PROVINCIAAL NIEUWS De moord op Roger Ackroyd iPag. 2 DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 DRIE LIJSTAANVOERDERS A. R. P. TERNEUZEN AXEL BRUINISSE FRUITTELERS ROND UTRECHT SLAAN ALARM AGENDA VELE DODEN DOOR INSTORTEN VAN SCHOOL IN ECUADOR DOOI IN DE VERENIGDE STATEN Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen vergaderde RUIM 1 MILJOEN MOTORRIJTUIGEN IN NEDERLAND 534 VERDRINKINGS- GEVALLEN IN 1962 Verkorting militaire diensttijd in Italië Gemeente Ternettzen DE SITUATIE OP SCHOUWEN—DUTVELAND De Commissaris van de Konin gin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F, C. de Casembroot, ver bleef het weekeind op Schouwen- Duiveland. Zaterdagmorgen heeft hij op het stadhuis in Zierikzee een be spreking gehouden met de bur gemeesters van het eiland en vertegenwoordigers van het ver voer-, het landbouw- en het indu striewezen. alsmede de op het eiland wonende Statenleden. In deze bespreking is o.m. naar voren gebracht hoe hachelijk de situatie tengevolge van de vorst periode momenteel op Schouwen- Duiveland is. Men heeft op deze bespreking de mogelijkheden be zien om de haven van Kats open te breken (de veerdienst van Schouwen-Duiveland naar Kats op Noord-Beveland is reeds se dert 11 januari 1963 gestaakt). Ook het vervoer over het veer ZijpeAnna Jacobapolder, waar wachttijden van drie dagen voor komen, was onderwerp van ge sprek. Getracht zal worden deze veer dienst met behulp van sleepboten gaande te houden. De reeds se dert 15 januari geldende voor rangsregeling voor brandstof en levensbehoeften zal ook tot ande re produkten worden uitgebreid. De Commissaris, die vrijdag via het veer Zijpe arriveerde, toonde begrip voor de huidige situatie en heeft toegezegd al liet mogelijke in het werk te stellen om een isolement van Schouwen te voorkomen. Zondagochtend heeft de Com missaris te Nieuwerkerk een her denkingsdienst voor de ramp slachtoffers bijgewoond. Te Nieu werkerk kwamen bij de ramp 289 personen om het leven. DE OESTEKPKOEE IN ZEELAND De oesterproef in het Veerse Gat moet gezien worden tegen de achtergrond van de mogelijk heid dat te zijner tijd ook in de Grevelingen een bassin voor de -.oesterteelt zal worden aange legd. Hierbij doen zich echter moeilijkheden van technische aard voor. Voor het kweken van oesters is een regelmatige toevoer van tuiver en voedselhoudend zee water vereist. Het is echter uit waterloopkundige onderzoekin gen gebleken dat het geenszins zeker is dat deze regelmatige toevoer inderdaad mogelijk zal rijn. Verwacht wordt namelijk dat gedurende perioden van wind uit noordelijke richtingen uit het Haringvliet afkomstig zoet water tot voor het Greve- lingenbekken zal worden ge stuwd waardoor inlaat van wa ter daarin onmogelijk zou zijn en de kwaliteit van de oesters ernstig zou worden aangetast Eenzelfde gevaar zal zich t,z.t. voordoen hij de proef in het Veerse Gat tengevolge van uit de afgesloten Oosterschelde stromend zoet water. De re gering acht nader beraad over dit probleem noodzakelijk. Zij heeft aan een commissie van deskundigen opdracht gegeven over deze zaak rapport uit te brengen. Op grond van deze ge gevens zullen de ministers van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat zich ge zamenlijk heraden over de be slissing die genomen dient te worden. Dit staat in het verslag van het mondeling overleg dat de vaste commissies yoor Land bouw en Visserij en voor Ver keer en Waterstaat uit de Twee de Kamer met deze ministers hierover hebben gepleegd. De commissies wensten op zeer korte termijn zekerheid voor de betrokkenen in Zeeland. Daarop hebben de ministers toegezegd al het mogelijke te zullen doen opdat de Kamer •vóór 15 maart a.s. van de