PROVINCIAAL NIEUWS Sneeuwmodder in West-Europa Regering bereid tot herziening besluit De moord op Roger Ackroyd Badplaats Kijkduin wordt vernieuwd en vergroot Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 13 februari IB0Q TERNEUZEN IJZENDIJKE DE NEDERLANDSE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET IRAK Wèl waardering, geen steun voor Justitie zwijgt (voorlopig) over Haagse moordzaken ZAAMSLAG OOK IN BELGIE ROND DE ACHT CENTIMETER SNEEUWVAL HELFrr VAN PARTIJ GESTOLEN NERTSVELLEN ACHTERHAALD Lijm snel en zonder klemmen met Ceta-Bever VERENIGDE STATEN WIL PLOEGEN ASTRONAUTEN IN EEN BAAN OM DE AARDE ZENDEN POLARIS- ONDERZEEERS IN DE MIDDELLANDSE ZEE LANCERING VAN AMERIKAANSE COMMUNICATIE KUNSTMAAN UITGESTELD THOMSON EN BRITSE ZAKENLIEDEN UIT MOSKOU VERTROKKEN Voorlichtingsavond vrouwen bond N.V.V. De Vrouwenbond N. V. V. startte het seizoen verlaat wegens de weersomstandigheden met 'n voorlichtingsavond van Tornado N. V. Op deze bijeen komst was de afdeling Hoek met een twintigtal leden vertegen woordigd, van de gastafdeling gaven 45 leden acte de présence. Van het geboden programma hebben de dames ongetwijfeld iets geleerd en ook genoten. De firma Th. Versloot had eer. groot assortiment uit het arsenaal der Tornado-artikelen in de zaal van café „De Vriendschap" uitge stald. De heer Langerak, verte genwoordiger van Tornado de monstreerde het gebruik en de mogelijkheden van enkele draad en eiectrische huishoudelijke apparaten; het praatje, dat hij hierbij hield, muntte vaak uit door geestigheid, wat de lachlust der dames prikkelde. Tevens ver toonde hij dia's over de bedrijven te Etten, Zwijndrecht en het ver koopkantoor te Dordrecht. Koffie met traktatie in de pauze, o.a. aangeboden door de heer Versloot en een gratis ver Culturele vereniging „Elmare". Op uitnodiging van „Elmare" gaf het gemengd koor „St. Ceci lia" uit Hulst in het jeugdge- bouw alhier een buitengewoon geslaagd concert. Hoewel dit ge zelschap van 70 leden, onder lei ding van Jo Ivens, door de radio uitzendingen een grote bekend heid geniet was de opkomst der bezoekers niet groot te noemen, te meer daar de bekende zange res MarieCecile Moerdijk aan deze avond haar medewerking verleende. Na afloop werd door de voor zitter van „Elmare", dokter A. Lieveris, aan deze zangeres bloe men aangeboden. Hij was zeker de tolk van de zaal toen hij na afloop dirigent en leden dank bracht voor het gebodene en de hoop uitsprak hen gezelschap nog eens in dit gebouw te mogen kunnen beluis teren. Deze avond stond op een hoog cultureel peil. De thuisblijvers hebben veel gemist. Enkel gebroken. De heer J. v. d. Wijnkei, kos ter aan de R. K. kerk, viel bij loting" met" euheraardttnuttige'fwerkzaam'lec'en in het ^ugdge- loting met uiteiaaid "UTtige-rv wirier hu hm!» Tornado-artikelen maakten het geheel tot een zeer geslaagde bijeenkomst, waarvoor voorzit ster Dierx—Harms de medewer kenden hartelijk dankte. STALEN TROS GESTOLEN VOOR BIERTJES Twee matrozen van een in de Amsterdamse haven liggende Nederlandse coaster zijn, ver dacht van een 160 meter lange stalen tros, gearresteerd door de recherche der rijkspolitie te water in de hoofdstad. Zij had den dit gedaan om bier te kun nen kopen. Het tweetal de 22-jarige W. B. en de 20-jarige A. H. T. dat reeds meerdere malen met de politie en de Jus titie in aanraking is geweest, heeft tegenover de recherche bekend. Per taxi waren zij met de tros naar een opkoper ge gaan, die het zaakje niet ver trouwde en de politie waar