PROVINCIAAL NIEUWS ASPPO Gesprek van Chroesjtsjov met Roy Thomson Recordcijfers in de R. A.I. AGENDA De moord op Roger Ackroyd MAANDAG 11 FEBRUARI 196S DE VRIJE ZEEUW Pag. ff TERNEUZEN AXEL Robert Kennedy op mars Spanje zal Vorberg uitleveren MINISTER DE POUS OVER DE CONJUNCTUUR SLUISKIL SCHOONDIJKE ZAAMSLAG Nieuws in 't kort Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Geen Russisch-Amerikaans-Brits verbond tegen China mogelijk De „Gaulle-keeper" Katangaanse militaire vliegtuigen in Angola geland Ind. ambassade in Londen; „Niemand naar Den Haag vertrokken". Dreigend tekort aan artsen? Tegenspraak van de C.D.U. Von Hassel betreurt „verkeerde uitleg"' Ook extra uitkering voor uitgevroren schilders Shell Juniorclub Op uitnodiging van de Shell- produktenverkopei-s in Terneu zen en Shell Nederland Verkoop Mij hebben talrijke leden van de juniorclub zaterdagnamiddag in het Concertgebouw een filmvoor. stelling bijgewoond. De belang stelling was zó groot, dat ver schillende jeugdige bezoekers te leurgesteld moesten worden. Er werd een drietal zeer spannende .films vertoond en ten slotte ont vingen allen een versnapering. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichtin gen te Terneuzen en Sluiskil werden in de maand januari 1963 als volgt bezocht: Terneuzen 1801 (vorige maand 1698) en Sluiskil 1118 (vorige maand 1092). Vergadering- Partij van de Arbeid. V rijdagavond vergaderde de afdeling Axel van de P. v. d. A. in de bovenzaal van „Het Cen trum". Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken, waaronder ook het inleveren van de stem biljetten van het referendum ter vaststelling van de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezingen, hield de voorzitter der afdeling, de heer C. van Bendegem, een inleiding over het kanaalschap „Zeeuws-Vlaanderen". De heer Van Bendegem ver- duidelijkste een en ander met een gekleurde tekening van het ont worpen plan en zeide, dat de ge meenten Westdorpe, Sas van Gent en Axel hier een goed ge bruik maken van de gelegen heid, welke de wet „Gemeen schappelijke Regelingen" hier biedt. Uit de vergadering werden vragen gesteld welke voorname lijk betrekking hadden op de werkgelegenheid, welke vragen door de heer Van Bendegem tot genoegen der aanwezigen wer den beantwoord. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft in het weekeinde laten zien, dat hij de raad van zijn oudste broer, de president, aan het Ameri kaanse volk om meer aan lichaamsbeweging te doen, ern stig opvat. De minister legde za terdag in moeilijk en met ijs be dekt terrein in Noord-Maryland in 17 uur een afstand van 80 km af. Hij bleef hiermee drie uur on der de tijd, waarbinnen mariniers deze afstand moeten kunnen af leggen. Morgen willen 2 mari niers van de basis Lejeune in Noord-Caroline tonen wat zij op dit gebied waard zijn. Intussen heeft Pièrre Salinger, de nogal gezette perschef van het Witte Huis, aangekondigd, dat hij vrij dag op mars gaat. Een afstand heeft hij niet genoemd, maar tegenover vrienden heeft hij ge zegd te hopen, dat ambtsbezig heden hem zullen verhinderen een grote tocht te maken. Een rechtbank in Barcelona heeft de uitjevering gelast van Reinhold Paul Vorberg, een 58- jarige Duitse zakenman, die ver dacht wordt van medeplichtig heid aan moord tijdens de oorlog op 100.000 geesteszieken en in validen in gaskamers. Een rechtbank in Frankfort had om de uitlevering van Vor berg verzocht. „Het jaar 1963 laat zich voor alsnog als een betrekkelijk even wichtig tijdvak aanzien, zodat een principiële koerswijziging van het beleid op dit moment niet op zijn plaats zou zijn". Aldus de minister van Econo mische Zaken in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het