Minister Luns in het Europese parlement De aanslag tegen president De Gaulle Haagse moorden nog een mysterie Alarm in Europa Hogere lonen in sociale werkvoorziening HET WEER WEERBERICHT H00GWATFR ZON- en MAANSTAND?? Radio De Iioek J? WOENSDAG 6 FEBRUART 1963 19e Jaargang Nr 5830 MINISTER LUNS EN MINISTER SPAAK ZIJN HET EENS Overleg Stichting van de Arbeid met N.T.B. en N.T.S. VIERTANG'KIFFERS IN ZWOLLE WORDT TWINTIG SOWJET-NOTA OVER FRANS-DUITSE VERDRAG DE STAKINGEN IN GRIEKENLAND NIEUWE DOODVONNISSEN IN SOWJET-UNIE KUSTVAARDER „GRIETJE" IN NOOD Verkoudheidsbacillen „Urrt. "WVo"*5-ft |q1 prottktie tegen infektie SCHEEPSBOTSING IN HAVEN VAN BALTIMORE DE HANDEL MET CUBA AMERIKAANSE RUIMTEVLUCHT UITGESTELD Frankerlna bQ «bonnement: Temeuzen Wreeteur-HnoMrertaefeur I. van fle Sanfle Redactie adresNoordstraat 5557 Administratieadres: Smidswaj Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ8,— oer kwartaal: per maand 2,—per week 48 et Losse nrs 0 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temporen Ad verten "enrne oer mm 18 et: minimum per advertentie 1 2.40. RiihHelc; K lp' np Advpr t<»nHpq (v óón handels. advertpnt'ps) 5 reepls f 1.10 Tedere reel meer 22 et. Kleine Advertenties hll vooruitbetaling. Vermelding: Rrieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft dinsdag in het ♦Europese parlement gezegd dat het thans na het plotselinge af breken van de onderhandelingen met Groot-Brittannië over toe treding tot de Europese Econo mische Gemeenschap om twee dingen gaat, namelijk wat is de basis van de besluitvorming in de Europese Gemeenschappen en welk karakter dienen deze ge meenschappen in de grond van de zaak te hebben. Volgens minister Luns is de Nederlandse regering van me ning dat in de verdragen van Rome en Parijs is neergelegd dat de besluitvorming in de in stituten, die door de zes zijn ge schapen, in een zo vrij mogelijke atmosfeer moeten plaats hebben en dat daarbij de wil van de meerderheid op geleidelijk toene- De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft er dins dag op gewezen dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, bij zijn laatste bezoek aan zijn Belgische ambt genoot, de heer P. H. Spaak, opnieuw heeft kunnen vaststel len dat de gezichtspunten van de twee ministers van Buiten landse Zaken ten aanzien van de Europese kwesties geheel met elkaar overeenstemmen. Een persbericht volgens het welk minister Luns bij minister Snaak „niet de steun heeft ge vonden, waarop hij had mogen rekenen", noemde de woord voerder onjuist. Vier uur lang hebben dinsdag middag drie leden van de loon- comm'ssie van de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd met onderhandelingscomrr.issies van de N. T. B. en de N. T. S. Men heeft over het conflict nog geen overeenstemming kunnen bereiken. De besprekingen zullen vrij dag a.s. in de late namiddag worden voortgezet ZONNIG WEER Ten zuidwesten van Ierland ligt een diepe depressie, die vrij wel niet van plaats verandert. Ze veroorzaakt in Ierland, Zuid West-Engeland en Bretagne lichte dooi, maar het laat zich aanzien, dat haar invloed zich niet verder naar het oosten zal uitbreiden. Inmiddels is boven Midden- Europa, Denemarken en Scan dinavië de luchtdruk weer gaan stijgen. Hierdoor zal het ko mende etmaal met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind koude en drogere lucht uit Duitsland aangevoerd worden. In deze lucht komt weinig be wolking voor, zodat het vrijwel overal droog weer zal zijn. De 'mistkansen nemen af. Overdag zal de vorst matig tot licht zijn. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Matige tot lichte vorst. Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige zuid- jjostelijke wind. Matige tot lichte vorst. WOENSDAG 6 FEBRUARI v.m. rum. Breskens 11.57 12.36 Temeuzen 0.32 1.11 Hansweert 1.12 1.54 Walsoorden 1.22 2.01 DONDERDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.50 1.24 Terneuzen 1.25 1.59 Hansweert 2.05 2.39 Walsoorden 2.15 2.49 ZON MAAN op onder on ondei Febr, 6 8.14 17.35 15.20 6.55 7 88.12 17.37 16.24 7.41 8 8.10 17.39 17.32 8.17 9 8.08 17.41 18.41 8.46 10 8.07 17.43 19.49 9.11 mende wijze tot gelding moet kunnen komen. „Uit de recente gebeurtenissen spreekt echter een geringschat ting voor het communautaire ele ment, dat zeker niet volmaakt is, maar zich naar mijn mening toch in de juiste richting ontwik kelde". De minister zei te willen her halen dat noch de mening van de overige lidstaten, noch die van de commissie, noch die van het Europese parlement en noch die van de Raad van Europa beteke nis bleken te hebben „toen één der lidstaten zonder vooroverleg op een persconferentie zijn eigen besluit aan de andere lidstaten heeft kenbaar gemaakt." De minister voegde eraan toe, dat men de ernst van het gebeur de in dit opzicht niet kan onder schatten, want als dit de wijze is waarop ook' in het vervolg ge handeld zou worden, dan is het te vrezen dat er van de gemeen schappen niets zal overblijven. Onder het argument de E. E. G. te hebben verdedigd tegen ver watering en het binnendringen van vreemde elementen, heeft men haar in feite een zware slag toegebracht. De minister vervolgde met te zeggen dat dit nog slechts de wijze betreft, waarop de onder handelingen met het Verenigd Koninkrijk tot een einde zijn ge bracht. Er is ook nog een pro bleem zeker zo ernstig van de inhoud. Dat betreft de vraag naar het wezen van de gemeen schap, de "raag of zij open of gesloten zal zijn, vrij of gebon den. Indien dat wat in de verdra gen van Rome en Parijs tot stand is gebracht „alleen maar een in strument in de politiek-strategi- sche concentie van één der lid staten is, is de gemeenschap „in derdaad een wankele tempel, waarin het enthousiasme en de hoop van miljoenen Europeanen tevergeefs zal zijn geofferd." De Nederlandse regering is er mee eens dat er een waarlijk Europees Europa liioet worden geconstrueerd, maar „onder Europees verstaat zij dan een Europa waar de democratische regeringspraktijk, die reeds op zovele plaatsen in de wereld be dreigd is, wordt hooggehouden en verdedigd. Nederland verstaat daaronder een Europa dat ruim en open denkt, zich bewust van zijn internationale verantwoorde lijkheden en bereid initiatieven te nemen tot betere en efficiën tere vormen van samenwerking, die de welvaart van allen en niet slechts van het eigen gebied, zul len vergroten. De minister zei daarbij te den ken aan een Europa dat als een gelijkwaardige partner samen werkt in een organisch verband De „radio-oorlog" tussen Thailand en Cambodja Premier Abdoel Rahman var Malakka heeft erin toegestemd als scheidsrechter op te treden 'n de „radio-oorlog" tussen Cam bodja en Thailand. Dit h°eft een funct'onaris van de Ver enigde Staten, Naras'mh-n, dinsdaw in Koeala Loempoer meegedeeld. (Da betrekkingen tussen he+ neutralist'sche Cambodja en het pro-Westerse Thailand zijn reeds geruime tijd gespannen en beide landen beschuldigen elkaar van grens^chendmgen. In 1961 werden de d'nlomatieke be trekkingen verbroken naar aan leiding van een geschil over een tempel aan de grens.) met de volkeren aan de overzijde van de Atlantische Oceaan, van wie zo weinig ons scheidt en met wie zoveel ons verbindt" Europa, is voor Nederland niet een continentaal