Toch een politiek van ledige stoel in de E.F de Vliegtuig liet gestrande passagiers bij Schiphol achter liet weer Demonstratie op Binnenhof WEERBERICHT DONDERDAG 31 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5825 MINISTERRAAD BESPRAK VASTGELOPEN E. E. G. OVERLEG BERGING VAN „THUNTANK T WEER UITGESTELD Waardering van Lions Internationaal voor actie „Open het Dorp" VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN Inzittenden in vlammen omgekomen Amerikaans marine vliegtuig verongelukt Neger-student Meredith blijft nog een studietermiju in Mississippi REISBUREAU WEIGERT PASSAGE TE BETALEN WILLY BRANDT BLIJFT KANDIDAAT VOOR KANSELIERSCHAP Frankering bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 555? Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2,pier week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie .f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse Ministerraad heeft gisteravond van vijf tot zeven uur vergaderd om een uitvoerig rapport aan te horen, dat de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Economische Zaken, drs. J. W de Paus, heb ben uitgebracht over de vastge lopen besprekingen in Brussel over Engeiands toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap. Na afloop van de vergadering zei de minister-president, pro fessor dr. J. E. de Quay, tot ver slaggevers, dat de ministerraad het vraagstuk „aan alle kanten" bekeken had. Hij zei dat de ministerraad instemt met het standpunt dat beide ministers in Brussel hebben ingenomen. De premier voegde hieraan toe, dat de minister van Buiten landse Zaken hedenmiddag jn de Tweede Kamer nadere medede lingen zou doen. Toen daarop mr. Luns werd gevraagd of hij weer naar Brus sel ging, antwoordde hij onder gelach': ,.Dat is niet uitge sloten". Gevraagd of hij nog erg pessimistisch was, antwoordde de minister dat hij ,.nog even pessimistisch als dinsdagavond" was, De poging om het Zweedse rampschip de „Thuntank 7" te kantelen gistermorgen in de ertshaven van Europoort is op nieuw uitgesteld. Vandaag zal men het nog eens proberen. Het is gisteren duidelijk ge worden dat de „Thuntank 7" zwaarder is dan de drijvende bok „Simson" met zijn 250 ton hefvermogen kan verwerken. Men ging gistermiddag op nieuw enige stroppen aanbren gen, nu rond de opbouw van de „Thuntank' 7". De kans bestaat dan echter dat, wanneer vandaag de werkzaamheden worden voortgezet, het stuurhuis schade oploopt, iets wat men tot nu heeft geprobeerd te voorkomen. Vandaag' zal ook de drijvende bok „Arend", die nu slechts een „stand by"-roi vervulde, zijn hefvermogen inzetten om de „Thuntank 7" te kantelen. De gouverneur van Lions In ternational district Nederland, de heer J. Verhaar, heeft de hoogste onderscheiding van deze wereldorganisatie de „Dis tricts Governors Appreciation Award" verleend aan Mies Bouwman, dr. A. Klapwijk en Siebe van der Zee, als blijk van waardering voor hun dienend werk, zo geheel analoog aan het doel dat Lions International zich stelt. Mies Bouwman en dr. Klap wijk zijn de eerste Nederlanders niet Lions die deze onder scheiding hebben ontvangen. Het onderscheidingsteken is een aan een paars-geel lintje hangende verguld zilveren ova len medaille van 3 cm, met aan één zijde in email ingelegd de letter L en, langs de rand, de benaming van de onderschei ding. Op het vliegveld van Kansas City is dinsdagavond een vlieg tuig tegen een dijn gevlogen en in brand geraakt. Volgens de po litie zijn de negen inzittenden, vijf passagiers en vier beman ningsleden, in de vlammen om gekomen. Het vliegtuig vas een Viscount schroef-turbinevliegtuig dat on derweg was van Oklahoma naar Tulsa. Ooggetuigen