S£et verzet van de vijl Vliegtuigbotsing boven zakenwijk van Ankara Diefenbaker boos op Amerika HET WEER (ON- en WANSTWffi Nederlandse loodsen ontevreden over hun salarispositie Zestig doden en meer dan vijftig zwaargewonden Zelfbestuur voor Njassaland Radio lie kkoek HOOGWATER Frankering by abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur f. van de Sande Redactie adresNoordstraat 55—57 Admintstratle-adres: Smidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per Tiaand 12.per week 48 ot T,ns«e nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5827 Versebflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertenttenrlis per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rohrlek: Kleine Advertenties (sten handels- advertenties)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het is eenvoudig nog niet mogelijk nu al een balans op te maken van de gevolgen van de Brusselse débacle. Men kan wel ongeveer weten welke posten er op voor zullen komen, maar niet boe zwaar ze zullen wegen. Daarbij is zelfs het schatten nog moeilijk, vooral wat de politieke aspecten aangaat. Wat de economische kant betreft, is het verleidelijk de zaak zo voor te stellen als in Frankrijk al gebeurt dat de vreugde om de meest logische uitbreiding in omvang van de E. E. G- dan wel is uitgebleven, maar dat men toch ook niet om een verlies hoeft te treuren, want wat er is bleef toch bestaan. Maar zo is het niet. Niet alleen alleen de groei in omvang van Zes via Zeven naar Tien is onmogelijk gemaakt, maar ook de groei in de diepte. Prof. Er- hard sprak al de vrees uit dat de Euromarkt-organen voortaan niet meer zouden zijn dan admi nistrateurs. Een arbeid die wel iswaar zowel nuttig als nood zakelijk is, maar die niet leidt tot groei, daarvoor is een actief be leid nodig. En een economie die niet groeit temidden van andere die dat wel doen, raakt achterop, verkommert. Vijf met of vijf tegen één Om te verklaren waarom die groei uit de Euromarkt dreigt ie raken, moet men overgaan naar het politieke deel van de balans. De vijf tegen De Gaulle protes terende partners in de E. E. G. weten nu dat Frankrijk in hun gezelschap niet een partner met gelijke rechten als alle andere wenst te zijn, maar een domine rende factor. Daar zijn maar twee antwoor den op. Ze kunnen dat aanvaar den en dan groeit de E. E. G. verder, zij liet volgens de Fran se verlangens. En omdat die niet altijd overeenkomen met de be langen der anderen, is dat on aanvaardbaar; de vijf zouden zichzelf zo ongeveer tot Franse satellieten degraderen. Het enige andere antwoord is verzet. Frankrijk laten voelen dat het zich oversohat als het denkt over de anderen te kun nen lopen. En die koers is al in geslagen. De eerste tegenzet De vijf hebben al besloten een door de Fransen verlangde bij eenkomst om te overleggen over Amerikaanse investeringen in Europa, niet door te laten gaan. Dat het initiatief daartoe van de Duitser Erhard uitging, is in dit opzicht veelbetekenend, zo kort nadat Adenauer en De Gaulle elkaar zo hartelijk omarmden, Zoekan Parijs en de Franse president voelt daar kennelijk behoefte aan proberen de Amerikaanse economische ire vloed in de wereld af te rem men, maar bij gebrek aan mede' werking der anderen is dat vrij machteloos. Een Amerikaanse vestiging in een der andere E. E. G.-landen kan immers ge bruik maken van de lage tolmu ren onderling en in de toekomst zelfs van het slechten daarvan. Er zijn zo meer manieren om de Fransen dwars te zitten. Bij voorbeeld door de invoerrechten voor granen van buitende ge meenschap die jaarlijks vast gesteld moeten worden laag te houden, tot schade van de Fran se landbouw en bovendien tot voordeel van de consumenten. Redding van het ideaal Dit heeft veel weg van benepen plagerijtjes, maar het is het enige wapen dat de vijf hebben. Alleen op die manier kan De Gaulle duidelijk worden gemaakt, dat hij de regels van het partner zijn zowel naar de letter als naar de geest moet eerbiedigen en niet moet proberen