Optimisme op het Brits Italiaans overleg in Rome Incident bij Westduitse ambassade in Moskou Landbouwboodschap van president Kennedy Arrestaties in Singapore Het uitstel van de E. E. G.-ministerraad De plannen van De Gaulle HET WEER ZON- en MAANSTANDS en Na Brussels échec toch por,WATF.R Ontploffing op Hamburgse werf Frankertos bÖ abonnement: Terneuzen .Directeur-HonMrertacteuT van de Sanrte Redactie adres; Noordstraat 55 57 Admtnistratle-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand 12,per week 48 et. Losse nrs 9 et. MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5828 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advprtenttenrits per mm 16 et: minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties fa-één handels, advertenties): 5 regels f 1,10 Tedere re eel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. De premiers van Engeland en Itaue iieouen zonuag muiig gege ven aan nun leeuw ezsn over «ie misiuKKing van de ondernanue- luigen in wrussei over een ümse toetreding tot de Europese ge- ineensciiUépeiijke murwt, tij ver klaarden «iat deze tegenslag met most leiden tot een bLy venue scnade voor de Europese eeniieid. De twee eerste-ministers Ha rold MacMillan en prof. Aminio- re r aniani gaven hun memng in een gemeeuscnappeijjke ver klaring, welke werd uitgegeven aan hei. einde van een bezoeK van twee dagen van de Britse rege- ringsleiuer aan Rome. Zij aeel- deiï mede dat het nauwe overleg, dat reeds op politiek en econo misch geoied tussen de twee re geringen bestaat, nog zal worden versteriït. Dit zal zowel op bila terale wijze geschieden als teza men met „andere staten uie het gemeenschappelijke doel van een Europese eenneid nastreven". Er van uitgaande dat de veiligheid en de samennang van de vrije wereld nu meer dan ooit van het Noordatlantisch bondgenoot schap afhangt, zijn de twee pre miers vastbesloten „de bestaande samenwerking met de Verenigde Staten te handhaven". In dit ver band maakten zij met instem ming gewag van „de mogelijk heid om een multilaterale kern macht van de NAVO te vormen 'teneinde het bondgenootschap in staat te stellen vrede en veilig heid te handhaven". Bij het overleg waaraan ook de Italiaanse vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, Pic- eioni, en de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Heath, hebben deelgenomen, is blijkens het communiqué gesproken over de belangrijkste aspecten van de internationale politieke situatie en de voornaamste Vraagstukken van gemeenschappelijk belang voor Italië en Engeland. De twee premiers bleken het hierbij .in sterke mate met elkaar eens te zijn. Met voldoening constateer den zij, dat de betrekkingen tus sen hun twee landen „nauw en uitstekend" zijn. Zij besloten dit pauwe contact te handhaven over WEINIG VERANDERING Ons land bevindt zich in een gebied van geringe luchtdruk- verschillen, zooat er over het al gemeen weinig wind zal zijn. 'Onder invloed van verschillen de storingen, waarvan de voor naamste zijn een ten zuiden van IJsland, een boven de Balkan en een boven Denemarken, wel ke laatste naar het midden van de Noordzee trekt, is de lucht druk in grote delen van Europa gaan dalen. Een gebied met grote koude in de hogere niveaus be weegt zich van Duitsland naar ons land. Hierbij zullen in de ko mende 24 uur opklaringen voor komen, maar ook zal plaatselijk enige sneeuw vallen. Aangezien zondag iets vochtiger lucht van de Noordzee binnenstroomde zal er tijdelijk hier en daar mist voorkomen. Na matige tot stren ge vorst in de nacht en ochtend, zal midden op de dag de vorst matig tot licht zijn. W^RTOIfHT medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Matige tot lichte vorst Opklaringen, maar ook plaat selijk enige sneeuw en hier en daar mist Weinig wind. In de ochtend hier en daar strenge vorst, in de middag matige tot lichte vorst. MAANDAG 4 FEBRUARI alle zaken van wederzijds belang. Dit zal geschieden door middel van periodieke uitwisseling van ministeriële bezoeken en via de diplomatieke kanalen. In het bij zonder zal daarbij worden ge streefd naar nog nauwere betrek