Provinciaal nieuws Nu extra voordelig, mevrouw! De moord op Roger Ackroyd AXEL bouillon is kracht bouillon BRESKENS GEMEENTERAAD VAN TERNEÜZEN GEDENKTEKEN IN SEROOSKERKE EN OUWERKERK Het bestuur van het water schap Schouwen-Duiveland heeft besloten op de caisson te Seroos- kerke en op één der vier caissons te Ouwerkerk een gedenkplaat, aan te brengen, waarop de da tum van de watersnoodramp en die van de dichting van de dijk zullen worden vermeld. Het bestuur meent, dat de cais sons reeds jnoeten worden be schouwd als een monument, om dat ze de grootsheid van het her stelwerk aangeven. Het besluit is genomen op de overweging, dat geen plannen meer bestaan voor een nationaal' monument ter herdenking van de watersnoodramp. Het plan voor een nationaal monument ter herinnering aan de watersnoodramp van 1953 op het sluitcaisson te Schelphoek of Ouwerkerk is definitief van de baan. Het is nu de bedoeling, dat er een monument zal verrijzen op de dam, die te zijner tijd de Oosterschelde zal afsluiten. Dit monument zal dan tegelijkertijd de slachtoffers van de ramp her denken en de voltooiing van de Deltawerken markeren. Een en ander wordt ons des gevraagd bevestigd door het ministerie van Verkeer en Water staat. Het plan voor een gedenk teken te Schelphoek of Ouwer kerk heeft men laten vallen, om dat het wel erg groot zou moe ten worden wilde het indruk maken op de enorme sluitcais- sorts die in een overigens open terrein liggen. TERNEÜZEN Universitair examen. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen biologie onze stadgenoot de heer J. Simons. Een gelukkig gekozen initiatief voor Ternenzense jongen. De 7-jarige .Tan Kaiiser Uit de Frans Halslaan no. 3 mocht gisteren gerekend worden tot één cfer gelukkigste jongens van onze stad. Niet minder verrast en geluk kig waren zijn ouders toen gis termiddag om 12 uur een dele gatie van de A. V. O., de vereni ging die de belangen der ininder- vafiden behartigt door deze te helpen aan vervoermiddelen en prothesen, een naar het uiter lijk bijna echte rode sportwa gen, merk Renault, aan hun wo ning afleverde. Sinds ruim twee jaar geleden is de kleine Jan invalide aan zijn rechterbeen. Gelukkig is er gegronde reden aanwezig dat deze inva liditeit niet van blijven- de aard is, mits echter het been blijft rusten. Toen zijn zoontje niet meer mocht lopen, fa briceerde de heer Kaij- ser een duw-dagen voor hem, waarin zijn moe der hem naar school bracht en afhaalde. Dit trok de aandacht van de voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaan deren van de A. V. O., de lieer F. Hagenaar al hier, die de zaak aan hangig maakte om een beter vervoermiddel voor de kleine Jan te bekomen en zo toog men in de Beschutten de Werkplaats in Dor drecht aan het werk. Vóór het zover was. moesten echter nog enige medische en technische onderzoekingen wor- 'den gedaan. De constructie was verre van eenvoudig, maar het resultaat is verbluffend. Jan Kaijser beschikt thans over een wagen, waarmee hij gistermid dag oo het plein van de Her vormde school met gejuich door zijn makkers werd ontvangen, bewonderd en de held van de dag werd. Het geheel is een prachtige rode motorloze wagen, die met de handen moet worden voort bewogen, twee meter zeventien lang, een juweel van een werk stuk, op luchtbanden, met een comfortabele zitplaats, die het been niet alleen rust geeft, doch het tevens oprekt, met achter een kofferruimte voor de schooltas. De heer Hagenaar, die namens de vereniging de wagen over droeg, zeide dat Jan nu wel voor zien is van een doeltreffend hulp middel, maar dat hij niettemin hoopte, dat