PROVINCIAAL NIEUWS Het Delfts Madrigaalkoor te Axel Pauselijke onderscheidingen te Terneuzen en Sluiskil KERKDIENST De moord op Roger Ackroyd Vergadering afdeling Zaamslag der Z. L. M. 3?agiBa 2 DE VRÏfE ZEEUW WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 GOES VOGELWAARDE ZUIDZANDE TANKWAGEN RIJDT HUIS BINNEN DE UITBETALING VAN DE VERHOOGDE INVALÏDITEITSRENTE WINTERBLOEMKOOL IN ZEELAND VERLOREN GEGAAN De maandag door het minis terie van Landbouw gemelde mislukking van d.e winterbloem- .koolteelt als gevolg van de lang durige en, dikwijls strenge vorst is vooral voor de Zeeuwse tuin bouw een grote schadepost, want de laatste jaren heeft de teelt van winterbloemkool in Zeeland een grote opgang ge maakt. Het vorig jaar mislukte de teelt ook op verschillende be drijven maar desondanks werd er het afgelopen najaar toch meer uitgeplant dan ooit te- ■"voren, Alleen al op Walcheren wer den er 2Va miljoen planten van de winterbloemkool uitgezet en ook elders in Zeeland werd. dit produkt in het teeltschema op genomen zodat de mogelijkheid had bestaan dat er nog- nooit zoveel kool geweest zo.u zijn als dit jaar. Ongeveer vij-f jaar is het ge-. leden dat de opmars van de win terbloemkool in Zeeland begon. Namens de Zeeuwse Groente- telersvereniging werd. er veel selectiewerk verricht waarbij vooral, werd gelet op de. winter- vastheid. Hiermede zijp goede resultaten bereikt maar deze winter blijkt te streng te zijn voor .dit produkt, dat. op het veld de winter doorbrengt. Baar komt bovendien, nog bij; dat grote oppervlakten winter bloemkool volkomen opgegeten zjj», door de vogels die naar- voedsel zochten. Dikwijls was het ondoenlijk om eenden, dui ven. en ganzen, va» de velden, te houden. Ook uit andere deien van Europa komen berichten dat de winterbloemkooloogst verloren, is gegaan of zeer ernstige scha de heeft opgelopen. Voor Neder land. is Zeeland het belangrijkst® produkti-egebied van, v/inter- bloemkool. De laatste jaren werd dit produkt naar alle delen van het land verzonden in de oogsttijd die ligt rond eijjd april. Vergadering Landbouwschap afcl. Zeeland. Op de vorige week- gehouden gehouden vergadering van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap werd voer de 5e zittingsperiode tot voorzitter benoemd de heer J. \V. Schee-Ie te Zaamslag, en tot plv. voorzitter de heer M. D. den Hollander te Goes. Met 'de afdeling Zeeland van de B. O. V. A. L. werd overeen stemming bereikt over de tarie ven voor het seizoen 1963/1964. I-n overleg met de Rijksland- bouwvoorliahtingsdienst en de betreffende districtsraad werd besloten tot inschakeling van 4 nieuwe bedrijven voor de kost- prijsboekhouding van het Land bouw Economisch Instituut, alle gelegen in Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Besloten werd aan de Hoofd afdeling Akkerbouw van het Landbouwschap te verzoeken in overleg met. de juridische afde ling een ontwerp-verordening te willen opstellen voor de bestrij ding van de wilde haver, en, ge zien de- wens van het bedrijfs leven aldaar, na goedkeuring door de districtsraad voor Schouwen-Duiveiand, bij wijze van proef de vaststelling van deze verordening voor dit eiland aan te- vragen. De vergadering nam, met be langstelling kennis van een schrijven van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouw schap, waarin werd medegedeeld dat de voer het streekverbete- ringsgebied Eede afgegeven ont heffingen niet door