Mammoetwet door de Eerste Kamer aanvaard De ontwapeningsconferentie Belgisch-Nederlands initiatief inzake E.E.G- ZON- en MAANSTANDEN LIBERALE MOTIE OM STEMMING UIT TE STELLEN HAALDE EINDSTREEP NIET „Planprocedure" De laatste restjes van rle schoolstrijd Wetsontwerp aanvaard LIBERAAL VOORSTEL OM STEMMING OVER DE MAMMOETWET UIT TE STELLEN Radio De Koek INSTORTING VAN GEBOUW IN BRAZILIË NOG GEEN NEDERLANDS- INDONESISCH CONTACT „Ja" of „neen". Geen „Benelux-initiatief" Hoe komt het bij fle „zes" ter sprake? Aanvaring tussen Zweedse ertsboot en Fins schip in Nauw van Bath Twee gewonden op Fins schip. De hutten van de be manning en de stuurhut zijn uitgebrand. Aan de grond gezet GEEN SPOOR VAN AMERIKAANSE TANKER MET ZIJN 39 OPVARENDEN HET WEER WEERBERICHT Frankwtoa bö abonnement: Temeuzen tMtscteur-EfoeMreérarteur van 8e §an«e Redactie, adres; Noordstraat 55—5? Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 8,— per Ewartaal: per maand r2,Per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 3836 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. 3. van de Sande te Temewaen AdverfentJenrWs per mm 18 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties ïcfdn handels. adverfenties):.5 reeels f1,10. Tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur» Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Eerste Kamer heeft na langdurige discussies gistermiddag met 49 tegen 16 stemmen de wet op het voortgezet onderwijs, de zogenaamde „Mammoetwet" van minister Cals, aanvaard. Tegen stemden liberalen, communisten, alsook drie leden A. B. F. ere vier van de C. H. U.-fractie. Een liberale motie om de stemming nit te Stellen totdat meer gegevens bekend zouden zijn over het beleid inzake het openbaar onderwijs, baalde de eindstreep niet. Deze motie werd verworpen met 57 tegen 9 stemmen, waarbij de liberale fractie de steun kreeg van die van 'de communisten. Minister Cals kreeg, toen de uitslag van de stemming bekend werd, een licht applausje van de Kamerleden, die daarna in drom men op hem toekwamen om hem te feliciteren. Voordat minister Oals zijn Mammoetwet veilig op stal kreeg is in de Eerste Kamer nog duch tig gerepliceerd en gedupliceerd, i Daarbij was het voornaamste onderwerp van gesprek de zgn. „planprocedure" waardoor het oprichten van openbare scholen voor voortgezet ondewijs minder gemakkelijk wordt als het op richten van bijzondere scholen. Voorts bleven bezwaren bestaan tegen de voorgestelde vorm van brugklassen, het vervallen van Grieks bij de eindexamens gym nasium B en het zesjarig „athe neum". De heer Schermerhorn (Arb.) meende, dat met die „planproce dure" een kat in de zak gekocht werd. Of dit een zwarte kat of een witte poes zou zijn, kon hij niet bevroeden. Het ontbreken van gegevens, voortvloeiend uit een gevraagd advies van de „commissie beheersvorm open baar onderwijs", (de commissie De Roos), maakte voor hem de situatie moeilijk. Zijn partijge noot Samkalden verklaarde later dat de Socialistische fractie vóór zou stemmen, omdat niet op de commissie-De Roos kon worden gewacht en de latere overgangs wet openbare discussie mogelijk zal maken. De communistische woordvoer ster, mevrouw Van Ommeren, beloofde beide heren toen een zwarte kater uit de zak omdat Zij een „rookgordijn voor de on rust en twijfel van hun fractie genoten spanden om de „Katho lieke fractie niet te bezeren". Mevrouw Van Ommeren steun de de liberale motie-Schouwe- naar, waarin om uitstel van de stemming werd gewaagd totdat de siutatie rond het openbaar onderwijs opgehelderd zou zijn. De al of niet staatsrechtelijke juistheid van deze motie dreef de heren Samkalden (Arb.) en Van Riel (WD) in het strijd- nerk. De heer