zeiden dat het bij de landing rechts van de lan dingsbaan afraakte, van een aarden bunker terug kaatste, over de dijk rolde en op 99 meter van een rivier bleef liggen en in brand vloog. Er zal toch een politiek van de „ledige stoel" worden gevoerd in de Europese Economische Ge meenschap, zü het in een andere betekenis dan aanvankelijk was geopperd. Betekende dit begrip de vorige week, dat de onderhan- deiingen ever liet Britse lidmaat schap van de E. E. G. zonder Frankrijk zouden worden voort gezet, nu houdt het in, dat de vijf partner-landen van Frankrijk in de gemeenschap er van uit zullen gaan, dat er een door Engeland onbezette stoel is. Zo zullen de „vijf" Duits land, Italië, Nederland, België "én Luxemburg de mogelijkheden voor de Britse toetreding onver kort handhaven en geen enkel besluit nemen, dat een Brits lid maatschap van de E. E. G. zou kunnen bemoeilijken. Anderzijds zal Engeland geen maatregelen treffen met de landen van het Gemenebest en de Europese Vrijhandelsassociatie of op bin nenlands gebied, die het toetre den van Engeland tot de gemeen schap op een later tijdstip moei lijker zou maken. Dit is naar in Brussel van wel ingelichte zijde wordt vernomen de gedragslijn, die zal worden ge volgd na de door president De Gaulle veroorzaakte breuk in de Britse onderhandelingen. In de komende twee weken zal via diplomatieke kanalen ook overleg worden gepleegd tussen de „vijf" en Engeland over een conferentie zonder Frankrijk, waarvan het beginsel reeds dins dag op een spoedvergadering tussen deze „zes" ter sprake is gekomen. Tijdstip noch datum zijn voor deze conferentie vast gesteld. In Brussel werd als plaats wel Londen genoemd. Van Franse zijde is dinsdag het accent van de nieuwe „ledige stoel politiek" al anders gelegd. Volgens het Franse persbureau A. F. P., dat de bron van zijn in formaties niet aanduidt, „hopen sommigen van de „vijf", onder meer Nederland, de dringende beslissingen, waarbij Frankrijk bijzonder, maar niet uitsluitend geïnteresseerd is, op de lange baan te schuiven". Het noemt als voorbeelden de nieuwe associatie overeenkomst met de 18 Afri kaanse (waarvan 14 voormalige Franse) landen, regelingen op Een 75-tal leden van het „Co mité 29 november 1962" heeft woensdagmiddag op het Binnen hof in Den Haag gedemonstreerd. (Op 29 november werden 123 demonstranten tegen het gebruik van atoomwapens door de Haag se kantonrechter veroordeeld). De demonstranten voerden borden mee, waarop gepleit werd voor het verwijderen van kernwapens, voor de vrijheid van demonstra tie en voor een vredesstrategie. Een delegatie uit de (jonge) demonstranten werd door een aantal vertegenwoordigers van de politieke fracties in het ge bouw van de Tweede Kamer ont vangen. De Kamerleden werd een request overhandigd. Hierin wordt o.m. uiting gegeven aan de „verontrusting over het gebrek aan verontrusting" bij de meer derheid in de Kamer die de kern bewapening in Oost of West aan vaardt. Voorts wordt deze meerder- het gebied van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid en in het bijzonder het totstandkomen van een gemeenschappelijke markt voor zuivelprodukten. Vooral Ne derland wordt daarbij genoemd als het land, dat „geneigd is het minst op te schieten", In Brussel acht men inderdaad maar tegen de achtergrond van de wens van de „vijf" de deur voor Engeland zo wijd mo gelijk open te houden het on waarschijnlijk, dat het zal komen tot een beslissing over het zuivel beleid of een gesprek over het aktie-programma van de Euro pese commissie voor de tweede étappe van het verdrag van Rome, om enkele voorbeelden te noemen. In dat programma wordt ondermeer Jhepieit, dat het tempo