kringen op economisch, weten schappelijk en cultureel gebied. Premier MacMillan heeft uiting gegeven aan zijn erkentelijkheid voor de steun, welke de Britse delegatie in Brussel onder lei ding van onderminister Heath voortdurend van Italiaanse zijde heeft ondervonden. Bij de gedachtenwisseling over de betrekkingen tussen Oost en West, in het bijzonder wat de ont wapeningskwestie betreft, waren de twee premiers het eens over het grote belang van de tótstand- koming van een akkoord voör be ëindiging van de proeven met kernwapens", aldus het in Rome uitgegeven communiqué. Premier MacMillan heeft zon dag aan het einde van zijn bezoek aan Rome op een persconferentie verklaard, dat het „zowel dwaas als ondankbaar zou zijn als Euro kleine naar binnenkijkende groe kleine naar binnenkijkende groep". Naar aanleiding van de misluk king van het Brusselse overleg over een toelating van Engeland tot de E.E.G. merkte hfj op, dat het in de' geschiedenis is voorge komen, dat één man en één volk hebben getracht Europa te over heersen, maar deze tijd was nu voorbij. Overigens was de Britse premier van oordeel, dat „een tegenslag nog niet het einde van de reis is". Hij sprak over de noodzaak van „een werkelijke en niet sehijnéén- heid in Europa". Zijns inziens moet er een „gelijkwaardig en eervol deelgenootschap met de andere vrije volkeren zijn, met de Verenigde Staten, het Gemene best en de rest". „Het Europa waarvan wij ge droomd hebben en waarvoor wij hebben gewerkt is niet een groep die moet worden geïsoleerd", meende hij. De Britse eerste-minister zei zeer onder de indruk te zijn ge komen van „de gelijkheid van op vattingen en eendracht" tussen de Italiaanse regering en de zijne. In antwoord op de vraag wat er nu gedaan kan worden inzake de banden tussen Engeland en Europa verklaarde hij, dat „allen die dezelfde idealen koesteren, in nauw contact met elkaar moeten blijven om tezamen een politieke koers te bepalen". Over de rol van West-Duitsland bij het mis lukte overleg in Brussel zei Mac Millan, dat de Britse delegatie de grootst mogelijke steun had ge had van minister van Buitenland se Zaken Schroder en van diens collega van Economische Zaken, prof. Erhard. Hij verwachtte dat de Bondsrepubliek „een zeer be langrijke rol zal spelen bij de verwezenlijking van het denk beeld van een gelijk deelgenoot schap met alle landen, groot en klein". De Britse premier zei „zeer ver heugd" te zijn over de verzoening tussen Duitsland en Frankrijk, die hij één van de doelen van de Europese eenheid noemde. Gevraagd naar de kernmacht van' de NAVO en het te Nassau gesloten AmerikaansBritse ak koord verklaarde hij steeds van oordeel te zijn geweest, dat „de verantwoordelijkheid voor kern macht vergroot moet worden". Met de Italiaanse leiders had hij gesproken over de eerste fase van een multilaterale NAVO- kernmacht, waarvoor Engeland zijn bommenwerpers zal bijdra gen. Daarna zou men komen tot een multilaterale duikbootvloot met Polarisraketten. De Britse Polarisduikboten zouden normaal deel uit maken van de NAVO, maar in ogenblikken van het hoogste gevaar zouden de duik boten beschikbaar zijn voor En- gelands eigen verdediging, zo voegde MacMillan hieraan toe. moderne coiffures dt betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert In een bijzondere boodschap aan het congres heeft président Kennedy donderdag verklaard dat zijn regering de nadruk had gelegd'op de levensnoodzaak van een redelijke overeenstemming als eerste stap voor ónderhande lingen met de Europese economi sche gemeenschap op grond van zijn wet op uitbreiding van de handel van 1962. De president deelde mede dat de Amerikaanse uitvoer van agrarischhe produk- ten velleden jaar het record van miljard dollar. Dit vormde een andere valuta had bereikt en dat de dollarmarkten voor agrarische produkten in het buitenland een omvang hadden gekregen van 3,5 mil jar ddollar. Dit vormde een factor van veel betekenis voor de betalingsbalans der Verenigde Staten, Voor het „voedsel voor vrede"- programma, op grond waarvan verleden jaar gemiddeld 30.000 ton tarwe en bloem alleen al per