het ministe rie van Landbouw en Visserij maar door het Landbouwschap zijn verleend. Besloten, werd voor deze com missie voor herbenoeming voor te dragen de voorzitter, de heer Ir. W. L. Harmsen te Goes, en de namens het Landbouwschap zitting hebbende leden, de heer ij, der Weduwen te Kerkwerve, R. J., Gnorden te Oud-Vossemeer en A- Serrarens te Ossenisse. Diploma-uitreiking; EHBO. Tijdens een zeer geanimeerde vergadering in, de bovenzaal van café Coropiet vond de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagde cursisten van de EH BO-afdeling Vogelwaarde. Hier bij waren onder meer aanwezig ,de loco-burgemeester, wethou der F. A. de Bakker van Vogel waarde, de docent van de cursus, dokter R. Buwalda, de instruc teur, de heer Van Aert en de oud-docent dokter Du Puy. De voorzitter van de afdeling, de heer J. van Deursen, toonde zich verheugd over het feit, dat de afdeling binnen een tijd van drie ja-ar nu al kan bogen op een aantal gediplomeerde leden Het Delfts Madrigaalkoor onder teidSng van Pierre van Hauwe gaf gisteravond tn de Hervormde kerk te Axel een uitvoering on der auspiciën van de Z-V.Ü. en de kunstkring ,,Van den vos Rei- n&erde"\ Het Delfts- Madrigaalkoor be staat uit meisjes van naar schat- ting 16.-—'20. jaar, en deze samen steling veroorzaakt natuurlijk een zekere beperktheid, zo niet in programma, dan toch in mo gelijkheden van uitvoering en m klankkleur. Dat de uitvoering van gistere» desondanks boeide is niet alleen te clanken aan het afwisselende programma, maar zeer zeker in de eerste plaats aan de wijze waarop-dit tot klinken werd ge bracht. 4 Het programma bestond u»t ebde onderdelen, waarvan naar hun aard het eerste, polifone werkjes uit de 16o en l?e eeuw, ons het beste beviel. Juist deze doorzichtige rpuziek, waaV het tot klinken brengen van het lijnen spel der afzonderlijke stemmen essentieel is, lijkt bij uitstek ge schikt voor vertolking door een meisjeskoor, met zijn heldere haast nuchtere timbre. Als was de intonatie niet overal vlekke loos en wilde het koor zelfs nu en dan zakken, als geheel maakte reeds dit gedeelte veel indruk door de zeer gedisciplineerde homogene en stijlvolle uitvoe ring. Het tweede programma-onder deel bevatte een werkje van Rurcell, dat misschien wat min der stijfjes had kunnen klinken, «terwijl de twee romantische lied jes waarschijnlijk speciaal in de plattelandsprogramma's worden opgenomen. Ons inziens waren ze voornamelijk opvallend door overbodigheid, terwijl de overge voelige uitvoering ervan dit slechts kan beklemtonen. Overi gens werden we in Brahms' Wie genlied getroffen door een fraaie sopraansolo, Over het artistieke nut van het derde programmapunt, volkslied- bewerkingen, kan men van me ning verschillen. Zeker is, dat het typisch volksliedachtige totaal verdwijnt bij een zo geacheveerde uitvoering van deze verfijnde, nu ■en dan zelfs geraffineerde be werkingen. Wé denken hierbij o.a, aan de Nederlandse liedjes in bewerking van v. Hauwe en speciaal aan de drie Congolese liederen, die toch wei veel van hun exotische rauwheid verloren. Even zeker is, dat we de groot ste bewondering hebben voor de prestatie, met de uitvoering van deze volksliedbewerkingen gele verd door Van Hauwe en zijn meisjes, een prestatie, slechts mogelijk dank zij grote ijver en toewijding van het koor, en alleen te bereiken onder ijzeren discipli ne en met groot vakmanschap van de dirigent. Vermeldenswaard