Dit de Provincie Sas van Gent verkeert in feestroes Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen De moord op Roger Ackroyd DE VRIJE ZEEUVv MAANDAG 25 FEBRUARI 196S Vierdaags karnavalfeest op triomfale wijze ingezet Ontploffing in Tjechosfowaalc.se myn In gebruikneming gebouw Terneuzense Muziekschool TERNEUZEN IJZENDIJKE V A N PRISMA - Pockets Boekhandel DE SANDE Vagina 2 Aan de vooravond van de 40- daagse vasten is, zoals elders in het zuiden van Nederland, ook in Sas van Gent, de enige echte en oudste karnavalsstad van Zee land, een start gemaakt met de grote karnavalsfeesten 1963. Intocht Prins Nozennus De feestelijkheden begonnen zaterdag j.l., toen even na drie uur het prinselijk gevolg ten •stadhuize werd ontvangen door het gemeentebestuur. Hoewel de prins in eerste instantie onvind baar bleek, werd deze na enig speuren onder luid gejuich der vele belangstellenden uit een heid begint te genieten, kan wel blijken uit het feit, dat tijdens de ze boerenmaaltijd ook een afge vaardigde van de landelijke pers, n.l. van de Volkskrant, acte de présence gaf om van dc Sasse feestelijkheden verslag uit te brengen. Mosselmaaltijd voor oude wijven Een tweede traditie welke de laatste jaren op de zaterdag avond van karnaval in ere wordt gehouden-is de grote mosselmaal tijd voor oude wijven. Een zeer groot aantal als zo danig verklede personen wordt Prins Nozemius doet zijn intreden in Sas van Gent. levifisgrote fles gehaald en in triomf ten stadhuize gedragen. Hier was het burgemeester R. A. J. den Boer, die tijdens een geestdriftige speech de macht over de betekoppenstad aan de jeugdige prins overdroeg, om zich vervolgens zelf als ambte loos burger in een feestvierende stad terug te trekken. Zoals gebruikelijk werd ten teken van zijn macht op plechti ge wijze de sleutel der Stadspoor ten aan de prins overdragen on der restrictie evenwel, dat deze op ainsdagapond 24.00 uur stipit weer aan het gemeentebestuur zal worden teruggegeven. Traditiegetrouw mochten enke le ingezetenen der feeststad ter gelegenheid van de officiële ont vangst, een onderscheiding in de orde van de Sasse Betekop in ontvangst nemen. Tot deze uit verkorenen behoorden dit jaar o.m. de adjudant der Rijkspolitie te Sas van Gent, de heer Van Dommelen, die door minister Kwastenknoeier de grootste clweH van Sas werd genoemd, aangezien deze steeds de gehele karnavalfestiviteit meemaakt. Ook de gemeentebode, de heer But, mocht een onderscheiding in ontvangst nemen, en wel omdat het dit jaar precies de vijfde maal was, dat hij de erewijn mocht schenken aan het prinselijk ge volg. Boerenmaaltijd Na een officiële triomftocht door de Sasse straten, waarbij in .Hotel de la Bourse" de ere-cham- pagne werd geschonken, vond in hotel „Centraal" een officiële Boerenmaaltijd plaats, waarbij door ca 75 genodigden, waaron der de boerenermenie „Lol en Leut", de jury van de diverse optochten en vele anderen werd genoten van een welverzorgde boerenkoolstamppot met worst. In een officieel openingswoord noemde prins Nozemius deze boe renmaaltijd een zeer belangrijke traditie, aangezien hier vooral diegenen waren verenigd, welke de Sasse carnaval tot een werke lijk carnavalsfeest maken. Dat Sas van Gent langzamer hand als karnavalsstad bekend- NIEUWE AARDBEVINGEN" IN LIBIË. In de stad Tolemaide, in het Li bische district Barce, zijn zondag verscheidene gebouwen door aardschokken beschadigd. Van persoonlijke ongevallen daarbij is echter nog geen melding ge maakt. Tolemaide, met een bevolking van ongeveer 2.500 zielen, is de vroegere stad Penatoplis en is vooi' de oudheidkunde een be langrijk gebied. De nieuwe aardbevingen heb ben geen verdere schade aange licht in de stad Barce, waarvoor zover thans bekend donderdavond 262 mensen omkwamen, toen zij door een aardbeving werd ver woest. In een steenkoolmijn-te Drin- vo in Noord-Bohemen 'Tsjeeho- Slowakije) zijn zaterdag bij een