resul taten van het onderzoek en de beslissing van de regering op de hoogte wordt gesteld. De proef in het Veerse Meer wordt begroot op ongeveer vijf tien miljoen gulden. De kosten van een aparte proef met het verwateren van mosselen zullen naar globale schatting niet meer dan enkele miljoenen bedragen. In de commissies werd teleur stelling geuit over de gang van zaken voor deze proefnemingen. Voorts was één der leden bij zonder getroffen door het ge brek aan coördinatie tussen beide departementen. Het partij-convent, van de Anti-Revolutionaire Partij heeft vrijdagavond de volgende beslis sing genomen inzake de lijstaan- voering bij de a.s. Tweede Ka mer verkiezingen: Mr. B. W. Biesheuvel werd aangewezen als Anti-Revolutionaire lijsttrekker in de Kamerkieskringen van Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Am sterdam, Leiden en Den Bosch. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer B. Roolvink werd aangewe zen als lijsttrekker in de Kamer- kieskringen Friesland, Over ijssel, Haarlem, Den Helder, Rot terdam, Dordrecht en Limburg. De heer J. Smallenbroek ten slotte werd aangewezen in de •kieskringen Groningen, Drente, 'Den Haag, Zeeland en Tilburg. Spaans schip op eigen kracht vlot gekomen Het Spaanse motorschip Santa Domingo'' is zaterdagmorgen aan de grond geraakt op de Wester- schelde bij boei 32, even boven Terneuzen. Het schip, dat 3929 brt ton meet, sloeg sleepboothulp af en is 's avonds bij hoog water op eigen kracht vlotgekomen, waar na het is doorgevaren naar Ant werpen. Visstropers. In de kreek in de Groenstraat, bekend als het „Gat van Pinte", waren zaterdagmiddag twee per sonen uit Axel bezig met paling en vorens uit het water te scheppen. In een bijt in het: ijs waren vele vissen, versuft door gebrek aan zuurstof, samengetrokken, zodat het zeer gemakkelijk was deze vissen te bemachtigen. Toen de politie een en ander be merkte, is tegen beide personen proces-verbaal opgemaakt en is de vis terug in het water ge deponeerd. Kaarting v.v. „Axel" De uitslag van de zaterdag door de v. v. „Axel" in haar club lokaal ,,'s-Lands Welvaren" ge houden kaarting, was als volgt: 1. L. Dejj, 0 pnt; 2. Jos. Schellc- man, 6 pnt; 3. A. Cortvriendt, 13 pnt; 4. C. v. d. Berge, 14 pnt; 5. L. Ortelee, 14 pnt; 6. Jan Die- ieman, 15 pnt; 7. Jos. van Eek, 16 pnt; S. A. Lippens, 16 pnt; 9. J. Jansen. 18 pnt en 10. Ch. Sijs, 22 pnt. Gevonden voorwerpen- Aan het bureau van de Rijks politie werden als gevonden, de volgende voorwerpen, aange geven, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter staande adressen: Linker hoge zwarte heren schoen, Crijnsenstr. 22; linker iage bruine herenschoen, Kanaal kade 32; paar schaatsen, Spui O 6; groen Tirolerhoedje, Zuid singel 38; bruin-gele lederen portemonnaie met inh.. Juliana- str. 22; rijksdaalder, Julianastr. 20; grijs kindertruitje, Zuidsin gel 38; grijze kinderportemon- naie met inhoud, Oudewijk 43; herenpolshorioge, Beatrixstr. 26; linnen tas met loodgietersge reedschap, Pironstr. 4; blauwe wollen shawl, Koestraat 20; herenpolshorioge, Sassing Q 14; grijs en zwart geruit kinder- broekje, Singelweg 7; bril met étui, Singelweg 17; groene shawl, Markt 15; rechter bruin lederen herenhandschoéh, Singelweg 55. Verder werden op het bureau der Rijkspolitie gedeponeerd: Yale huissleutel, blauw kinder wantje, leesboek No IV 547, hon denpenning Nr. 391364 (Rabiës vaccine 1962), paar Friese 'schaatsen, rechter grijze glacé herenhandschoen, bruine kinder- portemonnaie, kalkoenensleu tel en zilveren ring. Drie machinisten bij brand brand In kraan gewond. Drie machinisten zijn vrijdag nacht gewond geraakt op de Grevelingendam toen zij een uit weg zochten uit hun in brand