Peking begraaft strijdbijl niet VERKWIK- 3 het weer weerbericht hoogwater ZATERDAG MAART 1963 19e Jaargang Nr 5851 Radio De Koek f ZWAAR GEHAVENDE „MIRAFLORES" IN ANTWERPEN Bemanning wordt door Rijkspolitie ondervraagd 64 DODEN BIJ AUTOBUS-ONGELUK PRIJSMAATREGEL voor KOELHUISBOTER voor KEUKENGEBRUIK OP KOMST Sowjet-Unie wil eerst overeenstemming over aantal inspecties, en dan verder praten over kernspreiding EN DAN VERDER PRATEN OVER KERNSTOPVERDRAG BEPERKING REIZIGERSVERKEER NED. SPOORWEGEN IN HET WEEKEINDE Prinses Beatrix nam initiatief voor oprichting „Europese werkgroep" MOHAMMED SJARIF INDONESISCH ZAAKGELASTIGDE IN DEN HAAG Grote ervaring met Nederlandse aangelegenheden Volgens een welingelichte kring in Djakarta heeft de Indo nesische regering Mohammed Sjarif benoemd tot Indonesisch zaakgelastigde in Den Haag. Eerste project de natuurzuivere Vijftigste ijsbericht in februari ZON- eo MAANSTANDEN hankartag bS abonnement: Terneuses DJrecteur-TToofdrertaeteur 1. wn Be Bande Redactie adres- Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ8,— oer kwarts»!: per maanrt f2,—: t*er wppfc 49 ei T»o«5cp nrs 9 et- DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeurert A dverïenMenrWs pep mm 16 ef* wTkifnram pS? adwrtcotte f 2.40. Rubriek: Kleine AdvprtpriMes (rfifln handel#» adverfpnUps)5 regpls f 1,10 Tedere reeel meef 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Rrleven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties te 's namiddags 2 nor. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 war» In zijn verkiezingsredevoering overigens nauwelijks als zo danig op te vatten, want ook zondag wordt als vanouds tegen hem geen andere kandidaat voor de opperste Sowjet in het veld gebracht heeft Cliroesjtsjov het angstvallig vermeden in te gaan op de steeds onhartelijker tonen uit Peking. Hij beperkte zich ertoe zijn gehoor te ver zekeren dat het op de juiste Mar- xistiseh-Leninistische weg werd geleid, hij sprak de overtuiging uit dat de communistische par tijen in de wereld hun geschil len te boven zouden komen en het voornaamste wat hij over China zei was wel dat het één der landen was die Moskou te hulp zou komen als het aange vallen werd. Dat kan niet anders dan ais een weigering gezien worden in te gaan op de feiie eis van Pe king dat de tegenstanders van Man's opvattingen hun excuses zouden aanbieden. Daaraan was voorafgegaan dat de hele vuile was van t geschil eigenlijk voor het eerst openbaar werd opge hangen. Het Volksdagblad in Pe king schreef over laaghartige terugtrekking van economische htiip waarmee het Chinese af wijkende ideologische standpunt werd gestraft. Moskou verspreid de laster tegen de Chinezen, schreef het blad verder, door economische maatregelen van het Chinese regiem als leerstel lige fouten aan te merken, wat kennelijk moet slaan op liet mis lukte experiment van de Grote Sprong Voorwaarts met allerlei communevorming in industrie en landbouw. STRIJDBIJL HOOG OPGEHEVEN De onomwondenheid en bitter heid van de Chinese aanvallen op Obroesjtsjov die begonnen zou zijn ie dwalen na zijn ont moeting met de verfoeide kapi talist Eisenhower in Camp David zijn gevolgd op een gesprek van de Chinese top met de Rus sische ambassadeur in Peking. Wie gemeend mocht hebben dat op die: bijeenkomst de strijd bijl enigszins begraven zou zijn, kan die mening nu herzien. In tegendeel, er tekent zich nu een lijn in het Chinese gemopper af, waaruit men op kan maken dat Peking hard tegen hard wil gaan. Het heeft de Russische beman telde maar- toch wel duidelijke aanvallen zonder commentaar afgedrukt in de partijbladen, waardoor de Chinezen weten waarover 't gaat. Veel indruk zal het