ontploffing acht mensen om het leven gekomen. De slachtoffers waren in de mijn afgedaald om een brand te bestrijden, toen waarschijnlijk door kortsluiting rende explosie ontstond. De mijnwerkers hadden tevo ren de mijn verlaten. door de directie van hotel „Royal" gratis in de gelegenheid gesteld van een welverzorgde mosselmaatijd te genieten. Ook hiervoor was de belangstelling zeer groot. Na de officiële boerenmaaltijd werden de deelnemers door het prinselijk gevolg en de boeren ermenie „Lol en Leut" afgehaald om een feestelijke rondgang door Sas van Gent te maken, tijdens welke tocht door een met zorg samengestelde jury zou worden uitgemaakt, wie voor de titel „Miss Oud Wijf 1963" in aanmer king kwam. Op verzoek van de jury werden door de oude wijf jes in de zalen „De Oude Brug" er deze zondagavond de voorkeur aan te geven om in hun burger- pakje karnaval te vieren, in- plaats van in een narrenpak, zo als ook op de zondagavond wel gebruikelijk is. Men ontmoette slechts weinig karnavalszotten in de Sasse straten, doch de stem ming was er niet minder om. Hopelijk is het weer vandaag en morgen iets gunstiger. Verder program Voor vandaag, maandag 25 februari, staat: o.a. een bezoek van de prins met zijn gevolg aan de scholen op het program. Ook de Sassenaars in het ziekenhuis zullen door de prins worden be zocht en krijgen een kleine atten tie aangeboden. In hotel „Rotterdam" tenslotte wordt vanmiddag om drie uur een groot bal georganiseerd voor de ouden van dagen. Ook hierop zal de prins met zijn gevolg aan wezig zijn om de oudjes een hart onder de riem te steken. De rest van de dag tenslotte blijft geheel gereserveerd om eens echt te gaan dweilen. Mocht het op straat nu al eens koud zijn, dan kan men in de diverse café's en zalen steeds terecht om wat extra warmte op te doen. Voor dinsdag is een der hoog tepunten van het program de kinderoptocht, welke om 14 uur door de Sasse straten trekt. De elfkroegentocht om 15.15 uur is een geheel nieuw pro grammapunt, waarvan de deug delijkheid nog moet worden be wezen. De officiële sluiting van het Sasse Karnaval 1963 vindt ten slotte om 24.00 uur stipt plaats nabij de Dam, ais daar een dave rend vuurwerk ten teken van af scheid zal worden afgestoken. Al werd dan reeds in novem ber 1962 het gebouw aan de Dijkstraat door de Terneuzense Muziekschool betrokken, de of ficiële in gebruikstelling op vrijdag 1 maart a.s. door burge meester mr. H. Rijpstra, bete kent formeel het einde van een periode waarin de Muziekschool haar aktiviteiten kon ontplooien dank zij de gastvrijheid verleend door scholen, café's, noodonder- komens en particulieren en niet in de laatste plaats door de brand weer. Al is het gebouw in de Dijkstraat nog lang niet ideaal, het kan de toets der redelijke kritiek doorstaan en dus kan men zich voorstellen dat de do centen van de Muziekschool al heel tevreden zijn. Het bestuur van de „Harmo nie Terneuzen" zal in 1952, toen het plan rijpte en het besluit genomen werd tot oprichting van een Muziekschool, niet heb ben kunnen bevroeden, welk een vruchtbaar initiatief het nam en hoe stormachtig het instituut zich zou ontwikkelen. Tevens zal het bestuur der „Harmonie Terneuzen", in die jaren onder voorzitterschap van de heer C. L. de Smidt, de richting waarin die ontwikkeling zich zou bewe gen, niet hebben voorzien. Im mers het doel van het oprichten der Muziekschool was het schep pen van de mogelijkheid tot vor ming en opleiding van nieuwe leden voor de harmonie. Vandaar ook de naam „Volksmuziek school". Tot directeur werd benoemd de heer J. Meijers, die tevens directeur van de „Har monie Terneuzen" was. Reeds in het eerste jaar werd het duidelijk dat de Muziekschool voorzag in een dringende plaat selijke behoefte en een veel bre der terrein zou dienen te bestrij ken dan men zich aanvankelijk voorstelde. De eerste elementaire lste prijs: Praalwagen E.N.C.B.S. „Onderontwikkelde