is de expres sief voorgedragen altsolo in het Russische liedje „Vasubotu", en de uiterst knappe uitvoering van de beide Engelse liedjes in zeer moeilijke bewerking. pé pianobegeleidingen in som mige werkjes, in handen van Cock Paardekamp, vormde een bevredigende, zij het dan ook niet averal feilloze, steun. Het niet op de programma's vermelde onderdeel van het. ge- bodene, de conférences, waarmee Pierre van Hauwe de zang van zijn koor lardeerde, konden ons eigenlijk in het geheel niet beko ren. In de eerste plaats betwijfe len we het nut van uitleg bij uit te voeren muziek; bovendien deed naar onze smaak de oubollige, pseudo-populaire schoolmeester, achtige toon van Van Hauwe be paald afbreuk aan het ontegen zeggelijk overigens zo hoge peil van deze avond. D. van ruim zestig. Hij wenste de nieuw-geslaagden geluk en hü sprak de hoop uit, dat zij waar dige dragers van het insigne zul len zijn. Spreker wees verder op het grote belang van regelmati ge oefening om zodoende de pa raatheid op een steeds hoger peil te brengen. Hij bood vervolgens de docenten een geschenk onder couvert aan en hjj dankte het gemeentebestuur voor de steun, die de afdeling mag ondervin den. De loco-burgemeester reikte vervolgens de diploma's uit. In zijn gelukwens prees de heer De Bakker het werk van de nog jon ge afdeling, waarop het gemeen tebestuur trots mag zijn. Hij mocht constateren, dat de afde ling met veel animo werkt, ge tuige de behaalde resultaten bij wedstrijden en het flink aantal gediplomeerden.- Dokter Buwalda bracht de ge lukwensen over van de districts voorzitter, dokter J. Hermans, die verhinderd was deze bijeen komst bij te wonen. Hij wees er op, dat voor het behalen van het diploma wilskracht en doorzet tingsvermogen nodig zijn. Hij onderschreef het grote nut van de oefenavonden, maar nog be langrijker vond hij het deelne men aan wedstrijden, waarbij men gedwongen wordt in het publiek te werken en zelfstandig beslissingen te nemen. Alleen op deze wijze krijgt men de nodige zekerheid, die toch no,dig is om later praktische hulp te kunnen bieden. Instructeur Van Aert betreur de het dat velen de waarde van de EHBO nog niet beseffen. Vooral op die plaatsen, waar niet direct een dokter te berei ken is, achtte hij geoefende EHBO-ers een dringende nood zaak. Ook kapelaan J. Bi'ooümans bracht zijn gelukwensen over. Waar alle mensen een dienende taak hebben, wees hij op het mooie daarvan in het EHBO- werk, dat zich richt tot de mens in nood en zodoende sterk aan spreekt. Namens de cursisten dankte mej. M. Uitterhoeve de docenten en het bestuur. Zij gaf de toezeg ging, dat de junioren-groep alle krachten zal inzetten om de vorig jaar op de districtswed strijd veroverde wisselbeker te behouden. Na alle ernst ging het er in het hierna volgende gezellig sa menzijn bijzonder vrolijk aan toe. De namen van de geslaagden zijn; R. Hayette, P. van Goet- hem, M. Dobbelaar, M. Verbrug- gen, W. Remorie, W. Hayette, allen te Boschkapelle; C. Verras- sel, M. Uitterhoeve, L. Jonk- heijm, M. Jacobs, L, Lambert, allen te Stoppeldijk; T. van Belle, M van Assche, M. de Koning, alien te Hengstdijk; M. van Denderen te Kruispolder; zr. Mariana (A. Smeekens) en zr. Leonarde (M. Schuurmans). te Lamswaarde. Própaganda-avond E.H.B.O. De afdeling Zuidzande van de Koninki. Nederi. Vereniging voor Eerste Hulp Bi.i Ongelukken hield in—de zaal van hotel „De Rode Leeuw" alhier een propa- ganda-feestavond, waarvoor een grote belangstelling bestond. De voorzitten de heer J- van de Liuijster, kon in zijn openings woord o.m. welkom heten burge meester H. P. Everwijn, dokter en mevr.. De Jong uit Oostburg, de wijkverpleegsters van hef Groene Kruis uit Zuidzande en Oostburg, terwijl verder ook een groot aantal vertegenwoordigers van E.H.B.O.