Franco in positie behaaglijke K. L. M. wijzigt organisatie Staatsgreep in Irak, Kassein gedood De Gaulle vijand van Europa Albanië nog niet „stil Generaal Kassem WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER tanktrïna bS abonncmtnt: ïtosraea ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 3833 DE GAULLES MACHT Alleen 't beste., goed genoeg! STERKE POSITIE Radio De Koek STAMLEDEN UIT INDONESISCH BORNEO NAAR BROENEI? AGHT KINDEREN VAN EEN GEZIN OMGEKOMEN 2 'ASPRO'5 VLOEDGOLF IN GRIEKENLAND ötseet«ir-ïTooMredaeïear van Se Sarde Redactie, adresNoordstraat 55—5? Administratieadres: Smidswal Telefoon 01150-3073 Gironummer 38150 i^°"n,eTSntST>ft's: hef Kwartaal! per Maand f 2,per week 4s et. Losse nrs et. DE VRIJE ZEEUW Vesseh^nt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(gêên handels, advertenties)S regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Voor Frandsco Paulino Hermenegïldo Teóduio Franco y Bahamonde, om het Spaanse staatshoofd eens bij zijn volle naam te noemen, is dit geen kwade tijd. De Westelijke wereld die lang bij voorkeur de meest succesvolle dictator van deze tijd in zijn eigen sop liet gaarkoken, bemoeit zich niet alleen met hem, maar bovendien heeft de generaal daarbij een sterkere onderhandelingspositie dan hij ooit heeft gekend. De Fransen maken hem het hof, naar verluidt zelfs door hem een lidmaatschap van de E. E. G. in het vooruitzicht te stellen, waarmee ze meer zouden beloven dan ze voorlopig waar kunnen maken. De reeks bezoeken van Franse auto riteiten is, al zijn er allerlei dringende zaken als onder werpen opgegeven zoals het voorkomen van dubbele be lasting van grensgangers, te opvallend dan dat men er alleen beleefdheid in kan zien, minister van Binnenlandse Zaken Frey, stafchef generaal Ailleret, minister van Finan ciën Giseard d'Estaing, vn Industrie Bokanowsky, van Wetenschap en Kernzaken Pawlewsky en tot slot van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. En wie weet tot slot een ontmoeting der staatshoofden zelf. Voorlopig moet men raden waarom De Gaulle op betere voet met de Spaanse dictator wenst te komen. Een reden is zeker dat hij meent dat Spanje thuis hoort in de macht Europa die hij wil vormen. En dat temeer om dat Spanje een sterke positie inneemt in de Middellandse Zee, waarvan het speciaal de Franse president een doom in het oog is dat de Amerikanen er een rol spelen. Dit is naar zijn mening het gebied van de Latijnse vol keren. Vandaar ook dat de Binnenvering tflMHlwil! Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN Franse Middeiiandse-zeevloot niet in de NAVO is ingebracht... En juist op dit moment schijnt de rol van de Amerikaanse vloot hier nog groter te zullen worden. De verouderde Jupiter-raketten in Italië en Turkije worden ge sloopt en in hun plaats zullen duikboten met Polaris-raketten in de Middellandse Zee komen te varen. Die schepen hebben een basis nodig en daarvoor zijn de kansen niet zo gunstig. In Italië waar dit een zeer punt zou vormen voor de linkse groe peringen wier steun de regering nodig heeft zai men er niet veel voor voelen. Turkije is een mogelijkheid, maar wellicht ook Spanje. En Spanje staat juist op -het punt zijn rrhEiaire verdragen mét de Ver. Staten te herzien, omdat het pact met Washington eerstdaags afloopt. Franco weet dat Washington hem nodig heeft en dat brengt hem in een positie dat hij eisen kan stellen. Waarschijnlijk zal dal gaan in de vorm van betere militaire uitrusting, zodat zijn troepen niet hoeven onder te doen voor die van dé NAVO. En wellicht ook zal hij politieke steun eisen om zijn land dichter bij de andere Westerse gemeen schap te brengen, bijvoorbeeld door een lidmaatschap van of een met de E. E. G. De caudillo zal er ongetwij- medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Lichte tot matige dooi. Op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking maar over wegend