Brits-Belgisch-Nederlands overleg in Brussel Ondergrondse tegen De Gaulle Verf met voldoening Brand in ontruimde boerderij in Hoogeveen Indirecte reactie „Prawda op Chinees „manifest" Von Hasselt over een multilaterale NAVO-kernmacht HET WEER HmWAlfcK ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 8 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5856 Frankering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofdredarteur I. van 8e Sande Redactie, adres Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneraten Advertentieprijs per mm ld ct? mftiftBWH pir advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)! 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags S uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het in overleg met Nederland ondernomen Belgische initiatief om te trachten de onderhande lingen met Engeland over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeen schap weer op gang te brengen, zal niet in zijn huidige vorm worden voortgezet. Dit is de conclusie, die woensdagavond in Brussel in welingelichte kringen is getrokken uit het overleg, dat tussen de ministers Heath, Luns en Spaak is gepleegd. De ministers van Engeland, België en Nederland ontmoetten elkaar woensdagavond in de Belgische hoofdstad aan een diner, dat minister Spaak aan bood ter gelegenheid van de aanwezigheid van minister Heath in Brussel. Deze woonde daarvóór een afscheidsreceptie hij, die de Britse delegatie voor de conferentie over het toe treden van Engeland tot de E. E. G. aanbood aan de delega ties van de E. E. G.-landen. Als gevolg van het Franse veto in de onderhandelingen met Engeland zal de Britse delegatie tot een minimum worden teruggebracht. Een aantal ambtenaren is be noemd in andere functies in de Britse buitenlandse dienst, ter wijl anderen zullen worden toe gevoegd aan de vertegenwoor diging van Engeland bij de Euro pese gemeenschappen. „Nuttig gesprek". Na afloop van het diner toon den de ministers zich weinig mededeelzaam. „Het was een zeer nuttig gesprek", zei minis ter Luns slechts, hieraan toe voegend, dat „de huidige situatie in zijn geheel" was besproken. Dit overleg, hetgeen de eerste gedachtenwisseling was tussen de Britse onderhandelaar en de twee Benelux-ministers over hun initiatieven om een uitweg te vinden uit de impasse na het afbreken van de conferentie tus sen de E. E. G. en Engeland en ook het eerste bezoek van mi nister Heath aan Brussel was na de mislukking van deze con ferentie, heeft naar nader kon worden vernomen geleid tot een wijziging in de gedachte, dat door het vinden van econo mische oplossingen het gesprek weer op gang zou kunnen wor- dfen gebracht. Overeenstemming. Aanvankelijk zijn de Belgi sche gedachten uitgegaan van een economische band tussen de Europese gemeenschap en Engeland in de vorm van een douane-unie als overgang naar een definitief lidmaatschap van de E. E. G. Dit uitgangspunt heeft echter plaats gemaakt voor een politieke benadering van de vraagstukken, omdat niet economische, maar politieke overwegingen Frankrijk hebben geleid tot het afbreken van de onderhandelingen met Engeland. Naar verluidt is er overeen stemming tussen de drie minis ters, dat deze politieke benade ring het best kan worden nage streefd in de Westeuropese unie, waarvan de zes E. E. G.