PROVINCIAAL NIEUWS Binnenlands nieuws Met VELPON zie je er geen barst van! bcever BEURSBERICHTEN Pag. 2 DE VBTJE ZEEÜW WOENSDAG 6 FEBRUARI 196S TERNEUZEN DE KANAALZONE VAN ZEEUWS-VLAANDEREN ALOM IN DE BELANGSTELLING Interessant nummer van „Spaareommentaar" van de P. T. T. AARDENBURG BOSCHKAPELLE STOPPELDIJK WATERLANDKERKJE ZAAMSLAG KERKDIENSTEN ZUIDZANDE Algemene vergadering van de Afd. Axel der Z.L.M. Marktberichten LUIKSE HOOGLERAREN GAAN STAKEN neem de voordelige grote tube. INTERNATIONALS i GEMAKKELIJKER Aku echter hoger IJsclub opgericht. j Temeuzen heeft weer een ijs- club. De jongeren zullen het zich waarschijnlijk niet meer herin-» neren, maar er is er vroeger ook eens een geweest. Als wij wel zijn ingelicht, vermeldt het jaar van oprichting 1929. Het was een kortstondig, kwijnend bestaan, dat deze vereniging was toebe deeld. De bejaarde inwoners we. ten het zich echter nog zeer goed te herinneren, dat er tal van jaren een zeer bloeiende ijsclub was, die beschikte over 'n prach tig gelegen ijsbaan vanaf de Stationsweg, terrein betonfabriek „De Hoop" tot aan de tegen woordige Axelsestraat, tegen over het gebouw van de P.Z.E.M., waaraan de IJsbaanstraat nog herinnert. Waarschijnlijk geïnspireerd door de gedachte, dat toch waarlijk het gemis van een der gelijke vereniging een lacune voor onze vooruitstrevende ge meente is èn door de strenge winter, kwamen maandagavond een veertigtal dames en heren in hotel „Des Pays-Bas" bijeen, die zich in de loop van de avond allen opgaven als lid van de zo pas opgerichte club. De initiatiefnemers wisten zich bij hun streven overtuigd van de belangstelling van de overheid, getuige de aanwezigheid van de ambtenaar van sportzaken, de heer J. Johannissen, en de heer Jac. de Feijter, die de inspecteur van de gemeentepolitie vertegen woordigde. Een belangstelling dus, die wellicht beloften voor de toekomst in zich bergt. De bedoeling van de nieuwe vereniging is: ten eerste natuur lijk goed berijdbaar ijs te ver krijgen, op een baan, die wellicht kan worden gepacht en waar dan voor niet-leden entrée zal wor den geheven. Te dien einde zal het voorlopig gevormde bestuur zich tot het gemeentebestuur wenden om medewerking. Voorts natuurlijk het organiseren van Üsfeesten en wedstrijden. Er zal een ontwerp huishoude lijk reglement en statuten door het voorlopig bestuur worden vastgelegd en ter goedkeuring aan de leden worden aangeboden. Over de naam- die de club krijgt kon men het ter vergadering nog niet eens worden; ook dit is een Het jongste nummer van „Spaareommentaar", het beken de voorlichtingsblad van de Rijkspostspaarbank, is vrijwel geheel gewijd aan de Kanaalzöne van Zeeuws-Vlaanderen. Een uitvoerig en, zoals ver wacht mocht worden, diepgaand geargumenteerd artikel van de hand van drs. M. C. Verburg, de directeur van het E. T. I. in Zee land, behandelt de economische functie van het kanaal Temeu zenGent in het verleden, het heden en de toekomst. Drs. Ver burg bespreekt o.m. de nieuwe vestigingen, het Belgische ach terland, de infrastructuur en de vaste verbinding over de Wes- terscheïde, waarbij hij conclu deert dat de huidige verbinding over deze Schelde op den duur niet meer met veerboten te ver zorgen zal zijn. Momenteel worden er per jaai ruim 800.000 auto's overgezet. Over twaalf jaar worden het er waarschijnlijk 1,8 miljoen. De schrijver wijst ten overvloede op een pleidooi uit Gent om nu reeds aan een plan voor een brug te gaan werken. Hij besluit dan met de volgen de conclusie: „In Zeeiand is ruimte voor zeehavenontwikke- ling, De regering heeft dit er kend door de Sloehaven en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzöne tot voorwerp van een stuk natio- naal-economvisch beleid te maken. Er zal natuurlijk sprake zijn van concurrentie met Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Duinkerken, maar