VERKWIK- De mijnwerkersstaking in Frankrijk De Chinese ideologische uiteenzetting Winterschade zeer groot Zes jaar voor Sisoeloe Het weer Vraaggesprek met Bidault KOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ADENAUER NAAR VERENIGDE STATEN UITGENODIGD Nederlandse straaljager neergestort, Belgische piloot gedood Griep? Chefarine „4 doet wonderen! DE VERLIEZEN VAN INDIA De aardverschuiving in Peru Mond- en klauwzeer in Azewijn de natuurzuivere BOMMENWERPERS BOTSEN BOVEN FRANKRIJK SLOTUITKERING MELKPRIJSGARANTIE 1961/'62 VASTGESTELD DINSDAG 5 MAART 1963 19e Jaargang Nr 5853 Ftankering bij abonnement: Terneuzen DlrecteurRoofdredaeteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smïdswaj Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.oer week 48 et T.ns*,- nre a rt. De Engelse radio-omroep BBC kondigde voor maandag avond tijdens liet televisie actualiteitenprogramma „Pano rama" een vraaggesprek aan dat de Franse leider van de na tionale verzetsraad Georges Bi- dault heeft gegeven en dat op de band is opgenomen. Bij het aankondigen van dit programma zei de BBC dat Bi- dault nog „zeer onlangs" in Londen is geweest, waar hij op een geheime plaats een vraag gesprek had gehad. „Wij kunnen niet zeggen wanneer of waar dit was", aldus de BBC. Vorige week kwamen er be richten uit Parijs waarin ge zegd werd dat de Franse „Bar- bouz'es" bevel hadden gekregen Bidault in Engeland gevangen te nemen en hem naar Frank rijk terug te brengen. Scotland Yard ontkende toen iets af te weten van een verblijf van Bi dault in Engeland. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken evenals dat van Binnenlandse Zaken, zeiden gis termiddag bij navraag door journalisten dat zij nooit be wijzen gehad hebben van de komst van Bidault naar Enge land. De Franse oud-minister heeft volgens de BBC vragen beantwoord van de verslaggever Roderick McFarquhar van deze maatschappij. De BBC kondigde het programma met deze woor den aan: „Overal in Europa wordt gejaagd op wanhopige mannen die complotten smeden tegen generaal De Gaulle. In Parijs staan 15 mannen terecht, die ervan worden beschuldigd De Gaulle te hebben willen do den. Vanavond wordt tijdens het programma „Panorama" een vraaggesprek uitgezonden met de man die het meest recht streeks betrokken is bij de O. A. S. en de aanvallen tegen de po litiek van De Gaulle. Het is •Georges Bidault, oud-premier en voormalig minister van Bui tenlandse Zaken, die zich nu lei der van de nationale raad vat) het verzet noemt. Omdat hij er zeker van is te worden gearres teerd wanneer hij naar Frank rijk terugkeert, is Bidault naar Londen gekomen waar hij op een geheime plaats een vraag gesprek heeft gehad met Rode- riek McFarquhar", De samensteller van het pro gramma „Panorama", Paul Fnx, heeft via een tussenpersoon Bi dault te spreken gekregen. „Deze tussenpersoon heeft Bi dault in Londen ontmoet en naar een studio geleid waar het vraaggesprek werd gefilmd", al dus een woordvoerder van de B.B.C. Waarnemers in Parijs menen dat de voorgenomen televisieuit zending van de B.B.C. een slech te uitwerking zal hebben op de reeds gespannen verhouding tussen Frankrijk en Engeland. Tegen Bidault is een arresta tiebevel uitgevaardigd wegens activiteiten tegen do veiligheid van de staat. Volgens welinge lichte kringen is de film reeds vier a vijf weken geleden in Londen opgenomen. Een uitnodiging aan bonds kanselier Adenauer om ter ge legenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van het tijd schrift „Time" begin mei een bezoek aan Amerika te komen brengen is door de kanselier aanvaard, zo heeft een re geringswoordvoerder maandag in Bonn meegedeeld. Adenauer heeft de uitnodiging