Belgisch-Nederlands-Brits overleg in Brussel Kansen op kernstopverdrag voorbij laten gaan niet Het weer Nederlander in West-Berlijn gearresteerd HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Venezolaans vrachtschip in volle zee door piraten overvallen Prinses Beatrix betrekt binnenkort eigen woning Ghanese pers over studentendemonstraties in Sofia CAVALLETTI Frankering bü abonnement: Temenzen Wrecteur-TTooMredapfeur f. van de Sande Redactie adres- Noordstraat 55—57 Admlnlstratfe-adres: Smldswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs! ƒ6,— per kwartaal! per maand 2.pier week 48 et t.osse nrs 0 et. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5838 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande te Terneuzen A dverfpntfpnrWe- ner mm 16 et: minimum per advm-tentjp f2.40. Rubriek: K'einp AdvprteuHec; (rrfifin handels, advertenties!; 3 reeels f 1.10 Tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties hll vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad. 20 cent meer Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Britse ambassadeur bij de Europese gemeenschappen, sir Arthur H. Tandy, heeft donder dag in Brussel besprekingen ge voerd over het Belgische initia tief om uit de crisis te geraken, die na het Franse veto over de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de gemeenschap is ontstaan. Met een drietal Britse top ambtenaren ontmoette hij in het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken Belgische en Ne derlandse ambtelijke onderhan delaars voor wat werd genoemd een „algemene gedachtenwisse- ling". Het was in feite het eerste contact op ambtelijk-technisch niveau, dat de Britse delegatie na het afbreken van de conferentie over het Engelse lidmaatschap van de E. E. G. met de gemeen schap had. Daarvoor hebben woensdag en donderdag in Brussel verdere besprekingen op ambtelijk niveau tussen België en Nederland plaatsgehad over het Belgische initiatief, dat de vorige week zaterdag voor het eerst in Den Haag werd besproken. Over de confrontatie van de resultaten daarvan met de Britse vertegen woordigers werden donderdag avond geen mededelingen ver strekt. Wel is bekend geworden, dat van Engelse zijde „stand punten" naar voren werden ge bracht, die het vermoeden heb ben doen rijzen dat de Belgische gedachten niet op alle punten de volledige instemming van de Britse afgevaardigden hebben gekregen. Grootste geheimzinnigheid Over de besprekingen wordt in Brussel nog steeds de grootste geheimzinnigheid in acht ge nomen en over de inhoud ervan wordt geen mededeling verstrekt. Zelfs werd getracht verborgen te houden, dat de Britse ambas sadeur Tandy donderdag aan het overleg deelnam. Uit hetgeen kon worden ver nomen kan worden afgeleid, dat het Belgische initiatief als twee voornamste doeleinden heeft: 1, Het gesprek over de Britse toetreding tot de E. E. G. gaande te houden. 2. Het onderzoek naar de vraag, hoe de reeds bereikte resul taten van de conferentie over het Britse lidmaatschap van de Europese Gemeenschap kunnen worden gebruikt om het verder uit elkaar groeien van Engeland en de E. E. G. te voorkomen. Daarbij wordt gedacht aan een overgangsperiode tot aan het tijdstip, waarop de toetreding van Engeland mogelijk zal wor den. Als termijn wordt daarbij wel genoemd het begin van de derde étappe van de overgangs periode van het Verdrag van Rome, waarin de gemeenschap in een definitief eindstadium gaat komen. Een van de belangrijke gevol gen van de intrede in de derde étappe is, dat het vetorecht van de Iid-staten voer een groot aan tal kwestie vervalt