staande kraanmachine. Eén van hen werd ernstig' gewond. Het bemanningshuis van de grote kraan brandde geheel uit. Omstreeks half één vrijdag nacht bemerkte de 49-jarige kraanmachinist Teun Jonker uit Rotterdam, die de wacht hield op een grote kraan van de firma Thomson uit Rotterdam, werk zaam aan de Oostkophaven (Gre velingendam), dat het dagver blijf van de kraan ia brand stond. Hij wekte onmiddellijk zijn col lega's A. W. Groenendaal en P. J. Mosterd, eveneens uit Rotter dam. De mannen die in hun kooien lagen in het nachtverblijf onder het gedeelte dat in brand stond, moesten zich een weg banen door de vlammen. De heren Groenendaal en Mosterd konden de deur bereiken, maai de heer Jonker gelukte dat niet meer. Hij moest door een raam klimmen. Dit ging moeilijk; zijn collega moesten hem naar buiten trekken. De heer Jonker kreeg ernstige brandwonden en snij- wonden aan armen en benen. Ook de beide anderen werden gewond, maar minder ernstig. Schippers van bij de kraan lig gende vaartuigen moesten een half uur fietsen voor zij in het dorp Bruinisse de politie en de brandweer konden waarschuwen. De machinisten weiden in hun nachtgoed aan boord van de schepen opgenomen. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar moest eerst een bijt in het ijs hakken om water te krijgen. Dokter Van Leeuwen uit Brui nisse verleende eerste hulp aan de gewonden. De zwaar gewonde heer Jonker werd naar iiet Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De anderen werden on dergebracht op het gemeentehuis van Bruinisse. De brand werd snel geblust, maar het bemanningshuis brand de geheel uit. De oorzaak van de brand is onbekend. HOOFDPLAAT Raadsvergadering De raad kwam vrijdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. C. F. Temmer man. In zijn jaaroverzicht besteedde de voorzitter grote aandacht aan de tot standkoming van een ge meenschappelijke regeling voor de vorming van het Industrie- schap tussen Breskens, Schoondij- ke. Hoofdplaat en Groede. Onder de ingekomen stukken was o.m. de koninklijke goedkeu ring op het raadsbesluit, waarin werd vastgesteld dat het reini gingsrecht pei- jaar op 6,25 per woning en 1,25 voor de unifor me vuilnisemmers werd gesteld. De gemeentelijke ambtswoning werd op 15 december j.l. door de gemeentesecretaris betrokken. De raad besloot tot een logi scher benummering van de per celen, die zeer binnenkort" /.al worden ingevoerd. De door de minister voorgestel de salariswijzigingen voor dc secretaris-ontvanger en ambte naar van de burgerlijke stand werden door de raad aanvaard. De raad besloot, medewerking te verlenen aan het schoolbestuur- van de R.K. Kleuterschool Sint Jozefzorg te Schoondijke voor de aankoop van twee verwarmings- radiatoven en de benodigde kabel ten behoeve van het kleuter schooltje te Slijkplaat. Voorts besloot de raad om medewerking te verlenen aan het vormingswerk uitgaande van de Ned. Herv. Kerk voor de jon geren. Besloten werd dit werk met een bedrag van maximaal 80 te subsidiëren. Adhaesie werd betuigd aan de motie van de raad van Buurmal- sen, inhoudende een protest tegen dc hoge gemeentelijke onkosten voortvloeiende uit de verpleging van krankzinnigen en langdurige zieken, die in tehuizen en inrich- tigen worden verpleegd. De begroting voor 1963 werd gewijzigd. Besloten werd nog een extra koudetoeslag aan bejaarden en behoeftigen toe te kennen van 5 x ƒ4,85. Tijdens de rondvraag drong de heer J. Steijaert er bij B. en W. op aan te protesteren bij G. S. tegen het feit, dat voor de derde maal aan de gemeente Hoofd plaat geen toewijzing werd ver strekt voor de bouw van woning wetwoningen, terwijl de mensen steeds vertrekken omdat er geen woningen beschikbaar zijn. De