-landen en Engeland deel uitmaken. Van Duitse zijde is trouwens reeds komen meer dan de tot dusver voorgesteld de ministers van de W. E. U. op 28 maart in Bonn bijeen te roepen. Eén van de eerste agendapun ten zou daarvan zijn niet de eigenlijke mislukking van ide conferentie over de toetreding van Engeland tot de E. E. G., maar wel de gevolgen daarvan voor de toekomst van de Euro pese samenwerking. Indien Frankrijk bereid is een conferentie van de W. E. U. bij te wonen, zou daarmee althans het politieke contact tussen de „zes" en Engeland worden her steld. Nog andere kwesties. Naar voorts wordt vernomen is tussen de ministers Heath, Spaak en Luns woensdagavond <2B£> Een produkt van de Sikkens Groep.len worden gedaan. geen concrete gedragslijn vast gesteld voor de pogingen om na dit herstel van de politieke con tacten op economisch terrein maatregelen uit te werken voor de banden tussen de E. E. G. en Engeland. Wèl gaan de gedach ten uit naar de mogelijkheden, die zich zullen voordoen bij de onderhandelingen met de Ver enigde Staten, die begin 1964 zullen beginnen over de afbraak van de douanetarieven in het raam van de Amerikaanse „Trade Expansion Act". Inmiddels heeft de ontmoe ting tussen de ministers Spaak en Luns, die aan het diner met minister Heath voorafging, naar verder wordt vernomen niet al leen Europese vesties tot on derwerp gehad. De beide ministers wisselden ook van gedachten over een aan tal tussen België en Nederland hangende kwesties. Daarbij zou ook de oplossing van het vraag stuk van de Schelde-Rijnverbin- ding ter sprake zijn gekomen. Kortgeleden heeft de ge mengd Belgisch-Nederlandse commissie voor dit vraagstuk een interim-rapport aan de wederzijdse regeringen uitge bracht, waarin over enkele onder delen zoals het tracé van de nieuwe verbinding tussen Ant werpen en de Rijn voorstel- PRINSES BEATRIX HEEFT MAZELEN H. K. H, Prinses Beatrix kan haar verplichtingen op het ogen blik niet nakomen aangezien zij mazelen heeft. De Prinses heeft deze ziekte als kind reeds gehad. Een herha ling komt zelden voor. Er is geen reden tot bezorgdheid, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mede. DAT de Fransen voor 95 en in vele gevallen zelfs voor de volle honderd procent gevolg gegeven hebben aan de stakingsparolen aan de nu eensgezinde drie vakbonden, kan De Gaulle gevoeglijk opvatten als een stevige klap in zijn gezicht. Dit resultaat steekt wel zeer schril af bij de uitslagen van de referendums, waarbij weliswaar niet met zulke duidelijke cijfers maar toch ook wel overtuigend, bewezen werd dat de natie zijn leiderschap aanvaard de. Om welke positieve of negatieve redenen doet er dan minder toe. Het neen van nu klinkt aanmerkelijk resoluter. Men zou kun nen zeggen dat het in het eerste geval ging om wat subtiele en abstracte begrippen van politiek en dit keer om een aanslag op het loonzakje die heel wat duidelijker voelbaar is en veel meer in het leven van alledag ingrijpt. Er is ook het verschil dat de Fran sen wel waarderen als De Gaulle, wat hij ongetwijfeld heeft ge daan, zijn land internationaal aan nieuw aanzien helpt en dat is een politieke zaak. Maar ze hebben er wel degelijk bezwaar tegen als de rekening daarvoor moet worden voldaan door een catego rie die niet zonder redelijkheid kan aantonen dat zij er uit het oog punt van sociale rechtvaardigheid wel wat bekaaid is afgekomen. Een opinie die bijvoorbeeld ook de hoge geestelijkheid niet onder stoelen of banken steekt. PRESTIGE VERLOREN. Juist daarom werd het als on redelijk en onbehouwen onder vonden dat de regering met ken nelijke instemming, zo niet op aanstichting van de president, antwoordde met een hevel tot werken. Al mijden de niet-com- munistische vakbonden het offi cieel met de C.G.T. samen te werken, in feite en zeker bij de stakende leden is de eensgezind heid totaal, juist door deze reac tie, die de werkers van Frank rijk moeilijk anders kunnen op vatten dan als een aanslag op