en plaats maakt voor meerderheidsbeslui ten. Nog geen keuze gedaan Inmiddels heeft in tegenstel ling tot hetgeen begin deze week in Brussel werd verwacht, het overleg niet geleid tot de for mulering van een vast-ómlijnd plan. Het gesprek is nog steeds in het stadium van „aftasten van de mogelijkheden" en aan genomen wordt, dat nog geen keuze uit de verschillende mo- e'^kheden is gedaan. Wat de economische aspecten betreft zijn genoemd een poli tieke overeenkomst tussen de E. E. G. en Engeland met als uit gangspunt de reeds in de con ferentie met Engeland bereikte resultaten waarbij het woord „associatie" zou worden verme den die de periode tot Enge- larids toetreding zou moeten overbruggen en wat de politieke zijde betreft nauwere samenwer king tussen de zeven landen in de Westeuropese Unie. De besprekingen zijn donder dag- in Brussel opgeschort voor intern nader beraad door de re geringen in Londen, Brussel en Den Haag. Verwacht kan worden, dat de Nedèrlandse regering op de kabinetsraad van heden reeds de verdere bépaling van het standpunt op z$n agenda zal hebben. De Venezolaanse regering heeft-r> mulo Betancourt, die woensdag- de buitmaking van het Venezo laanse vrachtschip „Anzoategui" door leden van het „nationale 1 bevrijdingsfront" als een daad van piraterij" bestempeld. Een woordvoerder van het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een oproep gericht tot andere landen, mee te helpen met de aanhou ding van het ruim drieduizend ton metende schip, dat op weg van Venezuela naar New Orleans in volle zee door de rebellen werd overvallen. Volgens in Caracas ontvangen radiomeldingen verkeren dé ka pitein en de 35 bemanningsleden in goede welstand. Het vracht schip had woensdagavond even vóór middernacht gemeld, dat er extremisten aan boord waren gekomen, die met een marine vaartuig zonder kentekenen wa ren genaderd. De vrachtboot be vond zich toen waarschijnlijk op ongeveer 1X0 kilometer van de haven van La Guaira, waaruit zij dinsdag was vertrokken. De Anzoategui" had geen passa giers aan boord. Verzet tegen pre "lent Betancourt Woensdag, .vond kregen enkele kranen in de Venezolaanse hoofdstad anonieme telefoontjes waarin werd gezegd, dat het schip was buitgemaakt bij wijze van verzet tegen president Ro- Verdacht van spionage voor de Oostduitse Staatsveiligheidsdienst De Westberlijnse politie heeft donderdag meegedeeld dat zjj op 31 januari de 32-jarige Neder landse masseur C. van B. heeft aangehouden op verdenking van landsverraderlijke betrekkingen met de Oostduitse Staatsveilig heidsdienst. Op zoek naar nieuw bestaan Van B. had Amsterdam eind november verlaten om in Oost- Berlijn een nieuw bestaan te zoeken. Naar hij zei, was hij bij zijn aanmelding daar aangespro ken door een officier van de Volkspolitie die zich later als lid van het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid had ont popt en hem verplicht had tot medewerking. 20 Marken per bezoek De Nederlanders huurde daar op op 1 december in West-Ber lijn een woning. Zijn opdracht was contact op te nemen met buitenlanders in West-Berlijn en de Oostduitse Staatsveiligheids dienst inlichtingen te geven over de activiteit en de politieke ge zindheid van deze buitenlanders. Volgens de Westberlijnse po litie heeft Van B. gezegd acht maal naar Oost-Berlijn te zijn gegaan om verslag uit te bren gen, waarvoor hij steeds twintig Westduitse Marken had ontvan gen. Den Haag op de hoogte Het ministerie van Buitenland se Zaken in. Den Haag heeft meegedeeld bericht te hebben ontvangen van de arrestatie van de Nederlander op verdenking van spionage. De