Provinciaal nieuws BlUE BAND GEEFT EXTRA VITAMINE- ZEKERHEID Scheepsramp in het Nauw van Bath AGENDA Dolle hond in Amsterdam beet zijn meesteres en stierf daarna De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 TERNEUZEN AXEL HOEK KLOOSTERZANDE OPMARS VAN IMAM- GEZINDE TROEPEN IN JEMEN OTHENE SLUISKIL Blue Band BLUE BAND-SMULLEN DM ER TEGEN TE KUNNEN juist nuf ONTAARDE MOEDER UITSPRAKEN IN POLITIEK PROCES IN MADRID BERGERS REDDEN ZEELIEDEN UIT BRANDENDE OLIE OP WESTERSCHELDE Wrakstukken in de steek gelaten WITTE KRUIS Mr' WITTE KRUIS 31 maiï uit" brandende olie gehaald Op tijd. „binnen Alles moest snel gebeuren Vuur en uog eens vuur In het Dorpshuis in Ril] aiicl-Bat h ©e Belgische loods over de ramp Jaarvergadering Contrdlever. ZaamsTag en Omstreken. Vrijdag werd in hotel „Des Pays-Basde jaarvergadering gehouden van de „Contrölever- eniging Zaamslag en Omstreken. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter speciaal de vertegenwoordiger van de C. M. D. Arnhem en enkele nieuwe le den. Als punt van de agenda werd door de penningmeester, de heer K. G. Tollenaar, verslag uitge bracht van de jaarrekening 1962, welke met een batig saldo vlot werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden resp. de voorzitter en secretaris der vereniging de heren W. L. den Hamer en J. Goossen werden met grote meerderheid van stem men herkozen. Tot afgevaardigden naar de P. V. M. te Goes wérden aange wezen de heren W. L. den Ha-, mer en P. Jansen. Tot kascommissie voor 1963 werden aangewezen de heei' G. Tollenaar cn öeheer Iz. de Feij- ter. De onderlinge vergelijking van een 18 Zeeuwse melkveehouders- bedrijven werd uitvoerig bespro ken. Hierna werd de lijst van in de verschillende leeftijdsgroepen beste productie-koeien der ver eniging uitgereikt De vergadering werd besloten met de door de Landbouwvoor- lichtingsdienst vertoonde films: „De koe en de melkmachine", „Naar de keuring" cn „Kleder drachten in de Flevopolder". •Jaarvergadering Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale Vrijdagavond hield de afd. Axel van de C.B.C, in het „Centrum" haar jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 33 1 en het lezen van Hebreën 10 19 25 ging de voorzitter de heer J, Buijze voor in gebed, waarna hij met een kort woord de vergade ring opende. Nadat do secretaris, de heer M. Verschelling, zijn jaarverslag had voorgelezen, volgde het ver slag van de kascontrolecommis- sie en van de penningmeester, de heer S. Jansen. Hierna speldde het hoofdbe stuurslid de heer J. Schotman het lid J. de Kraker met passen de woorden het gouden insigne voor zijn langdurig lidmaatschap op. Vervolgens sprak de heer Schotman een propagandarede uit, waarin naar voren werd ge bracht het belang van organisa tie en speciaal'Chr. organisatie. Het gedeelte vóór de pauze werd besloten met het zingen van Gezang 48 1, Na de pauze bracht de toneel groep „Ko Bakker" het blijspel „De Huisleraar" op haar beken de wijze voor het voetlicht. Deze goed bezochte en geslaag de avond werd besloten met een woord van de voorzitter en het zingen van Gezang 135 1 en 3, waarna de voorzitter het dankge bed uitsprak. Ouderavond Openbare Lagere School. De vorige week werd door de oudercommissie van de openbare iagere school een ouderavond ge houden. Ondanks het nog steeds voort durend winterweer was de be langstelling hiervoor groot, waar over de voorzitter der oudercom missie, de heer R. J. de Blaaij, zijn voldoening uitsprak, daar hieruit blijkt, dat de ouders prijs stelten op het contact met de school en gaarne op de hoogte willen gebracht worden van de vorderingen