PROVINCIAAL NIEUWS De C.B.T.B. Oost Zeeuws-Vlaanderen BURGERLIJKESTAND De moord op Roger Ackroyd Sia?* R DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 TERNEUZEN AXEL BRESKENS en „de boer en zijn organisatie in deze tijd" HULST NIEUWVLIET ZAAMSLAG De autobusdienst Sas v. Gent-Antwerpen-Breda v.v. HET MOND- EN KLAUWZEER Nieuwe Amerikaanse maatregelen tegen Cuba nauwelijks van invloed op Nederlandse schepen ZIJ KON HET BETER Centrale Hengstenkeuring te Goes Nederlandse wegen doen middel-eenws aan" HET WEER IN EUROPA Schaatswedstrijden in het Zuidersportpark. De Terneuzense ijsclub orga niseert reeds binnen de eerste week van haar bestaan wedstrij den in hardrijden, schoonrijden en eventueel kunstrijden. Zater dagmorgen om half tien nemen de wedstrijden voor de jongeren een aanvang. In de namiddag komen de jongeren vanaf 13 jaar en de ouderen aan bod om elkaar de prijzen te betwisten. Ook de schoonrijders en kunst rijders komen aan hun trekken, want om 2 uur beginnen voor hen de wedstrijden. Het lijdt geen twijfel, of het wordt als de dooi geen spel breker wordt een drukke en aangename middag voor de or ganiserende club, de schaats liefhebbers en de toeschouwers. Geslipt. Door het gladde wegdek slipte gistermiddag op de hoek van de Smidswal—Havenstraat een vrachtauto van de firma D. van den Berge, tengevolge waarvan de vrachtauto tegen een dei- grote spiegelruiten van de firma Verlinde terecht kwam, die hier tegen niet bestand bleek te zijn en vernield werd. Boeiende Sliell-films. Van de uitnodiging door Shell Nederland Verkoopmaatschappij om de vertoning van enkele nieuwe Shell-films in het Luxor- theater bij te wonen hebben vele geïntersseerden en belangstel lenden gisteravond gebruik ge maakt. Toen de hoofdinspecteur, de heer Goorman, zijn welkomst woord sprak zullen weinigen hebben vermoed welk een bij zonder leerzame en boeiende films zouden worden vertoond. De Shell-kroniek 1962 gaf een reportage van een aantal activi teiten, zeer verscheiden van aard, in het vorige jaar. „Nieuw leven voor een oud clorp" behandelde de geschiede nis van de ontwikkeling der nog zeer premitieve landbouw in het Italiaanse dorp Borgo a Mazza- no in de provincie Toscane, waarbij ook prachtige natuurop namen waren te bewonderen. Een instructieve film over de oxy-propaanviam en een „Held haftig tijdperk", in deze laatste werden de grote autoraces van 1902 tot 1914 getoond, besloot het eerste gedeelte van de avond. In de pauze werden de bezoe kers consumpties aangeboden en konden zij kennis nemen van de Shell-litteratuur in diverse in formatiestands. „Plastics, produkten van onze tijd" was voor velen een open baring en een waardig slot van de avond was de film „De Zam besi getemd", waarin een over zicht gegeven werd van de bouw van de reusachtige Karibo-dam om Rhodesië de nodige energie te geven. Interessant waren de prachtige opnamen van de operatie „Noach", het redden der wilde dieren die door het aan leggen van deze dam in het nieuw-gevormde meer dreigden te verdrinken. Vergadering Vrouwen- zendingsclub. Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de Vrouwen- zendingsclub in het torenlokaal van de Ned. Herv. kerk werd af scheid genomen van mevr. G. Draaiier-Beemsterboer als pre sidente. Mevr. Draaijer, die 13 jaar presidente van deze vereniging is geweest, werd hartelijk toe gesproken door mevr. IJzebaart v. d. Berge. Deze liet in dicht vorm de voornaamste activitei ten de revue passeren. Namens de leden werd de scheidende presidente een mooie armband als aandenken aange boden. In de plaats van mevr. Draaijer werd gekozen mevr. Pennings