Van Riel betoog de, dat het voor de liberale frac tie onmogelijk zou zijn vóór te stemmen omdat men niet wist in welke richting deze of een vol gende minister met het openbaar onderwijs zal inslaan. De heer Van Hulst (CHU) kwam er nogmaals op wijzen, dat het voorgestelde brugklassen- systeem overgang van het ene naar het andere schooltype on voldoende eenvoudig maakte. Een zesjarig atheneum zal naar zpn mening vooral kinde ren uit eenvoudig milieu be nadelen, omdat juist deze kin deren de vijfjarige H. B. S. door gaans zonder struikelen aflopen. De heer Algera bleek niet door de minister overtuigd te zijn. Minister Cals betoogde op nieuw, dat allen en ook hij van goeden wille zijn om de laatste restjes van de schoolstrijd op te ruimen. Hij zeide daarvan ruim schoots blijk te geven. Hij kon zijn opvolger natuurlijk nergens aan binden, maar de bevindingen van de commissie-De Roos zui len toch zeker van invloed zijn op de discussies over een in te dienen wet op het overgangs recht, zonder welke de Mammoet niet van kracht kan worden. De minister hield vol, dat deze wet op het voortgezet onderwijs de openbare school in een veel gunstiger positie zal brengen, dan thans het geval is. Teneinde de pacificatie van het onderwijs te dienen werd stevig aan de autonomie van de gemeenten getornd. Op wensen van vol doende ouders zullen gemeenten openbare scholen moeten bekos tigen. De extra'tjes die bijzon dere scholen in een aantal ge meenten ontvangen, zullen ver dwijnen. De vernieuwing van het onderwijsstelsel is een belangrijk goed voor de Nederlandse jeugd. 70 meende minister Cals. Hij ontried verder uitstel en daar mede de motie-Schouwenaar- Rranssen Het liberale lid van de Eerste Kamer, mevr. Schouwenaar Fransen, (V.V.D.), heeft gister middag in de Eerste Kamer tij dens de voortgezette debatten over de mammoetwet van minis ter Cals een motie ingedic-nd om de stemming uit te stellen. Ze zegt in deze motie onder meer, dat een aantal leden op net ogen blik zijn stem niet def'nitief kan bepalen. Gesuggereerd wordt eerst het rapport van de commis sie-De Roos (beheersvorm open baar onderwijs) af te wachten, alsmede de grote lijnen welke de minister van Onderwijs aan de uitvoering van een eventueel advies-De Roos zal geven. In de loop van deze middag zal over de motie worden gestemd. Deze motie werd bij hoofde lijke stemming met 9 tegen 57 stemmen verworpen. Het wets ontwerp passeerde daarna de eindstreep met 49 stemmen vóór (Katholieken, socialisten en een deel van de Chr. Historischen en Anti-revolutionairen). Tegen stemden 16 leden, (libe ralen, communisten alsmede de heden Van Hulst, Van Bruggen. Follema en Reijers van de C. H.- fractie en Haspels, Tjalma en Al- Noordstraat 102 - Telefoon 3129 gera van de A. R.-fractie). Terneuzen In het centrum van de grote Braziliaanse koffiehaven Santos is maandag een gebouw van drie verdiepingen ingestort waar door een honderdtal personen onder het puin bedolven werd. Tot dusver zijn zes lijken ge borgen. Minstens 37 personen zijn gewond. Minister Luns heeft dinsdag ochtend desgevraagd in Den Haag verklaard, dat de Neder landse regering liog steeds geen enkel bericht ook niet offi cieus of via andere regeringen heeft ontvangen over de komst van een Indonesische afgeva?"- digde voor het opnemen van contact over herstel van de be trekkingen. In commentaar op berichten die hierover circuleren zei hij, dat „de Nederlandse regering natuurlijk graag een Indonesi sche afgevaardigde zal ontvan gen". X ai PLANNEN (Hg VOOR til ENGELS ATOOMSCHIP In 1967 hoopt men in Engeland het eerste koopvaardijschip ge reed te hebben, dat zal worden voortge stuwd niet behulp van kernenergie. Er zijn vijf seheepstypcn ontworpen, waaruit zal worden gekozen. De minister voor Transport, Ernest Marples, verwacht dat hieromtrent in sept. de beslissing valt. Foto boven: een ont werptekening voor een passagiersschip. Foto onder: een koel- schip. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen kan worden verwacht, dat nog in de loop van deze week de definitieve tekst gereed zal komen van een Belgisch-Nederlands voorstel om uit de crisis te geraken, die na de breuk in de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Ge meenschap is ontstaan. Van Nederlandse zijde wordt thans een ontwerp-tekst bestudeerd, die de vorige week door vier Belgische ambtelijke onderhandelaars in Den Haag is besproken en daar „gunstig" werd ontvangen. Over de inhoud van het ini tiatief is men in Brussel nog weinig mededeelzaam, ook om dat de uiteindelijke tekst nog niet gereed is. Behalve het over leg tussen België en Nederland is er trouwens een druk diplo matiek contact in Brussel met Britse vertegenwoordigers. In elk geval beoogt het voor stel niet een hervatting van de conferentie van de „zes" en En geland, zoals die zich tot het Franse veto vijftien maanden heeft voortgesleept. Om een her haling daarvan te vermijden zal het plan een „ultimatief" karak ter hebben, waarop in beginsel slechts met „ja" of „neen" kan worden geantwoord. Ook de gedachte van een as sociatie van Engeland met de E. E. G. al dan niet als over gang naar het definitieve lid maatschap zal niet worden gevolgd aldus werd in welinge lichte kringen medegedeeld. Het plan zal uitgaan van hetgeen reeds in de onderhandelingen tussen de E. E. G. en Engeland werd bereikt en waarover yan Belgische zijde het afgelopen weekeinde een uitgebreid rap port werd gepubliceerd. Men wil deze resultaten dan vastleggen in een politieke overeenkomst, if te sluiten tussen alle zes de E. E. G.-landen enerzijds en En. geland anderzijds. Deze overeen, komst zou kunnen worden om schreven als een inleidende fase naar de economische unie. In Brussel wordt overigens op gemerkt, dat niet kan worden gesproken van een „Benelux- initiatief", aangezien Luxem burg nog niet bij het overleg is betrokken. Dit wordt ook in ver band gebracht met eerder geble ken afwijkende meningen van Luxemburg na het mislukken van de onderhandelingen met Engeland. Zo besliste de vorige week de Luxemburgse minister Schaus, die het periodieke voor zitterschap bekleedt van de mi nisterraad van de E. E. G„ dat de vergaderingen van 20, 21 en 22 februari zuilen doorgaan on danks de wens van de Neder landse regering .(daarbij in het Dinsdag is in Genêve opnieuw het overleg begonnen van de 18-landen-commissie, die sedert elf maanden met tussenpozen probeert overeenstemming te bereiken over hét ontwapo- ningsvraagstuk. Zoals dit reeds bij vorige gelegenheden het ge val was, bleef ook thans de stoel van Frankrijk onbezet. De Mexicaanse voorzitter, Padilla Hervo, hield een openingstoe spraak waarin hij opmerkte, dat deze zitting verschilde van vo rige omdat volgens hem nieuwe internationale gebeurtenissen grotere' samenwerking tussen de belangrijke mogendheden vereisen. Na de rede van de voorzitter werd de bijeenkomst achter ge sloten deuren voortgezet. Naar later bekend werd ge maakt had de Amerikaanse af gevaardigde, Foster, de debatten geopend. Hierbij zei hij, gewag makend van de Russische be reidheid tot inspectie op beperk te schaal, dat men thans op de goede weg is. Er bestaat thans een nieuwe basis voor onder handelingen, aldus Foster. Hij verwierp de Russische bewering volgens welke de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië de be sprekingen op technische details zouden laten doodlopen. De Sowjetrussische