Nieuw Russisch voorstel op de Geneefse ontwapeningsbesprekingen De „Anzoategui" in Braziliaanse handen E.E.G.-mi d isterr aad in Brussel zonder veel resultaten Betancourt over terrorisme in Venezuela De aanslag tegen president De GaulSe MET WEER WEERBERICHT HOOGWAfER ZON- en MAANSTANDEN BUISIWAN Bolletje/' DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5843 Westers commentaar: Propaganda u.5e DOET ER EEN SCHEPJE BOVENOP Toeslag op scheepsvracht vervallen Veroordelingen in Singapore Na de omwenteling in Irak PRIJSVERHOGINGEN AARDOLIEPRODUKTEN Frankering bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Satide Redactie adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,eer kwartaal: per maand f2,per week 48 et Lossm nrc et. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/fj Firma P. J. van 6e Sande te rerneuzen Artve»te«t?enr«« ner mm 16 et: minimum per advertentie f'2.40. Pnhrtek: KloIn„ Adsrer+onHo«. r*-A6ry advertenties)5 revels f 1,10 Tedere revel meer 22 et Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Biiroo,, van dit Rlad. 20 cent meer Inzending advertenties te s namiddags 2 linr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. 39' De Sow,jet-Unie heeft woens dag op de ontwapeningsconfe rentie te Genêve een ontwerp la ten circuleren voor een non- agressieverdrag tussen de lan den van het pact van Warschau en de staten van de NAVO. Volgens het voorstel, dat zes artikelen bevat en dat werd in gediend door de .Russische eer ste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Koez- netsov, zouden de leden van de twee allianties zich moeten ver plichten, zich te onthouden van agressie en het dreigen met ge weld, overeenkomstig de begin selen van het Handvest der Ver. Naties ook zouden zij, ingeval ergens de vrede wordt bedreigd, met elkaar overleg moeten ple gen over het treffen van geza menlijke maatregelen welke ge schikt kunnen worden geacht voor het tot stand brengen van een vreedzame regeling. In het debat op de conferentie heeft de Indiër-Arthur LalTeen 93 compromis voorgesteld tussen de Russische en de Amerikaanse opvatting omtrent het aantal in- pecties dat jaarlijks mag worden ingesteld naar seismische bewe gingen welke een gevolg van een kernproef zouden kunnen zijn. Lail stelde voor, dat de partijen tot een akkoord komen over een voorlopig aantal inspecties, dat aan het eind van een jaar kan worden herzien. Tevoren had de Amerikaanse delegatieleider, Foster,' verklaard dat de kloof tussen de standpun ten van het Westen en de Sow- jet-Unie over het jaarlijks toe gestane aantal inspecties welis waar smaller is geworden, maar ook dieper. Hij zei dat de Ver. Staten be reid zijn tot overleg over alle belangrijke kwesties die nog voor een akkoord over een ver bod op het nemen van kernproe ven moeten worden opgelost Amerika, zo voegde hij hieraan toe, heeft jn particuliere gedach- tenwisselingen al van zijn buig zaamheid blijk gegeven. In dit verband herinnerde Fos ter er aan, dat de Ver. Staten en Engeland hun eisen betreffende het aantal inspecties ter plaatse per jaar aanzienlijk hebben ver zacht. Het zelfde gold, onder ze ker voorbehoud, voor het aantal automatische waarnemingspos ten op Sowjet-gebied, waarbij het Westen met zeven genoegen wilde nemen. Andere concessies van Westelijke zijde waren het laten vallen van de eis, dat door mensen uit het eigen land be mande waarnemingsposten on der internationaal toezicht staan, en de bereidheid om met de Rus sen tot een akkoord te komen over bijzonder gevoelige militai re installaties, welke zich in het te inspecteren gebied zouden bevinden. Tenslotte had het Westen zich ook genegen ver klaard met een redelijke omvang van de eventueel te controleren gebieden. Volgens Foster hadden déze concessies echter niet ge leid tot tegemoetkomingen van Russische zijde. Een woordvoerder van de Britse afvaardiging verklaarde, dat het Russische voorstel inza ke een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van het pact van Warschau en de NAVO „een ze kere waaide kan hebben doordat daardoor de internationale span ning zou verminderen". De Zweedse delegatieleidster, mevr. Alva Myerdahl, heeft voor- DONDERDAG 21 FEBRUARI van. n.m Breskens 11.33 ïerneuzen 0.08 12.31 Hansweert 0.48 1.11 Walsoorden 0.58 1.21 VRIJDAG 22 FEBRUARI Deze foto toont het schip voor anker liggend voor het deltage- bied van de Amazone-rivier, op een vijftig kilometer van Maca- pa, de voornaamste plaats in het Braziliaanse gebied Amapa. Boven in de foto is een vleugel te zien van het vliegtuig, waar uit deze foto werd gemaakt. ENKELE OPKLARINGEN In de algemene luchtdrukver deling komt m'aar weinig ver andering. Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een rug van hoge luchtdruk, waardoor oceaanstoringen op grote afstand blijven. Een kleine storing boven Frankrijk trekt verder naar het oosten. Hier door krimpt de wind in ons land naar noordoost tot noord en wordt daarbij zwakker. De kans op enkele opklarin gen neemt iets toe, vooral in het westen en noorden van het land. Hier en daar zal echter ook nog wat lichte sneeuw vallen. De temperaturen blijven in de middag enkele graden beneden het vriespunt medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering- Plaatselijk opklaringen en hier en daar enige sneeuw. Zwakke tot matige wind tussen noordoos en noord. Lichte tot matige vorst. De Venezolaanse rebellen op het gekaapte Venezolaanse vrachtschip „Anzoategui" hebben geen verzet geboden toen Brazi liaanse functionarissen dinsdag aan boord van het vaartuig gin gen, dat ter hoogte van het eiland Maraca lag, aldus is van ambtelijke zijde in Belem (Noord-Brazilië) meegedeeld. De opvarenden van de „Anzoa tegui" werden ontwapend en vervolgens werd de Braziliaanse vlag gehesen. Er deden zich ZON op onder Febr. 21 7.45 18.03 22 7.43 38.05 23 7.41 18.07 MAAN Op ondei 14-48 16.01 17.20 hierbij geen incidenten voor. Gisteren zou, naar verder is meegedeeld, een groep van de Braziliaanse marine aan boord van de 3.227 ton metende Vene zolaanse vrachtvaarder gaan, waarvan de Venezolaanse rebel len zich vorige week woensdag hadden meester gemaakt. De be manning zal naar een Brazi liaans korvet overgebracht wor den en in Belem worden geïn terneerd. De 51-jarige kapitein van de „Anzoategui", Oscar Pe- reira, die een gevangene was van de opstandelingen, blijft aan boord van het schip in afwach ting van de komst van een nieu we door Venezuela gestuurde bemanning, die de „Anzoategui" naar Venezuela terug zal bren gen. gesteld een glijdende schaal toe te passen Inzake het aantal in specties ter plaatse naar ver dachte seismische bewegingen. Deze schaal zou moeten lopen van drie tot acht, resp. het hoog ste aantal dat de Russen en het laagste aantal dat de Amerika nen tot dusver willen overwegen. Voorts stelde mevr. Myerdahl voor, dat geen kernwapens be zittende mogendheden moeten worden uitgenodigd om tezamen een net van seismische stations te vormen ter controle van een eventueel verbod op het nemen van proeven met kernwapens. Tenslotte sprak de Zweedse af gevaardigde zich uit voor de op richting van een commissie, die de wetenschappelijke en techni sche aspecten van een dergelijk verbod moet onderzoeken. In af wachting van het resultaat van dit onderzoek zou de conferen tie moeten worden verdaagd. Omtrent haar voorstel voor een glijdende schaal ten aanzien van het jaarlijks toegestane aan tal inspecties ter plaatse merkte mevr. Myerdahl op, dat men wellicht het eerste jaar zou kun nen beginnen met drie inspecties en dan dit aantal geleidelijk op voeren. Ook zou men met een hoger aantal kunnen aanvangen en dit geleidelijk verminderen. Ten aanzien van het door haar voorgestelde net van waarne mingsposten zei de Zweedse af gevaardigde, zich beperkende tot de aan de conferentie deelne mende landen, dat er geschikte plaatsen daarvoor te vinden zijn in Brazilië, Canada, Ethiopië, In dia, Nigeria, Zweden en de VAR. Andere geschikte plaatsen zou men nog dichter bij de kernmo- gendheden kunnen vinden. Intussen heeft onderminister Koeznetsov ingestemd met een Indisch voorstel om het vraag stuk van de kernproeven op in formele bijeenkomsten van de 17-mogendhectenconferentie te bespreken. Koffie... gezelligheid. En BUISMAN doet er een schepje bovenop. Een De eerste bijeenkomst van de ministers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap na het échec van de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de gemeenschap is een aanwijzing geworden voor de gang van zaken in de nabije toekomst Twee dagen vergader den de ministers vpn Landbouw in Brussel zonder ook maar één beslissing te nemen van enig be lang over de werkèlyk grote aan de orde zijnde