Nuspl. Na dit huishoudelijke gedeel te werd door alle aanwezige dames op de TV liet onderwerp „Wat verwacht ik van een kerk dienst?" gevolgd. Eervolle vermelding. De bemanning van de hier ge stationeerde reddingboot heeft van de directie der K. N. R. M. bericht ontvangen dat zij in 1982 met de President Wierdsma de meest gevaarvolte redding van alle stations heeft verricht. Het betreft hier de redding van de bemanning van het Belgi sche radio schip Tyl Uilenspiegel op 16-december nabij Cadzand. Diefstal wasgoed. Een dezer dagen kwam een inwoonster alhier tot de onaan gename ontdekking dat er was goed, dat aan de drooglijn bij haar woning hing, was verdwe nen. Verkeersongevallen. Op het Oranjeplein kwamen twee auto's met elkaar in bot sing. Dinsdagmiddag werd te Zaam- slag de tweede wintervergade ring van de C. B. T. B. gehouden. De vergadering werd gepresi deerd door de heer P. van Hoeve. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter een begroe tingswoord Er zijn vele vraagstukken en problemen op te lossen, ook hier in Zeeuws-Vlaanderen. In de kanaalzone is een dynamisch leven op gang, men wil hier een scherpe afbakening van de in dustrievestiging. Hiervoor wil ik ernstig waarschuwen, daar dit een beperken is van de vrijheid. Het moet zó zijn dat ook in het uiterste westen of oosten van Zeeuws-Vlaanderen industrie kan worden gevestigd. Zo niet, dan bloeden deze delen van Zeeuws-Vlaanderen dood, dan houdt de plaatselijke gemeen schap op te bestaan. Hierbij denk ik aan het onderwijs, de kerk, het culturele leven en ook aan de dan verdwijnende mid denstand. Dit moeten wij trach ten te voorkomen, aldus de voor zitter. Hierna verwelkomde hij de aanwezigen en in liet bijzonder de spreker de heer De Wolf, agrarisch sociaal voorlichter van de Zeeuwse C. B. T. B„ en de heer Mol, secretaris van de Zeeuwse C. B. T. B. De heer De Wolf zeide dat de veranderingen in deze tijd zeer snel gaan, niet alleen in de land bouw maar ook daarbuiten. Het gaat in een steeds versneld tem- ZAAMSLAG Geboorten: 6 jan.: Krina Ma ria, d. van Theodorus L Dobbe laar, en Krina M. Klaassen, Korte Delft 12; 12 jan.: Abraham Gerard, z. van Johannes L. van de Wegc, en Maatje C. de Zeeuw, Brugstr. 17; 25 jan.: Cornelia Suzanna, d. van Cornelis de Kra ker en Janna S. S. van Dronge- len, Riemensstr. 6. Overleden: 7 jan.: Pieternella Heijnsdijk, 78 j., wed. van P. Dieleman, C 54a; 10 jan.: Hen drik Wisse, 81 j., echtg. van M. M. Risseeuw, Terneuzensestr. 20; 13 jan.: Martinus Goosen, 79 j., wedn. van P. C. de Feijter, Drie- schouwenstr. 14; 22 jan.: Willem Riemens, 78 j„ wedn. van M. van Wijck, D 8; 29 jan.: Abraham Deij, 66 j., echtg. van P. A. Die leman, B 115. po. Wij mogen leven in een tijd waar voor velen algemene wel vaart heerst, met een ruime werkgelegenheid. Dit is een ge lukkige omstandigheid, het brengt .de menselijke waardig heid op een hoger peil. Voor de boer heeft dit tot gevolg dat de factor arbeid duur wordt. Nu kan dit vervangen worden door investering in dure machines, maar de problemen zijn daar mede niet altijd opgelost. Hier door komt de boer voor moeilijke beslissingen te staan. De meeste machines vragen voor een nut tig rendement grotere eenheden, waardoor de wisselbouw weer in het gedrang kan komen. Er zal meer samenwerking moeten plaats vinden met de loonwerker of met collega's van andere bedrijven. Hierin zitten goede perspectieven, maar ook gevaren. Ook moeten wij rekening hou den mét de menselijke kant. Dit is onze christenplicht, vooral waar oudere arbeiders aanwezig zijn gaat het niet aan om deze mensen zomaar af te