gebieden". en „Flora" dansdemonstraties gegeven. De grote optocht theorieklasse startte met 160 leerlingen. Het was maar goed dat dit niet allemaal adspirant harmonieleden waren. Hierdoor moest de oorspronkelijke opzet gewijzigd worden en op 29 okt. 1963 werd voor notaris K. J. Ho ving de akte gepasseerd waarbij de aanvankelijke Volksmuziek school vervangen werd door de Stichting Terneuzense Muziek school. Het werd ook zeer duidelijk, en dit al tijdens het eerste jaar, dat de Muziekschool voor een goed functioneren een eigen on derkomen zou moeten hebben. Dit is dan ook een punt van voortdurende zorg geweest voor het bestuur van de Stichting, achtereenvolgens onder voorzit terschap van de heren C. L. Simdt, J. F. Filius en tot op heden P. A. Ocké. Dank zij de onvermoeibare ijver van de secretaris, de heer J. Versprille, en, in toenemende mate, de bemoeienis van de zijde van het gemeentebestuur, is dan eindelijk een huisvesting ge creëerd die de toets van een re delijke kritiek kan doorstaan. De grotere gemeentelijke zorg werd tot uitdrukking gebracht in een omzetting van de parti culiere stichting in een gemeen telijke. Logisch gevolg van de omstandigheid dat geen Muziek school behoorlijk kan werken zonder uitgebreide financiële steun van overheidswege. De geleidelijke groei van de Muziekschool kwam niet alleen tot uiting in het aantal leerlin gen, maar ook en vooral in het aantal leervakken.^Waren het in het 2de schooljaar dë directeur en de vier docenten die onder wijs gaven op de meest voorko mende instrumenten, de staf van de Muziekschool bestaat nu, met de tegenwoordige direkteur. de heer J. Dekker, uit dertien leer krachten en er wordt onderwijs gegeven op vrijwel alle instru menten. De goede teamgeest, waarin het werk op de Muziekschool plaats vindt, blijkt uit het unieke feit van een concert door een aantal leerkrachten, voor het eerst gegeven in december 1961. De ingebruikneming van het schoolgebouw op vrijdag 1 maart a.s. wordt een goede aanleiding voor een tweede kamermuziek concert, waarmee die gebeurte nis feestelijk wordt onderstreept. Medewerkenden zijn: mevr. E. Delvaux-Tassignon, (sopraan) M. Breijdels, (klarinet)J. v. d. Brugge en J. Dekker, (piano); Th. de Vin, (fluit) en J. Wisse jr, (cello). De organisatie berust bij de Zeeuwse Volksuniversiteit, wat op zichzelf een blijk is van ver heugende samenwerking tussen twee instellingen die uiteindelijk een gemeenschappelijk streven in hun vaandel schrijven. Het barre winterweer van de laatste maanden ten spijt, was er voor deze grote karnavalsoptoeht op zondagmiddag weer een enor me belangstelling. De bezoekers van buiten Sas van Gent kwamen ditmaal weliswaar wat later, doch zij gaven daarmede toch blijk van hun belangstelling in dit gebeuren. Hoewel erg koud, waren de weersomstandigheden toch goed, want een stralend winterzonnetje gaf nog extra fleur aan de wel bijzonder verzorgde praalstoet. Vooral de kwaliteit van de wa gens bleek dit jaar weer beter dan voorgaande jaren, en het staat vast, dat met bijzondere zorg gewerkt is om er dit jaar weer het beste van te maken. De jury stond dan ook voor een zwa re taak gesteld om uit het vele moois het beste met een eerste prijs1 te bekronen. Uiteindelijk gingen de prijzen naar: 1. E.N.C.B.S. Motto: Onderont wikkelde gebieden; 2. C. S. M. Motto: heksenketel; 3. Groep Peike Sot. Motto: Verjongings machine; 4. Groep Inghels. Mot to: Circuslol en -leut; 5. De Kaai- buurtvereniging. Motto: Annexa tie Zandstraat; 6. Stofferis-vrien- denclub. Motto: E.H.B.O. Ook hier waren de trouwe mu zikanten van de Verenigde Vrien den, gestoken in de dracht van de boerenermenie present, om sa men met: de korpsen van Philip pine en Westdorpe aan de karna valsoptoeht de vereiste muzikale sfeer te verlenen. Weinig- karnavalszotten Doordat het weer bijzonder koud was, bleken vele Sassenaars Overzicht van dc economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer