Koningin en Prins bezochten 75-jarige Heidemaatschappij Gemeenteraad van Vogelwaarde Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Breskens Woensdag 30 januari 1963. DE VRIJE ZEEUW Pag. S HEIDEMAATSCHAPPIJ WORDT „KONINKLIJK" Prijzen bleven constant Afdeling buitenland Recreatie Heidemaatschappij wordt „Koninklijk' Ruilverkaveling Hedenmorgen opnieuw poging de „Thuntank 7" te kantelen Piloot bewusteloos PASSAGIER BRACHT VLIEGTUIG AAN DE GROND Koningin Juliana en Prins Bernhard waren gisteren te gast op het verjaardagsfeest van öe Nederiandsche Heidemaatschappij, de vereniging die er eens op uit was zo veel mogelijk arbeiders „op de schop" aan het ontginningswerk te laten meedoen om ze voor werkloosheid te behoeden, en nu, op 75-jarige leeftijd, tal van imposante en in ieder geval voor het ook van de leek bijzonder ingewikkelde grondbewerkingsmachines bedenkt en doet beden ken om van de schaars geworden menselijke arbeidskrachten er zo veel mogelijk uit te sparen. Bjj alle mechanisatie, verveelvoudi ging van taken en uitbreiding der werkzaamheden over heel de aardbol is de Heidemaatschappij een „vereniging ten algemenen nutte gebleven". Aan die opzet is op het verjaarsfeest van gisteren ruim aandacht besteed. Hat feest begon toen de Ko ningin en de Prins gistermor gen om half elf, onder grote be langstelling van de Arnhemmers, aankwamen bij het oude hoofd kantoor der maatschappij aan het Sickeszplein. Bij hun aankomst werden de Koningin en de Prins op het voorplein van het gebouw op gewacht door de familieleden van het personeel. Jan Eshuis, in witte blouse, stelde zich in de hal keurig voor en bood de Koningin zijn bou quet gele freesia's aan. De Ko ningin was gekleed in een paars mantelpak en schoenen en hoed je in dezelfde kleur. Verrast en geamuseerd keek ze toe, hoe uit de tabelleermachine de portret ten van de voorzitter der Heide maatschappij en van haar doch ter Beatrix tevoorschijn kwa men. Ze maakte een praatje met de man die deze kunstwerken uitgedacht heeft, de heer B. van Kampen. Nadat de koffie geserveerd was gaf ir. Staf in zijn vroegere kamer in het oude hoofdgebouw een uiteenzetting als opmaat voor de rondgang, die de Konin gin straks zou maken langs de verschillende afdelingen in het oude en in het nieuwe daaraan vastgebouwde kantoorpand van negen verdiepingen. Hij vestig de speciaal de aandacht op de verenigingsvorm der maatschap pij, een rechtsvorm waarbij een bedrijf met ruim 2300 man tech nisch, uitvoerend en administra tief personeel en gemiddeld rond achtduizend arbeiders op het eerste gezicht niet past. De vorm van vereniging ten algemenen nutte een vorm waarop be stuur en personeel trots zijn betekent ook een aanduiding die misverstand kan verwekken. Ir. Staf verzekerde zijn koninklijke toehoorders echter dat de werk organisatie van deze vereniging een commercieel bedrijf is, dat gevoerd wordt met strakke eco nomische maatstaven en met een commerciële doelstelling. Door velerlei initiatieven der Heide maatschappij heeft de mechani satie van het cultuurtechnische werk grote voortgang gemaakt. De hogere lonen die men kan en mag betalen leiden uiteindelijk niet tot hogere kosten van het werk. Er wordt naar gestreefd, voor een zo laag mogelijke kostprijs te werken. De overschotten ech ter gaan niet naar aandeelhou ders of andere rechthebbenden, maar worden benut voor de doel stellingen der maatschappij. Veel wordt bijvoorbeeld besteed aan het opleiden van lager en mid delbaar personeel, aan onder zoek, het ontwikkelen van nieu we arbeidsmethoden, het ont werpen van nieuwe machines en werktuigen. Prins Bernhard verliet hierna samen met burgemeester Mat- ser en de vice-voorzitter der maatschappij het hoofdgebouw, om bij de onderhoudsdienst in