hun stakingsrecht. Hoe de regering ook verder denkt de handelen, een enorm prestigeverlies heeft ze al ge boekt. Het verstandigst wat ze kan doen is toch maar de on derhandelingen te 1 •-•'•penen, waarbij ze er niet aan zal ont- De Russische pers, die tot op heden nog op geen enkele ma nier had gereageerd op het op zienbarende „manifest" in „De Rode Vlag", het orgaan van de Chinese communistische partij, waarin de standpunten van de Sowjet-leiders op het ideologi sche vlak volledig van de hand werden gewezen, heeft dit stil zwijgen donderdag gedeeltelijk verbroken. De „Prawda" ver scheen namelijk met een be schouwing over de omstandig heden die Lenin ertoe brachten, op 3 maart 1918 tegen de zin van Trotsky in het vredesver drag van Brest-Litovsk met Duitsland te sluiten. Hoewel in het artikel niet de minste ver wijzing naar de aanvallen van Peking voorkomt, wordt het als een indirect antwoord daarop gezien. Peking heeft, zoals bekend, de Sowjet-Unie herhaalde malen verweten, dat zij m de crisis om Cuba te lankmoedig is opgetre- len. Moskou heeft zich daarte gen verweerd door te wijzen op ie noodzaak van een compromis ander bepaalde omstandigheden, waarbij het Lenins optreden als voorbeeld stelde en de houding van Mao Tse Toeng vergelijkt met het avonturisme van Trots ky. De „Frakwa" schreef na don^ derdag ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van het zeven de congres der Sowjetrussische communnistische partij, waarop het verdrag van Bres-Litovsk was geratificeerd, dat dit verdrag voor de Sowjet-Unie „vernede rend maar noodzakelijk" was. Door dit verdrag te tekenen, alt dus het blad, vervulde de Russi sche communistische partij haar plicht ten opzichte van de inter nationale communistische bewe ging, bleef de jonge Sowjet- republiek behouden en kon die staat een grote socialistische mo<- gendheid werden. De linker vleugel van de communisten, waartoe Trotsky behoorde, pre dikte de revolutionaire oorlog tegen het Duitse imperialisme tot in het uiterste, maar toen de Duitsers in februari 1918 hun offensief inzetten deed hij niets om er zich tegen te verzetten. Dat deed wei de communistische partij onder Lenin. De „Prawda" schreef tenslotte dat de linker vleugel van destijds nu vertegen woordigd wordt door de dogma tici, „die niet in staat zijn het Marxisme op scheppende wijze toe te passen, waarbij rekening gehouden moet worden met de nieuwe verhoudingen in de in ternationale situatie die een snel le en radicale wijziging van de tactiek vereisen". geboden helft van de arbeiders- eisen in te willigen. Internationaal is het prestige van de president door deze sta king ook zwaar geschonden. Een deel van zijn aureool dank te hij eraan dat hij eindelijk in Frankrijk sociale rust had weten te hereiken. Deze staking toont aan dat in dit opzicht het verschil met de vorige republie ken aanzienlijk geringer is dan de Gaullisten wel willen doen voorkomen. DUURDER DAN ALGERIJE. De Gaulle heeft wel eens ge zegd dat de politiek eerst kwam en dan de economie, die de door de politici uitgestippelde lijnen wel zou volgen. Een absurd standpunt, waarvoor hij nu de rekening krijgt gepresenteerd. Nu blijkt dat veel van wat de generaal heeft kunnen doen, en voor hem al de republieken in hun geld verslindende strijd met de Algerijnen, slechts mogelijk was door de welvaart van het land. In plaats van de Algerijn se oorlog zijn andere, nog duur dere projecten gekomen als het ontwikkelen van een kernmacht. En De Gaulle komt hierbij in aanraking met een van de eerste economische wetten die zich van poliieke lijnen en leiding niets aantrekken; zelfs de zwaarste frank