Moskouse geschrijf niet op de Chinezen maken die er in de eerste plaats aanvallen op hun vaderland in moeten zien en in hun ergernis daarover niet al te zeer de ideologische finesses op zich in zullen laten werken. Bovendien zijn de Chinezen begonnen hun versie van de zaak waarover Chroesjtsjov zo'n zwijgzaamheid bewaart en gelast op alle mogelijke manleren naar Rusland uit te dragen: in tijdschriften, waarvan de lezers uitgenodigd worden door een coupon op te sturen meer ver helderende lectuur uit Peking te laten komen; door radio-uitzen dingen, die volgens sommige be richten in Rusland gestoord wor den. Kortom, Peking poogt zo veel mogelijk ruchtbaarheid te ™even aan het geschil. En het staat erop dat de communistische partijen van de wereld er hun oordeel over vellen op een groot eongres. Het door de Prawda voorgestelde tweegesprek mag daarvoor alleen een inleiding •■;n. WIE IS DE LEIDER Op dat wereldcongres kan Pe king inderdaad aantonen dat Chroesjtsjov een aantal unaniem genomen besluiten van vroegere congressen der communistische partijen naast zich neer heeft "clegd. Dat zal ook wel een reden ?''n waarom Moskou een derge lijk congres niet wenst. De kop pigheid van de Chinezen moet »el haarthetckcaca dat zü goe* de hoop hebben dat op 'n wereld congres als zij wensen, voor hun opvatting zo al geen meerder heid dan toch een minderheid van betekenis te vinden moet zijn. Mao is zich bewust dat het lei derschap van Moskou vooral ge baseerd is op da partijen van landen die al enigermate in goe de doen zijn. Hii weet ook dat de kansen voor uitbreiding van de gemeenschap der communisten !iggen in de landen die het juist ;et erg breed hebben, in Azië, Afrika en wellicht Latijns-Ame- -jka. Uit die landen moet de "■"on komen die een meerderheid vormt waarop hij zijn leiderschap kan baseren. Hij weet echter ook dat de af lossing van Moskou als hoofd stad van het wereldcommunisme niet vanzelf komt. althans dat hij met enige propaganda die ontwikkeling kan versnellen. En zeker is wel dat zijn felle taal de communisten en wie dat worden kunnen in de onderontwikkelde landen, meer aansnreekt, dan de voorzichtigheid die Chroesjt- DE KOM TERUG-TOREN" IS HEENGEGAAN Een bekend landbaken in Ham burg, de 50 meter hoge „Kom terug-toren", heeft het veld moe ten ruimen voor de nieuwbouw. Enkele dagen geleden is hij op geblazen, omdat de grond moet worden vrijgemaakt voor de bouw van een pakhuis. Op de foto zien we hoe de toren zijn ondergang tegemoet gaat. sjov in acht neemt. Het congres dat Mao eist, geeft hem daarom een prachtige propagandaforum, een plek om de communisten van straks te bewijzen wie het krach tigste de leer van Marx in prak tijk wil brengen: niet de rijke Rus, maar de arme Chinees. Het geharrewar tussen de twee communistische reuzen is een strijd om de hegemonie in de toekomst, een strijd die Mao wil en Chroesjtsjov niet. Het probleem voor de laatste is dat een gevecht niet uitblijft als een der twee betrokkenen hem niet wenst, maar alleen als beiden er van afzien. Met zijn nieuwe of fensief maakt Mao duidelijk dat hjj er zeker niet van afziet. (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 - Telefoon 3J2» Terneuzen De door een aanvaring en de erop gevolgde brand op de Wes- terschelde zwaar gehavende tan ker „Miraflores" is vrijdagmor gen, nadat zes sleepboten van de „Union de Rémorquage" uit Ant werpen de tanker op het laatste stuk van c'e tocht, vanaf de Wes- terschelde ter hoogte van het verdronken Land van Saeftinge, hadden gesleept, in Antwerpen aangekomen. De „Miraflores", die onder Panamese vlag voer, ligt thans in het Petroleumdok aldaar. Twee leden van de Rijkspolitie te water zijn