Schaarsbergen de werkplaats, het magazijn en het demonstra tieterrein, waar verschillende machines opgesteld stonden, te zien. Hij werd er rondgeleid en voorgelicht door de heren E. Wijnbergen, directeur, en A. Smit, inspecteur. Dank zij de mechanisatie en rationalisatie in de cultuurtechniek, zo kon de heer Wijnbergen hem vertellen, is tussen 1950 en 1960 de prijs per kubieke meter grondverzet en pej- strekkende meter land- bouwweg constant gebleven, on danks stijging van lonen en prij zen. Bij de 32 in de openlucht en in een der loodsen tentoongestel de machines en installaties wa ren er enkele, die door een Ne derlandse boer, de heer W. Groe- neveld uit Mijnsheerenland, zijn monorail, waarmee onlangs in de omgeving van Amsterdam ge slaagde proeven zijn genomen bij het zandtransport voor de aanleg van sportvelden. Voor delen: lage bodemdruk, belang rijke arbeidsbesparing. Inmiddels vertelde in Arnhem ir. W. ten Hove, een der direc teuren, bij de tentoongestelde kaarten en rapporten van de af deling buitenland het een en an der aan Hare Majesteit over het werk van het raadgevend inge nieursbureau. Het werk der maatschappij in het buitenland heeft in het algemeen steeds be trekking op ontwikkelingsgebie den, vertelde hij. Opdrachtgevers kunnen zijn: de uitvoerende in stanties der Verenigde Naties, de E. E. G„ de regering van het betrokken land. De activiteiten zijn verspreid van Korea tot Guatemala. By wijze van voor beeld besprak ir Ten Hove het werk in Iran wat uitvoeriger. In een gebied in het zuiden van dat land is een pompgemaal tot stand J. A. Eshuis, directeur, en ir R. Jonkers, hoofd van de landmeet kundige dienst zich op voor een grote kaart van Nederland, om de Koningin uitleg tc geven over de mogelijkheden, en problemen der ruilverkaveling. Nog hoger steeg het gezel schap in het nieuwe gebouw, naar de achtste verdieping, waar de rondgang haar eind- en hoog tepunt vond op de afdeling re creatie. Maquettes van de Beek- se bergen bij Tilburg, het Veer- semeer en enkele beplantingspro jecten waren daar te zien. De heren L. Heydel berger, hoofd van de bouwkundige dienst, en ir. W. A. Dieleman, hoofd van de beplantingsplannendienst, ver telden er hoe het landschap ge schikt kan worden gemaakt voor de recreatie. Koningin Juliana heeft de Ne derlandse Heidemaatschappij het predikaat „Koninklijk" verleend. In aanwezigheid van de Konin gin en de Prins en onder lang durig applaus deelde de Com missaris der Koningin in Gel derland, mr. H. XV. Bloemers, dit mee in de bijeenkomst in „Mu sis Sacrum", waarmee 's mid dags de viering van het 75-jarig jubileum der maatschappij werd voortgezet. De Koningin en de Prins waren bij hun aankomst in de foyer van „Musis" begroet door de Commissarissen der Koningin in de provincies Drenthe, Gro ningen, Limburg, Noord-Hol land, Zeeland en Zuid-Holland. De bijeenkomst werd, behalve door personen die 's morgens bij de rondleiding aanwezig waren of aan de lunch aanzaten, bijge woond door bijna alle Commis sarissen der Koningin. Alleen de Commissarissen in Noord-Bra bant en Friesland waren verhin derd. Aan het begin der bijeenkomst zong het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel „Looft den Here" van de zeven- tiende-eeuwse componist Johan nes Stobaeus. De voorzitter der jubilerende maatschappij, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, sprak daar na het welkomstwoord. De Ko ningin en de Prins dankte hij voor de hoge bescherming, die zij aan het werk der maatschap pij hebben willen geven, en hij herinnerde eraan dat zij daar mee een koninklijke traditie voortzetten: reeds bij het aller eerste begin aanvaardde Koning Willem III het beschermheer schap en verleende tevens zijn daadwerkelijke steun. Koningin Wilhelmina