PROVINCIAAL NIEUWS SDA' Saterdag 16 februari 1963 DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN Vergadering Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen AXEL -- - Bescherm u tégen •f Rillerig? Onprettig? Vlug: BRESKENS HULST IJZENDIJKE ZAAMSLAG Concerten Delfts Madrigaalkoor te Axel en Hulst Modelbouwersniet spinnende POLYSTYREENLIJM Ceta-Bever^? Westen moet volgende stap zetten om tot een akkoord te komen AnVRTFNTOl VERVOERSVERBOD VAN VEE IN ZEEUWS - VLAANDEREN WORDT INGETROKKEN Ingaande aanstaande maandag, 18 februari, zal in Zeeuws-Vlaan- deren het vervoers- en markt- verbod van varkens en herkau wers worden ingetrokken, zo wordt van de zijde van het ministerie van Landbouw mee gedeeld. Het sneeuwpaardje van Carla. De sneeuw heeft de jeugd nog al eens geïnspireerd tot boetseer werk. Soms met opmerkelijk suc ces. Wat vindt u b.v. van dit sneeuwpaardje, vervaardigd door de 11-jarige Carla Hol uit de Jacob Catsstraat? De beeldhouw ster in de dop kon zelf op haar paardje zitten, doch ook al gaf zij het de sporen, het bleef hals starrig staan. Bevorderd. Gerekend te zijn ingegaan op 1 januari 1963 zijn bevorderd tot commies van 's Rijks belastin gen, de heren J. J. de Bokx en F. D. Hamelink, resp. werkzaam ter inspectie der belastingen en ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier. De Amerikaanse landstri j dkrachten in Europa De Amerikaanse regering is geenszins van plan eenheden van de Amerikaanse landstrijd krachten, die zich nu in Europa bevinden, terug te trekken, noch tegen het eind van het lopende belastingjaar, noch gedurende liet belastfrigjaar-1964, dat 1 juli a.s. begint. Dit wordt gezegd in een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Maar volgens deze mededeling kunnen wel „enkele kleine wijzi gingen" in 1964 overwogen wor den, wat de sterkte van de Ame rikaanse landstrijdkrachten in Europa aangaat. Vergadering' van de A.R.- kiesvereniging „Nederland en Oranje". De voorzitter, de heer M. Abrahamse, opende deze verga dering op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord werden de aanwezigen en in 't bijzonder de genheid zijn rede te houden over M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos, hartelijk verwei. komd. Hierna kreeg de spreker gele genheid zijn redt te houden over het onderwerp: „De balans opge maakt". Spreker wees er op, dat we weer vlak voor de Tweede Ka merverkiezing staan, welke op- 15 mei a.s. gehouden zal worden. Het zal geen gemakkelijke strijd worden, maar men moet niet wanhopen, mits maar begrepen wordt dat men trouw blijft aan de beginselen, welke gegrond zijn op Gods Woord. Deze beginselen dient de A. R. Partij tegenover anderen te verdedigen. Spreker kende in deze maar drie hoofdpunten: 1. Geen poli tiek zonder maatschappelijke be schouwing; 2. geen maatschappij zonder menselijke beschouwing; 3. geen mens zonder religieuze beschouwing. Beginnende bij het laatste punt moeten wij de mens van de religieuze kant benaderen. Deze mens vormt de maatschappij. Is deze mens religieus ingesteld dan is die maatschappij daar ook op ingesteld. Hieruit ontstaat dan ook een politiek die op ge noemde beginselen is gebaseerd. Wat de politieke vraagstukken betreft, deze liggen vandaag aan de dag niet eenvoudig. Ons defensie-apparaat is een onderdeel van het „Nato"-ver- band. Hierdoor is het niet meer mogelijk een zelfstandige defen sie op te bouwen. P. B. O. is een problematiek waar maar weinigen goed mee op de hoogte zijn en eist dan ook een gedegen kennis van zaken om dit ten uitvoer te brengen. Een