schuwde. Een eveneens gestolen 60 meter lange staaldraad had den zij vernield. Hoewel nog geen officiële be kendmaking hierover is gedaan, verwachten diplomatieke krin gen in Den .Haag dat Nederland zeer binnenkort het nieuwe re gime in Irak zal erkennen. De vertraging in de bekend making van deze erkenning door Nederlrnd wordt in deze kringen toegeschreven aan het feit, dat H. M. de Koningin momenteel in Oostenrijk vertoeft, zodat het overleg hierover langer duurt dan het gebruikelijk is. Minister: 0 11" De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft wel waardering voor de goede be doelingen, die aan het genomen initiatief van de organisatie „O 11" ten grondslag hebben gelegen. Hii meent echter toch een dergelijk initiatief niet te kunnen steunen, omdat een or ganisatie als de onderhavige zich in de tenuitvoerlegging van haar werkzaamheden begeeft op een terrein, dat om technische en psychologische redenen beter aan de overheid kan worden voorbehouden. Zoals bekend stelt de „O 11" zich ten doel verkeerszondaars te waarschuwen en te regi streren en bij herhaalde over treding van de verkeersvoor- schriften hun namen aan de po litie door te geven. De leden van de „O 11" letten op de ge dragingen der weggebruikers. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord van de bewindsman op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de be groting 1963 van het departe ment van Justitie. De rechter-commissaris prof. mr. W. F. C. van Hattum heeft verklaard voorlopig geen mede delingen te zullen doen over het onderzoek naar de bij inbraken in de Schapenlaan en de Hugo Verrieststraat in Den Haag ge pleegde twee moorden. De vier verdachten in deze zaken, van wie drie deelneming aan de in braken hebben bekend en een werd aangehouden wegens he ling, zijn voor de officier van justitie geleid en op zijn vorde ring door de rechter-commissaris in bewaring gesteld. De vijfde bij de moordzaak in de Hugo Verrieststraat betrokkene, de 48- jarige mevr. C. F. van der L. K., die werd aangehouden omdat zij de inbrekers op de hoogte ge steld zou hebben van het feit dat de vermoorde weduwe geld in huis had, is inmiddels op vrije voeten gesteld. Of dit betekent dat zij niet zal worden vervolgd of dat ze hangende het onderzoek in vrijheid is gesteld, is niet be kend. bouw van een ladder. Hij brak hierbij zijn enkel en moest naar het ziekenhuis te Oostburg wor den gebracht. V. N.-BOEKJE DOET EEN BOEKJE OPEN OVER V. N.-OPTREDEN IN KONGO In New York is een, negentien pagina's tellend, boekje versche nen over het optreden van de Verenigde Naties in Kongo. Hoe wel het niet de handtekening van secretaris-generaal Oe Thant draagt, neemt men aan dat de inhoud ervan toch zijn volledige goedkeuring wegdraagt. In dit boekje beschuldigen de Verenigde Naties „habituele las teraars" van iiet verspreiden van onjuiste en verdraaide berichten over de Kongo-operatie, „die in de publieke opinie meer wanbe grip en verwarring heeft ont moet dan elke andere belang rijke V. N.-activiteit", aldus het boekje. De interne moeilijkheden van Kongo werden gecompliceerd door verschillende soorten van inmenging van buiten af, op grond van politieke en financiële motieven. In het bijzonder wat Katanga betreft was dit het ge val, zo gaat het boekje voort. De V.N. hebben zich gehouden aan het beginsel van niet-inmen- ging in de interne politieke zaken, zowel op nationaal als provinciaal niveau, terwijl de V. N.