van de afschaffing van dé douanerechten niet mag worden vertraagd en dat op 1 januari 1967 alle douanerechten in de gemeenschap zullen zijn alge- schaft. Er zal echter onder de „vijf" geen animo zijn te gaan praten over extra-verlagingen van de onderlinge toltarieven of versnelde toepassing van het ge meenschappelijke buitentarief van de E. E. G., omdat dit de toe treding van Engeland op een later tijdstip moeilijker zou ma ken. De reeds besloten verdere verlaging -van tien procent van de onderlinge douanerechten op 1 juli a.s., waardoor de totale af braak op 60 procent komt, en de tweede verhoging van de natio nale douanerechten jegens derde landen in de richting van het toekomstige gemeenschappelijke buitentarief (voor zover dit ho ger ligt dan het nationale tarief) zullen echter niet ongedaan kun nen worden gemaakt. Van Franse zijde was dinsdag verklaard, dat de Europese com missie „kan helpen de machine weer op gang te brengen" met het actie-programma. Het ziet er echter naar uit, dat het zelfs voorlopig niet tot een bespreking ervan zal komen. BRUSSÉLMISLUKKING IN LAGERHUIS „Wat ïn Brussel is gebeurd be tekent een zware, maar geen do delijke slag voor de Europese eenheid," zo heeft de leider van de Britse delegatie naar de be sprekingen met de E. E. G., on der-minister Edward Heath, woensdagmiddag in het Britse Lagerhuis gezegd. heid een „gebrek aan visie om trent de kernbewapening" ver weten. Aangedrongen werd o.m. tot de opbouw te komen „van een burgerlijke en geweldloze verdediging met methoden die het voortbestaan van de mens heid in het atoomtijdperk niet langer in gevaar brengen". Een Lockheed P34 Orion, een viermotorig vliegtuig dat bij de Amerikaanse arine in gebruik is voor tegen duikboten gerichte patroaillevluchtcn, is woensdag in de Atlantische Oceaan neer gestort. Reddingsvlotten, die be hoorden tot de uitrusting van het toestel, zijn ongeveer 150 mijl ten zuidoosten van New York in de oceaan waargenomen. Vliegtuigen en zes oorlogssche pen hebben naar het veronge lukte toestel gezocht. BESPREKINGEN IN BRUSSEL MISLUKT De besprekingen in Brussel over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. zijn mislukt. Foto: De Westduitse minister Schroder (tweede van rechts) inaakt een verontschuldigend ge baar tot de teleurgestelde en somber gestemde Britse delegatie met v.l.n.r. Edward Heath, sir Person Dixon, Duncan Sandys, en Christopher Soames. Heath bracht verslag uit van het verloop der besprekingen van maandag en dinsdag in de Belgi sche hoofdstad. „De gebeurtenis sen van de afgelopen weken heb ben aangetoond dat vele mensen in Europa ons een volledig aan deel in de totstandbrenging van een verenigd Europa willen laten hebben. De regeringen van vijf leden-staten, die gezamenlijk 120 miljoen inwoners hebben, hebben duidelijk laten blijken dat zij tot diegenen behoren die dezelfde opvattingen over de Europese eenheid hebben als wij," zo zei Heath. Er is volgens hem een basis aanwezig voor vriendschap en goodwill in de toekomst. Namens de labourpartij bracht Harold Wilson onder-minister Heath hulde voor de inspannin gen die deze zich getroost had. Heath kon verzekerd zijn van de sympathie van de oppositie, zo zei hij, hoewel de socialisten ge kant blijven tegen de Europese politiek van de regering-MacMil- lan. De mislukking van Brussel moet niet als een ramp voor En geland worden beschouwd, aldus Wilson. Zij kan ons tot voordeel strekken als iedereen zich er maar goed van bewust is dat de toekomst van ons land geheel en al in onze eigen handen ligt. De leider van de liberale par tij, Grimmond, vond het tragisch, dat Groot-Brittannië niet één der stichters van