Ontdek zé het fijne trekje van Drum! MANNEN RO K El NI DRUM BINNENLANDS NIEUWS „Thuntank" opgetakeld Prinses Beatrlx-Poliofonds nu Prinses Beatrix-Fonds Noor Aaness Europees kampioen Eric de Noorman - Het raadsel Egil STEEDS MÉÉR MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 DE V R Ij E ZEEUW Pag. 3' GESPREK E. E. G.-PORTUGAL GAAT NIET DOOR PROEF EENS GOED: zo'n versgerolde sigaret van Drum shag ïs toch wel bijzonder lekker, vindt U niet? Zacht en toch pittig. Hoe dat komt? Door de bonte mélange van 17 soorten tabak, van goudgeel tot rijp- bruin, elk met z'n eigen karakter. Samen geven ze Drum die aparte geur, dat verrassend fijne trekje. Geniet van Drum... half zwaar - héél lekker! KENNEDY TELEURGESTELD Hardrijden op de schaats WEERSATELLIET CAFÉ IN BLOKZIJL UITGEBRAND Zondagavond is het café „De Beurs" van de heer W. Louvet te Blokzijl geheel uitgebrand. Hoewel de brandweer snel het hlussingswerk ter hand nam, moet het gehele pand als verlo ren worden beschouwd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Omtrent de orzaak van de brand is nog niets bekend. ONGEVAL TIJDENS ARRESLEEWEDSTRIJDEN Tijdens de zaterdagmiddag te Jubbega gehouden arresleewed- strijden met boerenpaarden, schrok het paard van de heer J. de Vries uit Terwispel onder het aanspannen zó erg, dat het over een afrastering sprong. Hierbij werd een der toeschouwers, de heer A. Bergsma uit Hornster- zwaag gewond. In de cantine van het sportpark bleek, dat het slachtoffer een sleutelbeen had gebroken en een lichte hersen schudding had opgelopen. Het paard liep dusdanige ver wondingen op, dat het zondag af gemaakt moest worden. 2IEEMAN ERNSTIG GEWOND BIJ VECHTPARTIJ De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de 27-jarige pédicure A. C. L. en haar vriend, de 23-jarige kel ner R. M. M„ beiden uit Amster dam, aangehouden, verdacht van Kware mishandeling van de 24-ja- rige zeeman C. H, L. uit Half weg. In een bar op de Nieuwendijk kreeg het drietal ruzie, waarbij de vrouw de zeeman met een brierglas zou hebben bewerkt. De zeeman, die buiten de bar in be wusteloze toestand werd aange troffen, is met ernstige verwon dingen aan hais en gezicht in een ziekenhuis opgenomen. BRAND IN UTRECHT Een felle brand heeft vrijdag avond gewoed in een perceel in de Hamburgerstraat in Utrecht tegenover de rechtbank in de Domstad. De brand ontstond waarschijnlijk door het omval len van een petroleumkachel op de bovenverdieping' van 't huis. De Utrechtse brandweer be streed het uur met vier stralen. De bovenverdieping van het perceel, waar drie studenten woonden, brandde geheel uit. De brandweer slaagde erin een voorraad butaangas op de zol der buiten het bereik van de vlammep, te brengen. Een manufacturenwinkel op de parterreafdeling van het perceel liep ernstige waterscha de op. VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Op de Leeuwarderweg in Am sterdam-Noord is zondagmiddag ter hoogte van de Buiksloter- meerdijk een Volkswagenbusje over de kop geslagen en tegen een personenauto gebotst. Vijf personen werden hierbij ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de bestelauto, bestuurd door een Amsterdammer, bij het passéren op het linkerweggedeelte kwam en frontaal tegen een personen auto uit Krabbendam botste. Beide voertuigen moeten als ver loren worden beschouwd. Na behandeling in het zieken huis konden drie van de vier in zittenden van de personenauto naar huis worden vervoerd. De vierde passagier en de chauffeur van de bestelauto zijn in het Binnengasthuis opgenomen. BROMFIETSER NA VAL OP GLADDE WEG OVERLEDEN De 29-jarige heer M. F. Som- mer uit Den Haag is vrijdag nacht met zijn bromfiets geval len oo het gladde wegdek van de Gouverneurlaan in Den Haag. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis aan de Zuidwal. WONING UITGEBRAND Aan de Purmerweg in Purme- rend is zaterdagochtend een wo ning met enige bijgebouwtjes uit gebrand. De brandweren van Monnikendam en Purmerend hebben geprobeerd de vlammen te doven, maar het was niet mo gelijk om snel op te treden, om dat eerst een bijt in het ijs moest worden gehakt om water te kun nen geven. Er deden zich bij de brand geen persoonlijke ongeluk ken voor. MET 13-JARIG STIEFZOONTJE OP DIEVENPAD De politie in Roermond heeft zaterdagmorgen vroeg de 23-jari- ge in Roermond wonende Duitser L. S. en zijn 13-jarige stiefzoontje gearresteerd op verdenking van diefstal. De Duitser, die inmiddels aan de officier van Justitie is voorge leid, heeft bekend vier diefstallen in Roermond te hebben gepleegd. Ook gaf hij toe dat zijn stiefzoon tje hem meermalen had verge zeld. Bij een huiszoeking werden goederen van drie tot vier dui zend gulden aangetroffen. Tegen de echtgenote van S. zal vermoe delijk proces-verbaal worden op gemaakt wegens heling. Tot de gevonden goederen behoren on der meer boter, koffie, cacao, vleeswaren, textiel en een partij jenever. REDDINGBOOT VAN NECTOR GEVONDEN Voor de kust van Hoek van Holland heeft het Franse schip „Saint Luc" een lage reddingboot gevonden met de naam „Nector". De „Nector" is een Nederlands schip uit Groningen, dat in de af gelopen week gezonken is voor Hoek van Holland. De „Saint Luc" is op weg naar Amsterdam en heeft de redding boot meegenomen. RUIM TWEEMAAL ZOVEEL BRANDEN IN AMSTERDAM ALS IN 1962 In januari was het aantal branden in Amsterdam ruim tweemaal zo hoog als in januari van het vorige jaar. Toen waren er 23 schoorsteenbrandjes, ter wijl dat er de afgelopen maand 47 waren. In januari 1962 wer den 54 binnenbrandjes en 4 kleine uitslaande branden gere gistreerd. Dit jaar waren dat er resp. 112 en 8. Verleden jaar ja nuari waren er geen grote en middelbranden. In de afgelopen maand heeft de Amsterdamse brandweer vier grote branden en 3 middelbranden moeten be strijden. De commandant van de Am sterdamse brandweer, de heer P. A. Riedel, heeft gisteren op een persconferentie bekend ge maakt dat men in deze strenge winter met grote moeilijkheden te kampen heeft omdat het vaak zeer moeilijk is snel water te be reiken. De brandkranen zijn meestal bevroren, terwijl er in de grachten 40 tot 55 cm ijs ligt. Met zuurstof-propaanbranders worden de brandkranen ont dooid. Om snel het grachtenwater te kunnen bereiken is de brand weer sinds woensdag uitgerust met twee motorkettingzagen, die in de nacht van woensdag op donderdag bij de brand aan het Singel met succes zijn ingezet. Voorts hakken 125 man van pu blieke werken geregeld bijten in de grachten op aanwijzing van de brandweer. De brandweer stelt het zeer op prijs als de brandkranen door de burgerij ijsvrij worden ge maakt, daar in deze periode veel putjes waarin zich een brandkraan bevindt zijn vol ge lopen, zodat de kraan onder een •laagje ijs is geraakt. Bij het blussingswerk blijken de slangen direct aan de straat vast te vriezen, zodat het onmo gelijk is een slang te verleggen. Bovendien moet men steeds blij ven doorspuiten. Zodra het wa ter niet meer stroomt, bevriest net. Hierdoor veroorzaakt het blussen van een brand aanzien' lijk meer waterschade dan on Het is zaterdagochtend om tien uur gelukt de Zweedse vrachtvaarder „Thuntank" om te draaien en op te takelen. Het dodenschip is tot de waterlijn opgehesen. Een stuk van de mast is afgebroken, maar van uit de verte ziet het vaartuig er niet ernstig beschadigd uit. Men begon direct met het leegpom pen van de ruimen. Het werk werd verricht door de drijvende bokken „Simson" en„Kolossus", in samenwerking met de bergingsvaartuigen „Walrus" en „Meermin" en en kele sleepboten, alle van de combinatie Van der Tak's Ber gingsbedrijf en L. Smit en Co. In de loop van Zaterdagmid dag is de „Thuntank VII" leeg gepompt. In totaal zijn de stof felijke resten van 7 opvarenden op het schip aangetroffen. Vier man blijken dus vermist te zijn. Ze zijn vermoedelijk overboord geslagen of hebben nog een po ging gedaan in één van de red dingsboten te komen. Eén van deze boten is in het Haringvliet drijvend gevonden maar er was niemand in en er zijn ook geen sporen gevonden dat de boot be mand is geweest. Men zal dus moeten aannemen, dat de vier vermisten eveneens in de storm die het schip heeft doen kante len omgekomen zijn. De in het verongelukte schip aangetroffen lijken zijn overge nomen door de boot 10 van de rivierpolitie die er voor zorg droeg dat zij in Rotterdam aan land werden gebracht. Zij ziin naar de begraafplaats Crooswiik vervoerd waar de poli tie lijkschouwing zal verrichten en waar ook de