ministerie van Economische Za ken. De feitelijke ontwikkeling van de belangrijkste economische grootheden, waartoe in dit ver band met name moet worden gerekend de werkgelegenheid en de investeringen, wordt nauw lettend gevolgd, zodat bij een ongewenste gang van zaken snel kan worden ingegrepen. Er zijn op het moment noch in Neder land, noch in de belangrijke Westerse industrielanden teke nen, die wijzen op een ernstige conjuncturele omslag. Integen deel, in de meeste Europese in dustrielanden vertoont de pro- duktie een gestadige verdere groei en bevindt de werkloos heid zich op een laag niveau. Ook in de Verenigde Staten is in 1962 de wel eens gevreesde pro- duktiedaling niet ingetreden. Door deze betrekkelijk gunstige vooruitzichten betreffende de buitenlandse conjunctuur be hoeft daarom op korte termijn niet te worden gevreesd voor een daling van de Nederlandse exportvraag. Ook de ontwikke ling van de binnenlandse be stedingen zal naar verwachting in 1963 van dien aard zijn, dat de produktie zich op een hoog niveau zal kunnen handhaven, aldus de bewindsman. 50-jarig huwelijksfeest A.s. woensdag, 13 februari, zal het 50 jaar geleden zijn dat Jan Jansen en Wilhelmina Pieternel- la de Doelder te Terneuzen in het huwelijksbootje stapten. Vanaf de dag van hun huwelijk tot op heden heeft het bruids paar te Sluiskil gewoond. Eerst aan het adres Benedenweg 42, waar zij bijna 40 jaar lang lief en leed deelden en daarna aan het adres Bovenweg 70, waar zij nu nog wonen. De heer Jansen is geboren te Sluiskil op 1 april 1891. Hij ver loor op zeer jeugdige leeftijd zijn beide ouders. Hoewel hij reeds vroeg op eigen benen moest staan, heeft hij zich men man nenmoed door het leven gesla gen. Bijna zijn hele leven heeft hij „bij de boer" gewerkt. Hij werkte namelijk ruim 50 jaar lang op dezelfde boerderij, bij de familie Haak. Hij heeft daar ge werkt tot hij de pensioengerech tigde leeftijd bereikte en de ver standhouding tussen hem en zijn verschillende werkgevers was steeds goed te noemen. Toen hij met pensioen ging viel 'het hem moeilijk om afscheid te nemen van „zijn" paarden. Hoewel in ruste ging hij nog geregeld naar de boerderij om te zien hoe het vee het stelde. Dat hij een echte dierenvriend is en dan voornamelijk een vogel vriend blijkt wel uit het feit dat hij nog steeds de kanariefokkerij als hobby beoefent. Momenteel heeft hij nog ruim 30 kanaries om daarmee het seizoen te be ginnen. Moeder Jansen is geboren op 4 mei 1889 te Terneuzen. Zij was de oudste van een groot gezin, waar van de vader vroeg kwam te overlijden. Dat zij direkt aan de arbeid mocht om de financiën wat te helpen versterken behoeft geen betoog. Toen zij gehuwd was ging zij mee om op het land te werken en in de omgeving van Sluiskil kent ieder, die destijds by een krooibaas heeft gewerkt, van zijn dochter gerecipieerd Het bruidspaar 'heeft 4 kinde ren gehad, waarvan er nu nog één in leven is. De anderen stier ven op heel jeugdige leeftijd. Hun nog in leven zijnde dochter woont ook te Sluiskil en prompt iedere morgen ziet men moeder Mina op weg naar haar dochter om het dagelijks kopje koffie te komen drinken. Het bruidspaar heeft 6 klein kinderen en 1 achterkleinkind. Beide echtelieden verkeren nog in een goede gezondheid. Hoewel vader Jansen deze dag het liefst onopgemerkt voorbij zou laten gaan, hetgeen niet naar de zin van de overige familie was, zal op 13 februari ten huize van zijn dochter gerecepieerd worden van des middags 2 uur tot 5 uur. Het adres is dan Sluis kil, Spoorstraat 38. Universitair examen Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandi daatsexamen werktuigkundig in genieur de heer