stoten. Het is moeilijk kiezen tussen ver doorgevoerde mechanisatie of de loonwerker. De vrije boer rea geert hierop met een gevoel van onbehagen. De taak van de organisaties is te zorgen voor een goed struc tuurbeleid, voor ruilverkaveling en streekverbetering en goede woongelegenheid, voor agrari sche sociale en sociaal economi sche voorlichting. Ook op het platteland moet het leefbaar zijn, de landbouworgani saties verrichten in deze goed werk. Jammer dat alle politieke partijen nog niet meewerken. Er zijn in Zeeland nog altijd 580 percelen verstoken van elektri citeit en dat is een van de toe standen die de leefbaarheid op het platteland zeer slecht be ïnvloeden. Gelukkig heeft de meerderheid van het provinciaal bestuur dit ingezien. Tenslotte wees spreker nog op de topleden *van onze organisa ties, die dikwijls te ver afstaan van de gewone leden en zich niet kunnen realiseren hoe de om standigheden van de gewone boer zijn. Dit is eveneens een groot gevaar. Na de pauze werd nog een dia programma vertoond van Zeeuws stedenschoon, hetgeen zeer bezienswaardig was. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, waarna de heer De Wolf met dankgebed eindigde. De heer J. S. uit Breskens kwam vanaf de Grote Kade het Oranjeplein opgereden, terwijl uit tegenovergestelde richting de heer H. v. d. S. met zijn auto kwam gereden. Daar de straat tengevolge van de sneeuw niet aan beide zijden te berijden is volgde een aanrijding daar S. zijn auto niet tijdig tot stilstand kon brengen en vanwege een ge parkeerde auto niet kon uitwij ken. Beide personenauto's werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op de smalle weg Nummer EénBreskens botste een per sonenauto bestuurd door de heer G. uit Hoofdplaat tegen een vrachtauto bestuurd door de heer F. uit Breskens. Persoonlijke ongelukken deden rich niet voor. Schaatswedstrijden. In het Koningin Wilhelmina "wembad zijn voor de jeugd ichaatswedstrijden gehouden. De uitslagen zijn: Blokjes rapen (6—8 jaar): 1. J v. d. Moten, 2. W. Quekelber- ghe, 3. M. Donze. Hardrijden jongens t910 jaar)1. C. Salomé, 2. M. Cam- bier, 3. M. Donze. Hardrijden jongens (910 ia'ar): 1.-C. pslomé, 2. F. Keymel, 3. Sj. "V. d. Broeke. Hardrijden meisjes (11 jaar en ouder): 1. H. Faas, 2. E. Ie Brun, 3. I. Roest. Hardrijden jongens (11 jaar en ouder)1 K. van Oostenbrugge, 2. H. Schepens, 3. Ab Verduijn. Gevonden- voorwerpen. Bij de Rijkspolitie alhier zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen: Diverse wanten en handschoe nen, verchroomd étui met sleu tels, kinderportemonnaie met inhoud, sleutel (no 468), een paar kinderschoenen, portemon- naie met inhoud (in een winkel achtergelaten), zwart damesrij- wM sportmodel merk „Sim plex".. Inlichtingen hierover verstrekt de Rijkspolitie. Universitair examen. Aan de R. K. universiteit te Nijmegen slaagde voor het twee de gedeelte kandidaats-examen geneeskunde de heer M. G. L. Lauw, alhier. Vergadering Muziek vereniging. De muziekvereniging „Nut en Genoegen" hield j.l. dinsdag in de „Stadsherberg' alhier haar jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer D. Dekker, werd de agenda op een zeer prettige en vlotte wijze afgewerkt. De Voorzitter bracht in zijn openingswoord speciale dank aan het gemeentebestuur voor de verleende subsidie, aan het bestuur van V. V. V. voor de samenwerking, aan de vele trou we donateurs en in het bijzonder aan de werkende leden met de directeur, waardoor deze kleine vereniging niet alleen financieel instant kan worden gehouden, maar ook zo goed van haar acti viteiten kan laten blijken. Bij het overzicht over 1962 