Kenia in Kongo's spoor VERKWIK- Hevige aardbeving Libië De grondverschuivingen bij Napels Ramp bedreigd Amerikaans stadje (foodwin Het ijs op de waterwegen Boot in Rotterdamse haven overvaren fladio De Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN K2T WEER WEERBERICHT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5845 De vrees dat Kenya bin nenkort zijn onafhankelijk heid op' dezelfde manier zal inzetten als Kongo, is te meer gewettigd nu de gren zen bekend zijn gemaakt van de kiesdistricten die elk een afgevaardigde naar het parlement mogen stu ren. Daarbij heeft men in de eerste plaats willen voor komen dat de minder tal rijke stammen hun belan gen haast niet zouden kun nen behartigen in de volks vertegenwoordiging. de natuurzuivere Jeugd Rode Kruis zendt 500 pakketten naar Libië Alleen 't beste., goed genoeg! Binnenvering Schuimrubber Vijf man vermist Frankerlng bö abonnement: Temeuzea Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 28150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal? per maand 1 2.—; pet week 48 et Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternetrzen Artvertenttenrtte ner n*w 1G et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (rttn handels, advertenties): 5 regels fl,10 Iedere reset meet 2*2 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cenf meer Inzending advertenties te s namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dat heeft als konsekwentie dat in het Kikoejoegebied de distric ten zeer dicht bevolkt zijn en op het „platteland" zeer dun. Zo zijn er districten met 749 kiezers en met 41.017. Hoe nobel het stre ven. ook Is om de minder tal rijke stammen toch een redelijke vertegenwoordiging te geven, hier zit toch wel iets scheef. En als de Kikoejoeleider Jomo Ke- nyatta en zijn K. A. N. U.-partij de verkiezingen verliezen, dan heeft hij reden om dat voor een groot deel te wijten aan het kies systeem» De verhouding tussen de K. A. N.U. en de voornaamste andere party, de K. A. D. U., is niet best en te meer omdat ze sterk steu nen op de trouw van een aantal stammen <üe niet met elkaar overweg kunnen, is de kans dat Kenyatta die met de Mau- Mau op dat gebied zijn sporen heeft verdiend met vechten een oplossing poogt te forceren, zeer groot GEVAAR1 De verdere vooruitzichten voor de weldra onafhankelijke staat Kenya zijn toch al niet te best. Vele vooral Britse exploitanten van de grote landbouwonderne mingen hebben het bestuur van de eerste .inheemse regering maar niet afgewacht. Ande ren voelen zich zeer onbehaag lijk door de regelingen die wor den getroffen om hun plantages op te delen in boerderijen die door inheemsen worden gedre ven. Met zekerheid kan men voor spellen dat de agrarische op brengst terug zal lopen. Ook voor die bedrijven die niet door de wet in hun bestaan worden bedreigd is er een gevaar. De plantages zijn met moeite tot stand gekomen. Veel zorg is ep geweest om een goede veestapel op te bouwen in een gebied waar vele ziekten de dieren vaak slo pen. De Europeanen hier zijn bang dat hun eigen bedrijf als het Kikoejoe-bedrijven als buur man krijgt, alsnog de strijd voor het behoud van veestapel en oogst zullen verliezen. Zoveel boeren in het groot zijn al vertrokken dat onder de lü- koejoe's werkloosheid heerst. Bovendien daalt de export, waar mee Kenya's wankele begroting zijn enige basis dreigt te ontval len. De agrarische export levert het land tachtig procent van zijn inkomsten, 38 miljoen pond. De boerderijen betaalden per jaar tien miljoen pond aan