeft zaterdagavond een kabinetsbijeenkomst voorgezeten die drie uur duurde en waarop „de grondslagen en beginselen" van het nieuwe revolutionaire be wind werden besproken, zo heeft radio-Damascus gemeld. Een correspondent van „Reu ter" heeft uit de Syrische hoofd stad gemeld, dat het daar zater dagavond rustig was. Op strate gische punten stonden echter nog tanks en luchtafweergeschut. Ooggetuigen hebben verteld, dat de opstand vrijdagmorgen 6 uur plaatselijke tijd was uitge broken. De Syrische luchtmacht had zich aanvankelijk tegen de rebellen gekeerd en zelfs vluch ten laten uitvoeren boven het re geringsgebouw in Damascus, waar de revolutionairen zich had- In een grote dynamietfabriek in Modderfontein, even buiten Johannesburg, hebben zich za terdagmorgen vier ontploffingen voorgedaan, die volgens een woordvoerder van de fabriek aan vier of vijf Afrikanen het leven hebben gekost. De fabriek, de grootste dyna mietfabriek ter wereld, heeft meer dan 4.000 arbeiders. Er worden ook tal van chemicaliën geproduceerd. Een opslagplaats voor ont plofbare stoffen en drie andere gebouwen werden door de ont ploffingen verwoest, terwijl om liggende gebouwen grote schade opliepen. Vanuit de lucht kon den op het fabrieksterrein vier grote kraters worden waargeno men. De explosies waren over een afstand van ruim 30 km hoor baar, terwijl van huizen, gelegen binnen een straal van bijna tien kilometer, muren scheurden cn vensters werden vernield. Het ongeluk had plaats om 7 uur des morgens, plaatselijke tijd. In het winkelcentrum van het ongeveer twee kilometer van de fabriek gelegen Modderfontein bleef vrijwel geen etalageruit heel. Correspondenten in Birma aangehouden Op grond van de wet op de handhaving van de openbare orde zijn in Birma drie journalis ten aangehouden, onder wie de correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press. De correspondent werd naar verluidt, aangehouden wegens bepaalde berichten die hij aan zijn bureau zou hebben doorge geven. In het andere geval ging het om de hoofdredacteuren van twee Birmaanse kranten. Hun werd verweten, dat zij het aftre den van de commandant der Birmaanse luchtmacht hadden gemeld, welk bericht door de regering later werd tegenge sproken. den geïnstalleerd, doch vrijdag middag laat had zij zich achter de opstand geschaard. Hoewel zich op verschillende plaatsen schermutselingen hebben voor gedaan schijnt er geen bloed ver goten te zijn. De voormalige opperbevelheb ber van de Syrische troepen, Zahreddin, mocht vrijdag kort na zijn arrestatie terugkeren naar zijn woning die evenais de ver blijfplaatsen van andere leden van liet omvergeworpen bewind door militairen wordt be waakt. Ex-president Nazem Koed- si schijnt ongedeerd te zijn. Volgens sommige waarnemers in de Syrische hoofdstad heeft de staatsgreep, evenals die destijds in Irak, een anti-communistisch karakter gekregen. Naar de wnd voorzitter van de Syrischecom munistische partij, Sajed Moes- tafa Amin, zou worden gezocht. Er schijnen voorts veel uiterst- VROL1JK VER VAl\ HUIS De Tibetaanse kinderen, die hier vrolijk wuivend op een hooiwagen zitten, leefden nog maar kort geleden in een vluchtelingenkamp bij Delhi. De groep, variërend in leeftijd van vijf tot dertien jaar, leeft nu in het Britse Pestalozzi- kinderdorp te Sedfescömbe bij Battle in Sussex. De kinderen werden voor dit dorp uitge zocht door de Dalai Lama, de leider van liet Tibetaanse volk, die hoopt, dat zij na een oplei ding in Engeland, waarvoor in het dorp de basis wordt ge legd, het intellectuele kader in Tibet kunnen gaan versterken. linkse en -rechtse elementen te zijn gearresteerd. Volgens welingelichte kringen heeft het revolutionaire bewind amnestie verleend aan alle zes tien officieren die na de bloedige