-strijdmacht zich strikt heeft gehouden aan het beginsel van gebruikmaking van wapens al leen voor zelfverdediging. Het V. N.-optreden was niet in strijd met het principe van zelf beschikking, dat in Kongo of Katanga niet aan de orde was. Ten aanzien van beweerde wreedheden door V. N.-troepen wordt gezegd, dat deze groten deels een wild, onverantwoorde lijk en vooropgezet propaganda- produkt waren, gesteund en be taald door de Katangaanse „voor- lichtingsapparatuur". Voorts wordt ontkend, dat het verzoeningsplan van secretaris generaal Oe Thant een „opgeleg de oplossing" zou zijn geweest. Zowel premier Adoeia als presi dent Tsjombe hadden liet aan vaard. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Zaam* slag komt op dinsdag 19 februari a.s., des namiddags 2.30 uur, bij een ter behandeling van o.m. de volgende punten. Benoeming lid Commissie van Advies Woonruimtewet 1947. Benoeming lid en plaatsver vangend lid algemeen bestuur Sc-hoolartsendienst Zeeuwsen- Vlaanderen. Voorstel wijziging overeen kom^*- Inzake onderlinge hulp- verlening bij het bestrijden van branch'3"- Vöjtëütel vaststelling voor schotten' op de gemeentelijke aiisu vergoeding 1963 ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen. Voorstel vaststelling voorschot ten 1963 ingevolge de Kleuteron derwijswet. Voorstel salarismaatregelen gemeentepersoneel per 1 januari 1963, Voorstel tot aankoop onbe woonbaar verklaarde woning Axelsestraat 11. Voorstel tot het verstrekken van een erediet voor de aanleg van een riolering bij de Val. Voorste! tot het verstrekken van een erediet voor onderhoud en verbetering woning F-leui 28. Voorstel tot verhoging brand- stoffentoeslag 1962/1963. Wijziging gemeente-begroting dienst 1962. Voorstel tot wijziging van de Bouwverordening. Rondvraag en sluiting. In West-Duitsland zijn troepen in staat van paraatheid gebracht om te worden ingezet bij drei gende overstromingen omdat dinsdag een lichte dooi zich over het gehele land heeft verspreid. De verse sneeuw die in het Rijn land en Zuid-Duitsland is geval len, is snel veranderd in dooien de modder. De scheepvaart op de Rijn, die lange tijd door het ijs was stilgelegd, is hervat. Willy Brandt: ADENAUER SPREEKT MET DUBBELE TONG De burgemeester van West- Eerlijn, Willy Brandt, heeft als commentaar op een dinsdag avond door kanselier Adenauer als voorzitter van de christen democratische partij gehouden verkiezingsrede gezegd dat de bondskanselier met een „dubbele tong" spreekt en voor deze rede is „misbruikt". Adenauer had ge zegd dat de sociaal-democraten, met hun illusoire voorstellingen steeds onzekerheid en verwar ring hebben gezaaid en aan de veiligheid van het vrije deel van Berlijn zeker niet de beste dien sten hebben bewezen. „Men vergeet, dat de bonds kanselier zelf een eventuele ont moeting met Chroesjtsjov niet heeft afgeraden. Op 11 oktober 1062 verklaarde de bondskanse lier in de bondsdag: „Op alle vraagstukken in de kwestie Ber lijn en de verdediging van deze stad ben ik het eens met de bur gemeester van Berlijn'.' Een bóndskaselier móet niet met een dubbele tong spreken, aldus Brandt, ACTIE VOOR BLIJVENDE HULPVERLENING De spontane acties in Amster dam voor hulpverlening in de nog steeds niet afgelopen sneeuw- en ijsperiode aan be jaarden, zieken en gehandicap ten hebben ertoe geleid dat bij velen het verlangen is gaan leven aan deze acties een duur zaam karakter te geven, waar van de wijkcentra de dragers zouden kunnen zijn. In diverse wijken werden reeds oproepen gedaan die op grote schaal weer klank vonden voor de actie „Ogen en oren open", die deze vriendendiensten wil bevorde ren en bestendigen. In de bosachtige streek van Bouillon :n de Belgische Arden nen zijn volgens een krant in Av ion dinsdag wolven waargeno men. In België viel maandag avond en dinsdag sneeuw tot acht centimeter dikte. De sneeuw in noordoost-Oos tenrijk is in de nacht door een storm plaatselijk tot meters hoogte opgewaaid. Een locaal- treintje heeft er zeven uur lang in de sneeuw vastgezeten. Er werd dinsdag opnieuw tegen la wines gewaarschuwd. De ijstoestand in de Deense wateren is enigszins verbeterd. Voor het eerst sinds zondag zijn de treinveerboten de Grote Belt overgestoken. Maandag moest een begrafenis te Mjoellby in Zweden worden uitgesteld omdat een boot met begrafenisgangers uit een nabij gelegen eiland acht uur lang in 'iet ijs bleef steken. Bij Misterhult zat een dashond met zijn staart in het ijs vastge vroren. Het dier werd door een voorbijkomende dame bevrijd. In België, waar door de lichte, maar aanhoudende dooi van de afgelopen dagen de sneeuw in grote delen was verdwenen, is het in dc nacht van maandag op dinsdag opnieuw gaan sneeuwen. Om het middaguur was er dins dag weer een laag van soms acht centimetér dik. In.de Ardennen kwamen weer sneeuwploegen in actie, maar ook elders in België werden de wegen weer moeilijk begaanbaar. Ongekende verkeersopstoppingen deden zich voor op de grote auto weg van Brussel naar Oostende. Als gevolg Van de strenge winter is het wegdek op een aantal plaatsen volkomen vernield. Som mige .gedeelten zijn voor het ver keer gesloten. Omleidingen iangs secundaire wegen waren niet vol doende en er deden zich opstop pingen voor, waarbij de rijen wachtende vrachtwagens en per sonenauto's een lengte bereikten van ruim tien kilometer. Indien de Surinaamse wens om tot de zelfstandige behartiging en het zelfstandig bestuur van zijn buitenlandsee betrekkingen te geraken zou uitmonden in een herziening van het statuut, dan is de regering daartoe bereid. Dit schrijft vice-minister-presi dent drs Korthals aan de Tweede Kamer in zijn Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag ovee de begroting voor 1963 van het kabinet van de vice-minister- president. „Of een herziening zou moeten strekken tot toekenning van sou- vereiniteit aan de drie landen, vermag de regering thans niet uit te maken," zo zegt hij verder. In de Memorie wordt ook ant woord gegeven op vragen, die gesteld waren over het Broko- pondoplan in Suriname. Na het gereedkomen van de stuwdam in dit project zal het thans nog sterk wisselende debiet van de Surinamerivier kunnen worden gereguleerd. De zich landinwaarts verplaatsende zoutgrens van de rivier kan tot staan worden ge bracht. Daardoor zullen de moge lijkheden tot irrigatie ontstaan. Met name de citrusteelt zal daar van kunnen profiteren. Een in Suriname genomen proef met een tweetal middenstands- landbouwbedrijfjes is beëindigd. De politie in Frankfort is door handig spel er in geslaagd 793 van een partij van 1600 nertsvel- letjes op te sporen, die eind november bij de nertsfarm Renard N.V. in Eist (Ut.) wer den gestolen. De gehele partij zou een waarde hebben van 100.000 gulden. Een aantal per sonen werd op verdenking van heling aangehouden, doch later weer op vrije voeten gesteld. Of men door deze goede slag van de politie bewijzen ir: handen gekre gen heeft tegen de vermoedelijke dief is nog niet bekend. Een feiL ir het echte,, dat de politie ernstige verdenking koes tert tegen een Duitse bonthande laar. Deze