identificatie zal plaats vinden. Aangenomen wordt dat deze w°ek de stoffe lijke resten naar Zweden zullen worden vervoerd. Het schip is zaterdag aan het eind van de middag naar de Waalhaven gesleept, waar de Deutz-motorenfabriek, waar al lereerst de motor zal worden ge reinigd en van water ontdaan. Daarna zal het schip voor repa ratie naar een werf worden ge bracht. Omtrent de oorzaak van het kapseizen van de gloednieuwe Thuntank is men, nu het schip weer recht ligt en leegegpompt is, nog niet wijzer geworden. In Brussel is zaterdag officieel medegedeeld dat het inleidende gesprek tussen de E. E. G. en Portugal over het Portugese verzoek tot 'associatie met' de gemeenschap, dat op 11 februari zou worden gehouden, niet zal doorgaan. In een communiqué wordt niet gesproken van uitstel en er wordt ook geen nieuwe datum genoemd. Gezegd wordt slechts dat dit besluit werd genomen „naar aan leiding van een onderhoud tus sen de voorzitter van de raad van de E. E. G. (de Luxemburg se minister Schaus) en de ver tegenwoordiger van de regering van Portugal bij de Europese gemeenschappen". Hetzelfde geldt voor het ge sprek, dat op 12 februari zou worden gehouden tussen de E. E. G. en Dnemarken over de Deense toetreding tot de Euro pese gemeenschap voor atoom energie. Naar verluidt zou president Kennedy er zijn teleurstelling over hebben uitgesproken, dat het Atlantisch verbond scheu ren vertoont op het moment dat de kloof tussen Moskou en Pe king aan het verbreden is. Ken nedy zou dit gezegd hebben tij dens een ontmoeting met enkele hoofdredacteuren e» dagbladuit gevers. Het bestuur van het Prinses Beatrix-Poliofonds heeft beslo ten tot een uitbreiding van de doelstelling over te gaan, en wel met ingang van gisteren 31 ja nuari, de verjaardag van de be schermvrouwe van het fonds, H. K. H. Prinses Beatrix. De uitbreiding van het werk terrein zal in etappes geschie den, om te voorkomen, dat het werk organisatorisch en finan cieel het fonds OTer het hoofd zou groeien. S;nds de oprichting van 1956 was de zorg gericht op de bestrijding van de kinderver lamming; nu zal deze zorg me de worden uitgestrekt tpt spas- tici. Deze steunverlening zal ge schieden in nauw overleg met de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici (bij af korting B. O. S. K.) geheten. Deze uitbreiding van het werk terrein heeft tevens tot gevolg, dat de naam van het fonds zal worden gewijzigd en in den ver volge zal luidenPrinses Beatrix Fonds. H. K. H. Prinses Beatrix heeft aan deze wijziging haar goedkeuring verleend. Het Prinses Beatrix Fonds blijft gevestigd °P het oude adresBezuidenhoutseweg 253 te 's Gravenhage en ook het gironummer 969 (thans luidende ten name van het Prinses Beatrix Fonds, 's Gravenhage) blijft ongewijzigd. Deze wijziging van naam en doelstelling zijn donderdag bij notariële acte voor notaris H. L. Smeenk in Den Haag vastge legd. De Noren zijn teruggekomen. Het lag in de lijn der verwach tingen, dat Noorwegen, eens on betwist schaatsnatie nummer 1, geen genoegen zou nemen met de rol van het tweede plan, die het de laatste jaren vervulde. Het land, dat in het verleden kam pioenen als Ballangrud, Mathie- sen en Hjalmar Andersen lever de, koos het Europees kampioen schap 1963 in Gotenborg voor een geslaagde come-back. De resul taten logen er niet om: Nils Aaness, klassementsrijder bij uitstek, werd titelhouder, terwijl Knut Johannesen, Per Ivar Moe en Magne Thomassen hun land genoot in de eindrangschikking op de voet volgden. Pas op de vijfde plaats kwam als eerste niet-Noor de Rus Boris Stenin, die voor de 10.000 meter nog de tweede plaats had bezet. Stenin kon het zich permitteren, op de slotafstand meer dan 20 secon den langzamer te ziin dan Jo hannesen, Moe en Thomassen, maar zelfs deze opgave was voor de Rus te zwaar. De Noren toon den eens te meer ook voortref felijke stayers te zijn en dat kostte Stenin zijn ereplaats. Vooral Johannesen ging bijzon der snel, zodat hij zelfs Aanes nog tot op een kwart punt na derde. Toch had de Noor aan zijn- tijd van 16 min 00.3 sec niet vol doende voor de eerste plaats, want de Zweedse crack Jonny Nilsson was nog bijna zeven se conden sneller. Door zijn slechte sprint kwam Nilsson echter niet verder dan de