de gemeenschappe lijke markt is. Het Britse ver zoek om toetreding is veel te laat ingediend, zo meende hij. Hij vroeg zich af wat nu het stand punt van de regering ten aan zien van een eventuele associatie met de E. E. G. is. Heath merkte daarna op, dat Engeland geen enkel officieel voorstel dienaan gaande is gedaan. De woordvoerder van de rech ter vleugel van de conservatie ven welke groep zich altijd tegen toetreding tot de E. E. G. heeft verzet oud-minister WalkerSmith, vroeg de rege ring dringend, de economische banden tussen de Gemenebest- landen en tussen de leden van de Vrijhandelsassociatie te ver stevigen. Hij sprak zijn voldoe ning uit over het feit dat Enge land niet heeft geaarzeld af te zien van toetreding tot de E. E. G., toen bleek dat de voorwaar den daarvoor 'schade zouden toebrengen aan de belangen van de Britse landbouw en het Ge menebest. Onder-minister Heath verhief zich daarop van zijn zetel en zei met stemverheffing: „Ik herinner eraan, dat de onderhan delingen niet zijn geëindigd om dat een akkoord onmogelijk bleek te zijn, maar om politieke rede nen als gevolg van de wil van een enkel land tegen de mening van de vijf andere E. E. G.-leden en van de E. E. G.-commissie in." In de loop van de volgende week zal in het Lagerhuis het debat worden gehouden over de kwestie van de gemeenschappe lijke markt. Naar aanleiding van bewerin gen van de zijde der christen democratische unie heeft de Duitse socialistische partij woensdag meegedeeld, dat bur gemeester Brandt haar kandi daat blijft voor het kanselier schap. Alle berichten over me ningsverschillen tussen de par tij en burgemeester Brandt in verband met het afgelaste be zoek van deze laatste aan Chroesjtsjov tijdens diens ver blijf in Oost-Berlijn, zijn onge grond, aldus de S. P. D. De neger-student James Me redith heeft woensdag medege deeld nog een tweede studieter mijn aan de Universiteit van Mississippi te zullen blijven. Kortgeleden had Meredith verklaard te overwegen zijn stu die op te geven, in verband met de voortdurende plagerijen van de kant van blanke studenten. In september j.l. hebben fe derale troepen met gewéld de toelating van Meredith tot de universiteit afgedwongen. STRENGE VORST WINT WEER TERREIN Uit een groot koudegebied .joven midden en oost Europa wordt met oostelijke winden ge leidelijk koudere lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht kwamen in Oost-Duitslar.d woensdag minimum-temperatu ren voor van min twintig gra den, terwijl in Polen het kwik plaatselijk daalde tot vijf en twintig graden onder het vries punt. Deze lucht laat overdag DONDERDAG 31 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.41 6.19 Terneuzen 6.16 6.54 Hansweert 6.56 7.34 Walsoorden 7.06 7.44 VRIJDAG 1 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.m. 7.13 7.48 S.28 8.38 slechts temperaturen toe tussen min vijf en min tien graden. De thermometer zal vandaag in ons land dan ook vele graden onder het vriespunt blijven. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Matige tot strenge vorst. Opklaringen en geen sneeuw van betekenis. Overwegend mati ge wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge vorst. ZON MAAN op onder op onder Jan. 31 S.23 17.24 11.24 Febr. 1 2 3 4 5 17.26 17.28 17.30 8.17 17.32 8.16 17.34 11.49 12.18 12.52 13.33 14.22 Een DC-7 vliegtuig van de Britse Chartermaatschappij Ca- ladonian Airways is gistermid dag leeg van Schiphol vertrok ken en heeft 72 passagiers die het naar Zuid-Afrika zou bren gen zonder pardon in Amster dam achter moeten laten, om dat het Zuid-Afrikaanse reisbu reau Ympala Skyways weigert de passage te betalen. De woedende passagiers, die