KAPERSSTUNT MET HOGE INZET Cubaanse straaljagers Verdrag met Duitsland door de Tweede Kamer goedgekeurd Terdoodveroordelingen in de Sowjet-Unïe hinderden Amerikaanse vissersboot Instalfat'e comilé Nationale Herdenk'n-* OpnieuwBARRE WINTER HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5844 KOUDETOESLAG VOOR G. S. W. EN S. W. H.-WERKNEMERS AMERTKAANS- VENEZOLAANS COMMUNIQUÉ Uitspraken Egyptische spionageproces Frankerins bö abonnement: Terneuzen DjreoteiirHnofrtrMaetenr I. van de Rande Redactie adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon (11150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f2,per week 48 et f,o«sp nrs 0 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Terneuzen AdvertewMenrM* oer mm 16 et: minimum per advertentie f 2.40. Rubriek: Ktetnp Adventonttps (eëéri ftendefs, advertenttesl5 reoels f 1,1(1 Tedere reel meer 22 et. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Rrteven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad. 20 eent meer Inzending advertenties te '6 namiddags 2 «ar. Voor het maandagnummer: zaterdags 1(1 nur. Het is geen toeval dat de rebel len van het Venezolaanse natio nale bevrijdingsfront F.A.L.N. net nu een kapitein Galvao's ka- perij van de Portugese „Santa Maria geïnspireerde stunt uitha len. Het roven van het vracht scheepje „Anzoatégui", het ste len van uit Frankrijk geleende schilderijen van een expositie in Caracas en de vele verdachté ex plosies in de olie-industrie, het zijn allemaal uitgezochte midde len om president Betancourt en de indruk die hij moet maken te schaden nu hij op bezoek is bij president Kennedy. Dergelijke uitingen van onrust, die niet over het hoofd gezien kunnen worden, ondermijnen het rapport dat de Venezolaanse pre sident over zichzelf komt uit brengen in Washington. Dat rapport ziet er niet zo slecht uit. Betancourt, die nu 4 jaar aan het bewind is, beweert het analfabetisme te hebben ge halveerd, wat nog altijd betekent dat een kwart van de bevolking niet lezen of schrijven kan. Er zijn wegen aangelegd naar het binnenland, waar 50.000 gezinnen land kregen. En vele grote land goederen zijn opgedeeld tot rede lijke hoeven, waarop een gezin weelvaart kan vinden. Met de olie maatschappijen sloot hij overeen komsten waardoor de staat meer inkomsten krijgt, maar die bo vendien de maatschappijen aan moedigen tot uitbreiding. En zijn jongste economische driejaren plan beoogt het nationale inko men met acht procent te laten stijgen, voor Zuidamerikaanse verhoudingen een respectabele groei. Een ambtstermijn halen? Betancourt zal bovendien als hij de verkiezingen van decem ber haalt, de eerste gekozen pre sident in de historie van zijn Ian<3 zijn die zijn volle ambtstermijn in functie is gebleven! Nu zou het overdreven zijn in Betancourt een lichtend voor beeld te zien van een democraat in hart en nieren. Hij regeerde De Tweede Kamer heeft gis termiddag het wetsontwerp goedkeuring van het op 8 april 1960 te 's-Gravenhage tussen Koninkrijk der Nederlanden en de bondsrepubliek Duitsland ge sloten algemeen verdrag, van de Verdragen, overeenkomsten en protocollen die daarvan deel uit maken, aangenomen met 84 stemmen tegen 23 Stemmen. Achter de ministerstafel had den plaats genomen de minister president, de vics-minister-pre- sident en de ministers van Bui- RUSTIG WEER De luchtdrukverdel'ng boven Europa is bijzonder vlak. Daar door komen er ook maar wei nig luchtbewegingen voor. Een uitzondering vormt het Middel- landse-Zeegebied, waar boven Italië een levendige depressie activiteit heerst. Koude lucht stroomt er met stormachtige winden via het Rhönedal en de Golf van Lion de Middellandse Zej op. In ons land staat het weer on der invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. De opkla ringen die hiervan het gevolg zijn, lieten donderdagavond een aanzienlijke temperatuursdaling toe. Om 21 uur was de tempe ratuur op verscheidene plaatsen reeds tot m'n 10 graden gezakt. Over de Noordzee trekt een zwakke storing naar het zuiden. Deze storing kan bij ons tijde lijk de bewolking wat doen toe nemen en wat neerslag veroor zaken, maar veel activiteit wordt er niet van verwacht VRIJDAG 22 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.26 i.01 1.41 1.51 n.m. 