Radio en Televisie DE EERSTE AMERIKANEN De hondsdolheid in West-Europa De moord op Roger Ackroyd WONINGBOUW VERENIGING BEPLEIT IN DE BOUW IN 1963 Op zoek naar: GEWICHTIG MAN OVERLEDEN FRANSE OPINIEPEILING Hoe is nu de rabiëssituatie in West-Europa? 'Deze vraag steil de veterinair inspecteur van de volksgezondheid in Den Haag, de heer A. van Keulen, en hij geeft er het antwoord op. Sinds lange tijd zijn vrij van hondsdolheid: het Verenigd Koninkrijk, Ierland, de Scandinavische landen en Zwitserland. Oostenrijk, Frank rijk, Portugal en België zijn sinds een of enkele jaren weer rabies- vrij. In grote gebieden van Joe goslavië, Italië, Spanje en West- Duitsland komt hondsdolheid re gelmatig voor. Vorig jaar is hondsdolheid weer in Nederland voorgekomen. Vastgesteld wer den gevallen van rabies bij vier mensen en bij acht dieren, voor namelijk in en nabij Amsterdam. De heer Van Keulen geeft dit overzicht in het januarinummer van het maandblad van de Euro pese beweging „Nieuw Europa". Hij deelt mee, dat in de landen acnter het IJzeren Gordijn ra- bies regelmatig in meer of. min dere mate voorkomt. Behalve in West-Duitsland treedt hondsdolheid in West- Europa in zijn klassieke vorm op, namelijk de hond en de kat zijn aangetast, terwijl by verdere diersoorten betrekkelijk weinig gevallen optreden, die dan veelal toegeschreven moeten worden aan beten of krabben van deze beide diersoorten. Hond en kat vormen bij de klassieke vorm dus eigenlijk het reservoir van waaruit ook de mens geïnfecteerd wordt. In West-Duitsland en ook in Oost- Duitsland, Polen en Tsjeeho- Slowakije wordt het virusreser voir vooral gevonden bij de in het wild levende dieren, voorna melijk de vos. Over de bestrijding van honds dolheid merkt de veterinair in specteur van de volksgezondheid op, dat ze van oudsher berust op veterinaire politie-maatregelen. De heer Van Keulen noemt: aan lijnen en muilkorven van hon den, systematische vernietiging vart verwilderde honden en kat ten en systematische reductie van het wild. Tenslotte is er nog ae systematische inenting van de hondenpopulatie. Vooral de strijd tegen de verwilderde kat ten en honden en tegen het wild moet onverminderd van kracht blijven. Handen, die vrij van rabies zijn, voorkomen insleep van de ziekte door voorschriften te ge ven voor het importeren van honden en katten: quarantaine, inentingen of gezondheidsverkla ringen. Van de vele honderden gevallen van rabies in West- Duitsland wordt tachtig procent bij het wild aangetroffen. Ra- bies kwam in 1950 de Westduitse grens over. In de overige West- suropese landen werd het wapen van de preventieve inentingen van honden steeds intensiever gebruikt naast toepassing van veterinaire politiemaatrege len. West-Duitsland staat daar evenwel afwijzend tegenover. De hond speelt er een minder grote rol bij de verspreiding van de iekte en bovendien meent men in West-Duitsland, dat ingeënte honden het virus kunnen ver spreiden. De Wereld-gezondheids-orga nisatie heeft, na vele onderzoe kingen, deze opvatting nimmer kunnen bevestigen. De veterinai re volksgezondheidssector van deze organisatie geeft bovendien ervaringen van deskundigen aan ledenlanden door. De wereldor ganisatie van de veterinaire diensten van vele tientallen lan den behandelt eveneens periodiek rabies en zendt de regeringen resoluties ten aanzien van de wering en bestrijding van honds dolheid. In 1962 vóór in ons land de hondsdolheid haar intre de deed werd door de Bene- luxlanden 'n gemeenschappelijke regeling voor buitengrenzen getroffen: uniforme regeling De woningbouwvereniging „Patrimoniums Woningen" te Barenarecht bepleit in een open brief aan de nationale woning raad te Amsterdam, in 1963 in het bouwbedrijf en de toeleve ringsbedrijven op de zaterdagen van invoer van honden en kat te laten doorwerken en de va- ten> binnen de grenzen een vrij kanties te laten vervallen. Zij, verkeer van deze dieren. De re- die doorwerken, zouden extra geling wordt