PROVINCIAAL NIEUWS VERKWIK- De moord op Roger Ackroyd Pagina 2' DE VRIJE ZEEUW VRITDAG 22 FEBRUARI 196Sl TERNEUZEN AXEL BRESKENS HULST VOETBAL EN KORFBAL OPNIEUW AFGELAST SAS VAN GENT Algemene vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken yoor Zeeuwsch-Vlaanderen de natuurzuivere ■Nb IJZENDIJKE Hagel op de Kaap Verdische eilanden PER 1 APRIL VRIJWEL GEEN NEDERLANDERS MEER BIJ UNTEA Twee doden bij brand op Nederlandse kustvaarder Nederlander ernstig gewond bij ontploffing in Belgische fabriek Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdagavond hield een ver tegenwoordiger van de A. N. W. B. voor de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Terneuzen in café „De Vriend schap" 'n lezing over kamperen. De presidente, mevr. Vermeu len, heette een 50-tal dames har telijk welkom alsmede de spre ker van die avond, de heer Van Zwaai. Kamperen is de oudste sport van de wereld. In zijn causerie' vertelde de heer Van Zwaai een en ander over de geschiedenis en achtergrond van het kamperen. Na de eerste wereldoorlog nam het kamperen een grotere vlucht. Weer veel later ontstonden er door bemiddeling van de A. N. W. B. kampeerboerderijen en kam peerterreinen. Hij besprak ver volgens de documenten die nodig zijn, zoals kampkaart, kamppas- poort en dergelijke voor het kamperen in binnen- en buiten- tand, en de instellingen waar men die kan aanvragen. Ook vertelde hij van ervaringen, die hij opgedaan had bij het kam peren. Na de pauze vertoonde de heer Van Zwaai dia's van mooie land schapjes, van kampeerterreinen, centtypes, uitrustingen en van het kampleven. Hierna kreeg men nog gele genheid tot het stellen van vra gen, waarvan door enkelen ge bruik werd gemaakt. Tot slot dankte mevr. Vermeu ten de heer Van Zwaai voor de prettige avond en hoopte dat niet alleen de raskampeersters er iets van opgestoken zouden hebben, Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Ter- neuzen komt donderdag, 28 fe bruari 1963 te 19.30 uur, ten ge meentehuize bijeen ter behan deling van de volgende agenda: Vaststelling van de notulen va nde vergadering van 31 ja nuari 1963; Ingekomen stukken; Voorstel van B, en W. tot het verlenen van eervol ontslag, op zijn verzoek, aan de heer J. J. Kaan, als hoofd van de open bare lagere Zuidlandschool al hier, met ingang van 1 oktober ,1963; idem tot aankoop van gronden e.a., gelegen in het uitbreidings plan in hoofdzaak „Industrieter rein Oostelijke Kanaaloever"; idem tot het verlenen van 'voorschotten en bijdragen t.b.v. de bouw van 19 eengezins- en 18 beiaardenwoningen, 1 dag winkel met- garage en 12 vrij staande garages. (Het ligt in de bedoeling dit complex te bouwen in de Sep Lippenspolder, in de nabijheid van de Rembranclt- laan.) idem tot verkoop, van indus trieterrein aan het Staatsgasbe- drljf; idem tot wijziging van de op tie-overeenkomst, aangegaan met de N. V. Philips' Gloeilam penfabrieken; idem tot verkoop van erf- pachtsgrond aan de Nieuwstraat aan de heer H. A. M, A. de Meijer, alhier; idem tot het aangaan van een ruilovereenkomst met de Staat der Nederlanden, ten aanzien van gronden respectievelijk be stemd voor de bouw van een rijkspolitiebureau en een ge meentelijk politiebureau; idem tot wijziging van de ver ordening op de heffing van op» centen op de personele belasting; idem tot wijziging van het raadsbesluit van 30 augustus 1962 inzake de onderhandse aan besteding van de uitbreiding van de Meterfabriek aan de Indus trieweg alhier; idem tot vaststelling van de tarieven voor het nieuwe zwem bad; idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling voor 1963 voor de scho len voor openbaar gewoon- en -uitgebreid lager onderwijs en voor bijzonder voortgezet ge woon