De barst van Brussel Supra-melange Vacuum-inpak Versgemalen ff UmNelk's SUPRA KOFFIE een volkomen nteuwe Supra koffie: Sitdown-staking van ateliermeisjes Plf Wegverkeer voor nieuwe problemen tijdens opdooi De moord op Roger Ackroyd Donderdag 31 januari 1963 DË VRIJE ZEEUW Pagina 5 Omdat cheffin wordt overgeplaatst „OOST-VLIELAND" TERUGGEKEERD DE VNTEA- POSTZEGELS IN NIEUW-GUINEA RRABANTSE STATENLEDEN VERONTRUST OVER TE TRAGE EN GERINGE MEDEWERKING VAN RIJKSWEGE jii iS§i t UITBREIDING ZIEKENFONDS VERSTREKKINGEN Nog geen zes jaar nadat zes Europese naties zich in Rome aaneenschaarden om samen Europa iets groots tot stand brengen, is hun verbond in Brus sel gebarsten. Be E.E.G. zal zeker blijven voortbestaan wat moet men anders? maar het zal een gelijmde en gekramde versie zijn van het origineel. Het idealisme van toen, dat er van uitging dat door gezamenlijke inspanning, wederzijdse hulp en gezamenlijke offers voor allen een betere toe komst kon worden geschapen, heeft de nekslag gekregen door dat president Be Gaulle verkozen heeft dit verbond te misbruiken als een wapen in zijn machtspo litiek. Het is niet zo ver gezocht als hem een soort Napoleontische grootheidswaanzin wordt verwe- ten. De oude generaal schijnt die zelfs ieder onder de neus te wil len wrijven. Bijvoorbeeld door zijn absurde aanbod want dat was het wel ongeveer aan de Denen om tot de E.E.G. toe te treden. Het was een toezegging die geheel buiten zijn bevoegd heid ligt. Over de toetreding van nieuwe leden beslissen de zes ge zamenlijk, iets wat de Fransman uiteraard zeer goed weet. De op zettelijke manier waarmee de Denen hun Frans welkom in de E.E.G. kregen toebedeeld, kan dan ook niet anders opgevat wor den dan als een geste waarmee De Gaulle wenst te laten zien dat hij de lakens uitdeelt in Europa en dat de anderen, alsmede hun invloed en hun rechten, iets zijn van zo ondergeschikt belang, dat het allemaal te verwaarlozen is. NIET VOLGENS AFSPRAAK Waar De Gaulle misbruik van maakt, is het feit dat de zes zijn overeengekomen dat ze samen zullen werken. Dat behelst dat belangrijke besluiten unaniem worden genomen. Juist om tot die eensgezindheid te geraken, heb ben alle partijen bij tijd en wijle wel eens water in de wijn moe ten doen. Zo bijvoorbeeld bij de landbouwakkoorden die zeker niet voor allen even aanvaard baar waren, maar waarbij om der wille van de gemeenschap offers zijn gebracht. Dat is de ba sis en ook de enig mogelijke ma nier om van zes economieën met een eigen aard één geheel te ma ken. De toetreding van Engeland zou voor sommige Europese zeker niet alleen Franse in dustrieën de concurrentie hebben verscherpt. Dat is een nadeel. Daarentegen zouden er door ver groting van de markt ook voor delen zijn voor ieder zeker niet in de laatste plaats de Fran sen. Op economische grond zou het i beslist ook niet teveel zijn ge- i vergd als de Fransen net als alle ln anderen enige bezwaren hadden te I geslikt omderwille van het pro fijt van het geheel, zoals de an deren herhaaldelijk hebben ge daan. Daartoe was De Gaulle niet bereid en daarmee bleek de ideale basis van de zes al ver nield. NIET TER ZAKE Daar komt nog bij dat het Fran se staatshoofd pnverbloemd te kennen heeft gegeven dat de Britse toetreding hem vooral niet schikt op politieke gronden, een argument dat zolang de E.E.G. nog niet een politieke gemeen schap ook is geworden abso luut niet ter zake doet. Boven dien is dit een politiek argument dat gebaseerd is op een zeer