door de heer Van moeten worden beloond. Keulen een opmerkelijke ge- De vereniging wijst op de genoemd. Volgens hem doet zich enorme verhezen en produktie- de vraag voor of een aantal of achterstand in de woningbouw alle Westeuropese landen tot ge- als gevolg van de vorst en het meenschappelijke regelingen grote aantal woningzoekenden, moeten trachten te komen om De open brief is ondertekend -> beruchte ziekte met gezamen- door de voorzitter en de secre- lijke inspanning óf uit te ban- taris van de woningbouwvereni- nen óf met blijvend succes te Sing. weren. DONDERDAG 7 FEBRUARI HILVfiriSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Och- tendvaria (gr.); 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Program ma-overzicht - aansl.Lichte gram.; 9.35 Waterstanden; 9.4U Morgenwijding; 10.00 Arbeids vitaminen; lu.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Moderne muziek; 11.45 Boek bespreking 12.00 Licht instru mentaal ensemble en zangsolis te; lz.3i) Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Dansorkest en zangsolisten; 13.00 Nws; 13.15 Meaad.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Johan Willem Friso-Kapel, 14.00 Zigeunerhederen en Negro bp.niuais; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Weense melodieën (gr.); lb.30 Voordracht; 15.50 Klass. en moderne muziek; 16.20 Lich te gram. voor de jeugd; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Licnte muz.; 18.30 Sportpraatje; 18.35 UesproKen brief; 18.40 Ameri kaanse songs; la.00 Voor de kin deren iy.u5 Programma dat alle kanten opgaat; 2U.U0 Nws; 2u.u5 jsaass. en moderne muz.; 21.00 Hoorspel; 22.30 Nieuws en maaed.; 2z.i0 Actualiteiten; 23.00 Sportaccualiteiten23.10 Nieuwe I eeri. giam.; 23.55—24.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Geeste lijke lieaeren; 19.30 Radiokrant; 19.50 Politieke lezing; 20.00 Wij poetsen de piaat; 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 5); 20.50 Gevar. progr.; 22.00 ■».erkor gelconcert; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking22.00 boekbespreking; 23.00 Platen- nieuws; 23.30 Vers in 't gehoor, uierair porgramma; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer- oencnc; 12.35 Dansmuziek; 12.50 jeuisoericnten; 13.00 Nws en weerbericht; 13.15 Moderne ka mermuziek; 14.00 Nws; 14.03 joiiuunauio; 16.UU Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Franse ies; 16.24 Licnte muziek; 17.00 iiws en weerber.; 17.15 Voor de Kinderen; 17.50 Koormuz.; 18.00 Nws; 18.03 Koormuziek; 18.18 r-aardesponber.18.20 Voor de soldaten; 18.50 RadiokronieK; ra.üU INieuws en weerber.; 19.40 operettemuziek; 20.00 Moderne en klassieke muziek; 21.4o ivias- sieke en moderne kamermuziek; zz.uu Nieuwsoverz. en berichten; „z.ro Liedjes; 23.00 Nws; 23.05 23.45 Opera- en Belcanto-con- HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Gram., strip voor de jeugd en eventueel actualiteiten; 7.55 Overweging; b.uj Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio10.00 NCRV-lied; 10.03 Klass. gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Vocaal ensem ble; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geestelijke liederen; 12.00 Mid- dagkioK; 12.U4 Operettemuziek (gr.); 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.28 Draaien maar: i 1: lichte gram.; 12.55 Katholiek nws; la.üü Nws; 13.15 Draaien maar: vervolg; 13.40 Licht pro gramma; 14.Ou Promenade-ork. 14.3a ik wil mijn kinderen terug, hoorspel (deel 4), herhaling van maandag 4 februari j.i.j; 15.3U L.cnte gram.; 16.00 Bijbelover denking 16.20 Kamermuziek met blokfluit; 16.40 Moderne gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Instrumentale bewerkingen van jue-ien-n dansen uit heden en verleden; 18.05 Lichte gram.; 18.15 Sport- rubriek; 18.30 Musette-ensem ble; 18.50 Lezing; 19.00 Nieuws Televisieprogramma's. NED. T.V.14.30 In ogen schouw, journaal van actuele vrouwelijke zaken; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Pauze; 15.30 15.45 Voor de kleuters; 19.30 Maandelijkse T.V.