lager onderwijs; idem tot vaststelling van het aantal in 1963 te geven lesuren vakonderwijs aan de openbare lagere school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil en de openbare school voor u.l.o. te Terneuzen (kom) idem tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding van vakonderwijs aan de school voor bijzonder voortgezet gewoon la ger onderwijs te Sluiskil; idem tot wijziging van de ge meente-begroting voor 1962 en 1963 en de begroting van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg voor 1962. Rondvraag. Jaarvergadering afd. Axel Bond van Plattelandsvrou wen1. Op 20 februari kwamen in het Centrum te Axel de plattelands vrouwen bijeen voor hun 17e jaarvergadering, onder leiding van de presidente mevr. C. Dek ker—Becu. Bj> de bestuursverkiezingen werden in de plaats van de af tredende dames mevr. J. Visser v. d. Wal en mevr. A. den DoelderOverdulve gekozen de dames C. van Dijke—van Dijk en P. de Feijterpde Regt. Het tweede gedeelte van cleze bijeenkomst werd verzorgd door de firma's1 Dev en KosterDey uit Axel. Mevr. Asmer uit Amsterdam hield een, causerie over founda tions, terwijl diversemodellen door een mannequin werden ge toond. Verder toonden Jopie Dieleman en Nelleke Koster uit Axel diverse nieuwe voorjaars modellen van japonnetjes, man tels en hoeden van bovenge noemde firma's. In de pauze werd een verlo ting gehouden ten bate van de kas die 67,75 opbracht. Ondanks het koude weer was de belangstelling groot. •Jaarvergadering P.v.d.A. In de jaarvergadering van de P.v.d.A., afdeling Breskens, heeft de voorzitter de heer W. v. d. Hooft, kritiek geuit op de nieuw jaarsrede van enige West Zeeuws-Vlaamse burgemeesters. Zij zijn allen bereid gezamenlijk iets te doen doch als het op daden aankomt, komt er in de praktijk weinig van terecht. De enigste oplossing zou zijn een herindeling van West Zeeuws- Vlaanderen, hetgeen ook een krachtiger bestuursbeleid tot ge volg zal hebben. De politieke partijen dienen dit probleem zorgvuldig te bestuderen. Uit het verslag van de secreta ris; de heer J. Vergouwe, bleek dat de afdeling Breskens 108 leden telt. Bij de bestuursver kiezing werden de heren A. Sim- pelaar, P. Hensen en J. de Lan ge gekozen. Op 26 februari zal er in de „Uitkomst" een filmavond wor den gehouden. De secretaris wees nog op de verkiezingscampagne onder leiding van dr. W. Di'ees. Er zal een inzamelingsactie voor de verkiezingen worden gehouden. Tijdens de rondvraag kwamen verschillende gemeen telijke aangelegenheden aan de orde. Judo-examens. In het „Casino" hebben leden der Judo Sportvereniging „Bres kens", examen afgelegd voor de witte band, gele slip, gele band en oranje band. Examinator was Felix Janssens. De uitslag hiervan was: Witte band: de heren A. Ver- duyn, W. Wijnahds, Joh. Corne lls, C. Cornelis, G. du Bois, C. Wisse en A. Cornelis, en mej. T. Verschoote, Gele slip: J. Verhage, N. Man neke, J. Dieleman, L. Jongman, E. v. d. Plasse, B. Manneke, R. Kramer, J. Cambier en H. v,an Gjjs. Gele band: M. Leurgans, P. Jacobs, H. Schautteet, R. de Jonge, H. Loonen, A. Verduijn, F. Monjé, N. Ossewaarde, H. Kotvis, M. Cambier, H. van Melle, Sj. v. d. Broecke, J. Flik- weert, J. Bakker, M. v. d. Velde, F. Bolleman, Th. de Zeeuw en J. •Lueieer. Oranje band: de dames De Baare, M. Boekhout, A. Versae- •vel, L. Klaaysen, R. van Houte, T. Flikweert, L. Cappon, C. van Houte, en de heren J. Verhage, P. Vermeulen, H. Fenijn, H. de Baare, J, de Boer, P. Pielaet, A. Voogdt, J. v. d. Broecke, R. Cor nelis, Sj. de Hulster, I. van Ha- neghem, P. de Looze, J. Ris- seeuw, Sj. Faas, W. Schillemait en Th. van Vooren. Jaarvergadering Winkeliers vereniging. De winkeliersvereniging „Ons Belang", heeft in