onderwerpen te nemen. Men nam wel besluiten, die het „door-regeren" in de gemeen schap mogelijk moeten maken. „Het leven is er uit", merkte een delegatielid op. De bijna kunstmatige opgewektheid van de Franse minister van Land bouw, Pisani, kon daar niets aan veranderen. De Franse minister gebruikte zelf tijdens de debatten al dan niet toevallig enkele En gelse termen. Dit ontlokte aan zijn collega's van de andere EEG-landen de opmerking, dat „Engels nog geen officiële taal van de gemeenschap is". Bijna opvallend werd overigens ver meden in de uiterst technische besprekingen over landbouw- schepje BUISMAN bovenop de koffie vraagstukken de datum 28 janu- maakt de smaak nog rijker. Dat is een arj Roemen. Op die dag sprak oude wijsheid, die veel jonge, gezellige Frankrijk namelijk definitief het huisvrouwen meekregen. veto over de BritSe onderhande- lingen uitsprak. Des te voelbaar- der echter was deze datum in de IF riSBj sfeer, waarin de besprekingen - SB werden gevoerd en die door geen MH enkel incident werd verstoord. Typerend voor de sfeer was de Hl WA discussie over de datum van de H M^A volgende vergadering van de mi- Sja. i Jsgk nisters van Landbouw. Op de IHnjiSHHi agenda van de ministerraad staan vier belangrijke nieuwe hoe u uw koffie ook ordeningen ter verdere uitbouw zet... met buisman van ^et gemeenschappelijke (oo po ede r k off ie) landbouwbeleid: n.l. voor de zui- (00k poederkoffie) gn het rundvieesj en de vaststelling van de criteria voor richtprijzen, een belangrijk Br. ie: eskens 'erneuzen Uansweert »Valsoorden v.m. 0.26 1.01 1.41 1.51 run 12.49 1.24 2.04 2.14 de echte eierbeschuit President Romulo Betancourt van Venezuela, die dinsdag voor een staatsbezoek in Washington is aangekomen, heeft woensdag tijdens een lunch, die hem door de Amerikaanse persclub werd aangeboden, verklaard, dat de communistische terroristen in Venezuela, die zich de laatste tijd aan een hele serie „extremisti sche en wanhopige daden" heeft schuldig gemaakt, niet door de bevolking van zijn land worden gesteund cn geholpen. De president gewaagde van de De Nederlandse rederijen die gezamenlijk een dienst onder honden op Gibraltar, Spaans- Marokko, Algerije, Tunesië en ovep hun vakbondleiders over gang van dinsdag j.l. de winter- toeslag op lading is .vervallen. „overdreven publiciteit", die de terroristen in het buitenland had den gekregen door het stelen van vijf schilderijen van een tentoon stelling van Franse kunst in Ca racas en het kapen van het vrachtschip „Anzoategui". Deza publiciteit geelt een ver wrongen beeld van de situatie in Venezuela, aldus president Betan court. Volgens hem zijn deze ter reurdaden commando-operaties, die door kleine groepen worden uitgevoerd welke absoluut geen hulp of steun van het Venezo laanse vein krijgen. De communisten zijn er niet in geslaagd invloed te krijgen in de vakbeweging en onder de land- bouwarbeiders, terwijl zij zelfs onder de studenten aan invloed inboeten. Zij zijn er, aldus president Be tancourt verder, op uit om in Venezuela een chaos te schep pen omdat dit land de voornaam ste olieleverancier voor de Ver enigde Stalen en de Westelijke wereld is en omdat zijn regering een krachtige houding heeft aan genomen tegen het bewind van Fidel Castro van Cuba en tegen het internationale communisme in het algemeen. 118 personen, die 2 dezer bij huiszoekingen welke in alle vroegte in Singapore werden uit gevoerd, waren aangehouden, zijn woensdag tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Onder de arrestanten bevonden zich leden van de „Barisan Soc:al- lis" en van uiterst-linkse vakbon den, Enkele journalisten werden ook gearresteerd en nu veroor deeld. onderdeel van het landbouwbe leid van agrarische produkten. Van Franse zijde verklaarde men dat van enig nieuw contact met „derde landen" over banden met de gemeenschap geen spra ke zijn, voordat het gemeen schappelijk landbouwbeleid zal zijn geregeld. Het was daarom ook minister Pisani, die aandrong op twee ministersvergaderingen in de komende twee maanden. De „vijf" stonden er maar één toe: op 20 en 21 maart. Maar nu il staat vast, dat geen' voldoende voorbereidingen kunnen worden getroffen om dan „spijkers met koppen" te kunnen slaan inzake de nieuwe verordeningen. Het bleek namelijk „niet mogelijk" voldoende vrije tijd te vinden voor de nationale ambtenaren om in