Europa waarvan Engeland buitengesloten zou zijn. Engeland was, is en zal steeds een intergraal deel van Europa zijn. Voor Engeland noch voor andr-c? vrije landen van Europa kan het een voorwaarde voor En- gelands toetreding tot de Euro pese gemeenschappen zijn dat zij zich afwenden „van onze partners aan de overzijde van de Oceaan." „De noodlottige gebeurtenis sen van de afgelopen weken heb ben ons onontkoombaar ge plaatst voor deze fundamentele vraagstukken", aldus minister Luns, die eraan toevoegde dat de mening en de houding van de le den van het Europese parlement van wezenlijke betekenis zullen zijn, nu bezinning op deze proble men „die de grondslagen van ons bestaan betreffen", geboden is, vooral met het oog op beslissin gen over de verdere uitbouw van de gemeenschap. Katangaanse politiemacht overgenomen De Katanccnse politiemacht is gisteren offic'eel namens centrale Kongolese regering overgenomen dO">r Joseph Ileo. de vertegenwoordiger van Leo- po'dstad in Katanga. Ileo ze', dat de directeur van de nationale veiligheidsdienst in Konero, Osca-e N^OTPa, de le'd'og kriigt van de Katangaanse po- lit'". Dinsdag is voor het eerst Kongolees geld in Katanga uit gegeven. Groep.ies Katanganen stonden voor banken en post kantoren het nieuwe geld te be kijken. Een close-up van de Zwolse vierling-Kiffors, die heden twin tig: ,'aar wordt. V.l.n.r. Einy, Han, Elly en Dorothea. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen De Franse en Westduitse am bassadeurs in Moskou zijn dins dagmorgen achtereenvolgens door de Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, ont vangen, die hun een nota over handigde handelend over het nieuwe Frans-Duitse verdrag. Zowel aan Westduitse als aan Franse zode onthield men zich van mededelingen over de inhoud van deze nota's die, zs gaf men te kennen, niet voor publikatie in Moskou bestemd zijn. Men acht het waarsch'mliik dat het' hier een protest der Sow- jet-regering betreft tegen be paalde clausules in het nieuwe verdrag en de toepassing ervan op West-Berlijn. De behandeling van de straf-- zaak tegen de plegers van de aanslag tegen president De Gaulle in Petit Clamart, werd dinsdagmorgen in een gespan nen sfeer voortgezet, om korte tijd later weer tot heden te wor den verdaagd. Na opening der zitting, waar bij ditmaal ook beklaagde Bas- tien Thiry (door wiens ziekte het proces maandag een dag moest worden uitgesteld) aan wezig was, poogde één der ver dedigers, mr. Tixier Vignancour, kolonel Reboul, die als militair rechter in het tribunaal zitting heeft, te „wraken". De advo caat verweet deze kolonel tij dens de zitting van zaterdag, waarin Thiry na vijf uur het woord te hebben gevoerd over keelpijn klaagde, te hebben ge zegd: „Dan had hij maar niet zoveel moeten praten". De ver dediger meende, dat deze woor den de onpartijdigheid van ko lonel Reboul in twijfel trekken. De kolonel merkte hiertegen over op, dat men zijn woorden van zaterdag verkeerd had uit gelegd. Een andere verdediger, mr. Isorni, las vervolgens een brief voor, die hij van een vroegere magistraat had ontvangen en die handelde over de houding van kolonel Reboul toen deze president was van een tribunaal voor de berechting van oorlogs misdaden in Radstadt, West- Duitsland. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, generaal Gerthoffer, nam evenwel aan stoot aan de voorlezing van deze brief en eiste de verwijdering van mr. Isorni uit de orde van advocaten. Het tribunaal maakte een einde aan de incidenten, door de zitting tot hedenmorgen te ver dagen om mr. Isorni in staat te stellen zijn verdediging voor te bereiden. De Griekse regering heeft maandagavond de 32.000 onder wijzers die nu al sinds 19 ja. nuari in staking zijn, via de radio opgeroepen, het werk bin nen 48 uur te hervatten. Ge beurt dat niet, dan behouden de autoriteiten zich het recht voor, passende maatregelen te nemen, zo werd gezegd. Niet alleen de onderwijzers staken in Griekenland; maan dagavond moest een twintigtal havenarbeiders uit Pireaeus, die in hongerstaking zijn, in een ziekenhuis worden opgenomen. VERDRONKEN Maandag is de 82-jarige heer P. Doverveld uit Grubbenvorst in het water van de Maas in zijn woonplaats geraakt en ver dronken. Enkele uren later werd het stoffelijk overschot gevon den. De twee gevallen in Den Haag, waarbij resp. een man en een vrouw door geweld om het leven zijn gekomen, blijken nog steeds een mysterie te zijn voor de Haagse recherche. Omtrent de moord op de 39-ja rige monteur Van der Lugt, twee weken geleden, gepleegd in een suikerwerkfabriek in Den Haag, ontbreekt nog iedere aanwijzing. De politie heeft in verband met deze zaak een honderd personen verhoord; het enige winstpunt hierbij was de arrestatie van een klein inbrekertje, die heeft be kend met vijf mededaders in maart 1961 te hebben ingebroken in de fabriek. De man is voor de recherche uitsluitend interessant, omdat hij kennelijk dezelfde weg heeft ge nomen als de indringer, die Van der Lugt twee weken geleden om het leven heeft gebracht. Maar hij wordt niet beschouwd als verdachte in deze moordzaak. Over de zaak van de moord op de 58-jarige weduwe Van Capel- le uit de Hugo Verrieststraat, die vrijdag j.l. door inbrekers werd gepleegd, is weliswaar iets meer bekend, maar toch nog bedroe vend weinig. Er zijn vijf getui gen. die twee of drie mannen hebben zien rondscharrelen om de woning van de vrouw, die om streeks drie uur des nachts moet zijn gedood. Deze getuigen gaven het signalement op van twee baardige jongelieden en een oudere man. Naar aanleiding van de signalementen hebben de re cherche ongeveer dertig tips be reikt over baardige mannen, maar de resultaten hiervan wa ren teleurstellend. Geen enkele leidde tot een spoor. Ook het aan tal tips acht men bedroevend. Men had op veel meer tips ge rekend. Overigens is er een beneden buurvrouw van het slachtoffer die meent in de nacht twee man- De „persconferentie" van pre sident De Gaulle heeft ook esn goede zijde gehad, zo constateert het Verbond van Nederlandse Werkgevers in esn artikel „Alarm in Eurooa" in zijn tijd schrift „De Nederlandse indus trie". Nu de grondslagen van het verdrag van Europa onder mijnd dreigen te worden, nu wij direct worden geconfronteerd met het reële gevaar van een modern continentaal stelsel en een splitsing van de Westerse wereld, nu blijkt namelijk vol gens het verbond hoe sterk de wil tot eenheid bij de meerder heid in Europa is. De starre houding van het Franse staats hoofd 'heeft de „vijf" nader tot elkaar gebracht, hoe voorzichtig bondskanselier Adenauer ook in nen te hebben gehoord. Hun zou evenwel naar haar verklaring door de bewoonster zelf zijn opengedaan. Dit was nog nooit gebeurd en is ook geheel in strijd met het karakter van het slacht offer. Overigens zou de benedenbuur vrouw de mannen ook weer weg hebben horen gaan, maar en dat vindt de recherche heel merk waardig zij heeft het breken van het ruitje van de voordeur niet gehoord, terwijl dit juist zonder enige twijfel enig gerucht moet hebben gemaakt. Haar ver haal stemt de recherche uiterma te sceptisch. Met politiehonden heeft men de hele buurt nage zocht, maar hierbij is niets ge vonden wat een spoor in deze zaak zou kunnen opleveren. De vrouw