Nederlandse consul-generaal te Berlijn, de heer A. Millenaar, heeft contact gehad met de Westberlijnse auto riteiten en met de aangehouden Nederlander. Verdere inlichtin gen kon men in Den Haag niet verstrekken. avond de vierde verjaardag van zijn bewind vierde. In Caracas werden in de nacht van woensdag o donderdag ver scheidene aanslagen gepleegd. Er werden drie brandbommen naar de studio van radio-Con- iënte geworpen en een autobus en pakhuis werden in brand gestoken. Bü ongeregeldheden werden tien mensen gewond. Het „nationale bevrijdings front", dat de regering-Betan- eourt omver wil werpen, heeft de afgelopen maanden al vaker aanslagen gepleegd, onder meer op krachtcentrales en olie-instal laties. In januari van dit jaar wer den vijf Franse schilderijen uit een tentoonstellingsgebouw fn de Venezolaanse hoofdstad gestolen. )e doeken kreeg men later na een vuurgevecht weer in han den. Opsporing Intussen zochten donderdag Venezolaanse vliegtuigen en schepen het Caribische gebied af naar de „Anzoategui". Volgens onbevestigde berichten is het schip ongeveer halverwege tus sen Venezuela en Porto Rico waargenomen. A.F.P. meldt uit Washington, dat de Venezolaanse regering de Amerikaanse autoriteiten mon deling heeft doen verzoeken me de te helpen bij het opsporen van de „Anzoategui". Het verzoek zal nog schriftelijk worden beves tigd. De woordvoerder vaat het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die dit mededeelde, verklaarde verder dat de rege ring te Washington escadrilles vliegtuigen en oorlogsschepen onverwijld opdracht heeft gege ven; te helpen bij het zoeken naar het door- extremisten overmees terde vrachtschip. De Venezolaanse minister voor Vervoerszaken heeft medege deeld dat een groep van negen man, die onder leiding stond van de- tweede stuurman Wismar Medina, zich in de nacht van woensdag op donderdag van het schip heeft meester gemaakt. De piraten worden leden van het Venezolaanse „Nationale Be vrijdingsfront" genoemd. Zij zijn tegenstanders van president Ro- mulo Betancourt, die woensdag j.l. vier-jaar aan het bewind was. (Advertentie) 9 9 9 KIP'S KAMPEERWAGENS zijn te bezichtigen bij de Dealer: J. G. MEIJER ZONEN Noordstraat 2527 Axel Telefoon 795 Prospectus verstrekken wij U gaarne gratis op aanvraag. PRESIDENT KENNEDY EN MINISTER LUNS WISSELEN BOODSCHAPPEN President Kennedy heeft het Nederlandse jongerenvrijwilli- gersprogramma zijn beste wen sen doen toekomen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei in antwoord op de boodschap van de Ameri kaanse president te hopen dat er een nuttige samenwerking zal ontstaan tussen de Nederlandse vrijwilligers en de leden van het Amerikaanse vredeskorps. President Kennedy's bood schap aan minister Luns luidt: „Mijn beste wensen voor het Nederlandse vrijwilligerskorps. Een dergelijke nationale inspan ning is in overeenstemming met Nederlands historische traditie van dienstverlening aan ande ren. Ik ben vol vertrouwen dat uw jeugd een belangrijke bijdra ge zal leveren tot het welzijn van ontwikkelingsgebieden". De tekst van minister Luns' antwoord is: „Ik waardeer ten zeerste uw vriendelijke bood schap ter gelegenheid van de in stelling van een Nederlands vrij- willigersprogramma en ik be tuig u mijn grote dank daar voor. Het Amerikaanse vredes korps en de grote prestaties van zijn vele jonge vrijwilligers over al ter wereld zijn een stimule rend voorbeeld -mor de Neder landse inspanningen en ik zie uit naar een nuttige samenwer king met uw organisatie". FRANSE MIRAGE BIJ ORLEANS NEERGESTORT 2 inzittenden ontsnapten met de schietstoel Het Franse