P. den Hamer, alhier. Ontspanningsavond „De Julianaruiters" Vrijdagavond werd in het ge bouw „De Poort" een ontspan ningsavond gehouden door de vereniging „De Julianaruiters". De voorzitter der vereniging de heer Jae. Dieleman Mzn opende deze samenkomst met een wel kom aan de talrijke bezoekers. Hij wierp een blik op het afgelo pen jaar, dat zeer goed was, en wees hierbij o.m. op de geslaag de herdenking van de Koningin nedag, waaraan o.m. ook „De Kleppertjes" hun medewerking verleenden. Na de behaalde resul taten op de verschillende con coursen te hebben gememoreerd en het gemeentebestuur dank te hebben gebracht voor de verleen de subsidie, wekte de voorzitter vrienden en bekenden op om lid te worden van de Julianaruiters. Hjj hoopte dat deze avond hiertoe alle aanleiding zou geven. Een tweetal dames bracht ver volgens enige muzieknummers ten gehore, waarna het korte blij spel „Henk krijgt een ponny" werd opgevoerd. In dit spel kwam een nagemaakte ponny ten tonele, hetgeen tot grote hila riteit aanleiding gaf. Van de ponnyclub „De Klep pertjes" werden 12 leden aan het publiek voorgesteld. De voorzitter deelde mede dat de vergadering in Goes is uitge steld en dat er in de pauze een verloting zou worden gehouden Hierna werden door de voorzitter de heren W. Dieleman P. A. P.zn, die reeds 25 jaar lid van de Lan delijke ruitersport is, en Dees, die 10 jaar als instructeur van de Julianaruiters is opgetreden, ge huldigd. Aan beiden werd een geschenk aangeboden. Mede namens de heer Dees dankte de heer Dieleman voor de gesproken woorden en geschen ken en wierp een blik op de ko mende activiteiten in 1963. MAANDAG 11 FEBRUARI AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De stalen klauw". „DINSDAG 12 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Een tikkeltje diefstal". Hotel „Rotterdam", 8 uur: Z.V.U.: Lezing: „Eens modern, nu klassiek". Premier Adoela van Kongo zal In de loop van februari een officieel bezoek aan België bren gen. Premier Ben Bella heeft be kend gemaakt, dat de vele schoen poetsertjes uit het stadsbeeld van Algiers zullen verdwijnen. Vol gende week zullen de jongens naar tehuizen voor jeugdopvoe- ding worden gebracht. De gezin nen waaruit zij komen, krijgen dan een ondersteuning die onge veer gelijk zal zijn als de op brengsten van het schoenpoetsen. Vier of vijf gewapende man nen hebben zaterdagavond te Portsmouth in de Amerikaanse staat Virginia de bezoekers van een sociëteit van in totaal 15.000 dollar beroofd. Eén van de soeië- teitsleden werd doodgeschoten. In Alexandrië is zondag de Ethiopiër Ali Ahmed Effendi door het Egyptische hof voor Staatsveiligheid ter dood veroor deeld, omdat hij de leider zou zijn geweest van een spionagegroep voor Israël. De overige zes be klaagden zullen op 21 februari worden gevonnist. Bij overstromingen in het zuidwesten van Zuid-Slavië zou den zaterdag 71 huizen verwoest zijn. Twee mensen kwamen om het leven. Daarna werden kleurendia's van Zeeuws-Vlaanderen en het in 1961 te Axel gehouden concours vertoond. In de pauze werd een goed ge slaagde verloting gehouden. Na afloop hiervan werd door da jeugdclub opgevoerd het blij spel „Cupio heeft een vrije bul". Dit blijspel werd van begin tot einde met volle aandacht gevolgd en moest meermalen door lach buien van de aanwezigen worden onderbroken. De spelers en speelsters kregen dan ook aan het einde een welverdiend lang durig applaus. Aan het slot van de ruim vier uren durende ontspanningsavond dankte de voorzitter allen die aan deze mooie avond mede werking hadden verleend. Staande werden nog twee cou pletten van het „Wilhelmus" ge zongen. Premier Chroesjsjtov van de Sowjet-Unie heeft zaterdag