deze spoedig in staat zou zijn, zijn beide benen te ge bruiken. De heer Kaijser dankte hierop de initiatiefnemers voor het •prachtige hulpmiddel. In hot gezelschap bevonden zich verder nog de heer dr De Jong uit Middelburg, de heer Jorweneel, directeur van de Werkplaats te Dordrecht, en de heer L. E. M. Marctuinie van het Gewestelnk Arbeidsbureau alhie Gewestelijk Arbeidsbureau al hier. De A. V. O. organiseert ieder jaar een landelijke ko^akte. Sinds kort is een aparte Stichting in het leven geroepen tot financie ring van de technische hulpmid delen. Dank zij deze Stichting kan de wachttijd voor hulpmid delen nu worden bekort. Werkbezoek studenten Institute of Social Studies Een aantal studenten van het Institute of Social Studies heeft, bij een werkbezoek aan Zeeland op 31 januari en 1 februari gis teren ook onze stad bezocht. Om 1 uur gistermiddag werd het gezelschap ten gemeentehui ze ontvangen, waar burgemeester mr H. Rijpstra de gasten in de Engelse taal toesprak. Na eerst enkele woorden te hebben gewijd aan de historie van onze stad, besprak de burgemeester de heaenuaagse ontwikkeling hier van. in het bijzonder beliciitte hij hierbij de taak van een gemeen tebestuur met betrekking tót de industrialisatie. Tot vóór de laat ste wereldoorlog werd algemeen het stanapunt ingenomen, dat de- ;Z,e met betrekking tot de indus trialisatie passief moest zijn en beperkt diende te blijven tot de zorg voor hehoorüjke land- en wa terwegen, rioleringsvoorzienin gen, alsmede gas- en elektriei- Leitsaansiuitingen. Van directe medewerising door middel van meer actieve en financiële deel name hadden de gemeenten zich onthouden. Mopiit zulks hier en daar als nodig zijn, dan behoorde dit tot de taak van de Rijksover heid. Na 1945 trad een kentering in en kon men in menige gemeente een duidelijk gerichte gemeente lijke politiek ter bevordering der locale industriële activiteit aan treffen, Eisen van grotere erfï- eiency en bestuurskracht moes ten worsten gesteid om te kannen voldoen aan het verlangen, zo aardig uitgedrukt door Mitchell, de president van de Pennsylva nia Elektrische Apparatenfabri ek in Amerika, in de woorden: „We want a local government, that is alert-, progressive, understanding, clean and business-like. We like to see balanced budgets with good municipal facilities'". Eén der vereisten, waaraan een gemeente, welke zich industrieel wil ontwikkelen moet voldoen, is het projecteren, en in gereedheid brengen van terreinen. Daarbij dient ernaar gestreefd te worden, dat zoveéE mogelijk goede cultuurgrond wordt ge spaard. Een gerichte planologie en een juist kennen der eigen mogelijkheden is hierbij een eer ste vereiste. Wie enügszïiis op de hoogte is van de hoge investeringen voor d'e aanleg van bouwrijpe terrei nen, wrest, dat het niet-mogelijk is, dat iedere gemeente het tot haar taak kan rekenen industrie- en aan te trekken. Naar mijn mening zal dit ook jreeds om deze reden beperkt moeten blijven tot enkele centra, welke op grond van de ligging en op grond van het beschikbare werknemerspo- tentieel bijzonder gekwalificeerd kunnen worden geacht. Het gezelschap dat bestond uit negen studenten, afkomstig uit Griekenland, Ethiopië, Israël, In. gen van~fiet A.'O. W.-pensioen né 1 juli 1962 ad ƒ40,50 per maand voor een echtpaar en 28 per maand voor een alleenstaande praktisch geheel buiten beschou wing zijn gelaten. In het algemeen kan gezegd wor den dat een geringe inkomstenver hoging niet van invloed geweest is op het niet meer verstrekken van een brandstoffenbijslag, zeer zeker niet bij hen die alleen maar A. O. W.