Provinciaal nieuws f. 6.999 VOL LOF OVER fetlSOO Sportnieuws Kapitein Perdaen en zijn bemanning redders van 27 schipbreukelingen §1 agent U Voor Zaamslag e.o.: Fa. DE KEYZER &ZN., Plein 59, Tel. 01153-468 Eric de Noorman - Het raadsel Egil LEZERS AGENDA die schrijven SUNIL bleekt voor u SUNÏL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT Moderniseer uw meubelen met Geta-Bever DPAPUTDI ITO a* BE PBIJS IS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 27 februari 1963 BRESKENS Vertrek raadslid. De heer M de Boer, directeur van de Coöperatieve Centrale Aan- en Verkoopvereniging te Breskens is in gelijke functie be noemd aan het Coöperatieve be drijf van de Aan- en Verkoop- vereniging te Groningen. De heer De Boer bekleedde in het openbare leven van Bres kens talrijke bestuursfuncties. Hij is al geruime tijd lid voor de C. H. U. van de gemeenteraad van Breskens, voorzitter van de Bejaardencommissie, en be stuurslid van talrijke verenigin gen o.a. van de Oranjevereniging. GOES Broodsanering in Goes. Eind april zal ook in Goes een broodsanering plaats vinden. Tijdens een maandagmiddag in Goes gehouden voorlichtingsmid dag, waarbij o.a. de afgevaardig den van de vrouwenorganisaties, tegenwoordig waren, is dit dooi de „Regelingscommissie Brood- sanering Goes" bekendgemaakt. De Rijksmiddenstandconsulent voor Zeeland, de heer A. Cor- stanje, zette de redenen van de sanering uiteen: Tekort aan per soneel, het zeer verspreid wonen van klanten waardoor de bezor- gingskosten zeer hcog zijn cn de klachten van do consumenten over een te lata bezorging van het brood. De broodsanering heeft de volle instemming van vrouwenorga nisaties. De heer Oosterhuis van de Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek te Delft zal eens per veer tien dagen controle op de kwali teit van net brood uitoefenen. Aan de broedsanering in Goes wordt door alle bakkers deelge nomen. VLISSINGEN „De Schelde" bouwt aan reactorvat. In verschillende afdelingen van het bedrijf van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" is men reeds geruime tijd bezig met de uitvoering van een op dracht op het gebied van de kernenergie. Naar bot perso neelsorgaan van „De Schelde" meldt, betreft het hier enkele belangrijke onderdelen voor een proefreactor, die gebouwd wordt in het centrum van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) in Ispra, aan 't Lago Maggiore in Italië. Euratom heeft het ontwerp, de fabricage en de montage, van de complete reactorinstallatie opgedragen aan de N.V. Neratoom, die gevormd wordt door een aantal grote Ne derlandse industrieën, waaronder „'De Schelde". Neratoom heeft enkele onderdelen aan „De Schel de" uitbesteed, met name het reactorvat, vervaardigd uit een hoogwaardige kwaliteit rein- aluminium. Tijdens het in bedrijf zijn zal het reactorvat gevuld zijn met 25 ton zwaar water van een be paalde temperatuur. Omdat het zwaar water zeer kostbaar is (ongeveer 250 per liter) wordt de grootste zorg besteed aan het vermijden van lekkage. Daarom zijn bijna alle pijpverbindingen gelast. Binnenkort kan begon nen worden met het inpakken en verzenden van de onderdelen naar Ispra HET KONINGIN WILHELMINA FONDS In de loop van de vorige week is bij u een vouwblad in de bus gevallen dat nog eens uw aan dacht vraagt voor de kankerbe strijding. Zoals u natuurlijk al weet is het doel van de vereni ging tot steun aan het hierboven vermelde fonds, de gelden bijeen te brengen die elk jaar weer op nieuw nodig zijn om de strijd tegen deze vreselijke ziekte tc kunnen voortzetten. U kunt in dat vouwblad ook lezen wat er gedaan wordt en svat er gedaan móét worden om die strijd tot ev.n goed einde tc kunnen brengen. Er is reeds veel gedaan. Er werden cn worden bijdragen gegeven aan de be staande instituten voor het on derzoek en de bestrijding van de kanker. Er zijn hiervoor nieuwe centra opgericht: bij de univer siteiten en gewestelijk, o.a. te Middelburg; specialisten worden in staat gesteld hun onderzoek voort te zetten; kostbare instru menten konden worden aange schaft. Dit alles kost veel geld, heel veel geld. En hoe meer mensen in deze strijd