kan maar één keer uitge geven worden. De zich elf procc..t in hun be loning tekort gedaan voelende mijnwerkers kunnen moeilijk tegen gesproken worden als ze RUSK OVER CUBA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donderdag verklaard over inlichtingen te beschikken dat verscheidene honderdduizenden Cubanen de wens te kennen hebben gegeven hun land, in dien mogelijk, te verlaten. In een radio-interview zei hij dat de economische toestand op het eiland „akelig slecht" is. Er zijn bewijzen van een grote en toenemende ontevredenheid. Het feit dat sinds het begin van het huidige regime enkele honderd duizenden Cubanen al hun be zittingen hebben opgegeven om hun land te verlaten bewijst dat Cuba thans geen aangename plaats is om te leven, aldus de minister die de overtuiging uit sprak dat het Cubaanse volk eens weer vrij zal zijn. redeneren dat zij het hebben be- deeld. zuurd dat De Gaulle ondermeer met kernzwaarden enz. de glorie van Frankrijk poogt te vergro ten. Deze ondergrondse mijn werkers konden voor de presi dent en zijn regiem wel eens ge vaarlijker worden dan de onder grondse werkers van het slag Bidatilt. (Nadruk verboden.) Gisternacht om vijf over twaalf is brand uitgebroken in de boer derij van boer Hartman in Hol- landsche Veld, die eerder op de dag op last van het Lanbouw- schap was ontruimd. Ondanks krachtig ingrijpen van de brand weer te Hoogeveen, moet de ge hele boerderij als verloren wor den beschouwd. Alleen de muren staan nog overeind. De politie te Hoogeveen heeft de vaste overtuiging dat de brand is aangestoken. De dader, zo ver klaarde zij, kan doch behoeft niet tot de „vrije boeren" te behoren. De ontruiming te Holiandsche Veld heeft namelijk vele ongure en op sensatie beluste elementen naar deze plaats gelokt, zodat de dader zich mogelijk onder hen bevindt. Gisternacht heeft de po litie reeds twee arrestaties ver richt. Na een onderzoek zullen zij voor de officier van Justitie te Assen worden geleid. Zoals bekend werden de ont ruimde boerderijen op last van de burgemeester niet bewaakt. Derde boerderij in Hollandsch Veld ontruimd Gistermorgen is een begin ge maakt met de ontruiming van de derde boerderij in Hohandsche Veld, het bedrijf waarop de fami lie v. d. Sleen woont. De politie had een cordon om de boerderij gelegd, maar bet is niet tot ern stige ongeregeldheden gekomen. Vanuit de verte sloeg een aantal buurtbewoners de actie gade. De "boerderij waarop de familie Van der Sleen woont is aanvan kelijk niet ontruimd, omdat er leden van het gezin ziek zouden zijn. Het blijkt, dat één van de kinderen aan chronische bronchi- tie lijdt. De heer Van der Sleen zeide echter geen behoefte te heb ben aan hulp bij de onderbren ging van zijn gezin. Om sneller te kunnen optreden bij een eventuele poging tot brandstichting heeft de brand weer zich gistermorgen reeds op de hoogte gesteld van de situatie rond het bedrijf van de heer Van der Sleen. Voorts is gistermorgen een on derzoek ingesteld naar de oor zaak van de brand in de afge brande boerderij. De boer op dit bedrijf, de heer Hartman, is de brandstichting blijkbaar wel wat erg ver gegaan. Huilend sloeg hij gisternacht de vlammen gade, waarbij hij uitriep: „Dat heb ik niet gewild". Twee in Hollandscheveld aangehouden personen vrijgelaten De twee personen, die waren aangehouden in verband niet de brand, welke woensdagnacht de De Westduitse minister van Landsverdediging Kai-Uwe van Hassel heeft donderdag op een persconferentie te Bonn ver klaard dat het denkbeeld, om een multilaterale NAVO-kernmacht uit. oppervlakteschepen samen te stellen, afkomstig is van Westr-Duitsland. Hij zei