-pensioen hebben. Wel zijn en kele aanvragen afgewezen tenge volge van de toepassing van de nieuwe normen. b. Vraag- van de heer Maas in zake vervoerskosten schoolbezoek: De tegemoetkomingen in de ver voerskosten schoolbezoek worden berekend aan de hand van de door de raad vastgestelde „Verordening tegemoetkoming vervoerskosten schoolbezoek.'' Deze verordening is bij raadsbe sluit van 16 januari 1962 gewij zigd, waarbij de door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vastgestelde tabel voor het lager nijverheidsonderwijs van toepassing is verklaard. Bij de behandeling van de aan vragen wordt voor betrokkenen steeds de meest gunstige oplossing gezocht. c. Vraag van de heer Scheele inzake: a. extra bijslag op sociale uitkeringen; b. extra brandstoffen- bijslag i.v.m. langdurige strenge koude en e. herziening der nonnen voor de Armenwet: a. Blijkens het verslag van de handelingen der Tweede Kamer bestaat er bij de Ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschappelijk Werk geen aanleiding om van rijkswege een bijzondere maatregel in verband met de huidige weersomstandig heden te o-verwegen. Tevens werd gezegd, dat het tot de bevoegdheid van de gemeentebesturen behoort zonodig aanvullende hulp te ver lenen. De door de gemeente te verstrek ken hulp kan niet geboden worden op gro-nd van bovenbedoelde rege lingen, daar de in deze regelingen genoemde uitkeringen gebonden zijn aan een maximum, welk maxi mum niet mag worden overschre den. Dit houdt in, dat uitsluitend op grond van de Armenwet aanvul lende uitkeringen kunnen worden verleend. Bij gebleken noodzaak zal de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken zeer zeker, wat reeds eerder 'S gebeurd, een aan vullende uitkering verstrekken. b. Be Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken heeft inmiddels bes'otea aan de ondersteunden een extra brandstoffentoeslag te ver lenen ad 20, waarvan de uitbeta ling heeft plaatsgevonden. Bij voortduring der koude zal het nogmaals verstrekken hiervan worden overwogen. dia, Egypte en Columbia, en de heren prof. Jac. P. Thijsse, A. F. Leemans beiden met hun echt genoten J A. C. de Jonge en L. V. Vlader, gebruikte vervol gens de lunch in hotel Rotterdam, die werd aangeboden door het gemeentebestuur. Een bezoek aan de watertoren en de kanaalwerken, waar ir Van Rossum een toelichting gaf, com pleteerde het gedeelte van de excursie, wat onze stad betrof. Door prof. Thijsse werd namens het gezelschap een dankwoord gesproken voor de ontvangst. Op de agenda van de dinsdag 5 februari des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de ge meenteraad komen de volgende punten voor; Opening Notulen. Ingekomen stukken. Deze bevatten alle de goedkeu ring van Ged. Staten op genomen raadsbesluiten. Mededelingen van B. en W. In antwoord op de in de raads vergadering van 15 januari gestel de vragen delen Burgemeester en Wethouders mede: a. Vraag van de heer Maas inza ke kolentoeslag aan G. S. W.'ers en bejaarden, welke thans, i.v.m. de geringe verhoging van hun inko men niet meer zou worden veer- strekt: De loonregeling ingevolge de G. S. W.-regeling is vastgesteld door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In de terzake ge geven voorschriften is de mogelijk heid van het verlenen van een brandstoffenbijslag niet opgeno men. Uit het verslag van de handelin gen der Tweede Kamer is geble ken, dat het momenteel niet in de bedoeling ligt een toeslag in eni gerlei vorm te verstrekken. B. en W. hebben echter besloten aan hen, die opgenomen zijn in de G. S. W.