12 49 1.24 2.04 2.14 ZATERDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breeskens 1-12 1.36 Terneuzen 1.47 2.11 Hansweert 2.27 2.51 Walsoorden 2.37 3.01 tenlandse Zaken en van Finan ciën, Tevoren had de heer Patijn namens een aantal leden van de fractie der P.v.d.A. verklaard te zullen vóór stemmen. De heer Scheps had namens een ander aantal leden verklaard waarom deze tegen waren. Tegen stemden bh de eind stemming 19 leden van de P.v.d. A„ de twee leden van de P.S.P. en de twee leden van de C.p.N. Bij de tegenstemmers onder de P.v.d.A. bevond zich de fractie voorzitter,, prof. dr. ir. A. Vonde ling. De andere tegenstemmers bij de P.v.d.A. waren de heren Baart, Schurer, Vrolijk, Posthu mus, Vredeling, Scheps, Ruy- gers, Reehorst, Peschar, Kra mer, Franssen, De Kadt, Daams, Van den Tempel, Venverloo, mevr. HeromaMeilink, de he ren Vermeer en Vermooten. Bonn ingenomen met stemmingsresultaat in Tweede Kamer jam ijeaq uuog si SuuaSaj ea grote voldoening kennis geno men van de aanvaarding door de Tweede Kamer van het alge meen verdrag, dat op 8 april I960 tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek werd ge sloten. In de Westduitse hoofd stad is men van oordeel, dat nu alle vraagstukken uit de oorlog en daarna zijn geregeld en dat zo een streep is gezet onder dit moeilijke verleden. Het verdrag biedt de mogelijk heid tot een nauwe Duits-Neder landse samenwerking, die tot versterking van het Westelijke bondgenootschap en de gemeen schappelijke Europese politiek kan bijdragen, aldus de rege ringscommentaar in Bonn. De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, heeft besloten aan de werknemers in de sociale werkvoorziening voor hand- en hoofdarbeiders (G. S. W. en S. W. H.) een kou de toe slag toe te kennen, gelijk aan die voor het rijkspersoneel. Dit betekent een uitkering Ineens van netto 35 gulden aan de G. S. W. en S. W. H.-werknemers, die gehuwd of ongehuwd kostwin ner zijn. Voor zover deze werk nemers in de buitenlucht heb ben gewerkt onder de door het weer verzwaarde omstandig heden kan de toeslag op netto 50 gulden worden gesteld. Verrekening zal plaats heb ben met eventueel reeds door de gemeentebesturen verleende koudetoeslagen. De gemeentebe sturen zullen terzake nog nader worden Ingelicht. meer dan de helft van de tijd door de grondwet buiten werking te stellen. En dat kon hij doordat hij over het algemeen er wa ren wel een paar revoltes bij de gewapende macht de steun van het leger hield, mede omdat hij een weldoordachte bevorde- ringspolitiek voerde. In ieder geval is zijn bewind in Zuidamerikaans perspectief gezien er wel een dat stabiel is en dat sociale hervormingen tot stand bracht. En dus een waar aan de geldelijke hulp van de Ver. Staten goed besteed is. Het probleem is nu wat in de verkiezingen van december gaat gebeuren. Twee keer is in zijn eigen partij, de Democratische Actie een splijting geweest. En het is zelfs de vraag of Betan court bij de verkiezingen de par- tijkleuren zal mogen gebruiken, wat in een land, waar zoveel on- geletterden op een traditionele kleur stemmen, zeer belangrijk is. Hij heeft slechts het voordeel dat de ondergrondse oppositie onder ling sterk uiteenlopende ideeën heeft. De drie klippen... De mannen van de Anzoatégui, die de sfeer rijp proberen te ma ken voor een revolutie k la Cas tro, staan lijnrecht tegenover de orthodoxe communisten die de traditionele gang van zaken wil len handhaven en de macht zien te verkrijgen door een volksfront van partijen aan de macht te brengen en dan zélf de sleutel posities té bezetten. En dan is er nog het leger. Weliswaar nu Be tancourt toegedaan, maar veelal opgeleid in Peru, waar hun col lega's op de krijgsschool, net als in Argentinië, de macht zelf in handen hebben genomen. Als op een van die drie klippen het bewind van Betancourt strandt, kan menn niet verwach ten dat aan de sociale vooruit gang van Venezuela en de poli tieke stabiliteit van Latijns-Ame- rika veel zal worden bijgedragen. Het is misschien niet de nobelste reden, maar wel een zeer goede om te hopen dat Betancourt kans zal blijven zien Venezuela verder te leiden. Stunts als hèt roven van sche pen mag misschien symoathie wekken voor de avontuurlijke- en moedige knapen die ze