van hun kinderen. Begonnen werd met een open bare les, welke door de ouders met alle aandacht werd gevolgd. Alvorens het hoofd der school, de heer J, de Visser, een cause rie hield over de z.g. Mammoet wet, werd in de vacature, ont staan door het aftreden van de heer P. Lantsheer, tot lid van de oudercommissie gekozen de heer M. van der Staal Tijdens de nu volgende pauze werden de aanwezigen een kopje koffie met een versnapering aan geboden. Tot besluit van de avond wer den de ouders in de gelegenheid gesteld het werk van hun kinde ren te bezichtigen cn met de leerkrachten een persoonlijk ge sprek te voeren. Papiermagassyn uitgebrand Zaterdagmiddag te half vijf werd brand ontdekt in liet pa piermagazijn van de drukkerij J. DuerinekKrachten. De brand- Volgens een communiqué van het hoofdkwartier van Imam el- Badr dat is omgeroepen door radio-Mekka zijn het vliegveld voor de burgerluchtvaartvaait en het militaire vliegveld van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, beschoten door de Monarchisti sche artillerie. Het eerste vlieg veld zou onbuikbaar 2ijn gewor den. De Egyptenaren zouden de vliegvelden nog niet zo lang ge latte,rt op verzoek van het revo lutionaire bewind hebben aange legd. De Saoedi-Arabische radio maakte ook melding van „een buitengewone opmars" van de imam-gezinde troepen in Jemen, weer slaagde er in de brand tot het magazijn, dat echter geheel uitbrandde, te beperken. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door kortsluiting. De brand- en waterschade wordt door verzekering gedekt. Gezellige avond. Daar de sportvelden reeds eni ge maanden met een dik sneeuw tapijt bedekt zijn meende de voet balvereniging „Temeuzense Boys" haar talrijke Notense sup porters ter compensatie van de gemiste wedstrijden een gezellige avond te moeten aanbieden en engageerde daarvoor het jeugd- cabaret „De Hoepel", hetgeen een goede greep bleek te zijn want bet Verenigingsgebouw was tot de allerlaatste plaats be zet. Het is weer een vlotte en ge zellige avond geworden, die de enthousiaste bezoekers de tranen over de wangen deed lopen door de wijze waarop de diverse tafe relen voor het voetlicht werden gebracht en door de conferencier met een vrolijk en toepasselijk praatje aan elkaar werden ge last, en ook onder meer aan dacht vverd besteed aan de stand in de ranglijst van het seizoen 19621963, die wel een duwtje zou kunnen krijgen, en naai- de conferencier hoopte met het stij gen van de temi>eratuur wellicht ook zal komen. De Voorzitter, de heer Chr. Smallegange, die de avond met een welkomstwoord opende en met een dankwoord voor het ge- notene sloot, betuigde zijn dank voor de medewerking aan de door de Boys uitgeschreven ver loting, want er werden zeer veel lootjes aan de man of vrouw ge bracht. Goed afgelopen Maandagmiddag te ongeveer half twee reed over de rijksweg AxelSluiskil nabij de loskade van de N.S.M. een personenauto toen twee opvarenden van eer, aan de kade van de N.S.M, ge legen zeeschip plotseling de weg overstaken zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was dat een van hen door de auto werd gegre pen en enige verwondingen op liep. Hij werd naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd, maar kon na aldaar verbonden te zijn weer naar zijn schip terugkeren. £>S> Ja, de R. is in de maand. September, oktober... tot april toe. Buiten klinken de stemmen van wind cn regen Maar moeder heeft erop gerekend. Zoals altijd. Met een warme kachel en warme kleren. En...extra boterhammen. Lekkere boterhammen. Beste boterhammen. Met lek kere Blue Band, Met beste Blue Band. Ook Bïue Band' rekent op de