-kron.20.00 journaal; 20.20 Actualiteiten; 20.30 Toi, toi, toi, documentaire over het toneel; 21.00 Het huis van Bernarda Alba, toneelstuk; 22.20 Meer dan muziek! of Meer aan muziek?: Is ieder geestelijk lied belangrijk voor uw geioois- ieven, vragenbeantw.22.50 z2.5fc Journaal. BELGIË (VI.): 19.00 Voor de .eenagers; 19.30 Penelope, pro gramma voor de vrouw; 20.00 Nws; 20.25 Politiek debat; 20.55 Meine Stadt sucht einen Mör- -ijr, nlm; 22.30 Nws. MINISTERS LUNS EN DE PO US VOOR T.V. OVER E. E. G.-CRISIS In AVRO's televisie-rubriek „Commentaar" zal mr. G. B. J. Hiltermann hedenavond om half acht een vraaggestpek hebben met de ministers Luns en De Pous naar aanleiding van de crisis in de E. E. G. VEERTIG GELEERDEN WERKEN SAMEN OM HET GEHEIM OVER AMERIKA'S OUDSTE GESCHIEDENIS TE ONTSLUIEREN. (van onze verslaggever) Las Vegas (P&P) - „De grootscheepse opgravingen die hier nu gedaan worden zijn maar niet opgravingen, zoals die eiders overal ter wereld wel plaatsvinden, maar een grote zaak van nationale be tekenis. Althans zo beschouwt men dit hier in de Verenigde Staten". Dit vertelt ons professor dr. Libby, ontdekker van de inmiddels zo bekend geworden methode C14 ter bepaling van de ouderdom van opyngraven voorwerpen en dergelijke, die hier de leiding heeft over het belangrijke werk, dat hopelijk de sluier zal oplichten die momenteel nog hangt over Amerika's oudste geschiedenis en zijn eerste bewoners. WIE BEWOONDEN AMERIKA? DE AMERIKANEN hebben deze betrekkelijk vroeg Amerika bereikt zaak groots aangepakt Aan de op gravingen hier in Tule Springs niet ver van Las Vegas werken buiten een groot aantal arbeiders niet min der dan een groep van 40 geleerden mee, stuk voor stuk specialisten op hun terrein. Het zijn buiten archeo logen, ook anthropologen, geologen, paleonthologen, botanici en vele an deren. Daarnaast nog vele tekenaars, fotografen en filmers, die alles wat hier wordt gevonden in alle standen vastleggen en opmeten. Deze opgra vingen bij Tule Springs zijn een ware nationale gebeurtenis die veel weer klank heeft gevonden in de Verenig de Staten, zo zelfs, dat diverse par ticuliere organisaties hun medewer king hebben toegezegd. Waar gaat het hier dan wel om Hierop kan professor dr. Libby ons het juiste antwoord geven. Hij ver telt op boeiende wijze over de voor geschiedenis van deze onderzoekin gen en over het doel waarnaar men streeft en het blijkt, dat men hier een poging wil wagen om meer te weten te komen over de oudste eerste be woners van Amerika, terwijl tevens getracht zal worden om een antwoord te geven op verschillende brandende wetenschappelijke vragen. Een latertje. PROFESSOR LIBBY heeft er van de tijd afgenomen om ons iets over dit werk te vertellen. „De mens is in de levende we reld van Noord- en Zuid-Amerika een zeer late verschijning", vertelt de onderzoeker ons. „Terwijl in de oude wereld de mens zich ontwikkel de uit ons onbekende aan de apen verwante voorvaderen gedurende een periode die minstens een miljoen jaar geduurd moet hebben, ontbreekt in Amerika elke aanwijzing dat er een hoger ontwikkeld soort apen be staat of bestaan heeft. Ook de ons zo goed bekende „mensapen" uit de oude wereld ontbreken hier. De mens bereikte de nieuwe wereld op een tijdstip waarover in wetenschappelij ke kringen nog wordt gestreden. Volgens de oude opvatting hier over, zou de mens eerst na de laatste ijstijd Amerika binnengekomen zijn, waaruit we kunnen berekenen, dat hij hier dus pas zo'n 10.000 jaar zou verblijven. Het blijkt echter dat deze opvat ting niet houdbaar is, want aan het einde der dertiger jaren even voor de oorlog, bleek uit bepaalde vond sten dat de voorouders der Indianen, I MM hadden en wel als tijdgenoten van de reuzendieren, die toen leefden. Deze dieren waarop ik doel leefden hier tijdens de ijstijd en nog kort daarna". De reuzen olifant „WAARSCHIJNLIJK jaagden de oer-Amerikanen nog op de mam- moeth en