volgde in het voet snoor van haar vader; Prins Hendrik was zowel beschermheer gebracht en een irrigatiestelsel als ere-voorzitter. „Nog steeds Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Tenslotte bood mr. Bloemers aan de voorzitter der Konink lijke Nederiandsche Heidemaat schappij, zijn ambtsvoorganger jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf ford, de ten bewijze van de ver lening van het predikaat „Ko ninklijke" vervaardigde oorkon de aan. De vice minister-president, drs A. H. Korthals, voerde vervol gens het woord. Het slotwoord werd gesproken door de president-directeur der maatschappij, ir. C. Staf. Hij dankte de Koningin en de Prins, beschermheer en bescherm vrouwe der jubilerende maat schappij, voor de belangstelling die zij vandaag hebben betoond, en de Koningin voor de onder scheidingen die zy heeft verleend zowel aan de Heidemaatschappij als aan leden van het personeel. Van dat laatste had de vice- minister-president in zijn toe spraak mededeling gedaan. Zelf had ir. Staf ook iets aan te bieden. Hij vertelde dat het bestuur der Heidernij 100.000 heeft laten overmaken aan het Landbouwhogeschoolfonds. Het fonds mag 'dit geld gebruiken om studerenden uit de ontwik kelingslanden geldelijk tegemoet te komen of het onderwijs in die landen te dienen. Aan de drie centrale landbouworganisaties werd 35.000 overgemaakt. Het bedrag zal door deze organisaties worden besteed voor het orga niseren van bijeenkomsten, waar onderwerpen, betrekking heb bend op het werkterrein der maatschappij, worden bespro ken. De gemeente Arnhem, die vijf tig jaar geleden dertigduizend gulden schonk aan de naar Arn hem komende Heidemaatschap pij, ontving nu van de Heide maatschappijdertigduizend gulden. „Wij zijn nu zover, dat al hebben wij de intussen van dit geld gekweekte rente nog nodig, de hoofdsom wel zouden kunnen terugbetalen", sprak ir. Staf onder grote hilariteit. Nadat ir. Staf de bijeenkomst gesloten had. verlieten de Konin gin en de Prins de zaal, terwijl het Nederlands Kamerkoor zong „Gelukkig is het land". Na deze bijeenkomst volgde nog een zeer druk bezochte ont vangst in het huis der provincie Gelderland. De raad van Vogelwaarde stelde een crediet beschikbaar van ƒ5.000,ten behoeve van de uitbreiding van de perso neelsbezetting ter secretarie. B. en W. waren tot de conclusie gekomen, dat met de huidige personeelsbezetting de admini stratie niet meer op tijd kan worden afgewikkeld. De komst van een nieuwe burgemeester heeft tot gevolg gehad, dat de raadsleden thans de stukken voor de vergadering van 'de raad thuisgestuurd krijgen en deze werkmethode vraagt vanzelf sprekend een extra inspanning van het personeel, een inspan ning, die met de huidige perso neelsbezetting niet bliivend kan worden opgebracht. B. en W. staan ten aanzien van het perso neel tevens een betere verdeling van de taken voor de geest. In de huidige situatie moet ook het minden belangrijke en soms tiid- rovende werk worden verricht door de duurst betaalde krach ten. Door aantrekking van jeug dig personeel zullen de hoofd ambtenaren meer tijd beschik baar krijgen voor het ..grote werk", hetgeen zonder twijfel de betrokken ambtenaren meer vol doening zal schenken en de al gemene gang van zaken zeker zal bevorderen. De heer Perdaen wees er op, dat de achterstand van enkele jaren geleden door het huidige personeel on korte termijn is ingehaald. Dit personeel heeft daarvoor terecht een open doek je gekregen en nadien zijn er nooit klachten over achterstand geweest. Het voorstel van B. en W. deed hem daarom als leek wel even paf staan, al vertrouw de hij er op dat hij zich op dit gebied icon verlaten op het ad vies van de burgemeester. De Voorzitter vond het prettig van de heer Perdaen te