De Russische wapens op Cuba De 1500ste passagier van de luchtbrug Dokter van Swol bracht vliegende Hollanders naar Japan Psychopaat Gemeenteraad van Axel Eric de Noorman - Het raadsel Egil mishandelde secretaresse Wijziging van gemeentegrenzen WIJDAG S FEBRUARI 1963 'DE VRITE ZEEUW Fag. 3 VOLDOENDE AARDAPPELEN DE PRAWDA OVER BRITS-RUSSISCHE ECONOMISCHE SAMENWERKING ZUID-VIETNAM RECHTS EXTREMISME IN JAPAN Ook Gentse hoogleraren dreigen met staking 28 DODEN BIJ BUSONGELUK Vergadering februari 1963. van dinsdag 5 Aanwezig: Voorzitter-: M. K van Dijke, burgemeester. Wethouders: M. L. M. IJse- baert en C. van Bendegem. Leden: P. J. van Bendegem, J. den, Doelder, W. de Feijter, K. Hamelink, A. H. van der Lee, E. A. Maas, D. J. Oggel en A. de Waard. Afwezig: wegens ziekte J. C. van Lu ijk, wegens werkzaamhe den verhinderd P. Scheele en J. Vink. Secretaris: P. G. van den Bos- se, gemeente-secretaris. Opening. De Voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. Hierna leest de Voorzitter het volgend ontvangen schrijven voor van de heren C. van Bende gem en D. J. Oggel: Aan de raad der gemeente Axel, Verklaring van de leden C. van Bendegem en D, J. Oggel. Op verzoek van enkele insider-s hebben wij de tussen ons be staande tegenstelling besproken. Wij zijn overtuigd, dat het voort bestaan van een dergelijke con troverse niet geacht kan worden te zijn in het belang van een goede samenwerking tot nut der gemeente en willen daarom de goede verhouding herstellen. De heer Oggel accepteert de verklaring van de heer Van Ben degem dat er bij diens handelin gen geen bijbedoelingen aanwe zig waren en tevens de verkla ring van de Voorzitter van de gemeenteraad dat hier sprake is van een misverstand, ter oorzake van een „slip of the pen". Daar om neemt hij de beschuldiging terug als zou wethouder Van Bendegem bij de beantwoording van de desbetreffende vragen onwaarheid hebben gesproken. De heer Van Bendegem be treurt het feit, dat deze kvyestie is opgenomen in een publicatie van een partijvergadering, daar deze zaak in feite niet thuis hoort in een dergelijke publica tie. Daar wij hiermede de goede verhouding hersteld hebben, ach ten wij het gewenst dit te uwer kennis te brengen. iw.g.) C. van Bendegem. (w.g.) D. J. Oggel. De Voorzitter zegt blij te. zijn dat hiermede de bestaande te genstelling is weggenomen. Notulen. Deze worden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken etv mede delingen. De Voorzitter wil het punt f zan de mededelingen van het rollege van B. en W. nog even nader toelichten. Hierin wordtin mtwoord op een door de heer Van der Lee gestelde vraag vér- meld dat een bedrag van 20 zal worden uitgekeerd aan het per soneel van gemeentewerken, het gasbedrijf en de bode-incasseer ster van het woningbedrijf. Nu is een schrijven binnenge komen dat de gratificaties hier voor 35 netto mogen bedragen. Het college zat overeenkomstig dit schrijven handelen en de gra tificatie stellen op ƒ35. De heer Maas brengt dank aan het college voor de vlugge uitke ring van kolentoeslag aan de G. S. W.'ers en bejaarden. Verder vraagt de heer Maas, naar aanleiding van het ant woord van het college op de door hem gestelde vraag in antwoord in punt 6 over de vervoerskosten voor het schoolbezoek of het niet mogelijk is voor de twee door hem bedoelde gevallen nog iets te doen. De Voorzitter antwoordt dat steeds de gunstigste regeling, die mogelijk is, wordt toegekend. B. en W. zijn gebonden aan de gel dende regels die door de raad zijn gesteld. Deze twee gevallen door de heer Maas bedoeld lig gen precies boven de gestelde normen, zodat er door het