PROVINCIAAL NIEUWS niemand de deur uit zonder een Gezellige mensen halen Heineken in huis AVE Heineken Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS Ragina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 7 maart 1963 TERNEUZEN RECHTSZAKEN Twee jaar en zes maanden voor verduistering van geld van rijke Amerikaanse DE ARBEIDSSITUATIE AXEL - AARDENBURG VOETBAL 'n Vrouw verwent n Man waardeert 2 DE SPORTTOTO Nieuws in 't kort AGENDA 50 jaar getrouwd Eén van Temeuzens po pulairste echtparen de heer O. E. de Vries en mevrouw C. P. de Vries- Adriaanseil was gisteren een eeuw getrouwd. De mannelijke helft, wijd en zijd bekend als scheeps bevrachter, en beiden, als waard en waardin uit het café ,,'s Lands Welvaren". De naam roept een storm van herinneringen wakker bij honderden inwoners van Zeeuws-Vlaanderen en tal loze schippers door geheel Nederland. De jongeren be grijpen ons goed: ,,'s Lands Welvaren" was geen café naar de hedendaagse be grippen. Er was een gelag kamer, met in het midden een grote ronde tafel. De zoldering was laag en er stond een buffet, dat ver sierd was met uit hout ge sneden figuren. De schip pers vonden er ae sfeer die zij zochten om na gedane zaken een poos te vertoeven onder het genot van een goed glas bier of borrel. In de ruime vergaderzaal achter het café vond een groot deel van het plaatselijke vereni gingsleven haar toevluchtsoord. Hoe lang het café bestaan heeft, is niet bekend; het was et' in de vroegste herinnering van 't echtpaar De Vries—Adriaansen. Zeker is, dat het één der oudste bodega's was van onze stad. De heer De Vries stamt uit een Fries geslacht, doch is, evenals zijn vrouw, in Terneuzen geboren. Vijftig jaar geleden bevoer het jonge echtpaar de binnenwateren met het tjalkschip „Dolfijn". In 1917 vestigde het zich aan de wal bij de ouders van mevr. De Vries, ..de oude Marien Adriaansen", die toen het café bewoonde. Oene de Vries begon toen zijn carrière als scheepsbevrachter op te bouwen en bleef dit beroep tot 1959 uitoefenen. Mevr. De Vries gaf naast haar zorgen aan het gezin haar krach ten aan het bedrijf. Behalve café hield men er vroeger ook loge ment. In de loop der jaren kreeg dit woord een enigszins denigre rende klank en werd dit gewij zigd in hotel. Toen het uitgaande leven van werkend Terneuzen zich nog beperkte tot hoogtijda gen, had café ,,'s Lands Welva ren" de noviteit van het „café chantant". Vele ouderen zullen het zich met weemoed herinne ren, de gezellige avonden in de grote achterzaal, waar, op een ge ïmproviseerd toneel bekende ar- tisten uit die dagen, meestal van Belgische origine, optraden, die allen werden ondergebracht on der de naqjm „humorist", wat meestal betekende dat zij levens liedjes zongen, moppen tapten en korte schetsjes opvoerden. De entrée-prijs voor een dergelijk evenement had de heer De Vries niet hoog gesteld: vijf en twintig cent plus gratis een glas bier! Later kwamen met kermis de bekende „Volendammers" met hun accordeonmuziek, waarop de de danslustigen over de vloer zweefden. In het restaurant werden dag schotels geserveerd a zestig cent en behalve deze kwam er in 1935 aan de zaak een „automaat". Men zou dit de eerste Terneuzense snack-bar kunnen noemen, waar uit men heerlijke warme en kou de hapjes kon halen voor de prijs van een dubbeltje; beroemd wa ren toen de croquetjes van ,,'s Lands Welvaren". Het echtpaar De Vries heeft in zijn leven enorm veel mensen ontmoet, van alle rangen en standen, zij en hun kinderen ver stonden de kunst met bezoekers of bezoeksters om te gaan. In 1957 gingen zij in de Tuin straat wonen, hun afscheid