De stakingen in Frankrijk Het weer Persconferentie van Kennedy Aanslagen in Frankrijk HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Winterprijzen moeten verdwijnen Brand bij Vroom Dreesman in Leiden Veilig gebruik DONDERDAG 7 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5855 OOK AARDGAS BIJ TJUCHEM LEGERAUTO STAKING IN ITALIË Parijse bankdirecteur vermoord Verser bier BOTERSMOKKELAARS GEBRUIKTEN GEPANTSERDE bier DE EERSTE FRANSE ATOOM DUIKBOOT FraiïfeÊriaa by abonnement; Terneuzen Oir«cteur-ÏToof(3i*aaetem' I. van <3e Sand® Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et. Rosse nrs 0 et. Advertentieprijs per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VRIJE BOER MOEST ERF ONTRUIMEN Ken overzicht van de grote druk te bij «'en van de boerderijen, die dinsdag ontruimd werden. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen De Franse premier, Georges Pompidou, is op een zondag vorig jaar september aan de dood ontsnapt doordat hij niet in de kerk zat waarin men hem vermoedde, zo heeft, de politie in Parijs woensdag bekendge maakt. Gilles Buscia, de broer van een uit de marine gedeser teerde luitenant Georges Buscia (beiden werden twee weken ge leden als leiders van een' O.A.S.- commando gearresteerd) heeft toegegeven destijds bevel ge kregen te hebben premier Pom pidou te vermoorden. Zij zaten buiten de kerk te Orvilliers bij Parijs in hun wagen te wachten tot de premier naar buiten zou komen. Pompidou verscheen echter niet en nadat één van zijn mannen had vastgesteld dat Pompidou niet in het gebouw wasgaf men de poging op. De Franse premier heeft een land huis in Orvilliers. Buscia en andere leden van het commando hebben eveneens bekend de gepensioneerde ma joor van de luchtmacht Joseph Kubaziac te hebben vermoord. Dit gebeurde voor de ogen van diens echtgenote in hun "woning te Aix-en Provence in Zuid- Frankrijk vorig jaar juni. Ku baziac had geweigerd aan de mislukte generaalsopstand in Algiers in april 1961 mee te doen. De moordenaar, Baudry ge naamd, die al voor andere mis daden is gearresteerd, bracht Kubaziac verscheidene mes steken toe, waarbij de deserteur luitenant René Hussendorfer met een machinegeweer bij de deur de wacht hield. Gilles Bus cia heeft toegegeven met een revolver het genadeschot te heb ben gegeven, aldus de politie. Hussendorfer werd tegelijk met Buscia gearresteerd. Buscia bekende dat aanvan kelijk op '2 september een aan slag op Pompidou zou worden gedaan. „We wisten dat Pompi dou altijd na de Mis de laatste was die het kerkgebouw verliet. Ve wilden hem neerschieten bij het naar buiten komen". Twee weken later stond het comman do weer bij de kerk. Pompidou verscheen niet, „Later hoorden we dat hij was gaan jagen", al dus Buscia, v-kgens de politie. ZUIDELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mee: De vorst in Europa heeft het afgelopen etmaal weer flink ter rein verloren. In Scandinavië, waar het tot dusver nóg vroor, is namelijk een storing doorge drongen, die de temperaturen flink heeft doen stijgen. In ons land is de maximum- thermometerstand woensdag weer: hoger geweest dan dins dag. Het kwik steeg in de zuide lijke stroming die heerst op de flank van een hogedrukgebied bij de Alpen in het zuiden'van Nederland tot 13 en in het noor den tot omstreeks 9, graden. Al leen -in streken die aan water liggen is de temperatuur enkele graden lager. DONDERDAG 7 MAAR1' v.m. n.m. Breskens 11.47 12.27 Terneuzen 0.22 1-02 Hansweert '1.02 1.42 Walsoorden 1.12 1.52 Breskens Terneuzen Hansweert WaJaooalea Verwacht wordt-dat de'zuide lijke stroming zich het komen de etmaal zal handhaven zodat de verwarming nog iets verder zal voortgaan. Het front van een actieve storing bij 'Ierland zal vandaag op enige afstand van ons land blijven. RA1L-WEGV ERVOER Tussen Parys en Rotterdam wor den proeven genomen met een voor de Nederlandse Spoorwe gen geheel nieuw soort rail-weg- vervoer per z.g. „Wagon-kan- gourou". Het betreft hier trans- poften, waarbij opleggers op speciale spoorwagons over lange afstanden worden vervoerd Naast een aanzienlijke kilome terbesparing levert dit, systeem voor de verladers, volgens de spoorwegen, ook een aanzienlijke tijdwinst op, Op de foto een demonstratie met de wagon-ka ngourou", we! ke in Frankrijk is ontwikkeld. medegedeeld door het K. N. M. I geldig tot hedenavond.' Aanhoudend zacht. Op ;de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewol king. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhou- dend zacht weer. MAAN MAART Mrt op ondei op onder v.m. n.m. 7 7.15 18.29. 15.20 '6.18 0.39 1.02 9 7.10 18.32 17.36 7.15 1.14 1.37 10 7.08 18.34 18.43 7.37 1.54 2.17 11 7.06 18.36 19.50 '18.37 3055 7.56.. 3X14 - 2.37 12 7,04 8.15 De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft ook bij het Groninger dorpje Tjuchem aan het Schildmeer een aardgasvoe- rende laag in de bodem aange> bpord. Deze laag wordt thans aan proevenonderworpen. Tju chem (of wel de boring Schild meer) is de .vijfde plaats waar met succes gas is aangetoond en waar nu een vijfde kolossale fak kel op het'landibrandt. De ande re gasvindplaatsen zijn: Delfzijl, Sloehteren, Noordbroek in de provincie Groningen en Anner- veensekanaal op de grens tussen Gronipgen-en1 Drenthe. De Belgische douane in Genk heeft de afgebpen dagen een smokkelaarsbende opgerold, die met een gepantserde legerauto ongeveer 14.000 kg Nederlandse bot.er naar België heeft gesmok keld. Het hoofd van de bende heeft een volledige bekentenis afgelegd, nadat in samenwer king met de Nederlandse douane diensten voldoende bewijzen 'tegen hem waren verzameld. Er werd gebruik gemaakt van een oude militaire vrachtauto, die van alle kanten met zware pantserplaten was uitgerust, zo dat de bestuurder zelfs was be schermd tegen een beschieting met zwaardere wapens. Er was ook een „automatische" instal latie aangebracht, waarmee 400 kilogram kraaienpoten drie hoekige ijzers) konden worden uitgestrooid om. achtervolgende auto's lekke banden te bezorgen. De auto was reeds eerder met 1200 kg boter in beslag genomen door de Nederlandse douane. De smokkelaars waren er echter in geslaagd het voertuig uit een garage in Budel „te heroveren". Het hoofd van de bende is overgebracht naar de gevange nis in Tongeren. Honderdduizenden pachters en landarbeiders zijn woensdag in heel Italië in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden. De staking was uitgeroepen door het communistische en socialistische vakverbond. De andere vak verbonden wilden geen staking omdat zij hierin een verkiezings stunt zien. Zoals bekend'worden er op 28 april parlementsverkie zingen in Italië gehouden. Niets wijst erop dat de betrek kingen met Cuba in de naaste toekomst normaal kunnen wor den. Uit de jongste Cubaanse nota aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties bleek niet dat Havanna uit is op het aan knopen van vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten. Het einddoel der Ver. Staten is met alle gepaste maat regelen bet isolement van Cuba tot stand té brehgëit. Eén oorlog jn het Caraiblsclie gebied zou niet, in het belang der Ver. Sta ten zijn. Aldus Kennedy woens dag op zijn wekelijkse perscon ferentie. President Kennedy zeide ver der dat de vier Amerikaanse burgervliegers die in 1961 bij de mislukte invasie van Cuba wer den gedood, vrijwilligers waren die in dienst van hun land waren, gevallen. Hij zei dit in antwoord op een vraag of zij voor de ge heime dienst werkten en weiger de verdere bijzonderheden van hun taak te geven. In de afge lopen vijftien jaar heeft een „goed aantal" Amerikaanse bur gers hun land op verschillende manieren gediend, met name in den vreemde, maar de regering heeft het niet in het belang van het land, noch in het belang van de strijd tegen de leer die wij overal in de wereld tegemoet tre den, geacht om bijzonderheden Als gevolg van de langdurige en strenge winter zijn in som mige sectoren va.n het economi sche leven kostenstijgingen op getreden, «lie in een aantal ge vallen in prijzen en tarieven zijn doorberekend. De minister van Economische Zaken is