col lege niets aan te veranderen valt. Voorste! tot benoeming' Van een lid en plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de schoolartsendienst in het dis trict Zeeuws-Vlaanderen. Tot lid wordt benoemd de heer M. K. van Dijke, burgemeester en tot plaatsvervangend lid de1 heer M. L. M. IJsebaert, wethou- der. Voorstel tot het beschikbaar stellen van eeir krediet ten be hoeve van de wijziging van de brandalarmbistallatle. De heer Oggel' vraagt in hoe veel jaren dit bedrag van 6000 zal worden afgeschreven. Voorstel tot het aankopen van diverse perceeltjes ondergrond en voortuintjes in de Stations straat ten behoeve van de recon structie van de traverse vanaf de spoorwegovergang tot aan het kruispunt Kanaalkade, De heer Hamelink zegt welke garanties kunnen worden gege ven dat deze instalatie goed'zal werken en waarom deze instal latie uit de politiekazerne moet verdwijnen. Als het weer uitloopt als met de nu bestaande installa tie, zijn we er niets op vooruit gegaan. Da.. heeï-Van Sanvraagt waarom de installatie bij de po litie weg moet. In 1958 of '59 moest zij juist, daar geplaatst worden omdat deze post altijd be zet is. De Voorzitter antwoordt dat nog niet gezegd kan worden op welke termijn dit bedrag zal worden afgeschreven, maar ver moedelijk kan dit 'op 10 tot 15 jaar gesteld worden. De thans ingebruik zijnde alarminstallatie moet weg uit de politiekazerne, omdat door de werktijdverkorting van het poli tiepersoneel het niet meer mo gelijk is dat steeds personzel in de kazerne aanwezig zal zijn, zulks is ons door een hoge poli- tieinstantie meegedeeld. De thans gebruikte alarminstallatie van de P. Z. E. M. is zeer duur in onderhoud en werkt niet per fect. Door stroomtoevoer gaat zij in werking zonder dat er alarm is en wanneer zij alarm moet geven gaat zij niet in werking en daar is blijkbaar niets aan te veranderen. Voor de nieuwe wekschelinstallatie kan geen ga rantie worden gegeven. Dit zijn apparaten waarin storingen in kunnen ontstaan, maar de in specteur van de districtsbrand weer deelde m°^e, dat deze wek- schel goed voldoet. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer 'Hamelink vraagt of ook het voortuintje van het per ceel Stationsstraat 26 hierbij' is begrepen Het kan hem ontgaan zijn, maar spreker meent dat dit er niet bij was. De Voorzitter antwoordt dat dit de heer Hamelink dan zéker is ontgaan, want ook dit voor tuintje is er bij inbegrepen. Zonder verdere bespreking of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. De punten 7 en 8 der agenda, zijnde het voorstel tot verkoop van eeni gebed. perceel bouwgrond, gelegen aan de Sint Maartenstraat, aan de firma A. J. de Visser en Zoon te Zaamslag, en het voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Kanaal kade, aan mevr. P. M. Coone de Mey te Axel, worden conform het voorstel van B. en W. zonder bespreking of hoofdelijke stem ming aangenomen. Rondvraag. De heer Be Feijter vraagt hoe het staat met de verlichting op de Sassing. Hierover is in de raad al meerdere malen een vraag gesteld. De heer Oggel informeert hoe het is met de plannen tot uit breiding van het stadhuis. Tel kens merkt men dat de beschik bare ruimte niet meer voldoende is. Zijn tweede vraag is of de te verkopen gronden aan de St. Maartenstraat en Zuidsingel weer voor een zo lage prijs ver kocht zullen worden. Verder informeert hij of het waar is dat de Ruitervereniging steun heeft gevraagd voor een te houden concours en dat het college hieraan niet veel mede werking wil verlenen. Verteld wordt, dat alvorens leze vereniging op steun kan rekenen, zij eerst inzage van