Lidmaatschap van Engeland van de E. E. G. blijft aan de orde Weer grote brand in Amsterdam m- en MAANSTANDS mm hm VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 19e Jaargang Nr 5826 HALLSTEIN Weeroverzicht WFFRBERICHT Gestrande Zuidafrikaanse passagiers blijven onversaagd wachten Fmnkering bit abonnement: Temeuzen Dlweteur-Hoofdredaetenr I. van He Sanfle Redactie, adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai ■aetefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f2.per week 48 et. Lossp nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advprtentieprfte ner mm 16 ct; minimum pet advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties 'firfifin handels, advertenties): 5 resets f 1,10. Tedere reel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MOEILIJKHEDEN HEBBEN HARD INGESLAGEN „Standstill" in de ontwikkeling van het gemeenschappelijk beleid moet worden voorkomen De voorzitter van de Europese Commissie van de E. E. G., prof. Hallstein, heeft vrijdagmiddag op een persconferentie in Brus sel verklaard, dat de Britse aan vraag om het lidmaatschap van de gemeenschap „aan de orde blijft". „De beslissing tot het afbre ken van de onderhandelingen met Engeland is geen beslissing ten eeuwige dage. Alle vraag stukken blijven op de agenda. Thans verder onderhandelen is onmogelijk. Ons programma blijft het gesprek later weer op te nemen. Het tijdstip daarvan kunnen wij niet bepalen", aldus professor Hallstein, die sprak van de „diepe ontgoocheling en onrust" na de „gebeurtenissen" van deze week. De voorzitter van de Europese Commissie betoogde, dat thans de eerste en huidige taak van de Europese Commissie is een „grote krachtsinspanning' te le. veren om de nadelige gevolgen van de breuk in het gesprek met de Engelsen „tot het menselijke mogelijke minimum te beper ken". Moeilijke weken komen Prof. Hallstein noemde echter de thans ontstane situatie „acuut en ernstig". „Wij mogen echter de toestand niet nog moeilijker maken door verdere dramati sering. Daarmede kan niets wor den bereikt. Wat thans nodig is zijn koelbloedigheid en rustige beschouwing. Met de bouwste nen, die de gemeenschap heeft, moet de oplossing worden opge bouwd". De voorzitter van de Europese Commissie betoogde, dat alle krachten dienen te worden aan gewend om het functioneren van de gemeenschap te verzekeren. „Gelukkig heeft niemand de ge dachte geopperd of steun ver leend aan een poging, die de E. E. G. zou elimineren. Het ge vaar ligt echter elders: ondanks het feitelijke bestaan van de ge meenschap kan het functione ren minder geruisloos worden. Een gevaar, dat de commissie door de gebeurtenissen wordt verdeeld is er niet. Er bestaat echter geen twijfel, dat er moei lijkheden zullen zijn in de mi nisterraad van de E. E. G„ waar de meningen van de lid-Staten tot uiting komen. Wij mogen niet dramatiseren, maar ook niet bagatelliseren. Er komen moei lijke weken. De Europese Com missie zal echter zich inspannen om het mechanisme van onze gemeenschap aan de gang te houden.". „Het is onze taak te voor komen, dat er een zekere ver lamming komt, niet alleen in het belang van de lid-staten zelf, maar ook de landen, die zich met de E. E. G. willen verbinden". Moeilijkheden hebben diep wortel geschoten In antwoord op vragen zei prof. Hallstein niet te durven voorspellen hoe lang de „interne crisis" onder dlid-staten zou kunnen duren en bij welk groot onderwerp de verdeeldheid in de ministerraad tot uiting zou kun nen komen. „Laten wij ons ech ter geen Illusies maken: de moeilijkheden hebben zeer diep wortel geschoten". Hij zei verder te betwijfelen, of een verdere ontwikkeling van het gemeenschappelijke beleid van de E. E. G. de toetreding van Engeland op een later tijdstip moeilijker zou maken. Prof. Hall stein wees hierbij op het feit, dat tijdens de: onderhandelingen met Engeland allerlei mogelijkheden met de Britse delegatie reeds zijn besproken. Bovendien be staan diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en de E. E. G.. waardoor de gemeenschap op de hoogte blijft van de Britse in zichten. Vragen over concrete gevolgen van het afbreken van de onder handelingen over het Britse lid maatschap beantwoordde de voorzitter van de Europese Com missie op ontwijkende wijze. Wel verklaarde hij naar aanleiding van een vraag, of de onderhan delingen met Engeland door de vijf E. E. G.