droog weer. Zwakke .vind uit zuidelijke richtingen. Aanhoudende dooi. ZATERDAG 9 FEBRUARI v.m. i.m. Breskens 2.1S 2.45 Terneuzen 2.53 3.20 Hansweert 3.33 4.00 Walsoorden 3.43 4.10 ZONDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.58 3.25 Terneuzen 3.33 4.00 Hansweert 4.13 4.40 Walsoorden 4.23 4.50 MAANDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.32 3.58 Terneuzen 4.07 4.33 Hansweert 4.47 5.13 •Walsoorden 4.57 5.23 ZON MAAN v.m. n.m. op onder op ondei Febr 9 8.08 17.41 18.41 8.46 10 8.07 17.43 19.49 9.11 11 8.05 17.45 20.56 9.32 12 8.03 17.47 22.02 9.51 13 8.01 17.48 23.07 10.10 U 7.59 1750 10.29 Gisternacht overleed in het Ju- iianaziekenhuis te Rhenen het 41-2-jarig zoontje van de familie Bos uit Veenendaal aan de ver wondingen, die liet donderdag middag opliep als gevolg van een ongeluk. Bij het oversteken vah de straat kwam de kleuter onder een bestelauto. WEINIG WIND De vorst in West-Europa is nu teruggedrongen tot achter een lijn die zich uitstrekt van Schot land naar de Duitse Bocht en vandaar naar het zuiden. In ons land werd de hoogste tempera tuur genieten op het vliegveld Beek waar het in de middag 7 graden werd. In Frankrijk wer den zelfs maximumtemperaturen gemeten tot 14 graden. In de zachte lucht ontwikkel de zich boven Frankrijk een rug van hoge luchtdruk die zich naar het noorden beweegt. Als gevolg hiervan neemt de wind af en vormt zich op uitgebreide schaal mist. Ook voor vandaag wordt een voortduren van dit weertype verwacht. feld naar streven dat het resul taat van beide onderhandelingen hem nauwer met Europa in con tact brengt. Het isolement dat hem een tijd lang niet onaange naam is geweest, blijkt nu meer nadelen dan voordelen te bren gen. Vooral nu in Madrid meer en meer de uitvoerende macht niet meer berust bjj politieke fanatici van. de Phalanx, maai bij wat men technocraten zou kunnen noemen, lieden die het besturen van een land als een moeilijk vak beschouwen waarbij men economische kennis meer van node heeft dan een politiek dogma. En die zien dat het iso lement Spanje's kansen om er economisch beter aan toe te ra ken, bederft. Daarom willen ze aansluiting met het Westen, wat tot dusver om Franco's niet alom bewon derde politieke achtergrond maar mondjesmaat is toegestaan. De onderhandelingen met Fransen en Amerikanen, die beiden naar zijn gunsten werven, zal Franco een goede kans geven in die zin er zo veel mogelijk uit te slepen. f Nadruk verboden.) Eoordstraat 102 - Telefoon 312» Terneuzen Het Indonesische persbureau „Antara" heeft vrijdag bekend gemaakt, dat ongeveer 10.000 In donesische stamleden besloten hebben zich bij de opstandelin gen in Broenei aan te sluiten om tegen de Engelsen te vech ten. Volgens Antara betreft het leden van de stammen der de vorming van een geheel nieuw De K. L. M. deelt ons het vol gende. mede: „De directie van de K. L. M. heeft besloten de organisatie van de maatschappij op enkele fundamentele punten te wijzigen. De. voornaamste uitgangspunten van deze reorganisatie zijn 1. De N.V.-directie bestaat uit vier leden, die zich in het bijzon der zullen concentreren op de ai- gehele leiding van het bedrijf en op het beleid op lange termijn. 2. Een Algemeen bedrijfsdirec teur welke functie wordt waargenomen door de heer E. H. Larive, lid der N.V.-directie is verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken en het be leid op korte termijn. 3. De bestaande bedrijfsonder delen worden volgens een her groepering, waar nodig, gesplitst en in andere onderdelen onder gebracht, terwijl in een enkel ge val de samenvoeging van een be paald aantal verwante taken tot Ibans, Poenans en Kenja's. Zij zijn gewapend met. blaaspijpen, kapmessen, pijlen en bogen. Vuurwapens achten zij name lijk minder geschikt voor een guerillaoorlog. Na de eerste groep van 10.000 zouden er nog rtteer volgen. bedrijfsonderdeel leidt. 