kunnen worden in geschakeld hoe beter, maar ook: des te meer geld moet er ieder jaar worden opgebracht. En hoe dankbaar onze vereni ging ook is dat het Nederlandse volk elk jaar weer opnieuw royaal geeft aan de jaarlijkse collecte, wij zouden zo graag ons ledental verveelvoudigd zien. Dat geeft dan een vaste basis. Nu zult u misschien zeggenik ben al lid. Dan zoudt u' deze krant met enige zelfvoldoening ter zijde kunnen leggen, tenzij de gedachte bij u zou rijzen dat een verhoging van uw contri butie niet onredelijk zou zijn nu er zoveel meer nodig is. Wilt u dat nog eens even overwegen? Dan bent u misschien al jaren contribuant voor ƒ1,per jaar. Is dat niet wat weinig? In deze tijd? Wat is nu één gulden? Wordt u ook maar lid met een minimum contributie van ƒ2,50. Het zou bovendien aan onze ver eniging veel moeite en kosten besparen die aan de inning van die ene gulden verbonden zijn. En tenslotte zijn er ook nog wel lezers die jaarlijks aan de collecte geven en zoals ik al schreef; die collecte is een jaar lijkse bron van grote dankbaar heid voor ons, maar wjj willen zo graag dat u daarnaast ook nog lid werd. Het hele Nederlandse volk moest toch eindelijk lid zijn om Nederland van deze vreselijke plaag te verlossen. En dan den ken wij ook nog- even aan onze Koningin Wilhelmina, die wel van ons is weggenomen, maar wier naam, aan ons Fonds en aan onze Vereniging verbonden, ons steeds wetr herinnert aan Haar lichtend voorbeeld waar mee Zij door de stichting van het Fonds ons de weg heeft gewezen. De voorzitter van de afdeling Terneuzen van het K. W.F. P. TELLEGEN DODELIJK VERKEERS ONGEVAL. Maandagnacht is de 45-jarige groentehandelaar B. L. Hendriks uit Tilburg met zijn bestelauto op liet gladde wegdek van de ringbaan Noord te Tilburg ge slipt. De wagen kantelde, waar door H. er uit viel en onder de auto terecht kwam. Het slachtoffer, dat gehuwd was, overleed ter plaatse. WOENSDAG 27 FEBRUARI TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het ontembare weeuw- tje". NEDERLANDS ELFTAL SAMENGESTELD Bondscoach Elek Schwartz heeft dinsdag in het sportcen trum te Zeist het Nederlands elftal, dat zondag 3 maart in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Eddy Pietcrs Graafland (Feijenoord). Achter: Guus Haak (ADO; en Piet Ouderland iAjax). Midden: Foils van Wissen PSV), Tonny Pronk (Ajax) en Ben nie Muller (Ajax). Voor: Sjaak Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Tonnie van dei- Linden (DOS), Frans Bouw meester (Feijenoord) en Coen Moulijn (Feijenoord). Reserves: Piet Lagarde (SC En schedé;, Cor Veldhoen (Fëijen- oord)Reinier Kreijermaat (Feijenoord) en Tinus Hosse laar (Spar tak SCHWARTZJK KON TOCH NIET ANDERS" „Wat had ik anders moeten doen", zo lichtte bondscoach Elek Schwartz dinsdagavond in het K. N. V. B.-sportcentrum te Zeist de verkiezing van Foils van Wissen boven Reinier Kreijer maat toe. „Het was een dilem ma". Ik vind ze van dezelfde grote klasse. De stijl is verschil lend, dat weet ik, maar de klasse is gelijk. En Foils van Wissen heeft toch tegen Zwitserland prima gespeeld. Bovendien is hij aanvoerder. Moet ik hem dan vervangen omdat ik een andere speler even goed vind? Ik heb er heel lang over nagedacht, maar ik kon geen andere beslissing nemen en ik geloof voor mezelf dat ik de juiste beslissing ge nomen heb". De ploeg, die zondag a.s. tegen iiet Belgische A-team zal spelen is geiieel gelijk aan het team, dat Elek Schwartz oorspronke lijk opstelde afgezien dus van de wijzigingen die later werden aangebracht, toen bleek dat'niet alle spelers beschikbaar waren voor de oefenwedstrijd tegen Fortuna, vorige week woensdag in Geleen. Nederlandse militairen speelden gelijk tegen Turkije Het Nederlands militaire voet balelftal in de tweede helft met 10 man spelend heeft dinsdag in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het in ternationale militaire voetbal kampioenschap te Ankara met 00 gelijkgespeeld tegen het Turkse legevteam. In de Turkse hoofdstad hadden de gastheren enkele dagen geleden met 42 gewonnen van Luxemburg, dat met Turkije en Nederland in één groep is ondergebracht. De Turken aangemoedigd