-partnprs van F'— "k- riik zouden worden voortgezet, dat het verdrag van Rome voor soortgelijke besprekingen de in stemming van alle zes, en niet van vijf leden vereist. Prof. Hallstein legde er ten slotte de nadruk op. dat het een elementaire plicht van de com missie is een „standstil" in de ontwikkeling van het gemeen schappelijk beleid te voorkomen. Gevraagd of hij moeilijkheden verwacht bij de verdere totstand koming van de landbouwregle- menten in de E. E. G. antwoord de hij slechts: „Dat laat ik aan uw verbeelding over". Zoals gemeld vreest Frankrijk, dat in het btizonder het voor dit land belangrijke reglement voor zuivel door tegenwerking van de andere lid-staten zal worden vertraagd. MINISTER LUNS NAAR STRAATSBURG De minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns is van plan dinsdag in Straatsburg aanwezig te zijn bij het debat dat het Europese parlement aan de Europese crisis zal wijden. Hij heeft dit donderdagmiddag mee gedeeld in de Tweede Kamer. De bewinsman sprak daarbij de hoop uit dat zijn collega's uit de an dere E.E.G.-landen eveneens zul len verschijnen. VERSLAG OVER BRUSSEL IN DEN HAAG V» de bijzondere vergadering van de ministerraad in Den Haag, waarin minister Luns woensdagmiddag verslag uit bracht over de E. E. G.-debacIe van Brussel, stonden minister president prof. dr. J. E. de Quay en mr. Luns op het Binnenhof pers en televisie te woord. MEER AMERIKAANSE JAGERS TEGENOVER CUBA De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat zij het aan tal onderscheppingsjagers van het type F—104, die 2400 km per uur kunnen vliegen, vergroot op de basis Homestead in Florida, tegenover Cuba. Twee escadrilles zullen in apri! a.s. van bases in het binnenland naar Homestead worden pverge- bragfet AANHOUDEND VORST. In de nacht van woensdag op donderdag drong zeer koude continentale lucht uit Duitsland ons land binnen, zodat de tem peratuur in het oosten plaatselijk daalde tot min 15 graden. Het uiterste noordwesten bleef juist buiten het bereik van de koude luchtmassa. De minima waren daar dan ook niet lager dan min 5 graden. Donderdag bleef het kwik overdag op de meeste plaatsen ver beneden het vriespunt, in Zuid-Limburg zelfs acht graden, in de nacht van donderdag op vrijdag werd de continentale lucht door iets minder koude lucht uit Scandi navië verdrongen. Het binnen dringen van deze lucht ging ge paard met veel bewolking, waaruit op de meeste plaatsen enige sneeuw viel. In de loop van vandaag zal het van het noorden uit weer opklaren, zo dat het in de Vroeg» ochtend uren plaateselijk weer streng kan vriezen. De uit Scandinavië afkomsti ge luchtmassa is ook te koud om overdag temperaturen boven het vriespunt toe te staan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. z z z z z z z OPKLARINGEN Vanuit het noorden opklarin gen en slechts hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Overwegend matige vorst. ZON MAAN op onder op onciei Febr. 1 8.22 17.26 11.49 1.08 2 3,2(f 17.28 1X18 2.27 PRINSES BEATRIX Prinses Beatrix vierde giste ren in de familiekring van het koninklijk gezin haar 25ste ver jaardag. De koninklijke familie was voltallig aanwezig. Speciale feestelijkheden waren niet ge arrangeerd. Zoals bekend zal de konink lijke familie behalve Prinses Marijke, vandaag met vakantie vertrekken naar het wintersport centrum Lech in Oostenrijk, waar men tot 16 februari hoopt te blijven. Prinses Marijke gaat echter weer naar school. HAAGSE WEDUWE DOOR INBREKERS VERMOORD Twee jongemannen hielden zich verdacht bij de woning op Een melkboer en een over buurvrouw troffen donderdag morgen op haar bed in de wo ning Hugo Verrieststraat 87a in de Haagse spoorwljk het leven loze lichaam van de 58-jarige weduwe A. C. van Capelle Lugtigheid. Het politie-onder- zoek heeft aangetoond, dat de vrouw vermoedelijk door inbre kers werd vermoord. Uit een kartonnen doos uit een kast op de slaapkamer verdween een trommeltje met geld. De vrouw, die alleen in de wo ning was twee zoons en een dochter zijn getrouwd, terwijl de jongste zoon in militaire