zijn wil aan an deren op te leggen. Hier kan men weigeren De Gaulle zijn zin te geven en hopen dat hij daardoor opgeeft een leidersrol te willen spelen in een gemeenschap die juist bestaat bij de gratie van de onderlinge gelijkheid en weder zijdse wil samen iets te bereiken tot gezamenlijk heil. Doet men het niet, dan sterkt men de ge neraal alleen in zijn Napoleonti sche heerszucht. Het nadee] is alleen dat de vijf zodoende ook veel van wat al is verwezenlijkt van het Europese ideaal kapot maken. Als excuus geldt dan alleen dat De Gaulles vernielzucht aan dat ideaal al veel meer afbreuk heeft gedaan en nog meer zou doen als men hem de kans gaf. Zo ontdaan van zijn élan en stimulans zal de E. E. G. zeker blijven bestaan. Een volkomen uiteenvallen van dat verbond zullen de vijf zeker willen voor komen, omdat niemand er mee gebaat zou zijn, ook de Britten niet als die uiteindelijk toch eens toe zullen treden. Om dat laatste mogelijk te maken moet men dan hopen dat De Gaulle een Frank rijk nalaat waarmee wel te pra ten zal zijn. In dat opzicht kan men niet meer doen dan hopen. (Nadruk verboden.) KONINKLIJK GEZIN VOOR VAKANTIE IN LECH De Koningin, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn gister morgen om 10.15 uur per vlieg tuig van Soesterberg vertrokken naar Ztirich om vandaar verder te reizen naar Lech, waar zij met de Prinsessen Irene en Mar griet voor een vakantie tot 16 februari zullen verblijven. Na aankomst van het vlieg tuig in Zurich reisde de Prins voor het brengen van een kort zakelijk bezoek door naar Parijs om daarna per vliegtuig terug te keren naar Zürich. Het lag in de bedoeling van de Prins zich onderweg aan te slui ten bij de Prinsessen Irene en Margriet, die de reis per trein maken. Koningin Juliana en Prinses Beatrix zijn gistermiddag de Oos tenrijkse grens gepasseerd bij Felkirch. De Koningin is bij aankomst in Lech verwelkomd door h' districtshoofd van Bludenz, dr. Langle, uit naam van de heer lig, Landeshauptmann. De heer lig zal de komende week in ondracht van dr. Scharf een officieel be leefdheidsbezoek aan de konink lijke familie brengen. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse loods" te Vlis- singen, waarbij circa 350 van de 500 rijksloodsen zijn aangesloten, heeft verklaard niet langer van de leden te kunnen vergen de scheepvaart onder moeilijke om standigheden en met inzet van de gehele persoonlijkheid te die- Bij een vliegtuigongeluk in Ankara zijn vrijdag zestig men sen om het leven gekomen en vijftig gewond. Twee vliegtuigen een Vis count van de luchtvaartmaat schappij voor het Midden-Oos ten, die met vijftien man aan boord van Kairo kwam, en een Dakota van de Turkse lucht macht vlogen boven Ankara tegen elkaar. Brandende wrakstukken vie len op de zakenwijk van de stad. De Viscount kwam te recht op een bankgebouw. Mensen, die zich in het gebouw bevonden, kwamen om het Premier Diefenbaker van Ca nada js ontstemd over het feit dat het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken woensdag een verklaring aan de pers heeft verstrekt, waarin kri tiek wordt geoefend op 'de Cana dese weigering Amerikaanse kernwapens te aanvaarden. Dit is een zaak die alleen Ca nada aangaat, zo zei Diefenbaker in het Canadese Lagerhuis. Als Amerika Canada wat heeft te zeggen, behoeft dat niet via een verklaring aan de pers te gebeu ren. De Canadese ambassadeur in Washington is naar Ottawa ont boden om inlichtingen over deze kwestie te verstrekken. Diefenbaker sprak in het La gerhuis van „ongerechtvaardigde inmenging" in Canada's zaken en van „een ongehoorde manier van doen van het State Department". Canada wil een goed bondgenoot zijn, maar geen satelliet. Amerika wil graag dat Cana da Amerikaanse kernwapens aanvaardt om de verdeding van Noord-Amerika zo doeltreffend mogelijk te maken, maar Canada is daar'tot dusver niet toe te be wegen geweest. Diefenbaker heeft onlangs gezegd, dat de afschrik- rxkende invloed van de kern wapens al zo groot is geworden, dat vergroting van