-afdelingen uit de omliggende gemeenten van hun belangstelling blijk gaven en van zelfsprekend ook de talrijke in woners uit Zuidzande. Na de opening was het woord aan burgemeester Everwün die met een korte toespraak de E.H.B.Q.-diploma's uitreikte aan de geslaagde cursisten. Spreker zeide een hoge waarde toe te ken nen aan dit diploma, hetwelk al leen kan worden bereikt door het leveren van een behoorlijk stuk werk in de vrije tijd, welk werk dan nog geheel geschiedt tn het belang van de gemeenschap en om anderen te kunnen helpen. De namen van de geslaagden zijn: de heer J. Bouwens, de heer en mevr. W. Cappon—Luteijn te Cadzand, de heer J, Cappon, de heer F. Dekker te Nieuwvliet, mej. M- Goedegebuur, mevr. E. Langedijkv. d. Wende te Oost burg, mevr. Leegsm.a—van Hoe velaken, mej. A. S. Luteijn, mej. S. Luteijn, de heer P. Manhave, mevr. Van Mellede Hullu en mevr. E. RisseeuwRosendaal. Voorts konden ook nog aan vijf personen een verlengd diploma worden uitgereikt, t.w. aan de da mes S. Risseeuwde Ridder, M. VerplankeDierkx en M, de Kramer en aan de heren J. Cas- teleijn en J. Schouten. Na de diploma-uitreiking werd nog gesproken door de heer Ale- wijnse uit Oostkapelle, die zijn grote vreugde er over uitsprak, dat Zuidzande thans weer een krachtige afdeling in 'net lande lijk verband is geworden. Hierna werd het feestprogram ma afgewerkt, dat bestond uit verschillende toneelstukjes, die op leuke wijze op de plan-ken werd gebracht en muziek ge bracht door een bandje onder lei ding van Tonie van de Luijster. Na de pauze werd nog een pro pagandistisch woord gesproken door de secretaris der afdeling, de heer H. Goedegebuur, terwijl ook de gehouden verloting ec-n behoorlijk succes werd. Na afloop bjeef men nog ge ruime tijd in een gezellig samen zijn bijeen. Op het internationaal bekende kruispunt Susterzeel bij Horn, ten noorden van Roermond, is maandagmiddag een grote, uit België komende tankwagen, wel ke na plotseling remmen in een slip geraakte, van de weg afge reden en jn de kamer van een nabijgelegen huis tot stilstand stand gekomen. Hoewel de truck geheel in de kamer verdween, liep de chauffeur slechts onbe duidende schrammen op. Wegens zijn vele en langduri ge werkzaamheden op katholiek- maatschappelijk terrein heeft Paus Joannes XXIII door bemid deling van pastoor-deken J. A. A. van Meehelen van Terneuzen de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice tooegekend aan de heer Jos. d'Hont. De uitreiking hiervan had gisternamiddag ten huize van de heer d'Hont plaats. De pastoor-deken was vergezeld van zijn beide kapelaans A. Krij- nen en A. Jespers, de leden van het Kerkbestuur, de heren M. Ha- mann en Alb.'IJsebaert, en als vertegenwoordiger van vele ka. tholieke verenigingen de heer F. Hagenaar. Voor de -heer d'Hont en zijn ge zin betekende dit een dubbel feest omdat hij op dezelfde dag 50 jaar werd. Sedert 1956 is hij lid van het R. K. Kerkbestuur en meer dan 20 jaar cantor op het R. K. zangkoor. Gedurende een even- lange periode bekleedt hij de functie van secretaris der afd. Terneuzen van