-regeling een éénmalige toeslag te verstrekken ad 20. De normen voor ondersteuning ingevolge de Armenwet zijn, in gaande 1 juli 1962, opnieuw vast gesteld conform de landelijke nor men, terwijl de diverse verhogin c. De genoemde norm ad ƒ2358 per jaar is het bedrag van het A. O. W.-pensioen voor een echt paar. De maximumnorm voor on dersteuning is momenteel echter 2562 per jaar, te verhogen met de werkelijk te betalen huishuur of de vaste lasten voor een eigen woning. Gemiddeld kan dit op een jaar bedrag ad ƒ300 gesteld worden, waardoor het totaalbedrag de ƒ2900 benadert. De in vele ge meenten gehanteerde norm ad 2700 wordt dus in Axel met ruim ƒ200 per jaar overschreden. Voor de gemeente Axel (klasse V) geldt voor de sociale voorzie ningsregeling een bruto-uitkering ad 64,70 (maximaal). Voor een echtpaar zonder kinderen is dit 57,04 netto. De alhier geldende norm voor de Armenwet bedraagt 55,80, uitgaande van een huis huur ad 6 per week. Rekening houdende niet het feit, dat degene die opgenomen is in de sociale voorzieningsregeling als regel een hogere huur dan 6 per week zal moeten betalen, ligt diens uitke ring relatief niet hoger. Is een ondersteunde een hogere huur dan het fictieve bedrag ad 6 verschuldigd, dan wordt dit meerdere eveneens uitgekeerd. Ge let op de rüksuitkeringen kan zeer zeker niet gezegd worden, dat de gemeentelijke uitkeringen te laag zijn. d. Nadere vraag van de heer Scheele inzake ingang verhoogde tijdelijke bijstandsuitkering min- dervaliden (waarom niet vóór 1 januari 1963?): Door de minister van Maat schappelijk Werk is bfj circulaire dd. 28 december 1962, no. V 86048, mededeling gedaan van haar be sluit de uitkeringen ingevolge de Tijdelijke Bijstandsregelingen voor minder-validen ingaande 31 de cember 1962 te verhogen. Deze cir culaire is ontvangen op 29 decem ber 1962. Aangezien in genoemde circu laire de inwerkingtreding dezer verhoging is vastgesteld op 31 december 1962 en deze regeling subsidiabel is, kan deze wijziging niet eerder toepassing vinden. e. Vraag van de heer F. Scheele om bij het uitschrijven van com missievergaderingen rekening te houden met de mogelijkheid van bijwoning der vergaderingen door hen, die in continu-arbeid werk zaam zijn: B. en W. geven d,e betrokken raadsleden in overweging tijdig mede te delen vC-anneer zij door continu-arbeid verhinderd zijn een vergadering bij te wonen. Alsdan zal zoveel mogelijk met hun wen sen rekening worden gehouden. f. Vraag van de heer Van der Lee om, in navolging van andere gemeenten, aan het personeel i.v.m. sneeuwruimen een gratifi catie toe te kennen: Aan het personeel van gemeen tewerken, het gasbedrijf en de bode-incasseerster van het woning bedrijf hebben B. en W. met toe passing van artikel 87 van het Al gemeen Ambtenarenreglement, als blijk van waardering voor de bij zonder loffelijke dienstverrichting tijdens de strenge winterkoude een gratificatie toegekend van 20 per persoon, uit te betalen als voorschot bij de eerstvolgende loonbetaling, één en ander jn af wachting van een eventueel door de minister van Binnenlandse Za ken te nemen maatregel. g. Vraag van de heer Oggel om verbreding van het trottoir en aanleg van parkeerstroken bii de kerkgebouwen in de Kerltdreef. Verbreding van de trottoirs bij de Kerkdreef heeft naar de mening van B. en W? weinig zin en is bo vendien moeilijk uitvoerbaar. Aan leg van parkeerstroken bij of in de onmiddellijke omgeving van deze gebouwen is niet mogelijk. In de toekomst is het wellicht doenlijk aan de bezwaren tege moet te komen door het maken van een parkeerterrein in de om geving van dé Kerkdreef. - Overige mededelingen: a. In de