en de activiteiten te houden in 1963 blijkt dat op 2 maart a.s. het voorjaarsconcert in de .Stadsherberg" zal worden ge houden waaraan na de muzikale uitvoering de toneelgroep uit \ardenburg met een blijspel voor bet voetlicht zal treden, terwijl als slot van deze avond „De Sarino's" voor de dansmuziek zullen zorgen. De rekening en verantwoor ding over 1962 werd door de heren D. Luteijn' en H. de Vejj nagezien en goedgekeurd, met een batig saldo van 900,29. De periodiek aftredende be stuursleden de heren A. P. de Hullu en Iz. Quaars werden her kozen. In de pauze werden door het bestuur, de directeur, de wer kende leden en de overige aan wezigen onderling diverse pro blemen aangaande het muzikale leven in Zeeuws-Vlaanderen en de toestand van de vereniging- besproken en toegelicht zodat er van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt. De vergadering werd dan ook door de voorzitter gesloten met een woord van dank aan de fa milie Hoste voor de voortduren de beschikbaarstelling en goede verzorging van de muziekzaal. Vergadering afd. Zaamslag Kon. Nederl. Militaire Bond „Pro Rege". Woensdagavond werd door de afdeling Zaamslag van de Kon. Nederl. Militaire Bond „Pro Rege" in „De Poort" haar eerste jaarvergadering gehouden. Na dat de voorzitter, de heer W. Kurvink, de aanwezigen had ver welkomd, werden de notulen van de vorige vergadering door de secretaris, de heer L. W. Wolse, gelezen en daarna onder dankzegging van de voorzitter onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer L. Rouw, bleek dat het batig saldo over 1962 6,25 bedroeg. Ook hem werd door de voor zitter dank betuigd voor zijn financieel beheer. De periodiek aftredende heren W. Kurvink en P. de Leeuw werden bij acclamatie herbe noemd. Door het bestuur werden de militairen bezocht, die, uit Nieuw-Guinea waren terugge keerd. Mededeling werd gedaan van de succesvolle collecte voor het P. I. T.-fonds. De vereniging telt thans 140 leden. Aan het slot der vergadering werd eht dankgebed uitgespro ken door de heer P. de Leeuw, waarna de voorzitter de verga dering sloot.' Na afloop hiervan werd in de grote zaal van „De Poort' een filmvoorstelling gegeven die voor ieder toegankelijk was. Na de pauze werd in de grote zaal van „De Poort" een voor een ieder toegankelijke 'film voorstelling gegeven, die door zeer velen werd bijgewoond. De door het hoofdbestuur van „Pro Rege" beschikbaar ge stelde -films., „Het leven .van de Soldaat", .„Prinses Beatrix in de Wést" ëh „Tussenspel bij kaars licht' werden door de heer 't Gilde uit Axel vertoond en hadden de volle aandacht van de aanwezigen. De heer Van Harn uit Spui hield tijdens de vertoning een causerie over de Protestantse tehuizen, die de jeugdige mili tairen des avonds op verant woorde wijze een gezellig tehuis biedt. Zonder steun van de bevolking kan „Pro Rege" deze tehuizen niet onderhouden en daarom hoopt spreker dat wanneer hier voor de jaarlijkse collecte wordt gehouden, een ieder dit priizens- waardig werk- met vreugde zal steunen. De heer Wolse betuigde aan het slot van de avond zijn dank aan de meisjes die met zoveel succes voor „Pro R.ege" hebben gecollecteerd en daarbij 472 gla zen hebben verkocht. Nadat onder, leiding van de heer Wolse nog zes meisjes aan de hersengymnastiek hadden deelgenomen.werd dank ge bracht aan de heren Van Ham en 't Gilde, waarna de avond be sloten werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhel mus. In de afgelopen dagen js op passende wijze in de bladen en per radio en televisie ,de waters noodramp van 1 februari 1953 herdacht, welke ramp zoveel persoonlijk leed