uithalen, voor een landsbestuur kwalifice ren ze de bedrijvers niet direct. (Nadruk verboden.) President Kennedy van de V. S. en president Betancourt van Ve nezuela zeggen in een woensdag avond uitgegeven gemeenschap pelijke verklaring, dat Cnba de onafhankeljjkkheid en soeverei niteit van alle nlet-communisti- sche Amerikaanse republieken bedreigt. De twee presidenten, die twee dagen besprekingen hebben ge voerd, verklaren verder, te ver wachten, dat de organisatie var Amerikaanse staten „met alle ten dienste staande middelen" de continuïteit van het democrati sche proces op het westelijk halfrond zal verzekeren. Boven dien zegt president Kennedy Ve nezuela de volledige steun var de Ver. Staten toe „in zijn ver zet tegen de actie van het inter nationale communisme, dat voor al door de Cubaanse bondgenoot wordt geholpen, om de constitu tionele regering van president Betancourt omver te werpen". In het communiqué staat ver der, dat de twee presidenten ook de kwestie van de Venezolaanse olie-uitvoer naar de Verenigde Staten hebben besproken. Het communisme schijnt een aanwijzing in te houden voor eni ge verruiming ten gunste van Venezuela van Amerikaanse be perkingen on de, olie-invoer. Er wordt namelijk gezegd, dat pre sident Kennedy en president Betancourt verwachten, dat de Verenigde Staten Venezuela's grootste „en steeds groeiende markt" zullen blijven. ZON MAAN op onder op ondei Febr 22 7.43 18 95 7.04 16.01 23 7.41 18.07 7.41 17.20 24 7.39 18.09 812 18.43 25 7.37 18.11 8.39 20.06 26 7.35 18.12 9.03 21.30 28 7.31 18.16 9.52 27 7-33 18.14 9.27 22.53 Het opperste gerechtshof in de Sowjet-Unie heeft vijf per sonen ter dood veroordeeld wegens het leiden van een groep die onwettig winsten maakte door de clandestiene vervaardi ging van vulpennen, knopen, scheermessen en linialen. Het blad „Sovietskaya Ros- siya" meldt dat „tiental'on" per sonen terecht stonden. Zij had den in vijf jaar ongeveer 800 000 gulden verdiend. Vijf beklaag den kregen 15 jaar gevangenis straf en andere „uiteenlopende gevangenisstraffen". Het proces duurde vier maan den en er werden driehonderd getuigen gehoord. De leider van de „bende" was een zekere Po- warinets, die produktiechef was van een fabriek in Leningrad waar de betrokken waren wer den vervaardigd. Men maakte gebruik van een „dubbele boek houding" om de produktie ge heim te houden. De goederen werden In een aantal steden door de „eigen mensen van de bende" verkocht. Volgens westelijke waar nemers is dit één van de belang rijkste processen van deze soort sedert de invoering van de dood straf in 1961. Volgens de „Kazakhastans- kaia Prawda" is de leider van een groep speculanten in bui tenlands geld, goud en kostbare metalen in Kazakstan ter dood veroordeeld na een proces van anderhalve maand. Zes mede plichtigen waren tot gevange nisstraffen van maximaal 12 jaar veroordeeld. In de afgelopen maanden is er nauwelijks een week voorbij gegaan zonder tenminste één bericht over een doodstraf wegens corruptie in de Sowjet- Unie. Het Egyptische hooggerechts hof heeft donderdag twee Egyp- tenaren wegens spionage voor Israël veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid. Vier andere beklaagden, on der wie een Italiaan, een Ethio piër, een Somali en een Egypte naar, werden vrijgesproken. Op 10 februari heeft het hof de Ethiopiër Ali Ahmed Effendi, die als de leider van deze spio- nagegroep was gebrandmerkt, tot de doodstraf veroordeeld. Naar het Amerikaanse minis terie van Defensie heeft meege deeld, hebben twee op Cuba ge stationeerde Mig-straaljagers woensdag in Straat Florida scheervluchten boven een Ame rikaans vissersbootje, dat op de garnalenvangst 'Was, gemaakt, terwijl zij tegelijkertijd raketten afvuurden. De twee opvarenden van het bootje bleven ongedeerd. Toen Amerikaanse straalja gers, die van Key West waren opgestegen nadat op radar schermen aldaar niet geïdentifi ceerde voorwerpen waven waar genomen, de plaats van net in cident naderden, verdwenen de Mig's in de richting vati Cuba. De Amerikaanse vliegers kon den het afvuren van raketten op het bootje waarnemen en tevens vaststellen dat de aan vallende vliegtuigen Mig-straal jagers waren. Tussen de Mig's en de Ameri kaanse vliegtuigen heeft geen treffen plaats gehad, aldus