West-Duitsland stelt NAVO eenheid boven Frans-Duitse samenwerking De moorden in Transkei Canadese regering gevallen Geen represailles tegen Frankrijk De Sowjetnota aan Frankrijk en Duitsland PdlflPfympe" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Regeringsverklaring van Adenauer Op 8 april nieuwe verkiezingen SPAAK: Famkaring bt! abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van da Sande Redactie adresNoordstraat "55- -57 Administratieadres: Smidswat Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand r 2,-—per wepk 48 et Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5831 Verschijnt dagreltfks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temporen Advertentfenrlts per mm 16 et; minimum per advertentie f2.40. Rohriek: Kleinp AdvertenHes (eAón handels- advertences)5 reeels fl,10. Tedere rene! meer 22 ct. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Westduitse regeringsleider, bondskanselier dr. Konrad Ade nauer, heeft in de regeringsver klaring, die hty woensdag in de Bondsdag heeft voorgelezen, ver klaard dat „onze betrekkingen met de Verenigde Staten een van dè pijlers blijven, waarop de veiligheid van de bondsrepubliek berust". „Europa weet, dat het zich, zonder Amerikaanse steun, niet kan verdedigen. Ik verklaar daarom met de meeste nadruk dat er voor West-Duitsland slechts nauwe samenwerking tussen een vrij Europa en de 'Verenigde Staten kan bestaan", aldus de 87-jarige bondskanse lier, wiens opmerking door de afgevaardigden met applaus werd begroet. Over het Frans-Duitse verdrag tot samenwerking verklaarde dr. Adenauer: „Frans-Duitse sa menwerking kan r-.iet in de plaats treden van Europese eenwording, maar het is wel een van de eer ste vereisten voor het welslagen hiervan". De bondskanselier achtte de impasse, die in de onderhandelin gen over de Britse aanvrage van het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschappelijke Markt is ingetreden, „bijzonder betreu renswaardig". „Maar wij kunnen, al ook is hier sprake van een ernstige toestand, in geen geval spreken over een onoplosbare crisis. Alle betrokkenen zullen er naar stre_ ven de toestand weer in normale banen te leiden", verklaarde hij. Over een Duitse hereniging zei Adenauer: „Wij houden voor het Duitse volk vast aan het recht tot zelfbeschikking. Er kan hier geen sprake zijn van een min derwaardig compromis, noch wat ons en noch wat onze bondgeno ten betreft". De bondskanselier sprak ver scheidene malen over „de ge- In verhand met de moord op twee manhen, een vrouw en twee meisjes in een caravan kamp nabij de rivier de Bashee, Sn een afgelegen gebied van het reservaat Transkei, heeft de Zuidafrikaanse politie in de buurt waar het drama zich af speelde een neger aangehouden. H?t gehele gebied wordt uitge kamd om de rest van de daders op te sporen. In Durban is dins dagavond een benzinebom in TEMPERATUUR OM HET VRIESPUNT Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied dat nog wat in betekenis toeneemt. Het veroorzaakt bij ons aan het aardoppervlak een zuidoostelijke wind waarmee droge lucht wordt aangevoerd. In de hogere luchtlagen daarentegen is de wind zuid tot zuidwest en voert zachtere en vochtige lucht aan. Hierin komt veel bewolking 'voor waaruit hier en daar wat lichte regen valt. Dit neerslag- gebied heeft onze zuidgrens be reikt en beweegt zich langzaam verder naar het noorden. Ver wacht wordt dat later ook in de lagere niveaus de temperatuur zal stijgen tot omstreeks het vriespunt medegedeeld door het K. N. M. T., geldig tot hedenavond. Oplopende temperaturen. Veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen of sneeuw. