verzoening Het weer Geen verdeling, maar Couve de Murville over Europa Indonesische vertegenwoordiger naar Den Haag W.-Duitsland wil Engeland in E. E. G. HOQGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 3832 PRINSES MARGARET NIET NAAR PARIJS TUSSEN DERTIEN EN ACHTTIEN MILJOEN SCHADE DOOR BRAND IN EEN DUITSE EXPEDITIEHAL Het debat in de Bondsdag 1 e koop RUSSISCHE DIPLOMAAT IN AUSTRALIA UITGEWEZEN Lord Home Dit weekeinde weer beperkte reizigersdienst bij N. S. fxankeriaa 14! abonnement: Tarneuzea DJretfatff-WaoMn&fertMlr va» Se SatttSg Redactie, adresNoordstraat 55—5? Administratieadres: Smidswal Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 auortnementsprljs: ƒ6»— ©er kwartaal; pee maand 3,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verseïiïfttt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. 3. van de Sande te Terneuren Advertenffenrtf* per mm 16 et: minimum per- advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels* advertenties): 5 regels f 1,10. tedere reeel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling.- Vermelding: Brieven orider nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. komen met de speler, die de geest van .de regels niet heeft nageleefd". „Integendeel, wij wensen de Europese gemeenschap al het goed.e. Wij vragen u in België niet te kiezen tussen ons en uw partnerlanden, evenmin als tl ons vroeg te kiezen tussen de gemeenschappelijke markt en de landen van het Britse ge menebest. De taak van het staatmanschap is verzoening, niet verdeling. Wij hopen, dat u ons en uzelf zult willen helpen door de idealen van libe rale, verantwoordelijke gemeen schap levend te houden en de mogelijkheid in stand te houden voor ons lidmaatschap, wanneer de tijden beter zijn". „Wij zullen weer doorgaan met onze partners in de Euro pese vrijhandelsassociatie en parallel werken met u in de E. E. G. om alles te doen wat in ons vermogen ig.t om de kloof tussen ons nauwer te maken. De verdeling van ons continent van de Baltische Zee tot de Adriatische Zee is reeds een verdeling te veel". Prins Margaret en haar echt genoot lord Snowdon, die van 8 tot 11 maart een bezoek aan Parijs zouden brengen, zullen op advies van de regering niet gaan. Volgens een woordvoerder van Kensington Palace, de wo ning van de Snowdqns in Lon den, is de aanwezigheid van de prinses in Engeland vereist om dat koningin Elisabeth in die tijd in Australië is. De prinses en lord Enowdon zouden onder meer een gala filmvoorstelling van „Lawrence of Arabia" hebben bijgewoond. Afgezien van het bijwonen van deze voorstelling was het be zoek van particuliere aard. Prinses Margaret is één van de raadslieden van de staat die namens de koningin bepaalde zaken moeten behartigen. In de nacht van woensdag op donderdag is een expeditiehal van Brown, Boveri en Ca in Grossauheim. nabij Frankfort, door een fellé brand verwoest. De hal met een oppervlakte van 40.000 vierkante, meter, werd ge bruikt voor de verzending van koelkasten. Ile aangerichte, scha de wordt geraamd op tussen 13,5 en 18 miljoen gulden. Zes uur lang bestreden Duitse brandweerploegen en brandweer secties van het Amerikaanse leger de geweldige vlammenzee, die de hemel boven Grossauheim hel verlichte. Toen restten nog slechts de smeulende puinhopen. Vier brandweerlieden liepen bjj het blussingswerk verwondingen op. De politie stelt een onder zoek naar de oorzaak van de brand in. In april vorig jaar werd het bedrijf ook reeds door een brand getroffen, die toen een schade van bijna een miljoen gulden aanrichtte. Bondskanselier Adenauer heeft donderdag in de Westduit- se Bondsdag beloofd dat hij zich zal inzetten voor de toelating van Engeland tot de Europese ge meenschappelijke markt. In het debat over zijn rege ringsverklaring van woensdag verklaarde Adenauer tevens dat hy president De Gaulle van Frankrijk, wat dit -vraagstuk be treft, tot andere gedachten zal trachten te brengen. Gp een gegeven ogenblik riep ie oude bondskanselier uit: „Ik loop en wens dat de Britten mijn woord geloven. Dan zullen wjj een flinke stap voorwaarts maken bij de onderhandelingen met de Britten. Maar wij zullen niet verder komen als aan mijn woorden getwijfeld wordt". De Gaulle had hem beloofd, dat het probleem van Engelands toe treding tot de E. E. G. bij het overleg tussen Frankrijk en de hondsrepubliek met voorrang be handeld zou worden. Zodra het verdrag van Parijs rechtskracht had gekregen, zou