over het jaar 1963. II Kunstmeststoffenindustrie. De Cie Néerlandaise de l'Azote completeerde in het verslagjaar de naam van de vennootschap met zijn benaming in de Nederlandse taal, die luidt: „Nederlandse Stik stof Maatschappij". Ook in 1962 was de produktie weer hoger dan in de voorgaande jaren. Er werd een begin gemaakt met de rationalisatie van het gamma van de door dit bedrijf vervaardigde eindpi'odukten door een verhoging van de produktie van kalkammonSlpeter en van ureum, teneinde de verhouding van de zwavelzure ammoniak in de totale produktie te verminde ren. Deze rationalisatie zal zijn beslag krijgen in het begin van 1963. Dc werkzaamheden om de am- moniakproduktie op basis van fuel-oil te verhogen vinden regel matig voortgang. Als gevolg van de voortgaande uitbreiding van de produktie en een stijgende vraag van de zijde van de kopers naar gezakt pro- dukt, werd een begin gemaakt met de uitvoering van verschillende werken waardoor de capaciteit van de opzak- en veriaadinstalla- tie werd verhoogd en deze werden aangepast aan de commerciële eisen. Het verbruik van stikstofmest stoffen op de binnenlandse markt is weer hoger geweest dan in de voorgaande jaren. De afzet in de export echter is in het tweede halfjaar achtergebleven bjj de pro duktie, vooral wat betreft het spe cifieke exportprodukt zwavelzure ammoniak, zodat van dit produkt op het eind van het jaar grote voorraden aanwezig waren. Alle krachten worden aange wend om te komen tot een opti male produktie volgens de meest moderne techniek. Deze politiek is noodzakelijk om door betere kost prijzen te bereiken dat de daling van de verkoopprijzen van de meststoffen, die zich ook in 1962 in de export heeft voortgezet, wordt gecompenseerd. Op sociaal gebied kan worden vermeld dat ook in 1962 men ge bonden was aan de bepalingen van de regionale c.a.o., waarvan de verlenging op 1 april geleid heeft tot verschillende wijzigingen in het complex van arbeidsvoorwaar den, die belangrijke verbeteringen inhielden. De personeelsbezetting steeg in lichte mate. De fosfaatfabriek presenteert zich thans onder de naam N. V. Zuid Chemie. Dit is het gevolg van het feit dat de moedermaat schappij, de Compagnie de Saint Gobain, haar chemische belangen van het Franse concern Péchiney. Zulks maakte het noodzakelijk de exploitatie van de fosfaatfabriek los te maken van de N. V. Nieuwe Nederlandse Mij. tot Vervaardi gen van Spiegelglas, Glazen Voor werpen en Chemische Producten. De binding met de Franse chemi sche groep Produits Chimiques de Péchiney-St. Gobain moet in het kader van de Euromarkt van groot belang geacht worden. Deze kunstmestfabriek heeft, in 1962 de gevolgen ondervonden van een verkrapping van de prijzen op de exportmarkt. Dit had tot gevolg dat de resul taten achterbleven bij die van 1961, Het verbruik van enkelvou dige superfosfaat vertoont in het binnenland geen verdere vooruit gang. Op do exportmarkt werkt de concurrentie van andere mest stoffen, waaronder dubbelsuper- fosfaat, ten nadele van superfos faat. De produktie van deze mest stof onderging dan ook een aan zienlijke daling. Daarentegen steeg de produktie van dubbelsuperfos- faat in sterke mate. Voor dit pro dukt, dat uitsluitend op de export markt werd verkocht, bestond een gerede vraag. De opbrengsten wa ren lager maar niet onbevredi gend. De lage waterstand op de grote rivieren werkte nadelig op de afzet van zwavelzuur. De ver kopen naar België nemen iets toe. In 1962 kon een nieuwe, verre gaand gemechaniseerde, installatie voor het expediëren van los en op gezakt produkt in gebruik geno men worden. Daardoor werd de beladingssnelheid in belangrijke mate opgevoerd hetgeen de con currentiepositie ten goede komt. Er werd een nieuw laboratorium gebouwd dat inmiddels in gebruik genomen is. Voor 1963 staan grote investe ringen op het programma. Deze betreffen de bouw van een instal