de Katholieke Ar beiders Beweging en was hij mede-oprichter van de afd. Ter neuzen van „St. Franciscus", de Bond van het R- K. kantoor- en winkelpersoneel. GERBF. GEMEENTE (VJooswi)kstvaat) Donderdag 21 februari Terneuzen: 3 uur Huwelijksbe vestiging door ds D. L. Aan- geenbrug, van Rijssen; 7 uur ds D. L. Aangeenbrug, van Rijssen. In het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum Terneuzen Sluiskil vertegenwoordigt hij de K.A. B. en het Wit-Gele Kruis, terwijl hij daarbij nog vervult het seretariaat van de afd. man nen der Terneuzense Katholieke Actie en het algemeen secretari aat dezer vereniging. Het inrich ten en bijhouden van de parochie- documentatie heeft de heer d'Hont zich bovendien nog tot taak ge steld. Onderscheidingen te Sluiskil. Tijdens de jaarvergadering van de K. A. B. te Sluiskil overhandig de de geestelijk adviseur, de Z. E. pater Deocharus de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice aan de heer C. van Pas- sel, die even te voren uit handen van de diocesane secretaris, de heer C. van Eeden, hef gouden kruis van verdienste in ontvangst mocht nemen wegens zijn 40-jarig lidmaatschap. Tevens herdacht de heer Van Passel gisteren zijn zil veren jubileum als penningmees ter der plaatselijke K. A. B., ter wijl hij ruim 25 jaar kassier der Centrale Volksbank te Sluiskil is. Gedurende 10 jaar vervult hij het penningmeesterschap van de parochiële armenzorg te Sluiskil en is na de bezetting vrijwel on afgebroken lid van de gemeente raad te Westdorpe, zulks namens de katholieke arbeiders. Het gopden kruis van verdien ste wegens het 40-jarig lidmaat schap ontvingen te Sluiskil ook de heren G. Lauret en P. Luyckx. De heer E. Schelstraete werd onderscheiden met het zilveren insigne der K. A. B. wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. D»or AGATHA CHRISTIE 83) Hij zei verder niets, maar ge baarde dat iedereen plaats moest nemén. Terwijl ze dat deden ging de deur opnieuw open en kwa men er nog twee personen bin nen, die dicht bij de deur gingen Zitten- Het waren Parker en de huishoudster. „We zijn voltallig," zei Poirot. Er sprak voldaanheid uit zijn stem en ik zag hoe over de ge zichten van allen, die aan de an dere kant van de kamer zaten, een uitdrukking van onrust gleed. Het leek of ze in een val zaten die was dichtgeklapt. Poirot las gewichtig van papier af „Mrs Ackroyd, miss Flora Ackroyd, majoor Blunt, mr Geof frey Raymond, mrs Ralph Paton, John Parker, Elizabeth Russell". Hij legde het papier op tafel. „Wat hetekent dit allemaal?" begon Raymond. „De lijst die ik zo juist heb voorgelezen", zei Poirot', „is de lijst van verdachte personen. Eik van de aanwezigen heeft de kans gehad mr Ackroyd te vermoor den..." Met een kreet sprong mrs Ack royd op. „Dit is afschuwelijk", jammer de ze. „Ik wil liever naar huis". „U kunt nu niet naar huis, ma. dame", zei Poirot streng. „Eerst moet u luisteren naar wat ik te zeggen heb". Hij zweeg even, schraapte toen zijn keel. „Ik zal bij het begin be ginnen. Toen miss Ackroyd me verzocht de zaak te onderzoeken ben ik met onze goede dokter Sheppard naar Fernly Park ge gaan, Ik liep met hem over het terras, waar me de voetafdruk ken op de vensterbank werden getoond. Vandaar nam inspecteur Raglan me mee over een pad dat. naar de oprijlaan voert. .Mijn oog viel op een klein tuinhuisje, dat ik grondig doorzocht. Ik vond twee dingen een stukje geste ven katoen en een