kou gevat? E.E.G.-ministerraad van 25 februari gaat wel door Adenauer over Franse veto Persconferentie van Mr. Stikker Nationalisme en gemeenschapszin onverenigbaar Onrust bij verkiezingen in Nicaragua Studenten-demonstraties in West-Duitsland DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5829 WITTE KRUIS WITTE KRUIS*< HET WEER WFRPWRKllT ADENAUER OVER E. E. G. KONINKLIJKE FAMILIE GAAT SKIËN IN LECH Kneedbomaanslag op Zuidslavische ambassade in Brussel SPAAK: ZON- en MAANSTANDS DE RAMP IN GRANADILLA DE STRIJD IN VIETNAM ONRUST IN KASAI DE RAZZIA'S IN SINGAPORE Frankerina btt abonnement: Terneuzen Mweteur-HooMreaaeteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smldswal Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ8,— t>er kwartaal: per maand f2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvertenttenrWs ner mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kieinp Advprtentfes (féén handels, advertenties) s 5 resets f 1,10. Tedere resel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op een vergadering van de permanente vertegenwoordigers van de zes E. E. G.-landen in Brussel is maandagmiddag be sloten, dat de ministerraad van de gemeenschap op 25 en 26 februari wel zal doorgaan. Geen besluit werd getroffen over het doorgaan van de speciale verga deringen van de ministers van de E. E. G.-landen, gewijd aan .landbouwvraagstukken en socia ble kwesties. Vorige week vrijdag werd be- .sloten de eerste „normale" bij eenkomst van de ministerraad van de E. E. G. na de breuk in de onderhandelingen met Enge land uit te stellen. De vergade ring zou aanvankelijk op 11 en 12 februari in Brussel worden gehouden. Het besluit tot uitstel werd genomen nadat vier part- nerlanden van Frankrijk in de E. E. G. Duitsland, Italië, Bel gië en Nederland daartoe de wens hadden geuit aan de hui dige voorzitter van de raad, de Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Schaus. Naar in Brussel wordt verno men is van Nederlandse zijde maandagmiddag op de vergade ring van de permanente ver tegenwoordigers medegedeeld, dat het een „open zaak" is hoe Nederland op de vergadering van de E. E. G.-raad zal worden ver tegenwoordigd en dat het niet zeker is, dat Nederlandse minis ters de vergadering zullen bijwo nen. Tot maandag was het trou wens niet zeker, of de vergade- Op 29 januari, de dag waarop Frankrijk zijn veto uitsprak over Engelands toetreden tot de Euro pese gemeenschappelijke markt, heeft bondskanselier Adenauer in een interview met het Ameri kaanse tijdschrift „U. S. News and World Report", verklaard niets af te weten van enigerlei PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere pla gende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicy!-vrij en daardoor geen maagklachten. WEINIG WIND West-Europa wordt momen teel ingesloten door drie depres sies. Eén ten westen van Ier land, die naar het zuiden trekt, één boven de Middellandse Zee, die naar de Balkan opdringt en één boven boven het Oostzee gebied. Verder staat er tussen Noorwegen en IJsland een zeer krachtige noordoostelijke lucht stroming, die in stand gehouden wordt door een hogedrukgebied boven Groenland. In onze omgeving blijven de luchtdrukverschillen echter ge ring zodat er de komende 24 uur weinig verandering in het hui dige weertype te verwachten is. Overdag zal de vorst matig tot licht zijn. Naast wolkenvelden, waaruit plaatselijk enige sneeuw kan vallen, zullen ook versprei de opkaringen voorkomen. Hier en daar zal de aanwezige mist hardnekkig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lichte tot matige vorst Over het algemeen veel be wolking, maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar mist. Lichte tot matige vorst. Weinig wind. voornemen van Frankrijk om Engelands toetreden tot de E. G. om zeep te brengen. Dit onderhoud