lonen uit. Dat zijn wegvallende bedragen die het arme land van zeven miljoen negers onmogelijk kan missen. CHROESJTSJOV HELPT HAND]E Chroesjtsjovs belofte om Rus sische militairen van Cuba terug te haten voor half maart, bete kent dat hij zich houdt aan de afspraak die hij vorig jaar no vember met Kennedy maakte. Van belang waren die troepen eigenlijk niet ew de regering wenste ze nadrukkelijk eerst met als een bedreiging van de veilig heid der Ver. Staten te beschou wen. De ophef die er over de Rus sen voor de poort in alarm stemming gemaakt werd, was dan ook niet zo stevig gegrond. Maar wel zeer bruikbaar in de binnenlandse politiek om stem ming te maken tegen Kennedy. Wat prompt ook gebeurde. Het lijkt er nu veel op of Chroesjtsjov, door nadruk te ieggen op de uittocht der Sow- jets, Kennedy een handje heeft willen helpen tegen zijn politie ke tegenstanders in Senaat en Huis van Afgevaardigden. (Nadruk verboden.) Bü een herige aardbeving zich donderdagavond in de Libi sche stad Barce heeft voorge daan zqn veel slachtoffers ge vallen. De stad is voor minstens de helft verwoest. Barce ligt ongeveer 90 km van Benghazi, op een 'hoogvlakte bij de kust van Cyrenaica. Deze oude stad was ip de tweede wereld- Noords traaf 102 - Telefoon 8128 Terneuzen OVERSTROMINGEN In Andalusië, Zuid-Spanje, zijn vele rivieren buiten de oevers getreden. De schade, veroor zaakt door overstromingen, loopt in de miljarden peseta's. Foto: Evacuatie in Lora del Rio, ZATERDAG 23 FEBRUARI Breeskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 ti.m. 1.36 2.11 2.51 3.01 ZONDAG 24 FEBRUARI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.04 2.39 3.19 .3.29 n.m. 2.22 2 57 3.37 3.47 MAANDAG 25 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 3.04 3.39 4.19 4.29 ZON op onder OD Febr. 23 7.41 18.07 7.41 24 7.39 18.09 8.12 25 7.37 18.11 839 26 7.35 18.12 9.03 MAAN onder 17.20 18.43 20.06 21.30 De gehele 700 zielen tellende bevolking van "het stadje Nor- phlet, in de Amerikaanse staat Arkansas, is vrijdag tot 5 km buiten de stad geëvacueerd, na dat een met zeer ontplofbare chemische stoffen geladen goe derentrein op een overweg in het centrum der stad in botsing was gekomen met een vracht auto. Vijftien goederenwagons on spoorden. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor, doch vol gens de politie bestond de lading van de trein uit ammoniumni- t.raat, dezelfde stof die in 1947 een ramp in Texas City veroor zaakte. Aan boord van twee er mee bevrachte schepen brak Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zal per eerstvolgende ge legenheid, waarschijnlijk maan dag, 500 rampenpakketten, in houdende onder meer speelgoed, toilet- en gebruiksartikelen, naar Libië zenden voor de ge troffen kinderen aldaar. 'toen brand uit, waarna de schepen in de lucht vlogen en een groot deel van de stad werd verwoest. Daarbij kwamen tus sen 600 en 700 mensen om het leven, terwijl er ongeveer 3.500 werden gewond. Een brand die na de botsing tussen trein en vrachtauto in de buurt van de iocomotief was uit gebroken, kon worden geblust, doch uit één der wagons trok ken gele rookwolken op. oorlog een Italiaanse basis die tijdens de woestijngevechten ver scheidene malen van bezetter wisselde. Het is de voornaamste stal van het district Barka, eens 'vru I baar maar thans voor het deel een droge woestijn met een bergrug. In Barce wonen ongeveer 11.030 mensen. Van Wheelus zijn Amerikaanse vliegtuigen met artsen, levens middelen en medicamenten ver trokken. Ook Britse militairen zijn te hulp