verne men, dat deze als leek even paf stond, want in vakkringen wordt algemeen erkend, dat in Vogel waarde van een sterk in het oog springende onderbezetting: spra ke is. Het pleit voor het perso neel, gat men er steeds in ge slaagd is, zij het soms met moei te, achterstand in de administra tie te vermijden. Spreker wees er echter op. dat het alleen bij zijn eigenlijk achteruitgang be tekent. Het door hem ingevoerde werksysteem, inhoudende het maken van schriftelijke voor stellen aan de raad, vergt studie en arbeid en dit werk mag niet door loket en telefoon gestoord worden. De taak van de ambte naar moet niet alleen worden gezien in het vlak van schrijf werk, maar de ambtenaar moet ook stimulerend werken en zich breed kunnen oriënteren. Nog verschillende argumenten haalde de voorzitter aan en hij kon tenslotte het voorste] van B. en W. alleen warm aanbeve len. De raad verklaarde zich daar na spontaan accoord en binnen kort zullen dus twee krachten in de lagere rangen worden aan getrokken. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad verder tót aankoop van 50 exemplaren van het boek werk „De geschiedenis van Ossenisse", geschreven door pas toor G. J. G. Bongenaar van Hengstdijk. Men stelde zich daarbij op het standpunt, dat pastoor Bongenaar met dit werk en andere van zijn hand ver schenen historische studies de gemeenschap een belangrijke dienst heeft bewezen, hetgeen door de gemeente gewaardeerd dient te worden. Voor de bouw van een derde leslokaal aan de bestaande lage re school te Ossenisse werd een crediet uitgetrokken van 84.500. Bijna twee jaar geleden al had de raad hiervoor de medewer king verleend ingevolge de La ger Onderwijswet, maar eerst thans was de rijksgoedkeuring voor deze bouw ingekomen. De voorzitter werd in deze vergadering benoemd tot amb tenaar van de burgerlijke stand en aangewezen als bestuurslid van de Stichting Zeeuwsch- vlaams Borgstellingsfonds, als vertegenwoordiger bij de N. V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen. als afgevaardigde in de Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst Zeeuws- Vlaanderen en als vertegenwoor diger in het algemeen bestuur van de Centrale Dienst Bouw en Woningtoezicht. De heer Vink achtte het tij dens de rondvraag wenselijk het huidige systeem van armenzorg aan de kant te zetten. Hij achtte een nieuwe structuur waarin plaats was voor een Maatschap pelijk Werkster nodig. De voorzitter zou in deze graag het particulier initiatief zien voorgaan en zijn gedachten gingen daarbij uit naar een in terparochiële regeling van deze materie, waarbij dan vanzelf sprekend de gemeente dient te subsidiëren. Hij hoopte, dat op korte termijn resultaten zullen worden bereikt en hij gaf daar bij de toezegging, dat B. en W. op dit punt diligent zijn. JONGEN VERDRONKEN De achtjarige Johan H. Hoe vers is gisteravond in Utrecht door het ijs van de Vaartse Rijn gezakt en verdronken. Het ijs ter plaatse was door bemalingswerkzaamheden erg zwak. De jongen werd na 10 mi nuten opgedregd. De 25-jarige brandwacht, die het ongeluk zag gebeuren, had nog tevergeefs ge probeerd, balken op het ijs te leggen om bij hem te kunnen komen. ARBEIDER BEKNELD GERAAKT EN OVERLEDEN In Wezep (gem. Oldebroek) is gistermorgen de 56-jarige ge- tot uitvoering gekomen voor een suikeronderneming, die nu voor de tweede maal een campagne heeft ingezet. Verder wordt ge werkt aan een wegenplan, ter wijl met de aanles: ven irri gatiestelsel voor een gebied van 20.000 hectare begonnen is. Op de vierde verdieping van het nieuwe gebouw stelden ir. blijft de opdracht waarmede wij gestart zijn: het tot trrotewaar de brengen van de grond, levens groot voor ons staan", zo zeide jhr. Quarles verder in zijn korte toespraak. Vervolgens hield