hotel „Het Wapen van Breskens" haar al gemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. Ver sprille. kon in zijn openings woord een groot aantal leden welkom heten. Uit 't verslag van de penning meester, dhr J. Vergouwe bleek dat het St. Nicolaasieest voor de schoolkinderen een nadelig saldo heeft opgeleverd. De grote voor jaarsactie en najaarsactie zijn een groot succes geworden. Met algemene stemmen wer den de heren J. Vergouwe en J- Schrier herkozen. In plaats van de heer W. Hardeveld werd ge kozen de heer A. Lauret. Na de pauze volgde een dis cussie over een te houden feest avond of een dagreisje. Daar de meningen nogal verdeeld waren werd tot stemming overgegaan, waaruit bleek dat de overgrote meerderheid voor een feestavond was, welke werd vastgesteld op 19 maart. Verder bleek dat de meeste leden tegen een voorjaarsactie zijn zodat deze niet zal worden gehouden. Bij de rondvraag werd nog ge ïnformeerd naar de statuten der vereniging, waarop de voorzit ter antwoordde, dat deze in be stelling zijn. Voorts werd nog geïnformeerd of de bonnen der najaarsactie op 2 ct gebracht kunnen worden en of het juist was dat bij de laatste trekking geen vergissing zou zijn begaan. Beide punten werden door de voorzitter uitvoerig toegelicht. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie te Breskens zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwet', pen: Diverse handschoenen en wan ten, slede, grijsplastic étui met inhoud, huissleutel no 11, dames rijwiel „Simplex", portemonnaie met inhoud, paar kinderschoe nen, étui met sleutels. Concert Delfts Madrigaal Koor. Na woensdag een opvoering in de Ned. Hervormde Kerk te Axel en donderdagmiddag voor de leerlingen van het Janse- niuslyceum te hebben gegeven, gaf het Delfts Madrigaal meis jeskoor voor 't laatst in Zeeuws- Vlaanderen donderdagavond een concert in de aula van het Jan- seniuslyceum, verwezenlijkt door „Jeugd en Muziek". Onder leiding van de dirigent directeur Pierre van Hauwewist het koor na. een aarzelend bè-. gin, de druk bezette zaal ten slotte tot vurig enthousiasme' te brengen. Dit aarzelend begin was ongetwijfeld te wijten aan de gebrekkige entourage van de zaal, terwijl de zeer moeilijke polyphonewerken hier eveneens debet aan waren. Opmerkelijk waren wel de zeer goede alten en sopranen, die het koor bezit, wat vooral tot uiting kwam bij het Wiegen lied van John Brahms en het Russische liedje „Vasabotu". Toen na de pauze de volkslie deren van liet veelzijdige reper toire aan de beurt kwamen, bleek duidelijk van welk een uitstekend gehalte dit amateurs* koor van de Delf (se muziek school was. Een daverende ovatie viel hen dan ook ten deel. Namens „Jeugd en Muziek" bood de voorzitter, de heer Bosch, een presentje aan. Tot. slot bracht: het koor als toegift nog een Italiaans liedje ten gehore, dat een uitstekend slot vormde van deze bijzondere avond. De K.N.V.B. heeft zich in ver band met de voortdurende vorst en de slechte gesteldheid van de terreinen voor de negende ach tereenvolgende maal genood zaakt gèziert het volledige voet balprogramma af te gelasten. Dooi' de interland Nederland— België, die volgende week zon dag in hét Feijenoordstadion wordt gespeeld, heeft men de wedstrijden zoals dat de laatste tijd gebruikelijk was niet een week op kunnen schuiven. In de komende dagen zal men een be slissing over het programma van zondag 10 maart nemen. Ook de Koninklijke Korfbal- bond heeft' alle wedstrijden voor het komende weekeinde afge last. Te betreuren valt het optreden van dirigent-directeur Pièrre van Hauwe, die met zijn vurig plei dooi voor de zeer moeilijk be grijpbare polyphonische werken, met zijn veelvuldige opmerkin gen, die getuigenden van veel