heeft vorig jaar met enige andere handelaars een be zoek gebracht aan d<_ Nederland se bontfarm. Kor: daarna werd 's nachts de inbraak gepleegd, waarbij de dieven er met de bont- schat vandoor gingen. Sindsdien is een aantal personen gescha duwd. - Bij het onderzoek werden ook Interpol en de Duitse politie in geschakeld. Begin januari wer den in Frankfort 100 nertsvel- letjes te koop aangeboden. De leider van het Nederlandse be drijf, de heer Rietveld, is het af gelopen weekeinde naar Frank fort gegaan, waar hij de velletjes als eigendom van Renard N. V. herkende. De Duitse bonthandelaar, die de velletjes gekocht had, nam op verzoek van de politie opnieuw contact op met een 25-jarige man uit Moers (Did.), die hem de partij had verkocht. Hij deed het voorkomen alsof hij interesse had in nog 500 velletjes. In de ..Rast-Statte" Camberg in het Taunusgebergte, het afgesproken trefpunt van de bonthandelaars, Louis Paulhan, een van de pioniers van de Franse lucht- kon de politie toen beslag leggen vaart is in de nacht van zondag ee/ aut0 waar!n |ich 793 op maandag in de ouderdom van 80 jaar in Saint-Jean de Luz overleden. <cr op nertsvelletjes bevonden. Ook deze werden door de heer Rietveld herkend. De politie in Frankfort heeft zich nog niet uitgelaten over de vraag of men de dief op het spoor is gekomen, doch in Ne derland wordt aangenomen dat zijn arrestatie niet lang meer op zich zal laten wachten. Door AGATHA CHRISTIE 77.) „Uitstekend. Ik wil graag alle anderen er ook bij hebbben, dat wil zeggen: mrs. Ackroyd, made moiselle Flora, majoor Blunt en mr. Raymond. Zoudt u mijn af gezant willen zijn? De kleine reünie is op negen uur bepaald. Wit u hen namens mij invite ren?" „Mét genoegen, maar waarom vraagt u het zelf niet?" „Omdat er dan vragen komen: Waarom? Waarvoor? Ze zullen vragen wat mijn bedoeling is' en, zoals u Weet mon ami, vind ik het niet prettig om mijn kleine idee tjes. bekend te maken vóór de lijd daa is." Ik lachte even. „Mijn vriend Hastings, over wie ik u verteld heb, zei altijd dat ik een menselijke oester was. Maar hij had ongelijk. Ik ver zwijg nooit feiten, maar ik laat iedereen zijn eigen gevolgtrek kingen maken." „Wanneer wilt u dat ik het doe?" ,Nu, als u wilt. We zijn er bij na." „Gaat u.niet mee naar binen?" „Nee,- ik ga wat in het park wandelen en zal u over een kwar tier bij het hek opwachten." Ik knikte en ging op weg om mijn opdracht uit te voeren. Van de hele familie was alleen mrs. Ackroyd thuis, die van 'n vroeg kopje thee zat te genieten. Ze ontving me allervriendelijkst. „Ik ben u toch zó dankbaar, dokter," zei ze, „dat u die kleine kwestie met M. Poirot heeft be sproken. Het leven is vol moei lijkheden. U heeft natuurlijk het nieuws óver Flora al gehoord?" „Wat was het precies?" vroeg ik voorzichtig,. „Haar engagement met Hector Blunt. Natuurlijk niet zo'n goede partij als Ralph zou zijn geweest. Maar ja, het geluk gaat voor. Flora heeft een oudere man no dig een standvastig en betrouw baar iemand en Hector is op zijn manier werkelijk heel gedistin geerd. Heeft u in het ochtendblad gelezen dat Ralph gearresteerd is?" „Ja," zei ik. „Afschuwelijk!" Mrs. Ackroyd sloot de ogen en huiverde. „Geof frey was woedend. Hij heeft Li verpool opgebeld, maar op het politiebureau daar wilden ze hem niets zeggen. Ze zeiden zelfs, dat ze Ralph niet hadden gearres teerd. Mr. Raymond houdt vol dat het allemaal een vergissing is een hoe noemen ze dat ook weer? een canard van de krant. Ik heb verboden er waai de