raadsvergaderingen van 31 juli en 27 november 1962 stel den resp. de heren D. J. Oggel en A. H. van der Lee vragen over de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewer ken. In ons antwoord daarop deel den wij mede, dat de reorganisatie van deze dienst en de daarmede samenhangende problemen in stu die waren genomen. De studie over deze ingewikkel de en veelzijdige materie is thans in een zodanig stadium gekomen, dat te dezer zake binnen afzien bare t\jd voor onze gemeente een gedragslijn kan worden bepaald. Met het oog op het grote belang van deze aangelegenheid zullen B. en W. alvorens terzake een voor stel aan uw raad te doen, infor meel overleg plegen met de ge zamenlijke fractie-voorzitters. Een zodanig overleg zal naar onze stel- TZhcVi Die fijn-gekruide Knorr bouillon krijgt U tijdelijk extra voordelig: 3 dubbeltabietten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1.- 2 dubbeltabietten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Handig, die krachtige Knorr bouillon, en zo verrassend lekker! Voor Uw eigen gemaakte soep, als smaakverfijner in Uw gerechten of puur als opwekkende drink- bouillon. lige overtuiging de uiteindelijke meningsvorming over deze voor onze gemeente belangrijke zaak ten goede komen. B. en W. heb ben het voornemen bedoeld over leg zo mogelijk in februari/maart a.s. te openen. b. Via publicatie in enkele bla den is er de aandacht op geves tigd dat. inwoners, die tengevolge van de strenge koude in financiële moeilijkheden verkeren of dreigen te geraken, zich voor het ontvan gen van hulp tot de afa. sociale zaken kunnen wenden. Voorstel tot benoeming van een lid en plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de schoolartsendienst in het district Zeeuws-Vlaandereii. B. en W. stellen voor te benoe men a. tot lid de heer M. K. van Dijke, burgemeester: b. tot plaatsvervangend lid de heer M. L. M. IJsebaert, wethou der. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten be hoeve van da w'iz'gïng van de brandalarminstallatïe. Het is noodzakelijk, dat de cen trale brandalarmpost uit de rijks politiekazerne wordt verwijderd. Deze dient te worden aangevocht in de woning van de commandant, Weststraat 10, met de mogelijk heid tot overschakeling naar de panden Weststraat 7 (onder-com mandant) en Buitenweg 35 (chauf feur). Tegelijkertijd dient dan de aanwezige alarmeringsinstallatie, welke niet voldoet, te worden ver vangen door een wekschelinstalla- tie. De kosten van een en ander zullen 6000 bedragen. Onder verwijzing naar de over gelegde stukken stellen B. en W. voor een krediet tot dit bedrag te voteren voor het aanbrengen van deze verbeteringen. Voorstel tot bet aankopen van diverse perceeltjes ondergrond en voortuintjes in de Stations straat ten behoeve van de recon structie van de traverse vanaf de spoorwegovergang tot aan het kruispunt Kanaalkade. Voorstel tot verkoop van een perceel, bouwgrond, gelegen aan de Sint Maartenstraat, aan firma A. -I. de Visser en Zoon te Zaarn- slag. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan mevr. P. M. Coone—de Mey te Axel. AARDENBURG Varkenspest in Eede. In Eede (gemeente Aarden burg) ziin op het bedrijf van de varkensfokker E. Rammelaere gevallen van varkenspest gecon stateerd. Ruim 120 dieren, waar onder een aantal zeugen en big gen, moesten worden afgemaakt. De veeartseniikundige dienst in Vlissingen heeft de nodige maat regelen getroffen om versprei ding van deze besmettelijke ziek te tegen te gaan. Het besmette bedrijf ligt dicht bij de Belgische grens. Bevordering, De employé le kl. de heer M. P. Barendse, werkzaam