fruittelers uit het Kromme Rijngebied in de provincie Utrecht hebben alarm geslagen. In de herberg „Het Wapen van Bunnik" hebben zij vrijdagmid dag onder leiding van de drie Utrechtse landbouworganisaties geprotesteerd tegen de enorme schade die aan de fruitteeltbe- drijven wordt aangericht door hazen en reeën. Dc voorzitter van het Land bouwschap in Utrecht, de heer J. Griffioen sprak zelfs van een ramp. In het bijzonder de appel bomen en jonge aanplantingen moeten het ontgelden, waarbij de beste rasen de voorkeur heb ben van het wild. Daarnaast vre ten de reeën ook aan de aard beien- en bessenplanten. Ook is op enkele boomkwekerijen in deze omgeving grote schade aange richt. Het schadebeeld, zo deelde de heer C. Pater, namens de drie samenwerkende landbouworga nisaties in Utrecht mede, is niet nieuw. Jaarlijks komt er schade voor. doch nog nooit was deze schade zo abnormaal groot als nu het geval is. Naar zijn mening zijn er te weinig hazen in de jachttijd afgeschoten terwijl het aantal reeën zich in dit gebied enorm heeft uitgebreid. Volgens mededelingen van de directie van het faunabeheer zijn er tot de vorige week slechts veertig aischotvergunnnigen voor reeën afgegeven tegen andere jaren 800. MAANDAG 4 FEBRUARI. AXEL Het Centrum, 8 uur: „De weg tot elkander". TERNEUZEN: Hotel Des Pays-Bas, 8 uur: Oprichtings vergadering IJsclub. DINSDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Heimelijke verhou ding". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. WOENSDAG 6 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Heimelijke verhou ding". Meer dan honderd meisjes en drie van hun onderwijzeressen (kloosterzusters) zijn vrijdag in Quito, de hoofdstad van Ecuador, om het leven gekomen door het instorten van hun school. Op het moment van het ongeluk bevon den zicli 450 kinderen en acht onderwijzeressen in het gebouw, dat 30 jaar oud was. In de Verenigde Staten is na enkele weken van Siberische koude de dooi ingetreden. Op vele plaatsen ligt een dik pak sneeuw en men vreest voor over stromingen. Bij Pocatello, in de staat Idaho, heeft het water van de Portneuf ■een gevaarlijk hoge stand be reikt. Het gebied werd vorig jaar door overstromingen geteisterd. Nadat het in Californië drie da gen achtereen heeft geregend staat de Sacramento nog slecths enkele centimeters onder het alarmpeil. Op sommige plaatsen zijn huizen in het water komen te staan en werden wegen onbe gaanbaar. Veel voor Nederland zeldzame vogels in de Flevopolder In de polder Oostelijk Flevo land wordt in de buurt van Lelystad de laatste week nu en dan een Groenlandse giervalk gezien. Dit is een grote bijzon derheid, want de enige maal dat deze grote, witte valk tot nu toe in Nederland was gezien was op 7 december 1909, toen er een bij Rijswijk in Noord-Brabant werd geschoten. De vogel bewoont het noordelijk deel van Groen land en trekt alleen in zeer strenge winters wat zuidelijk af in de richting van onder meer IJsland en Engeland. De barre winter heeft trou wens meer vogels naar de wijde vlakten van Oostelijk Flevoland gedreven. Eveneens bij Lelystad in de buurt is een sneeuwuil ge signaleerd. Deze grote witte uil heeft zich tot nu toe in deze eeuw nog slechts zesmaal bin nen onze landsgrenzen vertoond. In de polder zwerven verder enkele groepen Canadese gan zen, waarvan tot nu toe niet meer dan een tiental betrouw bare waarnemingen in ons land- bekend waren. Ook komen er in de vaarten van de polder, waar van er enkele zelfs tijdens de strenge vorstperiode niet zijn dichtgevroren, veel wilde zwa nen voor. Een bijzonderheid hier is dat het niet de zoge naamde kleine zwaan betreft, die bij zachte winters in het IJsselmeer in enkele