waarschuwende stem liet de spreker horen tegen het wezen van de politien en het oplossen van de problemen door enkele beroepspolitici. De brede massa mag niet insluimeren, maar moet ten volle meespelen voor de doorstroming naar boven. Wan neer dit verdwijnt raakt de democratie zoek. Aangaande het gevoerde loon- beleid kan gesteld worden dat het geen „haasje-over spel" is geweest, qua lonen en prijzen, maar dat de loon- en salaristrek- kenden meedelen in de gestegen welvaart. Het woningbeleid is eveneens in gunstige zin gevoerd. Er is geen land in West-Europa dat zoveel overheidsgeld aan de wo ningbouw heeft besteed als het onze. Het beleid ten aanzien van de kleine zelfstandigen is r.iet de sterkste zijde van dit kabinet en daarom rijst de vraag: moet dit beleid niet meer in economische richting gezocht worden, dan naar de sociale kant? Ten aanzien van de bewape ning heeft de overheid de god- Gistermorgen hield de Raad van Bestuur van de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch- VJaanderen onder voorzitter schap van de heer G. H. E. M. van Waes, burgemeester van Westdorpe, een openbare verga dering in de raadszaal te Ter- neuzen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Rijkswater staat. waarin voor de eerste maal zwart op wit bekrachtigd werd dat de A. W. L. in de Wes- terschelde mag lozen. De begroting over 1963 werd goedgekeurd. Wat betreft het algemeen beheer wordt ver wacht uit de gewone bijdragen van de vijf samenwerkende ge meenten een bedrag van 105.704,berekend aan 34.000 inwoners a ƒ3,11 per inwoner. Daarnaast ter dekking van de kapitaalskosten een bedrag' van 1,85 per inwoner aan hetzelfde aantal, wat dus neerkomt op een bedrag van 62.900. De totale inkomsten vormen zodoende een bedrag van ƒ169.640. De post onvoorzien werd geraamd op 151.640. Na de eerste begro tingswijziging werden de uitga ven begroot op 16.800. Wegens de nog geringe uitgaven zouden deze sluitend gemaakt kunnen worden met een post onvoorzien van ƒ134.840. De bijdrage van Rijk en pro- vircie is nog pro memorie. De rekening-courantovereen komst bij de N. V. Bank voor de Nederlandse Gemeenten bedroeg vorige jaren maximaal ƒ50.000. Het bestuursvoorstel dit te ver hogen tot 100.000 werd zonder discussie goedgekeurd. Bij de uitvoering van de ka naalverbreding- en verdiep'ngs- werken van het kanaal Gent- Terneuzen en bij die aan de nieuwe gemeentelijke weg naar Sluiskil liggen verschillende raakpunten met de uitvoerings plannen van de A. W. L. Het be treft hier het maken van een zinkerpunt, een overstort en ir laad en een kruising van de lei ding met de Rijksweg. Om V voorkomen dat de A. W. L. no" werken zou moeten uitvoeren, nadat die aan het kanaal Gent- Terneuzen voltooid zijn, waar tegen van de zijde van Rijkswa terstaat bezwaar gemaakt is, werd besloten bovengenoemde werken in samenhang te realise ren met de uitvoerders van bo vengenoemde werken. Het is bovend'en een soort traditie .dat dergelijke aansluitingswerken worden uitgevoerd door aanne mers die met de hoofdwerken bezig zijn. Prijsopgave van het Hollandse Aannemersbedrijf Zanen Verstoep, Den Haag be droeg: ƒ250.113,87, van de firma W. J. de Bruijn 83.646. Een principe-voorstel voor het aangaan van een geldlening van f 200.000 bij de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd zonder discussie aangenomen. Vastgesteld werden verder ,de regelen ter controle van het gel delijk beheer, de boekhoudvoor- schriften en de voorschriften be groting en rekeningen. Per 1 januari 1963 werd tot administratieve kracht in vaste dienst