op het P. en T. kantoor alhier, is met ingang van heden bevorderd tot hoofdemployé P. T. T. Door AGATHA CHRISTIE 67) Nadruk verboden. „Nu we mijnheer Poirot hier hebben zal de zaak wel gauw op gelost zijn," zei hij opgewekt. „Ik dacht dat u was gaan rentenieren, monsieur." „Dat ben ik ook, waarde Hayes, dat ben ik ook. Maar niets doen is ontzettend vervelend. U kunt zich niet voorstellen hoe traag de dagen voorbij kruipen." „Dat zal wel. En nu komt u onze vangst bekijken? Is dit dr. Sheppard? Denkt u dat u hem zult kunnen herkennen sir?" „Ik ben er niet zeker van," zei ik weifelend. „Hoe hebben jullie hem te pak ken gekregen?" informeerde Poi rot. „Zoals u weet was zijn signale ment verspreid. Veel houvast hadden 'we er niet aan, dat moet ik bekennen. Deze kerel heeft inderdaad een Amerikaans ac cent en hij ontkent niet dat hij die avond in de buurt van King's Abbott is geweest. Hij vroeg ons nijdig wat, voor de duivel, wij daarmee te maken hadden en zegt dat hij een aanklacht tegen ons zal indienen en dat hij het vertikt vragen te beantwoorden." „Mag ik ook eens met hem pra ten?" vr.oeg Poirot. De hoofdcommissaris kneep veelbetekenend een oog dicht. „We zijn blij dat we u hier heb ben, sir. U kunt doen wat u wilt. Inspecteur Japp van Scotland Yard heeft onlangs nog naar u gevraagd. Hij zei dat hij gehoord had dat u niet officieel in deze zaak meewerkte. Kunt u me mis schien zeggen waar kapitein Pa ton zich schuilhoudt, sir?" „Ik betwijfel of dat, zoals de zaken nu staan, verstandig zou zijn," zei Poirat stijfjes en ik moest op mijn lip bijten om een glimlach te- verbergen. De kleine man hield zich fan tastisch. Na nog wat over en weer ge praat werden we bij de arrestant toegelaten. Het was een jonge kerel van een jaar of drieëntwintig, schatte ik. Hoewel nu lang en mager, met bevende handen, was zijn vroe gere kracht hem nog duidelijk aan te zien. Hij had donker haar en blau we ogen, die je blik ontweken. Ik had steeds het gevoel dat de man die ik die avond was tegen gekomen me bekend was voorge komen, maar als dit dezelfde man was dan had ik me toch vergist. Ik zag geen enkele gelijkenis met wie dan ook. „Sta op, Kent," zei de hoofd commissaris. „Hier is bezoek voor je. Herken je een van hen?" Kent keek ons nors aan maar gaf geen antwoord. Zijn blik gleed langs ons drieën en bleef op mij rusten. „En sir," vroeg de hoofdcom missaris me, „wat zegt u ervan?" „De lengte klopte en afgaande op de algemene indruk kan het de man in kwestie zijn. Maar verder kan ik niet gaan." „Verduiveld, wat betekent dat allemaal?" vroeg Kent. „Wat heb ben jullie tegen me? Vooruit er mee! Wat denken jullie dat ik gedaan heb?" Nu knikte ik. „Het is 'm," zei ik. „Ik herken zijn stem." „O ja, herken je mijn stem? Waar denk je dan dat je die eer der gehoord hebt?" „Vrijdagavond, voor het hek van Fernly Park. Je hebt me daar naar de weg gevraagd." „O ja?" „Geef je dat toe?" vroeg de in specteur. „Ik geef niets toe. Niet voor ik weet wat er aan de hand is." (Wordt vervolgd.) Gisteravond kwam de raad bij een ter behandeling van een lijvi ge agenda. Nadat burgemeester mr H. Rijpstra zijn nieuwjaarsrede had U«t.