zevende plaats in het eindklassement, achter zijn land en naamgenoot Ivar Nils son. Nederland kwam ditmaal in het stuk nauwelijks voor. Al leen Rudi Liebrechts, die sterk terug kwam na zijn teleurstel lingen van 1962, drong door tot de laatste zestien. De na zijn griepaanval niet tijdig in vorm gekomen Henk van der Grift en de teleurstellende Chris Meeu- wisse bleven daar ver van ver- wiiderd. Liebrechts eindigde als achtste, nog altijd een knappe prestatie, vooral wanneer men zijn slechte 500 meter (45,0 sec.) in aanmer king neemt. Ook op de 5000 meter bleef hij met een zevende plaats eigenlijk iets beneden de verwachtingen, maar een mee valler vormde zijn sterke 1500 meter (zesde in 2.13.3). Op de 10.000 meter tenslotte deed de Vlaardinger wat van hem ver wacht werd. Hij gaf de snel om- 12. „Ncoit dool-, nooit door?" moppert Svein, „dat wil ik zoge zegd nog wel eens zien, Noorman. In ieder geval kan het een ouder wets vechtpartijtje .worden. Ik denk dat ik m'n helm zogezegd maar eens ga oppoetsen En dat is inderdaad het enige wat ze doen kunnen; wapens na der normal» omstandigheden, kijken en alles geragd toefen m een mogelijke aanval het hoofd te biedenEric brengt zijn schip zo dicht mogelijk als de rusteloze zee het toelaat, bij dat van Erwin en schreeuwend, tot zijn oren er bijna van barsten, deelt hij zijn zoon de te verwach ten gang van zaken mede, waar op deze zich haast, ook zijn schip gevechtsklaar te' maken. „En toch denk ik dat er niets gebeurt", zegt Egil, die alle toe bereidselen met nieuwsgierige ogen gadeslaat, tot de Noorman, „want ik heb zo fijn gedroomd vannacht, hehehe.... Ik zat op een troon, een echte troon van een koning als het ware.... Nou kening, als „Dromen zijn bedrog, knaap," glimlacht Eric, „maar dat hindert niet hoor, droom jij maar lek ker.... ehals je maar niet op mijn troon gaat zitten." Zoveel mogelijk probeert Eric de toestand voor de knaap ver borgen te houden, maar de stij gende spanning aan boord ont gaat de jongen nieten zo, in een stilte cüe zwaar is van dreiging, koersen de twee scheep jes van Eric de Noorman als een schaduw gevolgd door de boot van Ulfa, noordwaartsVóór hen ligt, als een levende val, de zee-engte. hoog gekomen Noor Per Ivar Moe goed partij en finishte even als zijn tegenstander na 16 min. 11,9 sec., hetgeen hem een ge deelte vijfde plaats op deze af stand opleverde. JANUARI: EEN BIJZONDER KOUDE MAAND Het K.N.M.X. deelt mede; De gemiddelde temperatuur van' de afgelopen maand januari was te De Bilt 5,2 graden Celsius on- der het vriespunt tegen eeii waarde van +1,7 graden nor maal. In 1940 was januari nog een weinig kouder waardoor de eerste maand van het jaar de op één na koudste januari van de laatste 125 jaar is geworden. Overdag was de temperatuur over het algemeen iets lager dan in januari 1940 maar de nachten waren in de regel minder koud. In De Bilt vroor het op 30 van de 31 dagen die de maand telt, tegen op 15 dagen normaal. Zelfs bleef het op 19 dagen onafgebro ken vriezen terwijl dit gemiddeld op slechts vijf dagen in januari het geval is. December en janu ari te zamen genomen waren sedert de barre winter van 1890- 91 niet meer zo koud geweest. Het. aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 96 tegen 56 normaal, het was de zonnigste januari sedert 1954- De hoeveel heid neerslag was gemiddeld over het gehele land slechts ongeveer 20 millimeter tegen 64 mm nor maal waardoor de afgelopen maand de droogste januari sedert 1933 kan worden genoemd. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart zal binnen enkele maanden een vervolmaakte „Ti- ros"-satelliet lanceren, welke een nieuw apparaat voor de weers voorspelling aan boord zal heb ben. Aan dit project werken 35 landen, waaronder Engeland, Ita lië, West-Duitsland en Frankrijk, mee. Zij zullen door middel van een instrument direckt gebruik kunnen maken van de satelliet. Intussen zullen de Amerikanen in maart hun zevende Tiros de lucht insturen. De satelliet van dit type heeft reeds waardevolle diensten verleend voor de weer kunde. Het volgende jaar wordt de eerste satelliet van het type „Nimbus", die een verdere ver volmaking is, worden gelanceerd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3