4. De buitenlandse vestigin gen krijgen grotere zelfstandig heid. terwijl de bedrijfsonderde len in de centrale zich ten aan zien van de vestigingen meer dan voorheen zullen beperken tot het ontwikkelen van richt- Een militaire junta heeft naar eigen zeggen vrijdag de macht in Irak overgenomen en premier Abdoél Karim Kassem gedood. Volgens de eerste bekendmakin gen van de nieuwe „revolutionai re raad" is de opstand pro- Egyptisch. Radio-Bagdad liet tussen de berichten door Egyp tische muziek horen. Radio- Cairo heeft het nieuws met in stemming begroet. De 49-jarige generaal Kas sem, die de macht greep toen de monarchie bij een bloedige staatsgreep in 1958 werd wegge vaagd, is volgens radio-Bagdad gesneuveld toen zijn paleis in de hoofdstad door tanks en' vlieg tuigen werd aangevallen. Als hoofd van de revolutionai re raad wordt genoemd kolonel Abdoel Karim Moestafa. Deze ongeveer 35-jarige, voormalige officier van de valschermtroe pen is enkele jaren geleden om politieke redenen uit het leger ontslagen. Volgens een in Cairo opgevan gen bericht van de Iraakse radio Volgens te Tel Avïv opgevangen berichten van Arabische radio stations is de dictator van Irak, generaal'-majoor Kassem, bij een luchtaanval op het ministerie waar hij verbleef, gedood. De bijgaande foto toont Kassem (rechts) tijdens een receptie in december j.L ter gelegenheid van de viering van het duizendjarig bestaan van Bagdad. Hij drukt hier de band van een Indiase gast, Abdulla al Bukhari. is in geheel Irak met ingang van 15 uur een uitgaansverbod voor onbepaalde tijd afgekondigd. De revolutionaire raad heeft bekendgemaakt, dat. de olieleve rantie aan het buitenland nor maal zal doorgaan. De raad zegt te streven naar nationale eenheid, versterking van de Ara bische broederschap met de dis sidente Koerden in het noorden van het land en het betrekken van de massa in het bepalen van de politieke gedragslijn. Majoor Djamil Sabri is be noemd tot directeur voor de staatsveiligheid in de plaats van generaal Abdoel Madjid Djalil, wie een terreurbewind wordt verweten. D. ROEMERS: Alle Europeanen dienen te be seffen, dal De Gaulle de vijand van Europa is, die alles zal doen om de Europese instellingen te ondermijnen. Dit verklaarde de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., tijdens een vrijdag in Utrecht gehouden hoofdbestuurs vergadering van dit vakverbond. De heer Roemers zei verder, dat het N.V.V. zeer teleurgesteld is over de mislukking van de on derhandelingen van de zes met Engeland. Het N.V.V. is uiter mate bezorgd over de verdere ontwikkeling. Deze bezorgdheid geldt niet alleen het mislukken van de onderhandelingen zelf, maar meer nog het feit dat één man de zaak op losse schroeven kon zetten. Er blijkt uit, aldus de heer Roemers, dat er maar wei nig goede politieke weerstand bestaat in Europa. Wij moeten er tegen protesteren, zo vervolgde hij, dat één man het in Europa voor het zeggen zou hebben. Hier dreigt een ernstig gevaar voor de democratie. Over het vriendschapsverdrag tussen Frankrijk en West-Duits- Iand zei de heer Roemers, dat di't verdrag in wezen is gekeerd tegen Europa. De houding van de Duitse vakbeweging in deze kwestie noemde hij onduidelijk. Hij merkte tenslotte op, het van grote betekenis te achten, dat de Nederlandse regering naar een eensgezind standpunt streeft met de overige vier E.E.G.-landen. Het N.V.V. stelt zich in deze zaak achter de Ne derlandse regering, aldus de heer Roemers. Tn Amman (Jordanië) heeft men berichten uit Irak ontvan gen die de indruk wekken dat de toestand in de Iraakse hoofd stad nog onvast is en dat de revolutionairen nog niet overal het heft in handen hebben. lijnen volgens welke de vestigin gen hun taak zuilen verrichten. 