winter. Met een rijk dom aan vitamine. Vita mine A en D, maar ook provitamine A, Blue BancS geeft extra vitamine zekerheid. Blue Band - om lekker te eten en goed te eten. Juist nul DINSDAG 26 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Het ontembare weeuw- tje". WOENSDAG 27 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het ontembare weeuw- tje". In Amsterdam is zondagmid dag een bastaard hond onder verdachte omstandigheden over leden nadat het dier zijn 13- jarige begeleidster had gebeten. Allo verschijnselen wijzen op hondsdolheid, doch de autoritei ten hebben hieromtrent nog geen zekerheid. Het kadaver van de hond is voor onderzoek naar het Rijksinstituut in Rotterdam gezonden. Het gebeten meisje is onder behandeling gesteld van de G. G. en G. D. De hond is met geen andere mensen in contact geweest dan met het gezin van zijn eigenaar. De hond werd zondagmiddag door een 13-jarig meisje aan de lijn uitgelaten. Voor het R. A. I.- gebouw trok de hond een zeven maanden oude ruigharige bastaard fox terrier zich op eens los en ging in het wilde weg bijten. Het meisje werd in een duim gebeten en voorts zette het hondje zijn tanden in een paar ijzeren buizen, waardoor de bek ging bloeden. Het schuim stond de hond om de bek. Het lukte het meisje niet de hond, die reeds verlammingsverschijnselen ver toonde, te pakken te krijgen. Ze belde haar vader op, die ook een vergeefse poging deed de vier voeter te vangen. Wel beet het dier enkele malen in zijn rich ting. Ten einde raad werd de politie gealarmeerd, die met een vangstok het beest wist te van gen. Vijftien minuten na aan komst op liet politiebureau Pie- ter Aertszstraat was de hond reeds overleden. Hij was inmid dels kort tevoren geheel ver lamd geraakt. Hot meisje is inmiddels door de G. G. en G. D. behandeld. Zij had een wond aan haar linker hand opgelopen. Volgens dr. Noovdam van de G. G. cn G. D. staat het nog lang niet vast dat de hond aan rabies was ingeënt. Volgens dr. Noor- dam kan dc hond een hersen vliesontsteking hebben gehad. De G. G. en G. D. zal het on derzoek van het kadaver van de hond afwachten alvorens het meisje tegen hondsdolheid te vaccineren. Het meisje was niet eerder gevaccineerd tegen ra- bies. 88) „Er waren vier personen aan wezig vóór de politic kwam. U, Parker, majoor Blunt en mr. Ray mond. Parker schakelde ik met een uit, omdat hij in elk geval, op welk tijdstip de misdaad ook ontdekt werd, op de plaats van de misdaad aanwezig was. Ook had hij me op de verplaatste stoel attent gemaakt. Parker was dus van blaam gezuiverd (wat de moord betreft dan. Ik achtte het nog mogelijk dat hij mrs. Ferrars had gechanteerd). Raymond en Blunt bleven echter onder ver denking omdat, als de moord vroeg in de ochtend zou worden ontdekt, het heel goed mogelijk zou zijn geweest dat ze dan te laat op het toneel zouden zijn verschenen om te voorkomen dat het voorwerp op de ronde tafel gevonden werd. „Wat was nu dat voorwerp U hebt mijn argumenten van avond gehoord in verband met enkele woorden, die werden op gevangen. Zodra 11c vernam dat een vertegenwoordiger van een dictafoonmaatschappü op Femly was geweest, liet dat idee van een dictafoon me niet meer los. U hebt gehoord wat ik nog geen half uur geleden in deze kamer Deer AGATHA CHRISTIE er over zei? 