uit de zaak was onvergetelijk en bewees welk een grote plaats zij in de harten van de honderden die hun de hand kwamen drukken, inna men. Op 13 februari 1959 maakte een noodlottige brand een einde aan het roemrijk bestaan van café ,,'s Lands Welvaren". Op de plaats waar het stond verrees na dien het Hema-gebouw. Met hun drie kinderen en een evengroot aantal kleinkinderen zullen zij hun gouden huwelijks feest op zaterdag 9 maart in café „De Vriendschap" vieren. Er is daar gelegenheid tot feliciteren Het gerechtshof in Amster dam heeft woensdagochtend de 41-jarige bedrijfsanalist J. van D„ die op 13 maart vorig jaar in Almelo werd aangehouden op een klacht wegens oplichting, verduistering en diefstal van de tegenwaarde van 30.000 dollar in Franse francs ten nadele van zijn gewezen echtgenote mevr. Eve Golden, wegens verduiste ring veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd die ver dachte sedert 16 maarl vorig jaar in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. Deze straf is zes maanden meer dan de rechtbank Van D. in eerste instantie had opgelegd en dan hetgeen de procureur- generaal 14 dagen geleden had geëist: namelijk bevestiging van het rechtbankvonnis van twee jaar met aftrek. Van D„ die Nederlands staats burger is, in Maison Lafitte in Frankrijk woont, maar sedert 16 maart vorig jaar in Neder land is gedetineerd, had zijn vrouw, de weduwe van een rijke advocaat, in mei 1960 in Parijs Ieren kennen. Op 8 augustus 1960 trouwden zij in de syna goge van San Francisco. Tien dagen na het huwelijk vertrok het echtpaar naar Parijs. Daar zou Van D. zijn echtgenote di rect na aankomst bij een bank oen cheque van 30.000 dollar hebben laten verzilveren en na een twistgesprek zou hij in een auto met het geld zijn ver dwenen, zijn vrouw voor het hotel achterlatend. Alleen de vólgende dag zouden beiden elkaar nog hebben ontmoet in een Parijs café in het bijzijn van de stiefdochter van verdachte. Verdachte verklaarde zowel voor de rechtbank als voor het ge rechtshof nooit die 30.000 dollar in zijn bezit te hebben gehad. Wel had hij tweemaal 1000 dol lar van mevrouw G. ontvangen voor een aandeel in enkele za ken. Het meningsverschil, dat tót een breuk tussen hem en mevrouw G. leidde, zou ontstaan zijn over de kinderen uit zijn vórig huwelijk, met wie mevr. G. volgens Van D. zich niet wil de bemoeien. De Amerikaanse was een pro cedure begonnen die leidde tot nietigverklaring van het huwe lijk door het hof in Californië op grond dat Van D. de vrouw aileen maar om haar geld in het huwelijk zou hebben gelokt. Tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank in ok tober vorig jaar was mevr. G. per vliegtuig uit de V. S. over gekomen om tegen haar ge wezen man te getuigen. Tegen de uitspraak van de rechtbank hadden zowel de officier van Justitie als Van D. appèl aange tekend. De laatste omdat hij zich onschuldig voelde aan het hem ten laste gelegde. Bij zijn arrest overwoog het hof o.m. dat het rechtbankvon nis niet in stand kon blijven om dat het niet met voldoende rede nen was omkleed. Derhalve werd het door het hof vernie tigd. Het hof was van mening- dat de bij vonnis van het Cali- fornische hof uitgesproken nie tigverklaring van het huwelijk niet in strijd is met de grond slagen van de Nederlandse rechtsorde. Dit brengt mee dat het huwelijk nooit heeft bestaan. Het hof ging daarom aan het beroep van de raadsman van verdachte voorbij, die de niet ontvankelijkheid van het open baar ministerie had aangevoerd op gronden, dat zijn cliënt niet wederrechtelijk kon handelen omdat hij de echtgenote was van mevrouw