bezig met een on derzoek naar de oorzaak van de -zovaring, die zulke ernstige ge volgen had. Daartoe worden de bemanningsleden van het schip ondervraagd. Donderdag is een deel van de lading van de „Mariflores" ge lost. Door het omslaan en vervol gens in brand raken van een autobus zijn vrijdag in Guate mala 64 passagiers om het leven gekomen. De slachtoffers waren 30 mannen, 18 vrouwen en 16 kinderen. De bestuurder van de autobus en twaalf andere pas sagiers werden ernstig gewond. De bus was van de stad Gua temala op weg naar Teciui Uman, nabij de Mexicaanse grens. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij zijn voornemens maandag in de Staatscourant een prijs maatregel voor koelhuisboter bestemd voor keukengebruik af te kondigen. Deze zal niet duur der mogen zijn dan 75 certt per pakje van 250 gram. Uit de regeringsvoorraden van het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau (V. I. B.) is circa 3500 ton koelhuisboter beschik baar tegen de prijs van 2.40 per kilogram. Het was de bedoeling dat deze boter als zogenaamde keukenboter bestemd voor bak en braaddoeleinden tegen een prijs van ten hoogste 75 cent per pakje van 250 gram de consu ment zou bereiken. Als gevolg van speculatieve voorraadvorming bij de groot handel is de verbriiikerspriis in een aantal gevallen boven dit als redelijk te beschouwen bedrag gestegen, terwijl zonder speciale maatregel een verdere stijging kan wordeh verwacht, zo ménen de bewindslieden. Op grond hier van achten zij het. noodzakelijk een prijsmaatregel af te kon digen, waarin de' prijs van 75 cent per pakje van 250 gram wordt vastgesteld als de hoogst toelaatbare. De Sowjet-Unie heeft vrijdag op de ontwapeningsconferentie in Genève laten weten dat zij niet verder met het Westen wil onderhandelen over de bijzon- Ierheden van een kernstopver- •Irag als er niet eerst overeen stemming is bereikt over het aantal inspecties ter plaatse in het kader van een dergelijk ver drag. Een woordvoerder van het Westen zei, dat de afgevaardig den van het Sowjetblok een ge combineerde actie hadden onder nomen om te voorkomen dat er andere kwesties dan het aantal inspecties besproken werden. Rucsland wil zoals bekend maxi maal twee a dvia inspecties ter plaatse per jaar toestaan; het Wwtea wil er amwtaa De Rus Tsarapkin zei dat zijn land met die twee a drie inspec ties „een enorme politieke con cessie" had gedaan. Het Westen had hierop gereageerd met nieu we en zwaardere eisen. De ver tegenwoordigers van de oostelij ke landen hamerden er vrijdag voortdurend op, dat „het Westen de conferentie wil laten verzin ken in een poel van details". Een westelijke diplomaat zei dat hij deze zin vrijdag wel 30 keer had gehoord. William Foster, directeur van het Amerikaanse ontwapenings bureau, zei dat de V. S. zitten te wachten op het antwoord van de Russen op vragen als hoe, waar en door wie de controle op de na leving van een kernstopverdrag moet worden uitgevoerd. Volgens hem was het Russische stand punt, dat de nationale controle systemen voldoende zijn om kernproeven te ontdekken en identificeren, in tegenspraak met de mening van de Russische ge leerden zelf. Deze hadden im mers zowel het verslag van de in 1958 te Genève gehouden con ferentie van deskundigen als de verklaring van de Pugwash<on- IflEênüe van. bot vorig jaar sep tember mede ondertekend. En in beide verklaringen werd „de noodzaak van inspecties ter plaatse duidelijk erkend". Als de Russen werkelijk alle Ameri kaanse proeven kunnen identifi ceren. aldus Foster, vragen wij de Russische vertegenwoordiger de seismische kaarten van alle ondergrondse kernproeven, die de V. S. hebben genomen. De V. S. hadden getracht