benoemd, de heer A. T. Adam te Westdorpe. De rechts positie van deze ambtenaar, zal aangepast worden aan die van ambtenaren in dienst der ge meente Terneuzen. delijke opdracht het zwaard niet tevergeefs te dragen. Wij leven bij de „gratie" van evenwicht van macht tegen macht (West tegen Oost). Als A. P. Partij zal zij de overheid moeten steunen in de moderne bewapening. Industrialisatiespreiding moet door de overheid bevorderd wor den, echter alleen tot die gebie den waar dit de meeste kans van slagen heeft. Door natuurlijke en bestaande omstandigheden zijn deze gebieden beperkt. De Anti-revolutionairen dienen daadwerkelijk de problemen in het maatschappelijk en het poli tieke leven op te lossen met in achtneming van hun beginselen. Axel 750 jaar stad. Het feit dat het dit jaar 750 jaar geleden is, dat Axel stads rechten kreeg, was voor de ge meenteraad- aanleiding om hier aan op gepaste wijze aandacht te schenken. De bedoeling is dat er een feestcomité gevormd zal worden, waarvoor reeds verschillende in gezetenen bereids hun medewer king hebben toegezegd. In samenwerking met het college van B. en W. is reeds een schema van feestelijkheden opgezet, waarbinnen nog moge lijkheden zitten voor uitbreiding of wijziging. Verschillende evenementen staan reeds vast, o.a. het optre den van het A. B. C.-cabaret van Wim Kan en het eoncours-hi- pique. Verder is door de minis ter van Defensie toegezegd, dat medewerking zal worden ver leend door de commando-troe pen en een nader aan te wijzen militaire kapel, H. M. „Axel" en 'n of meer helikopters van de Koninklijke Luchtmacht zullen eveneens aanwezig zijn. Er wordt ook gedacht aan een reünie van oud-Axelaars en een historische zitting van de ge meenteraad in klederdracht. Aan verschillende détails wordt hard gewerkt en men rekent op de volle medewerking van de bevolking. Gehoopt wordt, dat uit dit feest een blijvend aan denken voor Axel zal kunnen voortvloeien. rf "'V Vergadering N.V. „Zeebad Breskens" De N.V. „Zeebad Breskens" heeft in hotel „Valk" een buiten gewone aandeelhoudersvergade ring gehouden. Langdurig werd gediscusseerd over het voorstel van de Raad van Beheer om machtiging voor het voeren van besprekingen met een maatschap pij over de bouw en exploitatie van een recreatiegebouw op de camping. De voorzitter, de heer J. Ca- rels, zei in zijn toelichting dat een dergelijk gebouw onontbeer lijk geworden is, mede in ver band met de erkenning van de A.N.W.B. Het voorstel om zelf te bouwen en te exploiteren kon geen gena de vinden daar de nodige midde len ontbreken. Op een vraag of er al contact was geweest met maatschappijen, werd geant woord dat er maatschappijen zelf contact hadden opgenemen. Tenslotte werd de gevraagde machtiging' verleend met 175 stemmen vóór, 22 blanco en vier tegen. Ten behoeve van het aangaan van een erfpachtovereenkomst met de Domeinen voor een uit breiding van de camping met 15 ha kon zender hoofdelijke stem ming worden besloten. Deze over eenkomst heeft een looptijd van 15 jaar voor ƒ803,Bij dit be drag komen nog de polderlasten en de schadevergoeding voor de vorige pachter. Toch waren er aandeelhouders die een termijn van 15 jaar tekort vonden. Door één der aanwezigen werd echter gesteld dat het gebruikelijk is dat de canon verlengd wordt, met een eventuele aanpassing van de pachtprijs. Voorgesteld werd om na het passeren der acte, verlenging van het contract te bewerkstelligen. - IP' f21 Dodelijk verkeersongeval. Donderdagavond omstreeks tien voor zeven vond alhier, aan de rand van de bebouwde kom. op de Tivoliweg, een