Eve Golden. Was einde januari het aantal werklozen (mannen en vrouwen) ongeveer 14.500 groter dan ver leden jaar, einde februari van dit jaar waren er nagenoeg 18.000 meer werklozen dan op dezelfde datum van het vorig jaar, zo bleek gisteren door het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid gepubliceerde cijfers. Daarnaast geeft het aantal openstaande aanvragen een da ling te zien. Van eind januari 1962 op eind februari 1962 steeg het van 108.243 (voor mannen en vrouwen), maar van eind januari 1963 op eind februari 1963 daalde het van 101.184 tot 99.862. Eind februari was het aantal openstaande aanvragen voor mannen en vrouwen dus ruim 10.000 lager dan een jaar tevoren. De geregistreerde mannelijke arbeidsreserve is in februari met 1000 gedaald van 53.376 tot 52.034 (eind februari 1962 38.779). Het aantal werkloze mannen daalde van 50.960 tot 49.642. Ver leden jaar bedroeg het aantal werkloze mannen eind februari 32.402 tegen 37.132 eind januari. Ook het aantal werkloze vrou wen daalde van 5251 tot 5049. van 16 tot 18 uur. „De Vrije Zeeuw" voegt zich gaarne bij hen, die de heer en mevr. De Vries-Adriaansen samen met hun kinderen nog vele ge lukkige dagen toewensen. Lichte aanrijding. Gistermorgen te ongeveer kwart over negen reed in de Axelsestraat richting brug een vrachtauto bestuurd door de heer J. P. van A. uit Zaamslag. Alvorens de Tramstraat in te rijden stopte hij zijn voertuig om een op de aldaar bevindende oversteekplaats lopende voet ganger gelegenheid te geven de kruising aldaar te passeren. Na zich overtuigd te hebben dat uit de richting van de brug geen verkeer meer naderde maakte hij aanstalten om de Tramstraat in 'e lijden, doch op dat moment wilde de heer G. de V. uit Terneuzen, die met een bestelwagen achter de vracht auto kwam gereden, hem links passeren. Hoewel hij daartoe sterk uitweek kwam de bestel wagen in aanraking met de vrachtauto, tengevolge waarvan beide voertuigen materiële scha de opliepen. Vergadering Vrouwenzen dingsclub. Dinsdag hield in het Toren lokaal der Ned. Herv. kerk de Vrouwenzendingsdub een ver gadering. Na de opening door de presi dente, mevr. Pennmgs, werd Gez. 34 14 gezongen, waarna het huishoudelijk gedeelte werd af gewerkt. Ds. P. J. Pennings hield hierna het eerste gedeelte van zijn cau serie over „Het werk van de Zanding", die op drie nog te volgen samenkomsten zal wor den voortgezet. Aan het slot van het eerste deel van zijn causerie, sloot ds. Pennings met dankge bed deze vergadering, waarna or nog de gelegenheid bestond om bij enige gemeenteleden een T. V.-programma te volgen. „Matthaeus Passion" Voor de tiende achtereenvol gende maal zal op Passiezondag 31 maart in de Sim Baafskerk te Aardenburg onder leiding van Piet van Egmond de uitvoering plaatsvinden van de „Matthaeus Passion" van Johann Sebastian Bach. Deze uitvoering, die geor ganiseerd wordt door het Bach- comité te Aardenburg, trok in de afgelopen jaren een gemiddeld aantal bezoekers van 1000, Awel uit Nederland als uit België. In het erecomité hebben on der meer zitting de Commissaris der Koningin in Zeeland en de gouverneur van de Belgische provincie West-Vlaanderen, ter wijl het erevoorzitterschap wordt waargenomen door het KVP- Tweede Kamerlid en lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, de heer J. M. A. C. van Dongen. Voor deze jubileum-uitvoering zijn internationale solisten aan gezocht. De Christuspartij zal worden vertolkt door de Engelse bariton Bruce Boyce en de evan gelistenpartij door de Duitse te- KNAAPJE VERDRONKEN. In 'n open gedeelte van de sloot achter het St. Jan