werd maandag gepubliceerd. Adenauer verklaarde bij die gelegenheid dat „zeventig pro cent van de geschilpunten tussen Engeland en de E. E. G. waren opgelost en dat over dertig pro cent nog verdere onderhandelin gen moesten plaats hebben. „Waar de Fransen voor zeventig procent hadden ingestemd, kan ik aan hun kant geen enkel voornemen zien om het gehele geval om zeep te brengen door voor de resterende dertig procent „neen" te zeggen. Als ik het om zeep zou willen brengen, zou ik daarmee bij de eerste zeventig procent beginnen, en niet bij de laatste dertig", aldus--de West- duitse bondskanselier. Adenauer herinnerde er aan, dat Engeland tweemaal het lid maatschap van de E. E. G. van de hand had gewezen. „Veroor zaakte dat toen grote opwinding? Neen. Wij dachten toen dat het Ofter zou zijn een poosje te wach ten. Zo zou het ook nu moeten zijn: Wachten en geen opwinding veroorzaken". Adenauer voegde hier nog aan toe, dat president De Gaulle hem had verteld tijd te willen winnen. Over de gerezen controverse over Frankrijks weigering tot aanvaarding van Polaris-raketten als onderdeel van de NAVO- kernmacht, zei Adenauer de grote opwinding daarover niet te kunnen begrijpen. „Hoe kan men zeggen: je moet kiezen tussen de Verenigde Staten en Frank rijk?" De N. A. V. O. en de E.E.G zijn gelijk zeer fijn porselein: dat moet met grote zorg worden behandeld en niet als ijzeren potten, aldus Adenauer. ring niet opnieuw zou worden uitgesteld tot 5 maart. Hoewel in het bijzonder de Duitse afgevaardigde zich met Nederland voorstander toonde van het uitstellen van de twee speciale ministerraden, werd hierover geen besluit genomen. De landbouwvraagstukken staan op de agenda van een bijeen komst van de E. E. G.-ministers op 20 en 21 februari en sociale vraagstukken voor een vergade ring op 22 februari. Besloten werd de beslissing over te laten aan de voorzitter van de ministerraad, minister Schaus, die trouwens volgens het E. E. G.-verdrag de raad bijeen roept. Hoewel met uitzondering van Frankrijk en in mindere mate van Luxemburg de delega ties van vier E. E. G.-ianden de voorkeur lieten blijken voor een uitstel, wordt verwacht, dat de Luxemburgse minister niet tot uitstel zal besluiten. Op de agenda voor de vergade ring van 25 en 26 februari staan ondermeer de verdere behande ling van de nieuwe conventie voor de associatie met Afrika waartegen ondermeer van Neder landse zijde op de jongste minis terraad een drietal bezwaren van financieel-technische aard werd betrekkingen met derde landen, betrekingen met derde landen, waaronder Israël, Perzië en het associatie-verdrag met Turkije. De permanente vertegenwoordi gers hebben geen data vastge steld voor bijeenkomsten van de E. E. G.-ministerraad na de 26e februari. Beslissingen hierover zullen de ministers nemen aan het einde van deze bijeenkomst. In een voorwoord van een maandag gepubliceerd lijvig rap port van de Westduitse regering, getiteld „De Duitse politiek in 1962", schrijft bondskanselier Adenauer, dat de toetreding van Groot-Brittannië tot de gemeen schappelijke markt „van bijzon dere betekenis" is en dat zijn re gering dan ook hoopt, dat "deze „met geduld en wederzijds be grip" uiteindelijk tot stand zal worden gebracht. De structuur van het verdrag van Rome en „de grote successen die de gemeen schappelijke markt tot dusver heeft behaald" mogen echter niet in gevaar worden gebracht, zo meent de kanselier. „Eenheid was het hoogste beginsel van de Europese instellingen toen zij in het leven werden geroepen. Zij moet het hoogste beginsel blij ven". Over liet Frans-Duitse verdrag dat kortgeleden is gesloten zegt Adenauer: „Voor de Europese ge meenschap bracht 1962 een voor uitgang van grote en duurzame betekenis". De FransDuitse verzoening vormt volgens het in het licht van de ernstige gevaren die de