zich sinds zondag in het motel aan de rijksweg bij Schiphol op houden, waven' gistermiddag ten einde raad. De meesten van hen zijn Zuid-Afrikanen. Zij waren op 22 december voor een zg. all inclusive tour naar Europa ge komen en 7ouden zondag j.l. met de DC-7 van Caledonian Air ways van Schiphol naar Johan nesburg terugkeren. De passage hadden zij van te voren voldaan. Voorts waren er Britse, alsmede nog enkele Duitse en Franse passagiers, die een bezoek aan Zuid-Afrika zouden brengen. Behalve deze 72 luchtreizigers waren er nog 27, die zich in Rome aan boord van het vlieg tuig zouden begeven. Wat er met hen is geschied, kon gister middag op Schiphol niemand verteller.. Voor de 72 in Amsterdam ge strande passagiers, die nu al drie dagen in het motel logeren, was Nederland als verzamel punt aangewezen. Zij zouden zondag j.l. van Schiphol naar Johannesburg vertrekken, doch de bemanning van de DC-7 deel de mede opdracht te hebben eerst op betaling uit Zuid-Afrika te wachten. Laat op de avond arriveerde de Londense verte genwoordiger van het Ympala Reisbureau, de heer C. Schuller, die de passagiers naar het motel bracht en daar vruchteloze po gingen deed om hen moed in te spreken. Vee! succes had hij niet, doch wel meende de directie van het motel het aan hem te danken te hebben, dat zij gistermiddag een telegrafische cheque van Bar clay's Bank uit Londen ontving, waarmee tenminste tot en met het ontbijt gistermorgen het lo gies van de 72 gasten werd be taald. „Thans echter hebben wij geen enkele garantie meer en we hebben de gasten dus mede gedeeld, dat verdere logies voor hun eigen rekening moet zijn", zo deelde directeur J. R. Rien- stra mede. Caledonian Airways werd het wachten gistermiddag moe. Uit Londen kwam een telexbood- scha, dat de machine maar leeg naar Brussel moest vliegen voor een andere opdracht. Dat ge schiedde en zo zagen de gestran de passagiers zich genoodzaakt naar een andere oplossing uit te kijken. Sommigen stelden zich in ver binding met de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag. Een zegsman van deze ambassade deelde in antwoord op een vraag van het ANP mede, dat hij zich vandaag naar het motel zou begeven om na te gaan wel ke passagiers niet meer over de middelen beschikken om zich langer in Nederland op te hou den. Voor hen zal de ambassade dan de kosten van het verolijf en de terugreis met een andere maatschappij voorschieten. Voor de overige passagiers kan niemand iets doen. Zij zul len zelf aiies moeten bekostigen en moeten dan maar z.en, hoe ze in Zuid-Afrika hun passage geld van Ympala Skyways te rugvorderen. Vermoedelijk zullen enkele passagiers, die over voldoende geld beschikken, met liet weke lijkse K. L, M.-lijnvlicgtuig, dat hedenavond van Schiphoi ver trekt, naar Zuid-Afrika terug keren. Anderen wachten op een goedkopere aanbieding van klei nere chartermaatschappijen. Reeds gistermiddag was er sprake van een tocht met een constellation, die thans bij Avio- landa in Woansdrecht staat. Dit toestel is door bemiddeling van twee Amerikanen, die op Schip hol de N. V. Aviad hebben op gericht, in Amerika gekocht voor de koning van Boeroendi in Midden-Afrika. Volgens hen zou het toestel voor. één vlucht naar Afrika beschikbaar kunnen wor den gesteld. KONINKLIJK PORTRET UIT COMPUTER Een beeld van het bezoek, dat II.M. de Koningin dinsdag heeft gebracht aan het hoofdkantoor van de Nederïandsche Heide M(j. in Arnhem: Een computer ver vaardigde een fraai, geiijksnd portret van H.K.H. Prinses Bea trix, geheel opgebouwd uit cij fers en lettertekens. Dc Koningin was er zichtbaar door ge.roffen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1