heeft gebracht door het grote aantal omgeko menen en materiële verliezen. Door de saamhorigheid van het Nederlandse volk is zoveel mo gelijk dit leed verzacht, waarbij ook niet onbelangrijke hulp door het buitenland werd verleend. Deze ramp is ook soms oor zaak of aanleiding geweest om maatregelen te nemen, die ver beteringen bleken te zijn, ver geleken bij vroeger. Zo is het Deltaplan versneld tot stand ge komen en al heeft dit plan voor Zeeuws-Vlaanderen op ver keersgebied geen direkte gevol gen gehad, deze ramp was aan leiding dat op 4 februari 1963 de autobusdienst Sas van Gent- Antwerpen-Breda v.v. 10 jaren bestond. Door de dijkbreuk van de Kruiningenpolder was deze pol- Nieuwe gevallen van mond en klauwzeer onder varkens hebben de directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst aanlei ding gegeven tot uitbreiding van het vervoersverbod van varkens en herkauwers tot het gehele grondgebied van de gemeenten Ruurlo (GId) en Wierden (Ov.), terwijl ook een vervoersverbod in de gemeente Die Penheim (Ov.) is ingesteld, dat met bor den langs de wegen nader zal worden aangeduid. Ingaande heden, 8 februari 1963, is het vervoersverbod van varkens en herkauwers rond Reeuwijk ingetrokken. De schor sing van de Goudse veemarkt is dientengevolge opgeheven. De nieuwe Amerikaanse maat regelen tegen schepen die sedert 1 januari goederen naar Cuba vervoerd hebben, zullen naar verwachting nauwelijks van in vloed zijn op de Nederlandse scheepvaart. Dit heeft een woordvoerder van de Kon. Ne derlandse Reedersvereniging woensdag desgevraagd gezegd. Hij zei, dat zover hij kon na gaan, de laatste tijd geen enkel Nederlands schip Cuba iieeft aangedaan. Volgens hem is geen ladingaanbod van enige beteke nis met bestemming Cuba voor Nederlandse- schepen. Hij illu streerde" dit, door te-zeggen dat Nederlandse schepen in 1961 „slechts een paar duizend ton" naar of van Cuba verscheept hebben. Do woordvoerder zei dat Ne derlandse schepen nooit wapens naar Cuba vervoerd hebben. „Ik geloof niet dat wij ons van de nieuwe maatregelen iets behoe ven aan te trekken", zo voegde hij hier aan toe. Een oude dame," die zich niet kon verenigen met de moderne visie van „Christus als hovenier" een doek van de Britse schilder Graham Sutherland, dat in de kathedraal van Chichester hangt, heeft dezer dagen met een kogel pen daarin de haar inziens nodi ge correcties aangebracht en deze vervolgens met haar hand tekening bekrachtigd. Toen zij met haar werk klaar was, riep zij de koster, tegen wie zij zei: „Het schilderij vervulde mij met afschuw én ik heb het maar met mijn pen veranderd." Voor de rechter geleid, ver klaarde de oude dame de gevan genis boven een psychiatrisch onderzoek te prefereren. Voorlo pig zit zij dan ook, hangende het verdere onderzoek, daar voor acht dagen in. der volgelopen en waren alle verbindingen van het westelijk deel van Zuid-Beveland en Wal cheren met de rest van Neder land verbroken. De bootdienst Vlissingen Breskens was echter vrijwel on gestoord gebleven. Gestimuleerd door de toen malige rijkshoofdinspecteur van hat Verkeer, mr. J. L. Nieuwen- huis, de tegenwoordige direk te ur van de Provinciale Stoom bootdiensten, en met de vol ledige medewerking van alle be trokken instanties in België en Nederland, werd op 4 februari 1953 door de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg-Maatschappij N.V. (Z.V.T.M.),. in samenwerking met ,de Brabantsche Buurtspoor wegen en Autodiensten N. V. (B.B.A.) te Breda, begonnen met de dienst Breskens-Sluiskil- Hulst-St. Niklaas-Antwerpen- Breda, na enige tijd ingekort tot Sluiskil. Het