deze concurrentie zal alleen invloed uitoefenen on het groei tempo. De groei zelf is ingezet en is onstuitbaar. In en achter Temeuzen heeft ons land een nieuwe en oorspronkelijke vesti gingsplaats gevonden, een plus punt in de uitrusting van onze nationale economie, die voor onze groeiende bevolking van zo fun damenteel belang is." Ir. C. A. de Vlieger, tot voor kort belast met de uitvoering met de grote werken die in Zeeuws-Vlaanderen tot stand komen, behandelt beknopt maar uiterst leerrijk en overzichtelijk de waterstaatkundige verbeterin gen in de Kanaalzöne. Deze schrijver splitst zijn be langwekkende beschouwingen in drie delen: de verzwaring van de zeedijken in het kader van de Deltawet, de kanaalwerken en de vernieuwing van wegen in de Kanaalzone. De foto's geven ons niet alle even gelukkig gekozen, al geven ze het geheel een fleurig aan zien. Hqt ware te wensen dat de Rijkspostspaarbank dit zesde nummer van de twaalfde jaar gang van „Spaareommentaar" in een grote oplage over Zeeuws- Vlaanderen verspreidde. Mogelijk komen wij er in ons blad van zaterdag a.s. nog nader od terug. kwestie die door het bestuur nader zal worden bekeken. Wat het besluit betreft op korte termijn nog een ijsfeest te organiseren, ging de nieuwe vereniging echter wel over één nacht ijs. Het bestuur zal n.l. trachten a.s. zaterdag een derge lijk evenement op touw te zet ten Uiteraard was de vaststelling der contributie een punt waar uitvoerig over werd gesproken en men niet zomaar mee klaar was. Besloten werd ƒ2,50 per persoon en ƒ3,50 per gezin met kinderen tot 16 jaar te heffen. Kinderen tot 16 jaar kunnen af zonderlijk lid zijn tegen betaling van ƒ1,50 per jaar. De heer Johannissen wenste de nieuwe vereniging namens het gemeentebestuur veel succes toe. Het voorlopige bestuur van de ijsclub ziet er als volgt uit: de dames A. CarrièreCijsouw en C. J. OeleVermare, de heren G. C. P. den Hamer, M. Servaas en J. de Bruijne. De funkties zullen onderling worden ver deeld. Gemeenteraad, De gemeenteraad van Aarden burg wees een verzoek om sub sidie aan de Stichting Gerefor meerde bejaardenzorg af. Gezien het grote aantal verzoeken in deze richting vreesde men voor een te groot aantal precedenten. Voor de veekeuring in Sint Kruis werd de gebruikelijke me dewerking gegeven. Voor het jaar 1963 werden 14 woningwetwoningen toegewezen. Hiervan zullen er 9 in Aarden burg en 5 in de wijk Eede ge bouwd worden. Jaarvergadering varkens- verzekering. Dé plaatselijke varkensverze kering „Helpt Elkander", hield in café P. Vonk, haar jaarverga dering. Uit de verslagen bleek o.m., dat de verzekering finan cieel nog een stootje afkan, want al vertoonde het jaar 1962 dan een nadelig saldo van ƒ82,92, toch resteert no? een kapitaal tje van bijna 5000. De aftredende bestuursleden P. Vonk en L. de Smet werden bij acclamatie herkozen. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd G. Janssen. De contributie bleef gehand haafd op 7 per jaar en ook de uitkeringen bleven onveranderd, n.l. ƒ1,50 per kg en ƒ50 voor biggen. Tijdens de besprekingen bleek, dat deze jongste parochieinstel ling al vruchtbaar werk heeft gedaan. Voor de toekomst wer den diverse programma-punten aangestipt, waarbij een ijsfeest voor de schooljeugd op het eer ste plan kwam. Een commissie uit de jeugdraad zal zich belas ten met een onderzoek naar de mogelijkheden om de ontspan ningsclubs voor de jeugd op zon dag een aantrekkelijker basis te geven. Voorts schijnt er onder de jeugd veel belangstelling te bestaan voor volley-bal en de jeugdraad zal ook in deze sti mulerend optreden. Teraardebestelling F. Pois- sonnier. Onder zeer grote belen^steUintr werd alhier het stoffelijk over schot van de 23-jarige cnaulreur Frans Poissonnier ter aarde be steld. Verleden week werd hij tenge volge van een