Fiscale kruimelvoorschriften zijn ondoelmatig CorrespondentuitdeV.S. moet uit Sowjet-Unie Nederlands program voor uitzending jonge vrijwilligers Amsterdamse politie loste bijna een derde van alle misdrijven op Republikeinse kritiek op Kennedy Wbensdag 13 februari 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina Zware druk op de spaarlust Blijvende vraag Waarom zo ingewikkeld? Principiële zaak Boekhouder wegens verduistering veroordeeld VERMIST MEISJE TERECHT OOK VERMIST JONGETJE TERECHT Graan, kunstmest en wegenzoutnaar alle delen van het land per N.S. ZIEKTEN EN GEBREK IN DE WERELD Prijsindexcijfers van het levensonderhoud december 1962 ZUID-AFRIKA VERSTERKT ZIJN DEFENSIE 17 slachtoffers door aardverschuiving in Indonesië (Van onze sociaal-economische meedewerkerj' De komende herziening van de fiscale wetgeving heelt de regering doen besluiten om naast enkele correcties in de sfeer van de inkomsten- en loonbelasting ook enkele voordelen te brengen op het terrein van de vermogens belasting. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan de voorgenomen verhoging van de tariefsvrijstelling per 1 januari 1964. Ongehuwden zullen dan bij een vermogen tot ƒ30.000,vrijgesteld zijn van de vermogensbelasting, terwijl gehuwden pas na een vermogen van ƒ40.000 be ginnen te betalen. Voor kinderen zal nog een extra aftrek gelden van ƒ10.000 per kind, terwijl invaliden en bejaarden van 65 jaar en ouder 27.000,— extra in mindering zullen kunnen brengen op het belastbaar vermogen. De andere belang- ijke concessie in de vermogenssfeer wordt gevormd door aftrek van èen derde van de vermogensbelasting van het belastbaar inkomen. Deze betalingsverlichting komt het Rijk op een dikke veertig miljoen gulden te staan. Nog voor het zomerrecès en de verkiezingen zullen ge noemde voorstellen in de Tweede Kamer komen en het heeft dus zin om zich te bezinnen over enkele vragen ron dom dit fiscaal gebeuren. In de eerste plaats moet het dan andermaal betreurd worden dat de regering nog niet bereid is de gehele vemogensbelasting af te schaffen. Bij de sterke pro gressie van de tarieven, zoals die bij de inkomstenbelasting be staat, is een extra heffing im mers een zware druk op de spaarlust. De vermogensgenie- ters vallen in verweg de meeste gevallen in een hoog tarief van de inkomstenbelasting. Het zou dus niet zo moeilijk zijn om het tarief vennogensbelasting in de inkomstenbelasting in te bouwen dat er schade voor de schatkist ontstaat. Er zullen mede psychologische overwegingen en rol hebben ge speeld om dit achterwege te laten, maar niettemin moet een vermogensbezitter naast de in komstenbelasting nog eens 10% van zijn vermogensopbrengst naar de Staat overhevelen, er van uitgaande dat men netto 5 van zijn vermogen trekt. Bij het bestaande renteniveau en het gebrek aan beleggingsmateriaal is dat rendement van 5 nog hoog en er zijn er tallozen die minder beuren en dan wordt het percentage geheven belasting nog weer hoger. Vermogen schept extra draag kracht en dat is juist. Bij een laag renteniveau en steeds toe nemende inflatie is die draag kracht vooral voor degenen die van hun vermogenopbrengst moeten leven maar zeer betrek kelijk. Welnee zegt de regering, daar om zijn de vrijgestelde bedragen in het voorstel ook aanzienlijk verhoogd. Daar kan men vrede mee hebben, maar dan nog blijft de vraag waarom men de ver dere verlichting van lasten heeft gezocht in aftrek van een derde van de belasting van het in komen. We moeten aannemen dat hier de betaalde belasting in een kalenderjaar wordt bedoeld. Af trekbaar zal zijn een derde van hetgeen men aantoonbaar in een belastingjaar betaald heeft. Krijgt men geld voor de ver mogensbelasting terug, dan moet een derde daarvan weer worden bijgeteld omdat het vroeger is afgetrokken. Een zodanige re geling zou analoog zijn aan die voor de A. O. W. Anderen zijn voorstander van een systeem waarbij uitgegaan wordt van het per 1 januari van het belasting jaar onherroepelijk vaststaande bedrag dat verschuldigd is, on geacht of dit nu betaald is of niet. Zou dit laatste systeem ge kozen worden, dan krijgen wij weer twee verschillende aftrek regelingen. We hinken trouwens nu ook al