in een gesprek met de Canadese krantenmagnaat Roy Thomson het denkbeeld van een Russisch- Amerikaans-Brits verbond tegen China van de hand gewezen en gezegd, dat die dag niet zal komen. ,Wij zullen ons zeker niet door De Gaulle of wie dan ook laten uitschakelen voor de Europa-be ker. Wij moeten eenvoudig har der en sneller gaan spelen". Dit zei de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, vrijdagavond in een toe spraak te Brentwood, waarin hij de onderhandelingen van Brussel vergeleek met een internationale voetbalwedstrijd. Hij bedeelde de Franse president de rol van doelman toe en vervolgde: „De Gaulle"-keeper heeft ons bedwon gen. Maar dat wil nog niet zeg gen dat wij driftig het veld zul len verlaten. Zo zijn wij niet en dat weet De Gaulle goed. Het betekent dat wij integendeel vast beslotener dan ooit zijn om het veld als overwinnaars te verla ten. Wij moeten eenvoudig van taktiek veranderen". Het Portugese persbureau A.N.I. meldt, dat in Angola veetien vliegtuigen van de Ka- tangese luchtmacht zijn geland. De bemanningen van de toestel len hebben om politiek asiel ge vraagd. In Angola zijn ook meer dan zeshonderd leden van de Katan gaanse gendarmerie aangekomen en ontwapend. Het Portugese persbureau Lu- sitania heeft- nderhand het aan tal van nver dan 600 gevluchte leden van de Katangaanse gen darmerie overdreven genoemd. Het zijn er volgens dit persbu reau niet meer dan 60. De Indonesische ambassade in Londen heeft vrijdagavond ver klaard dat geen vertegenwoordi ger naar Den Haag was gevlogen voor besprekingen over de her vatting van de diplomatieke be trekkingen tussen Indonesië en Nederland. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken had donderdag gezegd dat een functionaris van de ambassade in Londen per vliegtuig naar Den Haag was ge reisd voor besprekingen over een komende uitwisseling op het ni- verwikkelingen voorgedaan." Een woordvoerder van de am bassade in Londen zei vrijdag avond: „Wij hebben tot nu toe niets gehoord. Wij hebben niets ontvangen. Niemand is vertrok ken. Er hebben helemaal geen ontwikkelingen voorgedaan." De woordvoerder in Djakarta zei donderdag dat hij niet de naam van de vertegenwoordiger kon onthullen. Ook kon hij niet zeggen wanneer deze uit Londen was vertrokken. 73.) Poirot knikte. „En wat deed u?" „Ik keerde naar huis terug. Majoor Blunt liep op het terras te roken en daarom ging ik naai de zij-ingang. Het was toen bijna half tien, zoals ik al zei." Poirot knikte weer. Hij maak te een paar aantekeningen in een miniatuur notitieboekje. „Ik geloof dat dat alles is," zei hij nadenkend. „Moet ikze aarzelde. „Moet ik dit aan inspecteur Rag lan vertellen?" „Het kan podig zijn, maar laten we ons niet overhaasten. We moeten langzaam, met overleg en methodisch te werk gaan. Char les Kent is nog niet officieel van moord beschuldigd. Er zouden zich omstandigheden kunnen voordoen die het overbodig ma ken dat u alles vertelt." Miss Russell stond op. „Dank u wel, M. Poirot," zei ze. „Het was vriendelijk van u. U gelooft toch ook dat Charles niets te maken heeft met die af schuwelijke moerd?" „Het schijnt buiten twijfel dat Door AGATHA CHRISTIE de man die om lialf tien met mr. Ackroyd in de bibliotheek heeft gesproken, uw zoon heeft kunnen zijn. Houd goede moed, made moiselle. Alles zal in orde ko men." Miss Russell vertrok en Poirot en ik bleven alleen. „We komen toch telkens weel bij Ralph Paton terecht," zei ik. „Hoe bent u er achter gekomen dat miss Russell degene was die Charles Kent kwam opzoeken? Is de gelijkenis u opgevallen?" „Ik had haar al in verband ge bracht met die onbekende man, zodra we die ganzepen vonden. Die deed denken aan het