latie voor de vervaardiging van samengestelde meststoffen. In de loop van het jaar zal deze instal latie in gebruik genomen worden en dan zal men in staat zijn in één korrel de drie plantenvoedende be standdelen fosfor, stikstof en kali af te leveren. Gezien de ongunstige trend in het verbruik van super fosfaat is deze nieuwe produktie voor dit bedrijf van groot belang. De aanzienlijke loonstijging in de loop van 1962 kan grotendeels opgevangen worden door rationali satie-maatregelen. Meelfabriek. Dit bedrijf meldt dat de afzet van de bloemsoorten een wijziging onderging door de uitbreiding van het assortiment van de door haar vervaardigde produkten. Voor de levering aan biscuit fabrieken, beschuitindustrie en bloemverwerkende industrieën werden andere, speciaal .voor dit doel geschikte soorten in produk tie genomen. Het broodverbruik beweegt zich nog steeds in dalende lijn. Terwijl er een verschuiving te constateren is van groot brood naar klein brood en er meer in de luxe sector wordt geconsumeerd, gaat de op name van bloem, gerekend per hoofd van de bevolking, nog steeds achteruit. In de bakkerij is er een duide lijke neiging tot combineren en saneren. Het personeelsvraagstuk speciaal in die bakkerijen waar bij een groot gedeelte van de tijd aan de bezorging moet worden ge wijd stelt zware problemen. In de loop van 1962 is in de E. E. G.-landen een stelsel van hef fingen voor het handelsverkeer met derde landen in werking ge treden voor granen en andere pro dukten teneinde de geleidelijke ontwikkeling van de gemeenschap pelijke markt en van het gemeen schappelijk landbouwbeleid te ver zekeren. Deze heffingen hebben tot gevolg gehad dat voor de meelfa brieken de prijzen van de relatief goedkope uit overzeese landen ge- importeerde kwaliteit aanzienlijk hoger zijn geworden dan de dooi de overheid vastgestelde prijs voor inlandse tarwe. De invloed hiervan op de bloem- en broodprijzen wordt afgezwakt door de ontvangst van een vermalingssubsidie. Aangezien deze subsidie elk jaar minder zal worden, zal de invloed van het heffingstelsel op de bloem- en broodprijzen elk jaar duidelijker tot uitdrukking komen. De verplichting om een bepaald percentage inlandse tarwe te ver werken is komen te vervallen. De gevolgen van dit stelsel voor de prijs en de kwaliteit van bloem en brood alsmede voor de concurren tiepositie van de Nederlandse maalindustrie zijn nog niet duide lijk te overzien. Veel zal afhangen van de toepassing van het stelsel in de praktijk. Wat betreft de afzet van afval len kan worden medegedeeld dat de produkten van dit bedrijf hoofd zakelijk werden geëxporteerd naar België. Daar men met dit land grote contracten had lopen was het niet mogelijk aan de vraag 87) Ik aarzelde even en zei toen langzaam: „De eerste reden die ik kan bedenken is, dat u niet weet wie de schuldige is, maar dat u er van overtuigd bent dat hij onder degenen, die hier vanavond aan wezig waren gevonden moet wor den. Waren uw woorden bedoeld om die onbekende moordenaar tot een bekentenis te brengen?" Poirot knikte goedkeurend. ..Een pienter idee, maar deze bedoeling zat er niet achter." „Ik dacht, dat u hem ervan kon overtuigen dat u het wist. u hem er toe zou kunnen brengen voor de dag te komen al was het dan misschien niet met een be kentenis. Hij zou kunnen probe ren u tct zwijgen te brengen, zo als hij dat met mr. Ackroyd ge daan heeft: vóórdat u morgen ochtend de bal aan het rollen brengt." „Dus een val met mijzelf als lokaas? Merci, men ami, zo dap per ben ik niet." „Dan begrijp ik u niet. U loopt toch zeker het risico dat de moor denaar zal ontsnappen, nu u hem hebt gewaarschuwd!" Poirot schudde het hoofd. Door AGATHA CHRISTIE „Hij kan niet ontsnappen," zei hij ernstig. „Er is maar één uit weg en die leidt niet naar de vrij heid." „Gelooft u werkelijk dat een van de mens.en die hier vanavond waren de moord heeft gepleegd?" vroeg ik