verkeersongeluk te Dierdorf in Duitsland dodelijk gewond. De rouwdienst werd geleid door ds. W. B. Bergsma. Met de familie van de overle dene waren aanwezig burge meester M. J. Verbrugge, de beide wethouders en de gemeen tesecretaris, leden van de firma Bron, bij wie de overledene in dienst was, en alle chauffeurs van deze firma en afgevaardig den van enkele verenigingen. Bij de geopende groeve werd nog gesproken door ds. Berg sma. Jaarvergadering R. K. renbond. Boe- Op de jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de R.K. Boerenbond werd het woord.ge voerd door de directeur van de C. H. V. te Hulst, de heer Van Campen. Spreker besprak o.m. de problemen rond de opslag van granen en peulvruchten, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van een mouterij om meer in vloed te krijgen op de brouw- gerstmarkt. De interessante uiteenzetting van de heer Van Campen voerde tot een vruchtbare discussie. De secretaris dankte in zijn jaarverslag de R. K. J. B. voor het vele goede werk, dat werd verricht op het bedrijf van de heer Dobbelaar, tijdens diens ziekte. De vergadering onder streepte deze dank met applaus. De datum van te houden gezins dag zal nader door het bestuur worden vastgesteld. Na afloop van de vergadering bleven nog vele leden bijeen voor het leggen van een kaartje. Jeugdraad. In een gehouden vergadering van de jeugdraad werd de heer W. Lambert tot voorzitter en de heer A. Vereecken tot secretaris gekozen. Jaarvergadering Boude van Ouden van Dagen. Maandagmiddag werd in het Verenigingsgebouw de jaarver gadering gehouden van de afde ling Zaamsiag van de Bond van ouden van dagen. Deze vereniging telde per 31 december 1962 45 echtnaren en 67 alleenstaanden. In 1962 waren 6 leden overleden. De waarnemend voorzitter, de heer C. Herrebout, opende deze vergadering met een welkomst woord. De secretaris, de neer J. C. de Vos, zag zijn notulen van de vorige vergadering, onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de waarnemend penning meester. de heer R. Overbeke, bleek dat er een batig saldo in kas was. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren C. Herre bout, A. Leenhouts, R. Overbeke en Charles. Verberkmoes, wer den bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd tot een bijdrage van 5 cent per lid te verlenen voor aanschaffing van een schrijfmachine door de secreta ris van het rayonbestuur. Verder werd besloten, om traditiege trouw, een ontspanningsmiddag te houden, op een nader te be palen datum. Van p»ed°cbten werd nu gewis seld, om ook in dit jaar een reis maken, met de leden van de bond, hetge°n werd aangenomen. De voorzitter betuigde ziin dank aan het gemeentebestuur voor het gereedmaken der pas porten en hoopte crit de verenj. ging weder op dezelfde mede werking zal mogen rekenen. De heer J. C. Kaiiser wil na mens de bond, hartelük dank zeggen aan de oud-penningmees- GEREF. GEMEENTE (Frans Halslaan) Donderdag 7 februari TERNEUZEN: 3.30 uur Huwe- lijksbevestifnng door ds Ver- gunst, van Rotterdam: 7.30 uur ds Vergunst, van Rotterdam. ter, de heer A. Leenhouts, voor het vele werk, dat deze in de loop der jaren voor de afdeling heeft verricht. De voorziter zeide dat het be stuur op de ontspanningsmid dag aan het werk van de oud penningmeester alle aandacht zal schenken. Hierna werd de jaarvergade ring gesloten. Gemeentelijke badinrichting. Gedurende de maand januari werden in de gemeentelijke bad inrichting 803 baden genomen. Uitvoering Herv. Jeugdraad. Onder het motto „Televisie show" gaf de Hervormde Jeugd raad in de zaal van hotel „De Roode Leeuw" een uitvoering, waarvoor slechts een matige be langstelling besta,d. De jeugd bracht de ingestu deerde show op leuke wijze op de planken en hoogtepunt van de avond was vanzelfsprekend het optreden van de radio en televi sie artiest Jules de