het speciale landbouw- comité een verder debat vol doende voor te bereiden. In het bijzonder de Italiaanse minister van Landbouw, de heer Rumotr, bleek deze keer niet over genoeg ambtenaren te beschikken om het landbouwcomité meer daji één keer te laten vergaderen, dit ondanks de aandrang van zijn Franse collega Pisani. De Italiaanse minister maakte voorts ernstige bezwaren tegen het houden van ministeriële ver gaderingen, die voor de Italiaan se gedelegeerden de lange reis RomeBrusselRome met zich meebrengen indien er even ma gere resultaten van kunnen wor den verwacht als dit keer het geval is geweest. HOOG BEZOEK OP BRONBEEK Een beeld van het bezoek, dat H. K. H. Prinses Margriet dins dag aan Bronbeek heeft gebracht in verband met het 100-jarig be staan van het instituut. Op de foto zien we do Prinses temidden van haar gastheren. Een van de gevolgen van het uitblijven van besluiten is, dat het in feite uitgesloten is, dat in het bijzondex- voor graanproduk- ten dit jaar de eerste prijstoena- dering in de gemeenschap tot stand komt. Het besluit zou vóór 1 april moeten worden genomen. Aangezien de beslissing daar over vóór dé nieuwe oogst wordt genomen, betekent dit automa tisch een uitstel tot voorjaar 1964. Overigens weet men dit bijzondere geval in conferentie- kringen niet uitsluitend aan het mislukken van de Britse onder handelingen. Ook zonder deze ontwikkelingen waren al moei lijkheden verwacht van Duitse zijde. Anderzijds is juist daar door de politieke druk op de regering van de bondsrepubliek onder de huidige omstandighe den door het EEG-partners vrij wel weggevallen. Kenmerkend voor de bijeen komst was, dat een aantal klei ne routine-kwesties vlot en zon der moeilijkheden werd afge werkt. De ministers beperkten zich in feite tot één besluit van enige omvang: het verlenen van een bijdrage van 1.5 miljoen dollar aan de F. A. O. voor de bestrijd ding van mond- en klauwzeer itt Griekenlanden Turkije. Zoals een delegatielid opmerk te: „In feite was het de afgelo pen twee dagen alleen Frankrijk, dat van grote gemeenschapszin blijk gafI Het proces tegen de vijftien beklaagden, die voor het bijzon dere militaire gerechtshof in Parijs terecht staan in verband met de aanslag op het leven van president De Gaulle, in Petit Clamard, is verdaagd tot zater dag a.s., voor het oproepen van nieuwe getuigen. Nadat het hof had voldaan aan een verzoek der verdediging om de getuigen te horen over de schietpartij in Algiers op 26 maart vorig jaar, waarbij vol gens de verdedigers minstens honderd Europeanen door Fran se veiligheidstroepen zouden zijn neergeschoten, heeft de open bare aanklager ook verzocht nieuwe getuigen te mogen voor brengen. Op de zitting van woensdag Het Russische Rode Kruis heeft de internationale Liga van Rode-Kruisverenigingen ge vraagd, alles in het werk te stellen om „verdere volkomen ongerechtvaardigde onderdruk kingsmaatregelen tegen Iraakse burgers te voorkomen". Dit is dinsdag door het persbureau Tass bekend gemaakt. Inmiddels heeft het nieuwe staatshoofd in Irak, president Arif, in een vraaggesprek met het invloedrijke Egyptische blad „El Ahram" de berichten tegen gesproken, als zou president Nasser verantwoordelijk zijn voor het omverwerpen van het bewind van Kassem. heeft een door de verdediging voorgebrachte getuige verklaard door leden van de Franse vei ligheidsdienst met elektroden te zijn gemarteld. Hij legde daar bij een medische verklaring van drie Algerijnse doktoien over. Dit zou zijn gebeurd in Algiers in 1961, toen de veiligheidsdienst hem wilde dwingen de verblijf plaats van ex-generaal Salan, het voormalig hoofd van de O. A. S., bekend te maken. Salan werd vorig jaar april in Algiers gearresteerd en door een militair tribunaal in Parijs tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Het A. N. P. verneemt van be voegde zijde dat als gevolg van wijzigingen in de aanvoerprij- zen, vanaf heden de verkoop prijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten zuilen worden verhoogd. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huisbrandolie I gaan met 0,70 per 100 liter om hoog. Dunne stookolie en huis brandolie II worden ƒ0,60 per 100 liter duurder. De prijs voor petroleum voor verlichting en verwarming wordt met een halve cent per liter ver hoogd, t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1