prototype van een atoombommenwerper, een su personische Mirage 4, is woens dag bij Orleans neergestort na moeilijkheden met een der straalmotoren, zo hebben offi ciële kringen in Parijs donder dag bekendgemaakt. De twee inzittenden ontsnapten per schietstoel, de piloot brak bij het neerkomen beide benen. Het vliegtuig had reeds drie jaar gevlogen en 400 vlieguren gemaakt. Frankrijk wil 50 van deze bommenwerpers aan de te vor men atoomstrijdmacht toevoe gen. De minister voor Militaire Luchtvaart, Mesmer, heeft vori ge maand gezegd dat deze strijd macht tegen het eind van dit jaar klaar zal zijn. In schilderachtige kasteel „Drakestein" in Baarn Naar het A.N.P. van bevoeg de zijde verneemt zal H. K. H. Prinses Beatrix binnenkort haar Intrek nemen in het schilderach tige .kasteeltje „Drakestein" in de gemeente Baarn, dat zij in 1959 van jhr. F. L. Bosch van Drakestein heeft gekocht De drie jaar. geleden begonnen verbouwing van het achthoekige kasteeltje is nu in grote trekken voltooid. Men verwacht dat de Prinses enige tijd na haar terug keer uit Lech in Oostenrijk de resultaten van de ingrijpende restauratiewerkzaamheden zover gevorderd vindt dat ze- haar In trek neemt in haar eerste eigen woning. Deze werkzaamheden, Blijkens berichten in de Gha nese pers neemt de regering in Accra „passende maatregelen" in verband met de ongeregeldheden in Sofia waarbij Afrikaanse stu denten waren betrokken. °De „Lhanaian Times" schreef dat 'n afwachting van nadere berich ten over deze kwestie alle Afri kanen „geschokt en verbolgen" zullen zijn over het gebeurde. Het blad voegde hieraan toe, dat geheel Afrika „vastberaden ge kant is tegen rassenvooroorde len, waar deze zich ook voor doen." Vasi Bulgaarse zijde werd don derdag bekendgemaakt, dat de incidenten een gevolg waren van het feit, dat de Afrikaanse stu denten een overkoepelende orga nisatie wilden oprichten van de studenten uit hun werelddeel in Bulgarije. Daarbij hadden zij zich niet willen storen aan de waar schuwing, dat zij geen methoden mochten gebruiken die in strijd met orde en recht in Bulgarije. Tenslotte hadden zeven uit Afri ka studenten de aanzegging ge kregen, dat zij het land moeten RADIO-ACTIVITEIT IN MELK IN BARI OP GEVAARLIJK PEIL De Italiaanse algevaardigde Francesco Cavalletti heeft don derdag op de ontwapeningscon- rentie in Genève meegedeeld, dat de radio-activiteit in melk kort geleden in Bari, Zuidoost-Italië, gedurende een korte periode „een gevaarlijk peil** had be reikt. Hij baseerde zijn verklaring op een rapport van de Italiaanse commissie voor atoomenergie. In Bari was een gehalte van 189 picocurie gemeten, terwijl dit in Rome 112 picocurie bedroeg. Geleerden beschouwen volgens Cavalletti een gehalte van 150 picocurie over een periode van drie maanden als de uiterst toe laatbare grens. De Italiaan drong aan op het sluiten van een kernstopverdrag om „het verschrikkelijke gevaar van kernproeven voor de mens heid" weg te nemen. Hij deed een beroep op de conferentie, de kansen op zo'n verdrag niet voorbij te laten gaan. Tegen Russische ontwerp-ver klaring De Italiaanse afgevaardigde keerde zich tegen de Russische ontwerp-verklaring die op de bijeenkomst van dinsdag was in gediend en waarin de terugtrek king van strategische kern wapens en hun vervoermiddelen, waaronder raketten, bommen werpers en onderzeeboten, uit buitenlandse bases wordt geëist Deze verklaring is volgens hem onaanvaardbaar, omdat door een dergelijke maatregel het machts evenwicht tijdens het ontwape ningsproces zou worden ver stoord. In beslissend stadium Eerder op de dag had de Cana