haar boeken zal moeten ver lenen. Spreker vindt, dat dit laatste te vèr gaat. Het te houden con cours is een evenement voor Axel. De Voorzitter vindt het jam mer dat de heer Oggel met praatjes van de straat hier komt. Als hij goed was ingelicht, zou hij weten dat bedoelde vereniging de volledige steun van het col lege heeft De heer Maas vraagt of, nu de gratificatie voor het sneeuwrui men op 35 netto wordt ge bracht, de sociale lasten volledig voor rekening van de gemeente zullen komen. Hierna gaat de vergadering over in besloten zitting. Na het weer openbaar worden der vergadering sluit de Voor zitter de vergadering met dank- Per 19 januari waren er in ons land 709.475 ton voor aflevering geschikte aardappelen aanwezig: 528.366 bij de telers en 181.109 bij de handelaren. Dit is gebleken bij een door de voedselcommis sarissen gehouden inventarisatie, waarvan de gegevens woensdag middag in de bestuursvergade ring van het Produktschap voor Aardappelen bekend gemaak' zijn. „Voor aflevering geschikt" betekent hier, dat het geen voor uitpoot of eigen gebruik bestem de aardappelen of uitschot be treft. Bij de inventarisatie kon met de vorstschade geen reke ning worden gehouden: de om vang daarvan is nog niet vast te stellen. Het Produktschap meent ech ter dat er geen reden tot bezorgd heid is. Ook als men rekening houdt met een zekere vorstscha de is er voldoende voor de bin nenlandse voorziening en daar naast nog een flink kwantum voor export, De „Prawda", het orgaan van de Sowjetrussische communisti sche partij, sprak zich donder dag in een artikel uit voor een intensieve economische samen werking tussen Groot-Brittan- nië en de Sowjet-Unie, nu de onderhandelingen in Brussel over Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap zijn mislukt. De Sowjet-Unie heeft meer dan eens getoond dat zij bereid is met Groot-Brittannië samen te werken in alle maatregelen die de agressieve plannen van de reactionaire krachten kun nen doen mislukken en de vrede werkelijk versterken. De econo mische en culturele samenwer king tussen beide landen biedt belangrijke perspectieven. Er bestaat een grondslag voor een dergelijke samenwerking en de mogeliikheden op dit gebied zijn werkelijk onbeperkt, aldus het blad. r De „Washington Star" -van woensdag schrijft dat de Cu baanse regering begonnen is met het verschepen van het-uit Sowjet-blok afkomstige wapens naar Brits-Guiana. Onlangs zouden twee schepen met wa pens naar Zuid-Amerlka zijn vertrokken. Functionarissen van het Amerikaanse, ministerie van Buitenlandse Zaken konden dit bericht niet bevestigen. De directeur van de Ameri kaanse centrale inlichtingen dienst (I. C. A.) heeft woensdag gezegd dat sinds 24 oktober, de dag waarop de Amerikaanse blokkade van Cuba begon, be trekkelijk weinig Russische mi litaire uitrusting op Cuba is aangekomen. Uit zorgvuldige afweging van de door de inlich tingendienst ontvangen gegeven» valt op te maken dat er sinds oktober geen aanmerkelijke hoeveelheden wapens door de Sowjet-Unie aan Cuba zijn ge leverd. Er zijn echter nog grote hoeveelheden tanks, geweren, vliegtuigen en soldaten op Cuba, die daar voor het merendeel vóór de blokkade al waren. „Wij zijn er praktisch van overtuigd dat alle aanvalsraketten en bommenwerpers waarvan be kend was dat die op Cuba wa- Met enig officieel vertoon is donderdag omstreeks 12 uur de 1500ste passagier ontvangen, die gebruik heeft gemaakt van de luchtbrug tussen Leeuwarden en de Waddeneilanden. Het was me vrouw Van der Meulen van Schiermonnikoog. Door het per soneel van de vliegbasis werden haar bloemen en een plaatje van de „Beaver", waarmee zij had gevlogen, in zilveren lust aange boden. Verder ontving zij van de vliegbasis een zilveren briefope ner. De burgemeester van Schier monnikoog, de heer O. G. de Boer, die voor deze gelegenheid naar de vliegbasis was meege- vlogen, bood haar een vaantje aan, waarop de vuurtoren van het eiland staat afgebeeld. De heer De Boer maakte zich de tolk van de bewoners der Waddeneilanden, toen hij de luchtmacht bijzonder dankte voor de wijze waarop ze de Wadden eilanden uit him isolement ver losten. Hij bracht in herinnering, dat zelfs op Oudejaarsdag, toen het personeel van de vliegbasis Leeuwarden vrijaf had, er ttog een schildje van Schiermonnik oog kwam om een patiënt te halen. Voor de 1500ste passagier bracht burgemeester De Boer een Schildje van Schiermonnik oog mee, alsmede een doos Schiermonnikooger zandtaartjes. Voor de luchtmacht was er ook een schild van Schiermonnikoog en een rokertje voor de piloten, die dagelijks verscheidene toch ten naar en van de Waddeneilan den maken. De regering van Zuid-Vietnam heeft de eigenaars van nacht clubs-en bars in Saigon verzocht een steentje hij te dragen in de strijd tegen de communistische guerillastrijders door geen lied jes te laten zingen die schadelijk zijn voor het moreel van de mili tairen. De laatste dagen zijn 54 man regeringstroepen door guerilla strijders gedood. ren, spoedig na de blokkade werden teruggetrokken", aldus de directeur, John McCone. Naar schatting zijn er 17.000 Sowjet russische soldaten op Cuba. In september en oktober waren er 22.000, maar ongeveer 5.000 man zijn tegelijk met de raketten vertrokken, zo zei hij. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, verklaar de woensdag op een persconfe rentie in Washington dat het z.i. „buiten redelijke twijfel is", dat in de herfst alle Russische offensieve wapens van Cuba zijn teruggetrokken en dat er geen nieuwe op het eiland zijn aangevoerd. Deze conclusie was gebaseerd op meer dan 400 ver kenningsvluchten van de Ameri kaanse luchtmacht sinds 1 juli van het vorige jaar. Het hoofd van de fotografi sche afdeling van het Pentagon, John Hughes, deelde woensdag avond mede dat volgens de Amerikaanse inlichtingendienst op 28 oktober alle Russische aanvalsraketbases op Cuba vol ledig operationeel waren gewor den. Hij voegde eraan toe, dat de „ironie" van het lot wilde dat op diezelfde dag Chroesjtsjov in zijn brief aan president Kenne dy Instemde met ontmanteling van .de bases. Uit luchtverken- ningen was volgens Hughes ge bleken, dat niet alleen de aan valsraketten maar ook alle daar bij behorende installaties van Cuba zijn verdwenen. Hij zei om de betrouwbaarheid van de verkenningen te illustreren, dat Amerikaanse vliegtuigen bij zeer hoge snelheid en op een hoogte van minder dan 300 m foto's hadden genomen waarop Russisch personeel op de grond en blokken tegen de wielen van vrachtwagens te zien waren. McNamara zei op de perscon ferentie nog, dat de Amerikaan se verkenningsvluchten boven Cuba zullen worden voortgezet. De Verenigde Staten blijven de militaire activiteit die de Rus sen op het eiland ontplooien met de grootst mogelijke aan dacht volgen, zo zei hij, Perplex over wat hij in Tokio had gezien, is de Amsterdamse arts A. C. van Swol donderdag middag op Schiphol terugge keerd van zijn reis naar Japan. „Het lijkt wel of je er op een andere planeet bent", zei hij. Ik heb met open mond staan kijken naar de wijze, waarop speciaal daarvoor aangestelde werkstudenten in de onder grondse de uit de treinen pui lende passagiers letterlijk naar binnen trappen, zodat de deu ren gesloten kunnen worden