duizend tallen pleegt te overwinteren, maar exemplaren van de gro tere soort, die vrij zelden en dan altijd in kleine aantallen in ons land de winter overblijven. Zaterdagmiddag vergaderde de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuvvsch-Vlaanderen in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. In zijn openingswoord zeicie cie heer P. A. Ocké uit Terneuzen, dat de Bond getracht heeft de vergaderingen wat aantrekkelij ker te maken om het bezoek hier aan te stimuleren. Men is daarin geslaagd door de heer P. van Mever. jurylid van de Koninklijke Federatie van Mu ziekgezelschappen, waarbij ook de Zeeuws-Vlaamse bond is aan gesloten, uit te nodigen om een inleiding te houden over het on derwerp „In en om de jurytent". De voorzitter sprak er zijn vol doening over uit dat zovelen de vergadering bijwoonden en gaf direct het woord aan de heer Van Mever. De heer Van Mever, die een vlot causeur bleek te zijn, vertel de zijn gehoor op vaak amusante wijze hoe een jurylid rijn taak moet zien. Het dateert, aldus de inleider, al vanuit de verre oudheid, dat men ook op muzikaal gebied met elkaar wedstrijden aanging. Een wedstrijd moet men niet in de eerste plaats zien ais een evene ment waarop men hoge prijzen kan behalen, doch als iets waar men moet vechten voor een repu tatie en de prestatie van het leven te leveren, die ver boven die van anderen uitgaat. In ieder concours zit een groot element van beoefening, terwijl het niet spelen voor eigen publiek, maar voor een gehoor van een groot aantal eveneens geoefende muzi kanten bijzonder leerzaam is voor alle muzikanten. Een concours heeft dus een grote ontwikkelen de en opvoedkundige waarde.. De gebrachte muziek moet dan ook de critiek kunnen doorstaan. Juist de wetenschap dat iedere noot en iedere nuancering wordt beoordeeld, zal de opzet van ieder concours, n.l. het opvoeren van het muziekpeil ten goede komen, afgezien van de prijzen die er op de concoursen te winnen zijn. Do grote winst van ieder con cours is voor de muziekcorpsen, dat er een tijdlang ijverig wordt gestudeerd. De jurytent zelf noemde de heer Van Mever het meest ge heimzinnige plekje op het con coursterrein. De beoordeling is beslist niet afhankelijk van de vraag „Hoe is de jury vandaag gemutst?", maar de uitslag is af hankelijk van de eigen prestatie en de eigen mogelijkheden. Van de juryleden, die met grote zorg worden geselecteerd, wordt uiterste vakbekwaamheid geëist eii een zeer brede muzikale ont wikkeling. Zij moeten de te spe len composities begrijpen en een goed geoefend gehoor hebben. Beoordelen kunnen of de bedoe ling- van de emponist wel goed wordt weergegeven en hun ken nis van muziek moet vér boven die van de muzikanten en de diri genten uitgaan. De jury moet bovendien zich los kunnen maken van eigen ideeën en vanuit de ge leverde prestatie kunnen oorde len. Zij moeten dus een brede op leiding en een jarenlange erva ring achter de rug hebben. Ver der wordt verlangd, dat men de mogelijkheden, doch ook de be perktheden van de op te treden corpsen kan beoordelen. Een jurylid moet nadrukkelijk weten hoever hij kan gaan met de eisen die voor iedere afdeling gesteld kunnen worden en hij moet thuis zijn in de muziekcorpsenwereld. Voorts mag niet uit het oog wor den verloren, dat de muzikanten deze muziek maken voor eigen ontspanning en genoegen. Naast al deze kennis moet een jurylid ook nog de gave bezitten een goed opbouwend critisch verslag te kunnen schrijven, waarin ver beteringen zijn verwerkt die moe ten leiden tot de opvoering van het muzikale peil van de beoor deelde vereniging. Uitvoerig besprak de heer Van Mever, die ook vele malen de con coursen in Zeeuws-Vlaanderen beoordeelde, de