chauvinisme, .veel afbreuk deed en soms beroering verwekte on der de toehoorders. Raadsvergadering. Aan de vooravond van karna val komt des avonds om 7 uur de gemeenteraad, zoals elke laatste vrijdag van de maand, in open bare vergadering bijeen. Ditmaal worden. de,. navolgende vijftien punten aan de orde gesteld: Notulen van de vergadering van 25 januari 1963. Ingekomen stukken. Voorstel tot het nemen van een besluit als bedoeld in artikel 36, 4e lid, van de Woningwet. Herhaald voorstel tot het aan vaarden van het plan van de N.V. Nëderlandsche Spoorwegen te Utrecht, tot het maken van een overweg, nabij het Bolwerk Paul Krugerdreef en de daarvoor benodigde gelden te voteren. Voorstel tot wijziging en aan vulling van de vergunning tot het hebben van een fabrieks- spoor in de Poelstraat door de N.V. C. S.-M. alhier. Voorstel tot verlening van voorschot op de gemeentelijke vergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen over 1963. Vaststelling voorschot vergoe ding voor vakonderwijs nuttige handwerken overeenkomstig art. 101 bis der L. O.-wet 1920 over 1963." V'/ i Voorstel tor. vaststelling voor schot vergoeding ingevolge arti kel 75, 4e lid, van de Kleuteron derwijswet van het bedrag per lokaal en per kleuter voor de bij zondere kleuterscholen in de ge meente over 1963. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art. 127 van de Kleuteronderwijswet voor de bijzondere Kleuterschool aan de Zandstraat over 1962 en van het voorschot over 1963. Voorstel tot intrekking van de erfpaehtsbesluiten dd. 18 jan. 1962 no. 8 en 9, t.n.v. F. Luime en O. Ch. Vervaet aan de Stuart- straat. Aanvragen om gemeentegrond in erfpacht van: C. J. D. Strij- donck aan de hoek Westdam— Vrijstraat, L. Van Achte aan de Stuartstraat en C. J. D. Strij- donck aan de Ivoystraat. Aanvraag tot. aankoop van ge meentegrond van: Th. Cranen- bi'ouck aan de Vrijstraat en W. C. Vernaeve aan de Stuartstraat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwseh- Vlaanderen hield gisteren in ho tel Rotterdam haar negen en dertigste algemene vergadering onder voorzitterschap van ir. R. H. van Krevelen. Voor de jaar, ï-ede, die deze hierin hield, ver wijzen wij naar pagina 3 vair dit nummer. Naar aanleiding van de geluk wensen die de voorzitter hierin richtte tot de Z. V. T. M. in ver band met het tienjarig bestaan van de busdienst Zéeuws-Viaan- derenBreda, dankte de heer ir. J. F. Dehie namens de initiatief nemers. Van de Kamers te Utrecht en Amersfoort was een concept brief binnengekomen die zij wil mm' Am? Pm f Gent van R. C. Bral als gemeen te-arbeider. Verzoekschrift van A. L. van den Bogaard te Sas van Gent tot verlenging van het erfpaehts- recht voor het perceel Flank straat 11, voor een tijdvak van 75 achtereenvolgende jaren. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1962. Gezinsdag N. C. B. In hotel Lievens had de jaar lijkse gezinsdag plaats voor le den van de afdeling IJzendijke van de N. C. B. Nadat door de voorzitter de heer R. de Badts een welkomst woord was gesproken, gaf hij het woord aan prof. Dekkers uit Hoeven, die als onderwerp be handelde „Over hét Concilie". Prof. Dekkers bleek een vlot en gezellig redenaar te zijn die zijn gehoor bijzonder wist te boeien, bok met dit moeilijke onderwerp. Hij liet op duidelijke wijze naar voren komen de vele facetten, die op dit concilie worden be sproken. Hij wees er op dat het in de hedendaagse kerk niet te deftig moet worden. Verheugd was spreker dat de diverse gelo ven meer tot elkander komen. Dominee en pastoor kennen el kaar tegenwoordig zeer goed en daar kunnen wij blij om zijn, al dus spreker. Hierna gingen allen gezamen lijk aan de koffietafel. Des avonds gaven de leden van