'Ze waren het alle maal met mijn theorie eens maar een vitaal punt schijnt hun aandacht te zijn ontgaan. Aan genomen dat mr. Ackroyd die avond een dictafoon gebruikte waarom is er dan geen dictafoon gevonden?" „Daar heb ik nooit aan ge dacht," zei ik. „We weten dat mr. Ackroyd een dictafoon had gekocht. Maar er is er nergens een gevonden. Wanneer er dus iets van dat tafeltje was weggenomen waarom zou dat dan niet de dic tafoon kunnen zijn? Maar er waren ook bezwaren. Natuurlijk zcu dc aandacht van iedereen gevestigd zijn op de vermoorde man en ik denk wel dat iemand zonder dat de anderen in de kamer het merkten naar het tafeltje heeft kunnen gaan. Maar een dictafoon heeft een zekere omvang, het is niet iets dat je zo maar in je zak kunt stoppen. Er moet dus een doos of zoiets zijn geweest waar hij in paste. „Ziet u waar ik heen wil? De gedaante van de moordenaar be gint gestalte aan to nemen. Iemand die onmiddellijk aanwe zig moest zijn, maar die er mis schien niet had kunnen zijn als de moord de volgende morgen Het afgelopen weekeinde is in Bonn een vrouw aangehouden, omdat zij haar zeven kinderen in de steek had gelaten. De vrouw, die gescheiden leeft van haar wettige echtgenoot, had haar huis verlaten om met een vriend te gaan samenleven. Twee van haar kinderen had zij tevoren eenvoudig de straat op gestuurd, waar ze verkleumd en hongerig rondzwierven tot ze door een politie-agent werden meegenomen. Het jongste kind, van zes weken, bracht zij bij een familielid onder het voorwend sel dat zij het na twee uur weer zou komen ophalen, en een vier de kind stuurde zij naar ken nissen toe. De overige drie liet zij thuis achter. De zeven kin deren zijn voorlopig in tehuizen ondergebracht. Een krijgsraad te Madrid heeft maandag vijf Basken, die be schuldigd waren van „militaire rebellie", veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van één jaar tot 25 maanden. Dit is van betrouwbare zijde in de Spaanse hoofdstad vernomen. De leider van de groep, dc eco noom Pablo Gordonaba Polo, kreeg 25 maanden, de 32-jarige advocaat en schrijver José Ra mon Recalda Diez anderhalf jaar en de overige drie beklaag den kregen een jaar gevangenis straf. De vijf mannen waren in augustus van het vorige jaar aangehouden wegens het ver spreiden van pamfletten, waarin, aangezet werd tot stakingen. Dc openbare aanklager had zes tot tien jaar gevangenisstraf geëist. pas ontdekt werd. Iemand die iets bij zich had waarin de dicta foon kon worden verborgen Ik viel hem in de rede. „Maar waarom moest die dic- tafoon-worden weggenomen? Wat had dat voor zin?" „U bent precies mr. Raymond. U neemt als vanzelfsprekend aan dat wat om half tien gehoord werd de stem van mr. Ackroyd was die in een dictafoon sprak. Maar denk eens even na over dat nuttig instrument. Je dic teert erin, nietwaar? En later zet een secretaris of een typiste het toestel aan en dan spreekt die stem weer." „Bedeelt u?" stamelde ik. Poirot knikte. „Ja, dat bedoel ik. Om half tien was mr. Ackroyd al dood. De dictafoon sprak, niet de man." „En dc moordenaar zette het apparaat aan? Dan moet die dus op dat moment in de kamer zijn geweest." „Dat is mogelijk. Maar we moeten niet de mogelijkheid ver waarlozen dat er het een of ander mechanisme is toegepast zoiets als een tijdslot of eenvoudig een wekker. In dat geval kunnen we twee eigenschappen toevoegen aan ons imaginair portret van de moordenaar. Het moet iemand zijn die wist dat mr. Ackroyd de dictafoon had gekocht en boven dien iemand die de nodige tech nische kennis bezit. Ik was zover met mijn vermoe dens toen we die voetafdrukken op do vensterbank ontdekten. Er waren drie conclusies mogelijk: 1. 