5. De vestigingen worden ge groepeerd in gebieden onder lei ding van gebiedsleiders, die rechtstreeks onder de algemene bedrijfsdirecteur staan. De herorganisatie strekt zich ook uit tot de verschillende staf bureaus, welke tot taak hebben de directie te assisteren bij de beleidsbepaling en het uitvoeren van bedrijfstaken van. algemene aard. Ook de algemeen bedrijfs directeur wordt terzijde gestaan door een drietal stafbureaus. De organisatie der bedrijfson derdelen krijgt een sterk vereen voudigde aanblik door een doel treffende samenbundeling van activiteiten. De nieuwe organisa tie omvat zes, tegenover vroeger acht, bedrijfsonderdelen: com merciële zaken, logistiek, admi nistratie, personeelszaken, vlieg bedrijf en technisch bedrijf. Het gehele complex van werk zaamheden, die in verband staan met het handhaven en vergroten van het marktaandeel van de K. L. M„ wordt ondergebracht in één bedrijfsonderdeel: commer ciële zaken. Het vliegbedrijf heeft de supervisie over alle leden van het vliegend personeel. Logistiek omvat o.m. de voorbe reiding van dienstregelingen, planning vliegend personeel, in deling bemanningen en vliegtui gen, reserveringen, enz. Behalve het stafbureau perso neelsbeleid, dat de N.V.-directie t.a.v. het sociale beleid adviseert, heeft personeelszaken in de or ganisatie een plaats als bedrijfs onderdeel onder de algemeen be drijfsdirecteur." Verder wordt meegedeeld „Vanzelfsprekend is het vlieg- tuigonderhoud in een apart be drijfsonderdeel ondergebracht, in het technisch bedrijf. De uitge breide administratieve taak van de maatschappij wordt verricht door het bedrijfsonderdeel admi nistratie. Het station Schiphol krijgt de verantwoordelijkheid voor alle activiteiten op de luchthaven, zo als passagiers- en vrachtafhan deling vliegtuigbevoorrading en vliegtuigafhandeling. Recht streeks onder de algemene be drijfsdirecteur zijn eveneens ge groepeerd de gebiedsleiders, die verantwoorelijk zijn voor alle ac tiviteiten in de buitenlandse ves tigingen, die tot hun gebied, be horen. De reorganisatie, waarvan, de gedetailleerde uitvoering vol gens een bepaald tijdschema zal geschieden, staat los van de thans nog in studie zijnde exploi tatieplannen en de daarmede ver. band, houdende aangelegenheden als personeelsbestand, lijnennet en vloot. De meeste bureaus en bedrijf» onderdelen, voorkomende in da nieuwe organisatie, zullen wor den geleid door de functionaris.' sen die thans overeenkomstige taken vervullen. Voor de leiding van enige afdelingen zijn waar nemers aangewezen, resp. nog geen voorzieningen getroffen. Naar verwacht wordt zal de nieuwe organisatie leiden tot een kracht en materieel en daardoor doeltreffender inzet van man tot een grotere slagvaardigheid van het bedrijf." 1 99 De oproep die Sowjet-premier Chroesjtsjov op het jongste con gres van de Oostduitse commu nistische partij in Oost-Berlijn heeft gedaan tot een „ideologi sche wapenstilstand" heeft in Albanië kennelijk niet veel in- Alle acht kinderen van een gezin in Toronto zjjn vrijdag omgekomen bij een brand in hun woning. De leeftijden van de slachtoffers variëren van vier tot zestien jaar. De vader van de kinderen, die op bed lagen toen de ramp zich voltrok, werd door een buurman in bedwang gehouden toen hij poogde zijn brandende huis bin nen te rennen. Hij en zijn vrouw zijn naar het ziekenhuis ge bracht. druk gemaakt, partij-orgaan Het Zeri I Albanese Fopulit" somdê althans donderdag in een lang artikel de grieven op, die Albanië zoal tegen de Sow jet- Unie heeft. „Alle kredietverlenin gen zijn eenzijdig gestaakt, alle. Russische specialisten terugge roepen, alle Albanese studenten uit de Sowjet-Unie gezet, alle militaire- en handelsakkoorden ongeldig verklaard. Men kwam er zelfs toe om de diplomatieke betrekkingen met een socialis tisch land te verbreken, een ge beurtenis zonder precedent. Om kort te gaan, er zijn tal van po gingen ondernomen voor een economische en politieke blok kade van Albanië, zoals die van Cuba door de Verenigde Staten", zo schreef het blad. Het centra le comité van de Sowjetrussi- sche communistische partij had eertijds voorgesteld, de