ongelovig. „Ja m'n waarde." „Wie dan wel?" Het bleef enkele minuten stil. Toen gooide Poirot het peukje van zijn sigaret in het vuur en begon kalm en op» nadenkende toon: „Ik zal u dezelfde weg laten af leggen die ik heb afgelegd. U zult me stap voor stap vergezel len en zelf ontdekken dat alle feiten onmiskenbaar wijzen naar één bepaalde persoon. Óm te be ginnen trokken twee feiten en een klein tijdsverschil mijn aan dacht. Allereerst dat telefoontje. Als Ralph Paton werkelijk de moordenaar was dan was dat telefoontje absurd en zonder eni ge betekenis. Daarom zei ik tot mezelf is Ralph Paton de moor denaar niet Ik overtuigde me ervan dat niet iemand op Fernly Park had ge telefoneerd, toch was ik er zeker van dat ik de misdadiger moest zoeken onder degenen die op die fatale avond aanwezig' waren. Ik kwam dan ook tot de conclusie dat een medeplichtige moest heb ben getelefoneerd. De oplossing voldeed me niet, maar ik liet het daar voorlopig bij. „Ik probeerde nu het motief voor hc'; telefoongesprek te vin den. Dat was niet gemakkelijk. Ik kon het alleen vinden door het resultaat ervan onder de lou pe te nemen. En het gevolg van de oproep was dat de moord die avond werd ontdekt in plaats van zoals anders waarschijn lijk het geval geweest zou zijn de volgende morgen. Is u het daarmee eens?" „Ja," gaf ik toe, „ja zeker. Mr. Ackroyd had orders gegeven dat hij niet gestoord mocht worden, dus het was niet waarschijnlijk dat er die avond nog iemand naar de studeerkamer zou gaan." „Trés bien. Wé schieten al op. hè? Maar er waren nog verschil lende duistere punten. Wat was het voordeel dat de misdaad die avond werd ontdekt in plaats van de volgende morgen? De enige verklaring die ik ervoor vinden kon was, dat de moordenaar, we tend dat de misdaad op een be paalde tijd ontdekt zou worden, er voor kon zorgen erbij te zijn als de deur werd opengebroken of althans direct erna. Eb nu komen we aan het tweede feit de stoel die verschoven was. In specteur Raglan hechtte er geen betekenis aan, maar ik heb het altijd van het hoogste belang ge vonden. „U heeft in uw manuscript een keurige plattegrond getekend van de studeerkamer. Als u deze bij u had zoudt u zien, dat de stoel die, zoals Parker zei, verschoven was, precies tussen de deur en het raam stond." „Het raam," zei ik snel. „Ja, u denkt hetzelfde wat ik eerst dacht, dat de stoel naar vo ren was geschoven, opdat iets dat met het raam verband hield, niet door iemand die de kamer bin nenkwam gezien kon worden. Maar ik liet die veronderstelling spoedig varen, want hoewel de stoel een zogenaamde „grootva- dersstoel" was met een hoge rug leuning, was van het raam alleen het onderste gedeelte onzicht baar. Nee, mon ami maar denk er eens aan dat vlak voor het raam een tafeltje stond met boe ken en tijdschriften. Dat tafeltje was volkomen aan het gezicht onttrokken door de stoel en daardoor kreeg ik voor het eerst een flauw vermoeden van de waarheid. „Als er eens op dat tafeltje iets gelegen had dat niet gezien mocht worden? Iiets dat daar door de moordenaar was neergelegd? Ik had er nog geen idee van wat dat geweest kon zijn, maar ik wist er wel enkele interessante bijzonderheden van. Om te begin nen was het iets, dat de moor denaar niet mee had kunnen ne men toen hij de moord gepleegd had. Tegelijkertijd moest hij er voor zorgen het zo gauw moge lijk weer in zijn bezit te krijgen nadat de moord was ontdekt. Vandaar die telefonische bood schap, die de kans schiep voor de moordenaar om ter plaatse te zijn als het lijk werd gevonden." (Wordt vervolgd.) naar Engeland te voldoen. Bij het in werking treden der E. E. G.- graanregeling heeft de export tij delijk veel last gehad met de hef fingen en rechten. Evenwel is dit nu weer geheel ondervangen en kan de export sedert enkele maan den weer normaal plaats vinden met inachtneming van de E. E. G.