O Russische troepen verlaten Cuba Prinses Margriet bij viering 100-jarig bestaan Bronbeek De „Anzoategui naar Braziliaanse haven Communiqué van E.V.A.-ministerraad Noodweer in Italië eiste slachtoffers HET WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse organisatie stuurde Nederlandse scholier vervroegd terug Radio De Koek Bijzondere verjaar spar tij voor prinses Dina PRINS BERNHARD NAAR AFRIKA Hankering bQ abonnement: Terneuzen Wreoteur-HooMrertaotetiT I. van de Sande Redactie adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummex 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand f2.—: oer week 48 et f ,ns<!e nrs f) et. DE VRIJ WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5842 Versebijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adwertenttenrtte oer mtn 16 et: minimum per advertentie f2.40. Rubriek: ffleinp AdvprteoHee bezels, advertenties): 5 oeeeis f 1.10 Tedpre re»el meer 22 et. Kleine Advertenties btf vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 eent meer Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Van diplomatieke zijde in Washington is vernomen dat de Sowjet-Unie de Ver. Staten ervan in kennis heb ben gesteld, dat verschei dene duizenden Russische militairen, die nog steeds op Cuba zijn, de komende drie weken zullen worden teruggetrokken. Volgens een schatting van de Amerikaanse regering hebben de Russen nog rond 17.000 man op Cuba. Hierbij zijn drie ge vechtsgroepen. De rest bestaat uit technici en eenheden, die de Cubaanse strijdkrachten ver trouwd moeten maken met de moderne wapens. De Russen zullen voor 15 maart teruggetrokken worden. Het Russische besluit Is in de loop van maandag ter kennis van de Amerikaanse regering gebracht en wel langs de norma le diplomatieke weg. Men wees er in Washington op, dat het besluit van de Rus sen in overeenstemming is met de boodschap, die Chroesjtsjov op 20 november van het. vorig jaar aan Kennedy heeft gezon den. Hierin zei de Russische premier dat de troepen, die nog op Cuba waren, te zijner tijd teruggetrokken zouden worden. In diplomatieke kringen in Washington werd meegedeeld, dat de Russen niet hebben laten weten hoeveel man er precies teruggetrokken zal worden. Ook hadden zij niet gezegd of het ging om de terugtrekking van de gevechtstroepen of de techni ci. De drie gevechtsgroepen op Cuba zijn in totaal 5.000 man Prinses Margriet heeft gister morgen, vergezeld door jonk- vrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van de Koningin, en luitenant- kolonel H. Schaper, chef van het militaire huis van de Koningin, een bezoek gebracht aan het Ko ninklijk militair invalidenhuis „Bronbeek" in Arnhem, dat hon derd jaar bestaat. Twee klein kinderen van een der Bronbe kers, de tienjarige Wimpie en de twaalfjarige Slska Jekel uit Zwolle, boden de Prinses, die ge kleed was in een blauw ensem ble, witte orchideeën aan. Op hun blote voeten hadden beide kinderen met spanning gewacht op dit moment. Het waren Am- bonese kinderen, die de Prinses in de klederdracht van hun vólk deze bloemenhulde brachten. De commandant van „Bron beek", brigade-generaal titulair A. van Santen, sprak in het trappenhuis van het gerestau reerde gebouw een welkomst woord. Hierna legden twee be woners van het tehuis, de 87- jarige X van Dijk en de 72-jari- ge J. Samuels, een krans bij het 1.1 Lil IÏIUJUI' VORST HOUDT AAN Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een depres sie bij Noord-Noorwegen is het hogedrukgebied boven Zuid- Scandinavië verder in betekenis afgenomen en heeft het zwaar tepunt zich naar West-Rusland verplaatst. Aangezien de lucht druk boven Frankrijk en het Alpengebied echter laag is, blijft het komende etmaal een zwakke tot matige wind uit het noord oosten waaien. Hiermede duurt de aanvoer van koude lucht voort. Uit de overdrijvende wol kenvelden zal slechts op enkele plaatsen wat sneeuw vallen, maar ook zullen hier en daar opklaringen voorkomen. In de ochtend komt nog plaatselijk mist voor en zal de vorst over wegend matig zijn, terwijl in dc middag de temperaturen tot even beneden het vriespunt zul len oplopen. medgedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind. Hier en daar een opklaring en slechts op enkele" plaatsen wat sneeuw. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Matige, in de middag lichte vorst, WOENSDAG 20 FEBRUARI v.m. n.m Breeskens 10.53 11-25 Terneuzen 11-28 Hansweert. 0.08 12.40 Walsoorden 0.18 12.50 DONDERDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m Breskens 11.33 1156 Terneuzen 0.08 1251 Hansweert 0.48 1.11 Walsoorden 0.58 1-21 ruiterstandbeeld van Koning Willem III, de stichter van „Bronbeek". Deze plechtigheid werd gevolgd door het bevorde ren tot korporaal titulair van twee Bronbekers,'de 72-.iarige X W. van Loenen en de 77-jarige X A. van der Linde, die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt tijdens hun jarenlange verblijf in dit tehuis, de eerste als hulpportier, de tweede als or donnans. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, lief in zijn toe spraak uitkomen, dat „Bron beek", waarvan de verzorging destijds werd opgedragen aan het ministerie van Defensie, hem na aan het nart ligt. De minister zei veel waardering te hebben voor de goede zorgen van de commandant en zijn per soneel. Voor haar toegewijde ar beid in het hospitaal Van het te huis, waar ze hoofdverpleegster is, ontving zuster W. van Gent uit handen'van de minister de haar bij K-B. toegekende ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Het bezoek van de Prinses werd na een rondgang door het gerestaureerde gedeelte van het gebouw besloten met een recep tie, waarop een door Geurt van Dijk geschilderd portret van ge neraal Van Santen werd onthuld. Dit schilderij krijgt éeü plaats naast dat van de eerste com mandant van „Bronbeek", luite nant-generaal Smits. Tijdens een gala-ontvangst, die aan het bezoek van de Prin ses vooraf ging, werden ver scheidene geschenken aan „Bronbeek" aangeboden. Daarbij waren twee witte pauwen, ge schonken door het provinciaal bestuur van Gelderland. sterk. Men neemt echter aan, dat de gevechtsgroepen wegge haald zullen worden, want Washington heeft juist tegen aanwezigheid van deze troepen op het eiland grote bezwaren. Vóór deze Russische reactie had den de Amerikanen er langs di plomatieke weg bij Moskou op aangedrongen een datum te noe men voor terugtrekking van de Russische troepen. Jemenitische soldaten in Beihan .Dinsdag is te Londen van ge zaghebbende zijde vernomen dat een vijftigtal leden der Jemeni tische republikeinse strijdkrach ten, na een schermutseling met militairen van imam El Badr, op het gebied van het emiraat van Beihan,, dat .deel uitmaakt van de Zuïdarabische staten- oond, zijn doorgedrongen. De Britse regering beraadt zich thans over de hierin te vol gen gedragslijn. Groot-Brittan- hië heeft zelf geen diplomatieke vertegenwoordiger meer in de Jemenitische hoofdstad Sanaa, die in handen der republikeinen is. Zijn belangen worden aldaar door de Verenigde Staten be hartigd Eén van de mogelijkheden om dit geschil uit de wereld te hel pen, zou bestaan uit het met ge weld verwijderen van de vijftig republikeins-Jemenitische mili tairen van het grondgebied van Beihan. Aanhanger van Tsarisme veroordeeld Volgens de „Kazakhstan Praw- da" heeft een rechtbank in de Kazakse Sowjet-republiek de leider van een godsdienstige secte, de ware Orthodoxe Kerk, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zijn vol gelingen verboden had kranten te lezen, naar de radio te luiste ren, bioscopen te bezoeken en hen voorts had opgewekt ver kiezingen te boycotten en geen dienst in het leger te nemen. Volgens het blad was de man. Noordstraat 102 - Telefoon 8120 Terneuzen Leider opstandelingen op „Anzoategui" seint aan ANP te Paramaribo De correspondent van het A. N. P. te Paramaribo had zon dag aan de leider der opstande lingen van het gekaapte Vene zolaanse schip „Anzoategui" telegrafisch verzocht om