per soonlijke overtuiging van De Gaulle zelf, die door geen der an deren wordt gedeeld. Het is ondemocratisch, het is unfair anderen gehoorzaamheid aan die politieke overtuiging af te dwingen door het op gemeen schapszin en idealisme rekenen de reglement van een economisch verbond te gebruiken als een machtspolitiek wapen waarvoor het niet is bedoeld. De kwesties van de Britse toe treding en zelfs van de weerslag die het optreden van de Franse president heeft in andere inter nationale aspecten als de N. A. V. O., de eenheid van het Wes ten en de blijvende interesse van de V. S. in Europa, verdwijnen naar de tweede rang en de aan dacht moet zich nu concentreren op de schade aan de Europese eenheid die de Franse houding heeft aangericht. NIETS VOOR EEN ANDER OVER Juist dat het mogelijk was, vooral in de eerste moeilijke ja ren, door geven en nemen zoveel te bereiken, berustte op het feit dat men zeker kon zijn dat door allen gegeven en genomen zou worden, dat men bereid was iets voor elkaar over te hebben. Het vertrouwen dat zo gewekt is de kolen- en staalgemeen schap had er zes jaar voor nodig om de sfeer van begrip te wek ken die de E.G.G. mogelijk maak te is door de Franse onverzet telijke houding van nu aan brok ken gegaan. Wat De Gaulle bereikt heeft, is meer dan dat hij haast wel zeker (voorlopig) Engeland buiten de E.E.G. houdt hij heeft bereikt dat de geestelijke basis voor ver dere uitbouw ook binnen de zes van de Europese gedachte ge smoord is in de angst voor Frans misbruik van vertrouwen te eigen bate. Dat is de droevigste balans van Brussel. (Nadruk verboden.) In het filiaal te Gaanderen van N.V. Confectiebedrijf P. J. Blom is vrijdag een wilde „sitdown staking" uitgebroken, die nog steeds voortduurt. Hierbij zijn ongeveer vijftig van de negentig meisjes van de naaikamer van het bedrijf betrokken. De meis jes, die zich bezig houden met lezen en kaarten, wensen geen genoegen te nemen met de over plaatsing van hun cheffin naar het hoofdbedrijf in Enschede. Na verscheidene besprekingen tussen de directie en de beide cheffins van het bedrijf in Gaan- deren is het personeel van het atelier in Gaanderen vórige week meegedeeld, dat de cheffin van de naaizaal te Gaanderen zou wor den overgeplaatst naar Enschede, zulks in verband met het huwe lijk van de cheffin van de naai zaal van het Enschedese bedrijf. De meisjes van de naaizaal te Gaanderen willen echter hun cheffin behouden en daarom zijn ze zonder voorafgaand overleg met de directie in staking gedaan Nu aan de vorstperiode een voorlopig einde gekomen schijnt te zijn en de dooi zich inzet, komt het wegvervoer voor nieuwe pro blemen te staan, aldus de E.V.O. Na een strenge vorst hebben de wegen veel van de opdooi te lij den en de wegbeheerders zullen daarom genoodzaakt zijn om maatregelen te treffen teneinde de schade aan de wegen zoveel mogelijk te beperken. Te ver wachten is dat tijdelijk bepaatlde wegtrajecten voor het zware ver keer zullen worden gesloten of dat wieldrukbeperkingen zullen worden vastgesteld. De E.V.O. heeft zich tot de col leges van Gedeputeerde Staten en de Provinciale Waterstaat diensten gewend met het drin gende verzoek bij het treffen van maatregelen de belangen, welke handel, industrie en landbouw hebben bij een zo goed mogelijk doorgaand vervoer over de weg, mede in het oog te houden. Een goede afstemming en coördinatie van de maatregelen van de provinciale en gemeente lijke diensten wordt door de E.V.O. van groot belang