öoSpi UxG -lil -.S opgenomen op pagina 7, werd een danKwoord gesproken cto„r de heer P. Fijn van Draat, die net optimisme van de voorzitter voor wat de toekomst van her- neuzen betreft, deelde. Minder enthousiast was de heer Fijn van Draat over de- woningtoewijzing. „Mocht U vorig jaar geklaagd hebben over de sobere bedeling van Terneuzen met nieuwe wo ningen, een klacht welke voor on ze genele provincie geldt, heel veel beter is 19ö2 niet geworden. Hopelijk brengt 1953 een oplos sing voor dit netelige probieem, een probleem waaraoor de nood zakelijke huisvesting voor de werkers van hoog tot laag ern- sug in gevaar komt". ipreker merkte voorts op, dat wanneer straks het besluit geno men wordt om toe te treden tot het beheerschap Braakman wij een mooie kans hebben om met onze steun dit gebied te doen groeien ook ten bate van onze inwoners. Misschien bestaat er kans om daar of elders te zorgen voor een kampeerterrein of een jeugdherberg'. De heer J tin van Draat hoopte, na op het oprichten van een eigen Centrale Dienst te hebben gewe zen, dat wanneer alle uitbrei dingsplannen, welke zowat alle richtingen van het kompas bevat ten, zijn gerealiseerd, wij gevan gen zullen zitten in de langzaam zeer nauw geworden gemeente grenzen. Misschien brengen ho gere instanties in 1963 enige uit komst, aldus spreker. Hij zei, dat het hem bijzonder verheugde, dat nu ook een Zweeds bedrijf hier een grote fabriek gaat bouwen, 'i'ensiotte g^tf hij als zijn mening te kennen, dat het noodzakelijk is, dat het etiket „kerngebied" nog niet wordt verwijderd. De raad heeft de agenda in een vlot tertipo afgewerkt. De heer Fijn van Draat zei bij het voorstel om de v.g.l.o.-school te Sluiskil om te zetten in een huishoudschool, hieraan graag zijn goedkeuring te hechten, al was net alleen maar om het feit dat er een drie-jarige cursus zal zijn tot opleiding van leerling verpleegsters. Op één na alle fractievoorzit ters verheugden zich over het voorstel tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling Re creatiegebied Braakman. Alleen de heer F. Dieleman (S.G.P.) stemde om principiële reden tegen dit voorstel. Het gemeentebestuur acht dit besluit van groot belang wegens de sociaal-culturele begeleiding van het industrialisatieproces dat Terneuzen doormaakt. Het be stuur zal door toetreding van de gemeente Terneuzen uit 9 leden bestaan. Terneuzen zou voor 2/n in een nadelig saldo aansprake lijk zijn. Het voorstel tot vaststelling van een partiële herziening van het partiële uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oos telijke kanaaloever" deed de heer Huijbrecht de vraag stellen waar om nu wordt gesproken over de uitbreiding van de bestaande en graven van een nieuwe haven, over zeer diep vaarwater, terwijl oorspronkelijk gewag werd ge maakt van middendiep vaarwa ter. De voorzitter, mr H. Rijpstra, antwoordde hierop dat het ge bruik van deze term geen opzet was. Er wordt strikt de hand ge houden asm het plan Snijders, en wat betreft de omliggende terrei nen, zei de voorzitter, dat deze eerst nauwkeurig zullen worden geïnventariseerd en later, wan neer het ogenblik daarvoor is aangebroken, nauwkeurig zal worden nagegaan welke indus trieën voor terreinen in aanmer king zullen komen. Het voorstel tot onderhandse aanbesteding van het aanleggen vein de toegangsweg naar het in dustrieterrein in de Nieuw-Neu- zenpolder en naar het zwembad in de voormalige oesterputten werd goedgekeurd, nadat de heer Van Langevelde was medege deeld dat slechts met één aanne mer was gesproken omdat men een (vertrouwde) aannemer moet hebben die zeker aan de opleve ringstermijn zal kunnen voldoen. Ook het voorstel van B. en W. de verbouw van de openbare ulo school onderhands aan te beste den kreeg de gedkeuring van de raad. In verband met het voorstel tot uitgifte in erfpacht van een per ceel grond, gelegen in het Zui dersportpark, aan de Stichting „Jeugdverkeerstuin", kon een op merking van de heer Fijn van Draat niet do instemming van de Voorzitter verkrijgen. De lieer Fijn van Draat vroeg