dienst is verscheen "s morgens niet op het bellen van de melkboer. Een overbuurvrouw, die even eerder de voordeur van de wo ning zag openstaan ging met de melkventer de woning binnen. Van de voordeur was een ruit stukgeslagen. Na hun bevindin gen werd de politie gewaar schuwd. Mevrouw Van Capelle had een gapende wond ae*» haar hoofd. De inhoud van een linnenkast lag door de slaapkamer. Uit de verhoren door de politie is ge bleken, dat buurtbewoners des nachts rond twaalf uur twee jongemannen blootshoofd en in overjassen belangstellend bij de woning van mevrouw Van Ca pelle hebben aangetroffen. BINNENKORT WEER RUSSISCHE AMBASSADEUR IN DEN RAAG Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt inede: „De Nederlandse re serine en de regering van de Sowjet-Unie hebben besloten hun ambassades te Moskou en t 's-Graven">~ge, welke geruime tüd onder leiding van een charge d'affaire hebben gestaan, on korte termön weder om te stellen onder leiding van een ambassadeur. Zoals bekend, is er sedert ok tober 1961 geen Sowjet-ambas- sadeur in Den Haag en geen Nederlandse ambassadeur in Moskou geweest. De Neder landse regering verklaarde na het incident op Schiphol van 9 oktober van dat jaar de Sowjet- ambassadeur P. K. Ponomaren- ko tot persona non grata, terwijl twee andere functionarissen van de Sowjet-ambassade het ver dere verblijf in Nederland werd ontzegd. De toenmalige Neder landse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, moest de Sow- jet-Unie verlaten omdat de Sow- jet-regering een verder verblijf van de ambassadeur in dat land niet mogelijk achtte. Het incident op Schiphol deed zich voor toen de echtgenote van de Sowjet-onderdaan ir. Goloeb, anders dan haar man, naar de Sowjet-Unie wilde terug keren. Zoals bekend, is ir. Go loeb in maart 1962 uit eigen verkiezing naar de Sowjet-Unie teruggekeerd nadat hij hier eer der asiel had gevraagd en ver kregen. Ook het persbureau Tass be richtte gistermiddag dat de re gering van de Sowjet-Unie en de Nederlandse regering het be sluit hebben genomen hun am bassades op korte termijn weer onder leiding van een ambassa deur te stellen. De hemel boven de Amster damse binnenstad was gister nacht weer eens rood gekleurd door vlammen, die ditmaal uit het dak van perceel Singel 132 sloegen. De brand was om on geveer kwart over één ontdekt en liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Drie kwartier later echter sloegen de vlam men, die zich van de tweede ver dieping via de derde verdieping en de zolder een weg naar boven hebben gevreten, door het dak. Een dichte vonkenregen werd toen door de wind over de daken van deze oude buurt gestrooid. Eén der brandweermannen, de onderbrandmeester H. Hulsman, kreeg een stuk dakpan op zijn hoofd en zakte in elkaar. Maar enkele minuten later was hij weer zóver hersteld dat hij zijn plaats in de gelederen van de brandweer kon innemen. Deze brandweerman is niet gelukkig want twee weken geleden liep hij bij een gasexplosie in de Haarlemmerhouttuinen verwon dingen aan zijn rechteroog op. Da brand heeft veel minder schade veroorzaakt dan de vuur zee van een week geleden in de Spuistraat en aan het Singel. De tweede en derde verdieping en de zolderruimte van het perceel Singel 132 brandden geheel uit, maar de brandweer kon voor komen dat de vlammen over sloegen naar de naastgelegen panden. De brand werd ontdekt door de portier van het tegenover het perceel gelegen hotel van het Leger des Keils. Aanvankelijk werd alarm voor kleine brand gegeven maar spoedig bleek de vuurhaard ernstiger te zijn en werd groot alarm geslagen. De brandweer had in het be gin nogal met moeilijkheden te kampen. Zij moest eerst een dikke deur forceren en daarna bleek de toegang tot de vuur haard te nauw te zijn om brand weerlieden, die met perslucht apparaten waren uitgerust, door te laten. Via een raam is de brandweer vervolgens toch naar binnengegaan maar door sterke rookontwikkeling en de grote hitte moesten de spuitgasten weer ijlings de vlucht nemen. Toen de brand op zijn hevigst woedde vlogen stukken van daknannen in het rond. Intussen had zich de vlam menzee een uitweg gezocht door het dak. Enorme vonkenregens bedreigden omliggende percelen. Door het