dag naar het buitenland werd gezonden, was voor het begro tingsjaar dat op 1 juli 1963 be gint, 1.9 miljard dollar uitge trokken. De president stelde een wet geving voor broodgranen voor voor hun basisarealen. Het vraagstuk kan niet worden opgelost door de uitvoersubsidie in te trekken, de binnenlandse steun te verminderen of de bin nenlandse prijs van katoen te laten dalen tot een dusdanig peil dat met buitenlandse katoen kan worden geconcurreerd. Dergelijke voorstellen zouden een ongunsti ge invloed hebben op de beta lingsbalans of schade toebrengen aan de Amerikaanse boer, die op het ogenblik geen katoen kan voortbrengen tegen de wereld- prijzen. Op een Hamburgse werf, de Stülcken-werf, heeft zich zater dagochtend op een in aanbouw zijnde onderzeeboot jager een ont ploffing voorgedaan, waarbij verscheidene mensen zijn ge wond De boeg van het schip werd opengereten. Indonesië en Noord-Borneo Kolonel Ibnoe Soebroto, de woordvoerder van het Indonesi-" sclie leger, heeft zaterdag in Dja karta gezegd, dat Indonesië de opstandelingen in Noord-Borneo „morele steun" moet verlenen President Soekarno heeft gezegd, dat Indonesië de strijd van de „nieuwe revolutionaire landen" steunt. Maar de president, die sprak tot studenten in Djakarta, noemde Borneo niet. Kolonel Soebroto heeft nog maals de nadruk er op gelegd, dat Indonesië geen aanspraak maakt op Noord-Boreno. Naar men vermoedt, willen de Indonesische leiders de betrouw baarheid peilen van de leider van de opstandelingen in Brosnei, sjeik Azahari, die vrijdag uit de Philippijnen in Djakarta is aan gekomen en sindsdien wordt ge ïsoleerd. Van de zijde van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken is gezegd, dat Indonesië Azahari beschermt „omdat hij in dezelfde positie verkeert als wij tijdens onze revolutie voor onaf hankelijkheid in ,1945". De Westduitse ambassade in Moskou heeft bij de Sowjet- autoriteiten geprotesteerd naar aanleiding van een incident, waarbij een Russische politie man het ambassadeterrein bin nendrong om 1 van de 2 mannen te grijpen, die zich bij 't repatrië ringsbureau wilde melden. De man slaagde er in zich los te ruklym en het gebouw binnen te komen. DE OPVOLGER VAN GAITSKELL Drie vooraastaande Britse socialisten zijn kandidaat ge steld voor het leidersambt van de labour party. Zoals bekend is overleed enkele weken geleden cle leider van de Britse sociaal democratische partij, Hugh GaitskelL De drie kand; daten zijn Harold Wilson, minister van Buiten landse Zaken in het „schaduw kabinet" van labour, George Brown, die thans vice-voorzitter van de partij is, en James Calla- ghan, die in het „schaduwkabi net" de portefeuille van finan ciën beheert. Volgende week zullen de 248 sociaal-democratische parle mentsleden in een geheime stemming de nieuwe partijleider aanwijzen. Ind-'en een der kan didaten een voldoende meerder heid behaalt zal de uitslag op zeven februari bekend gemaakt worden. De regering van Singapore heeft zaterdagmorgen verschei dene leden van de uiterst linkse oppositie, de Barisan socialisti sche partij, gearresteerd, zo is door gezaghebbende regerings kringen bekendgemaakt. Oneer de gearresteerden zijn de secreta- taris-generaal van deze partij, Lim Tsjin Siong, en enkele stu dentenleiders. De gearresteerden zijn oud-leden v.an de Volksactie partij en verscheidene van hen zijn 'n Engelse gevangenschap ge weest voordat Singapore op 3 juni 1959 onafhankelijk werd. Vier vooraanstaande leiders, die eveneens moesten worden gear resteerd, wisten te ontkomen. Wie dit waren werd niet bekendge maakt. De Barisanpartij is tegen het vormen van de federatie Malesië. Regeringskringen hebben ge zegd dat onder meer voor arres tatie nog in "anmerking komen de secretaris van het Verbond van Vakverenigingen, Fong Swie Soean, en twee vooraanstaande vakbondleiders, alsmede de leden van de Barisanpartij Domici Pu- thecheary en S. Woodhull. Regeringskringen zeiden dat vrijdagavond tot de arrestaties werd besloten. De voortvluchtige Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.23 10.58 11.38 11.48 n.m. 10 54 11.29 12.09 12.19 