namelijk of het niet wenselijk zou zijn dat er ook een raadslid in het bestuur van de Stichting zitting moest nemen. „Wij kun nen beter in dit geval het parti culier initiatief ruim baan laten", aldus de Voorzitter. v erscueicfejie iractievoorzitters sternden met genoegen in op het voorstel tot verlenging van de garantie ten behoeve van het in ternaat voor schipperskinderen nu gebleken was dat van particu liere (kerkelijke) zijde ai het. mo gelijke was gedaan om zo weinig mogelijk gemeentesteun te moe ten vragen. Vooral de heer Van Langevelde betreurde het dat een stuk parti culier initiatie! verloren gaat nu de „Stichting openbare kleuter school" aan de Oranjestraat de exploitatie van naai bijzondere kleuterschool wenst te beëindi gen. Wethouder De Vos zei hierop dat er rekening mee dient gehou den te worden dat de ouders zelf hierom verzoeken. Wil men, en hij meende dat principiële rede nen hier doorslag gevend zijn, zijn kinderen naar een openbare kleuterschool sturen, dan is er maar één oplossing: de school aan het gemeentebestuur over dragen. Voorstellen tot verkoop van percelen grond in het exploitatie plan „Noord" werden goedge- Keurd. De heer Van Langevelde infor meerde of voor de daarop te bou wen woningen ook vergunningen zijn. Voor een groot gedeelte is dit inderdaad zo, antwoordde de heer De Vos, voor de overige kan een vergunning tegemoet worden ge zien. Aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum werd benoemd tot leraar Engels de heer F. C. de Waal te 's-Gra- venhage. Tot onderwijzer aan de Zuid- landschool de heer GyNagelker- ke te Goes en aan de openbare lagere school „De vrije Vlucht" te Sluiskil de heer F. Lauret te Hoek. Mej. B.. Meijerman van de Zuidlandschool en de heer Schou ten van de o.l.s. te Sluiskil kre gen op hun verzoek eervol ont slag. Het voorstel tot aankoop van woningen in de r/ekKcio^aat, De Doelderstraat en de Steenkamp- laan werd goedgekeurd. Ook het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit tot onteige ning van gronden gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oostelijke ka naaloever" kreeg de goedkeuring van de raad. Bij de rondvraag sprak de heer Weterings er zijn verbazing t'n ontevredenheid over uit dat voor al de verbinding TerneuzenHoe- dekenskerke zo slecht is. De Voorzitter zei, op zijn ver zoek tot het ondernemen van stappen bij het provinciaal be spoedig mogelijk te hervatten.- stuur, dat hij hierover van te vo ren was ingelicht. De haven van I-ïoedekenskerke is nu niet te be reiken en alles wordt in het werk gesteld om de verbinding zo De heer Weterings zei veel be wondering te hebben voor de mensen van de Gemeentelijke Diensten die dag en nacht heb ben gewerkt voor het sneeuwrui men, en zeker ook voor de wijze warop de Gemeentetlijke Maat schappelijke Dienst de extra toe wijzing heeft verzorgd. Voor de heer De Vos was de eerste opmerking aanleiding om eveneens zijn tevredenheid over het vele werk te betuigen, ook ai zijn er mensen die menen van achter de warme kachel ingezon den stukken te moeten schrijven om van hun misnoegen te moeten getuigen. WEDEROM GEEN VELDSPORTEM DIT WEEKEINDE De vorst heeft, nu reeds vcor de zesde week, de veldsporten m een stevige greep. Nog steeds zijn de velden onbespeelbaar cn het bestuur van de K. N. V. B. heeft dan ook besloten het volle dige programma zowel ama teur als -semi-prof voor za terdag en zondag af te gelasten. Het programma' is een week verschoven. Ook alle voor dit weekeinde vastgestelde hockey- en korftxil- wedstrjjden gaan niet door. I

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2