wereld bedreigen, een ga rantie voor de vrede in Europa. „In 19663 willen wij dit werk tot het bevorderen van de vriend schap voortzetten en uitbreiden". De Nederlandse koninklijke fa milie brengt een wintersport vakantie door in bet Oostenrijkse wintersportcentrum Leeh am Arlberg. Foto: Het Koninklijk Paar en de Prinsessen Irene (1.) en Mar griet, verlaten hotel Post in Lech om te gaan skieën. De secretaris-generaal van de Navo, mi'. D. U. Stikker, heeft maandagmiddag op een perscon ferentie in Den Haag gezegd dat de besprekingen die hij 's och tends met de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, en andere autoriteiten heeft gehad, hebben aangetoond dat in Neder- De Zuidslavische ambassade in Brussel is zaterdagavond door een kneedbom ernstig bescha digd. Volgens de politie was de bom op een vensterbank van het gebouw geplaatst. Vele ruiten van gebouwen in de omgeving braken en zowel het gebouw als het meubilair van de ambassade liepen zware schade op. Niemand werd gewond. DINSDAG Breskens Terneuzen Ransweert Walsoorden WOENSDAG 6 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5 FEBRUARI v.m. ti.m 11.25 0.40 0.50 1137 12.12 12.52 1.02 FEBRUARI n.m. 12.36 v.m. 11.57 0.32 1.12 '1.22 1.11 1.54 2.01 ZON MAAN op onder OP ondei Febr 5 V 16 17.34 14.22 6.00 6 8.14 17.35 15.20 6.55 7 18.12 17.37 16.24 7.41 8 8.10 17.39 17.32 8.17 9 8.08 17.41 18.41 8.46 10 8.07 17.43 19.49 9.11 De Belgische ministert van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft maandag een nieuwe aan val gedaan op de Europese po litiek van president De Gaulle. In een vraaggesprek met het Belgische dagblad „Le Feuple" zegt Spaak ondermeer: „Frank rijk doet het voorkomen', alsof generaal De Gaulle thans de werkelijke verdediger van Euro pa is, een bewering, die uiter aard aan twijfel onderhevig is. In elk geval kan worden gezegd dat, indien de Fransen de ver sterkte eenmaking van Europa op het oog hebben, de middelen die zij aanwenden onvermijde lijk het volstrekt tegenoverge stelde zullen teweeg brengen. Het is immers nu de moeilijk heid de ontbinding te ontgaan van de Europese Economische Gemeenschap na de slag, die Frankrijk de gemeenschap heeft toegebracht". Spaak sprak tegen dat de Amerikaans-Britse akkoorden van Nassau, die de grondslag lijken te vormen van de plotse linge en radikale koerswijziging van de Franse politiek jegens Engeland, iets essentieels zou den hebben veranderd aan de Britse positie. „Engeland is al leen sterker geworden in het At lantische bondgenootschap, het geen trouwens de banden tussen Engeland en de E. E. O. ver sterkt. De Belgische minister sprak voorts zijn ongerustheid uit over het aan het Gaullisme ten grondslag liggende nationalis me. „Ik vraag mij ernstig af hoe nationalisme en gemeenschaps zin met elkaar in overeenstem ming zijn te brengen". Volgens definitieve cijfers zijn als gevolg van de paniek, welke zondag in Granadilla, op de Ca- narische eilanden, ontstond toen een oud gebouw waarin zich een grote menigte mensen bevond, onheilspellend begon te kraken, 23 mensen omgekomen. Acht- De Belgische minister ver klaarde dat het in Europa be reikte niet mag worden vernie tigd en dat de E. E. G. dient te worden gered. „Binnen de E. E. G. zal het enige tijd moeilijk gaan, want het vertrouwen is verdwenen. Wij mogen ons ech ter niet overgeven aan over dreven gevoelsreacties, met de daaruit voortvloeiende nadelige gevolgen. Overigens komt het er in de eerste plaats op aan te trachten met Groot-Brittannië economische en politieke con tacten aan te houden. De politiek van de landen, die de breuk in de onderhandelin gen met Engeland betreuren, is daarop gericht. Wij mogen En geland zich niet van Europa laten verwijderen. Wij zullen dat land des temeer nodig heb ben, omdat in sommige naties de democratische geest is ver