door 17.000 toeschouwers onder wie de president van de repu bliek, Gursel waren over het algemeen iets gevaarlijker dan de Nederlanders, die nogal wat moeite hadden zich aan te pas sen aan de terreinomstandighe den. Het veld -stond half onder water en was moeilijk bespeel baar. Tot de rust hield Nederland goed stand. Aanval en tegen aanval wisselden elkaar regelma tig af. Twee minuten na de her vatting. echter moest de Neder landse linksachter De Kemper (PSV) met een ontwrichte linker arm het veld verlaten. Terwijl hij naar het ziekenhuis werd ver voerd stonden de Nederlandse militairen een tijdlang met de rug tegen de muur. Luid aange moedigd door het publiek onder namen de Turken de ene aanval na de andere, maar zij schoten van te ver om de Nederlandse doelman ernstig in gevaar te brengen. De stand in, de poule waarin Nederland met Turkije en Lu xemburg is ingedeeld luidt nu: Turkije 2 1 1 0 3 4—2 Nederland 10 10 1 0—0 Luxemburg 1 0 0 1 0 24 BRAND IN ZWOLLERKERSPEL Het woonhuis van de gebroe ders H. J. en L. van Gelder te Zwollerkerspel en de aangren zende werkplaats van hun aanne mingsbedrijf zijn gistermorgen bij een felle brand in vlammen opgegaan. De inboedel van de woning en de machines van de .werkplaats gingen verloren. De brandweer van Zwollerkerspel bestreed het vuur met vier stralen, maar al spoedig bleek, dat zij de strijd zou verliezen. Mede door 'net rie ten dak van het woonhuis ver spreidde het vuur zich bijzonder snel. Toen de brand uitbrak was er niemand thuis. De heren Van Gelder waren tegen brand verze kerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. SLEEPBOOT „LIEGE" IN BRANDENDE OLIE OM MENSEN TE REDDEN Sleepdienst Muller redt twee drenkelingen Over de wijze, waarop de red ding van de overlevende op varenden van de „Miraflores" zich heeft toegedragen, is titans heleend geworden, dat de sleep boot „Liège" van tie te Antwer pen gevestigde Union de Rcinor- guage et de Sauvetage zich in de onmiddellijke nabijheid van de „Miraflores" bevond, toen -Je aanvaring plaats vond. Kapt. L. I'ardaen uit Gent (vroeger woon achtig te Terneuzen) van de „Liège" heeft de opvarenden van het brandende schip toegeroepen in het water tc springen. Hij sa» zijn bemanning J. Hamelink, stuurman; F. de Baadts, machi nist en Perdaen Jr. matroos, zouden hen er wel uithalen. Ondanks het grote gevaar, dat boot en bemanning liepen, is de „Liège" bij de „Miraflores" in de brandende olie gebleven om de mensen, die in het water waren Zo makkelijk - i8 fraaie hauttinten I ItMWll I UIJ 1 1# Autokenner bij uitstek. Directeur van het Circuit te Zandvoort. Roadtester par excellence. Hans Hugennoltz schrijft o.a.: ...in druk verkeer is er bijna geen wagen, die makkelijker te hanteren f'V's IS. uiterst fel reagerend op een klein scheutje gas schiet hij in 2 en 3 snel op en de geweldige remmen houden met een lichte pedaaldruk de vaart direct in. ...dit is een wagen om te hebben. en van harte een eresaluut aan de Turijnse fabriek! H BPIHsjSr^ÏSI Ervaar deze kwaliteiten in Uw eigen roadtest-proefritOnze dealer heeft zo'n grandioze 1300 startklaar staan! Een vol jaar garantie Fiat 1300 - 1295 cc, 72 pk, 140 km/u, dubbele koplampen, schijfremmen. Fiat loOO - 1481 cc, 80 pk, löo km/u, verder gelijk aan de Fiat 13QO, f, 7,299^- 32. „Deze," roept Hargs nijdige stem, „stroper, brandstapel, vuur dood." De nog jonge kerel, die ai even haveloos gekleed is als de. boer van daarnet, komt met knikkende knie- en, voor de zo zeer gevreesde „koning Wuffa" staan en begint luide te jammeren. „We hebben niets meer te eten, mijn oude va der en ik „Dan niet eten, hongerdood," snauwt Harg, met: een driftig hoofdgebaar in Egi)s richting, als wil hij dat deze het zware vonnis bekrachtigt. „Sjonge, jonge, gaat dat hier zo," denkt Egil en verbijsterd vliegt zijn blik even snel naar Ulfa, maar deze kjjkt hem strak en onbewo gen aan. De knaap voelt zich warm worden. Het is duidelijk dat bijna alle aanwezigen verwachten, dat hij dit vreselijke vonnis zal uit-- spreken, maar daar voelt hij niets voor „Breng die stroper weg, die ge mene dief," suauwt hij Harg toe... en deze toon schijnt