delegatie had een ontwerpverklaring op gesteld, waarin gevraagd werd om terugtrekking uit het bui tenland van met kernwapens uitgeruste vliegtuigen, ontman teling van strategische raket bases en verwijdering van lange- afstandsraketten op buitenlands grondgebied. De ondertekenaars van de verklaring zouden ook móeten toezeggen, dat zij bui tenlandse steunpunten voor on derzeeërs met kern- en raket wapens zullen opheffen. Koeznetsov, de Russische ge delegeerde, die het ontwerp ver dedigde, herinnerde o.a. aan de Brits Amerikaanse Bahama- overeenkomst inzake Polaris- raketten, het plan tot het schep pen van een Navo-kemmacht en de totstandkoming van wat hij noemde een militair-Frans- Westduits verdrag. De Sowjet- Unie protesteert met klem tegen dergelijke plannen en zij vestigt er de aandacht op dat een der gelijke politiek een gevaar voor de vrede vormt, zo zei hij. Koez netsov verklaarde voorts dat de Sowjet-Unie bereid is onmid dellijk een verdrag tot stopzet ting van de kernproeven te on dertekenen. Hij stelde opnieuw een niet-aanvalsverdrag voor tussen de landen van het War schaupact en de Navo. Volgens hem zou de instelling van kern- Vrije stroken inu Midden-Euro pa, Afrika en andere gebieden, alsmede een verdrag om de „uit zaaiing" van kernwapens te be ëindigen, bijdragen aan de tot standkoming van algemene ont wapening en de vrede. De Britse afgevaardigde, God- ber, zei dat zijn regering nog geen gelegenheid gehad heeft de Sowjetrussische verklaring; te bestuderen: maar dat blijkt dat men hiermee munt wil slaan uit de geografische ligging van een land. Men kan moeilijk aan nemen dat een dergelijk voor stel, dat aan de ene partij grote voordelen ten nadele van de an dere partij zal verschaffen, „realistische ontwapeningsbe sprekingen" op weg zou kunnen helpen. De bijeenkomst werd ver daagd tot donderdag. bijzonder gesteund door de Duit se bondsrepubliek) om deze bij eenkomsten uit te stellen. Op deze vergaderingen, die werden vastgesteld voordat Frankrijk het afbreken van de Britse con ferentie eiste, zullen landbouw- en sociale vraagstukken worden besproken. Het was dinsdag in Brussel nog niet bekend, hoe het Bel gisch-Nederlandse plan, nadat het zijn uiteindelijke vorm zal hebben gekregen, bjj de „zes" ter sprake zal worden gebracht Verondersteld werd, dat na over leg daarover tussen de vijf part ners van Frankrijk het van Duit se zijde in Parijs zou moeten worden aangesneden. In welingelichte kringen in Brussel verklaarde men echter, dat slechts zeker is dat het plan met de E. E. G.-partners zal worden bestudeerd. Over de tac tiek, die daarbij zal worden ge volgd, is nog niets met zekerheid te zeggen. EX-KEI7ER1N SORAYA IN CORTINA Ex-keizerin Soraya verblijft voor een wintersportvakantie in het Italiaanse Cortina. Foto: Soraya (links) met haar secretaresse op weg naar de skihellingen. ZON MAAN op onder op ondei Febr. 13 8.01 17.48 23.07 10.10 14 7.59 17.50 10.29 16 7.55 17.54 1.17 11.12 17 7.54 17.56 2.23 11.39 18 7.52 17.58 3.28 12.12 19 7.50 18.00 4.31 12.54 20 7.47 18.02 5.29 13.46 De Zweedse ertsboot „Ava- fors" (10.810 brt) en het Finse schip „Alca" (5483 brt) zijn gisteravond in het Nauw van Bath op de Westerschelde met elkaar in aanvaring gekomen. Na de aanvaring is aan boord van het Finse schip brand uitge broken. Er zijn twee gewonden aan boord van de „Alca", waar van één zwaar gewond. Er is tengevolge van de aanvaring eni ge tijd aan elkaar vastgezeten. Van de twee gewonde opvaren den van de „Alca" is de toestand van de 17-jarige motorman John ny Söderdall ernstig. Dokter J. de Beij uit Kruiningen heeft de gewonden aan boord behandeld. Later is de motorman, die ern stige kneuzingen zouhebben