op twee gedachten, want ver kregen kinderbijslag wordt als inkomen gerekend over het jaar waarin het wordt toegekend. Het is bijna als leek niet meer te vol gen en steeds meer mensen moeten deskundige hulp hebben bij het invullen van de aangifte biljetten. Het maken van steeds meer aftrekregelingen als correctie op hoge hefingen vormt dan ook een punt van ernstige kritiek op ons gehele belastingstelsel. Et- wordt al jaren gepraat over een voudiger heffingssystemen maai de praktijk gaat juist in tegen gestelde richting. Om praktische redenen zou het daarom aan te bevelen zijn dat er geen aftrek plaats vond van betaalde bedragen maar dat men in plats daarvan verdere correc ties aanbracht op de hoge tarie ven inkomstenbelasting voor de middengroepen. Ook zou het te prefereren zijn dat men dan nog liever de vrijstelling aan de voet wat hoger optrok. Het scheppen van een inge wikkeld heffingssysteem heeft als extra nadeel dat de afstand tussen de staat en de betalende burgers groter wordt waarmee het nakomen van de betaalplicht wordt geschaad. Hierbij moet zeker nog wor den opgemerkt, dat de minister van Financiën bij herhaling heeft toegezegd dat een verdere ver lichting van de belastingdruk voor de middengroepen hoge prioriteit zou genieten. Blijkbaar is die prioriteit dan van beschei den hoogte want er wordt bij de voorstellen evenveel aandacht aan de vermogensbelasting be steed. Al komt dit voor een deel van de belastingplichtigen op hetzelfde neer, het is een princi piële zaak. Wil men het in het psycholo gisch vlak zoeken, dan moet ook de vermogensbelasting verfoeid worden, omdat zjj de zo ge wenste eigendomsvorming be slist niet inde hand werkt. De voorstellen brengen verlaging van lasten en zij zullen er daar om wel door komen maar het zou te waarderen zijn wanneer de regering ophield telkens met kruimelvoorstellen voor belas tingwijzigingen te komen en deze verving door veranderingen van groot belang, desnoods op langere termijn. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) V* OPNIEUW SNEEUW Nederland is verrast met een Rechtszaken vers pak sneeuw. Foto: „Daar komt de tram gelukkig De Moskouse correspondent van de Amerikaanse omroep- maatschappij N. B. C. moet de Sowjet-ünie verlaten. Het bu reau van de maatschappij moet zijn kantoor in Moskou sluiten, aldus meldt het officiële Rus sische persbureau Tass. De maatregelen houden vol gens Tass verband met een LOCOMOTIEF EN AUTO IN BOTSING Een goederentrein is gister morgen bij Broekheurne in de buurt van Enschedé in botsing gekomen met een personenauto. Het ongeluk gebeurde op een niet-beveiligde overweg in de Arendsweg; bij de botsing werd niemand gewond, de locomotief werd licht, de auto zwaar be schadigd. reeks kwaadaardige anti-Rus sische uitzendingen van de N. B. C., waarin de werkelijkheid grof werd vertekend met het doel vijandschap bij het Amerikaan se volk tegen de Sowjet-Unie te kweken. In Moskou meent men in het algemeen, dat de Russische maatregel een uiting is van on genoegen over twee onlangs ver toonde N. B. C.-televisiedocu- mentaires, getiteld „De dood van Stalin" en „De opkomst van Chroesjtsjov. Volgens de N.B.C. bevatten beide documentaires nieuwe bijzonderheden, vooral over de dood van Stalin. Enkele jaren geleden heeft de Sdwjet-Unie een dergelijke maatregel tegen een andere Amerikaanse omroeponder- neming, de C. B. S., genomen, naar aanleiding' van een televi siestuk over Stalins dood. C. B. S. mocht later zijn bureau weer openen. Wegens verduistering van 30.000 gulden en het plegen van valsheid in geschrifte ten nadele van de N.V. Enhabo te Lands meer, heeft de rechtbank in Am sterdam gisterochtend de 54- jarige Amsterdamse boekhouder H. IC. P. R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De of ficier van justitie hac! bij zijn lichtere eis van vijftien maanden, met aftrek rekening gehouden met de gezondheidstoestand van de verdachte. De boekhouder, die na zijn repatriëring uit Indonesië bij de N.V. snel tot chef van de administratie promoveerde ver valste kasbeWijzen, kasstat.en, kwitanties e.d. De directeur van de N.V. en de accountant, schat ten dat er in totaal 50.000 gulden is verdwenen. De boekhouder