aanrijding plaats die het leven kostte aan de 60-jarige M. uit Stoppeldijk. In de richting Perkpolder reed een Volkswagen-bestelauto, be stuurd door de vertegenwoor diger S. uit Bergen op Zoom. Plotseling merkte deze een zwarte schim midden op de rij weg. Tevergeefs poogde S. een botsing te vermijden, doch met de rechterkoplamp van de auto schepte hjj de bromfiets van M. De heer M. kwam met zijn achterhoofd tegen de voorruit van de auto terecht, waarna hij op het wegdek terecht kwam. Rijkspolitie en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. Dokter Niesten constateerde ean schedelbasisfractuur en enkele gebroken ribben. Hij liet M. na geestleijke verzorging door de kapelaan W. E, K. Aarts naar het Lidwinaziekenhuis overbren gen. Tijdens het vervoer over leed M. echter aan de bekomen verwondingen. Het slachtoffer was ongehuwd. De Rijkspolitie had nog ge ruime tijd handenvol werk aan het herstellen van de ontstane verkeerschaos. SLUIS Ontspanning op Rozenoord De rederijkerskamer „De Oranjebloem" heeft voor de in woners van de Stichting „Rozen- oord" de thriller „Het Huis bij het Meer" opgevoerd. Over het algemeen werd dit toneelstuk goed en vlot ten tonele gebracht en de bewoners van „Rozenoord" hebben het on der grote spanning gevolgd. De heer J. P- J. Wage, direc teur van „Rozenoord" bracht namen de inwoners dank voor deze boeiende avond. Ella Dierkx en Emmy Wage boden aan de dames van het to neelgezelschap een klein ge schenk aan. Internationaal zeehengel- concours. Hoewel er in de omgeving van Hoofdplaat door de geweldige massa's drijfijs nog geen drup pel water in de Schelde te zien is, zit het zeehengelcomité toch niet stil. Zij organiseert op zon dag 7 april 1963 van 12 tot 15 uur een internationaal zeehen- gelconcours. Het belooft weef een concours te worden, zo mogelijk de vorige nog overtreffend Wat het aantal inschrijvingen betreft. (In 1962 was dit 819.) Alles wordt in het werk gesteld om een en ander behoorlijk gere geld te krijgen, de diverse aan vragen voor vergunningen enz. zijn reeds in zee. Voor de prijzen is een bedrag van ƒ2500 uitgetrokken. Al met al belooft het weer een schitterend concours te worden met een maximaal aantal deel nemers. Bijeenkomst besturenbond van de C.N.V. Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw een bijeen- Dinsdag a.s. zingt in de Gere formeerde kerk te Axel, onder auspiciën van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland, en op 20 februari te Hulst, het Delfts Madrigaalkoor. Dit koor is opgericht in 1946, door de uit Terneuzen afkom stige musicus, die zich in dat jaar in Delft vestigde als diri gent en muziekleraar. Inmiddels js het Delfts Madrigaalkoor uit gegroeid tot een vereniging met een eigen opleidingsinstituut voor nieuwe leden en heeft het ,coor een beroemdheid gekregen ot ver over onze grenzen. Via de wereldomroep verzorgt het Madrigaalkoor regelmatig uitvoeringen voor andere wereld delen. Het koor zong in 16 jaar ruim 600 concerten en trad meer dan 300 keer voor de radio op. Bijna alle West-Europese zenders heb ben het Madrigaalkoor dikwijls in hun studio's ontvangen. Jaarlijks zingt het koor voor alle Nederlandse radio omroepen, in Brussel is het daar een regel matige terugkerende gast. Ruim 40 uitzendingen klonken via cle Vlaamse omroep de ruimte in. In Frankrijk zong het koor voor alle Franse zenders en gaf er vele concerten van Lille in het noorden tot Bordeaux en Toulouse in het zuiden. In Spanje werd opgetreden in steden als Taragona en Barcelo na, waar ruim 3000 mensen het concert van deze