van mening, dat, deze extra opwaart se druk tegen de prijzen niet langer mag voortduren dan door de omstandigheden strikt nood zakelijk is. De minister ver wacht. dat, nu de weersomstan digheden dit toelaten, het. be drijfsleven de toegepaste prijs- en tariefsverhogingen ongedaan zal maken. In dit verband zullen met in gang van heden de z.g. sneeuw- cent voor brood, melk en melk- produkten, alsmede de toeslag van 25 cent per hl op huisbrand kolen dienen te vervallen. In overeenstemming hiermee is blijkens een pubjikatie in de Staatscourant van 6 maart 1963 voor brood de beschikking sneeuwtoeslag 1963 ingetrokken. Voorts brengt het herstel van de normale vervoersmogelijk- heden met zich mee, dat voor een toeslag op de prijs voor het wegvervoer thans geen aanlei ding meer bestaat. Gistermiddag tegen twee uur ontdekte men brand in het bed denmagazijn van de firma. Vroom en Dreesman in de Ves- testraat in Leiden. Enkele ogen blikken later stond dit pakhuis al in lichterlaaie. Ongeveer twin tig minuten later was het vuur ook overgeslagen naar pakhuis ruimten aan de Herengracht. Toen was de brandweer van Leiden met assistentie van de brandweer van Oegstgeest en de bedrijfsbrandweer van een in de omgeving gevestigde fa briek reeds met. man en macht in actie om het vuur te locali- seren. Dit was echter rond drie uur nog niet gelukt. Toen be- stond nog ernstig gevaar voor uitbreiding. De schade beloopt zeker vele tonnen. De pakhuizen zijn op het ogenblik overvol in verband met de- jubileumverkoop van Vroom en Dreesman te Leiden, die zestig jaar bestaat. Op het moment van het uit breken van de brand waren on geveer veertig man personeel in de gebouwen aanwezig, die zon der levensgevaar in veiligheid konden komen. Op korte afstand van de plaats van de brand zijn in de zomer van het vorig jaar de panden Van de I.K. I. (Internationale Kunststoffen Industrie) door brand verwoest. Oorspronkelijk behoorden deze gebouwen te zamen tot de bedrijfsoutillage van Van Wijk, een textielhandel. De gebouwen die in de zomer van 1962 verloren gingen, wer den kort vdór de brand door de I. K. I. overgenomen en sinds dien waren de magazijnen van Vroom en Dreesman in het an dere gedeelte van het gebouw ondergebracht, dat thans ver loren is gegaan. Eén van de nieuw aange bouwde gedeelten van het pak huis van Vroom en Dreesman kon door het geven van zeer veel water gespaard blijven. Om vier uur was men er zeker van, dat de brand zich niet ver der zou uitbreiden. Henri Lafond, directeur van de Banque de l'Union Parisiën- ne, één der grootste Franse ban ken, is woensdagmorgen door een onbekend gebleven dader doodgeschoten, toen hij zijn wo ning in de voorstad Neuilly ver liet. De dader ontkwam in een auto. Volgens de politie heeft La- fond nooit dreigbrieven ontvan gen, nooit in het openbaar zijn politieke opvattingen kenbaar gemaakt en niets te maken ge had met het Algerijnse conflict. Hij leidde met zijn gezin een rustig leven. Men tast dan ook in het duister wat de motieven voor de moord betreft. Lafond was 68 jaar, gehuwd en vader van een getrouwde dochter. Uit politiekringen werd later vernomen, dat men nieuwe in lichtingen had ontvangen vol gens welke Lafond door de O.A.S. zou zijn vermoord. De bank van Laford nam in 1960 de Compagnie Algeriënne over, die grote financiële belan gen had in Algerië. Vermoed wordt, dat de bank, of Lafond zelf, onder druk van de O.A.S stond om deze organisatie geld te verschaffen. bekend te maken, aldus de presi. dent. Hij was niet tevreden over het tempo waarin de terugtrekking der Sowjet-militairen uit Cuba verloopt, zei hij in antwoord op een vraag. Over de kwestie der kernproe ven zei president Kennedy dat de Ver. Staten geen verdrag over een verbod zullen aanvaarden dat niet de zekerheid verschaft dat ondergrondse proeven waar ook ter wereld kunnen worden ontdekt. Er was bij de onderhan delingen met de Russen geen overeenstemming bereikt over •het- aantal-inspectie:- ter plaatse, maar afgezien van dit probleem, dat slechts een onderdeel is, zijn nog van