de R. K. J. B. en R. K. B. J. B. een blijspel in 3 bedrijven getiteld „Rimboe in Mokum", een zotter nij van Reinier van Weert. Jam mer dat voor deze toneeluitvoe ring de belangstelling niet gro ter was. De spelers en speelsters hadden zeker een grotere be langstelling verdiend. Na afloop dankte de voorzit ter de heet' André Gammaert de aanwezigen voor hun belangstel ling. Hij bracht bijzonder dank aan de regisseur de heer Mar- tejjn voor zijn vele avonden die hij hiervoor had opgeofferd en Vorn-stel tot benoeming in vas- de heer J. van Baal voor de keu- te dienst bij de gemeente Sas van i'ige grime. Mor AGATHA CHRISTIE - Dat men vrijwel nergens meer veilig is voor de winter bleek woensdag op de Kaap Verdische Eilanden, die in de Atlantische Oceaan ter hoogte van Senegal liggen. Daar viel namelijk voor het eerst in de geschiedenis van deze eilanden met hun gezegend klimaat hagel, en niet zo'n klein beetje ook. De autochtone bewo ners keken hun ogen uit want zij hadden dit „zout zonder smaak", dat in hun handen smolt, nog nooit van hun leven gezien. 85) „Niet dat ik een ogenblik aan uw woorden twijfel," legde Ray mond uit, „ik ben er altijd van overtuigd geweest dat kapitein Paton onschuldig is, maar we moeten denken aan de rechtbank en aan de vragen die daar ge steld zullen worden. Hij verkeert in een alleronaangenaamste po sitie, maar als hij voor de dag zou komen...." Poirot viel hem in de rede. „Dus dat is uw advies? Dat hij te voorschijn komt?" „Ja zeker. Als u weet waar hij is. „Ik merk dat u niet gelooft dat ik dat weet. En toch heb ik zo even nog gezegd, dat ik alles weet. De waarheid omtrent dat telefoontje, omtrent de voetaf drukken op de vensterbank en de schuilplaats van Ralph Pa ton." •Waar is hij dan?" vroeg Blunt op schérpe toon. „In Cranchester?" vroeg ik. Poirot draaide zich naar me om. „Dat vraagt u me telkens. Dat Cranchester is gewoon een idéé fixe van u. Nee, hij is niet in Cranchester, hij is daar." Hij wees met een dramatisch gebaar naar de deur. Iedereen wendde het hoofd om. Ralph Pa ton stond op de drempel. HOOFDSTUK XXIV. Ralph Paton vertelt. Het was voor mij een alleron aangenaamst ogenblik. Het drong nauwelijks tot me door wat er hierna gebeurde, maar er gingen uitroepen en kreten van verba zing op. Toen ik me zelf weer genoeg meester was om te besef fen, wat er aan de hand was zag ik Ralph Paton naast zijn vrouw staan, met haar hand in de zij ne; hij glimlachte tegen me. Ook Poirot glimlachte en schud de veelzeggend zijn wijsvinger. „Heb ik u niet al minstens zes endertig keer gezegd dat niets voor Herculo Poirot verborgen blijft?" vroeg hij. „Dat hij toch altijd achter de waarheid komt?" Hij wendde zich tot do ande ren. „U zult zich herinneren dat we onlangs een kleine bijeenkomst hadden, met ons zessen om de tafel. Ik beschuldigde toen de an dere vijf aanwezigen ervan dat ze iets voor me verzwegen. Vier van hen verrieden hun geheim. Dr. Sheppard deed dat niet. Maar ik heb aldoor mijn verdenking gehad. Dr. Sheppard ging die avond naar de „Three Boars" in de hoop daar Ralph aan te tref fen. Hij vond hem daar niet, maar, zo zei ik tot mezelf, ge steld dat hij hem op weg naar huis is tegengekomen? Dr. Shep pard was eert vriend van kapi tein Paton en hij kwam regel recht van de plaats van de mis daad. Hij wist dat de zaken er heel lelijk voor hem uitzagen. Misschien wist hij meer dan an deren,..." „Ja, dat is zo," zei ik berouw vol, „ik geloof dat ik maar beter doe met eerlijk op te biechten. Ik zocht Ralph die middag op. Eerst weigerde hij mij in vertrouwen te nemen maar later vertelde hij me van zijn huwelijk en van de moeilijkheden waarin hij zich bevond. Zodra de moord was ont dekt besefte ik dat, zodra