zwakt en het doodgewaande na tionalisme weer opduikt", aldus tien van hen waren vrouwen, De toestand van 35 van de on- de Belgische minister van Bui- geveer 100 gewonden is ernstig, tenlandse Zaken, Spaak. Bij een actie tegen communis tische rebellen in Vietnam zijn in het afgelopen weekeinde twee Amerikaanse piloten en een Zuidvietnamese officier om het leven gekomen toen hun vlieg tuig verongelukte. Ongeveer honderdvijftig re bellen vielen een buitenpost in de provincie Tsjoeon Thien aan, doch werden door via de lucht aangevoerde soldaten ver jaagd. Volgens een regerings woordvoerder waren 58 rebellen gesneuveld. In de provincie Phoeox Toey hielden rebellen twee bussen aan en brachten de inzittenden naar een open plek in het bos. Daar hielden de communistische opstandelingen een politieke toespraak, waarna de buspassagiers werden vrijge laten. Hun geld werd echter af genomen. Sinds Kasai vorig jaar augus tus in vjjf provincies werd ver deeld zijn er in de grensgebie den stammenoorlogen geweest, meestal omdat de grenzen nog niet duidelijk zijn afgebakend, zo heeft de bevelhebber van de V.N.- troepen in Kongo, Robert Gardi ner, aan secretaris-generaal Oe Thant gerapporteerd. Als haar den van onrust worden genoemd Kakengen, waar twee bedienden van een Belgische maatschappij en twee Kongolese soldaten wer den gedood, en Bakwanga, waai de bevolking door guerillasolda- ten wordt geterroriseerd. De Ver. Naties hebben beloofd de cen trale Kongolese regering te zul len helpen met het handhaven van de orde in Kasai. Gardiner ziet als oplossing de onmiddel lijke eenmaking van alle Kongo lese militaire eenheden. land een grote belangstelling be staat voor een multilaterale kernmacht. De eventuele uit werking van de desbetreffende voorstellen tot concrete maat regelen zal echter voor Neder land en de andere landen nog geruime tijd in beslag nemen. De onderhandelingen te Brus sel over Groot-Brittanniës toe treding tot de Europese Econo mische Gemeenschap zijn als zo danig niet in de Navo-raad in bespreking. Repercussies zijn al tijd denkbaar en de heer Stikker zei daar „in zekere zin wel bang voor te zijn." Hij wees er echter op dat de Navo de basis is ge weest die het ontstaan of de ont wikkeling van kleinere regionale organisaties mogelijk hebben ge maakt. Het verblijf van de heer Stik ker ip Nederland hangt niet sa men met de gebeurtenissen te Brussel. De heer Stikker die op eigen initiatief een aantal landen, waaronder Nederland, heeft be zocht, zei altijd voorstander van een multilaterale strijdmacht te zijn geweest. Het belang van de Amerikaans-Britse voorstellen van Nassau is dat er thans een concreet probleem aan de orde is gesteld, waarbij men beslis singen moet nemen over kwes ties als de commandostructuur. Hii zei in Londen te hebben ver nomen dat er te Nassau naar ge streefd werd werd de plannen voor de Skybolt tè vervangen door andere en Europa erin te betrekken. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat de voorstellen van Nassau geen handhaving van het Anglo-Saksisch over wicht ten doel hebben. De secretaris-generaal wees erop dat hij als voorzitter van de Navo-raad tot taak heeft de eenheid in de Navo te handhaven en geen oordeel kan uitspreken over de houding van de verschil lende landen. Wat de Franse houding jegens de voorstellen van Nassau aangaat zei de heer Stikker dat „men zou kunnen zeggen dat Frankrijk er slechts matig in is geïnteresseerd". De landen die zich wel voor de voor stellen voor een multilaterale Navo-kernmacht interesseren kunnen wat gaan doen, ook als Frankrijk en andere landen zou den besluiten er niet aan mee te doen. Dit is, zei hij, geen ver breking van de eenheid van de Navo. Ook bij andere projecten, zoals dat van de „Starfighter", is sprake van deelneming van een beperkt aantal landen, en boven