dit overleg beginnen. Met deze verzekerin gen had Adenauer op demonstra tieve wijze in het debat ingegre pen. De leider van de sociaal-demo cratische oppositie, Erich Ollen- haueiyhad eerder een dringend beroep op de regering gedaan om haar mening over het vraag stuk van Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt zo duidelijk uit de doeken te doen, dat er geen twijfel hier over meer mogelijk kon zijn bij rle bondgenoten. Adenauer gaf in verband hier mee onomwonden te kennen, dat West-Duitsland wegens de kwes tie-Eerlijn en het streven naar hereniging van beide Duitslan- den op de welwillendheid van Engeland aangewezen was. Daarom was Audenauer „onge acht vele andere problemen" voor toetreding van Engeland tot de E. E. G. Hoewel de sociaal-democraten in het -begin van de middag be twijfeld hadden of de houding yan de regering in deze wel de juiste was, schenen zy nu met de beloften van de bondskanse lier tevreden te zijn. Hun woordvoerder voor Bui tenlandse Zaken, Fritz Erler, verklaarde dat de bondskanse lier rekenen kon op de steun van het hele parlement, als hij onwrikbaar aan het nu door hem ontvouwde standpunt zou vasthouden. Erler verzocht de regering echter dringend, niet eerst op de ratificatie van het Parijse ver drag te wachten, maar van te voren al na te gaan of overleg met Frankrijk over de toetre ding van Engeland tot. de E.E.G. niet mogelijk is. In verband met de kritiek van de opDoritie zei Adenauer dat het onjuist is de regering steeds weer vragen te stellen over ver meende tegenstrijdige meningen in de boezem van de regering over het vraagstuk van Enge lands toetreding tot de E. E.G. Op die manier zou men de in druk kunnen krijgen dat de hou ding van de regering in deze dubbelzinnig is. Adenauer nam De Gaulle voorts in bescherming tegen een verkapte aanval op de Franse president door de socialist Erler, die onder meer verklaard had dat een „ongehroken zelfbewust zijn" niet voldoende is voor een wereldmacht. Adenauer reageer de hierop met de woorden: „Wij zijn er toch mee ingenomen, dat het nu zo staat met Frankrijk". Vanuit het standpunt dep par lementaire democratie kon men wel kritiek op Frankrijk uitoefe nen. Maar zoals het vroeger in Frankrijk was, toen de regerin gen daar elkaar voortdurend verdrongen, was het hopeloos. De toestand, die toen bestond, was niet alleen nadelig voor Frankrijk zelf, maar ook voor Europa, en de héle wereld. Ieder volk moest zelf zijn regerings vorm kiezen. Minister van Buitenlandse Za- kén Gerhard Schroder zei dat het laatste woord over het vraag stuk van Engelands toetreding tot de E. E. G. nog niet gevallen is. Hij wilde bij wijze van over gangsmaatregel de Westeurope- se Unie, waarvan Engeland en de „Zes" lid zijn, nieuw leven inblazen. Verder moest men na gaan of een soort van associatie van Engeland en de E.E.G. als tussenoplossing niet mogelijk is. Volgens Schroder was de hou ding van West-Duitsland tegen over Engeland van het begin af duidelijk geweest. De minister zei over het verdrag tussen de bondsrepubliek en Frankrijk, dat deze overeenkomst geen bilate raal bondgenootschap inhield en niet betekende dat West-Duits land de Franse politiek zonder meer goedkeurde. In het debat hadden vertegen woordigers van de drie partijen in het parlement geëist, dat de vriendschap tussen West-Duits land en Frankrijk niet doel op zichzelf, maar uitgangspunt en voorwaarde voor een grotere Europese gemeenschap wordt. Heinrich von Brentano, fractie leider van de christen-democra ten, had zich in het begin van de middag duidelijk uitgesproken voor het Atlantisch bondgenoot- mtgz. Vele Italianen zijn uiter mate geschokt door een advertentie in een Ame rikaans blad. dai in Rome wordt gedrukt en waarin een advertentie is ver schenen, waarin het Tre- vi-paleis te koop wordt aangeboden. Het wereldberoemde ken merk van het paleisje is de Trevi-fontein, welke een onderdeel van het paleis is. Het gebouw is eigendom van een parti culiere bouwmaatschap pij. Dus als de adverten tie in ernst gesteld is, zal er weinig aan de ver koop te doen zijn. Overi gens zijn er al 300 gega digden, die op de adver tentie hebben gereageerd. VEEL BEWOLKING Ons land bevindt zich nog steeds in een zóne met zuidoos- VRIJDAG 8 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1-36 2.04 Terneuzen 2.11 2.39 Hansweert 2.51 3.19 iValsoorden 3.01 3.29 ZATERDAG 9 FEBRUARI v.m. i.m. Breskens 2.18 2.45 Terneuzen 2.53 3.20 