is naar alle waar schijnlijkheid om het leven ge bracht met een zware hamer; de hamer is in het huis niet gevon den en ook niet in de buurt van de woning. Bliikens een bericht van Ra- d'o-Moskou h-eft een districts gerecht in Swerdlovsk twee mannen ter dood veroordeeld wegens zwendel bij de verkoop van pasteitjes in een stations- res'aurant. Eén van de beklaagen. d'ree- teur van het restaurant, had een apparaat uitgevonden, waardoor bij de bereiding van pasteitjes twee drie gram vet pei- stuk minder kon worden gebruikt dan in de offic'ële voorschriften was vastgesteld. De tweede be klaagde, de bedrijfsleider van hetzelfde restaurant, leverde ze aan de klanten, zonder dezen echter van de kostenhespanin" te laten profiteren. De winst werd verdeeld tussen de direc teur en 55 medeplichtigen. Eerst genoemde had hierdoor een ex traatje van ongeveer 1600 gul den per maand. De hoop op behoud van de Nederlandse kustvaarder ..Griet je", die vóór het eiland Man in de Ierse Zee op de rotsen zit, is niet groot meer. Er staat een hoge zee en een sneeuwstorm verminderde dinsdagmiddag het zicht tot enkele meters. De hemanning van zes heeft het 296 ton metende vaartuig verlaten en behouden de wal be reikt. Vier hunner zijn d'nsda.g- ochtend vroeg in een rubb*>rbo"t van boord gegaan. Kapitein Boersma uit Kamner en stuur man De Jager uit Vlaard'ngeu bleven aanvankelijk aan boord maar toen het weer slechter werd, gingen zij met de „broek" naar de kust. Een sleepboot die een oogje in h«t zeil hield, was in de late na middag door het noodweer ge dwongen de haven van Douglas op te zoeken. Het is een moeiliik karwei ge weest de vier met de rubberboot op het strand aangekomen zee lieden de rotsen op te krijgen, d'e ter Plaatse zeer hoog en steil ziln. Ieder had 20 minuten no dig om, door stormvlagen be laagd, via een lange ladder in veiligheid te komen. Parijs heeft gemanoeuvreerd en ondanks het ondertekenen van een Frans-Duits vriendschaps verdrag. Er is alarm geslagen, zo schrijft het Verbond van Neder landse Werkgevers, en het is on genuanceerd duideliik geworden, dat de meerderheid in Eurona geen E. E. G. wenst, die In z'ch- zelf gekeerd is, die zich afsluit van de buitenwereld, die rich vervreemdt van haar sterkste bondgenoot in de vrije wereld, de Verenigde Staten. Plet niet-voortzetten van de onderhandelingen met het Ver enigd Koninkrijk is volgens het Verbond van Nederlandse Werk gevers niet alleen politiek maar ook economisch een heilloze daad en het verbond vraagt zich dan ook af, welke gedragslijn ons land zal moeten volgen. Het verbond wijst erop, dat ons-land zo sterk afhankelijk is van zijn handelsverbindingen met de gehele wereld en dat het voor zijn bestaan niet ingesnoerd kan worden in een beperkt ge bied. Het zou afsnijding beteke nen van het Verenigd Koninkrijk, dat onze derde handelspartner is, een land, waarnaar wij voor een waarde van ruim 1 miliard exporteren; en van de andere landen van de Europese vrijhan. delsassociatie, welke voor ruim 1,5 miljard van ons betrekken. Ons land heeft de totstandko ming van het E. E. G.-verdrag destijds met instemming begroet omdat hierdoor een nauwere economische en politieke samen, werking in West-Europa meer gestalte kon krijgen. Toch heb ben w'i het Eurona van de zes, hoe beinngriik ook. nimmer als een einddoel beschouwd. Het verdrag van Rome was voor ons aanvaardbaar omdat artikel 237 duidelijk de mogel'ikheid open de dat ooit andere Euronese lan den als I'd zoud°n kunnen toe treden. Indien dit artikel wordt ontkracht komt ons land in een gevaarlijke dwangoositie terecht, waarin overwogen zal moeten worden of Nederland zün mede werking aan een verdere uitvoe. ring van het verdrag niet afhan kelijk zal moe'env ste'ien van een verandering in de Franse hou ding. In de strijd tegen de Franse politiek staat ons land gelukkig niet ai'oen. Mogen de viif er ge zamenlijk in slagen president De fin,,]]-» r vertui can dat 'u 't jaar 1S63 leven en niet in 1763, zo besluit het verbond zijn com mentaar. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvihk, heeft de ge meentebesturen in kennis ge steld van verbeteringen in de lonen van de sociale werkvoor zieningsregelingen voor handar beiders, resp. hoofdarbeiders, als mede in de normen van de beel dende kunstenaarsregeling. Aan deze loonwijzigingen is terug werkende kracht verleend tot 31 december 1962. Voor de handarbeiders (G.S.W.- werknemers) betekent dit een verhoging van de basisuurlonen in loongroep 1 met tien cent. Voorts is het oorspronkelijk pro centuele verschil tussen de ver schillende loongroepen hersteld. Er is een vierde loongroep inge voerd voor werkzaamheden, waarvoor bijzondere vakbe kwaamheid en/of verantwoorde lijkheid worden vereist. De pres tatiebeloning :s op maximaal 20 procent gebracht. De gemeente klassen 4 en 5 zijn voor wat de loonvaststelling betreft samen getrokken. Bovendien wordt één procent compensatie toegekend in verband met de per 1 januari 1963 verhoogde premie A. O. W.- A. W. W. lijn als de dood voor Dit doosje betekent: De Noorse ertsboot „Skaus- trand" van bijna 16.000 ton en de bijna evenveel ton metende Amerikaanse tankboot „P. W. Thirtle" zijn maandagavond in de haven van Baltimore met elkaar in aanvaring gekomen waarbij hun voorstevens zwaar beschadigd werden. De „Skaus- trand" liep de haven binnen met een lading ijzererts uit Brazilië en de Amerikaanse tankboot, die leeg was, was op weg naar een haven aan de Golf van Mexico. Het duurde ongeveer een uur, vóórdat sleepboten de twee schepen van elkaar hadden ge scheiden. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De lonen voor de hoofdarbei ders zullen een relatief overeen komstige verhoging als bij de G. S. W.-regeling ondergaan, waarin de A. O. W.-A. W. W.- compensatie is verwerkt. De uitkeringsnormen voor beel dende kunstenaars worden afge leid van de lonen voor hoofdar beiders, zodat ook deze op ge lijke wijze zijn verhoogd. Zowel voor de hoofdarbeiders als voor de beeldende kunste naars is eveneens de vijfde ge meenteklasse als loon- resp. uit keringscriterium vervallen. Het Witte Huis zal volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen dezer dagen nieuwe maatregelen bekendmaken die tot doel hebben, het vrachtver voer naar en van Cuba door schepen uit Westelijke landen te beperken. In Washington werd maan dagavond, zonder nader com mentaar, een lijst gepubliceerd met de namen van 134 schepen uit niet-communistische landen die, naar gezegd werd, in sep tember, oktober en november van het vorig jaar op Cuba had den gevaren. Daarop kwamen voor: 17 schepen uit Zweden, 12 uit Noorwegen, 11 uit West- Duitsland, 7 uit Spanje, 5 uit Italië en 27 uit Groot-Brittan- nië. De ruimtevlucht. van de Ame rikaanse luchtmachtofficier Cooper, die voor 2 april was vastgesteld, is naar een latere datum in dezelfde maand ver schoven, zo is maandag officieel meegedeeld. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (Nasa) heeft geen reden opgegeven voor dit uitstel. Coo per zal,- als alles volgens plan verloopt, gedurende 34 uur in een cab'ne rond de aarde cirke len, de langste ruimtevlucht c' tot dusver door een Amerika is ondernomen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1