dien blijft er altijd een stoel ge reserveerd voor elk land dat later nog wil gaan meedoen. In antwoord op verdere vra gen zei hij een Frans-'Duitse kernmacht uitgesloten te achten, maar wel is het denkbaar dat Frankrijk zijn eigen kernmacht houdt De heer Stikker is van mening dat voor de huidige voorstellen voor een multilaterale atoom- strijdmacht niet de medewerking van het Amerikaanse congres vereist is. Maar in de toekomst zou dat inderdaad wel zo kun nen worden. Over de morele verplichting van de Navo-landen aan de mi litaire eisen voor de conventio nele strijdkrachten te voldoen, zei de heer Stikker in antwoord op een vraag dat Frankrijk daar wel een eind onder blijft, Duits land er praktisch aan voldaan heeft en Groot-Brittannië te kortkomingen te zien geeft, die echter niet groot zijn. Het ver schil tussen de feitelijke toe stand en de eisen is niet zo groot dat men het plan voor een stra tegie van de voorste lijn niet kan handhaven. Eventuele toetreding van Spanje tot de Navo is !n de Navo-raad niet aan de orde, al dus de heer Stikker. In Bonn en München hebben maandag studenten gedemon streerd voor Engelands toetre den tot de gemeenschappelijke markt In Bonn demonstreerde een groep van omstreeks 75 studen ten en aanhangers van de Euro pese federalistische beweging, die in september vorig jaar pre sident De Gaulle bij diens bezoek aan West-Duitsland nog hartelijk hadden toegejuicht, een half uur lang voor de Franse ambassade. In Münchentrokken 300 stu denten In optocht naar het Brit se consulaat-generaal, waar zij een verklaring overhandigden die voortzetting der onderhande lingen over Engelands toetreden tot de E. E. G. eist, en van Frank rijk verlangt dat het zijn politiek van vernedering en afwijzing jegens Engeland opgeeft In de Midden-Amerikaanse republiek in Nicaragua zijn zon dag verkiezingen gehouden voor het presidentschap. In de hoofd stad Managua was het allesbe halve rustig. De politie moest daar in actie komen met water spuiten om betogers te ver spreiden. Dr. Fernando Aguero, de op positieleider die zijn aanhangers had opgeroepen de verkiezingen te boycotten, nam met een aan tal mensen de wijk. De politie wist hem echter op te sporen en stelde hem onder huisarrest. Bii de demonstraties werden vijf mensen licht gewond. Uit an dere steden werden geen onge regeldheden gemeld. Het staat nu reeds nagenoeg vast, dat dr. René Schick, een 54-jarige liberaal, de verkiezin gen heeft gewonnen. Zijn tegen kandidaat was dr. Diego Manuel Chamorro van de conservatieve partij. Schick zal Somoza als president opvolgen. De opkomst bjj de verkiezingen was niet groot. Dr. René Schick Gutierrez, de "ndidaat der liberaal-nationr listische partij, verklaarde zon dagavond de presidentverkiezin gen te hebben gewonnen. Zijn tegenstander van de conserva tieve partij. Diego Manuel Cha morro, heeft zijn nederlaag toe gegeven. De verkiezingen hebben aan drie personen, twee volwassenen en een kind, het leven gekost. Dit geschiedde bij wanordelijk heden, die het gevolg waren van een betoging voor een niet deel nemen aan de verkiezingen, waarbij de politie het vuur open de. Van officiële zijde in Singa pore is medegedeeld, dat bij de razzia's onder extreem-linkse politieke figuren en vakbonds leiders, die zaterdagmorgen in Singapore zijn begonnen, 111 personen zijn gearresteerd. 18 communistische topfiguren wis ten aan de razzia's te ontkomen en zijn nog steeds niet achter haald. De regering heeft aan de secretaris-generaal van de so- sialistische oppositiepartij Bari- san, Lin Tsjin Siong, die zater dag werd gearresteerd, aange boden hem een uitreisvisum te verschaffen, zodat hij Singapore zal kunnen verlaten. Siong heeft op dit voorstel van premier Lee Koean Jew echter nog niet ge antwoord.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1