geschoten. Wheelus ligt ongeveer 500 km van Barce. De bevingen gingen gepaard met stortregen?. De regering heeft de noodtoe stand afgekondigd. Aan de red dingswerkzaamheden nemen on derdelen van het Libische leger deel. Een groep redders werd on der het puin van eên instortend gebouw bedolven. De verwoesting van de halve stad vertrok zich in enkele minu ten. De inwoners voelden een hevige schok, die na enkele se conden door een nog zwaardere wérd gevolgd. Terwijl zich hevi ge regenbuien voordeden, ren den de mens-er. de. straat op en uaehtten een schuilplaats tegen het neerstortend puin te vinden. Toen de bevingen waren opge houden toonde de stad een beeld van grote verwoesting. De hulpverlening Kwam snel op garig en er weruen onmiddel lijk noodziekenhuizen ingericht, terwijl artsen en verpleegsters uit andere plaatsen zien naar de plek van de ramp spoedden. Volgens de jongste berichten zijn bo de aardbeving in de Libi sche stad Barce meer dan 500 mensen omgekomen. Meer dan 12.000 zjjn dakloos. Aardbevingen, zoals die welke in de Libische stad Barce aan minstens óm) mensen het leven .iceit geuost, plegen zich voor te doen langs de zgn. breuklijnen in de aardkorst. Barce ligt op een dergelijke lijn, die van Marokko via Nooru- Airika tot de Perzische Golf loopt. In deze strook hebben zien de laatste jaren al verschei dene aard oevingen voorgedaan die veel slachtoffers eisten. De zwaarste was die, welke in sep tember j.l. in Perzië aan 20.0J0 tot 30.000 mensen het leven kostte. In maart 1960 werd Aga- dir in Marokko getroffen met als gevolg 16.000 doden. Zes jaar tevoren waren er bij een aard beving in de Algerijnse stad Or- leansville 1400 doden gevallen. Een andere gevaarlijke zóne ligt rondom de Stille Oceaan over Japan, de Philippijnen, Nieuw-Guinea, de Andes, de Rocky Mountains en de Aleoe- ten. In januari 1962 kostte een aardbeving in Peru 5000 men senlevens, in 1960 waren er in Chili evenveel slachtoffers, in 1949 6500 doden in Ecuador en in 1939 in Chili 3000 slachtoffers. De zwaarste aardbeving trof in 1923 Japan, waarbij in Tokio 145.000 mensen om het leven kwamen. Van het schiereiland Kamts- jatka loopt nog een gevaarlijke zóne via China naar India. In 1920 kostte een aardbeving aan 180.000 Chinezen het leven. 15 Grondverschuivingen, huizen die verzwolgen worden, boeren die vluchten voor de onafwend bare modderstroom, ziedaar het beeld dat het gebied ten zuiden van Napels, waar het dagen achtereen geregend heeft, te zien geeft. Een lawine van modder en aarde stortte zich vrijdagavond jaar later vielen in India 60.000 doen. In het gebied van de Middel landse Zee loopt nog een breuk lijn, ten noorden van Noord- Afrika, van Portugal, via Zuid- Spanje, Zuid-Italië en Grieken land, naar Turkije en dan verder onder het gebied van de Cen traal-Aziatische Sow jet-republie ken. Gevolgen van aardbevingen in deze zóne waren: in 7155 40.000 doden te Lissabon, in 1904 30.000 doden in Calabrië, in 1908 18.000 doden in Messina op Si cilië, in augustus 1953 duizend doden in Griekenland en in het zelfde jaar 1100 doden in Turkije. In juni van het vorige jaar deed zich nog een tamelijk krachtige aardschok voor in de Sowjet- republiek Tadjiskistan. De kracht van aardbevingen worden volgens een schaal, die van 1 tot 12 loopt. Een beving van de eerste graad is niet waar neembaar door de bewoners van het getroffen gebied, terwijl een aardbeving van kracht 12 alge hele vernietiging betekent K.N.M.I. REGISTREERDE AARDBEVING IN LIBIË De aardbeving welke op 21 februari in