belang de aard van de inspecties en de omstandigheden waarin deze kunnen geschieden. Daarom moet er nog wel het een en ander gebeuren voordat een overeenkomst mei dc Kussen mogelijk is, De techniek van, ontdekking der proeven was zeer verbeterd en men had kunnen vaststellen dat er aanzienlijk minder aard bevingen in de Sowjet-Unie voor kwamen dan men tevoren dacht: maar de Ver. Stater, kunnen nog niet zo duidelijk onderscheid tus sen ondergrondse proeven en aardbevingen maken dat in specties ter plaatse overbodig zouden worden. Aangaande de multinationale kernmacht voor de NAVO ver klaarde de president dat de Ver. Staten deze hadden voorgesteld om de nauwe betrekkingen met de andere landen van de organi satie te handhaven. Indien de Europese landen het huidige stelsel in stand willen houden zullen de Ver. Staten zich daar naar schikken en indien zy an dere oplossingen wensen zal de Amerikaanse regering deze gaar ne bestuderen. Het zou maanden kunnen duren voordat kan wor den vastgesteld of er een multi nationale kernmacht moet wor den geschapen. De Amerikaanse regering is nog steeds van mening dat men voor een multinationale kern macht beter bovenwaterschepen dan onderzeeboten kan gebrui ken, onder meer omdat de eerst genoemde sneller, goedkoper en buiten de Ver. Staten kunnen worden gemaakt. Gewone sche pen zijn eveneens zeer moeilijk te ontdekken, zoals blijkt uit da langdurige nasporingen naar dé gekaapte „Anzoategui", de vori ge maand, en het Portugesa schip „Santa Maria", vorig jaar. RUE ZEEU Gaullistische en onafhankelijk republikeinse parlementsleden uit de mijnstreek van Lorraine hebben woensdag een onderhoud gehad met prémier Pompidou waarin zij hem verzochten een gebaar te maken teneinde krachtmeting met de stakende Franse mijnarbeiders te beëindi gen. Zij hadden de premier enke le suggesties aan de liand ge daan. De' premier had geant woord dat hy van plan was van- «laag of morgen een radiotoe spraak te houden. Ook een deputatie uit de Gaul listische parlemèntsfractie had woensdag een gesprek met de eerste minister, die daarbij ge zegd had, dat de regering bereid is over de looneisen te onderhan delen zodra de vitale belangen van het land in acht. worden ge nomen. De regering betwistte het stakingsrecht, niet, aldus premier Pompidou. Zoals bekend eisen de mijn werkers1 elf procent meer loon De regering wil met verder gaan dan een geleidelijke loonsstijging van 5,77. procent'in één jaar en nieuwe loonbesprekingen in sep tember. Woensdag was— er nog geen teken van stakingsmoeheid bij de mijnwerkers te bespeuren. In de mijnstreken is veel politie, doch nergens deden zich onge regeldheden voor. De regering heeft tot dusver namelijk nog nergens getracht de requisitie van mijnwerkers gewapender hand uit te voeren. Vakbonden van arbeiders in de staatsgas- en elektriciteitsbedrij ven kondigden woensdagavond .een waarsehuwingsstaking aan van twee uur op vrijdag. Na een woensdagavond gehou den kabinetsvergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat, de re gering haar standpunt in de mijnwerkersstaking handhaaft. De minister van Voorlichting, Peyrefjtte, zei tegenover jour nalisten, dat dit zou gebeuren wat ook de moeilijkheden bij de uitvoering van de regeringsmaat regelen mochten zijn. Als de omstandigheden zulks mochten vereisen zou president De Gaulle een radiotoespraak- houden. De regering wil opnieuw met de stakers praten, mits de wet gehpprzaamd wordt, zo zei de minister. Uit welingelichte bron is ver nomen, dat de bouw van de eer ste Franse atoomduikboot, waar mee aanvankelijk in 1964 zou woiden begonnen, nu reeds dit jaar zal beginnen Het vaartuig zou dan in 1968 te water gelaten en het jaar daarop in dienst ge steld worden. De kernduikboot zal 7.000 ton meten, 130 meter lang zijn, een snelheid hebben van 20 tot 25 knopen en 300 meter kunnen duiken. Zij zal o.m. bewapend worden met zestien raketten die onder water worden afgevuurd. Jaren beproefd en hoog geroemd MiJnhardijsJZei^

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1