'Ze konden inderdaad door Ralph Paton zijn gemaakt. Hij was die avond op Eernly geweest (Vervolg van pagina 1) „Er op af. Met zijn allen" dat moet volgens <(e directeur van Van den Akkeys-Bergingsmaat- schappy uit Vlissingen fle 48- jarige Peter Preussers hebben geschreeuwd tegen de 32-jarige schipper Evert van den Bosch. Met de sleepboot „Zeearend" en het bergingsvaartuig „Ary" voeren deze mannen met hun tien manschappen weg van de wrakstukken van het vorige week op de rede van Riiland- Bath gezonken Finse vrachtschip „Alca" naar de beide tankers. DE £ckte PIJNSTILLER Hebt u griep die .zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrlj en daardoor geen maagklachten. en kon de studeerkamer van zijn oom binnengeklommen zijn en hem dood hebben aangetroffen. Dat was één hypothese. 2. Het was mogelijk dat die voetsporen waren gemaakt door iemand die dezelfde zolen onder zijn schoenen had. Maar de be woners van het huis hadden schoenen met crêpe-zolen en ik verwierp het toeval dat iemand van buitenaf dezelfde schoenen droog als Ralph Paton. We weten van het barmeisje in „The Dog and Whistle" dat Charles Kent een paar laarzen droeg die bijna van zijn voeten afvielen. 3. De voetsporen waren ge maakt door iemand die opzette lijk trachtte de verdenking op Ralph Paton te schuiven. Om deze laatste veronderstelling te toetsen was het noodzakelijk om enkele feiten te stellen. De politic had in de „Three Boars" een paal schoenen van Ralph in beslag ge nomen. Ralph noch iemand an ders kon ze die avond hebben ge dragen, want ze waren beneden om gepoetst te worden. Volgens de theorie van de politic had Ralph net zo'n paar gedragen en ik ontdekte dat het waar was, want hij had twee paar van die schoenen. Om te bewijzen dat mijn theorie de juiste was, moest dc moordenaar die avond Ralph's schoenen hebben gedragen in welk geval Ralph een derde paal schoenen moet hebben aangehad. Ik liet uw zuster informaties in winnen waarbij ik de nadruk legde op de kleur om ik beken het eerlijk de ware reden waarom ik het vroeg te ver bergen. (Wordt vervolgd.) Hun vaartuigen kregen gezel schap van het directievaartuig van Rijkswaterstaat, de „Direc teur-Generaal Barmsen" met gezagvoerder Jo Scheei's aan boord. Nog geen honderd meter was men op weg naar de sche pen met averij of de Panamese tanker „Miraflores" stond van voor- tot achtersteven in vuur en vlam. De bemanning sprong ogenblikkelijk te water. De bergers slaagden er in 31 man uit de op de golven dansen de brandende olie te halen. Zij waren overdekt met brandwon den. Voor het leven van som migen wordt gevreesd. De „Ary' nam het overgrote deel van de uit de vlammen op geviste bemanningsleden aan boord en vloog op topsnelheid naar het tij haventje van Bath. De „D.-G. Harmsen" was reeds eeder teruggeweest om zoveel mogelijk medische hulp te halen. Het directievaartuig was niet al leen het kleinste, maar tevens het snelste scheepje, waarom het. deze opdracht ging vervullen. De „Ary" was juist op tijd binnen. Schipper Evert van den Bosch waagde het er op. Nauwe lijks was het bergingsvaartuig gemeerd of het zat aan de grond. Hij moet verlicht adem hebben gehaald, daar anders het karwei om de gewonden aan wal te krij gen per sloep had moeten wor den voltooid, wat uren zou heb ben gevergd, uren, waarin on getwijfeld voor een aantal ge wonden het uitblijven van me dische hulp noodlottig zou zijn geworden. Uitvoerder Preussers en zijn mannen op de „Zeearend" gaven na het uitvaren naar de plaats van de ramp en liet mobilofoon contact met directeur van het bergingsbedrijf, de heer W. Man- ge. gehoor aan de opdracht met alle schepen bovenstroom te gaan liggen, om de over boord gesprongen bemanningsleden uit het water te kunnen halen. Preussers heeft tijdens het red dingswerk laten weten, dat dik wijls de vaartuigen tot zeer dicht bij de enorm laaiende en zeer grote oliekoek moesten komen, om de schepelingen te pakken te kunnen krijgen. Ofschoon de vuurgloed ook ge varen inhield voor de „Zeerend", de „Ary" en de „D.