bedienden bij zijn over te spreken. Zo'n vreselijk schan daal! Stel je voor, dat Flora met hem getrouwd was!" Mrs. Ackroyd sloot opnieuw in wanhoop haar ogen. Ik begon me af te vragen wanneer ik kans zou krijgen haar de invitatie van Poirot over te.brengen. Voor ik iets kon zeggen stak mrs. Ackroyd al weer van wal: „U was gisteren hier met die akelige inspecteur Raglan. Zo'n bruut van een man hij dwong Flora te zeggen dat zij hel geld uit de kamer van die arme Roger had weggenomen. En het was al lemaal zo eenvoudig. Het lieve kind wilde een paar pond lenen en ze wist dat haar oom niet ge stoord wilde worden. Maar ze wist whar hij zijn geld bewaarde en nam wat ze nodig had." „Is dat Flora's lezing van het geval?" vroeg ik. „Beste dokter, u weet hoe meis jes tegenwoordig zijn. Ze geven gauw aan een ingeving toe. U weet natuurlijk alles af van hyp nose en dat soort dingen. De in specteur schreeuwt tegen haar, noemt telkens weer het woord „stelen", tot het arme kind een trauma of is het een complex? krijgt (ik haal die twee woor den eltijd door elkaar) en werke lijk denkt dat ze het geld heeft gestolen. Ik begreep het onmid dellijk. Maar ik kan in zeker op zicht niet dankbaar genoeg zijn voor het misverstand 't schijnt die twee, Hector Blunt en Flora, bij elkaar te hebben gebracht. En ik verzekfc- u dat ik me heel wat zorgen over Flora heb ge maakt: ik heb zelfs een poosje gedacht, dat Flora en Raymond erg op elkaar gesteld waren. Stel je voor!" Mrs. Ackroyd verhief haar stem van louter afschuw. „Een particulier secretaris en geen eigen inkomen." „Dat zou een zware slag voor u zijn geweest," zei ik. „Mrs. Ac kroyd, ik heb een boodschap voor u van M. Poirot." „Voor mij?" ■Ze keek bepaald ontsteld. Ik haastte me haar gerust te stellen en legde uit wat Poirot wenste. „We zullen er natuurlijk heen moeten als M. Poirot het vraagt" zei mrs. Ackroyd weifelend. „Maar wat heeft het allemaal te betekenen? Ik weet dat graag vooruit." Ik kon haar naar waarheid ver zekeren dat ik er zelf evenmin iets van af wist. „Nu goed," zei mrs. Ackroyd eindelijk met enige tegenzin, „ik zal het de anderen zeggen en we komen om negen uur." Ik nam afscheid en vond Poirot op de afgesproken plaats. „Ik ben bang dat ik wel langer dan een kwartier ben weggeble ven," zei ik. „Maar als die goeie vrouw eenmaal aan het praten is, kun je er geen woord tussen krij gen." „Het doet er niet toe," zei Poi rot. „Ik heb me heel goed geamu seerd. Het is een prachtig park." Toen we thuis kwamen deed tot onze grote verbazing Caroli ne, die klaarblijkelijk naar ons had zitten uitkijken, zelf open. (Wordt vervolgd.) Die proef is slechts gedeeltelijk geslaagd. De verkregen resulta ten zijn echter van dien aard dat besloten is de proefnemingen toch voort te zetten. Over tewerkstelling in Neder land van Antilliaanse en Suri naamse arbeidskrachten in Ne derland wordt gezegd, dat sinds geruime tijd een spontane trek van arbeiders uit die landen naar ons land plaats vindt. Er zijn aanzienlijk meer Surinamers dan Antillianen die naar ons :and komen. Gemeentelijke arbeidsbureaus bemiddelen bij het verkrijgen van een werkkring. Daarnaast heeft het bedrijfsleven een be scheiden begin gemaakt met het werven van Surinaamse en Antil. liaanse arbeidskrachten. De Ver. Staten overwegen een plan om ploegen astronauten in een baan om de aarde te zenden voor een duur van drie maanden, waarin zij de gevolgen van lang durige ruimtereizen moeten on derzoeken. Op een persconferentie van 