geacht. De veerboot „Oost-Vlieland" die dinsdagmorgen van IJmuiden uitvoer naar Terschelling, is te ruggekeerd in de haven. Op zee bemerkte men dat er zich water in de olietanks van het schip be vindt. De veerboot had de olie maandag in IJmuiden gebunkerd. De brandstoffentanks zijn giste ren schoon gemaakt, waarna er weer gebunkerd werd. De „Oost-Vlieland" hoopt van morgen om acht uur opnieuw uit te varen met bestemming Ter schelling. Zoals bekend, onder houdt de veerboot normaal de verbinding tussen Harlingen en de Waddeneilanden. Wegens het ijs wordt thans op IJmuiden ge varen. Een nauw overleg tussen de ver schillende diensten is noodzake lijk, opdat kern worden nagegaan langs welke wegen het vervoer naar de belangrijkste plaatsen of industrievestigingen doorgang kan blijven vinden. De E.V.O. doet intussen op alle vrachtwagenbezitters en -be stuurders een dringend beroep om de aanwijzingen en voor schriften van de wegbeneerders strikt op te volgen. Dit geldt in het bijzonder voor de tijdelijke snelheids, en wieldrukbeperkin gen. Wanneer aan deze beperkin. gen niet de hand wordt gehou den, bestaat de mogelijkheid dat tot algehele sluiting van bepaal de wegvakken zal moeten worden overgegaan. In Nieuw-Guinea zijn de post zegels met de opdruk „Untea" om aan hun wens kracht bij te zetten. De andere afdelingen van het filiaal werken normaal door. In een gesprek met vertegen woordigers van het personeel heeft de directie de maatregel toegelicht. De houding van de meisjes is na dit onderhoud niet veranderd. De nieuwe cheffin van de naai kamer in Gaanderen is reeds ja ren aan het bedrijf verbonden en heeft steeds tijdens afwezigheid van de cheffin naaizaal de leiding waargenomen. Talrijke Brabantse statenleden hebben de algemene beschouwin gen over de provinciale begro ting 1963, die maandag gehouden zijn, aangegrepen om hun veront rusting en ontstemming te uiten over de trage en geringe mede werking die van rijkswege on dervonden wordt zowel ten aan zien van de uitvoering van het Kreekrakplan en de andere plan nen die in het rapport „Brabant in het nieuwe westen" zijn neer gelegd, als van de meer algemene infra-structurele voorzieningen die Brabant nodig heeft. Het gewest heeft getoond, dat het, ondanks deze minimale medewerking, in staat was in re cordtijd één van de belangrijkste industriegebieden van het land te worden. Het mag er nu op re kenen dat zijn belangen door de 'f .•v.-.v.K Een nieuwe melange tussen „rood" en „goud" in, vlak na iet branden gemalen, vacuum-verpakt - om al dat goeds Voor altijd vers te houden. In tienduizenden gezinnen heeft Hare Majesteit de Huisvrouw al de openingsplechtigheid verricht. Wanneer knipt u deze nieuwe weg open naar de lekkerste koffie die u ooit kon zetten? regering behoorlijk behartigd zullen worden, zo meende men. De voorzitter van de K. V. P.- fractie, de heer J. Teyssen, was van mening dat het rijk de zaken op verkeersgebied in Brabant op Door - AGATHA CHRISTIE I 66) Nadruk verboden. „Laten we eens 'n man als voor beeld nemen een doodgewone man, die nooit aan moord ge dacht heeft. Maar ergens in hem, diep verborgen, heeft hij een zwakke inslag. Tot nu toe is die nooit aan de dag getreden. Mis- van twee cent, 80 cent en twee schien gebeurt dat nooit en blijft gulden nog steeds niet verkrijg baar. De zegels waren reeds spoedig na uitgifte uitverkocht. De P. T. T. in Nieuw-Guinea heeft de ge hele serie in Nederland nabesteld en deze is met uitzondering van zegels van twee en vijf gul den inmiddels ontvangen. In afwachting van de ontbrekende zegels, die telegrafisch in Neder land zijn aangevraagd, worden de andere waarden echter nog niet verkocht. Men hoopt, dat midden februari, de complete se rie weer zal zijn te verkrijgen. De uit Nederland verzonden zegels werden in Nederland reeds voorzien van de opdruk „Untea". 