leefde op grote voet, voorgevend dat hij in xndonesië voel geld had verdiend. •fr Bij een gevecht tussen sta kende en werkwillige houthak kers zijn maandag te Reesor Crossing in de Canadese provin cie Ontario drie mannen om het leven gekomen. De sedert 24 december van het vorig jaar vermiste Petronella van W„ oud 18 jaar, uit Maas sluis, is terecht. Nadat op 9 fe bruari per radio was verzocht haar verblijfplaats bekend te ma ken, kwamen bij de politie van Maassluis verscheidene meldin. gen binnen over een jonge vrouw, die om de een of andere reden was opgevallen en die aan het opgegeven signalement be antwoordde. Daaronder was er een van iemand uit Rotterdam Zuid aan wie het was opgevallen, dat een van zijn vrouw geschei den levende buurman sedert en kele weken een ongeveer acht tienjarig meisje in huis had. Na dat ze de politie van het bureau Sandeiingenplein hiervan in ken nis had gesteld, bleek al spoedgi dat het de verloren dochter was. Het meisje is op transport naar Maassluis gesteld. Ze is al ver scheidene keren uit Maassluis weggelopen. De 14-jarige E. Willem van Bart uit Utrecht, die sinds vorige week woensdag spoorloos was, is weer terecht. De knaap was toen hij voor pjn ouders een bood schap moest doen, niet meer naar huis gekomen. Gistermor gen is de jongen in Rotterdam, waar hij bij een familielid onder dak had gevonden, teruggevon den. De jongen was til enkele malen eerder van huis weggelo pen. NIEUWE BRIEVENBUSSEN VAN DE P. T. T. In de grote steden gaat de P. T. T. geleidelijk nieuwe poly ester brievenbussen plaatsen. De bussen zijn rood met een grijze voorkant. In de tweelingbussen is een aparte gleuf voor stads post. •xv De voormalige premier van Zuid-ICorea, John Tsjang, is door een krijgsraad in Seoel veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar voorwaardelijk met een proeftijd van vijf jaar. Hij stond terecht omdat hij vorig jaar zou hebben deelgenomen aan een tegen de regering ge richte samenzwering. De regering heeft besloten een program voor uitzending van jonge vrijwilligers naar onderont wikkelde landen op te stellen. Zij zal een bedrag van 7 a 300.000 gulden beschikbaar stellen voor een experimentele fase, waarin een vijftigtal jongeren in samen werking met particuliere organi saties zullen worden gerecru- teerd, opgeleid en uitgezonden, zo heeft minister -T. Luns dins dag bekendgemaakt op een pers conferentie in Den Haag. In het najaar zullen de eerste jonge vrijwilligers worden uitge zonden. Volgend jaar zal het pro gram, aan de hand van de erva ring op definitieve leest worden geschoeid en zal het aantal vrij willigers tot enige honderden worden uitgebreid'. - De vrijwilligers zullen in_ het algemeen niet jonger dan 25 en niet ouder dan 32 jaar kunnen zijn. Zij moeten een goede kennis van een der wereldtalen (Engels, Frans, Spa.ans) bezitten en tij dens een opleidingsperiode van 4 a 5 maanden met de modernste middelen de streektaal leren van het land waar zij gaan werken. Men denkt aan een uitzendings termijn van twee jaar. De vrij willigers krijgen een salaris dat voldoende is voor een eenvoudige levensstandaard, die ligt op het niveau van de mensen die verge lijkbaar werk verrichten in het land dat deze hulp ontvangt. Men denkt voorts aan een vakantie aan het einde van het eerste jaar. Na de uitzendingstermijn zal een Wegenzout, kunstmest en graan worden momenteel door ide Nederlandse Spoorwegen in allerijl naar alle delen van het land vervoerd. Om precies te zijn: er rijden thans 150 wagons met wegen zout, 150 wagons met graan en 190 wagons met kunstmest. Ongeveer 70 procent van de wereldbevolking ontbeert een voldoende en veilige watervoor ziening en 85 procent beschikt slechts over zeer primitieve vor men van riolering. Dit -heeft de directeur-generaal van de We reldgezondheidsorganisatie, M. G. Candau, maandag op de V. N.