Korte, die de aanwezigen met een aantal lied jes uit zijn repertoire geruime tijd prettig onder zijn gehoor hield. Een leuk programma-pont was verder ook eet aangeven van de juiste plaats bij dia's welke wer den vertoond. Höewel deze plaat jes in en rond de eigen gemeente waren opgenomen, leverde de herkenning toch nog wel eens moeilijkheden op. Met deze avond heeft de Jeugd raad zeker eer behaald en de thuisblijvers kunnen er van over tuigd zijn, dat zij veel gemist hebben. Raad komt bijeen. De gemeenteraad zal morgen middag bijeenkomen. In deze vergadering zal een be slissing worden genomen op ver schillende subsidie-aanvragen; een voorstel tot aanpassing van de bezoldiging van het gemeente- personeel per 1 januari 1963; aanwijzing van vertegenwoordi gers in gemeenschappelijke rege ling; wijziging van de vakantie regeling van het personeel der gemeente; vaststelling vergoe dingen ingevolge de Kleuteron derwijswet; een wijziging van de gemeenschappelijke regeling in zake ziektekosten gemeente-amb tenaren. Voorts is er een voorstel van burgemeester en wethouders tot verbetering en uitbreiding der straatverlichting en worden wij zigingen voorgesteld van de be grotingen voor 1962 en 1963. De voorzitter, de heer W. Kos ter, zeide in zijn opening ver heugd te zijn over de zeer grote opkomst der leden, die hij allen hartelijk verwelkomde en spe ciaal de nieuwe leden en de vertegenwoordiger van de voed- selcommissaris, de heer Burger. Hij is blij, dat de afdeling Axel, wat het aantal leden be treft, in de top van de Z. L. M. zit. De financiële opbrengst in de akkerbouw kan, de bietenteelt uitgezonderd, wel goed genoemd worden. Dit kan echter niet ge zegd worden van de veehouderij. De resultaten van de gemengde bedrijven op de lichtere gronden is wel bijzonder slecht geweest Spreker iioopte, dat de sanering in 1963 tot een goede ontwikke ling zal komen. De prijsbeheer- sing op landerijen is opgeheven maar de pachter heeft het voor keursrecht tot koop, hetgeen pri vaatrechtelijk is vastgelegd. Door de industrialisatie zal veel goede landbouwgronden moeten worden afgestaan, maar dan moeten wij bij de regering vragen om nieuwe landbouw gronden in het Land van Saef- tinge, waarvoor zeker een goede regeling mogelijk is. De bedijking VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam wei den in totaal aangevoerd 2663 stuks vee, zijnde 275 vette koeien en ossen; 496 gebruiksvee; 200 vette kalveren; 74 graskalveren; 1337 nuchtere kalveren; 14 var kens; 35 lopers; 70 biggen; 41 paarden; 95 schapen of lamme ren; 26 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Vette koeien 2,10—2,80; Vette kalveren ƒ2,50ƒ3,30; Nuchtere kalveren 11,20; Slaehtpaarden 2—2,50, alles per kg. Graskalveren ƒ190ƒ290; Lo pers 70ƒ90; Biggen ƒ40 ƒ50; Schapen ƒ90—ƒ135; Lam meren ƒ90—ƒ145; Kalf- en melkkoeien ƒ750ƒ1050; Vare koeien 500ƒ700; Vaarzen 525—825Pinken 325— ƒ500, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien; aan voer als vorige week, luie handel en gedrukte prijzen; Vette kalve ren: iets minder aanvoer, handel goed, prijzen constant, lichte kal veren moeilijk te plaatsen, pri ma's boven notering; Graskalve ren: kleine aanvoer, stille han del en onveranderde prijzen; Nuchtere kalveren; groter aan voer, flauwe handel en niet ge heel prijshoudend; Lopers en biggen; aanvoer ruimer, handel stroef en iets lager in prijs; VRIJ GROTE SCHADE BIJ BINNENBRAND In een woning aan het Rot terdamse Bospolderplein zijn dinsdagmiddag omstreeks nab" zes twee onder elkaar liggende woonvertrekken nagenoeg ge heel uitgebrand, waardoor vrii grote schade isontstaan. Ds brand ontstond tijdens af wezigheid van de bewoners in de woonkamer on de eerste verdieping, vermoedelijk door dat een voor de brandende haard liggend vloerkleedie vlam vatte. Het vuur vrat zich een weg door de houten vloer, waar na brandende stukken hout in het onder de woonkamer liggen de vertrek eveneens brand ver oorzaakten. Ook deze kamer brandde goeddeels uit. De Rot terdamse brandweer, die de vuurhaard slechts met grote •mrte wist te bereiken, was de situatie met behulp van twee nevelstralen spoedig meester. GOEDERENTREIN UIT RAILS GELOPEN Omstreeks half vier dinsdag middag is bij het uitrijden van het station Susteren een extra goederentrein uit de rails ge lopen. De oorzaak hiervan is nog niet bekend. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De treinen Amsterdam—Maastricht riiden tot Roermond. Tussen Sittard en Susteren is een bus dienst ingelegd. Met enige ver traging moet rekening worden gehouden. Bij wijze van „plechtig protest" gaan de hoogleraren van de Luik se universiteit staken. Van 11 tot 16 februari zullen zij geen colle ges geven. Hun protest richt zich tegen de houding van de Bel gische regering inzake de verbe tering van de salarissen van pro fessoren en het wetenschappelijk personeel van de universiteiten. Het besluit werd genomen op een vergadering van de Luikse hoogleraren. Slechts één profes sor was tegen de staking. Slaehtpaarden: aanvoer gewoon, handel lui en prijzen als vorige week; Schapen en lammeren: aanvoer kort, redelijke handel en prijzen constant; Kalf- en melk koeien: aanvoer iets kleiner, zeer kalme handel en onveran derde prüzen; Vare koeien; aan voer matig, slepende handel en vooral niet hoger in prijs; Vaar zen en pinken: gewone aanvoer, tra?e handel en prijzen als vori ge week. hiervan moet spoedig plaats vin den. We zijn ook verheugd, dat er een 100 aansluiting op het waterleidingnét komt. Ook voor de eleetrieiteitsverordening ligt een dergelijk plan klaar. De door de secretaris, de heer Iz. de Feijter, voorgelezen notu len van de vorige vergadering werden onder dankzegging goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de heer W. Dekker, dat hij zijn benoeming tot bestuurslid niet aanneemt. Bij monde van de heer Den Exter werd medegedeeld dat bij de gehouden controle gebleken is, dat het financiële beheer in orde is bevonden. De rekening en verantwoor ding en verantwoording van de penningmeester over 1962 werd goedgekeurd en dank gebracht aan de penningmeester. De contributie voor 1963 werd zonder bespreking ongewijzigd vastgesteld. In de bestuursverkiezing voor de periodiek aftredende be stuursleden W. Koster, voorzit ter, en Iz. de Feijter Wzn, secre taris-penningmeester, werden beiden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Beide heren namen de herbe noeming aan. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer A. Scheele. werd gekozen de heer H. de Feijter, d'e evenwel geen deel kan uitmaken van het be stuur daar hii een zwager is van het bestuurslid Den Hamer en dit volgens de statuten niet toe gestaan is. Bij de nu volgende stemming werd gekozen de heer F. de Feijter, die zijn benoeming aannam. Tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering der Z. L. M. werden gekozen de heren W. de Feijter, W. den Hamer, W. Dek ker en J. W. de Putter. De heer W. de Feijter werd gekozen als nlaatsvervangend kr'^bestuurslid De heer C. de Feijter bracht als voorzitter van de vraagpunten commissie, verslag uit over de gestelde warpunten „Landbouw en recreatie". Dit rapport werd ongewijzigd goedgekeurd. Hierna hield mr. J. F. G. Schlingemann. algemeen secreta ris van de Z. L. M. een causerie over: „De ontwikkeling van de Nederlandse landbouw in E.E.G.