'De zegels, die thans in omloop zijn, werden door de Landsdrukkerij in Hollandia van deze opdruk voorzien. Officieel is er echter geen verschil en de zegels zullen door elkaar worden verkocht hij tot zijn dood een geëerd en gerespecteerd man. Maar laten we nu aannemen dat er iets ge beurt. Hij raakt in moeilijkheden of misschien dat niet eens. Hij kan toevallig iets ontdekken een geheim, waarvan iemands leven afhangt. Zijn eerste impuls zal zijn te spreken zijn plicht als eerlijk burger te doen. on dan komt z'n zwakheid boven. Hier is een kans op geld op zeer veel geld. Hij wil graag geld hebben hij heeft het nodig en het is zo gemakkelijk te krij gen. Hij behoeft er niets voor te doen alleen maar te zwijgen. Dat is het begin. De begeerte naar geld neemt toe. Hij moet meer hebben steeds meer. De goudmijn, die zich voor zijn voe ten opent brengt hem buiten zichzelf. Hij wordt hebzuchtig en gaat daardoor te ver. Men kan een man onder druk zetten zo lang men wil maar bii een vrouw moet men niet te ver gaan. Want een vrouw verlangt er naar de waarheid te zeggen. Hoeveel mannen hebben niet hun vrou wen bedrogen en zijn rustig met hun geheim het graf ingegaan. Hoeveel vrouwen die hun man hebben bedrogen hebben niet hun leven verwoest door het er in een onbewaakt ogenblik uit te gooien. Hun geweten liet hen geen rust. In een ogenblik van roekeloosheid (waar ze later spijt van hebben) gooien ze alle voor zichtigheid overboord en flappen er de waarheid uit. Dat geeft die vrouwen tijdelijk een groot ge voel van opluchting. Zo zal het, denk ik, ook ln dit geval zijn ge gaan. De spanning werd te erg. on, zoals het spreekwoord zegt, de kip met le gouden eieren, werd geslacht. Maar daarmee is het niet uit. De man over wie ik spreek was bang voor ontmaske ring. En hij is niet meer dezelfde man van laten we zeggen een jaar geleden. Zijn moraal is on dermijnd. Hij is radeloos. Hij vecht een verloren strijd en is bereid elk middel aan te grijpen, want ontmaskering zou onder gang voor hem betekenen. En dus de dolk steekt toe!" Hij zweeg een ogenblik. Het te kleine schaal aanpakt. Pro gramma en tempo van het rijk zijn niet meer aanvaardbaar, al dus spreker. Voorts meende hij dat de rijksgelden, die voor de industriële ontwikkeling beschik- was of hij een betovering over de kamer had gelegd. Een vreem de beklemming had zich van ons meester gemaakt. Die onbarm hartige analyse, die onmeedogen loze visie vervulden ons met vrees. „Later," ging hij zacht voort, „als het gevaar geweken is, zal hij weer zichzelf worden, nor maal en vriendelijk. Maar als het nog eens nodig mocht zijn zal hij opnieuw toeslaan." Caroline was zichzelf het eerst weer meester. „U spreekt natuurlijk over Ralph Paton," zei ze. „U kunt ge lijk hebben, maar het kan ook zijn dat u het mis hebt en u hebt het recht niet iemand te veroor delen vóór u hem gehoord heeft." De telefoon ratelde doordrin gend. Ik ging naar de hal en nam de hoorn van de haak. „Wat? Ja, u spreekt met dr. Sheppard." Ik luisterde een paar minuten en gaf kort antwoord. Daarna legde ik de telefoon weer op de haak en keerde naar de salon