die fei ten bekend werden, de verden king natuurlijk op Ralph zou vallen of zo niét op hem, dan toch op hel meisje dat hij lief had. Die avond legde ik het hem allemaal uit. De gedachte dat hij misschien een verklaring af zou moeten leggen die, zijn vrouw in staat van beschuldiging kon brengen deed hem besluiten om tot elke prijs Ik aarzelde en Ralph vulde het hiaat aan. „Er vandoor té gaan," zei hij. „Ursula was naar het huis terug gekeerd en ik achtte het mogelijk dat ze zou hebben geprobeerd opnieuw met mijn 'stiefvader te praten. Hij was die middag al erg onhebbelijk tegen haar ge weest en ik was bang dat hij haar misschien bp een zo onver geeflijke manier kon hebben be ledigd dat ze, zonder goed te weten wat ze deed. Hij zweeg. Ursula liet zijn hand los en deed een stap achteruit. „Heb je dat gedacht. Ralph? Dacht je werkelijk dat ik het ge daan kon hebben?" „Laten we terugkeren tot het schuldige gedrag van dr. Shep pard, zei Poirot droogjes. „Dok ter Sheppard beloofde hem alles te zullen doen wat mogelijk, was om hem te helpen. Hij is er met succes in geslaagd kapitein Pa ton voor de politie verborgen te houden." „Waar?" vroeg Raymond. „In zijn eigen huis?" „Nee, nee," zei Poirot, „stel u zelf de vraag die ik me gesteld heb. Als de goede dokter een jongeman wil verbergen, welke plaats zou hij daarvoor dan uit zoeken, denk u? Het moet ergens in de buurt zijn. Ik denk aan Cranchester. In een hotel? Nee. Op een kamer? Zeer beslist niet. Waar dan? Aha, ik weet het. 'Een rusthuis. Eén tehuis voor geeste lijk gestoorden. Ik stel mijn theo rie op de proef. Ik vind een neef uit, die niet bij zijn verstand is. Ik informeer bij miss Sheppard naar geschikte tehuizen en ze geeft me de namen van twee van die tehuizen in de buurt van Cranchester, waar haar broer al tijd patiënten heenzendt. Inder daad, in één van die huizen had de dokter zaterdagmorgen zelf een patiënt gebracht. Die patiënt had een andere naam doch het kostte me weinig moeite hem te indentificeren als kapitein Paton. Na bepaalde noodzakelijke for maliteiten kreeg ik toestemming hem mee te nemen. Hij kwam gistermorgen heel vroeg hier in' huis." (Wordt vervolgd.) den richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat en waar voor zij om adhaesie-betuiging vroegen. In deze brief wordt uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid van adressanten over de snel toenemende ontoe reikendheid van de capaciteit van het telefoonnet. De aanwas van de wachtlijst bedroeg in 1960 nog slechts 8000, in 1961 en 1962 nam het aantal wachtenden reeds met 13.000 resp. 29.000 toe, terwijl in 1963 de wachtlijst met naar schatting 41.000 aanvragen zal worden uitgebreid, zodat er per ultimo van dat jaar circa 119.000 op telefoonaansluiting wachtenden zullen zijn. Ofschoon niet alle aanvragen even urgent zullen zijn, is dit toch een hoogst verontrustende ontwikkeling. Het behoeft geen betoog, dat het bedrijfsleven door de overbelasting van het net en het veelal lange wachten op noodzakelijke telefoonaan sluitingen ten behoeve van het eigen bedrijf dan wel van anderen waarmede men telefo nisch contact moet kunnen on derhouden ernstig in zijn com municatiemogelijkheden, natio naal en internationaal, wordt geschaad, temeer nu de posterij en trager functioneren dan voor- f heen en de verkorting van de werkweek tot afdoening van za ken in een korter tijdsbestek dwingt. Ofschoon een evenwich tige ontwikkeling van de con junctuur zo gaan de beide Kamers verder van groot be lang is en de te lage investerin gen blijkens de Memorie van Antwoord een gevolg zijn van conjuncturele overwegingen, zijn wij, toch van oordeel dat de tele fonie hieraan een te grote bij drage moet leveren. Bij