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Overwegend mati ge zuidoostelijke wind. DONDERDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.50 1.24 Terneuzen 1.25 1.59 Hansweert 2.05 2.39 Walsoorden 2.15 2.49 VRIJDAG 8 FEBRUARI een Afrikaa.nse bierhal gegooid. Elf Afrikanen werden gewond, vier van hen moesten met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Woensdagmorgen heeft de po litie nog twee Afrikanen in ver band met de slachtpartij ge arresteerd. Men vermoedt, dat de daders deel uitmaken van een onder grondse terroristische beweging onder de naam „Poqo", een ver takking van het verboden Pan- Afrikaanse congres. De „Poqo" is waarschijnlijk woensdag pre cies drie jaar geleden ontstaan, toen de leider van het pac, Phi lip Kogosana, 30.000 aanhangers in optocht naar het Zuidafri kaanse parlement leidde. Na af loop daarvan zei Kogosana „Deze optocht was onze laatste wettige eriopenlijke poging om met de regering, tot overeen stemming te komen". Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen is de „Poqo"-be- weging steeds extremistischer geworden. Leden ervan, hebben de laatste tijd verscheidene moorden gepleegd, onder meer in november vorig jaar toen in Paarl, in de Kaapprovincie, twee jonge blanken werden vermoord. Ook zou de „Poqo" plannen hebben gehad het stamhoofd Kaiser Matanzima, de hoogste Afrikaanse functionaris in het Transkei-gebied, te vermoorden. Men verwacht dat Matanzima de eerste premier van de onaf hankelijke negerstaat Transkei zal zijn. spannen toestand op begrotings- gebied". Hij had het hierbij voor al over „de grote uitgaven voor de militaire verdediging, die dit jaar aanzienlijk hoger zullen liggen dan was voorzien". „De bondsrepubliek most voor 1963 erkennen dat het tijdperk van snelle economische ontwik keling is afgelopen. Over het algemeen kan worden gezegd dat de Westduitse economie thans een periode is ingegaan van normale groei wat betreft voortbrenging, verkoop en ver bruik", aldus Adenauer Hij voegde hieraan toe dat de Westduitse regering de begroting dit jaar in evenwicht wil bren gen, zonder tot belastingverho ging over te gaan. Over de hulp verlening aan de onderontwik kelde landen verklaarde de West duitse bondskanselier: „Dit is in de eerste en voornaamste plaats een zaak van menselijkheid. Maar het vormt ook een on derdeel van een de gehele wereld bestrijkende en verziende poli tiek van verdediging van alle vrije landen". De regeringsverklaring zal vandaag in de Bondsdag worden behandeld. AARDBEVINGEN IN CHILI Het zuiden van Chili is dins dagavond door drie krachtige aardschokken getroffen, waar door duizenden mensen in pa niek uit hun huizen vluchtten. Het Chileense ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat er volgens de eerste berich ten geen slachtoffers zijn ge vallen. Ook zou de schade niet groot zijn. De 50.000 inwoners van Valdi- via renden geschrokken de straat op toen de eerste aard schok, die twee minuten duurde, zich voordeed. Vijf minuten la ter werd een gebied ten zuiden van de stad door twee kort op elkaar volgende aardbevingen getroffen. In dit gebied werden in mei I960 door aardbevingen grote verwoestingen aangericht. DE KOMENDE LANCERING VAN „SY NCOM" Dit Is de „Kingsnort". een A me. riknpns marineschip dat een be langrijke rol zal soelen b-j de binnenkort plaatsvindende lance ring van de nieuwe te'ecoowrm- n'ratiesptelMet „Svncom". Het is de bedoeFng dat ..Svncom" bewe gingloos in de raim+e wordt y». De Canadese consevaüeve min. derheidsregering van premier John Dïefenbaker is dinsdag nacht ten val gebracht doordat plaatst on een hoorte van 36.009 het Canadese Lagerhuis een mo- km boven de Atlantische Oceaan tussen Amerika en Afrika. Het schip, met z'ïn vele radarappa- ratmtr (o m. ondergebracht in de grote koenel) is nod'g om de vastgestelde p'aats in de ruimte voor „Syncom' te bepalen. tie van wantrouwen, die was in gediend door de sociale krediet- partij, met 142 stemmen vóór en ■"il te~en aoefl'-e'-rde Peze mo tie was in feite een amende ment op een motie van wantrou wen van de liberalen, d'e d-»arpa in stemming werd gebracht en met dezel'de stemverhouding werd aanvaard. Dfefenbekers conservatieve nrtij is sinds 1957 aan de rece- •ing geweest. Sinds de verkiezin gen van 18 juni J.l. echter was 'ij in het Lagerhuis in de min derheid met 116 zetels van de "55 in handen. Zij overleefde en- '-ele malen moties van wantrou wen, grotendeels doordat