isolement van Walcheren enz. en van Zeeuws-Vlaanderen was verbroken en deze dienst voorzag in een grote behoefte. De lijn kwam zó in trek, dat de bevolking van Zeeuws-Vlaan deren, zeker van het oostelijk gedeelte, voelde, dat ook bij terugkeer van normale omstan digheden deze autobusdienst moest blijven. De nodige stap pen werden ondernomen en toen de veerdienst Kruiningen- Perkpolderhaven op 1 mei 1954 wederom in dienst kwam, bleef de autobusdienst van Breda be staan. Na enige wijzigingen is de route thans Sas van Gent-Sluis kil-Axel-Hulst-Clinge-Nieuw- Namen-Antwerpen-Breda, mot direkte aansluitingen van West- Zeeuws-Vlaanderen, Terneuzen- Zaamslag-Kloosterzande enz. De dienstregeling is o.a. opgeno men in de dienstregeling -van de Nederlandse Spoorwegen, Het is gebleken, dat naast de verbindingen via de veren, deze dienst in een behoefte voorziet. De snelle rechtstreekse verbin ding met het station N. S. te Breda is voor velen êen gróót gemak en bij het uitvallen van verbindingen over de veren in verband bijv. met -mist of, zoals thans, ijsgang, is de verbinding via Antwerpen dikwijls de enige van Zeeuws-Vlaanderen met de rest van Nederland, wat betreft het openbaar personenvervoer. De beide ondernemers stellen alles in het werk om de dienst ongestoord te doen verlopen, aV kan het optreden van de vertrad ging niet altijd vermeden wor den. Soms is de oorzaak mist of gladde wegen, soms grote .druk te in de tunnel van Antwerpen, maar gedurende 9 jaren en 10 maanden is geen enkele rit uit gevallen. De laatste winter heeft parten gespeeld, n.l. op 5 decem ber de dikke mist en in januari ijzel. Totaal 3 ritten zijn niet uitgevoerd in 10 jaren tijd. Gemiddeld worden 5500 rei zigers per maand vervoerd en wij zullen hopen, dat ook in de toekomst dit vervoer zal door gaan. De te Goes, onder grote be langstelling gehouden Centrale Hengstenkeuring 1963 had de volgende uitslag. Hengsten geboren in I960, grote maat: 1. Carlo van 't Broek, eig. Iz. de Buck, Grijps- kerke, post Oostkapelle; 2. Luc vanReigershoeve, eig. G. E. de Badts, Sehoondijke. Middenmaat: 1. Carlo van Sluis, eig. Andr. Wemaer, Sluis en A. J. E. Temmerman, Hofd- plaat; 2. Mac, eig. - Cyr. Ferkel, Nieuw-Namen 'Kleine maat: 1. Bruno van Ele gant, eig. Al. Serrarens, Osse- nisse; 2. Udo'van Kruispolder, eig. A. J. v. d. MeulenBecu, IJzendijke Hengsten geboren in 1959 en 1958. Grote maat: la Baron van Kruispolder, eig. C. N. den Ha mer en Zn, Sehoondijke en Aar denburg en Adr. J. Catseman, Biervliet; lb Dinant -d'Orange, eig.- Iz. de Buck,- Grijpskerke -2a Marlon van Braamhof, eig. G, Missaen, Oostburg; 2b Mousfic v. d. Heerenweg, eig. C. N. den Hamer jr., Aardenburg; 2c Frits van St. Leendert, eig. Jos. F. de Waal, Hulst. Kleine maat: la Elegant van Braamhof, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; lb Baron van Zeve naar, eig. W. de Buck en Zn, Meliskerke. Ardeimer-type: 1. Costaud van Geeneind, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve, J. R. P. Berman, Dreischor en A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Hengsten 6 jaar en ouder. Grote maat: la Solon van de Blindeweg, eig. W. de Buck en Zn, Meliskerke; lb Roland van de Polder, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke en G. E. de Badts, Sehoondijke; 2a Nico van Kruk- kemshof, eig. Hengstencombina- tie Zuid-Beveland-Waleheren, Zoutelande; 2b Nico van den Bungelaar, eig. C. N. den Hamer en Zn, Sehoondijke en Adr. J. Catseman, Biervliet; 2c Mac van Rondeputten, eig. M. van Fraaij- eenhove Jzn, Axel; 2d Karei van de Volharding, eig. Jos. F. de Waal, Huist. Kleine maat: la