aangeno men on voorwaarde dat hij al leen zal komen wanneer hij dan geen andere dringende bezig heden heeft. Volgens de directie der steen kolenmijnen in het steenkolen bekken van Lotharingen is gis termorgen 96,3 procent, der mijn werkers niet in de mijnen afge daald om aan het werk te gaan. Van vakbondszijde werd gezegd, dat alleen het personeel van de veiligheidsdiensten werkt. Gistermorgen vroeg reeds re den vakbondsfunctionarissen met luidsprekerauto's door de stra ten van Merlebach, Forbach en St. Avoid om de mijnwerkers te instrueren thuis te blijven. Van de 8362 mijnwerkers in Lotharingen verschenen er slechts 309 op het werk. In het mijngebied van Dauphi- ne meldden zich alle 1400 rn'in- werkers. Zij zullen echter onder grond in zit-stakjng gaan. In het bekken van Blanzy, bij Montceau-les-Mines, zijn de ar beiders normaal afgedaald, even wel onder het motto zo weinig mogelijk werk te verrichten. In de overige steenkolengebie- den wordt normaal op maandag niet gewerkt. Ook in 16 van de 25 ijzermijnen in het departement Moezel is het stakingshevel opgevolgd. Slechts in twee wordt normaal gewerkt. Voor de zeven overige was het gisteren een normale vriie dag. In het steenkolenbekken van Provence gaven de stakers aan het vorderingsbesluit der Franse regering gehoor, d.w.z. zijn ver schenen wel op het werk, doch tonen niet de minste activiteit. Alle vakbonden van spoorweg personeel hebben voor vandaag een sympathiestaking van een kwartier afgekondigd. Zij zal van vijf uur tot kwart over vijf 's middags duren. Gelijktijdig met de korte sta king van het spoorwegpersoneel van 17.00 tot 17.15-uur,-zou ook het personeel van de Parijse on dergrondse spoorweg en van de autobusdiensten het werk neer leggen. De arbeiders van de gas- en elektriciteitsbedrijven zullen vandaag eën uur staken, als pro test tegen het vorderingsbesluit. EEN UITJE VOOR DE OLIFANT EN DE BOER HIJ PLOEGDE VOORT De Zweedse boer op de foto, die zijn land in de omgeving van Malmö heeft, is blij dat de winter is geweken. Nu nadert het voor jaar werkelijk, dacht de foto graaf, toen hij een olifant voor ae ploeg zag lopen. De olifant „Nikko", die van het circus na de koude- ook weer eens in de buitenlucht kwam, vond het een uitje en de boer, hij ploegde voort. Maandagmiddag omstreeks kwart vóór twee is op het schiet- terrein bij Helchteren in Bel gisch Limburg een Nederlandse straaljager neergestort. De Bel gische piloot, een officier-leer ling vlieger, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde tijdens schietoefeningen. Door tot nog toe onbekende oorzaak kon de piloot het vliegtuig na een duik niet meer optrekken. Het vlieg tuig viel te pletter. De straal jager was een F 84 F-Thunder- streaft. Met de 170.000 woorden tellen de ideologische uiteenzetting van de Chinese communistische partij was het blad van deze partij, de „Rode Vlak", maandag geheel gevuld. Het Volksdag blad, eveneens een partijkrant, publiceerde maandag het vierde en laatste deel. Hierin worden de door China gestelde voorwaarden voor een nieuwe wereldbijeenkomst van communisten uiteengezet, waar bij opnieuw gezegd wordt dat de Sowjet-Unie het initiatief be hoort te némen om de geschil len op te lossèn. In het laatste deel de voor gaande delen .werden de afgelo pen dagen in het Volksdagblad gepubliceerd wordt de „papie- rentijger"-opvatting van Mao Tse-Toeng opnieuw verdedigd, Chroesjtejov, de Italiaanse lei der, Togliatti en andere Europe se communisten hadden kritiek geleverd op deze opvatting. Men sen die het niet met de „papie- ren-tijger"-theorie eens zijn worden in het artikel „filistij nen" genoemd, die „onzin klet sen" en „lafheid hoven waarheid