kou gevat? Yï De gebeurtenissen in Irak Het proces over de aanslag op De Gaulle «Brussel is niet het einde» Chefarine .4" Heden hervatting van de ontwapeningsconferentie te Genève HET WEER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 12 FEBRUARI 196S 19e Jaargang Nr 5835 ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA Het afgelegde bezoek van prinses Margaret BELGISCHE HOOGLERAREN IN STAKING VERENIGDE STATEN ERKENNEN NIEUWE IRAAKSE REGERING OOK SOWJET-UNIE ERKENT NIEUWE IRAAKSE REGERING KOUDE WEER EIST VELE SLACHTOFFERS Minister Green Griep? Chefarine „4" doet wonderen Lagerhuisdebat over «Engeland, E.E.G. en Gemenebest» Frankering bö abonnement: Terneuzen Dfreefeur-ïToofdredaefeur I. van Se Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: ner maand f 2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 et. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentleprfls per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Radio-Bagdad heeft bekendge maakt, dat maandagochtend vier officieren van het Iraakse leger zijn terechtgesteld. Volgens de correspondent van het Perzische blad „Kajhan In ternational" in Abadan werd zóndag in de provincie Basrah nog gevochten tussen voor- en tegenstanders van het nieuwe bewind. Reizigers uit Bagdad waren van mening, dat de op standelingen de toestand in de hoofdstad stevig in handen heb ben. Maandagochtend werd in Bag dad nu en dan met automatische wapens en bazookas geschoten. Buitenlanders kregen toestem- Bij een ongeluk in een goud mijn in Hartebeesfontein, 175 km ten zuidwesten van Johannes burg, zijn maandag 21 negers om het leven gekomen en tal rijke gewond, van wie drie zwaar. Een lift raakte op ongeveer 2.000 meter diepte defect. Ver scheidene slachtoffers kwamen door verstikking om. Premier MacMillan heeft maan dag in het Lagerhuis verklaard, dat het voorgenomen bezoek van prinses Margaret en lord Snow- don aan Parijs was afgezegd, om dat de ontvangst van een lid van het Britse vorstenhuis door pre sident De Gaulle „zo kort na de recente gebeurtenissen nauwe lijks juist scheen." Hoewel het bezoek onofficieel zou zijn, zou het toch een semi- officieel karakter hebben gekre gen door de lunch van de prinses en haar echtgenoot in liet Elysee, de ambtswoning van liet Franse staatshoofd. De woordvoerder van de socialis tische fractie op liet gebied van de buitenlandse zaken, Harold Wilson, vroeg waarom de rege ring vorige week had verklaard, dat de afzegging niets te maken had met de mislukking van de besprekingen in Brussel over En- gelands toetreding tot de E. E. G. Onder kreten van afkeuring van de oppositie en gejuich der conservatieven verklaarde Mac Millan, dat hij volledig in overeen stemming met de diplomatieke hoofelijkheid en gebruiken had gehandeld. Aan de Gentse en Luikse uni versiteiten worden sinds maan dag geen colleges meer gegeven. Voor de eerste keer in de ge schiedenis zijn de hoogleraren in staking gegaan. Aanleiding is hun ontevredenheid over de sala riëring van professoren en hun Wetenschappelijke medewerkers. Een compromis van de Belgl sche minister van Onderwijs, Larock, werd van de hand ge wezen. De „staking" zal waar schijnlijk tot zaterdag duren. ming om de talrijke versperrin gen in de stad te passeren. Vol gens een ooggetuige waren zon dag militairen en politiemannen bezig de stad te doorzoeken op jacht naar communisten eri was het schieten, dat maandag, werd gehoord, het gevolg vanScher mutselingen met communistische tegenstanders van het nieuwe bewind. Hij zei dat de bevolking zich tamelijK ongeïnteresseerd toont en dat de nieuwe president zich nog niet heeft laten zien. Hij had slechts een korte radio-toe- spraak gehouden. De verbindingen tussen de Iraakse steden Mosoel en Bagdad zijn nagenoeg verbroken als ge volg van een strijd tussen leden van dé grote Djiboeristam en troepen van het revolutionaire bewind. Dit vernam het Turkse dagblad Millijet van zijn corres pondent in Noesajbin, aan de Sy- risch—Irakese grens. De stam, van oorsprong Koerden, bezit uitgestrekte gebieden tussen Mosoel en Bagdad. Hun verlie zen zouden