- verband." Door de weigering om Enge land als volwaardig lid tot de E. E. G. toe te laten is een ern stige crisis ontstaan. Het doel van de E. E. G. is alle belemme ringen voor de handel op te hef fen, waarvoor dan ook een ge meenschappelijk landbouwbeleid moet komen. Hiervoor is al veel geregeld, maar nog niet voor alle prwdukten. Nu reeds heeft de E. E. G. in Nederland invloed op de Nederlandse priizen, en is het niet meer mogelijk dat bui tenlandse tarwe beneden deze priis kan worden ingevoerd. De mogelijkheid is er nu om tegen interventieprijs de tarwe aan de regering te leveren. De hoeveelheid Nederlandse tarwe, die in het meel wordt vermalen is veel groter geworden. Hierbij bleek, dat de kwaliteit er niet minder door is geworden. Voor het komende jaar is de tarweprijs weer verhoogd, om meer in overeenstemming te komen tot de E- E. G.-drempel, die in 7 jaar overal gelijk moet zijn. Hoe de prijstoenadering pre cies zal moeten verlopen is nog niet volkomen duideliik. Wanneer de graanprijs veel omhoog loopt, kan dit voor de vee. en kinnen- houders misschien een duurdere voeder- en produktieprijs bete kenen. De Duitse graannriizen liggen veel hoger en deze zullen zeker lager moeten worden, al is men daar in Duitsland nog niet toe bereid. In 1965 zal voor voederoranen een riehtoriis tot stand ziin ge komen. Er wordt naar gestreefd om voor de brouwgerst een apnarte regeling te treffen. De klasse extra fruit en groen te is veheel wij in het E. E. G- verkeer. Voor de zuivel is de regeling nog niet zover, dat er overeen komst is. De margarineprijs grote rol. In andere landen vor- grot eorl. In andere landen vor-' men olie en vetten een probleem.» Voor de Nederlandse landbouw zou een stagnatie in het afwer ken van E. E. G.-plannen, dooi de crisis, die is ontstaan door de kwestie Engeland, wel eens moeilijkheden kunnen opleveren. Nooit mag er een graanovereen- komst komen als er geen rege ling en overeenkomst is voor de zuivel. Het is jammer dat de zaak door het niet toelaten van En geland op een dood en gevaarlijk punt is gekomen. Wij moeten doorgaan, al dan niet met Enge land, daar stilstaan altijd ver keerd is. Na beëindiging van zijn zeer interessante inleiding gaf de heer Schlingemann gelegenheid tot het stellen van vragen waar aan de rondvraag werd gekop peld. Van deze gelegenheid werd door vele leden gebruik ge maakt. Ook op de gestelde vragen werd door de algemeen secreta ris der Z. L. M. een duidelijk ant woord gegeven.. Hierna dankte de voorzitter, de heer W. Koster, de aanwezi gen voor hun opkomst en in het bijzonder mr. Schlingemaiin voor zijn duidelijke causerie. Naadata de voorzitter de ver gadering had gesloten werd een gezamenlijke koffiemaaltijd ge bruikt, gevolgd door een film vertoning. 14. Snelle paarden brengen Eric en zijn gezelschap naar de burcht, waar Winonah en Erwin's vrouw Ingrid hen vol ontroering begroe ten. Egil wordt aan de koningin voorgesteld en zij knikte de jon gen vriendelijk toe. „Ge brengt nog een gast?, vraagt zij, terwijl ze Uifa opmerkzaam opneemt. Er is geen glimlach in haar ogen als zij Ulfa's hoofse buiging beant woordt... en Eric's wantrouwen jegens do koopman begint 'weer to groeien. Er zal best wat met Ulfa aan de hand rijn, maar 't interesseert hem ook verder niet. En over een paar dagen is de man immers weer vertrokken. Aldus zijn eigen onrust wegrede nerende begeeft de Noorman zich welgemoed naar de welvoorziene tafel en daar hij Winonah wel het een en ander vertellen kan over zijn belevenissen met de jonge Egil is heer Ulfa al spoedig uit zijn gedachten. Er heerst een vrolijke stemming en Ulfa. laat zich kennen als een rap en scherpzinnig prater. „Héla" wendt Erwin zich opeens tot Egil, die naast hem gezeten is, „wat kijk jij - verbazend zuur jon gen. Is er iéts?" „Nou, nee, kijk", hapert Egil, „vertel mij eens, prins, zijn dro men bedrog?" „Dat zou Ik wel beweren, hoewel er sommigen zijn die het tegendeel beweren, maar dat is met de mees te dingen zo", grijnst Erwin. „Jammer", zucht Egil hoofd schuddend. „Tja zie je, ik droom alsmaar dat ik heerlijk, rijk ge kleed enzo, op een grote troon zit, als een vorst, begrijp