stellen". Opnieuw wordt gezegd dat de Chinezen deelneming van de Zuidslavische „moderne revi sionisten" aan een communisti sche wereldeenheid afwijzen. Diplomaten verwachten nu een pauze, waarin de Sowjet- Russische reactie wordt afge wacht, speciaal op de uitdaging tot publikatie van de Chinese artikelen. Waarnemers in Pe king zijn het er algemeen over eens dat de jongste verklaring onbuigzaamheid vertoont ten opzichte van datgene, wat de Chinese communisten als de voornaamste stellingen van de Marxistische theorie beschou wen. Minister Marijnen zal aldus deelt het ministerie van Land bouw en Visserij mede de melkprijsgaran.tie 1961/'62 fi nancieel doen afwikkelen met een slotuitkering van ongeveer 46 cent per 100 kg in het melk prijsjaar 1961/'62 afgeleverde melk (20 cent per 100 kg melk, vermeerderd met 7 cent per pro cent vet per 100 kg melk). Tot nu toe is aan voorschot op de eindafrekening ongeveer 3,70 per 100 kg melk betaald (ƒ1,90 per 100 kg melk, vermeerderd met ƒ0,47 per procent vet per 100 kg melk). Aangezien uit het zuivelfonds ƒ0.10 per 100 kg teveel aan voorschotten is uitgekeerd, zal dit bedrag worden verrekend met de hiervoo" genoemde slotuitke ring. De rechthebbenden kunnen de slotbetaiing binnen een maand tegemoet zien. De hoeveelheid melk, waarop de garantie van toepassing is, heeft gedurende het in november van het vorig jaar geëindigde melkprijsjaar 1961/'62 ruim 6,5 miljard kg bedragen. De volle garantie ƒ28.10' per 100 kg melk met 3,7% vet strekt zich evenwel uit tot 5,1 miljard kg, waarvan de opbrengst op ƒ22,761 per 100 kg is berekend. Dientengevolge is de bijbetaling uit het Landbomv-Egalisatie- fonds op de 6.5 miljard kg is dit 4.098 per 100 kg. Het totale met de melkprijs garantie gemoeide bedrag is ƒ272.289.000. De schade die de winter aan de Nederlandse nationale econo mie heeft toegebracht is nog niet te kwantificeren, zo heeft de algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, de heer H. J. de Koster, maandagmiddag in een pers bijeenkomst medegedeeld. Hij sprak evenwel de verwachting uit, dat de schade zeer hoog zal oplopen en mogelijk een om- va,nc zal aannemen, die de ma- teriële schade van de overstro mingsramp gaat overtreffen. „De winter heeft overal toege slagen". zo zeide de heer Kos- ter. Hij schatte met name de .v::r"o^ De vier middeien verenigd in Che- maand^Door de vorst is 'in deze farine „4", ieder afzonderlijk al bedrijfstak de produktie van beroemd, werken te zamen nog 2V) maand verloren gegaan en beter en helpen ook vaak dan wan» daarbii komt bet verlies door neer andere mïddeien falen. Ook ™an ééll maand overeen zij, die een gevoelige maag hebben, komen. kunnen Chefarine „4" gebruiken, De heer, De Koster voorzag want één bestanddeel dient om de dan ook- dat in. dekomende maan te beschermen Deriode de moeilijkheden op de maag te oescnermen. bouwmarkt het eerste probleem tfll d* Mzullen vormen. In dit verband CJL wees hij erop dat de voorrang van de woningbouw voor de in- Giazan buisje 2o labieiian f 0.80 hebben. De moeilijkheid om ver- Handigs strlpvsrpakking +0 tabletten f 1.60 aunning VOOr industriële bOUW Voordeligs flacon 100 tabletten f &50 kj..jgen ZQU ef jn sommige gevallen wel eens toe kunnen Walter Sisoeloe, voormalig al gemeen secretaris van het in Zuid-Afrika verboden „Afrikaan se nationale congres" (ANC) is maandag te Johannesburg tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opruiing en werkzaamhe den ter bevordering van de doel einden van zijn verboden partij. Sisoeloe is schuldig bevonden aan het aanzetten van niet- blanke arbeiders tot staking en wel od 29, 30 en 31 mei 1961, toen Zuid-Afrika een republiek werd en uit het Britse