Hollandse meis jes volgden. In Italië zong het koor voor komst gehouden door de bestu renbond van de C. N. V. Deze bijeenkomst werd ge opend met gebed door de heer J. Buijze, voorzitter der afdeling Zaamslag. Nadat de voorzitter de aanwe zigen had verwelkomd en in het bijzonder de heer Beenhakker uit Middelburg, bestuurslid van de C.N.V., werd het woord ver leend aan de gast van deze avond, de neer Beenhakker, die een causerie hield over het on derwerp „Werkbelangen". Bij de aanvang van zijn rede wees spreker er op dat men in Nederland op het gebied van de werkgelegenheid met tal van factoren rekening heeft te hou den, n.l. de vestiging en uitbrei ding der fabrieken en wat de landbouw betreft met de mecha nisatie hiervan en met de groei der bevolking. Wij moeten er op rekenen dat er elk jaar 50.000 jonge krach ten bijkamen. Door de gestegen welvaart neemt het sparen gelei delijk toe, hetgeen niet alleen ten goede komt aan de spaarders zelf, maar ook aan de Bankin stellingen, op wie op hun beurt handel en industrie steunen. Deze wisselwerking is niet te stuiten en zal in de toekomst lei den tot grote concentratie dei- fa brieken, daar de ene industrie op de andere steunt. Het Rijk be vordert deze concentratie door het scheppen van kerngebieden, waarvan er in Zeeland vier zijn aangewezen, n.l. Terneuzen, Goes, Zierikzee en St. Maartens dijk. Maar hoe staat dit alles nu in de sector van de landhouw, waar de vlucht uit de landbouw door arbeidskrachten zeer groot is te noemen, hetgeen de geweldige mechanisatie tot noodzakelijk ge. volg heeft gehad. De pendel dienst van het platteland naar de grote fabriekscentra, die er toe leidt dat de ontvolking van het nlatteland door de jonge werkne mers nog steeds voorduurt, dient gestuit te worden door werkgele genheid in eigen omgeving en door bevordering van het land bouwonderwijs en door omscho ling. Aan het einde van de causerie zeide spr. dat er voor de plat telandsbevolking geen enkele re- fen is om de toekomst pessimist tisch in te zien. De voorzitter bracht spreker de dank der vergadering voor zijn boeiende causerie. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. de Vaticaanse zender en verder in Milaan en Bolzano. Oostenrijk is vele keren be zocht met radio-uitzendingen en vooral zaalconcerten, w.o. Inns- brück, Bludenz en Salzburg. In Duitsland zijn alle West- duitse zenders aan de beurt ge weest, zoals Keulen, Hamburg, Frankfort, Stuttgart en de laat ste jaren ook Berlijn. In april a.s. zal het koor weer naar Berlijn gaan en daar zaal- en radio-concerten geven en ver der o.a. een zaalconcert in de Beethovenhallc in Bonn. Naast al deze concerten maakte het Madrigaalkoor 16 langspeelpla ten, 33 en 45 toerenplaten voor de merken CID, Omega en voor de Tsjechische maatschappij Su- praphone. Het repertoire bestaat uit polyfone-werken, w.o. liederen die zeer zelden door andere koren gezongen worden en een zeer uit gebreide collectie van volksliede ren van de gehele wereld. Er zijn zelfs Russische, Israëlische en Congolese liederen bij, allen ge zongen in de oorspronkelijke taal, de laatste zelfs begeleid door diverse slaginstrumenten. Ook tijdens de concerten in Zeeuws-V laanderen zal het koor een keur van volksliederen uit vele landen op het programma plaatsen. De vaste begeleidster op piano en slaginstrumenten is de pianiste Cock Paardekamp. Alle concerten staan onder leiding van de dirigent en toon kunstenaar Pierre van Hauwe. Bij zijn vestiging in Delft beëin digde hij zijn studies aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Plaag. Hij