geschil len door overleg op te lossen en in november 1960 hadden de Albanese leiders ook vier ont moetingen gehad met de Rus sen, waarbij ook Chroesjtsjov tegenwoordig was geweest „Die besprekingen leverden geen en kel resultaat op", aldus „Zeri I Populit", want Nikita Chroesjts jov trachtte ons hooghartig, door druk en bedreigingen, zij tl mening op te leggen". Generaal Kassem van Irak was beroepsmilitair zonder politieke ervaring vóórdat hij in 1958 de revolutie leidde welke de monar chie in Irak verdreef en hem aan hef hoofd van de staat bracht. Hij schreef het succes vair deze staatsgreep toe aan het bestude ren van de oorzaken van het falen van vorige opstanden in Irak er van de methoden die president Nasser van do V.A.R. had ge bruikt. Hjj verklaarde zichzelf in gezet te hebben voor de zaak van het Arabische nationalisme en voor de strijd tegen Israël, waar bij hij een politiek van „positieve neutraliteit." tussen Oost en West bepleitte. Kassem werd bij een aanslag in Bagdad op 7 oktober 1959 door schoten gewond, maar sedertdien werd er niet veel gewag gemaakt, van de bedreiging van zijn posi tie. De voornaamste punten van de door hem aangekondigde binnen landse politiek waren een zuive ring van bet bestuur, beëindiging van het feodalisme, uitvoering van maatschappelijke en land. bouw-hervormingen en verho ging van de levensstandaard. Uiterlijk was hij een wat ver legen man, niet groot van bouw en zonder redenaarstalent, maar toch bezat hij een intrigrerende persoonlijkheid. Hij is nooit ge huwd, omdat hij, naar hij zelf zei, vreesde dat een huiselijk leven hem van zijn revolutie-doel einden zou afbrengen. Op 13 juli 1958 hield luitenant- generaal Abdoel Karim Kassem, na zijn staatsgreep, zijn intocht in Bagdad met een brigade en an dere eenheden. Koning Faisal II, kroonprins Abdoel Illah een pre mier Noeri-es-Said werden door de revolutionairen gedood. Irak werd tot republiek uitgeroepen met Kassem als premier. Kassem, die 49 jaar is gewor den, was in Bagdad gebaren in het huis van zijn grootvader, een huidenkoopman. Hij ging in Bag dad op sciiool en later naar het militair college dat hij in 1934 als tweede-luitenant verliet In 1950 bezocht hij een officiersschool in Engeland en in 1956 voerde hij als brigade-generaal het bevel over Iraakse troepen in Jordanië tijdens de Israëlische campagne in Sinaï tegen Egypte ten tijde van de crisis om het Suez-kanaal. Onder het regiem van Kassem trok Irak zich uit het pact van Bagdad terug, maar de olie-over eenkomsten met de Westerse maatschappijen bleven van kracht. Ook werd een culturele overeenkomst met Engeland ge tekend. Verder werden overeen komsten op handels-, cultureel, economisch of technisch gebied gesloten met. de Sowjet-Unie, China en de meeste andere lan den van het communistische blok, maap in eigen land bleef Kassem waakzaam tegen com munistische infiltratie. Bij de aanslag van oktober 1959 ont snapte hij ternauwernood aan de dood toen zijn auto met machine geweren werd beschoten. Irak, het vroegere „Mesopota.- mië", ligt tussen de rivieren Eufraat en Tigris, grenzend aan Turkije, Perzië, Saoedi-Arabië. Jordanië en Syrië. Het beslaat een oppervlakte van ongeveer 172.0000 vierkante mijl. Volgens cijfers van 1957 telde het een be volking van 6% miljoen zielen, voor het merendeel Mohammeda nen. De Koerden vormen een be langrijke ras-groep In het rööï> den. De welvaart van het land be=é rust voornamelijk op de exploits* tie van de olie in de bodem. De voornaamste landbouwprodukten zijn tarwe, gerst en rijst. Iraks enige uitgang naar zee is aan de Perzische Golf. iai neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem Aan de kust van de Golf van Korinthe, in de buurt van het dorp Aighion, zijn huizen door een vloedgoli verwoest. Twee mensen zijn verdwenen en een aantal gewonden naar het zie kenhuis gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1