en de trein kan vertrekken". De voormalige Nederlandse tenniskampioen, die tegenwoor dig vooral door zijn medische programma's voor de televisie in Nederland bekendheid geniet, werd op Schiphol hartelijk be groet door zijn echtgenote, de zangeres mevr-, Gré van Swol— Brouwenstijn. Zij waagde zich donderdag voor het eerst sinds haar man op 26 januari vertrok, weer op straat, maar had nog steeds last van een hardnekkige griep en neusverkoudheid. Een week geleden moest zij een con cert in Amsterdam afzeggen. Op Schiphol vertelde zij haar man, dat ze deze week van de premier van Israël een uitnodi ging heeft ontvangen om in augustus a.s. in Israël op te treden. Dokter Van Swol was niet met lege handen naar Japan ge gaan. Hij maakte de reis op in stigatie van de K. L. M. en „over de Noordpool reizend met de Vliegende Hollander bracht ik echte oud-vaderlandse „vliegen de hollanders" mee voor polio- patiëntjes in het grootste zie kenhuis van Japan". Onze medi cus noemde dat „aangepast speelgoed". Het waren originele „vliegende hollanders" en nog elf ietwat gewijzigde typen. Hij ontketende er een kleine revo lutie mee. In een oogwenk had den de Japanse patiëntjes er be slag op gelegd en reden er de grote zaal mse rond, terwijl de moeders van ontroering in snik ken uitbarstten. „Dit soort dy namische apparaten voor het herstel van" de kinderen was voor Japan geheel nieuw", zette de heer Van Swol uiteen. „Ik ben benieuwd of we ze over en kele jaren op de exportmarkt van Japan "zullen tegenko- men..." Over de Japanse medici was dokter Van Swol goed te spre ken, over sommige gewoonten in de ziekenhuizen echter min der. „Ik heb er een onbeschrij felijke keet gezien", zei hij. „In Tokio alleen wonen zo'n 11 mil joen mensen en de enorme stad elt dan ook niet minder dan 1000 ziekenhuizen, heel Japan heeft er samen 6200. Het gevolg is een ontstellend tekort aan ver pleegsters en dat resulteert in de vreemdste toestanden. De pa tiënten helpen voor zover ze dat kunnen zelf mee. In de kinder balen logeren vaders en moe ders hij hun zieke kinderen. Moeder doet er gewoon de was en die hangt ze over een lijntje. Bepaalde bezoekuren kent men er niet. Je komt er en je blijf' er een paar weken als je dat wilt. Ik heb er met open mond staan kijken". De dokters zijn er kundig ge noeg. „Ze willen graag bijblij ven bij het Westen, maar zijn vreselijk bang, dat ze niet voor vol worden aangezien. En nie mand, niemand kan er Engels spreken of verstaan". Dat was een enorme handicap geweest voor onze landgenoot. Hij had een tolk om hem te hel pen, maar bij een gesprek met de Japanse minister van de ge zondheidsdienst, die geflankeerd werd oor vier hoge ambtenaren van zijn departement, was de discussie toch heel stroef en moeilijk verlopen. „Ik heb voor een club van wetenschapsmen sen, onder wie hoogleraren, art sen, specialisten e.d., een rede voering gehouden, maar hoewel ik zo langzaam niogelijk sprak en via de tolk het stellen van vragen aanmoedigde, kreeg ik de idruk, dat ik tegen een muur zat te praten. 'De mij later ge stelde vragen bevestigden dit min of mtcr". Dokter Van Swol heeft er met behulp van drie Japanse ca mera-operateurs en de tolk heel wat film verschoten, die hij later voor de T. V. hoopt te vertonen. Onze 1.95 meter lange landge noot heeft er constant aan moe ien denken, dat hij zich overal waar hij binnentrad moest huk ken, wilde hij zijn hoofd niet stoten. „Als ik mijn haar kam de", zei hij, „dan raakte ik .neestal met mijn elleboog het plafond". Een 41-jarige uit Avereest ont vluchte psychopaat heeft donder dagochtend de 37-jarige directie