je. Maar als 't nu bedrog is, wilde ik maar dat Ik het niet droomde, want ik word er helemaal onrustig van". De knaap zwijgt geërgerd, als zijn woorden begroet worden met een vrolijk gelach. „Hahaha", lacht Svein. „Zit je niet lekker genoeg waar jo zit, knaapje?" „Ik weet niet wat je je voorstelt van een troon", vraagt Eric zich glimlachend naar de jongen wen dend. „maar neem dat van mij aan hoor, een troon is zowat de ongemakkelijkste stoel die er be staat." „Ik zei", klinkt Ulfa's stem zacht en slaperig kijkt hij de Noorman aan, „ik zei, niet iedere droom is bedrog, -heer koning." De stemming voor de interna tionale waarden is gistermid dag over de gehele linie iets ge makkelijker geweest ten op zichte van het vorige slotniveau, AKU vormde hierop echter een uitzondering. Dit fonds lag hoger in de markt. Aan de iets zwakkere tendentie voor de hoofdfondsen waren de slot- koersen van maandag in Wall Street niet vreemd, terwijl de overige Europese beurzen gis teren iets lager noteerden. De handel was op het Damrak zeer kalm. Toen eenieder dacht dat het wel een zeer kalme middag zou worden, waarbij de ope ningskoersen gedurende de ver dere beursduur niet veel meer zouden veranderen, kwam er plotseling leven in de AKU- hoek. Het was de beroeps han del die tot aankopen overging en daarbij meelopers kreeg. Als ge volg hiervan werd de stemming in dit fonds opgewekt tot zelfs vast bij een koers_ yap ,443, jia een opening op 437," -.yorigc slotkders was 438%. De stukken verlieten de markt op circa 442. Philips noteerde een gulden lager op ƒ153,10, Unilever min twee gulden op ƒ144,70. Kon. Olies bleven op ƒ169,20, ruim één gulden beneden maandag. Hoogovens konden zich goed handhaven bij een eerste afdoe ning op 560 (559%). Later op de middag kwam er in deze hoek wat vraag, waartegenover niet voldoende aanbod stond. Hier door liep de koers op tot 565, Men achtte het in Wall Street maandag een gunstig teken dat' de geringe koersdaling aldaar gepaard ging met afnemende handel. Ook de Nederlandse hoofdfondsen moesten er een stapje terug doen, na de aan houdende vaste stemming van de voorgaande beursdagen. Gedurende de verdere beurs duur bleven de hoofdfondsen goed weerstand bieden bij zeer kalme handel. Er komen de laatste tijd steeds meer groepen van aan delen in de lokale sector ter beurze in de publieke belang stelling. Hiertoe dragen de fu sies bij. Het zijn vooral de aan delen van bouwondernemingen als Hollandse Beton, Int. Gewa pend Beton, Intervam etc., die van onroerer.de goederen als o.a. Exploitatiemaatschappij Scheveningen (met zeer grote omzetten), die de aandc*;ht tot zich hebben getrokken. Verder aandelen van hotels als Ameri can Hotel, Park Hotel, alsmede Krasnapolsky. Hierbij komen dan nog de aandelen van de papierondernemingen. Bij de aanhoudende koersstijging, na de Cuba-crisis, voor de interna tionale waarden, is de opgaande tendentie voor de aandelen van bovenvermelde groepen ten ach ter gebleven, aldus de beurs. De leidende cultures waren iets gemakkelijker. De Scheep vaartaandelen konden zich merendeels goed handhaven. In de staatsfondsenhoek was de stemming iets zwakker met zeer weinig zaken. Aandelen Senem- bah, waarop een bod wordt ge daan van 530, werden op 540 ge adviseerd. De laatstgedane koers was 430. Beursindices 1/2 4/2 5/2 Int. conc. 494.1 496.7 494.1 Industrie 335.9 336.5 336.2 Scheepvaart 144.5 145.4 145.2 Banken 252.6 252.5 251.6 Handel, enz. 151.8 153.6 152 7 Algemeen 364.3 366.0 364.5 Nabeurskoersen AKU441—444V2 (441% Kon. Olie: 167.80—169.50 gl (168.90) Philips: 150.80—152.50 (152 80) Unilever: 143.00—144.50 (144.30) Hoogovens: (5641:) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten-' lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onge wijzigd gebleven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2