terug. „Poirot," tel ik, „ze hebben in Liverpool lemnd aangehouden. Hij heet Charles Kent en ze ge loven dat hij de vreemdeling is die die avond een bezoek bracht op Fernly. Ze willen dat ik en- middellijk naar Liverpool kom om hem te identificeren." HOOFDSTUK XVIII. Charles Kent. Een half uur later zaten Poirot en ik met inspecteur Raglan in de trein, op weg naar Liverpool. baar zijn, veel effectiever be steed zouden worden wanneer ze ter beschikking van de provin ciale besturen werden gesteld voor de uitvoering van infrastruc turele verbeteringen. De Inspecteur was zichtbaar op gewonden. „We zullen nu misschien Iets meer te weten komen over die chantagekwestie," verklaarde hij verheugd. „Naar wat ik telefo nisch over hem heb gehoord is het een ruwe klant, en verslaafd aan verdovende middelen. Het zal niet moeilijk zijn om hem uit te horen. Als er ook maar enig motief was, zou het meer dan waarschijnlijk zijn, dat hij mr. Ackropd heeft vermoord. Maar éls dat zo is, waarom houdt die jonge Paton zich dan schuil? De hele zaak is gewoon een warboel. A propos, M. Poirot, u had het bij het rechte eind met die vinger afdrukken, die waren van mr. Ackroyd zelf. Dat idee was ook al bij mij opgekomen, maar ik had het weer verworpen, omdat het me te onwaarschijnlijk leek." Ik lachte inwendig. Het lag er dik bovenop dat Raglan zijn fi guur wilde redden. „Die man is toch nog niet ge arresteerd?" vroeg Poirot. „Nee, alleen aangehouden on der verdenking." „En wat zegt hij zelf?" „Heel weinig," zei de inspecteur grinnikend. „Voor zover Ik kan nagaan, is hij op zijn hoede. Een grote mond, maar verder niets." Bij onze aankomst in Liverpool werd Poirot tot mijn verbazing uitbundig verwelkomd. Hoofd commissaris Hayes, die ons af haalde, bleek jaren geleden met Poirot samengewerkt te hebben en hij had blijkbaar een zeer hoge dunk: van zijn bekwaam heid. (Wordt vsrvölgd.) De Ziekenfondsraad deelt me de dat op zijn voorstel de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid een uitbreiding heeft gegeven aan de verstrekkingen voor verplicht-verzekerden van de Algemene Ziekenfondsen, welke verstrekkingen ook gel den voor de bejaardenverzeke ring. Met ingang van 1 februari 1963 krijgen verzekerden van 16 jaar en ouder onder bepaalde voorwaarden recht op een bij drage in de kosten van een boor toestel. De vergoeding bedraagt, 75 procent van de aanschaffings prijs, doch ten hoogste 150. Studerende en invalide verze kerden tot 27 jaar krijgen echter recht op een maximumvergoe ding van ƒ250. Dit laatste be drag is gelijk aan de maximum vergoeding voor een hoortoestel ten behoeve van verzekerden beneden de leeftijd van 16 jaar, die dit recht reeds hebben van januari 1955 af. Voorts is het recht op een onderzoek in een audiologischcentrum, dat reeds sinds 1 oktober 1961 bestond voor verzekerden tot 16 jaar, nu Ook toegekend aan verzekerden van 16 jaar en ouder, die door een keel-, neus- en oorarts naar een audiologischcentrum zijn Terwezen. Tenslotte Is onder de te ver strekken, kunst- en hulpmidde len opgenomen een apparatuur, die voor bepaalde hartpatiënten van groot belang is. Dit is de zogenaamde pacemaker of hart- prikkelaar, die gevoed wordt door batterijen en die zorgt voor het ritmisch toedienen van prik kels, die de hartslag regelen. Deze apparatuur, waarvan de kosten enige honderden guldens bedragen, zal volledig voor re kening van de verplichte verze kering worden verstrekt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5