Leon van Daor AGATHA CHRISTIE 73.) „Misschien hebt u gelijk," zei ik na enig nadenken. „Ik had het gevoel, dat Flora iets verzweeg, dus de "waarheid kwam voor mij niet onverwachts. Maar inspec teur Raglan was helemaal van streek." „Ja, die arme man moet al zijn theorieën herzien. En ik heb van zijn verwarring gebruik gemaakt om hem een gunst te vragen." Poirot haalde een velletje pa pier te voorschijn en las hardop: „De politie heeft kapitein Ralph-Paton, die gezocht werd in verband met de moord op Fernly Park, in Liverpool aan gehouden. Hij wilde zich daar inschepen voor Amerika." „Dit staat morgen in alle och tendbladen." „Maar het is niet waar, hij is oiet in Liverpool", riep ik uit. „U bent zo vlug van begrip, leen, hij werd niet in Liverpool langehouden. Inspecteur Raglan vilde er eerst niets van weten, dat ik dat naar de kranten zou sturen, vooral omdat ik hem niet in vertrouwen kon nemen. Maar ik verzekerde hem, dat het goede resultaten zou afwerpen en toen gaf hij toe. Hij nam echter geen enkele verantwoording op zich." Ik keek Poirot aan. Hij glim lachte me toe. „Ik zou wel eens willen weten, wat u ervan verwacht." „U moet de kleine grijze cellen gebruiken," zei Poirot ernstig. Hij stond op en kwam naar de werkbank toe. „U heeft een technische inslag," constateerde hij, terwijl hij naar de rommel op mijn werkbank keek. Iedere man heeft zijn hobby. Ik vestigde onmiddellijk Poirots aandacht op mijn zelfgemaakte radio. En toen ik merkte dat hij er zich voor interesseerde, toonde ik hem ook een paar kleine uit vindingen die ik gedaan had onbeduidende dingetjes, maar praktisch in huis. „U had uitvinder moeten wor den inplaats van dokter," zei Poi rot. „Maar ik hoor de bel dat zal uw patiënte zijn. Laten we naar de spreekkamer gaan." Opnieuw wer'd ik getroffen dooi de overblijfselen van vroegere schoonheid in het gezicht van de huishoudster. Zoals ze daar stond, eenvoudig in het zwart, lang, sta tig en zelfbewust als altijd, met haar grote, donkere ogen en een ongewone blos op haar gewoon lijk bleke wangen, realiseerde ik me dat ze als meisje een opval lende schoonheid moest zijn ge weest. „Goedenmorgen, mademoiselle," zei Poirot. „Wilt u plaats nemen? Dr. Sheppard is zo vriendelijk ge weest me zijn spreekkamer ter beschikking te stellen voor een klein onderhoud dat ik graag met u zou willen hebben." Miss Russell nam beheerst als altijd plaats. Zo ze inwendig al nerveus mocht zijn, uiterlijk liet ze daarvan niets blijken. ,Als ik 't zeggen mag ik vind het wel een wonderlijke manier," zei ze. „Miss Russell, ik heb nieuws voor u." „O ja?" „Charles Kent is in Liverpool gearresteerd." 'Ze vertrok geen spier van haar gezicht. Ze sperde alleen haar ogen een beetje wijder open en vroeg enigszins uitdagend: „En. wat zou dat?" En toen zag ik plotseling de ge lijkenis, die ik maar niet had kunnen thuisbrengen, de uitda gende houding die me ook bij Charles Kent was opgevallen de beide stemmen, de ene rauw en ruw, de andere nadrukkelijk be schaafd met toch eenzelfde tim bre. Nu wist ik, dat Kent me die avond bij het hek van „Fernly Park" aan miss Russell had doen denkm." - Ik keek, vol van mijn ontdek king, even naar Poirot die me een bijna onmerkbaar knikje gaf. In antwoord op miss Russells vraag spreidde hij zijn handen uit in een typisch Frans gebaar. „Ik dacht dat het u misschien zou interesseren, anders niet," zei hij vriendelijk. „Helemaal niet," zei miss Rus sell. „Wie is die Charles Kent eigenlijk! „De man die de nacht van de moord op Fernly was, mademoi selle." „Werkelijk?" „Gelukkig voor hem heeft hij een alibi. Hij bevond