voort zetting van het huidige beleid zal het capaciteitstekort van het telefoonnel dat reeds een reeds zeer verontrustend peil heeft bereikt snel een onaan vaardbare omvang aannemen. Daarom verzoeken beide adres santen met klem te willen be vorderen, dat 'voor de investering in het telefoonnet alsnog of al thans op de volgende begrotin gen eeri' belangrijk hoger bedrag zal worden gevoteerd, opdat de capaciteit van het telefoonnet spoedig op het met de behoefte aan telefoonaansluitingen en een vlotte afwikkeling van het tele foonverkeer strokend peil zal kunnen worden gebracht. In een mededeling werd ge wag gemaakt van het verruimen van de uren van openstelling van de grenskantoren Kapelle- brug en KemzekePaal. Dit is gebeurd, dank zij de steun en medewerking van zowel de Ne derlandse als de Belgische doua ne-autoriteiten. In verband met de beperking van de veerdienst PerkpolderKruiningén wegens de ijsgang op de Westerschelde, was deze verruiming van zeer veel nut voor de bedrijven, die ingesteld zijn op het op tijd af leveren van hun produkten in overig Nederland. Bij de nu volgende bestuurs verkiezing werd de heer ir. R. H. van Krevelen herbenoemd, die zijn dank betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen. Tot ondervoorzitters wei-den herbenoemd de heren H. A. A. baron Collot d'Escury, H. A. M. A. de Meijer, A. J. Cambier en P. Blommaert. De heren L. J. M. Fassaert, v. d, plas en J. F. v. d. Voorde, wer den bij acclamatie benoemd tot leden van de Commissie Winkel sluitingswet. Bij de rondvraag werd het vraagstuk aangesneden van de afsluiting der wegen bij opdooi. In verband met de langdurige vorstperiode, waarbij de vorst op sommige plaatsen 70 tot 75 cen timeter in de grond zit, is het gevaar, dat veel wegen bij op- dooi voor het verkeer zullen worden gesloten, bepaald niet illusoir. Vroeger was er een uniforme regeling voor het slui ten der wegen. De order hiertoe ging dan uit van de Commissaris der Koningin. Dit is veranderd en de bevoegdheid hiertoe be rust thans bij de beheerder van de weg, dus bij polderbestuur of overheid. Dit betekent, dat men van een voor het verkeer nog opengesteld weggedeelte plotse ling voor een afgesloten weg kan komen te staan, wat tijd verlies en schade met zich brengt. Coördinatie is hierbij dus zeer zeker in het belang van het bedrijfsleven. De Kamer besloot zich door middel van de provinciale pers tot alle polderbesturen en wegen beheerders te richten met ver zoek onderling contact op te ne men over de te volgen gedrags lijn bij sluiten der wegen. Ten tweede, wanneer wordt overge gaan tot afsluiting, dit te publi ceren in de pers. De heer De Meijer hoopte, dat op een volgende vergadering de Kamer zich positief zou uitspre ken en er bij de betrokken auto riteiten met klem op aan zal dringen dat de gasvoorziening niet beperkt blijft tot de ooste lijke zijde van het kanaal Gent Terneuzen, doch zich ook uit strekt over de westelijke zijde, b.v. door middel van een duiker. De voorzitter zeide hierop, dat men bepaalde industrieën niet kan aantrekken als er geen gas- voorziettihg aanwezig is. West Zeeuws-Vlaanderen heeft al gas uit België. Het zou beter zijn dat alle gasleveranties aan diversen gecombineerd en gefuseerd wer den. De heer De Meijer sprak ver volgens over de Handelsavond school. Het bestaan van de drie eerste klassen is 11 a een enigs zins moeilijke start: thans ver zekerd. Deze drie klassen vor men echter slechts de onder bouw voor een behoorlijke op leiding. In de toekomst is déze drie-klassenopleiding echter be slist onvoldoende, de vierde en de vijfde vormen een afgerond handelsonderwijs De Kamer en het bedrijfsleven zouden via een circulaire de aandacht kunnen vestigen