om werke lijk te onderhandelen over het aantal inspecties ter plaatse, maar jammer genoeg hadden zij moeten constateren dat de Sow jet-Unie dit, althans tot dusver, niet wil. De spoorwegen zullen het rei zigersverkeer aanstaande zater dag en zondag voor de vijfde maal beperken om meer goede renvervoer mogelijk te maken- Op de stations kan men informa ties inwinnen over de treinen loop. De „Europese Werkgroep" op gericht tijdens een in 1962 ge houden bijeenkomst van 30 jon geren uit 16 Europese landen on der leiding van Prinses Beatrix, in het Duitse plaatsje Kaub, heeft vrijdagmiddag tijdens een persconferentie in hotel „Kras- napolsky" te Amsterdam een uiteenzetting gegeven over de doeleinden en het karakter van haar werkzaamheden. Daarbij werd het woord ook gevoerd door Prinses Beatrix zelf, die presidente van de werkgroep is. Zij zei, dat de vraag „hoe de jonge mensen een verantwoor delijkheid kunnen aanvaarden ten aanzien van de wereld om zich heen" haar en vele andere jongeren reeds lange tijd heeft doen zoeken naar wegen om jongeren te helpen bij het omzetten in daden van hun goe de wil en bereidheid. Daaruit is tenslotte het Nederlandse initia tief geboren dat geleid heeft tot de oprichting van de „Europese Werkgroep". „Wij willen", zo zei de Prinses „daadwerkelijk antwoord geven daar, waar de vraag naar vrij willige hulpverlening ons ont moet, en wel zó dat ieder die zelf mee wil werken dat naar eigen aanleg en vermogen kan doen". Dit betekent volgens Prinses Beatrix, dat de groep bij ieder project afzonüerlijk die jongeren wil inschakelen, die zich daarbij bétrokken voelen. De algemene beginselen van de groep werden vervolgens toe gelicht door de eerste secretaris, Een' officiële bekendmaking van Sjarif's benoeming zou spoe dig zijn te verwachten. De heer Sjarif, die thans hoofd van het directoraat West- Europa is van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Za ken, was tot voor kort lid van de Indonesische permanente dele gatie bij de Verenigde Naties. Hij heeft vroeger een functie be kleed bij de Indonesische ambas sades in Moskou, Karachi en Den Haag. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon vrijdagochtend niets naders meedelen, daar hij tot dusver alleen uit dit pers bericht had vernomen, dat Mo hammed Sjarif zou worden aan gewezen. Volgens kringen in Djakarta zal Mohammed Sjarif naar Ne derland vertrekken „zodra zijn reisdocumenten gereed zijn" De heer Sjarif is 44 jaar oud. Hij is reeds zaakgelastigde in Den Haag geweest van 1955 tot 1956. Hij is gekozen op grond van zijn diplomatieke ondervin ding en zijn grote ervaring wat Nederlandse aangelegenheden betreft. Zijn rang is die van mi nister. Twee jaar geleden keerde hij uit New York naar Djakarta tenig, waar hij stndsdfan var- büKt. de Belg L. de Ryckel. Deze zei dat de groep zowel ten dienste staat van de organisaties als van de „ongeorganiseerde" jeugd. Er zijn geen contributie- betalende leden, maar men wil zuiver een coördinerend, infor merend en stimulerend orgaan zijn. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam en is belast met de uitvoering van de project-en die het comité van de groep (be staande uit 15 leden) zal vast stellen. Alleen projecten die niet op andere wijze verwezenlijkt kunnen worden, komen In aan merking voor uitvoering door de groep. De wederopbouw van het bij de aardbeving in Perzië zwaar getroffen dorp Dousadj (184 km ten zuidwesten van Teheran) is het eerste grote project dat onder leiding van de Europese werkgroep zal worden uitge voerd. Het werk zal op 15 april begin nen en men acht bet noodzakelijk dat de wederopbouw van de huizen voor de volgende winter gereed zal