secretaresse van het R. K. Bejaar denhuis Sint Jacob a an de Plan tage Middellaan in Amsterdam zó ernstig mishandeld, dat de vrouw vermoedelijk geheel af ge- deeltelpk blind zal blijven. De man heeft zijn vingers en kele malen in de ogen van de vróuw gestoken. Het gold een wraakneming. Gisteravond heeft de man zich ov het hoofdbureau van politie gemeld nadat reeds de gehele dag naar hem was ge zocht. Hij is wegens poging tot moord in bewaring gesteld. Het drama speelde zich donder dagochtend omstreeks tien uur af in de kamer van de 37-jarige directie-secretaresse mej. C. van Swieten, die de 41-jarige in Ma- lang (Indonesië) geboren Jules H. van vroeger kende. „Ik kom met je afrekenen", zo Vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting 1963 van het departement van Bin nenlandse Zaken achten de tijd gekomen om van regeringszijde het tot stand komen van grotere gemeentelijke eenheden te be vorderen. Dit blijkt uit het woensdag verschenen voorlopig verslag over de begroting. „Van een nimmer sprake zijn, indien ter- krachtig beleid op dit stuk zal In Osaka zijn woensdagavond drie rechtse extremisten aange houden toen zij op het punt ston den de trein naar Tokio te nemen om premier Ikeda en twee an dere leiders van de liberaal- democratische partij van het leven te beroven. Zij waren in het bezit van dolken en messen. De gearresteerden behoren tot een organisatie die zich „vrien den van een nationale zuivering" noemt. Deze verwijt de rege ringspartij dat zij verbetering van de betrekkingen met com munistische landen zoals China wil. De woningen van premier Ike da en van andere partijleiders worden streng bewaakt. zake geen krachtige stimulans van de regering uitgaat". In een periode van welvaart, zo menen- deze leden, kunnen krachtige, lagere bestuurseenheden in bij zondere mate het welzijn van de burgers bevorderen. In het voorlopig verslag wordt o.m. de vraag gesteld, welke wetsontwerpen tot wijziging van- de gemeentegrenzen nog in deze zittingsperiode kunnen worden verwacht. Enige leden bepleit ten een uiteenzetting van de mi nister over de aan zijn beleid ten grondslag liggende opvattin gen. Sommige leden vragen in het voorlopig verslag, wanneer de beslissing van de Kroon ten aanzien van het plan „Egels- hoek" bij Hilversum kan wor den tegemoet gezien en of er ten departemente, studies zijn on dernomen om te komen tot een oplossing van de dringende no den van het Gooi. Ook de hoogleraren van de uni versiteit van Gent hebben beslo ten van 11 tot 16 februari geen colleges te zullen geven uit pro test tegen het salarisbeleid van de Belgische regering. Een besluit tot een dergelijke protestactie werd reeds de vori ge week genomen door de pro fessoren in Luik. 16.' Mopperend slentert Eric terug naar de burcht en tevergeefs poogt hij de onrust die in hem woelt kwijt te rakenEr is iets met die vermaledijde Ulfa... maar wat Een ranke gestalte in een wap perende mantel treedt hem tege moet op het kronkelende pad naar de burcht en ondanks de sche mering die nu snel invalt, herkent hij Winonah „Eric" roept zij hem toe, „heb jij die jongeling, die Egil ergens gezien? Is hij bij jou?" Ze lacht verontschuldigend,Ach wat stel ik mij aan, hij is misschien wel op de scheepswerfdaar is hü graag Stoot Erie uit»_en_on hetzelfde ogenblik schiet de waar heid als een flits door hem heen... „Vlug, Winonah, naar zijn kamér... Nu weet ik het, idioot die ik ben... Bij de goden... Ik Verbijsterd volgt zij hem, wach tend op een verklaring en uitleg, maar die komt niet, want Erie heeft geen verklaringhij heeft alleen maas-de herinnering aan de vreemde