Ziekenhuis te Zaandam is gisteravond de 9-ja- rige Kees Schuyt uit deze ge meente verdronken. De jongen was van huis gegaan om een bibliotheekboek te ruilen. ONTSNAPTE ARRESTANT WEER AANGEHOUDEN De arrestant, die maandag avond uit een cel in het hoofd bureau van-politie te Dordrecht ontsnapte, de 27-jarige W. de K., van beroep monteur en dames kapper, is woensdag in Rotter dam weer in de kraag gepakt. Een rechercheur arresteerde hem net toen hij in een tram wilde stappen. Dp K. wordt beschul digd van diefstal van auto's in binnen- en buitenland. WEER WATERVOGELS SLACHTOFFER VAN OLIE Wederom zijn in Gouda water vogels slachtoffer geworden van olie. Dichtbij de plek, waar maan dag tientalien watervogels door olie, gemorst door een tankwa gen, omkwamen, worden nu in een ander wak weer 300 water vogels bedreigd. 23 zijn al ver dronken. Een kleine 100 dieren zijn de eerste keer slachtoffer geworden, een 90 meerkoeten zijn in het vogelopvangcentrum in Lekkerkerk gereinigd en zijn er thans redelijk goed aan toe sn omstreeks 100 dieren kunnen doordat ze zo schuw zijn en het ijs onbetrouwbaar is, niet wor den gevangen. Men heeft de wa- nor Helmut Krebs. Verder wer ken mede het Amsterdams Ora toriumkoor, het Knapenkoor der Vredesscholen en het Kunst- maandorkest, allen uit Amster dam, en als solisten Corrie Bijs ter, sopraan; Wiliiekumine Nat- thès, alt; Reinier Schweppe tenor; Peter de Vos, bas; Thijs Kramer, orgel en Leny van der Lee, elavecimbel. In totaal zijn er meer dan 250 medewerkenden. tervogels uit liet tweede wak, dat door een draaiing van de wind nu door de olie is bereikt, het ijs opgejaagd. Vandaag zul len speciale vogelvangers in actie komen, althans als het ijs betrouwbaar is. De maatschap pij, die de olie aan de gasfabriek in Gouda heeft geleverd, heeft aangeboden de kosten, die door dierenvrienden zijn gemaakt om de vogels te redden en weer op verhaal te brengen, te vergoeden. MAN NA VAL ONDER TRAM OVERLEDEN In het Wilhelminagasthuis in Amsterdam is gistermiddag overleden de 68-jarige Amster dammer J. Frederiks, die gister ochtend in de Lairaissestraat ter hoogte van de Jacob Obrecht- straat bii het oversteken door een auto werd aangereden, on der een van de andere kant ko mende tram terecht kwam en levensgevaarlijke verwondingen opliep. De man werd door de auto geschept en kwam op de trambaan terecht waarna hij on geveer 70 meter door de tram werd meegesleurd. Het duurde geruime tijd vóór men het ge wonde slachtoffer onder het tramstel vandaan kon krijgen. BENFICA—DUKLA PRAAG Benfica, de bekerhouder, heeft de eerste wedstrijd tegen Dukla Praag voor de kwartfinales van het tournooi om de Europese beker voor landskampioenen, ge wonnen met 21. Bij de rust was de stand nog 0—0. MOGELIJK SEMI-PROF VOETBAL Nu de dooi de laatste dagen haar man door bier in huis te halen. Want zij weet: een biertje ontspant, stemt hem huiselijk! PILSENER, MÜNCHENER. die goede zorgen van zijn vrouw. En omdat hij een kenner is prefereert hij heerlijk, helder Heineken OUD BRUIN, EXTRA STOUT g a 5s a a H a a 6) De blanke slavin voelde een badjas om haar schouders. „Lig niet te zaniken!" zei de microfoon. „Hoeveel?" Sally trok haar wenkbrauwen op naar Eva. „Vijftien", siste die. En voelde zich een shylockster. „Honderdvijftig", gaf Sally door. Het zweet brak Eva aan al le kanten uit: ze moest verkeerd verstaan zijn!... „Schiet jij 't even voor, Sal". „Ja, maar écht- terugbetalen, Derk!" „Klets niet. Dus morgen om 3 uur!" „Ja-a!" zong Sally. Zo luchtig, alsof 't geen schandelijke, penibe le aangelegenheid betrof. „Hoor es, Sal", zei de broer nog. En