het ministerie verder. Het incident had plaats zestig zeemijl ten noorden van Cuba, en 78 zeemijl ten oost-zuidoos ten van Key West. Volgens de woordvoerder van het ministerie, bevonden zich vier Mig's in het gebied waar het incident zich afspeelde, doch slechts twee ervan lanceerden raketten Het garnalenbootje, dat af komstig was van Fort Myers in Florida, had op het tijdstip van het incident al bijna drie dagen rondgedreven. De twee opvaren den werden door een Ameri kaans oorlogsschip aan boord genomen. Volgens het ministerie van Defensie zouden de raketten zeer dicht bij het bootje terecht zijn gekomen. Men wist niet of de Mig's, die niet van het laat ste type waren, werden gevlogen door Cubaanse, dan wel door Sowjet-piloten. In een later door het Witte Huis uitgegeven verklaring werd meegedeeld, dat de V. S. langs diplomatieke weg eën krachtig protest over het incident bij de Cubaanse regering hebben in gediend. De Amerikaanse strijdkrach ten hebben opd acht gekregen elke noodzakelijke actie" te ondernemen tegen Cubaanse straalvliegtuigen die Amerikaan se schepen aanvallen. TOERTOCHT VOOR AUTO'S OVER HET 1JSSET MEER Meer dan 2500 automobilisten hebben woensdag deelgenomen aan een toertocht over het I-TsseJ- mcer over een afstand van 130 km. Op de bijgaande foto zien we een lange rij deelnemers die hij Stavoren weer even de vaste wal opzoeken, alvorens de tocht over het 'is v ort te zrt'co. Een geheel nieuwe ervaring rijker. (Luchtfoto ANP) medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond: WEINIG WIND Op vele plaatsen opklaringen, maar in oe ochtend ook hier en daar mist of lage bewolking. Geen neerslag van betekenis. In de ochtend matige tot strengs vorst, in de middag overwegend lichte vorst Zwakke verander lijke wind. De winter heeft donderdag een hernieuwde aanval ondernomen op Europa, wat vooral tot uiting kwam in Noord-Duitsland, waar de strengste vorst van deze win ter werd genoteerd, en het ge bied van Parijs, waar het in tien iaar niet zo hevig gesneeuwd had. Op de hellingen van Mont- martre en by het Chaillot-paleis in de buurt van de Eiffeltoren werd zelfs druk geskied. Ook an dere delen van Frankrijk hadden van zware sneeuwval te lijden. Aan de noordkust van Duits land daalde de temperatuur in de afgelopen 36 uur tot 20 graden onder nul, een record voor dat gebied in deze winter, in Zuid- Zweden, waar het ook al sneeuw de, kwam het verkeer op vele plaatsen stil te liggen en werden militairen ingeschakeld bij het sneeuwruimen. Alle beschikbare tjsbrekers stellen pogingen in het werk om schepen, die in de Oost zee zijn vastgevroren, te bevrij den. In Denemarken vroor het don derdag op verscheidene plaatsen 26 graden. Hefschroefvliegtuigen brengen voedsel naar geïsoleerde eilanden en vuurtorens. In Zuid-Europa heeft men niet zozeer van ijs en sneeuw te lijden. Daar doen zich echter in som- mige gebieden overstromingen voor als gevolg van zware regen val en dooi. In het zuiden van Spanje, waar vele rivieren buiten hun oevers zijn getreden, schijnt een lichte verbetering te zijn in getreden. De schade aldaar loopt in de miljarden peseta's. Bijna aiie 680 inwoners van Nerano, dat op het heuvelach tige schiereiland Sorrento ten zuiden van Napels ligt, hebben donderdag hun dorp verlaten, daar dit door een aardverschui ving dreigt te worden bedolven. De massa aarde en modder kwam langs een helling naar be neden met een aanvankelijke snelheid van tien meter per uur, maar later nam deze belangrijk af. Enkele huisjes op enige af stand van het dorp zijn reeds verwoest. Ook Caposele, een bergstadje op 72 kilometer ten oosten van Napels, wordt door een grondverschuiving bedreigd. Ongeveer honderd huizen zijn ontruimd. De door de overvloedige regen val gezwollen rivier de Volturno ten noorden van Napels is buiten haar oevers getreden en heeft ongeveer duizend hectare land bouwgrond onder water gezet. Ook langs de Tiber en de Nera ten noorden van Rome doen zich overstromingen voor. In het bergdorpje Stenico bij Trento zijn de daken van vijf eeuwenoude huizen onder het ge wicht van de sneeuw bezweken. Er vleien geen slachtoffers. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gister middag in de Trèveszaal in Den Haag het onder voorzitterschap van H. K. H. Prinses Beatrix staande comité Nationale Her denking 18131963 geïnstalleerd. Vice-voorzitter van het comité, dat in totaal 25 leden telt, is de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. L» J. M. Beel Prinses Beatrix heeft na de installatie in een rede gezegd de opgave aan het comité te zien in de even te voren door' de mi nister-president uitgesproken woorden: „De verwachting dat het comité een zinvolle herdén- kinor zal wéten vcor te bereiden". De Prinses wees erop dat dit allerminst eenvoudig is omdat het hier om een gebeurtenis gaat die de Nederlanders' all'een uit de geschiedenis kennen. De herdenking van 1813, toen ie Nederlandse Staat ontstond: geeft ons een aanleiding om vanuit de opgedane ervaringen, gestimuleerd door nieuwe initia tieven en bewuste inspanning, de lijn der geschiedenis door te trekken. De Prinses zei voorts dat het comité alle initiatieven verwel komt die in de gepaste gedach- tensfeer passen. Reeds had men gehoord van verschillende origi nele en enthousiaste plannen. Het comité zal zelf zo min moge lijk van bovenaf regelen, doch voornamelijk coördinerend op treden. Het, algemeen werkcomi té heeft contactgroepen inge steld om te peilen welke gedach ten er leven onder de bevolking en tevens bemiddelend op te treden by de uitvoering van ver schillende plannen. Twee van deze groepen, die voor de publi citeit en de jeugd, zijn reeds bij eengekomen. Binnen het kader van de herdenkingsperiode van eind april 1963 tot eind maart heeft het comité 30 november ^Is officitle he"'Ienki"g gekoze^ de dag van de landing van de Prins van Oranje te Sehevenin- gen in 1813. De minister-president had De minister-president had eerder in zijn installatierede ge zegd dat het enthousiasme waar mee Prinses Beatrix de wens uitsprak ook ln feite het voor zitterschap van het comité uit te oefenen ons in de verwachting sterkt dat het comité Nationale Herdenking 18131963 een zin- volle herdenking zal weten voor te bereiden die geplaatst is in het eigen* van deze tijd. Hij her innerde eraan, dat ook in 1863 en 1913 de gebeurtenissen in 1813 zijn herdacht in de stijl en de geest van de tijd. In 1863 stond de oprichting van een na tionaal gedenkteken, het monu ment op het Plein 1813 in Den Haag, in het centrum van de feestviering en in 1913 werd het eerste eeuwfeest van de onaf hankelijkheid feestelijk gevierd, een feestviering die ons niet -neer zo zou liggen. Verder zei de minister-presi dent dat het goed is achterom te zien, niet om ons te prijzen vcor wat ons volk heeft gepresteerd, maar om té leren uit wat het soms met vallen en opstaan werd .volbracht. De voorzitter van het alge meen werkcomité prof. dr. P. .1. Bonman, heeft vcor de sluiting van het officiële gedeelte door Prinses Beatrix, nog enkele me dedelingen gedaan; hij zei dat het niet om een feestviering maar orp een herdenking gaal onder het motto „Terugzien en vooruitzien". Er komt geen na tionale feestdag met sluiting van bedrijven of beperking van ver tier. De handeldrijvende midden stand kan in deze gerust, zijn» Ook wees hij erop dat er zo min mogelijk van bovenaf za! worden geregeld en dat hot comité bij voorkeur nationaal initiatief zal aanmoedigen. Prof. Bouman maakte melding van een aantal initiatieven.Hij noemde hét verschijnen van twee niet-officiële gedenkboe ken, de voorbereiding door uit geverijen aan leermiddelen, en geschenkuitgaven aan scholie ren, de toezegging van het Resi dentie-orkest voor een concert, gewijd aan Nederlandse muziek uit de tijd van Koning Willem I, de plannen voor een tentoonstel ling „150 jaar Nederlandse schil derkunst", de ontwikkeling van initiatieven in énkele gemeenten om te komen tot een herdenking, de plannen voor een manifesta tie „Van jachthoorn tot kamp vuur" eri „Vóór en na Waterloo'* te Nijmegen, een initiatief door een studiegroep van studenteit en afgestudeerden van de Vrije Universiteit te Amsterdam dat gebaseerd is op de mening dat het juist is bij de herdenking het log op de toekomst. gericht te houden, met name op Neder lands dienende functie in de in ternationale bijstand. Verder maakte prof. Bouman nog mel ding van enkele speciale post zegels en gedenkpenningen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1