verschillende ru brieken waarin de beoordeling van de gespeelde muziek wordt onderverdeeld. Vooral de rubriek tempo en opvatting kreeg een zeer ruime aandacht en voor in siders werden door spreker be langrijke aanwijzingen gegeven.. Het is de plicht van de diri gent om zich steeds te blijven ontwikkelen. Het zou daarom nuttig kunnen zijn, aldus de in leider, als de Ned. Federatie regelmatig dirigentenbijeenkom sten zou houden, waar de jury leden een toelichting zouden kun nen geven op de voor dat jaar ge kozen concoursmuziek. In het algemeen merkte de heer Van Mever nog op, dat de dirigent van zijn muzikanten moet eisen, dat alles wat zij spe len zo goed mogelijk gebeurt; ook een feestmarsje voor een zilveren bruidspaar, dat een sere nade krijgt. Ook het thuis studeren moet zoveel mogelijk goed en zuiver zijn, voegde hij aan zijn raadge vingen toe. Wat drommel, we spelen toch voor het mooi en niet om cle buren te pesten, voegde hij er wat opgewonden aan toe. Wanneer iedere muzikant zich aan deze regels is e- el veel voor de vereniging gewon nen. Over deze inleiding werden door de aanwezigen vele vragen aan de heer Van Mever gesteld, waarop hij uitvoerig inging. Na een korte pauze werd de agenda voor de algemene verga dering afgewerkt. Uit het finan cieel overzicht bleek, dat het mu ziekconcours, dat vorig jaar te Retranchement werd gehouden een batig saldo van ƒ115 heeft opgeleverd. Uit het kasverslag, dat de heer Rokus uit Breskens uitbracht, bleek dat er een batig saldo is van 27,50 over het jaar 1962. Totaal bezit de Bond nu 1668,11. Als tweede secretaris werd de heer J. Hennekeij uit Retranche ment gekozen. Voor deelname aan het con cours gaven zich staande de ver gadering' al een zevental muziek gezelschappen op, zodat werd be sloten dit concours in 1963 in ieder geval te laten doorgaan. De Kon. Harmonie uit Oost burg had het verzoek gedaan dit jaar in verband met het 100-ja- rig bestaan het concours in deze gemeente te houden. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Uitvoerig werd besproken of dit concours in een zaal of in de buitenlucht zou wor den gehouden. Beide mogelijkhe den bleken in Oostburg aanwezig te zijn, n.l. op het Ledelplein of in de garage van de heer Visser, die men voor deze gelgenheid zou mogen gebruiken. Men koos, gezien de zeer wisselende weers omstandigheden, een zaal en be sloot dit jaar de proef te nemen. Nadrukkelijk werd hierbij vast gesteld, dat dit besluit niet bin dend is voor andere jaren, daar anders kleinere plaatsen nimmer meer de mogelijkheid zouden heb ben om concoursen te organi seren. De verenigingen werd verzocht zich tijdig, in ieder geval vóór 13 april a.s., voor deelname aan dit concours schriftelijk aan te melden. Het concours wordt ge houden op 23 mei a.s., op Hemel vaartsdag. Bij de rondvraag informeerde men, of het niet mogelijk is een andere muziektent aan te schaf fen of ergens te huren, daar de huidige beslist niet meer aan de eisen voldoet. Vorig jaar tijdens de harde wind is het n.l. gebeurd, dat een stuk van het zeil kapot 69 HOOFDSTUK XIX. FLORA ACKROYD. Toen ik de volgende morgen na het afleggen van mijn visi tes cp weg was naar huis werd ik aangeroepen door inspecteur Raglan. Ik stopte en de inspec teur kwam op de treeplank staan. „Goedcnmorgen, dokter Shep- pard," zei hij. „Dat alibi klopte." „Dat van Charles Kent?" „Ja. Het barmeisje in „The Dog and Whistle", Sally Jones, herinnert zich hem heel goed. Ze wees zó zijn pcrtrct aan tussen vijf andere. Hij kwam precies om kv.