- voorschriften. De bloemexport van de maalin dustrie is ook in 1962 onbeteke nend geweest door de belangrijke exportsubsidies die de overheid in verschillende landen, aan de meel fabrieken geeft zodat nog steeds niet voor alle landen gelijke ex portfaciliteiten tot stand zijn ge bracht. De invoer van bloem in Nederland uit de Verenigde Staten liep in het tweede halfjaar sterk terug, ondermeer tengevolge van de invoering van het E. E. G.-hef- fkigenstelsel. In 1962 zijn verscheidene 'studies verricht op het gebied van het broodverbruik. Zo werd in Tie] een actie gevoerd om te onderzoeken op welke wijze het broodverbruik het best kan worden bevorderd. Spiegelglasfabrïeb. Mede in verband met het ver krijgen van zeer aanzienlijke be langen in de buitenlandse glasin dustrie door de N. V. Nieuwe Ne derlandse Mij. tot Vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwer pen en Chemische Produkten, werd het doelmatig geoordeeld de glas fabriek onder te brengen in een aparte naamloze vennootschap, die de naam N. V. Glasfabriek „Sas van Gent" kreeg. De leiding van. de afgesplitste ondernemingen werd evenwel zodanig geconstitu eerd, dat een gecoördineerd beleid kon worden gehandhaafd. De Glasfabriek kan op een gun stig jaar terugzien. Wel bleven de verkopen, van spiegelglas kwanti tatief gezien enigszins beneden dit van het jaar 1961, doch in alle an dere sektoren was de toename ver heugend. De afdeling geharde gla zen produkten werkte het grootste deel van het jaar op top-capaci- teit. Het produkt gehard geëmail leerd glas Emalit vond gerede af zet. De aanzienlijke loonstijtging die in 1962 plaats vond, stelde dit be trekkelijk arbeidsintensief bedrijf voor een zware opgave. Het is ver heugend dat door opvoering van de efficiency de gevolgen binnen redelijke grenzen konden worden gehouden. Ofschoon de arbeidsmarkt krap per werd konden toch de nodige aanvullingen in het personeelsbe stand verwezenlijkt worden. Het ligt in het voornemen in 1963 door een aantal investeringen op het terrein van de produktie en de so ciale voorzieningen het bedrijf nader aan de eisen van de tijd aan te passen. (Wordt vervolgd.) Uitslag Kerstkrant-wedstrijd Triniteitskerk, Pick-up: H. Otjes, Bosclikapelle; camera: A. van Ravels, Terneu zen; ƒ250: L. Kooymans-Lau- rens, Terneuzen; Kinderfiets: J. Asselman, Axel; 75 (speelgoe deren: Riet Jansen, Kloosterzan- de; radio: Th. de Boeye, Sas van Gent. In de „merkenprijsvraag", even eens ten bate van de Terneuzense Triniteitskerk waren acht inzen ders met 1 fout. Zij deelden de hoofdprijs van 1000. Het waren A. de Boevere, Oostburg; J. Val- cke; F. S. Buijze; F. d'Hont; J. Buijze, H. Klok en M. d'Hont al len te Terneuzen en A. de.Boe- vere-Neve te Oost-Souburg. Feestvergadering „Ons Belang" De winkeliersvereniging Hielcl in hotel „Het Hof van Koophan del" haar jaarlijkse feestavond. Nadat de voorzitter, de heer J. Bevin, de vele winkeliers welkom had geheten, liet hij de verrich tingen der vereniging over het afgelopen jaar de revue passe ren. Hieruit bleek, dat de vereni ging kerngezond is en er ook financieel goed voor staat. Hierna nam burgemeester J. J. M. Ficq het woord. Hij wees er op dat het verlenen van service in de middenstand een voornaam iets is. In deze barre winter heeft 'hij meermalen gezien, dat do middenstanders onder de moei lijkste omstandigheden toch hun klanten op de buiten bleven be dienen. Dit is service van de bes te soort. Men moet er steeds naar streven een beter middenstander te worden, aldus de burgemees ter. De heer Korstanje, midden- standskonsulent voor Zeeland, had als onderwerp „Midden standsproblemen". Op vlotte en luchtige wijze liet hij diverse problemen de revue passeren. Voor een quiz met vragen over IJzendijke bleek grote belang stelling te zijn. Tot in de kleine uurtjes bleef men gezellig bij elkaar. De amu sementsmuziek werd verzorgd door liet orkest van Jasper An- thonisse.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2