Hansweert 3.33 4.00 Walsoorden 3.43 4.10 ZON MAAN v.m. n.m. op onder Oü onciei Febr 9 8.08 17.41 18.41 8.46 10 8.07 17.43 19.49 9.11 11 8.05 17.45 20.56 9.32 12 8.03 17.47 22.02 9.51 13 8.01 17.48 23.07 10.10 l-i 7.59 17.50 10.29 telijke winden die zich uitstrek' van Zuid-Duitsland via de Noordzee naar IJsland. Even wel drong de temperatuurstij ging die zich aanvankelijk in de hogere luchtlagen manifesteer de, ook tot het aardoppervlak door, zodat in de zuidelijke helft van het land de temperaturen boven het vriespunt kwamen. Het binnendringen van de zachtere lucht gaat gepaard met plaatselijk wat lichte regen. Achter dit neerslaggebied stijgt de luchtdruk in Frankrijk en de Britse eilanden belangrijk. Als gevolg hiervan worden delucht- drukverschillen in onze om geving kleiner en neemt de wind af. De vorstgrens zaj zich dan ook slechts weinig mefer ver plaatsen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lichte dooi. Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot zwakke wind voornamelijk uit zuidelijke richtingen. In het noor. den van het land lichte vorst, el ders lichte dooi. DE VERBINDING MET SCHIERMONNIKOOG Ondanks de huip van een sleep boot is de rijksveerboot ^rak- zand" er woensdag niet in ge slaagd van Oostinahorn uit Sebiermomiikoog te bereiken. Het schip is blijven steken vóór de ijsbarriëre op de Hoge Wal. schap en samenwerking met de Ver. Staten. Na. het krachtige pleidooi van de leider van de sociaal-democratische oppositie, Erich Ollenhauer, voor intensi vering van de samenwerking met de Ver. Staten .drongen ook Von Brentano en Erich Mende, voorzitter van de vrije democra tische partij, aan op versterking van het Atlantisch bondgenoot schap. Toen minister van Buiten landse Zaken Gerhard Schröder het tijdens het debat had óvef de mogelijkheid vdn een associa tie van Engeland met de E. E. G. bij wijze van tussenoplossing, liet hij duidelijk uitkomen dat het hier om een tussenoplossing gaat die uiteindelijk moet leiden tot het volledige lidmaatschap. Schroder meende echter dat het geen zin had een bijeenkomst van de ministerraad van de W. E. U. te beleggen als uit bila terale contacten niet was geble ken, dat er enige vooruitgang geboekt kon worden. „Wij willen niet alleen maar vergaderen om te klagen over Brussel", aldus Schröder. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, heeft bekendgemaakt, dat de Australische regering heeft besloten, de eerste secre taris van de Russische ambas sade in Canberra, Ivan F. Skri- pov, uit te wijzen. De Australi sche regering is ervan over tuigd, dat Skripov zifch bezig heeft gehouden met „uitgebreide voorbereidingen voor spionage". (Dinsdag is in Moskou meege deeld, dat de Russische ambas sadeur in Australië, Ivan Koer- dyoekov, van zijn functie ont heven is en vervangen zal wor den door Vitaly Loginov.) Sir Garfield heeft de Russi sche ambassade verzocht, een krachtig protest van Australië aan de Russische regering te doen toekomen. Skripov heeft een week de tijd gekregen om Australië te verlaten. Hij was de eerste geaccrediteerde Rus sische diplomaat die in Austra lië aankwam toen de Sowjet- Uriie in 1959 de diplomatieke be trekkingen met Australië her vatte, aldus minister Barwick. Drie uur na de verklaring van sir Garfield heeft de Russische De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Home, heeft donderdagavond in Brus sel verklaard, dat de mislukking van de conferentie over het Britse lidmaatschap van de E. E. G. meer betekent dan een tegenslag- voor de eenheid van Europa. „Er zou een werkelijk gevaar ontstaan voor de toe komstige structuur van het vrije Europa, indien de opvatting van een exclusief en In zichzelf ge keerd Europa zou worden inge voerd in de organisaties, die wij voor onze gezamenlijke veilig heid hebben opgebouwd". In een rede voor leden van de Britse Kamer van Koophandel in België zei Lord Home, dat' Engeland als lid van de Euro pese gemeenschap werd gewei gerd „omdat er een frontale botsing was tussen twee concep ties van Europaeen Europa als een derde macht tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Sta ten eh een Europa van gelijke, democratische, politiek rijpe landen in volledige samenwer king met Amerika hun taak in de wereld verrichtend". De Britse minister, waar schuwde tegen het doordringen van de conceptie van het „be schermde, exclusieve Europa, zichzelf verheerlijkend" in de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie en de Westeuropese unie. „Er zal bijzondere waak zaamheid nodig zijn". Zonder ook maar één keer in zijn rg$e Frankrijk of president De Gaulle te normen verklaar de Lórd Home, dat Engeland na de mislukking van de Brusselse conferentie „niet bij de pakken neer gaat zitten of weigert ver der mee te doen of zelfs niet meer op het (cricket) veld wil De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur ville, heeft gezegd dat de tijd zal komen dat Engelands toetreding tot de E. E. G. tot de mogelijk heden behoort. Intussen gaat de E. E. G. gewoon voort. De minister bracht in de com missie voor Buitenlandse Zaken van de nationale vergadering verslag uit over de mislukte Brusselse onderhandelingen met Engeland. Hij ontkende, .dat men het bij die onderhandelingen over alles zo goed als eens was. De waar heid is, aldus Couve de Mur ville, dat een groot aantal pro blemen nog niet. was opgelost. Ook heeft" men gezegd dat En geland op het punt stond con cessies te doen. Daar kan men zich moeilijk een oordeel over vormen, zo zei de minister, aan gezien er in werkelijkheid geen enkele concessie is gedaan. Van Engeland werd niet gevraagd te breken met Amerika of met het gemenebest, maar zich meer Europees te tonen dan tot dus ver. Europees worden betekent niet van kamp veranderen. De ware Europese persoonlijkheid ambassade in Australië de Aus tralische verklaring „absoluut ongegrond" genoemd en ver klaard, dat zij het Australische protest niet kan aanvaarden. Een officieel woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag gezegd, dat een vertegen woordiger van de Indonesische ambassade in Londen naar Nederland is gevlogen voor be sprekingen op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag over een herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen de beide landen. De woordvoerder zei, dat ge sproken zou worden over een uit wisseling van zaakgelastigden. De woordvoerder zei niet de naam van de vertegenwoordiger te kunnen bekendmaken. Ook kon hij niet zeggen wanneer deze uit Londen was vertrokken. Het was volgens hem „zeer waarschijnlijk", dat president Soekarno in de rede, die hij op 13 februari tot het „nationale front" zal uitspreken, de kwestie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen zal aanroeren. In kringen rond het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken en in diplomatieke krin gen in Djakarta wordt een spoe dig herstel van de betrekkingen vérwacht. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandse regering nog geen enkel officieel bericht heeft ont vangen omtrent de reis naar Nederland van een Indonesische vertegenwoordiger om te spre ken over het herstel van de be trekkingen, waarvan persberich ten melding maken. Mocht Indonesië besluiten om een afgezant te zenden om de kan bestaan binnen het Atlan tisch bondgenootschap, zodat Amerika niet veertien bondge noten, maar er slechts één heeft. Er is volgens de minister ook geen sprake van een „gesloten Europa", omdat het gemeen schappelijk buiten tarief niet protectionistisch zal zijn. Frankrijk was het op al die punten met zijn partners eens. Er bestond alleen verschil van mening over de manier waarop, aangezien enkele partners van Frankrijk een bovennationaal Europa wilden bouwen in plaats van een federaal Europa. De Frans-Duitse overeen komst voor samenwerking staat open voor allen. In antwoord op vragen van communistische leden van de commissie zei de minister, dat het verdrag met West-Duits land niets verandert aan pro blemen als de Oder-Neissegrens, de status van West-Berlijn of een Duitse kernbewapening. Over de betrekkingen met Spanje zei minister Couve de Murville, dat Frankrijk al tien iaar bezig is ze te normaliseren. De bezoeken die leidende Franse figuren de laatste tijd aan Ma drid hebben gebracht, moeten niet als iets bijzonders worden gezien. Evenals de afgelopentwee weken zullen de Spoorwegen ook het komende weekeinde de reizigersdienst beperken ten be hoeve van het goederenvervoer. De wijzigingen in de dienstrege ling zijn op de stations aange geven. betrekkingen te herstellen dan zal men deze op het ministerie van Buitenlandse Zaken gaarne ontvangen, omdat, zoals bekend, de regering reeds meer dan eens de bereidheid tot herstel der be trekkingen heeft uitgesproken. Aan Nederlandse zijde staat aan hervatting van het diplomatieke verkeer niets in de weg.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1