gemene best trad. Hij werd ook schuldig bevon den aan het bevorderen van de doeleinden van het verboden „Afrikaanse nationale congres" in april en mei 1961. Deze partij werd in april 1960 verboden. Voor elk van deze beide feiten werd hij tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. De rechter zei dat uit stuk ken, die in het bezit van Sisoe loe zijn aangetroffen, duidelijk is gebleken dat hij een van de voornaamste organisatoren is geweest, van de in mei 1961 in Zuid-Afrika gevoerde campagne, waarin er bij de inheemsen op aan werd gedrongen hun wo ningen niet te verlaten. De rechter verklaarde ook dat uit de bewijsstukken is gebleken dat Sisoeloe het werk van het verboden ANC wilde voortzet ten. Uit een stuk, dat in beslag werd genomen toen Sisoeloe en Doema Nokwe een gewezen advocaat en voormalig ANC- leider werden gearresteerd, stond dat het Afrikaanse volk „geweld met geweld moet beant woorden". Er werd ook in verklaard dat men „mogelijk zijn toevlucht zal moeten nemen tot S en M". „En deze ,.S en M" schijnen de be grippen „sabotage, en moord" (sabotage and murder) te moe ten uitdrukken. Dit blijkt ook uit de felle wijze, waarop in kringen van de betrokkenen is gereageerd op de afgekondigde algemene anti-sabotagewet. „Wanneer de volgelingen van Sisoeloe c.s. geen geweldpleging in de zin hadden gehad, zouden zij niet zo fel tegen de nieuwe wet van leer te zijn getrokken", aldus rechter T. L. van Zijl. De rechter wilde Sisoeloe niet tegen borgstelling op vrije voe ten laten. Toen de 50-jarige veroordeel de de rechtszaal verliet, hief hij de gebalde vuist de groet van het verboden „Afrikaanse na tionale congres" waarop in de zaal aanwezige neger-belangstel lenden „Afrika" riepen. Het gerechtsgebouw werd tij dens de zitting door een twintig tal politiemannen bewaakt. De. minister van Defensie van India, Chavan, heeft maandag in het parlement meegedeeld, dat India in de grensgevechten tegen Chinese troepen militaire uitrusting, met inbegrip van voorraden, levensmiddelen en kleding, ter waarde van meer dan 40 miljoen rupees (ongeveer 30 miljoen gulden) heeft ver loren. Een deel hiervan, ter waarde van bijna 4 miljoen gulden, werd door de Chinezen terugge geven. Nadat eerst was gemeld dat er helemaal niets aan de hand was geweest, blijkt uit maandag ont vangen vertraagde berichten dat er wel een aardverschuiving is geweest in het Peruaanse dorp Pampallacta. De eerste berichten spraken zondag van honderden doden, maar er was geen officiële be vestiging van te verkrijgen. De verbindingen met het afgelegen gebied waren verbroken en de reddingsploegen werden bij hun tocht naar de plaats over de bergpaden, de enige toegangs wegen, gehinderd door stromen de regen. Uit de maandag ont vangen berichten blijkt dat 15 huizen door de aardverschuiving zijn vernield. De 300 inwoners van het dorp waren naar de om liggende velden gevlucht. leiden! dat ondernemers voor hun nieuwe projecten zullen moeten gaan uitzien naar mo gelijkheden om over onze gren zen te bouwen. Wat de conjuncturele situatie betreft zeide de heer De Koster, dat op het ogenblik zeker niet voor een ernstige recessie ge vreesd behoeft te worden. Hij wees erop dat Nederland overi gens door de vormen van sa menwerking van regering, werk nemers en werkgevers de mo gelijkheid heeft een recessie op te vangen. Wanneer er moeilijk heden zouden komen zouden deze eerder ontstaan door onze afhankelijkheid yan de ontwik keling in de andere landen, waarmee wij thans nauw ver bonden-zijn. JX u i v n/ini /r, „FÏNLANDÏA GESTRAND De Nederlandse kustvaarder „Finlandia" (397 ton) van Van Kamp's Scheepvaart- en Han delmaatschappij N. V. te Gro ningen, is gisternacht