'net Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft de plaatsvervangende directeur van de afdeling' voor de bemande ruimtevaart, dr. Joseph Shea, verteld, dat een grote moeilijk heid de beperkte ruimte is in de tweemansruimtecabine Gemini er het driemanruimteschip Apoilo, waaraan op het ogenblik wordt gewerkt. De benodigde uitrusting voor waarnemingen zou reeds -ingeveer 85 kubieke ruimte ver gen, ongeveer acht keer meer dan de ruimte van de Apollo. Er is voorgesteld eerst een on bemand ruimtestation te lance ren en daarna een bemanning. De bevoorrading zou kunnen ge schieden door het afschieten van onbemande cabines met beno digdheden. Dr. Shea vindt het te optimis tisch om een schot op Mars in 1973 of 1975 voor te bereiden. Dan zal de planeet namelijk in een gunstige stand daarvooor zijn. Eenzelfde goede positie zal vervolgens niet eerder dan in 1981 voorkomen. De V. S. zullen per 1 april drie met Polarisraketten uitgeruste onderzeeëers verschaffen voor de verdediging van het Middelland- sezeegebied, zo heeft een Ame-, rikaanse zegsman dinsdagavond in Rome bekendgemaakt. Hij zei dat de V. S. in Spanje of elders naar een basis voor deze onder zeeërs zoeken. Volgens de zegsman zou de Amerikaanse onder-minister van Defensie, Gilpatric, die twee da gen in Rome verblijft, dit aan de Italiaanse minister van Defensie, Andreotti, hebben gezegd. De Italiaanse regering heeft gezegd dat er in Italië geen onderzee bootbasis zal komen. -■ De Verenigde Staten zouden er voorts niet voor voelen om de Polarisraketten op andere mari nevaartuigen dan onderzeeërs te installeren. Andreotti heeft on langs laten weten dat Italië be reid zou zijn de kruiser Garibaldi als Polarisvaartuig aan de NAVO ter beschikking te stellen. Gilptric verstrekt vandaag naar Bonn. Eén voorgenomen bezoek aan Spanje is afgelast. De zegsman deelde verder mee dat de Amerikaanse bases in Ita lië voor Jupiterraketten voor middelbare reikwijdte, die nu verouderd zijn, zullen worden op geheven wanneer de Polaris- onderzeeërs zijn aangekomen. De lancering van een nieuwe communicatiekunstmaan, de .Soycom", die dinsdag even na middernacht plaatselijke tijd Maats zou hebben, is 24 uur uit gesteld, zo heeft het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart, de Nasa, meegedeeld. Het voorbereidende werk Is door een hevige storm vertraagd. De kunstmaan zal nu donderdag ochtend-vroeg in haar baan wor den gebracht. De lancering van dé „Syncpm" was al eerder uitgesteld, name lijk op 6 februari, wegens tech nische moeilijkheden: De „Svncom" moet in een baan op 45.600 km van de aarde "te rechtkomen. Wanneer de lan cering slaagt, zal het' de eerste maal zijn dat een. kunstmaan synchroon loopt mét de wente ling van de aarde om haar as wat betekent dat zij op hetzelfde punt boven de aarde blijft han gen. De gemeente Den Haag heeft een plan ontworpen, dat voorziet in de ontwikkeling van een twee de Haagse badplaats naast Sche- veningen;. Kijkduin. Daarbij is er naar gestreefd het intieme karak ter van het oude Kijkduin zoveel mogeliik te behouden. Het nieu we Kijkduin zal op de eerste Maats mogelijkheden bieden voor dagbezoek en voor eenvoudige vakantiebesteding. Volgens het plan komt er een langgerekt plein met parkeer plaatsen en promenades: een Dromenade met terrasbedrijven aan de zeekant met een brede trappartij naar het strand, en een lager gelegen .promenade aan de landzijde met café's, restaurants en winkeltjes. Deze dubbele wandelweg wordt aan het begin en het einde ge markeerd door