FEBRUARI v.m. n.m. 11.25 11.37 12.12 0.40 12.52 0.50 1-02 ZON MAAN op ondei op ondei Febr. 5 8.16 17.34 14.22 6.00 - 6 8.14 17.35 15.20 6.55 7 88.12 17.37 16.24 7.41 Volgens een nadere mede- - deling van de politie is een waarin de prijssteun wordt ge- acetyleenfles ontploft. handhaafd en waardoor een over matige produktie en rampzalige lage prijzen worden voorkomen, maar waarmee de goedkoopste produktie wordt verkregen ter wijl tegelijkertijd het landbouw inkomen wordt beschermd. De wetgeving zou aangepast moeten kunnen worden aan veranderin gen in de weersomstandigheden, internationale crises, zich plotse ling voordoende kansen of beper kingen in de Europese gemeen schappelijke markt en elders en aan de algemene economische ontwikkeling in de Verenigde Staten. President Kennedy stelde het congres voor een einde te maken aan de exportsubsidie voor ka toen, die buitenlandse fabrieken in staat stelt Amerikaanse ka toen te kopen tegen een 8% ct. lagere prijs dan de Amerikaanse fabrieken en hij vroeg om een proefperiode van twee jaar, waar in deze „onbillijkheid" met be hulp van regerinosgelden zouden kunnen worden opgeheven. Naar het oordeel van de president zou de katoentelers moeten worden toegestaan meer katoen voor de uitvoer tegen de wereldprijs aan te planten dan de toewijzingen De beschadigde torpedoboot- jager, de „Hamburg", is één van de vier vaartuigen van 3.000 ton voor de Westduitse marine die op deze werf worden gebouwd. Het schip is 130 meter lang en zal een bemanning hebben van 350 koppen. DE VLIEGRAMP BIJ ANKARA Radio-Ankara meldde zaterdag morgen dat bij de vliegramp van vrijdag 78 personen zijn omge komen en 81 zijn gewond. Zaterdagavond waren alle ge legenheden van openbaar ver maak gesloten. Bij de vliegtuig botsing boven Ankara om het. leven gekomen Turken zullen morgen ter aarde worden be steld. De stoffelijke overschot ten van passagiers en bemanning van de verongelukte „Viscount" zullen naar de landen, waaruit zij afkomstig waren, worden overgebracht. De vier ziekenhuizen in Anka ra, waarin doden en gewonden van de ramp zijn opgenomen, hadden zaterdag een uiterst tal rijk bezoek van bloedverwanten der slachtoffers. Door de gan gen klonk het geweeklaag dezer gezinsleden. leide-s moeten- al de lucht heb ben gehad van de komende ar restaties, omdat zij de nacht niet op hun normale adres hebben doorgebracht. De minister voor Binnenlandse Veiligheid heeft êen-officiële, ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt dat de Barisanpartij en de organisaties yan het Verenigd Front onder communistische lei ding staan. Zij hebben hun uiter ste best gedaan de vorming van de federatie Malesië te sabote ren, aldus de verklaring. In de verklaring wordt verder gezegd dat zij openlijke steun verleend hebben aan de gewa pende opstand in Broenei. „Hun nauwe betrekkingen met de lei ders van deze opstand tonen aan dat zij bereid zijn af te wijken van de grondwettelijke metho den en de veiligheid en nationale verdediging van Singapore in gevaar zullen brengen door zich met groepen te verenigen die him toevlucht nemen tot geweld en bloedvergieten, zoals in de gebie den op Borneo, wanneer de ge legenheid daartoe zich voordoet". Alle leden van de interne veilig heidsraad waren het er mee eens dat moest worden opgetreden voordat de federatie Malesië op 31 augustus van dit jaar wordt gevormd. Ook is besloten publi- katies van het communistische front te verbieden. Het Franse persbureau A.S.P. meldt uit Singapore dat in to taal 160 personen zijn gearres teerd. De andere man werd bij een vechtpartij buiten het gebouw overweldigd door de vier Russi sche politiemannen die op dat ogenblik de ambassade bewaak ten. De man die in het gebouw had weten te komen, verliet de ambassade enige uren later. De Westduitse woordvoerder wist niet wat er van hem geworden is. Naar van doorgaans welinge lichte kringen werd vernomen, waren de twee mannen, die zich voor repartriëring wilden opge ven van Duitse afkomst. Zij had den echter de Russische nationa liteit Zij zouden afkomstig zijn van het gebied van Perm in de Oeral. In de afgelopen vier jaar heb ben de Russische autoriteiten on geveer 15.000 Duitsers of Russen van Duitse afkomst met familie in West-Duitsland naar dat land laten vertrekken, volgens Weste lijke gegevens. Sommige van hen Arrestatiebevel tegen Skorzeny uitgevaardigd De Oostenrijkse minister van Justitie heeft een bevel uitge vaardigd tot arrestatie van de vroegere S.S.