ganzepen. Dal stukje katoen deed me onmiddel lijk denken aan de schort van een dienstmeisje. Toen inspecteur Raglan me zijn lijst van de bewo. ners van het huis liet zien, viel het me onmiddellijk op, dat een van de dienstmeisjes Ursula Bourne -- geen alibi had. Vol gens haar eigen verhaal was ze van half tien tot tien uur in haar slaapkamer geweest. Maar als ze toen eens in hot tuinhuisje was geweest? In dat geval moest ze daarheen zijn ge gaan om iemand te ontmoeten. Nu weten we van dr Sheppard dat die avond een onbekende op het terrein was geweest de man die hij bij 't hek was tegen gekomen, Op het eerste gezicht leek het, dat ons probleem was opgelost en dat de vreemdeling naar het tuinhuisje was gegaan om Ursula Bourne te ontmoeten. Ik was er vrijwel zeker van dat hij er geweest was, omdat ik die ganzepen daar vond. Dat deed mij denken aan iemand die ver slaafd is aan verdovende1 midde len en deze gewoonte aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan had aangenomen, waar „sneeuw" snuiven meer voor komt dan in dit land- De man die dr. Sheppard tegenkwam had een Amerikaans accent, dus dat klop. te met mijn vermoeden. Maar de tijd klopte niet. Ursu la Bourne kon niet voor half tien naar het tuinhuisje zijn gegaan, terwijl de man daar enkele minu ten na negenen moest zijn aan gekomen. Ik kon natuurlijk aan nemen dat hü daar een half uur had gewacht. Het enige alterna tief was dat er die avond in het huisje twee afzonderlijke ont moetingen hadden plaats gevon den. Eb bien, zodra ik van die veronderstelling uitging,' ontdek te ik verschillende gewichtige feiten. Ik hoorde dat miss Rus sell, de hulshoudster, die morgen bij dr Sheppard was geweest en veel belang had gesteld in even tuele genezing van slachtoffers van verdovende middelen. Dat in verband brengende met de ganze pen, nam ik aan dat de man in kwestie naar Fernly was geko men orrl de huishoudster en niet om Ursula Bourne te ontmoeten- Maar met wie zou Ursula Bourne dan een rendez-vous gehad kun nen hebben? Ik behoefde niet lang te twüfelen. Eerst vond ik een ring een trouwring met „Van R," en een datum erin gegraveerd. Toen ontdekte ik dat Ralph Paton om vüf minuten voor halftien het pad naar het tuinhuis was afgelopen en ook, dat diezelfde middag, in het bos dichtbij het dorp, Ralph Paton en een onbekend meisje samen een onderhoud hadden gehad.'Nu had ik mijn feiten keurig gerang schikt Een geheim huwelijk, een verloving die op de dag van de tragedie werd bekend gemaakt, het stormachtige gesprek in het bos en de afspraak voor een ont moeting die avond in het tuin huisje. Dit bewees, dat Ralph Paton en Ursula Bourne (Paton) de sterkste motieven hadden om mr Ackroyd uit de weg te ruimen. En nog iets anders werd me on vernacht duidelijk: dat het niet Ralph Paton kon geweest zün dir om half tien met mr Ackroyd ir diens studeerkamer was. En nu komen we aan een der en buitengewoon belangwek kend aspect van de misdaad. Wi was om half tien bij mv Ackroy in de kamer? Niet Ralph Pato- want die was met zijn vrouw hef. tuinhuis. En ook niet Charl Kent die al vertrokken wr Maar wie dan? Ik'stekje jpeze" de vraag; was pr wel iemand hem?" Porojt boog zich vooroyr gooide er die laatste woord' triomfantelijk Uit en leupde tr woej- achterover met het air v iemand dje een voltreffer hei geplaatst. (Wordt vervolgd) aangenomen zal worden, tot vreugde van de paardefokkers. De voorzitter bes'kyt zijn