Libië plaatsvond is op de seismografie van het K.N. M.I. te 18.00 uur 19 minuten opgetekend. De afstand bedroeg ruim 2600 km. In de gebruikelij ke sterkteschaal welke tot 12 gaat komt deze aardbeving op sterkte 7. Jaarlijks worden in De 3ilt tientallen aardbevingen van deze sterkte opgetekend. HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Overzicht van de ijstoestand op 22 februari, medegedeeld door de Nederlandse IJsberich tendienst van de Rijkswater- laat in Den Haag. In de ijstoestand op de vaar wegen in Nederland is sedert donderdag bijna geen verande ring gekomen. Hier en daar is enige nieuwe ijsvorming opge treden. In de monding van de IJssel en het Keteldiep is nu nog over een lengte van ongeveer 5 km vast üs aanwezig. In de Amer, de Bergsemaas en de Oude Maas komt nog enig drijfijs voor, zonder even- Wel hinder voor de scheepvaart op te leveren. Verder zijn alle grote rivieren ijsvrij. Zoals reeds donderdag werd medegedeeld is in het Maas- Waalkanaal de sluis te Weurt open en de gemeentehaven- Nijmegen bereikbaar. Medege deeld wordt evenwel nog dat de vaart hier voor schepen met een machinevermogen van min der dan 100 pk zeer moeilijk is. over een breedte van 400 meter op het gehucht San Antonio, ten zuiden van Napels. De 75 inwo ners werden volkomen verrast, maar konden toch nog tijdig wegkomen. Al hun huizen en bezittingen' moeten waarschijn lijk als verloren worden be schouwd. Wat het dorpje Nera- no, op het schiereiland Sorrento, betreft scheen het gevaar vrijdag enigszins geweken. Brandweer lieden en militairen geloven, dat zij erin zijn geslaagd om de enorme hoeveelheid modder die het dorp langzaam omsingelde en dreigde te verzwelgen in de -'"ht'n't v>n de r—* t" 680 inwoners van Nerano, die hun dorp donderdag moesten verlaten, mogen echter nog niet terugkeren. Het dorp Caposele, op 72 kilometer ten oosten van Napels, is ook nog niet buiten gevaar. Vijftig gezinnen moesten daar worden Het Italiaanse dorp Caposele by Napels Is ernstig getroffen door landverschuivingen. De. schade is groot. Foto: De straten zijn over grote lengte gescheurd en onbe rijdbaar geworden, vele huizen zfjn onherstelbaar vernield. het oog op een massa stenen en modder die van de berghelling naar beneden dreigt te komen* De situatie in het betrokken ge bied wordt nog verergerd door de sneeuw die er vrijdagmorgen is gaan vallen. Ook elders in Italië is het vrij. dag opnieuw slecht weer gewor den. In Turijn, L'guria, de Ab- ruzzen en Sardinië viel een pak sneeuw. Bij Sicilië ondervindt de hinder scheepvaart grote hinder van geëvacueerd met een zware storm. Ditzelfde geldt voor het gedeelte Utre'cht-Nieuwersluis van de Vecht. Het ijs op de vaarweg vanaf Steenbergsesas via Bruinisse naar Wemeldinge is verder af genomen. De scheepvaart komt hier langzaam weer op gang. De vaart door het kanaal van Zuid- Beveland is nog moeilijk. Op het Hollandsdiep tussen Moerdijk en Willemstad komt bijna geen ijs meer voor. In het Hellegat en het Volkerak be vindt zich nog wat licht drijfijs. Vijf personen allen van de rijkshavendienst zijn gister morgen waarschijnlijk om het leven gekomen, toen tussen acht uur en half negen de patrouille boot Rijkshavendienst IV op de Nieuwe Maas in dichte mist werd overvaren door de 500-tons tan ker Veenwoude van de Verenigde Tankvaart Rederij N. V., die be laden op weg was naar Amster dam. Het ongeluk gebeurde in de monding van de Persoonshaven, aan ae zuidelijke rivieroever in Rotterdam. De Rijkshavendienst IV had acht man aan boord, van wie er