krachtige ingrijpen van de brandweer echter, die tenslotte met tien stralen het vuur aantastte, kon de brand worden ingetoomd en om kwart vóór drie het sein „brand mees ter" worden gegeven. In het be- I trokken pand waren twee tex tielfirma's en twee groothan- dels in koffie gevestigd. Het was gisternacht niet bekend of zij tegen brandschade zijn ver zekerd. De bluss'ngswerkzaam- I heden werden gadegeslagen o.a. door de officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. Tonckens, en de hoofdcommissaris van po litie, de heer H. J. van der Mo len. VRIJDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.34 7.13 Terneuzen 7.09 7.48 Hansweert 7.49 8.28 Walsoorden 7.59 8.38 ZATERD.' O Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden "EBRUARI v.m. n.m. 7.41 8.16 8.56 9.06 8.23 8.58 9.38 9.48 De In Nederland gestrande Zuidafrikaanse en Britse passa giers, die zondag j.L met een vliegtuig van Caledonian Air ways naar Johannesburg had den moeten vertrekken, doch in Nederland strandden omdat het Zuidafrikaanse reisbureau Im pala Skyways de passage niet betaalde, blijven samen met drie Nederlandse luchtreizigers in het motel aan de rijksweg naar Den Haag onversaagd op ander vervoer wachten. Zij zit ten daar nu reeds vier dagen en hun hoop is thans gevestigd op een dochtermaatschappij van Alitalia, de Sociëta Aarea Me- diterranea, met wie het zo om- reau Impala volgens de laatste telefonische berichten een af spraak heeft gemaakt de passa giers in Amsterdam op te halen. Volgens de hoofdvertegenwoor diger van Alitalia, de heer G. Gamba, kan het vliegtuig van de S. A. M. echter niet vóór van avond worden verwacht en waarschijnlijk is dat het pas zaterdagavond in Nederland zal arriveren. Intussen hebben twintig van de circa zeventig gestrande pas sagiers gisteren Amsterdam per trein verlaten. Zij zijn geholpen door het Engelse reisbureau International Air, waarbij zij de terugreis hadden geboekt. Dit bureau, dat voor het mislukken van de vlucht niet verantwoor delijk was, heeft er voor gezorgd dat' de twintig luchtreizigers van de Franse maatschappij U. A. T. van Parijs naar Johan nesburg zijn vertrokken. Slechts werd deze passagiers gevraagd eenderde van de passage zelf te betalen, eventueel na aankomst in Zuid-Afrika. T.V.-PROGRAMMA RAMPHERDENKING De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal hedenavond in het N.T.S.- programma van 20.20 uur tot 20.35 uu een korte herdenkings rede houden over de ramp van 1953. Daarbij zal hij een uiteen zetting geven van hetgeen de re gering na 1953 heeft gedaan om een derelijke ramp in de Delta te voorkomen. Deze uiteenzetting zal worden afgewisseld met een aantal beelden. Vervolgens wor den twee films van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat v ertoond, n.l. een tekenfilm van John Fernhout: „Nederland-Wa terland" en voorts Bert Haan stra's „Delta Fase I". Deze uit zending zal gevolgd worden door een aantal reportages uit het Del- taeebied zoala het nu is. TWEE HELIKOPTERS BIJ VLIEGOEFENING GEZONKEN Bij vliegtuigoefeningen met helikopters van het tvpe Sikors ky—HSS—IN (SE3) vanaf .HM. vliegkampschip „Karei Door man" is donderdag, waarschijn lijk tengevolge van motorstoring, een helikopter tewater geraakt. Bij een reddingsactie, die on middellijk daarop ingezet werd door andere helikopters en een jol, geraakte een tweede hef- schroefvliegtuig door nog onbe kend eoorzaak eveneens te water. De bemannnigen van beide toe stellen konden worden gered. De helikopters zijn in het ter plaatse diepe water gezonken en moeten als verloren worden be schouwd. Het vliegkampschip „Karei Doornman" oefende in de omgeving van Gibraltar. AMERIKAANSE WAARSCHUWING VOOR O. A. S. De Amerikaanse regering heeft woensdag de Organisatie van I Amerikaanse Staten (O.A.S.) ge waarschuwd dat de „aanmoedi- I ging van en steun aan gewapen- j de opstanden" in andere Latijns- I Amerikaanse landen door Cuba een „oorlogsverklaring aan het halfrond" vormt. »In een nota aan de O.A.S. dringen de Ver enigde Staten er bij de Latijns- Amerikaanse regeringen op aan hun waakzaamheid tegen com munistische ondermijnende *o- tiviteitan te verdubbelen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1