van het ministerie van On dei-wijs, Kunsten en Wetenschappen op de eerste drie klassen en op het feit, dat nu het vormen van een vierde en vijfde klasse ter sprake komt. Als de klassen er een maal zijn, is de animo voor ver der leren door middel van dit avondonderwijs er ook wel. De heer Van den Acker haakta nog even in op reeds bespro ken situatie van de gastoe- voer. Hij wees hierbij op de eigenaardigheid dat. terwijl men hier de beschikking had over gas, dit naai' elders werd getranspor teerd en aan de gasvoorziening van de eigen streek geen aan dacht werd geschonken. Het V. N.-bewind in Nieuw- Guinea is thans begonnen met het vervangen van alle Neder-) landers in zijn dienst. De be doeling is dat per 1 april reeds geen Nederlanders meer in dienst van de Untea zullen zijn, mogelijk enkele uitzonderingen daargelaten. Vele Nederlanders die een contract tot 1 mei heb ben, kregen reeds de mededeling dat zij op korte termijn zullen worden ontslagen. De contrae ten vermelden een opzegtermijn van acht dagen. Het is tevens de bedoeling dat de ontslagen Nederlandse ambtenaren Nieuw- Guinea zo spoedig mogelijk ver laten. Het aantal Nederlanders in dienst bij de Untea is thans nog' ruim 200. Vorige week was in Hollandia nog verklaard dat het niet in de bedoeling lag hen te ontslaan maar dat slechts aan drang zou worden uitgeoefend om hen vóór 15 april te doen vertrekken. Een opdracht uit New York maakte echter dat men thans tot ontslag overgaat. Ook vele internationale amb tenaren van de Untea hebben reeds aanzegging' gekregen van hun vertrekdatum die vaak op korte termijn is gesteld. Het gaat hier om circa 100-mensen. Het is de bedoeling dat de laat ste van hen Nieuw-Guinea vóór 15 april verlaten, uitgezonderd de 18 V. N.-functionarissen Wier functies omschreven werden in het Nederlands-Indonesische ak koord. Dit zijn de V. N.-bestuur- der, acht diensthoofden, zes residenten en de hoofden van politie, radio, bevolkings- en gouvernementsvoorlichting. Donderdag is eveneens be kend geworden dat het Neder landse programma van Radio- West Nieuw-Guinea met ingang van 1 maart zal worden inge krompen van 2Vb tot 2 uur per dag. Op 1 april zal het vervol gens geheel worden stopgezet. Dit besluit is om px-aktische redenen genomen „omdat er op 1 april toch haast geen Neder landers op Nieuw-Guinea meer zullen zijn". Ook het Nederland se personeel van Radio-Nieuw- Guinea is per 1 april ontslagen. Bij een brand aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Greta" (ongeveer 500 ton)/ eigendom van de heer J. Schok- kenbroek te Groningen, zijn gis teren de kapitein, de 50-jarige W. Lambeck uit Hoogezand, en zijn 45-jarige vrouw, die van Deense afkomst is, omgekomen. Het schip had een lading melk poeder uit Antwerpen naar Dun- garvan, een haven aan de zuid oostkust van Ierland, gebracht. Er was pas een klein gedeelte van de lading gelost. De brand volgde op een ex plosie in de. pantry. De stuur man en de machinist hebben nog geprobeerd de kapitein en zijn vrouw te redden maar zij slaagden daarin niet. Nadat de plaatselijke brandweer het vuur had geblust, konden de stoffe lijke overschotten uit de uitge brande kajuit worden geborgen. Naar wordt aangenomen, zijn beiden in de rook gestikt. Het echtpaar laat een zoon (16) en een dochter (19) na. De omvang van de schade is nog niet precies bekend. Bij een hevige ontploffing in een fabriek voor veevoeder in de Belgische plaats Diest is eer gisteren een Nederlander, W. Vijverberg uit Breda., ernstig gewond. Met drie Belgische ar beiders werd hij in een zieken huis opgenomen. In de muur van de fabriek werd een gat geslagen van rien 'bij zes meter.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2