ook dat hem van Ame rikaanse officiële zijde was ver zekerd dat de Verenigde Staten, wat betreft het gebruik van deze macht, niet op een uitgebreider vetorecht aanspraak zouden maken dan de andere landen, die bijdragen aan de overwogen kernmacht zouden leveren. Hij voegde hieraan toe: „Het is echter duidelijk dat het Ameri kaanse congres geen afstand van zijn vetorecht zal doen. Ik heb nu een compromis voorstel gedaan, dat behelst dat elk NAVO-lid, dat deel heeft aan de voorgestelde NAVO-kern macht, gedurende de totstand koming ervan het vetorecht met betrekking tot het gebruik van deze macht kan uitoefenen. Wanneer het NAVO-kernzwaard eenmaal bestaat, zou echter bij meerderheid van stemmen over een gebruik ervan moeten wor den beslist", aldus de Westduitse minister van Landsverdediging Von Hassel. Von Hassel verklaarde verder dat de bouw van een op opper vlakteschepen gebaseerde multi laterale NAVO-kernmacht onge veer vijfhonderd miljoen dollar zou kosten. Dit bedrag zou over tien jaar .kunnen worden ver- ,,Er wordt nog gesproken over de Westduitse bijdrage. West- Duitsland heeft ingestemd met het denkbeeld om op de schepen der NAVO-kernmacht uit ver schillende nationaliteiten samen gestelde bemanningen te plaat sen", verklaarde hij. Hij vooegde hieraan toe, dat instelling van een multilatera le kernmacht zijns inziens een wezenlijke versterking van de NAVO in Europa zou betekenen. De minister zei ook dat de Westduitse strijdkrachten, na hun snelle vorming, thans" een consolidatieperiode van twee jaar nodig hebben. De West duitse weermacht zal eind 1963 uit een half miljoen militairen, die van moderne bewapening zijn voorzien, bestaan. Hij besloot met de mededeling dat West-Duitsland, ook wan neer Frankrijk terzake nog geen positieve beslissing heeft geno men, aan de totstandkoming van een multilaterale NAVO-kern macht zal meewerken. Staking Belgische metaalarbeiders In het gebied van Luik heb ben donderdag ongeveer 9.000 arbeiders in de metaalverwer kende industrie het werk 24 uur neergelegd. Het was een actie, die uitging van de Katholieke vakbond. Inmiddels duren de bemidde lingspogingen van premier Le- fèvre in het loonconflict nog voort. Eén van de principiële struikelblokken is de eis van de vakbonden voor een bijdrage van werkgevers voor een sociaal fonds, dat uitsluitend is bedoeld voor de georganiseerde arbei ders. ontruimde boerderij van de fa milie Hartman in Hollandsche veld bij Hoogeveen grotendeels heeft verwoest, zijn gisteravond op vrije voeten gesteld. Het on derzoek heeft uitgewezen dat de twee aangehouden personeh geen schuld aan de brand hebben. Bij het verdere onderzoek zal de politie te Hoogeveen assistentie krijgen van het gerechtelijk la boratorium in Den Haag en van een ambtenaar van de rijksre cherche, die ter beschikking 's gesteld door de procureur-gene raal te Leeuwarden, mv. Besier. Op de plaats van de brand zijn een paar wollen wanten en een man was vóór de brand in het pand uitbrak. De bewegingen van de heer Koekoek en de zij nen zullen echter terdege wor den nagegaan, zo werd van de zijde van de gemeentepolitie en van de rijkspolitie medegedeeld. Gisteren is de derde boerderij in Hollandscheveld, die werd be woond door de familie Van der Sleen, ontruimd zonder dat er ernstige moeilijkheden ontston den. In verband met de mishande ling van twee agenten, die op wacht stond bij de ontruimde hoeve van de familie Nijmeijer, zijn twee personen aangehouden. fiets gevonden, die eigendom waren van een brper van een dei- gearresteerden. De petroleum lucht aan de wanten en de fiets tassen, zo deelde deze mede, wa ren veroorzaakt