het aantal geen gewicht meer in de schaal legt. Het State Department maakte donderdagavond bekend, dat de een dag tevoren uitgegeven ver klaring een antwoord was op talrnke verzoeken om inlichtin gen die het ministerie had ont vangen en dat de bedoeling er van was het Amerikaanse stand punt te verduidelijken. De drie oppositiepartijen ver zochten in een motie om een spoeddebat over de Amerikaanse verklaring. De motie werd met 122 tegen 104 stemmen aangeno men. Het spoeddebat werd direct geopend. De liberale oppositieleider Pear son was van mening dat de con servatieve regering de Westelijke alliantie afbreuk doet door node' loze twisten. Ook 'al was de ma' nier waarop de Amerikaanse kri tiek was geuit onjuist, dan die nen nog de goede nabuurbetrek kingen die met de V. S. zijn op gebouwd bewaard te blijven. De minister van Defensie noem de de Amerikaanse kritiek „zon der weerga in de lange geschie denis van de betrekkingen tus sen onz landen". Hierdoor was een onnodige be lemmering opgeworpen voor over- eenstemming over het ter be schikking stellen van kernwa pens aan de Canadese strijd krachten, PRINSES BEATRIX IN HET GOUD Ter gelegenheid van de 25e ver jaardag van H. K. H. Prinses Beatrix slaat de Rijksmunt te Utrecht twee soorten gouden penningen naar een ontwerp van Geurt Brinkgreve te Amster dam, welke b:j banken ere juwe liers gekocht hunnen worden. De grootste penning meet 25 mm0; heeft een gewicht van 7,8 gram bü een (munfcgoud) gehalte van 900/000. De prijs is 55,->-. De kleinere penning meet 18,8 mm 0; heeft een gewicht van 3,9 gram bij een (muntgoud) gehalte van 900/000 en bost 33, MALEISE FEDERATIE NEEMT MAATREGELEN TEGEN INDONESIË •Kapitein Sinott, de Australi sche chef-marinestaf van de Ma- leise federatie, heeft meegedeeld dat de Maleise marine intensie ver in de territoriale wateren gaat patrouilleren wegens de her haalde schending van deze wa teren door Indonesische kanon neerboten. Hij zei- dat de Indonesische re gering niet heeft gereageerd op een reeks protesten van de Ma leise regering. De Indonesische kanonneerboten worden gebruikt om met smokkelen tegen te gaan. Onlangs heeft de bemanning van •zo'n boot in de territoriale wate ren van de Maleise federatie een met rubber geladen jonk in brand gestoken. leven. De bank en nog zesen dertig winkels gingen in vlam men op. Zeven taxi's en vier jeeps vlogen' in brand. Wrak stukken van de Dakota kwa men in een ander deel van de stad terecht. Een deel van dit toestel viel op een huis, waar door vier mer.sen om 't leven kwamen. Onder de op de grond omgeko- mensen bevinden zich talrijke vrouwen, mét kinderen, die bezig waren inkopen te doen. Radio-Ankara heeft, kort na het ongeluk, zijn uitzendingen on derbroken voor een dringende op roep om bloedgevers. De radio-telegrafist van de Dakota spror.g op ongeveer dertig meter boven de grond met zijn parachute uit het vliegtuig. Gezien de korte af stand sloeg hij echter te plet ter. Brandweerlieden zoeken nog steeds naar slachtoffers. De vjjftien inzittenden van de Viscount en de vier van het mili taire toestel zijn allen om het leven gekomen. Bij de suachtoffers zouden verscheidene Amerikanen zijn. De stewardess van de Viscount was een Libanese. De brandweer slaagde er na drie uur in de branden te blus sen. De politie heeft het gebied van de ramp, de zakenwijk Ulus, afgesloten. Het aantal doden bedraagt thans zestig. Vele van de vijf tig gewonden zijn er evenwel ernstig aan toe en men vreest dan ook dat het dodental zal stijgen. De elf om liet leven ge komen passagiers van de Vis count waren vijf Amerikanen, onder wie een meisje, vier in woners van Saoedi-Arabië, van wie drie kinderen, een Japanse en een Libanese. Een winkeleigenaar wist een klein meisje uit de vlammen te redden die waren opgelaaid nadat een vleugel van de Vis count op het bankgebouw was terechtgekomen E. E. G.