de drie oppositiepartijen niet samenwer ken. Met het aanvaarden van de mo- v.m. n.m. Breskens 1.36 2.04 Terneuzen 2.11 2.39 Hansweert 2.51 3.19 Walsoorden 3.01 3.29 ZON MAAN v.m. n.m. op onder OD ondei Febr. 7 88.12 17.37 16.24 7.41 9 8.08 17.41 18.41 8.46 10 8.07 17.43 19.49 9.11 tie van wantrouwen Is een einde gekomen aan een tweedaags debat over de regeringspolitiek. Er is nu een climax bereikt in de reeds twee weken heersende cri sis over de vraag, of er al of niet kernwapens in Canada moe ten worden opgeslagen. Deze kwestie, die al geruime tijd „ach ter de schermen" speelde, kwam op 25 januari voor het eerst in de volle openbaarheid toen pre mier Diefenvaker in het Lager huis meedeelde, dat zijn regering al enkele maanden met de Ver enigde Staten overleg pleegde ovei-de levering van kernkoppen a«ri de Canadese strijdkrachten. Tiidens het debat beweerde een wintel afgevaardigden dat de Ver. Staten druk op Canada had den uitgeoefend om de kernkop pen te aanvaarden. Op 30 januari maakte het Ame rikaanse ministerie van Bulten 'endse Zaken bekend, dat de Canadese regerimr ring geen en kei praktisch alternatief voor een affectieve hiidra™e aan de Noord- ->merikaan*e defensie naar voren '-■ad gebracht. Canada had van de Ver. Staten Bomarcy-raketten en supersonische straaliagers ontvangen, d'o zonder kernkop pen ver beneden hun npten+'cle affectiviteit zouden blijven, aldus bet State Department. In de ver- De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft woensdag te Brussel verklaard „geen politiek van represailles tegen Frankrijk in overweging te willen nemen. Het is duidelijk, dat ik het niet eens ben met de politiek van een bevriende natie. Tegen die politiek moet worden geprotesteerd, maar aan het be staan van de E. E. G. moet niet worden geraakt". Minister Spaak besprak woens dag in Brussel de ontwikkelingen na het Franse veto in de. onder handelingen over het Britse lid maatschap van de gemeenschap met de vaste commissies uit de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordiging van Buiten landse Zaken, Buitenlandse Han del en Technische Bijstand. Na afloop van deze vergade ring deelde hij de journalisten mede, dat de Engelsen zelf niet wensten, dat de onderhandelin gen zouden worden voortgezet zonder Frankrijk in de „ledige stoel" politiek. Minister Spaak zei verder in antwoord op vragen „niet te be grijpen welk belang de Fransen aan de akkoorden van Nassau hechten". „Er is niets veranderd, behalve dat de Britten hebben aangeboden hun atoomwapens aan de NAVO over te dragen, onder voorbehoud dat gebruik daarvan moet worden goedge keurd." Spaak sprak als zijn mening uit, dat op de conferentie tussen president De Gaulle en premier MacMillan vóór diens besprekin- DE CANADESE REGERING GEVALLEN Op de foto zien we de prenvai met zün echtgenote bij bet ver laten van het Canadese Lager huis na de stemming. klaring werd gezegd, dat de twee regeringen ook gesproken had den over de mogelijkheid, de Ca nadese NAVO-troepen in Euro pa van kernwapens te voorzien. Een dag na deze publikatie noem de Diefenbaker deze een „onge rechtvaardigde inmenging" in Canadese aangelegenheden. Hij zei in het Lagerhuis, dat Canada bij het nemen van beslis singen geen inmenging van bui tenaf accepteert. De dag daarop ze: de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, in Washington dat hij het be treurde als aan de verklaring aansloot was genomen. Het was echter noodzakelijk geweest, zo zei hij, een situatie te verduide- 'üken ,,die wij niet op ons gewe ten hebben". De afgelopen dagen ging het er voor de Canadese regering steeds slechter uitzien. Maandag trad de minister van Defensie, Douglas Harkness, uit de rege ring omdat hij het met eens kon rijn met de weigering van het Amerikaanse aanbod van kern wapens. Diezelfde dag, laat op de avond, werden in het Lager huis twee moties van wantrou; wen ingediend, die d"s uiteinde lijk tot de val van de regering hebben geleid. Gouverneur-generaal George Va. nier van Canada heeft premier Diefenbaker toestemming