nabij de kust van Pembrokeshire, in Zuid West-Wales, op de rotsen ge lopen, vermoedelijk als gevolg van dichte mist. De uit St. David uitgevaren reddingsboot en ook redders op de wal brachten een lijn naar het gestrande schip over en troffen voorbereidingen om de oovarenden met een broek van boord te halen. Deze besloten echter aan boord te blijven. De „Finlandia" werd later van de rotsen getrokken en door de sleepboot „Dalegarth" naarMil- ford haven gesleept. Het schip maakte zware slagzij. Later werd vastgesteld dat het schip ernstig lek is en de 24 km afstand naar Milford niet kon afleggen. De sleepboten brachten de „Finlandia" naar Broadhaven, 2 km' van de plaats van stranding. Op een varkensfokkerij in de buurtschap Azewijn (gemeente Bergh, Gld) is mond- en klauw zeer uitgebroken. 175 varkens moesten afgemaakt worderi. PAS OP, VELE PUTTEN ZIJN NOG BEVROREN OF DOOR VUIL VERSTOPT I JÊk 35 fy.y.w.i v. Drie viermotorige B-26 bom menwerpers van dé Franse luchtmacht, die Bordeaux als ba sis hadden, zijn maandag ten zui den van deze stad met elkaar in botsing gekomen. Vijf beman- ningsleden zijn om het leven ge komen, terwijl vijf anderen wer den gewond. De drie bommenwerpers had den een formatie-oefenvlucht uit gevoerd. De vlieger van een van de toestellen heeft klaarblijkelijk op een gegeven ogenblik de macht over zijn vliegtuig veria, ren. Dit kwam'in botsing niet een tweede bommenwerper, die op zijn beurt met de derde in bot sing kwam. Twee van de bommenwerpers zijn op bebost terrein neerge stort, waardoor bosbranden ont stonden. De derde kwam in een veld neer. In dit toestel deed zich een ontploffing voor, toen het de grond raakte. De bestuurder-van een van de toestellen, die het met een val scherm wist te verlaten, moest met een hersenschudding in een ziekenhuis worden opgenomen. TOENEMENDE BEWOLKING Een hogedrukgebïed boven het Europese vasteland dat da genlang het weer beheerste en ertoe bijdroeg dat wij in een groot deel van het land twaalf achtereenvolgende zonnige da gen noteerden, is nu weggetrok ken naar het Alpengebied. Voor het eerst dit jaar bereik te het kwik in ons land plaatse lijk hogere waarden dan 10 gra den, o.a. in Noord-Brabant. Inmiddels heeft een actieve depressie ten zuidwesten van Ierland boven de Golf van Bis- caye een zuidwestelijke stro ming veroorzaakt, waarmede vochtigere lucht, waarin be- DINSDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 10.03 10.35 Terneuzen 10.38 11.10 Hansweert 11.18 11.50 Walsoorden 11.28 WOENSDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 11.25 11.26 Terneuzen 12.01 Hansweert 0.40 12.41 Walsooajen 0.50 12.51 wolking voorkomt, via Frank rijk naar het noordoosten wordt getransporteerd. Het laat zich aanzien dat ook in ons land in de loop van vandaag de bewol king vanuit het zuidwesten zaï toenemen, maar het vooral in de noordoostelijke helft aanvan kelijk nog zonnig weer zal zijn. De temperaturen zullen weer oplopen tot dezelfde waarden als maandag. medegedeeld door het K.N.M.t, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk hier en daar mist. Overigens droog weer met geleidelijk meer bewolking, op komend uit het zuidwesten. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Ongeveer de» zelfde middagtemperaturen. ZON MAAN op onder op onder 5 7.30 18.25 13.13 4.53 6 7.17 18.27 14.14 5.4# 7 7.15 18.29 15.20 6.1S 8 7.13 18.30 16.38 &4A Advertentieprijs per mm 16 et: minimum pel advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (gëén handels, advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel mees 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 70 uur. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1