gebruik van verdovende middelen en ik herinnerde me uw verhaal over miss Russells bezoek. Toen las ik in dat artikel over cocaïne in het ochtendblad, en alles werd me duidelijk.'Ze had iets gehoord over iemand us verslaafd was aan. verdovende middelen, ze las het artikel in de krant en ging naar u toe om een paar voorzich tige vragen te stellen. Ze noemde cocaïne. Maar toen u te veel be langstelling toonde ging ze haas tig over op detectiveromans en niet te herkennen vergiften. Ik vermoedde dat er een zoon of een broer of een ander ongewenst familielid in het spel was. Maar ik moet nu gaan, het is lunch tijd." „Blijf hier lunchen," stelde ik voor. Poirot schudde het hoofd en er tintelde iets in zijn ogen. „Niet vandaag alweer. Ik zou niet graag mademoiselle Caroline willen noodzaken twee dagen achter elkaar op vegetarisch di eet te leven." Het kwam me zo voor dat er aan Hercule Poirot al heel weinig scheen te ontgaan. HOOFDSTUK XXI. Het krantenbericht. Natuurlijk had Caroline miss Russell naar de spreekkamer zien gaan. Dat had ik voorzien en ik had een uitgebreid verslag klaar over de zieke knie van genoemde dame. Maar Caroline was blijk baar niet van plan me aan een kruisverhoor te onderwerpen, aangezien zij van mening was, dat zij wist waarvoor miss Rus sell in werkelijkheid was geko men en dat ik dat niet wist. „Ze heeft je uitgehoord, Ja mes," zei Caroline. „'Ze heeft je op de meest schaamteloze manier uitgehoord. Nee, val me niet in de rede. Jij hebt er natuurlijk niets van gemerkt. Mannen zijn zo argeloos. Ze weet dat je het vertrouwen van M. Poirot hebt en nu wil ze allerlei dingen te weten komen. ;Weet je wat ik denk, James?" „Daar heb ik geen flauw idee van. Jij denkt soms zulke won derlijke dingen." „Je behoeft niet zo sarcastisch te doen. Ik geloof dat miss Rus sell meer weet over de dood van mr. Ackroyd dan ze wil beken nen." Caroline leunde met een triom fantelijk gezicht achterover in haar stoel. „Denk je dat werkelijk?" vroeg ik onverschillig. „Je bent vandaag erg saai. Ja mes. Zo zonder fut. Het is zeker weer je lever." Ons gesprek ging daarna over zuiver persoonlijke zaken. Het berichtje dat Poirot had opgesteld stond inderdaad de vol gende morgen in het ochtend blad. Ik begreep de bedoeling er niet goed van, maar op Caroline maakte het vel indruk. 'Ze begon met, geheel ten on rechte, te beweren, dat ze het al door al gezegd had. Ik fronste mijn wenkbrauwen maar ging er niet verder op in. Haar geweten bgon haar toch zeker te plagen ,want ze vervolgde „Ik heb dan misschien niet Liverpool gezegd, maar ik wist dat hij zou proberen weg te ko men naar Amerika. Dat heeft Crippen ook gedaan." „Zonder veel succes," herin nerde ik haar. „De arme jongen is dus ge pakt. James, je acht het toch ze ker je plicht te zorgen dat hij niet wordt opgehangen?" (Wordt vervolgd.) De Russische leider wees ook de gedachte van een Europees blok als „derde macht" zoals dit door president De Gaulle is ont vouwd af en zei, dat de Sowjet- Unie sterker is dan „de eerste, tweede en derde macht bij elkaar". Premier Chroesjtsjov ver klaarde, dat er geen Russische kernwapens op Cuba zijn en dat „een zeker aantal „Russische troepen op het eiland is, die al leen de Cubanen in het gebruik van moderne Russische wapens onderrichten. Het tekenen van een vredes verdrag met de beide Duitse sta ten vindt de Russische leider de beste manier om de betrekkin gen tussen Engeland en de Sowjet-Unie te verbeteren. Volgens de Russische premier zullen de beschuldigingen tegen de Britse zakenman Greville Wynne „volledig bewezen" wor den. Wynne bevindt zich sinds november in een Russische ge vangenis. Hij wordt beschuldigd van spionage. Thomson