-G. Harmsen" en naar later bleek ook voor enkele Belgische sleepboten slaagden de bergers en de vijf mensen van de Rijkswatestaat er in hun vaartuigen buiten de kringelende en zich snel uitbrei dende olie- en vuurzee te hou den. Er moest zo snel worden gehandeld, dat geen van de ber gers gelegenheid kreeg om aan dacht te schenken aan andere zaken, dan do redding van men sen. die dreigden een gruwelijke dood in de vlammen en het water te ondergaan. Schipper Van den Bosch was na het aan land zetten van de drenkelingen nog even boos over de gang van zaken en over de weinige hulp, die anderen ver leenden. „Mijn petje af voor die Belg, Bliek heette hij. Ik weet de naam van zijn sleepboot niet, maar hij was een kerel. Die waagde ook veel. Maar als je de mensen hoort gillen en ziet ver drinken, omdat er te weinig hulp isoch man, praat mc er niet van. Kortom: we hebben verschrikkelijk veel geriskeerd. En ze zagen er als negers uit. Allemaal olie". Aanvankelijk konden de vaar tuigen wel tamelijk dicht bij de buïderende vlammen komen, de •hjtte werd tenslotte zö alles ver terend, dat de huid van jé ge zicht op barsten stond. Maar wat dacht je? Misschien was de olie- laag wel een meter dik. De brand was als ik het moet schat ten wel over een oppervlakte van vijfhonderd bij vijfhonderd meter", aldus schipper Van den Bosch. „Van de voorraad laarzen, kle ding, etc. aan booyd van de ber gingsvaartuigen bleef uiteraard niets ongebruikt. Maar als ik dan bedenk, dat ik een tijdje dacht, dal: ik blind wasje kon niet in de vlammenzee kijken. Vuur en nog eens vuur De schipper zuchtte en gaf dc wens te kennen niet meer ge stoord te willen worden. „We zijn allemaal over onze toeren. Gelukkig heb ik geen gewonden onder mijn eigen mensen. Dat is ook echt wei meer geluk dan wijsheid", aldus de heer Van den Bosch. In het dorpshuis in Killand- Bath bevinden .zich 2S overleven den van de ramp. Zij zijn met Rode-Kruis-auto's en met auto's van particulieren naar het goed verwarmde dorpshuis.'gebracht. Vele inwoners van Rilland-Bat!: zijn direct in actie gekomen. Zij brachten kleren, sigaretten en sterks drank voor de 2S zeelie den, die daar erg stil bijeen za ten. Stuk voor stuk zijn zij naar het postkantoor gegaan ont een telegram op te geven aan hun vrouwen in Italië. Er zijn jonge kerels onder van nauwelijks 17 jaar oud, maar ook veteranen, mannen van achter in de 50. Weinig woorden komen er uit deze Italianen. Ook onder elkaar praten zij weinig. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jonkheer mr. De Casembroot was kort na zes uur op de dijk bij Rilland-Bath om- deze vuurramp op de Wester- schelde van nabij te aanschou wen. Later was hij in het dorps huis om toe te zien dat het de mannen aan niets ontbrak. Veel hoefde de Commissaris niet te doen. De vrouwen en mannen van Rilland-Bath deden in stilte hun goede werk voor de 28 zee lieden. De Belgische loods, die nu in oen ziekenhuis in Goes verblijft, heeft meegedeeld dat de brand vijf seconden na de aanvaring is ontstaan. Hij vertelde dat hij vijftig minuten in het water heeft gelegen voor hij werd gered. Op een vraag over de toe dracht van de aanvaring wilde hij geen duidelijke mededelingen doen. „Het moeilijkste komt voor mij nog," zei hij. Lakoniek ant woordde hij nog: „Hoe gebeurt een aanvaring? Net als ieder» andere aanvaring." Meet- konden wij niet van de man vernemen. Hij moest in bad. Zijn toestand is niet ernstig.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2