na afloop van de strijd ongeveer vijfhonderd doden hebben bedragen. De Djiboeris hadden nagenoeg alle telefoon lijnen vernield. De ambassadeur van Irak in Ankara heeft de juistheid van het bericht tegen gesproken. De correspondent in Bagdad van het Britse persbureau Reu ter, Keith Deves, kwam maan dag in Beiroet aan. Hij had een schotwond aan het been. West-Duitsland en Perzië heb ben thans ook de nieuwe rege ring van Irak erkend. Ook Engeland, Tunesië en Li banon hebben het nieuwe bewind in Irak erkend. Het State Department heeft maandag bekendgemaakt dat de Verenigde Staten de nieuwe Iraakse regering hebben erkend. Waarnemers in Washington merken op dat de Verenigde Sta ten ongewoon snel zijn met de erkenning van de nieuwe rege ring. De Amerikaanse regering wacht in geval van een geweld dadige ommekeer gewoonlijk tot zij er zeker van is dat een regime vast in het zadel zit. De Amerikaanss ambassadeur werd vorig jaar teruggeroepen op verzoek van de toenmalige Iraakse regering die bezwaar had tegen de Amerikaanse erkenning van het bewind in Koeweit. Zo als bekend maakte Irak aan spraak op Koeweit. De Iraakse radio meldt, dat ook de Sowj et-Unie maandag het nieuwe bewind heeft erkend. In Parijs is maandag het pro ces voortgezet tegen de 15 man nen, beschuldigd van een poging tot moord op generaal De Gaulle in augustus van het vorig jaar. De 36-jarige luchtmachtkolo nel Jean-Marie Bastien-Thiry, die bekend heeft de leiding bij de aanslag te hebben gehad, ver klaarde dat men De Gaulle al leen maar had willen arresteren en niet vermoorden. De C.N.R. de verboden natio nale raad van het verzet, aan het hoofd waarvan ex-premier Bi- dault zou staan wilde de Fran se president laten berechten voor hoogverraad. De Gaulle had naar een villa bij Parijs gebracht moe ten worden. Men had hem onder meer beschuldigd van „groeps- moord in Algèrië". De commando's hadden hun machinegeweren zes a zeven se conden te laat afgevuurd, omdat zij het afgesproken signaal niet duidelijk hadden gezien. De ko lonel ,die zich een 300 meter ver der bevond, had met een krant gezwaaid toen De Gaulle in zijn auto langs kwam. Door de inval lende duisternis waren zij er niet direct zeker van 'eweest dat hij inderdaad het teken had gegeven. Kolonel Bastien-Thiry zei, dat hij en zijn kameraden volledig op de hoogte waren van de weg, die De Gaulle zou volgen, telkens wanneer deze het Elysee verliet of ernaar terugkeerde. De com mando's hadden op de banden van de auto, waarin De Gaulle zat, moeten vuren en hem daarna moeten ontvoeren. In de villa bij Parijs ,zat intussen een arts te wachten ,voor het geval de gene raal gewond zou zijn door een verdwaalde kogel. Bastien-Thiry sprak voortdurend over „het staatshoofd de facto" als hij het over De Gaulle had. Hij zei voorts, dat hij en zijn kameraden hier „zonder schuldgevoelens stonden". Volgens Bastien Thriy hadden „twee en waarschijnlijk zelfs drie" ministers van de regering- De Gaulle contact met de C.H.R. de nationale verzetsraad. Mi nister van Financiën Giscard d'Estaing was één van hen. Deze was van plan geweest om af te treden maar bleef in de regering „omdat men van mening was dat e" aan het hoofd van financiën een bekwaam deskundige moest staan". Men had verder over wogen Giscard d'Estaing tot pre mier te benoemen als De Gaulle eenmaal gearresteerd was. Bas tien-Thiry zei, dat er in de zomer van 1961, toen ex-generaal Salan het bevel over de O.A.S. over nam, diverse ondergrondse groe peringen in Parijs waren ge vormd MEVR. KENNEDY AAN DE ARM VAN V.N.