dat verstond Eva nou juist zo afschuwelijk duidelijk: „Ze moet héél mooi zijn, hoor!" „Ja-a!" „Want alleen een werkelijke schoonheid kan een beest als Mia overtuigen, dat 't geen namaak is!" Daar zat de heel mooie nou, verstard van hopeloosheid, en zonder moed. Was ze maar nooit door OLAF J. DE LANDELL brutaal geweest tegen de baas. Héél mooi moest ze zijn. En ze zou honderdvijftig gulden krij gen, voor één dag... Zij zou het nooit aan tante Gien durven zeggen. Ze wist toch zelf dat nette meisjes zoveel geld niet verdienden. O jé, o jé! Doch Sally liet haar geen tijd. „We kunnen nog best even naar de kapper", zei ze. Draaide weer een nummer op de telefoon. Maakte een afspraak voor over een half uur, bij een dure kap per. Als Eva ooit een kapper be zocht, moest ze dagen van tevo ren bespreken, en dan werd haar niet veel keuze gelaten omtrent de tijden. Sally vroeg naar een meneer met een Franse naam, en vertel de, dat ze een „experiment" voor hem had. Daar scheen die man zó enthousiast over te zijn, dat hij alles ervoor verschoof. Sally beide een schoonheidsspe cialiste op en maakte een af spraak voor 's avonds acht uur. „Dat zal net gaan", zei ze, „als we bij de kapper wat sandwiches iaten brengen van het Buffet de Paris". Ze trippelde mantel-aan trekkend en hoedje-opzettend de trap af, en sleepte Eva mee in een draaikolk van bonte sensatie. Ze reden met Sally's wagen eerst langs tante Gien. Onderweg kwam Eva tot zichzelf,, en vertel de van haar ontslag. „Het heeft zo moeten zijn, kind!", zei Sally koel. Alsof het helemaal geen ingrijpende veran dering voor Eva's leven van wer kende vrouw betekende. Tante Gien zou wel anders praten. Die dacht niet aan huwelijken, omdat ze er ver vandaan gebleven was. En al waren Eva's gedachten nog niet helemaal vrij van 'n vaalrose hoop, dan was ze onder vaders en tnate's leiding toch te praktisch opgegroeid, om voor de étalage der levens te staan dromen. Als alle druiven zuur zijn kunnen we met betrekkelijk meer objectivi teit over hun andere kwaiiteiten oordelen. Nooit was de staat waar Eva woonde grauwer en killer, dan als Sally er met haar wagen kwam inrijden. Toen tante haar voor het eerst ontmoette, zei ze: „Dag dame!", en Eva werd furieus. La ter trachtte ze haar tante vrien delijk te beleren. „Is ze dan geen dame?", vroeg tante. Er bestonden voor haar al leen maar dames en meiden. Juf frouw Damper van de overkant, met stijf opgestoken haar en daar bovenop een rechte, zwarte hoed met een gesp in 30 graden naar voren, met een guimpe tot haar wenkbrauwen en een hondje op vermicellipoten, was een echte dame. En ook mevr. Reele, die al tijd grijs droeg en op het noorden geraniumstaken spaarde, welke nooit weer bloeiden, net als zij zelf. Maar Lili Bruin, met ge bloemde jurken en gepoederd ge zichtje Eva wist aan tante's rechte, strak getrokken lippen en neergeslagen ogen (waaraan niets ontging)..dat dié een on-.uitge- sproken meid was. Dan had je juffrouw Else, vijf huizen verder, met een figuur als een 8 en véél hèlblonde krullen en een schelle kirlach: dat was een meid! En de weduwe van de kruidenier Bals. die verlept en brutaal achter het raam zat sigaretten te rokendat was er een geweest. Waarschijn lijk zag tante tot op die dag niets anders in Eva, dan het zaad, waaruit na de vijfentwintig da mes plegen op te schieten. En wij moeten vrezen, dat Sally daar kort en goed een eind aan ge maakt heeft. „Ontslagen!" ze tante Gien, en liet de breikous zakken. „En je lacht bijna. Eva!Je zult op een ander kantoor hele maal opnieuw moeten beginnen!.. Het is een verlies van zes jaren." Ze moest