-officier Otto Skor zeny, die beschuldigd wordt van oorlogsmisdaden, aldus is in We nen bekend gemaakt. Volgens een latere mededeling van funktionarissen van het Oostenrijkse ministerie van Justitie is het arrestatiebevel reeds in het begin van 1962 uit gevaardigd. Skorzeny is een Oostenrijks burger. Hij voerde het bevel over de Nazitroepen die in 1943 Mus solini bevrijdden. Skorzeny werd in 1947 door het geallieerde tri bunaal voor oorlogsmisdaden in Dachau vrijgesproken. "Na de oorlog heeft hij onge veer 10 jaar als zakenman in Spanie gewoond. „Als er beschuldigingen tegen mij worden ingebracht, zal ik terugslaan", zo heeft Skorzeny zondag te Madrid gezegd. „Er moet iets fout zijn met de beschuldigingen. Er gaan altüd geruchten over mij", aldus de oud-kolonel, die in dit vérband vertelde dat „de communisten" in het bijzonder het hem alt'Jd moeilijk probeerden te maken." Het Indisch-Chinese grensconflict De Chinezen hebben het noord oostelijke grensgebied van India, waar zij belangrijke stukken op de Indische troepen hadden ver overd, geheel ontruimd, zo heeft de Indische commissaris voor dit gebied in Tezpoer verklaard. Hij zei dat de ontruiming tegen 20 januari was voltooid. De Chine zen hadden zich o.a. teruggetrok ken uit het gebied van de berg rug Thegla, waar de grenzen van India, Tibet en Bhoetan samen komen en waar de strijd in sept van het vorige jaar begon. hadden ongehinderd naar de Westduitse ambassade kunnen komen, terwijl anderen door Russische politie-mannen waren tegengehouden. Sinds onlangs 32 Siberische leden van een christelijke sekte tevergeefs ge poogd hebben om met hulp van de Amerikaanse ambassade de Sowjet-Unie te verlaten, is de, bewaking van de Westduitse ambassade op bepaalde tijden van de dag van twee tot vier man uitgebreid. Ramp op Canarische eilanden In Granadilla. op Tenerife, het grootste der Canarische eilanden, zijn zondag 27 mensen onder de voet gelopen en gedood, toen een menigte mensen een oud gebouw, dat plotseling be gon te kraken, trachtte te ont vluchten. Voorts werden meer dan honderd mensen gewond. Het gebouw, dat voor ge meentelijke doeleinden werd ge bruikt, stortte ondanks het kra ken niet in. De mensen waren in het ge bouw om hun persoonsbewijzen te laten vernieuwen. Alle volwassen Spanjaarden moeten een persoonsbewijs heb ben. Cubaanse vakverenigingen moeten verdwijnen Dr. Ernesto Guevara, de Cu baanse minister van Industrie, heeft dezer dagen in een toe spraak voorspeld, dat de vakver enigingen in hun huidige vorm van Cuba zullen verdwijnen. Volgens hem voldoet de vak beweging op het eiland niet aan de behoeften van socialisti sche revolutie. Een vakvereni ging moet volgens de minister de bondgenoot van da bedrijfs leiding zijn wat de produktie be treft en een woordvoerder van de arbeidende klasse. Tsjechen laten Amerikaan vrij De Tsjechische autoriteiten hebben de Amerikaan Robert Budway vrijgelaten, die zeven maanden geleden gearresteerd werd op beschuldiging van spio nage. Hjj moet het land direct verlaten. Budv.ay, een 34-jarige onder wijzer uit Washington, verdween in juli vorig jaar tijdens een be zoek aan familie in Tsjecho- Slowakije. Polaris-duikboten in de Middellandse Zee Amerika hoopt vóór het einde van dit jaar en zo mogelijk bin nen enkele maanden Polaris duikboten in de Middellandse Zee te hebben gestationeerd, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Deze duikboten zul len de taak overnemen van de op het land opgestelde Jupiter- raketten, die ^an uit Italië én Turkije zullen verdwijnen. De spanning tussen Tunesië en Algerië Algerië heeft het voorstel van ■>.rokko voor een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse i deze maand zou worden gehou- Naar Reuter uit Brussel