ver leend het parlement te ontbinden. Op 8 april zul1 en er nieuwe ver kiezingen worden gehouden. De Sowjet-Unle acht atoom bewapening van West-Duitsland een „directe bedreiging" en voelt zich verplicht in een der gelijke toestand onmiddellijk de nodige maatregelen te nemen, zo luidt volgens officiële krin gen in Parijs de Sowjet-nofa die dinsdag aan Frankrijk en West- Duitsiand is overhandigd. „Wanneer de Franse regering een werkelijke brug van vriend schap tussen het Franse en Duitse volk wil slaan, zal zij moeten uitgaan van het feit dat er twee Duitse staten bestaan en met de Sowjet-Unie samenwer ken om te komen tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en normalisering, op gen met president Kennedy mis. verstanden zijn gerezen. „Dat is het ongeluk van topdiplomatie" voegde hij hieraan toe. Over de toekomstige ontwikke lingen zei Spaak: „Wij zoeken een oplossing, maar het is niet eenvoudig een beleid te wijzigen of zich te herstellen na een schok, zoals wij die hebben ge kregen. Wij bevinden ons thans in een toestand van volledige verwarring en ontreddering. Maar na de mislukking van de Europese defensiegemeenschap en de nieuwe start te Messina voor de E. E. G. zijn ook maan den verlopen. Wij zijn het niet, die deze toestanden hebben ge schapen. Desondanks kan er geen sprake van zijn de E. E. G. te laten ondergaan", „Indien een land zegt: Mijn wil is wet, wat moeten de anderen dan zeggen??.", aldus Spaak. <20 KINDEREN GEWOND BIJ BOTSING IN BRUSSEL Gisterochtend is een school bus in Brussel in botsing ge komen'met een tram. Een twin tigtal kinderen werd gewond. Vijf ambulances rukten onmid dellijk uit om de gewonde kin deren naar een ziekenhuis over ta brengen. De botsing had plaats op een druk kruispunt in de Brusselse binnenstad. Na de eerste hulpverlening en een röntgenologisch onderzoek hebben alle kinderen later op de ochtend het ziekenhuis kunnen verlaten. De buschauffeur en een con ducteur van de tram zijn met een shock in het ziekenhuis op genomen. AANVAL OP ZUIDSLAVISCHE CONSULAAT IN CHICAGO In het gebouw van het Zuid- slavische consulaat-generaal in Chicago is dinsdag een bom ge worpen. Volgens het Zuldslav sche persbureau Tanjoeg wa: dit het werk van Oestasji'; Zuidslavische fascistische emi granten. De bom veroorzaakte een brand, die door de brandweer kon worden bedwongen. Er werd schade aangericht aan hét meu bilair. De Zuidslavische ambas- ieze basis, van de toestand in Berlijn. Niemand moet ook maar enigszins twijfelen aan de vastbeslotenheid van de Sowjet- Unie de rechten te gebruiken die uit haar ove-winning op Duits1 and. voortvloeien, een overwinning die haar miljoenen mensenlevens heeft gebost, en aan haar vastbeslotenheid een nieuwe Duitse agress'e te voor komen", aldus de nota. In de nota wordt verder ge zegd. dat het „polit'ek-mnitaire" verdrag tussen Frankrük en W "''-Duitsland een „directe be lediging" is van het plechtige streven van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het Duitse mil'taris- me en nazidom uit te roeien. Wanneer aan West-Duitsland kernwapens worden verstrekt zal de toestand in Europa zeer ernstig worden. Da Sowjet-Unie zal dit als ,.een directe bedrei ging" van haar betangen opvat ten, aldus de nota volgens de zijn geneeskrachtige dampen DE WERKLOOSHEID De geregistreerde mannelijke arbeidsreserve is in januari met sade in Washington heeft stap- bijna 10.000 gestegen van 43.837 pen gedaan bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken en een functionaris van dit ministerie verklaarde, dat de Amerikaanse regering de ter reurdaad veroordeelt. Enkele maanden geleden waren Oesta- sji-ieuzen op de muren van f>et Zuidslavische consulaat ge schreven, aldus Tanjoeg. tot 53.381. Het aantal werkloze mannen steeg van 41.408 tot 50.965; het aantal werkloze vrouwen bleef nagenoeg gelijk: 5.249 (5.204). Het aantal openstaande aan vragen voor mannen daalde van 69.276 tot 66.969, dat voor de vrouwen steeg van 33.757 tot 3119",.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1