drie in het water beland den en werden gered. De rijf anderen zaten vermoedelijk in het vooronder. De Rijkshaven dienst IV kapseisde na de bot sing onmiddellijk en zonk. De slachtoffers zijn allen af-, komstig uit het zuidelijke stads deel. Zij waren op weg naar hun werk op de noordelijke oever, het magazijnschip van de rijks havendienst dat bii de Oude Plantage ligt. Het was bij de rijkshavendienst een gebruik het personeel uit zuid met een eigen boot op te halen en over de ri vier të varen. De drie geredden zijn niet ern stig gewond. Zij worden behan deld in het Zuiderziekenhuis. De Veenwoude 'kreeg bij de aanva ring geringe schade; geen van haar opvarenden liep letsel op. De Rijkshavendienst IV was een van de oudste en kleinste scheepjes type sleepboot van de rijkshavendienst in Rot terdam. Het vaartuig werd tij dens de oorlog gebouwd; rijks waterstaat kocht het uit een dump. Het schip had geen radar aan boord. Het bergingswerk zal worden verricht door Van der Tak's Bergingsbedrijf, dat daarvoor het bergingsvaartuig „Snip", de sleepboot „Zeehond" en de bok „Condor" heeft ingezet. De vijf vermisten zijn: de on derhavenmeester A, chef van de buitendienst F. van den Berg (61), de monteur-machinist S. van der Meer (53), de motor schipper A. Kruyt (60), de mo- tordrijver-dekknecht Th. Leu- sink (37) en de motordrijver dekknecht J. L. Nagelkerke (22). Alleen de laatste was ongehuwd, het wrak de lichamen van twéé opvarenden aan; het zijn de 53- jarige machinist S. van der Moer en de 22-jarige motordrijver J. R, Nagelkerk, heiden uit Rotter dam. Drie personen ook var» de rijkshavendienst worden nu nog vermist. Men vermoedt dat oo.zij in het ijskoude water van de Nieuwe Maas de ver drinkingsdood vonden. UJU HOGEDLuKGEBIED DOUWT ZICH OP JUIST BOVEN ONS LAND. Boven onze omgeving stijgen de barometers langzaam. Dé kern van een zeer uitgebreid ea vlak lagedrukgebied, dat het grootste deel van West- en Mid-» den-Europa bedekt, komt daar door juist boven onze omgeving te liggen. Het woerj-ypë blijft dus buitengewoon rustig, waar bij het temperatuurverloop ge heel wordt bepaald door het al of niet aanwezig zijn van bewol- king. A'fwezigne'd ven bevol king heeft een bijzonder uiige* sproken dagelijkse gong van dé temperatuur tot gevolg. Zo vroor het in het' zuidwesten van het land in de nacht van don derdag op vrijdag op vele plaat sen 15 graden,'terwijl de mid- dagtemperatu'ren d'cht in de buuft van het nulpunt lagen. Het. is het sneeuwdek dat over dag een nog sterkere stijging van de temperaturen tegengaat. Bij afwezigheid ervan- zouden de temperaturen onder dezelfdè omstandigheden ongeveer vijf graden boven het vriespunt heb ben gelegen. Overigens is dé kans op bewolk'ng alleen langi de kust vrij groot. Te De Bilt heeft het' gister nacht 14 ...graden gevroren. Dit was voor zo laat in het winter seizoen een uitzonderlijk lagè waarde. In de 115-jarige waar nemingsreeks is alleen in de winters van 1855, 1942 en 1956 zo laat in de winter een zo lagé temperatuur gemeten. medegedeeld door het K. N. M. geldig tot hedenavond. Weinig wind. Overwegend droog weer met De drijvende bok Condor van enkele overdrijvende wolkenvel* de Rotterdamse bergingsmaat- den en in de ochtend plaatselijk schappij Van der Tak is er gis- mist In de vroege ochtend mati- teravond in geslaagd de pa- ge tot strenge vorst, in de mid- trouilleboot Rijkshavendienst IV dag lichte vorst tot temperatfwr te lichten. De bergers troffen in1 om het vriesjmnt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1