meldt, zou Nederland besloten hebben de EEG-ministersconferentie, die Zaken van Algerië, Marokko en Tunesië op 11 februari in Rabat, aanvaard. Dit meldt het Alge rijnse persbureau. Op deze bijeenkomst zal Ma rokko bemiddelen in een geschil over Tunesische beschuldigin gen, dat Algerië vijanden van president Hambib Bourguiba 'n schuilplaats heeft gegeven. De tweelanden hebben vorige maand hun ambassadeurs terug geroepen. De Franse ambassadeur !n Washington, Herve Alphand, heeft zondag voor de televisie in Washington ontkend, dat De Gaulle een „transactie" met de Russen zou overwegen als on derdeel van zijn „groots plan" voor Europa. Een modus vivendi met de landen van het Sowjetblok, al dus Alphand, zal niet het ge volg zijn van een transactie tus sen Frankrijk en de Sowjet- Unie, maar van overleg tussen Oost en West President De Gaulle wilde in derdaad een sterk Europa schep pen, maar dit betekende niet dat ontrustend" zijn. De Gaulle had Europa een derde macht naast de Verenigde Staten en Rusland zou zijn. Frankrijk was „niet van plan" neutraal te zijn. Zolang de communistische dreiging be staat, zal het Westelijke bondge nootschap de belangrijkste fac tor in de Franse politiek zijn. Ook de Britse ambassadeur sir David Ormsby Gore sprak in hetzelfde programma. Hij was van mening dat bepaalde ideeën van president De Gaulle over de toekomstige betrekkingen tussen Oost en V/est, zoals die door de immers geschreven dat hij van plan was Frankrijk de eerste plaats in W.-Europa te bezorgen en om dit te bereiken zau de Franse president de noodzake lijke bondgenootschap met beide blokken aangaan. Volgens zijn gedenkschriften, aldus de Britse ambassadeur, ziet president De Gaulle Europa als één van de drie wereldmachten. Dit Europa zou dan een tegen wicht moeten vormen voor zo wel Rusland als de Verenigde Staten. Deze visie, aldus sir generaal in diens gedenkschrif- David OrmsfeiLiGore,. ig verent ten zijn ontvouwd, „nogal ver-1 rustend. den, te boycotten uit protëst je gens het verzet van Frankrijk tegen de toetreding van Enge land tot de gemeenschappelijke markt. Dit werd vrijdagavond gezegd door diplomatieke bronnen bij de gemeenschappelijke markt in Brussel, die verklaarden, dat de Nederland regering haar part ners reeds heeft laten weten, dat zij de voor deze maand be paalde ministersbijeenkomst niet zal bijwonen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een verzoek om commentaar gezegd, dat volgens hem dit be richt „volkomen onzin" is. Waarnemers zeiden dat de Ne derlandse stap een direct gevolg was van de mislukking van de conferentie in Brussel. De boycot treft in feite een bijeenkomst van de ministers van Landbouw op 20 en 21 februari, een vergadering van de ministers van Sociale Zaken op 22 februari en een bijeenkomst van de raad van ministers van de gemeen schappelijke markt en Euratom op 25 en 26 februari. De laatste, die op 11 en 12 februari zou plaatsvinden, werd vrijdag reeds op verzoek van de vjjf partners van Frankrijk voor onbepaalde tijd uitgesteld. Direct na de mislukking in Brussel besloten zij niet te ver schijnen op een conferentie van de ministers van Financiën van de zes, die j.l. donderdag in Baden-Baden zou worden gehou den. Erhard over de Brusselse mislukking De Westduitse vice-premier en minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard, heeft zaterdagavond in antwoord op vragen, die hem voor de Zuid- Westduitse radio-omroep wer den gesteld, verklaard dat de houding, die Frankrijk met be trekking tot de Britse aanvrage van het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt heeft aangenomen, niet in overeenstemming is met de geest van het Verdrag van Rome. Hij voegde hier echter aan toe dat dit vraagstuk niet kon wor den opgelost door het sluiten van tweezijdige verdragen tussen Groot-'Brittannië en de afzon derlijke E.E.G.-leden. „De gehele Atlantische ge meenschap moet thans een der gelijke geestelijke kracht ont wikkelen, dat op de lange duur geen enkel land hier weerstand aan kan bieden", aldus prof. Erhard.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1