wijze waarop Ulfa, of hoe de kerel heten mag, Egil aanstaar de, die eerste keer dat hij de jon gen zagGeschrokkenVer bijsterd. Op EgiI's kam or vinden zü de oude knecht die een beetje op de jongen passen moest, half bewus teloos op de grond zittenen Erie weet genoeg...... Nooit wex- kondigde de man zijn komst aan., Verschrikt staarde de vrouw hern aan toen hij er op liet volgen: „Ben je bang voor de dood?" Hij wachtte niet op antwoord maar- gooide de vrouw tegen de grond en ging op haar hoofd zitten waardoor mej. Van Swieten bijna geen adem meer kon halen. Zij werd erg benauwd. Op een gege ven moment ging de psychopaat in het wilde weg met zijn vingers in de ogen van de vrouw prik ken. Ze gilde, waarop de man de benen nam via de hoofdingang. De zwaar gewonde vrouw werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de dokto ren die haar behandelden, dient te worden afgewacht in hoeverre zij het gezichtvermogen heeft verloren. Voor één oog vreest men het ergste. De achtergrond van deze wraak oefening schijnt volgens de poli tie te zijn, dat H. meent dat hij door toedoen van zijn ex-vriendin in Avereest is terecht gekomen. Er was weinig kans op ontslag uit deze inrichting omdat H. ernstig geestesziek is. Hij be raamde een ontvluchting om wraak op mej. Van Swieten te kunnen nemen. Deze vlucht lukte dinsdag j.l. Volgens de politie wijst deze zorgvuldige voorbereiding op een poging tot moord. H, heeft donderdagmiddag van. uit een publieke telefooncel aan het Damrak naar het hoofdbu reau getelefoneerd. Hij vertelde het verhaal over de ernstige mis handeling. Terwijl de politie de man aan de praat hield werd een surveillance-auto naar de tele fooncel gestuurd, doch door een misverstand stelde men een on derzoek in bij de cel op de Dam, waardoor de man niet kon wor den gegrepen. den schepen sneller uitgerust, nooit stond een krijgsmacht, sneller aangetredenEn nog diezelfde nacht steken drie schepen in zee voor de grimmige achtervolging van EgiI's ontvoerder In de Braziliaanse staat Minag' Gerais hebben woensdag 28 mensen de dood gevonden bij een autobusongeluk op de weg van Beto Horizonte naar Var- ginha. De bus viel in een ravijn na een botsing met een vracht wagen. DAN MAAR LIEVER DE DIENST IN. De 19-jarige varensgezel W. J. K. uit Dordrecht heeft san de Dordtse politierechter te danken, dat hij inplaats van in het huis van bewaring in militaire dienst terecht is gekomen. De jongen stond terecht we gens diefstal van handschoenen, een autolamp en een étui auto gereedschappen. Hij had verle den wéék woensdag in dienst moeten komen, maar was daar toe niet in staat omdat hij in voorarrest zat. Omdat ter zitting bleek, dat hij wel graag in dienst ging, werd de behandeling van zijn zaak een uur opgeschort, om te informeren of het leger hem als nog wilde hebben. Toen dat het. geval bleek te zijn, zagen zowel officier als politierechter van verdere strafoplegging af. De jongen was bijzonder ingenomen met deze gang van zaken. EXPLODERENDE MEUBELWAS VERWONDT KNAAPJE Op de Lijnbaansgracht in Am sterdam. wierp dinsdag een vrouw een flesje uit het raam dat door een jongen werd op- geraant, d'e het daarna in een vuurtje gooie dat kinderen op het ijs hadden gemaakt. Het flesje, dat vermoedelijk meubel- was met siliconen bevatte, ex plodeerde. Twee jongetjes van 5 en 7 jaar kregen de vloeistof in hun gezicht en mond. Dé oudste slikte het door. Beide knaapjes werden thuis onwel en kregen braakneigingen. Zij zijn toen naar een ziekenhuis ge-, bracht, waar de oudste „moestj worde» jsRsmsmsD'j'"

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3