brengt op het ogen blik een bezoek aan de Sowjet- Unie met 160 Britse zakenlieden. De Russische onder-minister van Buitenlandse Handel Boris- sov heeft zaterdag tegen de En gelse zakenlieden gezegd, dat in Russische handelskringen men de mening is toegedaan, dat het mogelijk is het handelsverkeer tussen de Sowjet-Unie en En geland aanmerkelijk uit te brei den. In 1961 was Engeland van de kapitalistische landen de be langrijkste handelspartner van de Sowjet-Unie. In 1962 bezette Engeland de derde plaats na Finland enWest-Duitsland. •prekend over de gemeen schappelijke markt zei Borissov, dat de Sowjet-Unie tegen elke „beperkte economische groepe ring" is en voorstander van on beperkte uitbreiding van het in ternationale handelsverkeer. Roy Thomson zei, dat talrijke Britse ondernemingen in het bij zonder de scheepswerven, gaarne hun handelsbetrekkingen met de Sowjet-Unie willen uitbreiden. Chroesjtsjov zei ook nog dat zowel Frankrijk als Engeland tegen een herenigd Duitsland zijn omdat zij daar bang voor zijn. Ook de Verenigde Staten waren volgens hem voor de ver deling, maar die konden dat niet in het openbaar zeggen. Dat de Westduitse en Japanse firma's de oliepijpleidingen die de Sowjet-Unie bjj hen besteld had, niet geleverd hadden, maak ten volgens Chroesjtsjov niets uit, want de Sowjet-Uriie kan ze zelf ook maken. Wat het embargo voor strate gische goederen van de Navo- landen betrof, zei hij: „Men kan zelfg knopen als een strategisch goed beschouwen, want zonder knopen moeten de soldaten hun broek met hun handen ophou den." In een artikel „Dreigend tekort aan artsen?" in het juist versche nen nummer van „Medisch Con tact" wijst prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale genees kunde te Utrecht, er op dat thans een aantal symptomen zijn waar te nemen die er op duiden dat de artsenmarkt" ook enigszins gaat delen in het algemene verschijn sel van de overspannen, arbeids markt. Praktizerende artsen kun nen heel moeilijk waarnemers krijgen. De universitaire institu ten en laboratoria, die niet voor een specialisme opleiden, hebben de grootste moeite jonge medi sche medewerkers te vinden. De militair geneeskundige dienst kampt met een tekort. Bij prak tijkovername is beslist meer evenwicht tussen vraag en aan bod dan enkele jaren geleden. Uit de statistische gegevens over de aantallen sedert de oor log afgestudeerde artsen (met een raming van de aantallen hun ner die in Nederland blijven praktizeren) en de ingeschreven eerstejaars medische studenten concludeert prof. Hornstra: „Er is alle aanleiding om in de ko mende jaren een tekort aan art sen te verwachten, maar na een jaar of vijf zullen we weer over het dieptepunt heen zijn en over wat er daarna zal gebeuren kan, geloof ik, geen mens een zinnig woord zeggen". Al zullen in de komende jaren een 400 jonge artsen voor de bin nenlandse behoefte beschikbaar zijn, de expansie van de laatste jaren bij huisartsen, specialisten en sociaal geneeskundigen kan' dan niet doorgaan. BUITEN EEN CHAOS Nog nooit tevoren zjjn er op één dag zoveel bezoekers bij een autotentoonstelling in het K.A.I.- gebouw geweest als gisteren. Twee jaar geleden, vlak na de opening van het nieuwe gebouw, kwamen op de eerste zondag bij- De Westduitse Christen-Demo cratisch Unie heeft zaterdag be kend gemaakt, dat berichten volgens welke bondskanselier Adenauer bevreesd zou zijn voor versterking van het socialisme in de E. E. G. na de toetreding van Engeland en de Scandina vische landen, slechts „de halve waarheid" bevatten. De woordvoerder van de C.D.U. dr. Pletlenberg, verwees naar persberichten met aanhalingen uit een officiële persverklaring van de C.D.U. over een besloten bijeenkomst van de afdeling Sleeswijk-Holstein van de C.D.U. op 27 januari. Volgens de pers dienst van de C.D.U. had Kai- Uwe von Hassel, de Westduitse minister van Defensie, op die Vergadering gewag gemaakt van Adenauers gereserveerdheid tegenover uitbreiding van de E.E.G. Von Hassel had volgens de C.D.U.