richtte zelf het Madrigaal- koor op en maakte verder naam als dirigent van grote werken voor koor en orkest, zijn mede werking bij het spel van Elcer- lyck in het Holland Festival. Hij componeerde enkele grote wer ken voor koor en orkest, bewerk te zeer veel volksliederen en schreef het boek „Muziek beluis teren", dat inmiddels zijn vierde druk bereikte. Drie jaar geleden werd hij be noemd tot directeur van de pas opgerichte Stedelijke Muziek school, die, na 3 jaar. 1200 leer lingen en 37 leerkrachten telt. Deze oud-Terneuzenaar, die met zoveel succes in Nederland werkt, en in bijna alle grote Europese steden naam maakt, komt met evenveel plezier met zijn koor naar Zeeu.ws-Vlaande- ren en met even grote inspan ning als waar in Europa ook, zal het Delfts Madrigaalkoor u ver gasten op een keur van kunst werkjes uit. de koorliteratuur van 1400 tot heden. Een unieke kans voor de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen om dit koor eens op eigen bodem te beluiste ren. MONUMENT VOOR KONINGIN WILHELMINA In verband met de bestaande plannen, zowel van officiële als van particuliere zijde voor de oprichting van een monument ter nagedachtenis aan Koningin Wil- helmina heeft de ministerraad besloten een klein comité van advies in het leven te roepen. Het comité heeft meer in het bijzonder to ttaak te onderzoeken hoe tot de oprichting van een na tionaal monument kan worden gekomen. HEINTJE DAVIDS KRIJGT JAARGELD VAN DE GEMEENTE AMSTERDAM „Uit dank voor hetgeen U zo lange tijd voor de kunst hebt be tekend", dat is de argumentatie in de brief, waarin het gemeen tebestuur van Amsterdam Hein tje Davids vrijdagmiddag tijdens de receptie in Theater Carré ter gelegenheid van haar 75ste ver jaardag verraste met een jaar geld van ƒ1000,— ingaande in lê63. Ontroerd zei de jarige tot mr. R. van den Bergh die haar als waarnemend burgemeester had toegesproken, „het gevoel dat men mij nog niet heeft vergeten is mij meer waard dan duizenden guldens". Mr. Van den Bergh had zijn nersoonlijke bewondering' voor Heintje Davids als vogt geuit: „Het is mij altijd onduidelijk ge weest waarom men de kunst van de familie Davids kleinkunst noemt. Dat moet dan beslist kleinkunst met twee hele grote k's zijn". Honderden hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt om Heintje Davids te feliciteren. Daar waren o.m. van de oudere garde Marie Hamel, Julia de Gruyter, Tilly PerinBouwmees ter, Wiesje Bouwmeester, Joop de Leur, Bob Scholte, Julius Susan, Eli Frankly, Meijer Hamel en Alex de Haas en van de na-oor- logse favorieten van het publiek Johny Jordaan, Tante Leen, Wil lie Alberti, Albert Mol. De Moun- ties en beroepsmoppentapper I\4ax Tailleur, die het niet kon laten: „Ik ben 21 pond afgeval len maar alle dokters zijn erg te vreden. Deze week heb ik him rekeningen betaald De prinses van het feest was echter Heintje Davids, die stra lend de gelukwensen, geschenken en omhel..ingen van haar getrou- w en in ontvangst nam. Zij genoot zichtbaar bij de talloze opgehaal de herinneringen en leek onver moeibaar. Leek.want haar slotwoorden waren: „Al wordt ik honderd jaar, ik vier het niet meer". i Ontwapeningsconferentie De Sowjetrussisehe afgevaar digde op de ontwapeningsconfe rentie in Genève, Koeznetsov, heeft Op de vergadering van vrij dag gezegd, dat het Westen de volgende stap moet zetten als men wil dat de onderhandelingen over een akkoord tot stopzetting van kernproeven zullen slagen. Thans is de beurt aan de Ver enigde Staten, aldus de Russische gedelegeerde. Toen de conferentie ten einde