er met een strak ge zicht steken van tellen. „Ze heeft het er walgelijk zwaar gehad", betoogde Sally. „En die affreuze vent knapt toch één dezer dagen, of hij hangt zich op aan de telefoondraad, als iemand hem tegenspreekt. Nou gaat Eefje vrijuit." „Het leven is niet licht", ant woordde tante, wenkbrauwfron send over Sally's taal. „En nou gaat ze met mij uit, en komt pas overmorgen terug", lichtte Sally haar in. Eva had nog nooit zoiets tact loos gehoord. Inplaats van vrien delijk en beleefd te vragen: „Lie ve juffrouw Blombergh, zoudt U goedvinden...", enzovoort. Zoals het hóórde, bij dames. „Veel plezier", antwoordde tante. De steken moesten nog eens geteld worden. „Nou daag!", zei de vriendin „TJ bent toch niet boos, hè? Dag schat!" ('Wordt -vervolgd.) zo hard heeft doorgezet heeft men op de wedstrijdafdeling van de KNVB in Den Haag goede hoop gekregen op de mogelijk heid tot hervatting van het semi-prof programma zondag 10 maart a.s. Links en rechts worden inlich tingen omtrent de bespeelbaar heid van de velden der clubs in gewonnen. Vrijdag zal de defini tieve beslissing worden genomen. Men staat bij de KNVB op het standpunt, dat doorgaan alleen zin heeft, wanneer alle velden gebruikt kunnen worden. Bij het uitvallen van een deel der wed strijden zou toch weer een extra zondag nodig zijn. Het staat inmiddels vast, dat het amateurvoetbal op 10 maart nog niet aan bod komt. De sporttoto van afgelopen zondag heeft de deelnemers veel moeilijkheden opgeleverd. Nie mand vulde een foutloze kolom in, waardoor het beschikbare be drag voor de eerste prijs (ƒ84.003) werd gevoegd bij dat voor de tweede prijs 56,002),' De tweede prijs bedroeg dus,. 140.005, oftewel het gehele aan prijzen beschikbare bedrag. De bruto inleg was 424.259. Woensdag om 12 uur hadden zich 22 deelnemers gemeld met 12 goede uitslagen. Zij delen de tweede prijs en ontvangen elk netto 5.400,40. NA 16 JAAR ZIJN STEM TERUGGEKREGEN Een Russische chirurg heeft een man uit de Oekraïne, die zes tien jaar lang niet heeft kunnen praten, zijn stem teruggegeven, zo meldde het persbureau „Tass" uit Kiev. Iwan Loegowskoi had als jon gen bij een val zijn strottehoofd ernstig beschadigd. De -artsen hadden kraakbeen moeten ver wijderen en een gedeelte van de luchtpijp moeten vervangen door een buisje. Een chirurg, Iwan Koerilin, was er echter in geslaagd een nieuw strottehoofd op te bouwen met behulp van plaatjes poreus plastic, porolon geheten. De behandeling heeft ruim een jaar geduurd. ic Het Israëlische parlement heeft woensdag met 55 tegen 43 stemmen een aanbod voor een televisiestation ter waarde van- drie miljoen gulden, afkomstig van de familie Rothschild, aan vaard. Het station is bestemd voor onderwijsuitzendingen. Een aantal tegenstemmers was van oordeel dat aanvaarding van het aanbod neerkomt op de invoering van algemene televisie in Israël „via een achterdeur", en anderen vreesden gevaren voor het gods dienstonderwijs. De Rothschilds schonken nog eens drie miljoen voor de kosten van het station in de eerste twee of drie jaar. ic Een 32-jarige timmerman heeft woensdagmorgen in Duis burg zonder enige reden een 26- jarige trambestuurder doodge schoten. De timmerman zei tegen de politie, dat hij eigenlijk zelf moord had willen plegen, maar dat hij zich later bedacht had. „Ik kwam tot de conclusie dat ik, als ik iemand doodschoot, voor de rest van mijn leven in de gevangenis opgeborgen zou worden, waaraan ik de voorkeur geef." HEDEN TERNEUZEN. 7.30 uur Café „La Belle Vue" Biljartwedstrij den Kampioenschap 2e klasse.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2