opstand van Aleppo in april van het vorig jaar zijn gestraft. NIEUWE REGERING IN SYRIË Radio-Damascus heeft zater dagmorgen bekend gemaakt, dat de nationale raad van de revolu tie, die zich vrijdag van de macht in Syrië heeft meester gemaakt, Salaheddin AI Bitar, één der lei ders van de socialistische Baath- partij, tot premier heeft be noemd. Premier Bitar was vóór de unie tussen Syrië en Egypte an derhalf jaar lang minister van Buitenlandse Zaken. Tijdens deze unie was hij minister van Cul turele Zaken, doch in december 1959 trad hij, met drie andere leden van de Baath-partij, uit de regering. In de nu gevormde regering is Bitar behalve premier ook minister van Buitenlandse Za ken. Vice-premier is Nihad El Kassem, tevens minister van Justitie. Tot minister van natio nale Defensie is benoemd kolo nel Mohammed Toekhy. Turks asiel voor Syrische ex-premier. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat Turkije politiek asiel heeft verleend aan de Syrische ex-premier Khaled El Azem en zijr. gezin, die, zoals gemeld, vrijdag een toe\ lucht in de Turkse ambassade in Damascus hebben gezocht. Nederlandse kustvaarder vlot De 550 ton metende Neder landse kustvaarder „Finlandia". die zes dagen geleden te Marloes in Pembrokeshire strandde, is vlot gekomen. Hot gat in de boeg is dicht. De bemanning is zoals gemeld aan boord geble ven. Het schip is zondagmorgen door twee sleepboten naar Pem broke gesleept. Het zal daar van daag in droogdok gaan. DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING IN AMSTERDAM Vrijdag heeft zich op de Zui derzeeweg aan de Amsterdam se kant van de Sehellingwou- derbrug een botsing voorge daan tussen een tankauto, welke uit de richting Amster dam-Noord kwam en een personenwagen komende uit Amsterdam-Oost, welke bezig was een vrachtwagen in te halen. De tankwagen kantel de, zodat de inhoud duizen den liters stookolie over de weg stroomde. De trekker werd totaal vernield evenals de personenwagen, welke in twee stukken brak. ir De foto toont de vernielde personenwagen, op de achter grond is de gekantelde tank wagen zichtbaar. India zou ook een kernbom kunnen maken Premier Nehroe van India heeft zaterdag op een openbars bijeenkomst in Rohtak gezegd, dat India ver genoeg gevorderd is om ook een kernbom te kun- nen maken. India had evenwel „enige tijd geleden" besloten, de kernener gie slechts voor vreedzame doel einden te gebruiken. „En wij blijven bij dat besluit", aldus Nehroe. moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert De K. R. O. heeft zoals te ver wachten was, de voorgenomen uitzending van het voor de T.V.- omroep van de B..B. C. gehouden vraaggesprek met Bidault, niet door laten gaan. Inplaats van de O.A.S.-leider verscheen in de om tien vóór half negen beginnend® uitzending van de actualiteiten rubriek „Brandpunt" de voorzit ter van de K. R. 0„ mr. H. W. van Doorn, op 't televisiescherm, die verontwaardigd over de hou ding van de regering mededeling deed van het niet doorgaan van de uitzending. Mr Van Doorn verklaarde zeer verbaasd te zijn geweest, toen hij vrijdagavond het telegram van de Staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ontving, waarin deze liet weten, dat de regering overwegend be zwaar tegen de uitzending had, omdat zij van deze uitzending di recte ernstige verstoring van de goede betrekkingen met een be vriende mogendheid vreesde, die gevaar zou kunnen opleveren De Federatie-Maleisië Premier Toenkos Abdoel Rah man van de Maieise federatie heeft zondag op een bijeenkomst in Malakka verklaard, dat de Britse en Australische regering steun aan de Maieise federatie hebben toegezegd als de politiek van Indonesië tegenover de fe deratie rechtstreeks tot oorlog zou leiden. Zoals bekend verzet Indonesië zich