-conferentie inzake weten schap en techniek in Genève verklaard. Voorts maakte hij bekend, dat in de gebieden waar malaria heerst, bijna 380 miljoen men sen onbeschermd tegen deze ziekte zijn. Het aantal lepralij- ders schatte hij o-p tien miljoen, terwijl er meer dan 4,5 miljoen mensen aan framboesia zouden lijden. Verder zouden er o.a. on geveer 400 miljoen lijders aan trachoom en 200 miljoen lijders aan filariasis zijn. In bepaalde landen krijgt 30 tot 40 procent van de bevolking bilharzia. Op het gebied van ingewandsziekten en tuberculose zei. c!e directeur generaal zelfs geen schattingen te kunnen doen. Voor de bestrijding van deze ziekten die voor een groot deel voorkomen in de zogenaamde ontwikkelingslanden, is hoofdza kelijk geld nodig, aldus Candau. Hij deed een beroep op de rege ringen, in te zien dat een gro tere toewijzing van gelden voor programs betreffende de volks gezondheid neerkomt op een in vestering in het economisch wel zijn van hun landen. toelage worden verstrekt om de vrijwilliger in staat te stellen zich thuis weer in te passen in het leven. De Nederlandse regering is ver heugd, zo verklaarde minister Luns dat ook in Nederland jon geren blijk hebben gegeven van bereidheid om hun menselijke solidariteit in de onderontwik kelde landen te gaan tonen. De particuliere organisaties zoals de Nederlandse Jeugdgemeen. schap die reeds aan plannen voor uitzending van jongeren werken, gaan dezer dagen een overkoepelend orgaan stichten. Dit opent de mogelijkheid van vruchtbare samenwerking van overheid en particuliere organi saties, aldus minister Luns. De regering wil de particuliere organisaties n.l. zo veel mogelijk bij het werk betrekken, vooral wat betreft selectie en opleiding. De uitzending zelf zal onder ver antwoordelijkheid van de over heid geschieden. Er zullen hoge eisen aan de vrijwilligers moeten worden ge steld, zo verklaarde minister Luns. De rijkspsyehologische dienst bestudeert de problemen die met dit soort projecten sa menhangen reeds enige tijd, me de aan de hand van ervaring die men elders heeft opgedaan. Over de projecten waarvoor -vrijwilligers zullen worden uitge zonden. zal bilateraal contact worden opgenomen met landen die voor deze hulp in aanmerking willen komen. In eerste aanleg gaan de gedachten in de richting van Afrika. Later zou men ook in Azië en eventueel Zuid-Ameri- ka projecten kunnen opzetten. Desgevraagd voegde minister Luns hieraan toe, dat Indonesië ook zeker een land is waarmee men zou kunnen samenwerken op dit gebied, gezien het fonds aan ervaring dat men in Neder land bezit. Doch de hulpverlening hangt volledig af van de vraag of een land haar wenst te ont vangen. Er zijn tot op heden nog geen officiële contacten gelegd met landen die voor de projecten in aanmerking kunnen komen, doch in algemene diplomatieke contacten is gebleken dat er be langstelling voor Nederlandse vrijwilligers bestaat. De projec ten zullen moeten passen in het grotere kader van algemene hulpprogramma's, maar men zal goed voor ogen moeten houden dat dit soort hulp niet gericht is op exportbevorderingen. Minister Luns wees erop, dat soortgelijke initiatieven voor uit zending van jonge vrijwilligers bestaan in verscheidene West- Europese landen, met name in Engeland, Duitsland en Dene marken. Tot op heden geschiedt dit op zuiver nationale basis, het geen begrijpelijk is gezien de aparte structuur van dit soort werk, waarbij particuliere orga nisaties zo'n grote rol spelen. In Nederland worden de problemen bestudeerd door een interdepar tementale commissie, waarin naast het ministerie van Buiten landse Zaken ook de ministeries van Landbouw, O., K. en W., Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken vertegenwoordigd zijn. De regering slaat de waarde van deze nieuwe vorm van hulp verlening hoog aan, zo verklaar de minister Luns. riet is een kostbare, maar inspirerende be weging. Het ideaal van de jonge vrijwilligers voorziet in een grote behoefte. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van hef Centraal Bureau voor de Statis tiek gaf een medio november tot' medio december 1962 een stijging met 1 punt te zien. Het indexcij fer inclusief A.O.W./A.W.W. steeg van 130 tot 131 en het indexcijfer A.O.W./A.W.W. van 126 tot 127, (basis 1951 100). De belangrijkste wijzigingen voltrokken zich in de sector voe ding, waarvoor het indexcijfer! opliep van 129 in november tot: 132 in december. Binnen deze sector steeg het indexcijfer voor, groenten, terwijl het indexcijfer1 voor aardappelen en fruit een lichte daling vertoonde. Voorts werd een prijsstijging geregis treerd voor brood en voor eieren en een prijsdaling voor vis. Buiten de voedingssector is nog vermeldingswaard een daling van het indexcijfer voor hloemen. Zuid-Afrika's minister van De fensie, Jacques Fouehe, neeft in het parlement te Kaapstad mee gedeeld, dat hij verlof heeft ge kregen om de mankracht van leger, marine en luchtmacht met 50 percent te versterken. Op het ogenblik teilen de Zuidafrikaan- se strijdkrachten ruim 23.000' man. Van de 21.270 misdrijven die in het afgelopen jaar ter ken nis van de Amsterdamse politie zijn gekomen (20.166 in 1961) zijn er 6.847 opgelost. Dit blijkt uit de jaarcijfers die het jubi lerende tienjarige bureau ter voorkoming van misdrijven van de hoofdstedelijke politie desge vraagd heeft geproduceerd. In totaal heeft de Amster damse politie vorig jaar 76.324 processen-verbaal opgemaakt (in 1961 91.828). Van de 7.366 ge pakte daders (7.560 in 1961) wa ren er 2.136 (2.323) strafrechte lijk minderjarigen (tot 18 jaar). De zwijntjesjagers bleven ook in het afgelopen jaar actief, hoewel uit de specificatie van de 17.345 diefstallen (inclusief een voudige) blijkt, dat onder in vloed van de welvaart de be langstelling voor fietsen (5.402 in 1962 tegenover 5.553 het jaar daarvóór) opnieuw is vermin derd. Groot daarentegen was de tot welvaart behorende „oogst" 463 auto's (387), 3.427 bromfiet sen (2.863) en 285 motoren (269). De rubriek diefstallen vermeldt voorts 860 winkeldiefstallen (984) en 325 gevallen van zak kenrollerij (210). Het aantal inbraken vertoonde opnieuw een stijging: van 1939 tot 2.145. Ook het aantal bekend In het bergdorp Ra'hwatoe, op Midden-Java, zijn zondag 17 men sen om het leven gekomen en acht gewond bij een aardver schuiving, zo werd eerst dinsdag bekend. transacties. Het totaal aantal geworden zedendelicten ver toonde weer een stijging'; van 553 tot 590. Hiervoor werden 428 (408) daders gegrepen. Er wer den 517 (456) gevallen van op lichting en verduistering be kend, waarvoor 464 (420) daders werden gegrepen. Openbare dronkenschap is een afnemend euvel (van 485 naar 397), maar toenemend is het verschijnsel van het rijden onder invloed; in 1962 482 gevallen (412). Dat heel wat Amsterdammers het met de verkeersvoorschrif- ten niet zo nauw nemen, blijkt uit de cijfers: in 1962 werden hiervoor 102.078 processen-ver baal opgemaakt (75.295), waar bij inbegrepen de sinds half juli 1962 uitgegeven 43.068 politiële verkeersongelukken steeg van 25.835 tot 27.260, waarvan 1498 met zware materiële schade. Bij deze ongelukken kwamen 73 (76) mensen om het leven en werden er 2.457 ernstig (2.023) en 2.730 (2.602) licht gewond. In 1962 werden in de hoofd stad 884 (828) vreemdelingen aangehouden en 690 672) uitge wezen. De totale vreemdelingen- bevolking van Amsterdam telt thans 13.706 zielen. Dat de burgerij de politie via de 5 x 8 alarminstallatie goed weet te vinden, blijkt alleen reeds uit het aantal telefonische verzoeken om assistentie: 70.832 tegenover 56.454 het jaar daar vóór. Deze enorme toeneming houdt o.m. verband met de hondsdolheid. Elf republikeinse congreslei ders vijf in de Senaat en zes in het Huis van Afgevaardigden hebben maandag een verkla ring uitgegeven waarin zij de regering.Kennedy kritiseren wegens verstoring van de „lang durige vriendschap" tussen de V. S. en Groot-Brittannië, Ca nada en Frankrijk. Dit was ge beurd door een „onbekwame" buitenlandse politiek, die bij de drie bondgenoten anti-Ameri kaanse gevoelens had gewekt. De republikeinse leiders noe men onder meer de zaak van de Skybolt-raket, die Groot-Brit tannië tegen de V. S. had inge nomen en een „onnodige open bare verklaring" over de kwestie van Canada's afwijzing van Amerikaanse kernwapens. De democratische leider in de Senaat, Mike Mansfield, heeft op deze verklaring gereageerd met de opmerking dat de repu blikeinen politieke munt trach ten te slaan uit de delicate situatie op internationaal ge bied. De tijd is gekomen dat de leden van beide partijen blijk geven van verantwoordelijk heidszin en de eenheid van het land handhaven, aldus Mans- field,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5