was, zei een Russische woord voerder tegenover verslaggevers, dat men niet kan verwachten, dat de Sowjet-Unic, zonder reke ning te houden met prestige of veiligheid, eenzijdige concessies doet wanneer men aan de andere zijde het been stijf houdt. Op een vraag, of men met het oog op dit standpunt zou kunnen aannemen, dat de Sowjet-Unie geen belang meer stelt in voort zetting der besprekingen van uit afgevaardigden van Engeland, Rusland, en Amerika bestaande sub-commissie inzake stopzetting van kernproeven, antwoordde de Russische woordvoerder; dit ligt niet ver bezijden de waarheid. 23. Op datzelfde ogenblik stormt .terug, waar is mijn troon, waar zijn de knaap Egil tot grote ontstelte- mijn dienaren? Waar is iedereen? nis van de dienaren, Wt gebalde Waar vuisten en woedend fonkelende Op dat moment treedt Eric hem ogen door de burchtgang. in de weg en de jongen stevig bü „Wie mij aanraakt, wordt ont- zijn kleding pakkend, roept hij hoofd", gilt hij „Ik ben de koning hard: „Egil, houdt op met dat bier, versta ie. Geef me miin troon t dwaza gedo.e. Je bent te gast hier bij mij"! „Bij mijbij mijzegt de knaap hem razend na en kletsend slaat zijn hand in Eric's gezicht. „Laat me los schurk, raak me niet aan, het kost je je kop, mij aan te raken. Wacht es En datzelfde roept Eric ook. Hij heeft moeite de als een bezetene, worstelende knaap vast te houden en slaakt een zucht van opluchting als Svein Langtand hem te hulp komt. Even later verschijnen een paar stoere krijgers en Eric be veelt hen de jongen in zijn ver trek op te sluiten. „Dat was me wat, Noorman", zegt Svein, „dat malle jongetje is zogezegd helemaal gek geworden." Hoofdschuddend staart Eric de mannen die de spartelende knaap meevoeren na. „Helaas Svein", zucht hij, „maarwat is er ge beurd? Wat is hem overkomen?." Groeiende onrust Onder vele diplomaten in Ge nève heerst groeiende onrust omdat de Russische en de Ame rikaanse voorzitters, sinds de ontwapeningsbesprekingen dins dag werden hervat, nog geen aanstalten hebben gemaakt de drielanden subcommissie bijeen te roepen. Een Amerikaanse woordvoer der deelde vrijdag mee, dat de Verenigde Staten nog niet om bijeenroeping van de commissie hadden verzocht omdat de beide voorzitters de afspraak hadden gemaakt eerst een algemene be spreking te houden, waarop een ieder zijn standpunt duidelijk kon maken. Het ziet er echter naar uit, aldus de Amerikaanse woordvoerder, dat de Sowjet- Unie niet van plan is mee te werken aan een bijeenkomst van de sub-commissie, tenzij aan haar eisen wordt voldaan. De Russische woordvoerder zei later, dat de Sowjet-Unie het standpunt blijft innemen, dat in specties ter plaatse in het ge heel niet noodzakelijk zijn, en dat zij, teneinde de impasse te doorbreken, ingestemd had met twee of drie inspecties. Als er gunstige wendingen kwamen zag hij geen reden waarom de sub-commissie dan niet bijeen zou komen. BAGAGETARIEF VOOR „ZWARE" BROMMERS OMLAAGP Het bestuur van de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging heeft zich tot de directie van de Ned. Spoorwegen gewend met het verzoek dat het bagagetarief voor bromfietsen met een ge wicht boven de 60 kg wordt aan gepast aan de reeds bestaande tarieven voor brommers beneden 60 kg. Voor de vele gelukwensen, die ik op mijn 87ste verjaar dag mocht ontvangen, zeg ik allen hartelijk dank. Gaarne had ik ieder per soonlijk bedankt, maar dat. gaat niet meer. Daarom doe ik dit op deze wijze, met mijn allerbeste wensen. C. A. DEKKER—DEES. Huize „De Wervc", Breda.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5