op gelopen in een ziekenhuis opge nomen. Hedenmorgen zai bij hoog wa ter getracht worden het schip vlot te trekken, waarna het. voor reparatie naar Antwerpen of Vlissingen zal worden gesleept. De „Alca, is in de zogenaam de „Schaar van de Noord" dooi de bemanning aan de grond gezet en heeft terstond alle mogelijke hulp gevraagd. Van het schip, dat een lading potas vervoert, staan het ach terdek en ruim vijf in brand. Alle hutten van de bemanning zijn uitgebrand. De stuurin richting is onklaar geraakt als gevolg van de brand, die uit brak op de plaats waar het Finse schip door de „Avafors" werd geramd. Om half tien werd gemeld dat de brand op de „Alca" on der controle was en dat geen verdere assistentie nodig, was. Het schip is niet in staat ver der te varen alvorens een nood- reparatie is verricht. Zeven schepen, waaronder sleepboten uitgerust met brand blusapparatuur, zijn bij de „Al ca", die vrij diep ligt Uit Ant werpen waren ook nog twee an dere schepen onderweg naar de plaats van de aanvaring. Het Finse schip was op weg naar zee, de „Avafors", die Ant werpen als bestemming had, heeft na de aanvaring de reis voortgezet, zij wordt gesleept. De „Alca" is eigendom van de Finse rederij A/B Asta, de „Ava fors" behoort aan de Zweedse re derij Grangesberg-Oxelosund. Ondanks alle nasporingen ter zee en vanuit de lucht is van de sinds vorige week maandag ver miste Amerikaanse tanker „Ma rine Sulphur Queen" en zijn 39 opvarenden taal noch teken ge hoord of gezien. Het schip was met een lading vloeibare zwavel van Beaumont, in Texas, op weg naar Norfolk, in Virginia, waar het donderdag j.l. had moeten aankomen. Het laatste bericht van de „Marine Sulphur Queen" werd vorige week maandag opgevangen, toen het schip zich ter hoogte van Key West bevond. Er werd daar in niet van moeilijkheden gerept. De mogelijkheid dat het schip gedwongen zou zijn geworden een Cubaanse haven binnen te lopen, wordt thans afgesclireven. De Zwitserse ambassade in Ha vanna heeft op Amerikaans ver zoek hiernaar een onderzoek in- SNEEUWGEBIED TREKT WEG. Samenhangend met de aan wezigheid van een opvullend iagedrukbied boven Midden- Europa ontwikkelde zich een uitgestrekt neersi:.ggebied dat zich van ons land in zuidooste- •ijke richting uitstrekte tot aan Hongarije en Joegoslavië. Nadat de neerslag aanvanke- -ijk als regen, ijsregen en on derkoelde regen was begonnen, ging deze later vrijwel overal over in sneeuw. Het uiterste noorden en zuidwesten van ons land bevonden zich juist aan de rand van het neerslaggebied. Boven de Britse eilanden be vindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich in oos telijke richting uitbreidt. Samen hangend hiermede wordt ver wacht dat het sneeuwgebied naar het oosten zal wegtrekken. Overigens blijft er vooral aan vankelijk nog veel bewolking. Zwakke tot matige winden uit noordelijke richtingen blijven lucht aanvoeren, waarin de temperatuur rond het vriespunt zal liggen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Temperatm-en. om het vriespunt. Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt. Hnni "W /I TiCP liUUi JYVA1£>K WOENSDAG 13 FEBRUART v.m. n.m. Breskens 4.40 5.03 Terneuzen 5.15 5.38 Hansweert 5.55 6.18 Walsoorden 6.05 6.28 DONDERDAG 14 FEBRUARI v.m. n.rri. Breskens 5.13 5.4S Terneuzen 5.48 6.13 Hansweert 6.2S 6.53 Walsoorden 6.38 7.03 gesteld, doch de Cubaanse auto riteiten hebben geantwoord dat hun niet bekend is over de aan wezigheid van het schip in een Cubaanse haven. Men acht het nu waarschijnlijk dat de tanker is vergaan tijdens de storm die boven de Atlanti sche Oceaan woedde, toen het schip zijn laatste bericht ver zond.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1