doordat olie was gemorst bij het vullen van een petroleumstel enkele dagen ge leden. De politie heeft in een persconferentie meegedeeld, geen aanwijzingen te hebben dat de leider van de „vrije boeren", H. Koekoek, opdracht tot Brand stichting zou hebben gegeven en evenmin dat de aanhang van de boeren, van wie de bedrijven ontruimd zijn, iets met de brand te maken heeft. Er zijn wel aan wijzingen dat de heer Koekoek op het terrein van de heer Hart' DE MIJNWERKERS STAKING IN FRANKRIJK l>e mijnwerkersstaking Frankrijk, die donderdag haar zevende dag' inging, is thans in het gehele land voor bijna hon derd procent effectief. De stakers kregen donderdag steun van de ongeveer driedui zend arbeiders van de aardgasin stallaties in Lacq, in het zuid westen van het land, die een soii- dariteitsstaking van twee dagen hebben afgekondigd, doch zelf hogere lonen en langere vakan- ies eisen. Hier heeft ongeveer 95 procent van de arbeiders het werk neergelegd. Om ongelukken in dit bedrijf te voorkomen, heb ben de stakers in overleg met de directie van het bedrijf de nodi ge veiligheidsvoorzieningen ge troffen. Volgens de vakbondslei ders zou de produktie, die dage lijks twintig miljoen ton be draagt, in de loop van de dag tot de helft zijn teruggebracht. De helft der dagproduktie gaat -nor maal via pijpleidingen naar Parijs ten behoeve van huishoudelijk en industrieel gebruik. De Rooms-Katholieke, socialis tische en communistische vak bonden waarin de 240.000 mijn werkers zijn verenigd, lieten weten, dat de staking wordt voortgezet. De socialistische partij deed woensdag op alle militante leden een beroep tot medewerking aan solidariteitsacties en zo nodig daartoe het initiatief te nemen. In de Noord-Franse stad Lens hebben alle winkels, hotels en café's gisteren twee uur hun deu ren gesloten uit sympathie voor de mijnwerkers. Plaatselijke bla den zamelden geld in voor de sta kers. Intussen doen de gevolgen van de mijnwerkersstaking zich al gevoelen. In Marseille zijn drie fabrieken gesloten wegens ge brek aan brandstof. Leden van de Rijkspolitie, be wapend niet karabijnen, bij de boerderij van boer Nijmeijer. NOG ZACHTER. Het K.N.M.I. deelt mee: Een storing die over de Noord zee naar het oosten is getrok ken veroorzaakte donderdag bij ons vrij veel wind. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die heden het weer in Nederland in hoofdzaak zal bepalen. Boven de oceaan ten westen van de Britse eilan den bevindt zich een nieuw ac tief en zeer langgerekt lage drukgebied dat zich langzaan» naar het oosten uitbreidt. In verband hiermee wordt ver wacht dat de wind heden zuide lijk zal worden zodat de lucht weer in hoofdzaak over land zal worden aangevoerd. Het ziet ex dan ook naar uit dat de tempe raturen nog tot hogere waarden zullen oplopen dan donderdag. De windkracht zal daarbij even eens weer toenemen. De neer» slagzöne van het nieuwe lage drukgebied die donderdagavond tot Ierland was gevorderd ver plaatst zich maar langzaam. Het zal daarom vandaag waarschijn lijk op de meeste plaatsen droog blijven. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Nog zachter Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige zuidelijke wind. Nog zachter. VRIJDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 0.39 1.02 Terneuzen 1.14 1.37 Hansweert 1.54 2.17 Walsoorden 2.04 2.27 ZATERDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 1.24 1.50 Terneuzen 1.59 2.25 Hansweert 2.39 3.05 Walsoorden 2.49 3.15 ZON MAAN op onder op onder Mrt 9 7.10 18.32 17.30 7.15 10 7.08 18.34 18.43 7,37 U 7.06 18.36 19.50 T56

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1