een bebouwing van hotels, pensions of motels. Men denkt aan twee hotels en één motel. Aan het einde van de hoofd toegangsweg' komt ook een plein; het Kijkduin. Twee grote par keerterreinen bieden de badgast meer dan 1100 parkeerplaatsen. Bij het plan Kijkduin, zoals dat thans ter visie wordt gelegd, wordt voorzien in woningbouw voor 381 gezinnen. Er komen 150 eengezinshuizen, ook patiowo ningen, 99 flatwoningen in drie étages en 132 flatwoningen in zes lagen. De heer G. W. Hijikema, wet houder van stadsontwikkeling' en volkshuisvesting, bestempelde het nieuwe Kijkduin als 'n kleinood, ISRAEL BEGINT ATOOMOORLOG TEGEN INSEKTEN In Israël gaat men deze zomer een „atoomoorlog" voeren tegen de „vruchtenvlieg", een insekt dat de zuidvruchtenoogst in dat land bedreigt. Het plan is zo'n dertig miljoen door middel van gamma-stralen steriel gemaak te mannetjes-vliegen tijdig in de boomgaarden los te laten en ze met de daar aanwezige vrouw- tjes-insekten te laten paren met als gevolg dat er slechts onbe vruchte eieren van komen. Al dus hoopt men deze vliegen plaag binnen enkele jaren te kunnen uitroeien. De bestraling van de insekten geschiedt als deze nog in het alrve-stadium zijn. Als de lar ven dan uitkomen worden vrouwtjes en mannetjes van elkaar gescheiden door de laat- sten met een speciaal aas te lok ken waar de eersten niet op reageren. De vrouwtjes worden meteen vernietigd. een- plaats van allure. Er komt een recreatiegebied van 29 hec tare strand, park, duin etc. Het plan voorziet in afbraak van en kele bestaande gebouwen en uit breiding en voltooiingvan de woningbouw in twee woonker nen. Het openbaar vervoer van en naar Kijkduin zal per autobus geschieden; er is ruimte voor drie buslijnen. Het nieuwe plan sluit aan bij het plan vo'or het grote sportter reincomplex in de Ségbvoekpol- der en bij de in uitvoering zijnde woonwijk „Meer en Bosch". In de nabijheid ligt voorts een van de grootste kampeerterreinen van Europa, „Ockenburg", De belangstelling voor Kijk duin als badplaats valt af te 'ezen uit de 3000 pensionbedden, die er momenteel in Kijkduin en aangrenzende wijken 'zijn.Inte resse om het plan te gaan uit voeren is er eveneens. „Men staat Ms het ware te dringen voor het stadhuis", aldus wethouder Hiji kema, zowel om er woningen als andere bouwwerken te laten ver rijzen. Fr is kans volgens de heer Hijikema, dat nog dit jaar met de woningbouw kan worden be gonnen, terwijl de wegenaanleg meteen ter hand wordt genomen. Ongeveer 160 vooraanstaande Britse zakenlieden, onder leiding van de krantenmagnaat Roy Thomson, zijn gisteren naar Lon den vertrokken na een weekeinde ;n Moskou te hebben doorge bracht. Thomson, die zaterdag een gesprek van twee uur met pre mier Chi-oesjtsjov van de Sow- 'et-Unie heeft gehad, noemde de Russische leider een zeer indruk wekkende persoonlijkheid. „Hij 's door en door mens. Nu begrijp 'k waarom hij aan de top staat in de Sowjet-Unie. Dit berust ongetwijfeld op zijn bekwaam heid. Ik weet zeker, dat 2ijn op vattingen en de onze niet zullen samenvallen, maar ik geloof, dat het zeer nodig is, dat wij elkaar beter leren kennen en eikaars opvattingen beter bèkrijpen. Ik ben van gevoelen, dat in' die rich ting de verwachting van een mogelijk einde van de koude oor- ''og ligt", aldus Thomson. Door het ontsporen van een tram op het terrein van een ijzer gieterij in Sjimoga, ill het zuiden van India, zijn zaterdag acht personen gedood en twaalf ge wond.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2