zijn. BRAND OP SCHEEPSWRAK IN DE WESTERSCHELDE Het wrak van het op 12 februari verongelukte Finse schip „AIca" in de Westerscheide is in brand geraakt (loor de op het water drijvende olie, afkomstig van het Panamese tankschip „Mira flores", dat maandag een aan varing had met de Britse tanker „Abadesa". Luchtfoto ANP. Bij alle records en opmerke lijke voorgevallen door de lang durige en pittige winter voegt zich het heugelijke feit, dat de ijsberichtendïenst van Rijkswa terstaat voor het eerst in de maand februari, zij het op de allerlaatste dag, het vijfstigste ijsbericht voor de binnenvaart uitzond. De ijsberichtendïenst in de huidige vorm werkt een jaar of twaalf. Gemiddeld worden per winter 32 ijsberichten opgesteld en uitgestuurd. In de lange, maar op geen stukken na zo strenge winter van 1954—1955 verschenen t v-ud 57 ijsberich ten, waarvan het vij." 'gste or> 15 maart. De situatie voor de bin nenvaart was toen evenwel aan zienlijk rooskleuriger dan thans. Nu is het nog volop winter, ter wijl in 1955 het vijftigste ijsbe richt alle kenmerken droeg van een aflopende winter, met voor de helft reeds weer goed be vaarbare binnenwateren. Giste ren de dag zijn van de Neder landse wateren nog maar slechts hier en daar kleine stukken be vaarbaar en wel omdat ze kunst matig worden opengehouden. DE IJSTOESTAND Overzicht van de ijstoestand op 1 maart 1963, medegedeeld door de Nederlandse ijsberich tendïenst van de Rijkswater staat in Den Haag. Op het traject Hansweert— Belgische grens van de Wester- schelde komt nog wat drijfijs voor. Dit kan in de omgeving van Hansweert voor de binnen vaart enige hinder opleveren. Op de vaarweg vanaf Moer dijk tot Wemeldinge en verder door het kanaal naar Hans weert ondervindt de scheep vaart nog steeds veel hinder van het ijs. In het algemeen komt hier zwaar drijfijs voor. De ijstoestand in het Juliana- kanaal vanaf Born tot Maas- bracht is onveranderd. De vaart is er nog moeilijk, door het vele drijfijs. Mrt 2 ZON JVIAAN op onder op" onder 7.26 18.20 lfl-52 8 7.24 18.22 11.31 2-47 4 F 1SJ8 13.18 1.33 2-47 154 Ook in de haven van Maas- bracht komt veel drijfijs voor. DuitslandDe scheepvaart op de Neckar is hervat. RUSTIG WEER Een krachtig hogedrukgebied, dat zich van Roemenië naar Noorwegen uitstrekt, blijft het weer in ons land beheersen. Met zwakke tot matige winden tussen zuidoost en noordoost blijft lucht naar ons land vloeien, waarin in de nacht matige vorst voorkomt, maar waarin bij zonneschijn de temperaturen overdag tot een vijftal graden hoven het vries punt zullen oplopen. Daarbij moet echter voor het uiterste noorden een uitzondering worden gemaakt. Het vochtighpidsgehalte van de lucht is zover toegenomen, dat vrijdagavond plaatselijk dichte mist ontstond. Deze zal zich op een aantal plaatsen daar vermoe delijk de gehele dag handhaven bij temperaturen, die niet boven het vriespunt uit zullen komen. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot hedenavond. Op de meeste plaatsen zonnig Op de meeste plaatsen zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid oost en oost en weinig verande ring in temperatuur. Tn het noor den van het land echter plaatse lijk mist of laaghangende bewol king bij maximumtemperaturen onder hot vriespunt. ZATERDAG 2 MAART v.m. ri.m. Breskens 6.11 6 4S Terneuzen 6.46 7.23 Hansweert 7.26 8.03 Walsoorden 7.36 8.13 ZONDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 7.16 7.57 Terneuzen 7.51 8.32 Hansweert 8.31 9.12 Walsoorden 8.41 9.22 MAANDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 8 BS 9.16 Terneuzen S.H. 951 Hansweert 9.51 10.31 Walsoorden 10.01 10,41

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1