dese afgevaardigde generaal Burns verklaard, dat de confe rentie in een beslissend stadium was gekomen en dat een over eenkomst bijna binnen bereik leek. verlaten. Onder hen bevond zich de Ghanese voorzitter van de omstreden overkoepelende orga nisatie van Afrikaanse studen ten. Volgens in Wenen ujt be trouwbare bron ontvangen be richten heeft het Bulgaarse mi nisterie van Onderwijs aan alle Afrikaanse studenten die bij de demonstraties betrokken waren uitreisvisa aangeboden. Het me rendeel van de tweehonderd studenten zal, naar verwacht wordt, het visum accepteren mits hun een kans gegeven wordt óm hun studie in een an der land voort te zetten. De ze ven studenten die woensdag door de Bulgaarse autoriteiten zijn uitgewezen zouden de voor zitter van de nieuw opgerichte Afrikaanse studentenorganisa tie, de vice-voorzitter en de vijf leden van het dagelijks bestuur zijn, De ambassadeur van Ghana in Sofia, Appan-Sampong, heeft later telefonisch aan verslagge vers in Wenen meegedeeld, dat alle 25 Ghanese studenten die zich nog in Bulgarije bevinden, gisteren met een K. L. M.-vlieg- tuig naar hun land zouden te rugkeren. Volgens hem was de voorzitter van de door de Bul gaarse autoriteiten verboden overkoepelende Afrikaanse stu dentenorganisatie, de Ghanees Tawia, „praktisch gedepor teerd". Tawia was aan boord van een vliegtuig gebracht dat Londen tot bestemming zou heb ben. De ambassadeur deelde voorts nog mee, dat hij vrijdag een onderhoud zal hebben met de Bulgaarse minister van Bui tenlandse Zaken, Ivan Basjev. Volgens Appan-Sampong 'heb ben de meeste van de 350 Afri kaanse studenten in Bulgarije besloten het land te verlaten. KRACHTIGE AARDBEVING IN ZUID-SLA VIE Een krachtige aardbeving, die ruim 10 seconden aanhield, heeft donderdagmiddag schade aange richt in de Zuidslavische stad Zadar, aan de Adriatische Zee. Het persbureau „Tanjoeg" gaf geen nadere bijzonderheden. In New York, waar woensdag een aardbeving werd geregi streerd waarvan het epicentrum in de Chinese Zee bij Formosa lag, werd donderdag een tweede aardschok, vermoedelijk uit hetzelfde gebied, opgevangen. De seismografen van de Ford ham-Universiteit registreerden voorts een aardbeving in Zuid- Amerika. uitgevoerd onder leiding van hoofdarchitect D. Verheus van Monumentenzorg, hadden tot doel het uit 1640 daterende „Drakestein" zijn zeventiende- eeuwse Renaissancestijl terug te geven, die het statige huis verlo ren had bij een wat al te rigou reuze verbouwing in de achttien de eeuw. Een zegsman van de Rijks voorlichtingsdienst heeft giste ren desgevraagd bevestigd, dat „Drakestein" geen weekendver blijf voor de Prinses wordt, maar een permanente residentie. „Het is een statige en representatieve woning, die uitstekend geladen heid biedt voor het op kleine schaal ontvangen van gasten," aldus dezs zegsman. Voor het gewen van grotere ontvangsten is het kasteeltje, dat acht kamers telt, uiteraard niet geschikt, doch daarvoor zijn el ders genoeg representatieve ge bouwen, zoals bijvoorbeeld Huis ten Bosch in Den Haag, beschik baar. Het zeventiende eeuwse bouw werk, waarvan het afgeknotte schuine dak nu met donkere oannen is bedekt, wordt omgeven door ongeveer 20 hektare grond, die eveneens door de Prinses zijn aangekocht. Het zijn uitgestrekte gazons, fraaie bloemperken en hossen. Een statige oprijlaan leidt naar het kasteeltje, dat ge heel omgeven wordt door een slotgracht. Cubaanse gevangenen in Florida aangekomen Aan boord van het vrachtschip „Santo Cerro" zijn donderdag 746 Cubaanse vluchtelingen uit Havanna in Port Fverglades in de Amerikaanse staat Florida