-persverklaring gezegd, dat Adenauer bezorgd was over toetreding van landen met een socialistische regering tot de E.E.G. en dat het socialisme, welks houding in wezen neutra- listisch was, dominerend zou zijn. In de C.D.U.-verklaring van zaterdag 9 februari wordt ge zegd, dat in het C.D.U.-perscom- muniqué van 27 januari slechts de argumenten voor een tegen uitbreiding van de E.E.G. wa ren opgesomd, maar dat de strekking van het bericht „steun voor de toetreding van Enge land, Denemarken en Noorwe gen tot de E.E.G." was. Dr. Plettenberg heeft zaterdag gezegd, dat Adenauer vaak ge sproken heeft over de vele kwes ties die voortspruiten uit uitbrei ding van de E.E.G. De potentiële groei van de socialistische in vloed was er een van „maar ik denk dat het uitgesloten is, dat dr Adenauer tegen toetreding van Denemarken en Noorwegen is", aldus dr Plettenberg. De Westduitse minister van Defensie, Kai-Uwe von Hassel, heeft in een verklaring gezegd het te betreuren dat zijn uitlatin gen over de opvattingen van bondskanselier Adenauer inzake Engelands toetreding tot de E.E.G. in persberichten „ver keerd zijn weergegeven". na 46.000 personen langs de loketten, nu waren het er bijna 59.000. Ook de invloed van de vrije za terdag is merkbaar geweest want tegenover een bezoekersaantal van 28.000 in 1961 staat nu het cijfer van 43.000. Door deze over weldigende cijfers is de bezoe kersthermometer in vier dagen gestegen tot 133.280 personen, tegen 102.847 in 1961. Het R.A.I.-gebouw heeft de stroom op redelijke wijze kunnen verwerken. Uiteraard ontstonden soms lange rijen voor de loketten maar de wachttijden bleven be perkt. Ook binnen het gebouw deden zich geen grote moeilijk heden voor. De luchtverversings installatie werkte op volle kracht en hield de temperatuur in de hallen op een dragelijk peil. De 150 kinderen, die in de drukte hun ouders kwijt raakten, kwa men tenslotte ook weer goed te recht. Buiten het gebouw echter is vooral zondag, toen naar schat ting 15.000 auto's geparkeerd moesten worden, een chaos ont staan. Tot kilometers in de om trek van het R.A.I.-gebouw was tegen de middag al elk plekje be zet en vele honderden automobi listen zijn toen in de buurt, van het Olympisch stadion terecht ge. komen. Honderden autobezitters kregen een „bon" wegens ver keerd parkeren op plaatsen, waar zij door andere politieman nen waren neergezet. Tientallen hebben ir. hun wonde de bonne tjes verscheurd, allen kwamen er echter met een sisser vanaf want nadat het misverstand dui delijk was geworden werden de bekeuringen weer ingetrokken... Het bestuur van het risico fonds voor het schildersbedrijf heeft besloten, dat evenals de uit gevroren bouwvakarbeiders ook de schilders een extra uitkering- van maximaal ƒ50 voor gehuw den en kostwinners en van ma ximaal 25 gulden voor de overi gen zullen ontvangen. De werk nemers zullen deze week door het fonds worden ingelicht. De uitkering aan de bouwvakarbei ders geschiedt eveneens deze week. De werkgevers zijn door het sociaal fonds bouwnijverheid van de verdere gang van zaken op de 'hooget gesteld. Leden van het „nationale be vrijdingsleger" in Venezuela heb ben vrijdagavond een opslag plaats van de Amerikaanse fir- ia „Sears Roebuck" in Caracas in brand gestoken. De schade wordt geraamd op 8 miljoen dollar. J

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2