zelfs nog op de mastodont, een reuzen olifant van zo'n vijf me ter hoogte, die in Europa reeds sinds honderdduizenden jaren was uitge storven, doch waarvan verwanten zich tot het einde van de laatste ijs tijd op het Amerikaanse continent wisten te handhaven. Deze oer-Ame rikanen moeten hier nog wilde paar den en kudden kamelen gekend heb ben terwijl zij in Patagonië in Zuid- Amerika de reuzenluiaard moeten hebben ontmoet, een machtig mon ster ongeveer zo groot als een koe, met machtige klauwen en een zware gepantserde huid vol met knobbels. Ook de route die de mongoolse jagervolken namen, die zich in Amerika vestigden, geeft een aan wijzing in de richting, dat de mens reeds tijdens de laatste ijstijd Ame rika binnenkwam. Deze veroveraars van de nieuwe wereld kwamen, dat staat vast, te voet over de Bering- straat. Dat was mogelijk, omdat tij dens de ijstijd het zeeniveau zeker enige tientallen meters lager was, waardoor de Beringstraat droog stond en Amerika over land met Azië was verbonden. Toen de ijstijd eindigde, zonk deze landbrug weer onder water door het stijgen van het zeeniveau. De eerste menselijke be woners van Amerika moeten dus reeds tijdens de ijstijd hier zijn bin nengekomen". 28.000 jaar oud „HIER IN TULE Springs hebben we een vondst gedaan die een en an der bevestigt. We vonden enkele menselijke werktuigen en wat been deren van dieren, die we door middel van de radio-carboonmethode (C 14- methode) onderzochten en dit onder zoek wees uit, dat het gevondene op rond 26.000 jaar v. Christus gedateerd kon worden. Dit materiaal stamt dus uit een periode dat de ijstijd nog volop aan de gang was. Dit is zelfs een bewijs dat de emigranten indertijd over de enorme gletsjervelden van de Bering straat getrokken moeten zijn op weg naar het warmere zuiden. Bij de grens met Mexico vonden we zelfs gelijk met Mastodontbeenderen, dief na onderzoek een leeftijd van rond 30.000 jaar opleverden. Toch mankeert het ons nog aan voldoende materiaal om ons een duidelijk beeld te vormen over doen en laten van de oudste inwoners van ons continent. Wij hopen dat de hui dige grootscheepse onderneming hier wat licht in zal brengen. Het is de grootste opgraving die tot nu toe in Amerika werd gedaan. Hier werd namelijk in 1936 de be langrijke vondst gedaan, waarover ik u zojuist vertelde. We hebben reeds enig succes geboekt en diverse spo ren van menselijk leven uit die tijd gevonden". Waar gaat het om „HET GAAT ons niet alleen om zuivere grondslagen te vinden voor de datering van de komst van de mens naar Amerika en voor de gehe le Amerikaanse voorgeschiedenis, maar ook om licht te brengen in be langrijke anthropologische en cultu rele problemen zoals bijvoorbeeld de vraag, waarom de ontwikkeling tot een hoogstaande cultuur, zoals wij die ook wel in Amerika kennen, we behoeven hierbij maar te denken aan de culturen van Maja's Azteken en Inca's, enige duizenden jaren la ter kwam dan dergelijke culturen in de oude wereld, bijvoorbeeld die der Egyptenaren, Chinezen e.d. Hoe verklaren we het dat deze ont wikkeling niet tot die technische per fectie steeg, zoals we die in Europa reeds bij de Antieken zien Men kwam in Amerika zelfs niet eens tot „een schrift" in weerwil van het feit, dat de mathematiek, gebaseerd op de grondslagen van de astronomie, zich identiek ontwikkelde als die van de oude volkeren in de wereld. Het grove werk ban met machines worden gedaan, maar wanneer men do belangrijke laag nadert, wordt overal ter wereld met klei ner gereedschap of zelfs met de hand verder gegraven, opdat niets verloren gaat of beschadigd wordt. Dat doet men ook in Tule Springs. menselijk gereedschap (krabbers) te-1 Hoe moeten we dit verklaren, ter- wijl zowel de oude als de nieuwe wereld dezelfde oude steentijdcul- tuur als grondslag had Speelt soms de andere omgeving, het ande re milieu hierbij een rol? Of, moeten we aannemen dat er toch een ver schil is in de bekwaamheid tot ont wikkeling bij de