-art vóór tien de kroeg binnen en die ligt ruim een mijl van „Fernly Park" af. Het meisje zegt dat hij veel geld bij zich had ze zag dat hij een handvol bank biljetten uit zijn zak haalde. Dat v-rbaasde haar wel, omdat hij er zo sjofel uitzag en een paal schoenen aan had. die bijna van zijn voeten vielen." „Weigert Kent nog altijd te zeggen wat hij op Fernly deed?" „Hij is zo koppig als een ezel. Dêor AGATHA CHRISTIE E; heb vanmorgen nog met Hayes in Liverpool getelefoneerd." „Hercule Poirot beweert dat hij weet waarom die man daar die avond is heengegaan," zei ik. „Weet hij dat?" riep de inspec teur gretig. „Ja," zei ik spottend. „Hij zegt dat hij daarheen ging omdat hij in Kent geboren is." Ik vond het bepaald prettig mijn eigen gevoel van onbehagen door te geven. Raglan keek me een poosje niet-begrijpend aan. Toen ver spreidde zich een brede grijns over zijn gezicht en hij tikte veel betekenend tegen zijn voorhoofd. ,,'n Beetje geschift," zei hij. „Ik heb het al een tijdje vermoed. Arme ouwe baas, dus daarom is hij ermee opgehouden en hier heen verhuisd, 't Zal wel in de familie zitten. Hij heeft een neef die niet goed wijs is." „Poirot?" vroeg ik verwonderd. „Ja. Heeft hij het u nooit ver teld? Hij moet heel rustig zijn en zo, maar stapelgek, die arme jon gen." „Wie heeft u dat verteld?" Weer grijnsde inspecteur Rag lan. „Uw zuster." Caroline is werkelijk het top punt. Ze heeft geen rust vóór ze alle familiegeheimen van iemand weet. Ik heb haar helaas nooit kunnen bijbrengen dat het fat soenlijker zou zijn die geheimen voor zich te houden. „Stap in, inspecteur." zei ik, het portier van de auto openend. Dan rijden we samen naar „De Lorken", om onze Belgische vriend het laatste nieuws te ver-! tellen." „Dat kunnen we wel doen. Al is hij dan ook een beetje getikt, die tip over de vingerafdrukken was tcch lang niet kwaad. Hij heeft nu wel een idee-fixe over die Kent, maar wie weet of daar toch niets inzit dat we kunnen gebruiken. Poirot ontving ons op zijn ge wone hoffelijke manier. Hij luisterde naar het nieuws dat wij hem vertelden en knikte af en toe. ,,'t Schijnt helemaal te klop pen," zei de inspecteur wat som ber. „Je kunt moeilijk iemand vermoorden als je op 't zelfde ogenblik een mijl verder in een kroeg zit. „Laat u hem nu vrij?" „Dat zal wel moeten. We kun nen hem moeilijk vasthouden omdat hij onder valse voorwend sels geld heeft losgepeuterd. We hebben geen bewijzen." De inspecteur gooide gemelijk een lucifer in de haard. Poirot raapte hem op en legde hem net jes in het daarvoor bestemde bakje. Hij handelde volkomen werktuigelijk en ik kon zien dat zijn gedachten heel ergens anders waren. „Als ik u was zou ik die Char les Kent nog niet vrijlaten," zei hij eindelijk. „V/at bedoelt u?" „Wat ik zeg. Ik zou hem nog niet vrijlaten." „U denkt toch niet dat hij iets met de moord te maken heeft gehad?" „Waarschijnlijk niet maar we kunnen er nog niet zeker van zijn." „Maar ik heb u toch verteld dat...." Poirot hief protesterend zijn hand op. „Ik heb het gehoord. Ik ben niet doof en ook niet gek. Maar ziet u, u bekijkt de zaak van de verkeerde kant." De inspecteur staarde hem aan. „Ik begrijp niet wat u bedoelt. We weten dat mr. Ackroyd om kwart vóór tien nog in leven was. Dat geeft u toch toe, nietwaar?" Poirot keek hem even aan en schudde toen glimlachend het hoofd. „Ik geef niets toe wat niet be wezen is." „Maar we hebben toch bewij zen genoeg. We hebben de ver klaring van miss Flora Ack royd." „Dat ze haar oom goedenacht heeft gezegd? Maar ik geloof lang' niet altijd wat een jonge dame me vertelt al is ze nog zo charmant en mooi." (Wordt yervoigd.) amnml no S19S 39_n. sloeg terwijl een corps op de tent aan liet spelen was, waar door de muzikanten totaal de draad van de te spelen muziek kwijt waren. Besloten werd dit probleem on der ogen te zien als ei' weer een buitenconcours