de reus zo waar te bevallen. „Ik wil er even op m'n gemak over denken, wat ik met die boef doe," besluit Egil, daarbij uiterst gemeen kijkend. „Aha," gromt Harg, die het nu meent te begrijpen en haast vro lijk sleept hij de bibberende boog schutter de zaal, weer uit. „De zitting is gesloten," schalt Egils stem kordaat, „want. ik heb koude voeten" en terwijl Ulfa zich haasten moet om hem bij te blij ven, wandelt koning Wuffa snel de zaal uit. „Je bent stapelgek, jonge vriend," zegt Ulfa, zodra zo in Egil's vertrek alleen zijn. „Als je zo begint is het met je. gebeurd. Je jaagt Harg en je hele lijfwacht tegen je in het harnas en „Ik mag die bloedhond niet en hoe eerder hij verdwijnt hoe liever het mij is," zegt de knaap onbe zorgd. „En je jaagt mij tegen je in het harnas," vervolgt Ulfa grimmig. „Dan is het zeker met je gedaan... wees gewaarschuwd..." gesprongen eruit te halen. De dappere bemanning van do Belgirche sleepboot slaagde erin 27 drenkelingen uit het water te halen, waarbij twee vrouwen. Vijf opvarenden van de „Mira flores" waren niet meer te red den. De bemanning van cle „Liège" moest lijdelijk toezien, hoe deze ongelukkige» levend verbranden in de olie van hun schip. Niet veel meer dan een hemd aan De „Liège" kon door zijn diep gang de vaste wal niet bereiken en heeft de drenkelingtn van de „Miraflores" overgezet op Van den Akkers bei-gingsvaartuig „Ary", die hen wèl aan land kon brengen. De „Liège" is geheel met olio bedekt in do thuishaven Ter- neuzen aangekomen, waarna het gisteren in de loop van de dag naar Gent is vertrokken. De be manning had bij aankomst nier- veel meer dan hun hemd aan: alle kleding, die men maar kon missen, had men afgestaan aan de verkleumde drenkelingen. De „Liège" heeft voorts 19 man van de „Abadesa" aan boord genomen, een karwei, dat even eens de nodige onverschrokken heid van de bemanning eiste. Deze opvarenden van de „Aba desa" zijn in Hansweert aan land gébracht. Twee drenkelingen zijn uit het water opgepikt door de „En Avant 10" van Muller's Ber gingsbedrijf te Terneuzen. Kapitein Perdaen Een heel bijzondere man Kapitein Perdaen wordt in scheepvaartkringen in Vlissin- gen zeer geprezen om zijn moe dig gedrag bij de redding van de drenkelingen van de „Miraflo res". „Een heel bijzondere man", zo zegt men van hem, „hij staat voor niets". Supertanker aan de grond en weer vlot getrokken Do supertanker Georges Li- vanos" die in de richting ging van de beide tankers, die een aanvaring hadden, is uitgeweken en aan de grond gelopen. De „Georges Livanos" kwam vast te zitten op de zogenaamde „Schaar van de Noord", in de onmiddellijke nabijheid van de wrakstukken van de Finse vrachtboot „Alca". Tien sleepboten hebben de „George Livanos" inmiddels weer vlot getrokken. In het zo genaamde Middelgat wachtte de supertanker op de vloed van dinsdagavond om naar Antwer pen te stevenen. Agressieve hond had waarschijnlijk geen rabies „Waarschijnlijk geen rabies" zo luidt het eerste resultaat van de gisteren in het rijksserumin- stituut te Rotterdam verrichte sectie op het kadaver van de bas taard hond die zondagmiddag in Amsterdam zijn 13-jarige bege leidster heeft gebeten en kort daarop is overleden. Het dier vertoonde verschijnselen van hondsdolheid. TELEGRAM OVER TOEKENNING KOUDETOESLAG Drie pensioenbonden, de Alge mene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden, de Centrale Raad voor de behartiging van pensioen- belangen en de Bond van gepen sioneerd spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel, hebben geza menlijk aan de minister-president prof. dr. J. E. de Quay een tele gram gezonden over de koude- toeslag aan „lagere gepensio neerden". In het telegram zeggen de bon den diep verontwaardigd te zijn door de beslissing van de minis ter van Binnenlandse Zaken om wel een koudetoeslag te verlenen aan de aktief dienende ambtena ren met een salaris van minder dan 65.000.doch niet aan de overeenkomstige groep amb telijke gepensioneerden. Verzocht wordt deze beslissing ongedaan te maken en deze groep alsnog, een kotideifjeslag toe te kennen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2