verschillende men senrassen We weten het nog niet Kijk, dat zijn allemaal problemen die verband houden met ons zoeken naar de „oudste Amerikanen", verklaart professor Libby ons. Maar we hebben alweer te lang beslag gelegd op zijn kostbare tijd en het wordt tijd om op te stappen. Na deze uitleg begrijpen we van welk een geweldig belang deze opgravin gen zijn, niet alleen voor deze man nen, maar voor de gehele weten schap en voor Amerika in het bij zonder. Het is slechts te hopen dat de bodem hier in Tule Springs bij Las Vegas voldoende materiaal her bergt om de geleerden in staat te stellen antwoord te geven op al die interessante vragen, waarover onze gastheer ons vertelde. Aan de men sen ligt het niet, kapitalen werden voor deze onderzoekingen uitgetrok ken en mên beschikt over het mo dernste materiaal en de knapste ge leerden. We wachten met belang stelling het resultaat af. (Nadruk verboden) Dr. H. S. Zondag is in een ziekenhuis in de Amerikaanse staat Florida overleden de 336 kilo wegende Charles Steinmetz. Twee weken voor zijn dood woog hij echter nog 368 kilogram. Zijn lengte was 1,73 meter en zijn omvang 1,93 meter. Toen Steinmetz naar het zie kenhuis zou worden gebracht, waren er zestien mannen nodig óm hem op de vrachtauto, die als ambulance dienst moest doen, te hijsen. Kort voor zijn dood verwacht te hij spoedig aan zwaarlijvigheid te zullen sterven. Hij had, zo zei hij, een onverzadigbare eetlust en vergeleek zichzelf met een dronkaard, die het drinken niet kon laten. Dtor AGATHA CHR1STIB Vijf-en-dertig procent van de bij een opiniepeiling onder vraagde Fransen is er voorstan der van dat Groot-Brittannië lid wordt van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Twee- jn-twuitig procent sprak zich daartegen uit. Het onderzoek werd gedaan in de drie weken na de persconferentie van de Franse president, waarin hij duidelijk maakte dat Frankrijk zich tegen toetreding van Enge land zou uitspreken. De vraag of men vóór of tegen het on langs met West-Duitsland ge sloten verdrag was, werd door 61 procent positief beantwoord. Veertien procent was er tegen. Vier-en-zestig procent der on dervraagden was tevreden met de politiek van De Gaulle, twee procent meer dan aan het begin van het jaar. 71) De stilte die volgde duurde minstens een volle minuut. Toen richtte Flora zich hoog op en zei „Mijnheer Poirot heeft gelijk. Ik heb dat geld gestolen. Ik ben een dievegge, een gewone, ge mene dievegge. Nu weet u het Ik ben blij dat het uitgekomen is. De laatste dagen zijn een nachtmerrie geweest!" Ze ging plotseling zitten en begroef haar gezicht in haar handen. Ze zei hees: „U weet niet hoe mijn leven geweest is sedert ik hier ben gekomen. Dat verlangen naar dingen, die je niet krijgen kunt en.... dan liegen, schulden ma ken, bedriegen, beloften van be taling o, ik haat mezelf als ik eraan denk. Dat bracht Ralph en mij tot elkaar. We waren allebei :wak. Ik begreep hem en had medelijden met hem, omdat ik net :o was. We zijn niet sterk genoeg om alleen te staan. We waren zwakkelingen, miserabele zwak- celingen." Ze keek naar Blunt en stamp te plotseling met haar voet. „Waarom kijk je me nu zo aan*1 alsof je het niet ku nt geloven? Ik mag dan een dievegge zijn, nu ben ik in elk geval eerlijk. Ik lieg niet meer. Ik doe niet meer of ik het soort meisje ben dat je aardig vindt, jong en onschuldig en eenvoudig. Het kan me niet ;chelen of je me nooiit meer wilt zien. Ik haat mezelf, ik veracht mezelf, maar je mo et één ding geloven, als ik Ralph geholpen had door de waarheid te vertellen zou ik dat gedaan hebben. Maar ik had al lang gemerkt dat het niet beter zou zijn voor Ralph het maakte de zaak alleen maar erger voor hem. Ik benadeelde hem niet door mijn leugen vol te houden." „Ralph," zei Blunt. „Altijd Ralph!" „Je begrijpt het niet," zei Flo ra verdrietig. „Je zult het nooit jegrijpen." Ze wendde zich tot de inspec teur. „Ik beken alles, ik was ten rinde raad. Ik had geld nodig. Ik 'ïeb mijn oom niet meer gezien nadat hij van tafel opstond. Wat lat geld betreft, u kunt doen wat 1 wilt. Het kan niet erger wor den dan het al is." 