-MINISTERRAAD TS UITGESTELD De eerste normale minister raad van de Europese Economi sche Gemeenschap, die na het afbreken van de onderhandelin gen over het Britse lidmaat schap van de. E. E. G. zou wot- den gehouden, is uitgesteld. Volgens het aanvankelijke schema zouden de ministers van de zes E. E. G.-landen op 11 fe bruari in Brussel bijeenkomen. De voornaamste agendapunten waren betrekkingen met derde landen, zoals de nieuwe asso ciatie-conventie met Afrika, de associatie met Turkeije en de banden met Israël en Iran. Het besluit tot uitstel werd naar in Brussel wordt vernomen genomen nadat de vijf E. E.G.- partners van Frankrijk hiertoe de wens te kennen hadden gege ven. Frankrijk had de vergade ring normaal willen laten door gaan. Er is thans een datum ge noemd van 25 en 26 februari. Officieel is echter deze nieuwe datum nog niet vastgesteld, zo dat een verder uitstel nog mo gelijk blijft. Het bestuur motiveert dit standpunt door er op te wijzen, dat het niet langer de overtui ging heeft, dat de zijns inziens gemotiveerde en door een en quête-rapport gedocumenteerde salariseisen op redelijke termijn zullen worden ingewilligd. Het bestuur zegt er zich van bewust te zijn, dat de scheep vaart een nationaal belang is van primaire orde, en ontveinst zich niet, dat door het innemen van dit standpunt een ernstige situatie voor alle betrokken partijen zal ontstaan. Het heeft besloten de feiten, die hiertoe geleid hebben, ter kennis te bren. gen van alle direct of indirect belanghebbenden. Soms 36 uur wachten op een loods Ter toelichting wijst het be stuur er op, dat al sinds geruime tijd schepen van en voor Rotter dam, Amsterdam en andere ha vens dikwijls lange tijd, tot soms 36 uur toe, op een loods wach ten. In het bijzonder Rotterdam, thans de eerste haven van de wereld aldus het bestuur verliest hierdoor een uitsteken de reputatie. Wat door een per fecte haven-outillage werd ge wonnen, wordt thans gedeeltelijk weer verspeeld als gevolg van aanzienlijke wachttijden. Het beroep, dat de vereniging bij herhaling op zijn leden heeft gedaan om de scheepvaart met inzet van de gehele persoonlijk heid te dienen, acht hst evénwel niet langer verantwoord. Van de circa 500 loodsen is, zo vernemen wij, een klein gedeelte ongeorganiseerd, een ander klein deel lid van diverse ambtenaren- organisaties, en zeventig procent lid van de vereniging „De Ne derlandse Loods". Het bestuur is voornemens zijn standpunt op 8 februari nader toe te lichten. Belgische loodsen verdienen meer De Belgische loodsen verdienen een salaris, dat zeer belangrijk hoger is dan dat van hun Neder landse collega's. Een ander ver schil is, dat de Belgische lood sen niet in overheidsdienst staan. Zij hebben in de loop der jaren, ook recent, door tal van acties waaronder ook stakingen, aan zienlijke verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden tot stand weten te brengen, zo weet men in scheepvaartkringen in Vlis- singen te vertellen. Oo de Westerschelde wordt 75 procent van de zeeschepen door Belgische loodsen be diend. De Nederlandse loodsen geleiden 25 procent. Met ingang van 1 april '63 K- L. M. MAG WEER NAAR EN VIA INDONESIË VLIEGEN De minister van Buitenlandse Zaken van de republiek Indone sië, dr. Soebandrio, heeft, naar de K. L. M. ons mededeelt, thans vastgelegd dat de K. L. M. we derom een vergunning Is ver leend op commerciële basis naar en via Indonesië te vliegen. Getracht zal worden om als begindatum 1 april ajs. aan te houden. EEN PRILLE LIEFDE IN ATHENE Kroonprins Constantijn van Grie kenland en zijn geliefde, de Deense Prinses Anne Marie, ge nieten van een wandeling in de paleistuin in Athene. Gisteren heeft dr. Hastings Banda de functie van premier van Njassaland aanvaard, waar mee dit land tevens zelfbestuur heeft verkregen, als laatste stap naar volledige onafhankelijk heid. Njassaland is 60 jaar lang door Engeland bestuurd. Banda heeft 40 jaar lang voor onafhankelijkheid van zijn land gestreden en is anderhalf jaer geleden uit zijn vrijwillige bal lingschap naar Njassaland te ruggekeerd. In het kabinet zijn twee Euro peanen opgenomen, de minister van