bijzon derheden over het gebeurde met het schip. Dinsdagmiddag antwoordde de leider, Wismar Medina Ro- jas: „Wij zijn van plan naar Brazilië te varen en daar poli tiek asiel te 'vragen. Toestand aan boord is normaal. Onrust in Columbia De vervoerders van koffie in het westen van Columbia zijn in staking gegaan en blokkeren de wegen die de westelijke havens met het centrum van het land verbinden. De vrachtrijders eisen een verhoging van de ver- voersprijzen met 60% {de re gering had onlangs een ver hoging van 30% toegestaan). Ook de koffieplanters in het gebied van Quindio zijn in sta king en hebben al hun perso neel ontslagen in afwachting van een besluit van de regering in zake verhoging .van de koffie prijzen. De planters hebben de handelaren in Armenia, de hoofdplaats van deze koffie- streek, verzocht hun winkels te sluiten. De politie- en het leger de 33-jarige Sergei Kasjirin, een zijn in staat van paraatheid ge- aanhanger van de monarchie", bracht., Prinses Dina, ue ex-, echtgenote van koning Hoessein van Jordanië die in 195' van haar scheidde, en die sinds dien nooit de gelegen heid kreeg haar doch tertje prinses Alia te zien, heeft uiteindelijk toestemming gekregen om naar Amman te komen. Zij heeft in de Jordaanse hoofdstad, o.m. het verjaardags partijtje ter gelegen heid van de 7do ver jaardag van prinses Alia, bijgewoond. We zien haar hier staande rechts, naast koning hoessein. Links slaat prinses Moena, de hui- 1 dige echtgenote van de koning, met voor S3 haar zittend het klei-' ne prinsje Abdullah, de zoon van koning Hoessein en prinses Moena. In het midden, aan de tafel zittend, de jarige prinses Alia, uitgezonden om de gekaapte Venezolaanse vrachtboot „An zoategui" naar een Braziliaanse haven, mogelijk Belem, te be geleiden, waar de rebellen aan boord van het Venezolaanse schip politiek asiel zullen krij gen. De ministers van de Europese Vrijhandels Associatie hebben hun ambtenaren dinsdag op dracht gegeven details uit te werken voor de afschaffing van alle tarieven op industriële pro- dukten binnen de E. V. A. in 1966, aldus een verstrekt com muniqué. De ministers hebben zich op nieuw gesteld achter hun doei zoals vastgelegd in de inleiding van het verdrag van Stockholm, om samen te werken ter bevor dering van de vorming van een grote uniforme Europese markt, die naar buiten gerióht zou zijn, zo wordt in het communiqué gezegd. Op het ogenblik moet het echter de taak van de Vrij handels Associatie zijn een nieu we stimulans aan de handel te geven door voort te gaan met de afschaffing van de tariefmuren tussen ,de leden. „In verband hiermede zijn de ministers het eens geworden over de grote lijnen van de toe komstige ontwikkeling van de E. V. A. Zij hebben de. perma nente vertegenwoordigers op dracht gegeven een actiepro gramma voor te bereiden dat een kracht zal worden nadat een nieuwe vergadering van de mi nisterraad hieraan haar goed keuring zal hebben gehecht. Deze vergadering zal op 9 en 10 ZON op onder Febr. 20 7.47 18.02 21 7.45 18.03 22 7.43 18 05 23 7.41 18.07 MAAN Op ondei 5.29 6 21 7.04 7.41 13.46 14.48 16.fr 17.20 Gistermorgen is Z. K. H. Prins Bernhard. vergezeld door zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geertsema, met de regerings- Friendship vertrokken voor een reis van enkele weken door Centraal-Afrika. De Prins reist via Khartoem naar de republiek Tsjaad en de Centraal-Afri- kaansa republiek. Medio maart wordt de Prins in ons land terugverwacht. Prins Bernhard gaat een sa fari maken door de twee nieuwe staten die hij zal bezoeken. Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst wil de Prins zich tijdens dit prlvé-bezoek oriënteren over deze landen, die hij nog niet eerder had bezocht. Het noodweer, dat in de afge lopen twee dagen in het Italiaan se landschap Campanie heeft ge woed, heeft negen doden en tien tallen gewonden geëist Voorts werden honderden mensen dak loos, terwijl volgens een voor lopige raming de materiële scha de, die door overstromingen en aardverschuivingen als gevolg van twee dagen onafgebroken regenval werd aangericht, tus sen de 500 en 600 miljoen gulden zou bedragen. In het dorpje Mleciano werd een gezin van vier personen on der een modderstroom bedolven, terwijl daar 150 gezinnen dak loos werden. In een nabijgelegen dorp moesten tien huizen wor den ontruimd. In andere dorpen in hetzelfde gebied moesten de bewoners hun huizen verlaten en de nacht in openbare gebou wen of op straat, midden In de modder, doorbrengen. De autoweg van Salerno naar Napels werd ter hoogte van Cava dei Tirreni versperd. In het district Salerno kwamen landbouwgronden onder water te staan, terwijl Irrigatiekanalen vernield werden. Di rivier de Sa- bato trad over een afstand van tien kilometer buiten haar oevers en vernielde wat de vorst nog gespaard had. In Ombrie, een der vrucht baarste cultuurgebieden van Italië, is de Tiber door haar dij ken gebroken, waardoor uitge strekte landbouwgebieden over stroomd werden. Gevreesd wordt, dat de volgende oogst hierdoor grote schade zal oplo pen. In Apulië heeft in het dorpje Vieste de hevige koude in tien dagen tijd negen doden geëist, van wie twee kinderen van nog nen het eerste kwartaal van dit geen jaar oud, drie mannen van I jaar, op democratische wijze al- boven de negentig en vier van gemene verkiezingen te laten zestig jaar. De slachtoffers over- houden, aldus meldt „Antara". leden aan een hevige griepaan- De partij ziet geen enkele reden val, die zich als gevolg van de voor uitstel hiervan omdat zij Intense koude in het begin van de veiligheid in het land her deze maand in dit dorpje heeft j steld acht en de kwestie Nieuw- voorgedaan. Guinea is opgelost. mei a.s. in Lissabon worden ge houden". Het communiqué vervolgt „Deze opdracht strekt zich uit over alle sectoren waarop het verdrag van Stockholm betrek king heeft en omvat in het bij zonder de herziening van het resterende deel van het tijd schema. voor tariefverlagingen, waardoor een snellere afschaf fing van de tarieven mogelijk wordt. De opdracht omvat eveneens de regelingen betreffende de handel in landbouw- en visserij- produkten en samenwerking tussen de lid staten inzake eco nomische kwesties. Volgens het communiqué zul len de E. V. A.-landen alle prak tische voorstellen steunen die bedoeld zijn om de wereldhan del uit te breiden. „Zij zullen actief deelnemen aan de tarief- onderhandelingen die in het kader van de algemene overeen komst inzake tarieven en han del zullen plaatsvinden". De ministers betreuren de tegenslag bij het nastreven van de economische integratie van Europa, die is ontstaan door het mislukken van de onderhande lingen over Engelands toe treding tot de E. E. G.". Mislukte ontvluchtingen naar West-Berlijn Gisternacht hébben Oostduit- se grensbewakers verscheidene mensen, die probeerden naar het Westen te ontsnappen, gegrepen. In West-Berlijn hoorde men een groot aantal schoten. Volgens de politie werden lichtkogels af geschoten en hoorde men men sen om hulp roepen. Zij zag dat op de grens van de Amerikaanse sector een vrouw door Oost- duitse politiemannen, die met fakkels het terrein afzochten, werd ontdekt. Indonesische communisten willen verkiezingen De Indonesische communisti sche partij heeft een beroep ge daan op de regering om zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk bin- In een communiqué van het Braziliaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat wafineer de „Anzoategui" in een Braziliaanse haven zal zijn aangekomen, er beslag op se- iegd zal worden met 'het ciqel het schip aan Venezuela terug te geven. De „Anzoategui" die vorige week woensdag door tegenstan ders van president Beiancourt van Venezuela in volle zee ge kaapt werd, bevindt zich thans in Braziliaanse territoriale wa teren, terwijl Amerikaanse vlieg tuigen en schepen zich gereed houden om het schip opnieuw te volgen indien het weer zee mocht kiezen. Eén van de twee Venezolaanse torpadobootjagers die de „An