'Ze barstte plotseling in tranen uit, sloeg de handen voor haar gezicht en snelde de kamer uit. „Dus dat is dan dat," zei de 'nspecteur gelaten, dij nu moest doen. Blunt kwam naar voren. „Inspecteur Raglan," zei hij be daard, „dat geld heeft mr. Ack royd me voor speciale doeleinden gegeven. Miss Ackroyd heeft het nooit aangeraakt. Als ze dat zegt, liegt ze om ka pitein Paton te be schermen. Walt ik zeg is de whar- Hij scheen niet te weten wat Blunt was ongeduldig en keek Poirot ontstemd aan. „Ik wil u dit zeggen," zei Poi rot haastig. „Ik heb uw verhaal tje geen ogenblik geloofd. Miss Flora heeft wél het geld wegge nomen. Maar u hebt het mooi bedacht, het doet me plezier. Het was mooi wat u gedaan hebt. U bent een man die vlug denkt en handelt." „Uw mening laat me totaal koud," zei Blunt kortaf. Hij maakte weer een beweging alsof hij door wilde lopen, maar Poirot, niet in het minst beledigd hield hem met een. hand op zijn arm tegen. „U moet nog even naar me luisteren. Ik. heb nog meer tt zeggen. Ik heb laatst gesproken over dingen die men gehein- hield. Ik heb aldoor geweten wal u verbergt. U bemint mademoi selle met uw hele hart. U hebt van haar gehouden vanaf het eerste ogenblik dat u haar zag, is het niet? Och., laten we toch niet om zulke dingen heendraaien waarom beschouwen ze in En geland liefde toch als een schan delijk geheim? U houdt van ma demoiselle Flora. U tracht dat voor iedereen te verbergen. Goed best zoals u wilt. Maar neem de raad van Hercule Poirot aan verbergt het niet voor made moiselle zelf." Blunt had, terwijl Poirot sprak, telkens tekenen gegeven van on rust, maar die laatste woorden trokken zijn aandacht. „Wat bedoelt u daarmee vroeg hij op scherpe toon. „U denkt dat ze van kapitein Paton houdt maar ik, Hercule heid en ik be:n bereid dat onder Poirot, zeg dat dat niet waar is. ede te verklaren." Mademoiselle Flora heeft kapi- Hij maakte <een schutterige bui- tein Paton geaccepteerd om haar ging en verlie t haastig de kamer, oom pleizier te doen en omdat ze Foirot sneld e hem achterna en in het huwelijk een uitweg zag haalde hem ir de hal in. „Monsieur een ogenblikje als u zo goed wilt zijn." „Sir uit een leven hier, dat voor haar ondraaglijk werd. Ze mocht hem I graag en er bestond begrip en sympathie tussen hein. k^aar geen liefdel Het is niet kapitein Paton lie mademoiselle Flora liefheeft." „Wat bedoelt u toch?" vroeg Blunt. Ik zag dat hij vuurrood werd onder zijn gebruinde huid. „u bent blind, monsieur, blind! Ze is loyaal, dat meisje. Ralph Paton zit in moeilijkheden en zij /oelt zich verplicht hem trouw ie blijven." Ik vond dat het tijd werd om iok mijn steentje bij te dragen. Mijn zuster heeft me verteld," zei ik, „dat Flora nooit iets om Ralph heeft gegeven en dat ook nooit zou doen. Mijn zuster heeft altijd gelijk in zulke dingen." Blunt negeerde mijn goedbe doelde pogingen en richtte zich tot Poirot: „Denkt u werkelijk", begon hij en zweeg abrupt. Hij is iemand die moeilijk de dingen onder woorden kan bren gen. Poirot heeft geen last van die kwaal. „Als u twijfelt aan wat ik ge zegd heb, monsieur, vraag het haar dan zelf. Maar, misschien voelt u daar nu niets meer voor na die affaire met het geld." Blunt maakte een geluid dat klonk als een lach. „Denkt u dat ik haar dat zou verwijten? Roger was altqd een rare snuiter als het op geld aan kwam. Ze raakte in de knoei en durfde het hem niet vertellen. Arm kind, arm, eenzaam kind Poirot keek peinzend naar de zijdeur. „Mademoiselle Flora is de tuin in gegaan, geloof ik," mompelde hij. „Ik ben in elk opzicht idioot geweest," zei Blunt opeens. „Won derlijk gesprek hebben we ge had, 't lijkt wel zo'n Deens toneelstuk. Maar u bent een fijne vent, monsieur Poirot. Dank u." Hij greev Poirots hand en druk- (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9