ope ningsrede met de woorden: Laar- ons dan allen werken en strij- den, naar het licht, in de kracht van God, die ons Zijn hulp heeft toegezegd. Laat Hem besturen waken, 't is wijsheid wat Hij doet. Zo zal Hij alles maken oat g'U verwonderen moet. Maandagmiddag werd in „Het Wapen van Zeeland" een ver gadering, van de Afd. Zaamslag der Z. L. M. gehouden, welke druk bezocht was. De Voorzitter, de heer J. J. de RegtDekker, verwelkomde de aanwezige le den, in 't bijzonder de nieuwe leden, die voor de eerste maal aanwezig waren. In zijn openingswoord herin nerde hü aan zün begroetings rede begin 1962, welke hij be sloot mét de woorden „op de Heer moet gij vertrouwen, zal slagen wat gp; doet. 1962 is voor de land- en tuin bouwers een gezegend jaar gé wordén, zoals wü dat de laatsfe jaren, niet meer gekend hebben, al liet het zich in 't voor jaar, wegens de koude en don kere dagen, niet zo mooi aan zien, toch is alles buiten ver wachting ten goede gekomen. De veldprodukten granen, peulvruchten en aardappelen hebben abnormaal hoge op brengsten gegeven, met stijgen de prijzen. Het vlas is duurder verkocht dan voorgaande jaren, zodat dit produkt weer begint op te leven. Gehoopt wordt dat de teeltpre mie, zoals bij onze buurlanden, nog eens werkelijkheid zal wor den. De luzerne- en graszaadteelt, hebben goede opbrengsten gege ven.- Beide hebben een goede perspectief vobr vruchtwisseling en grondverbetering. De fruitteelt gaat in onze ge meente, een grote uitbreiding tegemoet. Vele jongeren schake len over op de fruitteelt. Omschakeling op produktieve bedrijfsvórming, kan een goede ontwikkeling in de landbouw be vorderen, want hoogwaardige land- en tuinbouwproclukten, die veel zorg en bekwaamheid ver eisen, zullen het best hun weg Vinden naar de consument. Wat de opbrengsten van de suikerbieten betreft, is dit voor vele telers een teleurstelling ge worden, Men verwacht voor 196" een verminderde uitzaai, ten eer ste wegens de verhoogde stij ging van de onkosten, en ten tweede door de verminderde ar- beidsbezétting. Oiis streven moet wezen, om zoveel mogelijk arbeiders voor de landbouw vast te houden willen wij door de geweldige uitbreiding van de industrie, nog over een vaste kern kunnen be schikken. De arbeid in onze land- en tuinbouwbedrijven, zal steeds duurder en schaarser worden. De technische ontwikkeling gaat ih versterkte mate door en wü zullen steeds meer tot me chanisatie in de land- en tuin bouw móeten overgaan. Door rationalisatie en mecha nisatie én burenhulp zün nog grotere arbeidsbesparingen te bsroikon Wat dé E. E. G. betreft, hopen wij dat er spoedig een volledig verenigd Europa tot stand zal komen, hetgeen ten goede zal komen aan onze land- en tuin- bouwprodukten. De -Belgische regering heeft "eindelijk: medegedeeld, dat ze geen bezwaren meer heeft tegen de indijking van het land van Saeftinge. Vermoed wordt dat onze' regering nóg wel enige ja ren zal wachten, om dit werk ui te voeren. De wet Vervreemding Land bouwgronden is met 1 januari 1963 opgegeven. Gehoopt wordt dat het' voor de pachter geen moeilijkheden zal brengen. Door de L. M. en de C. B. T. B. js een bureau voor grond-, nacht- en taxatiezaken opge richt, waar grondbezitter en -ge- ruikers inlichtingen kunnen be- T«men over onteigeningen en itbreidipgsplannen enz. Op aandringen van de Z. L. M. ebben de Prov. Staten besloten, rit eindelijk alle onrendabele 'Ongeslote» zullen worden op t electrische net van de P, Z. MM. Ook qp, het gebied van de wa- leiding worden vorderingen naakt, zodat binnenkort de 1i aansluiting voltooid zal 'n. Spreker.