zoategui" aciitervolgden, heeft de Amerikaanse marmebasis op Trinidad aangedaan voor repa raties. In Port of Spain (Trini dad), heeft de Venezolaanse consul-generaal gezegd, dat en kele opvarenden van de „An zoategui" van boord gegaan zijn. Veel belangstelling in Suriname. Er isin Suriname grote be langstelling voor het gekaapte Venezuelaanse schip „Anzoate- güi". Deze belangstelling be staat niet bij de Surinaamse be volking, maar het nieuwe toe ristenhotel „Torarica" zit de laatste dagen stampvol met Amerikaanse militairen en bur gers die belangstelling hebben voor het schip. De militairen zijn de beman ningsleden en het gxondperso-; neel voor de negen Mjrine-toe- stellen die uit Trinidad in Su riname zijn aangekomen. Het zijn toestellen van het type WC- 121. Behalve de gewone beman ningen voor deze vliegtuigen zijn ook wissel-bemanningen ge arriveerd.. De Amerikaanse toestellen die vertrekken van het vliegveld Zanderij, vliegen naar de „An zoategui", cirkelen wat rond om vervolgens terug te vliegen naar Zanderij. De wisselbemanning neemt plaats in het toestel en dan wordt dezelfde tocht op nieuw gemaakt. De in Suriname aangekomen burgers zijn d.e mensen van krant, film en radio, die hopen in contact te komen met de op varenden van het gekaapte schip. Het zijn vooral de fotografen van Amerikaanse en Engelse bladen die moeite doen om bo ven het schip te komen, yoor het maken van een plaatje. Tot hun grote ergernis hebben zij daarmee nog geen succes gehad. Opperbevelhebber van Haiti krijgt pohtiek asiel De opperbevelhebber van de strijdkrachten van de republiek Haiti, Louis Moise, heeft met zijn echtgenote en .drie zoons politiek asiel gevraagd en ge kregen bij de Venezolaanse am bassade in Port au Prince. Dit is meegedeeld door een woord-' voerder van het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, De 17-jarige Maarten Abeln uit Albergen bij Almelo js in hoofdzaak om zijn onvriendelijk gedrag jegens Amerika, ver vroegd naa.r huis gestuurd. Hij was één van de vijltig Neder landse scholieren van 16 tot 18 jaar, die een jaar lang in het Kader van een uitwisselingspro gramma in een Amerikaans ge zin zou worden opgenomen en er de High-school zou bezoe ken. Voor Maarten Abeln duur de het verblijf in de staat M.- caigan evenwel maar 8 maan den. De heer F. J. Barens, voorzit ter van het Nederlandse comité van de Amerikaanse organisatie „Youth for Understanding" -eerde dit mee. Volgens hem had Maarten Abeln z.ch niet aan de regels gehouden, o.m. uoor vervelende stukjes te pu- Jliceren. De Twen.se schoner was vóór zijn vertrek naar de Verenigde Si-aten zowel schrif telijk als mondeling uitvoerig ingelicht over de bedoelingen en de regels. De Nederlandse scholieren vervullen een missie in Amerika door de vriendschapsbanden ncchter te manen. Jaarrijks ko men honderd Amerikaanse sciio maanden naar ons land; de Nederlandse scholieren blijven één jaar in Amerika. De directrice van het pro gramma in Amerika, mevr. R. Andresen. had het Nederlandse comité reeds eerder laten weten, dat èr moeilijkheden waren met Maarten Abeln. Wat zelden voorkwam, gebeurde met Absln: hij verw.sse.de van adres. Ver betering bleef evenwei uit. Maarten Abeln werd ook een proeftijd geboden om zien an ders te gedragen, aldus de heer Barens. Aangezien de moelijk- heden bleven werd beslo.._,i de scholier uit Albergen terug .e zenden. De heer Barens voegde eraan toe, dat het Nederlandse comité hiertoe n.ets heeft ondernomen. Langs officiële weg moet een publicatie van Maar.en Abeln m een Nederlandse krant op het State-Departement in Washing ton zijn gekomen. De comrié- voorzitter veronderstelde, dat van hogerhand aandrang is uit geoefend op mevr. Andresen om de jongen terug te sturen. Hij baseerde deze veronderstell.ng op de wetenschap, dat de orga nise, ie door het gouvernement wordt gesteund, o.m. door het verlenen van subsidies voor de lieren voor de duur van twee uitwisselingsprogramma's.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1