moet worden ge organiseerd. In zijn slotwoord zeide de voor zitter, dat deze vergadering, dank zij de gehouden causerie, een bijzonder goed bezochte en interessante bijeenkomst was ge-' weest. De voorzitter beloofde de aanwezigen te zullen trachten steeds iets aantrekkelijks op de agenda voor de jaarvergadering te zetten. Hierop slooi hij de bijeen komst, met de wens dat het concours op Hemelvaartsdag goed mag slagen. Vuurwapens per post In een sub-commissie voor. jeugdmisdadigheid van de Ame rikaanse Senaat heeft een ser geant van politie uit Los Ange les dezer dagen verklaard dat iedereen in Amerika, dus ook misdadigers, geesteszieken, ver slaafden aan verdovende midde len en zelfs kinderen, zich vuur wapens kan verschaffen door middel van postorderbedrijven. Een andere getuige verklaar de voor de commissie, dat de af gelopen week in Washington 12 mensen, gearresteerd wegens dronkenschap en andere kleine overtredingen, illegaal een vuur wapen hadden, waarschijnlijk geleverd door postorderbedrij ven. WEGENWACHT BLIJFT INZAMELEN VOOR DE VOGELS Door de aanvankelijk invallen de dooi is blijkbaar bij velen de idee gerezen, dat de noodtoe stand van de vogels wel geëin digd zou zijn. Dit is echter geenszins het geval. De A. N. W. B.-wegenwacht constateert veel dode vogels langs de wegen. Het is naast de honger thans vooral de uitputting die de vo gels van allerlei pluimage par ten speelt. Met klem verzoekt de A. N. W. B. dan ook om, zoals in de voorgaande weken, brood, vogelzaad en vet te blijven ge ven aan die wegenwachten, die op het windscherm van hun gele. motor of op de voorruit van hun auto de letter ,,B" voeren. Hiermee geven de wegenwach ten aan, dat zij brood en ander in aanmerking komend voedsel verspreiden onder de hongeren de vogels langs hun route. Volgens de voorlopige telling van het centraal bureau voor de statistiek naar de stand op 1 augustus 1962, omvat het Neder landse motorrijtuigenpark 1 mil joen 088.000 voertuigen. Verge leken met de stand op 1 augustus 1961 (968.000) betekent dit een stijging van 12 procent. De verdeling van het park op 1 augustus 1962 is als volgt: 730.000 personenauto's inclu sief combinatiewagens (stijging 18 pet.), 192.000 bedrijfsauto's (stijging 8 pet) en 166.000 motor- tweewielers (daling 5 orocent). Xn het afgelopen jaar zijn 100 personen minder omgekomen dan in het voorgaand jaar In 1962 bedroeg' de trieste balans 534 personen (tegen 634 in 1961) 452 mannen (1961 527) en 82 vrouwen (1961: 107). Dit staat in een opgave van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenke lingen. Er reden 933 auto's te water (1961: 1009), waarvan 64 onbemand (1961: 80). Bij deze on gevallen verdronken 57 personen (1961: 61). Het gemiddeld aantal verdron ken personen per 100.000 inwo ners bedraagt voor 1962 4,5 (1961: 5,33). Dit relatief lage percentage is te verklaren door het slechte weer in het afgelopen jaar. De zee vergde toch nog 22 slacht offers. De Italiaanse Senaat heeft vrijdag éénstemmig een wets ontwerp goedgekeurd waarin verkorting van de diensttijd voor leger en luchtmacht van 18 tot 15 maanden en voor de ma rine van 25 tot 24 maanden wordt voorgesteld. De minister van Defenise, Andreotti, zei dat de Italiaanse bijdrage aan de Navo hierdoor niet wordt aan getast. Het ontwerp moet nog door de Kamer van Afgevaar digden worden goedgekeurd. De gemeenteraad heeft don derdag 31 januari j.l. besloten in gevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve van de Jongensschool, Begoniastraat 2, alhier, staande onder bestuur van de R. K. Schoolvereniging „St. Willibrord". Terneuzen, 1 februari 1963. HET GEMEENTEBESTUUR.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2