-AFGEVAARDIGDE STEVENSON Mevr. Jacqueline Kennedy was eregast aan de lunch, welke op het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York werd aangezeten door verscheidene delegatiehoofden en secretaris generaal Oe Thant. Op de foto: mevr. Kennedy aan de arm van de Amerikaanse ver tegenwoordiger bjj de V. N., Ad- lai Stevenson. In de Zuidslavische staat Slo venië die aan Oostenrijk grenst, zijn als gevolg van het koude weer in de afgelopen twee maan den 22 mensen om het leven ge komen. Velen van hen vroren dood,1 nadat zij in de sneeuw in elkaar waren gezakt. In Japan is het aantal doden als gevolg van de koude en zware sneeuwval tot 148 gestegen. Het oostelijke deel van de V. S. heeft te lijden van talrijke gevallen van Aziatische griep, die vaak tot longontste king leidt. Het aantal sterfgeval len aan deze ziekte ligt sinds vier weken boven het epidemisch niveau. In het zuidelijke woestijnge bied in Israël is deze winter nog slechts twee millimeter regen gevallen tegenover honderd mm normaal per jaar. Dit is de scha delijkste winter van zes opeen volgende jaren van droogte. Na een recès sinds begin de cember, zal de achttien-mogend- hedenconferentia (in feite zeven tien, omdat Frankrijk zijn zetel nooit heeft ingenomen) over ontwapening heden haar bespre kingen hervatten. Over een der belangrijkste pun ten van deze conferentie: het verbieden van kernproeven, zijn in januari op verzoek der Sow- j et-regering in Washington be sprekingen met vertegenwoor digers der Amerikaanse regering gevoerd, waaraan later, toen zij vruchtdragend leken te zijn, ook door Engeland werd deelge nomen. Tijdens deze besprekin gen maakten de Verenigde Sta ten bekend de ondergrondse kernproeven in de Nevada- woestijn voorlopig te zullen sta ken. Op 31 januari echter werden de besprekingen, wederom op Sowjet-verzoek afgebroken, en waarna prompt de volgende dag president Kennedy hervatting der ondergrondse proeven aan kondigde, een aankondiging die inmiddels een feit Is geworden. Als co-voorzitters der confe rentie treden op de Amerikaan William C. Foster, die in de plaats is gekomen van zijn af getreden landgenoot Dean, en de Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken Koesnetsov, die de vorige leider der Sowjet-dele- gatie, Tsarapkin, vervangt. Over enkele weken zal de ont wapeningsconferentie in Genève haar eerste verjaardag vieren. Het enige resultaat van 95 vol tallige vergaderingen en 50 ver- gderingen van de sub-commissie voor het verbieden van kern proeven, bestaat uit een nog niet volledige préambule voor een ontwerp-ontwapeningsverdrag en de, eveneens nog niet vol ledige, eerste vier artikelen daar van. De Russische delegatie bij het ontwapeningsoverleg in Genève heeft maandag, aan de vooravond van de hervatting der besprekin gen, de acht neutralistische afge vaardigden uitgenodigd voor een gedachtenwisseling over de kwes tie van een verbod op het nemen van kernproeven. Westelijke di plomatieke waarnemers be schouwden deze Russische invi tatie als een belangrijk onderdeel van de campagne van Moskou om met steun van de neutralis ten het Westen concessies af te dwingen. Zoals gemeld hebben de Rus sen de Britten en de Amerikanen er van beschuldigd, dat zij door hun onbuigzaamheid het geheime vooroverleg over de kwestie van de kernproeven in New York en Washington hebben doen misluk ken. De Russen braken dit over leg dat op 14 januari was begon nen, onverwachts af, toen zij zich bereid hadden verklaard akkoord te gaan met drie inspecties per iaar op hun'gebied, terwijl het Westen slechts acht tot tien in specties aanvaardbaar achtte. De Britse delegatieleider Godber heeft echter al laten weten, dat deze acht tot tien inspecties niet het laatste woord van het Wes ten zijn. De acht neutralistische landen die aan het Geneefse overleg deelnemen Birma, Brazilië, Ethiopië, India, Mexico, Nigeria, de V.A.R. en Zweden zijn zeer' teleurgesteld over de mislukking van het vooroverleg tussen de V. S., de Sowjet-Unie en Enge land dat zich aanvankelijk veel belovend liet aanzien. Men ver wacht dat zij het Westen zullen trachten te bewegen tot conces sies. Van Amerikaanse zijde is echter verklaard, dat de V. S. geen concessies zullen doen, als dit de veiligheid van het Westen in gevaar zou kunnen brengen. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de V. S. inmiddels hun ondergrondse kernproeven, die zij tijdens het vooroverleg in New York en Washington hadden opgeschort, hebben hervat. De algemene vergadering van de V. N. had er in haar laatste zitting on aangedrongen alle kernproe ven vóór januari van dit jaar te beëindigen. Als de conferentie hedenoch tend wordt hervat (om 10.30 uur Ned. tijd) zullen de leiders van de belangrijkste drie afvaardi gingen het woord voeren, n.l. de Rus Koeznetsov, de Amerikaan Foster en de Brit Godber. Een Amerikaanse woordvoer der deelde later mee, dat Koez netsov en Foster zijn overeenge komen, het begin van de confe rentie tot hedenmiddag 15 uur uit te stellen, omdat enige afge vaardigden nog niet in Genève zijn aangekomen. Voorts beslo ten zij, als voorzitters van de conferentie, dat er donderdag en vrijdag een plenaire bijeenkomst zal worden gehouden. Vier middelen In één iablei werken krachtlgtf xonder de maag van streek ie makent De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben* kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpaklcing 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 De Britse minister van staat voor buitenlandse handel, Alan Green, die een onofficieel be zoek van een dag aan Nederland heeft gebracht, heeft gisteravond in een persconferentie verklaard, „dat Brussel niet het einde is". Gevraagd naar zijn mening over het mislukken van de onderhan delingen over toetreding van En geland tot de E. E. G. zei minis ter Green, dat dit teleurstellend was. „Europa en Engeland heb ben echter al eerder teleurstel lingen gehad. Wij hebben ons door die teleurstellingen niet laten verslaan en wij laten ons ook niet door deze verslaan". Naar de persoonlijke mening van minister Green is een van de resultaten van het mislukken van de onderhandelingen in Brussel, dat in Engeland de me ning veld heeft gewonnen, dat Engeland zijn banden met Euro pa moet handhaven. Minister Green verwierp de suggestie, dat Engeland associa tie zonder meer met de gemeen schappelijke markt zou kunnen aanvaarden. „Associatie zou het ons niet mogelijk maken te doen, wat wij, als goede Europeanen, wensen te doen: Helpen de ge meenschap tot ontwikkeling te brengen". Minister Green nam aan, dat de werkelijke wens die binnen de „zes" leeft, is precies die soort naar buiten gerichte gemeenschap te hebben, die En geland zou willen helpen tot ont wikkeling te brengen. Een as sociatie zou Engeland hiertoe niet in staat stellen. Naar aanleiding van een vraag over Engeland betrekkingen met de Europese vrijhandelsassocia tie zei de Engelse bewindsman o.a., dat de politiek van de Brit se regering niet is veranderd; Engeland blijft ernaar streven toe te treden tot een naar buiten gerichte (outward looking) ge meenschap en de voordelen ervan te delen met zoveel mogelijk mensen. Minister Green werd ook een vraag gesteld over de mogelijk heid, dat Engeland Russische olie koopt. Hij verklaarde, dat Enge land zal overwegen Russische olie te kopen. Het zou overigens de eerste maal zijn, dat dit zou gebeuren. De Russen zouden dan. een absoluut vast voorstel moe ten hebben. Tot dusver heeft Engeland niet meer ontvangen dan een algemeen voorstel, dat de aankoop van Russische olie zou kunnen inhouden. Minister Green heeft tijdens zijn bezoek in Nederland geen contact gehad met de Nederland se regering. Na Nederland be zoekt hij België en Luxemburg, Denemarken en Frankrijk. „Het patroon van de Europese handel moet in stand worden ge houden en versterkt, totdat de hinderpalen voor een Britse toe treding tot de Europese gemeen schappelijke markt uit de weg zijn geruimd", aldus heeft de Britse eerste minister, Harold MacMillan, maandag in het La gerhuis verklaard bij de opening van het debat over het misluk ken der besprekingen in Brussel. De premier vroeg het huis zijn goedkeuring te hechten aan een motie van vertrouwen inzake de wijze, waarop de regering de on derhandelingen te Brussel had gevoerd. Hij zei de Europese vrijhandels associatie (E.V.A.) te beschouwen als een stap in de richting tot een volledig verenigde Europese markt. „De E.V.A. zal ernaar streven haar handel uit te brei den en de onderlinge samenwer king harer leden te vergroten. Zij wil ook haar uitvoer naar leden van het Britse gemenebest en aridere landen uitbreiden", al dus MacMillan. Sprekend over vraagstukken van de toekomst verklaarde Mac Millan dat aangevoerd is dat de gem'enebestlanden de een of an dere'vorm van een vrijhandels- gebied of een' gemeenschappelijke markt zouden kunnen ontwikke len. Terwijl hij uiting gaf aan zijn diepe teleurstelling over hetgeen in Brussel was geschied, ver klaarde MacMillan dat het Brit se gemenebest niet als één enkele economische eenheid kon optre den. „Dit wil echter niet zeggen dat de handel tussen Groot-Brit- tannië en de gemenebestlanden niet kan worden uitgebreid. Dit dient zeker te geschieden", aldus de Britse minister-president. MacMillan verklaarde dat er zowel individueel als algemeen overleg tussen de gemenebest leden n.oest bestaan. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben voorgesteld dat de mi nisters van Handel der gemene- beststaten kort vóór de volgende bijeenkomst van de aangeslote nen bij de „algemene overeen komst betreffende tarieven en handel" (GA.T.T.), die in het be- gin van de zomer gehouden wordt, bijeen zullen komen. Wij in Groot-Brittannië zijn ten volk bereid ons deel van de last te dragen door een verlaging van onze eigen tarieven, indien wij voor onze uitvoer overeen komstige voordelen verkrijgen". De eerste minister wees erop, dat, ook indien het Verenigd Ko ninkrijk in Europa niet de grote re markt op gunstige voorwaar den kon verkrijgen, waarop het gehoopt had, dit niet betekende dat de Britse industrie deze markt niet op eigen kracht kon veroveren. „Indien de zes E.E.G.-Ianden besluiten hun (buiten) tarief redelijk laag te houden, moet on ze invoer in deze staten geen grotere bezwaren ontmoeten, dan voorheen het geval is geweest", aldus MacMillan. De Britse eerste minister be sloot zijn uiteenzetting over de toestand, zoals deze zich na het mislukken van het Brusselse overleg heeft ontwikkeld, als volgt: „Wij stellen een bijeenkomst van ministers der gemenebest- staten voor. Het Verenigd Ko ninkrijk zal werken voor nauwe samenwerking met het gemene best de V. S. en de Europese vrijhandelsassociatie. Wij zullen werken voor de tot standkoming van internationale produktenovereenkomsten. Op binnenlands gebied zullen wij streven naar een uitbreiding van onze economie, zonder inflatie en gebaseerd op en inkomstenpoli- tiek. Wij zullen veranderingen in de techniek en samenstelling van de Britse industrie aanmoedigen, waarbij wij speciale aandacht zullen besteden aan gebieden, die te lijden hebben van tijdelijke werkeloosheid. Groot-Brittanië heeft zich niets te verwijten betreffende de wijze waarop de huidige fase te Brus sel werd beëindigd. Het is het einde van een hoofd stuk, doch het'behoeft, mijns in ziens, niet het slot van het hele boek te zijn", aldus de Britse minister-president BESCHERMING VOOR BOCHTEN EN MIDDENBERMEN Emil Hoüz uit Mannheim heeft een elastische bescherming voor bochten cn middenbermen ont worpen, welke op de foto op schaal te zien is. De Duitse mi nister voor Verkeer hesft belang, stelling getoond voor deze vin ding tot verhoging van de ver- keersveiligheid. De bewindsman heeft Eirtil Holz aangeraden te proberen een industrie te inte resseren. WEINIG VERANDERING In de luchtdrukverdeling bo ven onze omgeving komt niet veel verandering. Er blijft dan ook in ons land veel bewolking, waaruit plaatselijk wat neerslag zal vallen, terwijl ook op enkele nlaatsen mist aanwezig zal zijn. De wind wordt zwak tot matig uit richtingen tussen oost en noord. In het noorden van het land handhaaft zich lichte vorst, elders worden temperaturen om het vriespunt verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noorelijke wind. Bewolkt met plaatselijk wat neerslag en hier of daar mist. Zwakke tot matige oostelijke tot noordoostelijke wind. In het noorden van het land meestentijds lichte vorst. Elders temperaturen om het vriespunt. DINSDAG 12 FEBRUARI v.m. m.m. Breskens 4.08 4.32 Terneuzen 4.43 5.07 Hansweert 5.23 5.47 Walsoorden 5.33 5.57 WOENSDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.40 Terneuzen 5.15 Hansweert 5.55 Walsoorden 6.05 5.03 5.38 6.18 6.28 ZON MAAN Febr. 12 13 14 op onder op onder 8.03 17.47 22.02 9.51 8.01 17.48 23.07 10.10 7.59 17.50 10.29

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1