zich om kwart vóór tien in een cafeetje, een mijl hier vandaan. „Dat is een geluk voor hem," vond miss Russell. „Maar we weten nog niet wat hij op Fernly uitvoerde wie hij daar wilde ontmoetten, bijvoor beeld." „Ik vrees dat ik u niet van dienst kan zijn," zei de huishoud ster beleefd. „Ik heb er niets van gehoord. Ais dat alles is Ze maakte aanstalten om op te staan. Poirot hield haar tegen. „Dat is niet alles," zei hij. „Van morgen hebben zich nieuwe ver wikkelingen voorgedaan. Het schijnt nu, dat mr. Ackroyd niet om kwart voor tien is vermoord maar éérder. Tussen tien minu ten vóór negen, toen dr. Shep pard vertrok, en kwart vóór tien." (Wordt vervolgd.) Roza, Hengstencombinatie Zuid- Beveland-Waichei-en. Zoutelan de; lb Leon van Stoppeldijk, eig. A. Bonte, Koewacht; lc Cesar van de Ronduit, eig. M. Verdonk en Zn, s-Heerenhoek- 3 Cos- Kampioen hengst 1963 werd Solon van de Blindeweg, eig. W de Buck en Zn te Meliskerke' die uit handen van de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A F C. de Casembroot, de door hem beschikbaar gestelde medaille ontving. De jonge Amerikaanse plano loog David A. Jokinen. die in de Ver. Staten de titetcjraagt „Mas- City plan-her" vindt enze we gen buiten de au to wegen" middel eeuws aandoen.- „Ze zijn inge steld op verkeer van twee-wieiers en niet van vierwielige voertui gen. Vooral in de grote steden moet er nodig wat aart worden gedaan. Een oplossing voor de grote steden en dat geldt dan niet alleen voor Nederland, maar voor vrijwel alle grote plaatsen :n de wereld ziet de Ameri kaan in gratis openbaar vervoer. Over de situatie in Nederland zei hij nog: „Jullie zijn zo bril jant in het keren van aè water stroom, waarom nu niet ook al dat intellect aangewend om de verkeersstroom in toom te hou den?" Jokinen vertelde dit alles toen hij woensdagmiddag in het R.A.l. gebouw zijn Nederlandse fiets kwam inruilen voör een Engelse automobiel. Door een grote ben- zine-maatschappij werd hem daarbij voor een periode van drie jaar gratis benzine aangebeden. „Dat is geaccepteerd voor een jaar, dan zullen wij eens kijken hoeveel ik verbruikt heb en dan mogen jullie de tegenwaarde voor de volgende twee jaren over maken aan de actie „Open het Dorp". Zo droeg ook deze plano loog znn steentie bij tot het dorp van dokter Klapwijk en Mies Bouwman. --- In het Europese centrum voor kernonderzoek te Meyrin bij Ge neve heeft men voorzorgen ge troffen ter bescherming van de moeilijke en kostbare proeven waarmee men daar bezig is. 'Door de langdurige vorst is het waterpeil van de Rhone zo laag, dat er nog maar een kwart van de normale hoeveelheid elektri sche energie kan worden opge wekt. Men drijft nu nog op de reservoirs, maar die zullen, als de toestand niet verandert, over veertien dagen leeg zijn. In Parijs dooide het donder dagochtend, maar men verwacht, dat het over enkele dagen weer zal gaan vriezen. Te Dannemarie in Oost-Frank rijk werd de auto van twee hout hakkers door elf wilde zwijnen omsingeld. De mannen moesten van hun bijlen gebruik maken om de dieren te verdrijven. In Salzburg moesten 19 scho len wegens steenkolengebrek worden gesloten. In Oslo verwacht men, dat het Poolweer zal aanhouden. In Denemarken zijn de meeste veren wegens ijsgang stilgelegd. Verscheidene eilanden moeten per vliegtuig worden bevoorraad. Te Saerna in midden-Zweden werd donderdag een temperatuur van min 31 graden Celsius ge meten. In Japan zijn door zware sneeuwval tot dusver 130 men sen om het leven gekomen. Vier duizend 'huizen ziin geheel of ge deeltelijk vernield.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2