Financiën, Norman Walker, en de minister voor Transport en Verbindingen, Colin Came ron. Later werd het kabinet door OOSTDUITSER ONTSNAPTE VAN OOST NAAR WEST VIA HOOGSPANNINGS KABEL De 36-jarige Oostduitse acro baat Horst Klein is er in ge. slaagd via een stroomloze hoog spanningskabel over de Berlijn- se muur naar West-Berlijn te ontsnappen, hoewel hij daarbij ernstige verwondingen opliep. Tijdens zijn, wat hij noemde gevaarlijkste koorddansersnum mer. in zijn gehele carrière, werkte hij zich, centimeter na cent:metei, langs de kabel, de handen stijf van de kou, terwijl twintig meter onder hem de Oostduitse grenswachters met 1 machinepistolen de muur be waakten. Hangend aan de draad en zich hand-over-hand verplaatsend, was Klein tenslotte zo uitgeput, dat hij op de kabel ging zitten en wilde pogen het laatste eind schuivend af te leggen. De ka bel begon echter zo te slingeren, dat hij de twintig meter diepe sprong naar beneden moest wa gen én zwaar gewond nabij een kanaal in West-Berlijn terecht kwam. Het staat nog niet vast of Klein nog ooit zal kunnen op treden. Hij zei uit Oost-Berlijn te zijn gevlucht omdat hij uit het circusleven was verbannen, de gouverneur in het bljzi.in van 230 genodigden beëdigd. Er wa ren geen vertegenwoordigers van de federale regering van Rhodesië uitgenodigd. Buiten het gebouw van de wetgevende vergadering zong een juichende Afrikaanse menig te „kamoeozoe ndi nkango" (Banda js een leeuw). Volgens waarnemers zal een van de eerste daden van de nieuwe regering het veranderen van de naam Njassaland in Ma lawi zijn. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen VANDAAG ANDERMAAL POGING OM DE THUNTANK 7 TE KANTELEN Vandaag gaan de mannen van de bergingsmaatschappij Van de Tak voor de derde maal probe ten de Zweedse kusttanker Thuntank VII te kantelen. De twee voorgaande pogingen deze week zijn mislukt. De eerste keer, maandag j.l. knapten twee van de vier stalen stroppen, die om het scheepje waren aangebracht. Een dag later werden de werk zaamheden opnieuw uitgesteld, toen het hefvermogen van de drijvende bok Simson niet groot genoeg bleek om de Thuntank VII te kantelen. Vandaag gaan de drijvende bokken Arend en Colossus het proberen. Wanneer men er in slaagt de Thuntank VII te kantelen, wordt het vaartuig je leeg gepompt Dan zal in eer ste instantie het werk van de bergers beëindigd zijn. NOG STEEDSVORST Een gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van de oceaan ten zuidwesten van IJsland tot over Scandinavië en Noord-Rusland, terwijl de luchtdruk laag is boven zuid- en midden-Europa. Deze luchtdrukverdeling veroorzaakt een gestaag afvloeien van koude lucht uit Scandinavië en het Oost zeegebied naar onze omgeving. Deze lucht is in de onderste ni veaus iets minder, koud dan de lucht, die enkele, dagen geleden midden-Europa bedekte. In de noordoostelijke luchtstroming ontwikkelen zich boven zee sneeuwbuien, die vooral langs on ze kust nog enige sneeuwval kun nen veroorzaken. In het binnen land zullen opklaringen voorko men. Er zijn geen aanwijzingen dat zich in de luchtdrukverdeling op korte termijn belangrijke wijzi gingen zullen.voordoen, zodat de vorsttoestand zich tijdens het weekeinde zal handhaven. WEERBERICHT- medegedeeld door het K. N. M. I, geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige.sneeuw. Matige angs de Waddenkust tijdelijk krachtige 'noordoostelijke wind. Overwegend matige vorst. ZATERDAG 2 FEBRUARI v.m. n.ni. Breskens 7.41 8.23 Terneuzen S.16 8.58 Haiisweert 8.55 9.38 Walsoorden 9.06 9.48 ZONDAG 3 FEBRUARI v.m. ti.m. Breskens 8.58 939 Terneuzen 9.33 10.14 I-Tansweert 10.13 10.54 Walsoorden 10.23 11.04 MAANDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.23 10.54 Terneuzen 10.58 11.29 I-Iansiveert 11.38 12.09 Walsoorden 11.48 12.19 ZON MAAN op otider op ondei Febr. 2 8.20 17.28 12.18 2.27 3 8.19 17.30 12.52 3.43 5 8.16 17.34 14.22 6.00 6 8.14 17.35 15.20 6.55 7 88.12 17.37 16.24 741

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1