tegen de door Toenkoe Ab doel Rahman nagestreefde vor ming van de federatie Maleisië, waartoe Malakka, Singapore, Noord-Borneo, Serawak en Broe- nei zouden moeten toetreden. Actieve depressie nadert Het KNMI deelt mede: Terwijl een oude depressiekern boven Schotland aan het opvullen was, ontwikkelde zich uit een storing, die zondagochtend de Azoren passeerde, een zeer actie ve depressie, die al uitdiepend zondagavond in de richting van het Kanaal koerste. De depressie- kern zal zich heden via het Ka naal in de richting van ons land verplaatsen. De wind krimpt daarbij naar richtingen tussen zuid en oost en zal aanvankelijk afnemen tot matig of zwak, MAANDAG 11 MAART v.m. n.m. Breskens 2.37 3.00 Terneuzen 3.12 3.35 Hansweert 3.52 4.15 Walsoorden 4.02 4.25 DINSDAG 12 MAART v.m. n.m. Breskens 3.10 3.31 Terneuzen 3.45 4.06 Hansweert 4.25 4.46 Walsoorden 4.35 4.56 maar later op de dag weer iets toenemen. Aangezien er aan het begin van de dag met de zuidoostelijke wind vrij droge continentale lucht aan gevoerd wordt, zullen er aanvan kelijk opklaringen voorkomen. Later op de dag neemt de bewol king toe bij de nadering van een regenzone, die de depressie bege leidt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Krimpende wind Aanvankelijk opklaringen, la ter toenemende bewolking en kans op regen. Overwegend ma tige, naar richtingen tussen zuid en oost krimpende wind. Over het algemeen iets lagere tempe raturen. ZON MAAN op onder on onder Mrt 11 7.06 18.36 19.50 7.56 12 7.04 18.37 20.55 8.15 13 7.01 18.39 22.00 8.33 voor de veiligheid van de staat en de openbare orde en dat zij daar om genoodzaakt zou zijn maatre gelen, krachtens artikel 20 van het Televisiebesluit en zo nodig andere maatregelen te nemen voor het geval de uitzending toch mocht doorgaan. De verbazing van mr. Van Doom, die dit geen gering drei gement noemde, was gewekt door het feit, dat dezelfde Staatssecre taris hem de voorgaande dag had verzekerd, dat de regering het wel op prijs zou stellen, indien de K. R. O. haar plan om het inter- view uit te zenden zou willen lak ten varen, maar dat zij niet voor nemens was pressie uit te oefe nen en dat er geen sprake van zou kunnen zijn, dat de regering een veto zou overwegen. Donder dag was door Staatssecretaris Scholten en de heer Van Houten, Staatssecretaris van Buitenland se Zaken, bij de voorzitter van de K. R. O. aangedrongen op het af gelasten van de uitzending. De K. R. O., zo zei de heer Van Doorn verder o.a., is erg be nieuwd waarom de uitzending de openbare orde of „maar liefst" de veiligheid van de Staat in ge vaar zou kunnen brengen. Vol gens de heer Van Doom ging het hier over voorlichting over een een belangwekkend politek voor val. Dat door het ingrijpen van de overheid de Nederlandse kij kers deze voorlichting werd ont houden achtte hij een ernstige zaak, waartegen hij krachtig pro test aantekende. Hij achtte het wenselijk, dat enkele gezagheb bende mensen uit wetenschap en journalistiek de zaak aan een ernstig onderzoek zouden onder werpen. De heer Neuman, die het com mentaar bij de uitzending zou verzorgen, heeft voorlezing van dit commentaar gedaan. Hij zei daarbij, dat de K. R. O. slechts het tegendeel van sympathie voor de heer Bidault heeft. Het inter view was volgens hem een bewijs van de parmantige verdwazing, die zich van deze gewezen politi cus heeft meester gemaakt. Nadat de heer Neuman had ge sproken, deed zich een storing voor, waardoor het beeld uitviel. Na geruime tijd, toen de uitzen ding kon worden hervat, werd mededeling gedaan, dat ingrij» pende wijzigingen in het Brand punt-programma er de oorzaal* van waren, dat de hele afleve ring van het „Brandpuntmaga- ne" Was komen te vervallen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1