-, hoopt dat dë inge- ndc motie in de Tweede Ka- er, tot.opheffing van het cou- .jeerverbod van peardestaarten, Na vaststelling der notulen volgde de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, de heer A. DeesDees, welke on der dankbetuiging werden goed gekeurd. Het financieel verslag sloot met een flink batig saldo. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren Jac. van Hoeve en M. Boogerd werden herkozen evenals de periodieke"'af tredende kringbestuursleden de heren J. J. de RegtDekker en A. Dees. Hierna verwelkomde de voor zitter de inmiddels ter vergade ring gekomen mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen-secre taris der Z. L. M„ die een lezing hield over „Het Landbouwbe leid", gevolgd door een causerie over „Reisindrukken uit Joego slavië". Na de herkozen bestuursleden en kringbestuursleden te hebben gelukgewenst met hun herbe noeming en dank te.bghhen., be tuigd voor de welkomst.xvoo.rden van de voorzitter, ving de heer Schlingemann op de hem beken de wijze uitgesproken rede over het landbouwbeleid van minister Marijnen, waarin hij liet uitko men van welk intens belang het is, dat de E.E. G. slaagt, waar door de uitvoer van onze land en tuinbouwprodukten tot een ongekende bloei zal komen tegen zeer lonende prijzen, mits onze produkten aan de top blijven staan en iedere export gerekend, kan worden van extra verzorg de kwaliteit te zün. Onze voornaamste afnemer van onze produkten is West Duitsland, maar het is te voor zien dat de export naar onze Benelux-partners en andere E. E. G.-landen belangrijk zal toenemen. Laten wij ons niet blindstaren op de industriële ontwikkeling van Nederland, voor land- en tuinbouw en zuivelprodukten is nog een goede toekomst wegge legd, al zullen nog tal van pro blemen in de toekomst zijn op te lossen. Nadat de voorzitter de heer Schlingemann dank had betuigd voor zün interessante rede, die aller belangstelling had, werd Gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen waarvan een ruim gebruik werd.gemaakt. De gestelde vragen werden door de heer Schlingemann uit voerig beantwoord. Hierna verenigden de aanwe zigen zich aan een welverzorgde koffiemaaltijd, tijdens welke de jonge dames, die zo bereid willig waren behulpzaam te zijn bij de verzorging van de maal tijd, een geschenkje aangeboden. Na afloop van de maaltijd werd door de heer Schlingemann nog een causerie gehouden over zijn reisindrukken uit Joegosla vië, welke causerie door het ver- nen van kleurendia's werd toe gelicht, waarna de voorzitter c]e vergadering sloot met een woord van dank tot alle aanwezigen, Op 1 mei hoopt ,de Sociale Verzekeringsbank gereed te zijn met alle betaalbaarstellingen' van de nieuwe uitkeringen, waarop ongeveer 80.000 invali den aanspraak maken op grond van de op 1 januari j.l. van kracht geworden interimwet iij- vaiiditeitsrentetrekkers. In do loop van maart zal voor alle ge huwden in deze categorie het juiste uitkeringsbedrag be rekend zijn en betaalbaar wor den gesteld. In ,de eerste helft van april volgen de resterende groepen, met uitzondering van degenen die pensioen, verlengd ziekengeld of inkomen uit ar beid hebben. Deze Iaatsten ont vangen- de uitkering vöör 1 mei.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2