aangekomen. Zij waren woens dagavond aan boord van deze bananenboot vertrokken, nadat het Rode Kruis als losprijs medi sche artikelen ter waarde van twee miljoen dollar in Havanna had afgeleverd. De Cubaanse re gering heeft een totale losprijs van 53 miljoen dollar geëist. OVATIE VOOR DE KONINGIN Koningin Fabiola van België heeft in Brussel een gala-voor» ste'ling b'i,gewoond van de Ver eniging BelgiëBolivia. Bij aan komst in de zaal viel de Konin gin een ovatie ten deeL FRANSE TREILER IN SNEEUWSTORM VERGAAN De Franse treiler „Berry Bre- tagne" is donderdagochtend ten westen van het Schotse eiland Arrari in een sneeuwstorm ver gaan. De veertien oovarenden werden gered door het Bri'se vrachtschip „Jacinth" en door een andere Franse treiler. De „Jacinth" nair negen man aan boord die zich In een red dingboot bevonden. De andere vijf opvarenden van de „Berry Bretagne" dreven enige tijd op een vlot voordat zij door de Franse vissersboot werden ge vonden. De „Berry Bretagne" verging, nadat de vissersboot een groot lek had opgelopen. De beman ning van de Britse vrachtboot .Jacinth" die negen opvarenden oppikte, dacht aanvankelijk alle opvarenden van de treiler aan boord te lebben. Dit misverstand was mogelijk, doordat de Franse vissers geen Engels en de be manningsleden van de .Jacinth" geen Frans verstonden. Pas later, toen de „Jacinth" al op weg wag naar Ierland, werd duidelijk dat er nog vijf man werd vermist. Deze vijf opvarenden werden een uur later van een vlot gehaald door een andere Franse vissers boot, die de geredden naar Lon donderry In Noord-Ierland bracht. De Britse kustwacht meldde later dat de „Berry Bretagne" nog drijvende was. Lichte dooi Een omvangrijke en diepe Oceaandepressie ten westen van Ierland heeft boven de Britse eilanden een krachtige zuidoos telijke stroming in het leven ge roepen. Een opdringend front met regen en sneeuw werd hier door in zijn oostwaartse koers sterk vertraagd en veroorzaakte voornamelijk boven de Britse eilanden langdurige regen en sneeuwval. Geleidelijk verplaatst de de pressie zich in de richting van VRIJDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m Breskens 552 6.17 Terneuzen 6.27 6.52 Hansweert 7.07 7.32 Walsoorden 7.17 7.42 ZATERDAG 16 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.37 7.06 Terneuzen 7.12 7.41 Hansweert 7.52 8.21 Walsoorden 8.02 8.31 ZON op onder Febr. 16 7.55 17.54 17 7.54 17.56 18 7.52 17.58 MAAN op ondei 1.17 2.23 3.28 11.12 11.39 12.12 West-Frankrijk. Genoemd front systeem zal hierdoor langzaam naar ons land opdringen en la ter mogelijk wat regen of sneeuw brengen. Een aan deze ontwikkeling voorafgaande pas sage van een rug van hoge lucht druk, bezorgde ons in de mid dag flinke opklaringen, waarbij de temperatuur tot aan of even boven het vriespunt opliep. Dezelfde opklaringen verge makkelijkten in de avonduren een flinke uitstraling hetgeen tot gevolg had dat het kwik snel daalde en vele plaatsen al spoe dig weer 5 tot 7 graden vorst melden. Het laat zich evenwel aanzien dat heden met een matige zuidoostelijke wind lucht zal worden aangevoerd waarin het kwik overdag zal oplopen tot even boven het vriespunt. - medegedeeld door het K. N. M. I* geldig tot hedenavond. Oplopende temperaturen. Aanvankelijk nog weinig bewol king. Later geleidelijk toenemen de bewolking met in het zuiden en westen plaatselijk regen of sneeuw. In de ochtend plaatselijk nog matige vorst, elders lichte vorst, maar in de middag temperaturen oplopend tot even boven hd vriespunt. Matige wind tuss - zuidoost en oost.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1