prof. dr. I. Samkalden een rede. Nadat het Nederlands Kamer koor „Brazilian Psalm" van Jean Berger had gezongen sprak de Commissaris der Koningin in On de foto zien we de „Thun tank" in zijn hoogste positie van mandag. Be naam Thuntank is juist zichtbaar op de boeg van het schip. Hedenmorgen in alle vroegte zou de bergingsmaatschappij Van den Tak opnieuw proberen de Zweedse tankcoaster „Thuntank 7" te kantelen. Zoals bekend mis lukte maandagmorgen de eerste poging doordat twee van de vier dikke stroppen onder te grote spanning kwamen te staan en afknapten. Verslagenheid over deze tegenvaller was bij de man nen van de bergingsmaatschappij die nu al bijna een week met de „Thuntank" bezig zijn al lerminst te bespeuren. Duikers begaven zich onmiddellijk in het ijskoude water van de ertshaven in Europoort om de twee ge knapte stroppen te vervangen door nieuwe. Vandaag wordt bo vendien een tweede drijvende bok naar de plaats van hande ling gesleept. De „Thuntank 7", een gloed nieuwe Zweedse tank-kustvaar der (497 brt) vertrok zaterdag 19 januari zonder lading uit Delfzijl met bestemming Rotter dam. Het scheepje arriveerde echter niet op tijd in de Maasstad wat voor de reder Erik Thun uit het Zweedse Lidkoeping aanlei ding was alarm te slaan. De „Noordzee" vertrok kort na het alarm uit Great Yarmouth aan de Enselse oostkust en zag al spoedig een wrak, dat met de kiel naar boven op de golven dreef. De „Noordzee" trof geen tc' en van leven meer aan. Men leidde uit de kleur en uit de af metingen van het wrak af, dat het bijna zeker de vermiste Thun. tank was vergaan in een hevig noodweer op de Noordzee. Zeker heid kreeg men toen duikers, kort nadat de sleper „Gele Zee" het wrak de ertshaven had bin nen gesleept, onder water de naam van het schip lazen. Aan genomen kan worden dat geen van de 11 bemanningsleden de ramp heeft overleefd. Burgemeester Eekhout pleit voor een andere vorm van de Ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens zijn nieuwjaarsrede, welke de voorzitter maandags avond uitsprak' in de openbare raadsvergadering heeft de burge meester een lans gebroken voor een geheel andere opzet van de Ontwikkelingscommissie voor West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter schetste de his torische groei van de huidige ontwikkelingscommissie, die er is gekomen, toen er te Breskens in 195S een tentoonstelling werd georganiseerd. Voor de organi satie van deze tentoonstelling wérd indertijd de ontwikkelings commissie in het leven geroepen. Herhaaldelijk, aldus de voorzit ter, wordt vanuit de raden in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen aandrang op de ontwikkelings commissie uitgeoefend, om te beginnen met het doel waarvoor zij werd opgericht, n.l. de ontwik, keling van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen. Er wordt b.v. momenteel ge sproken over de organisatie van een gezamenlijke huisvuilophaal dienst, terwijl ook de indeling van de gemeenten in klassen, de z.g. gemeenteclassificatie al vele malen onderwerp van gesprek was. De kardinale vraagstukken, die de commissie zouden moeten be zig houden zijn die van de opvoe ring van het levenspeil in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. Er zal dan, wil men uit deze impasse geraken, iets anders moeten komen dan de huidige ontwikke lingscommissie. Voorts zal er geld moeten komen, om iemand in een dagtaak te kunnen aan stellen, die de plannen welke worden geboren in de ontwikke lingscommissie nader uit te wer ken. Deze zag een mogelijkheid om tot Stichting van een zodanige commissie te komen, in de gel den, die de minister voor de pro bleemgebieden, waaronder geheel Zeeland valt, beschikbaar heeft gesteld. Breskens hoopt binnen vijl jaar alle noodwoningen te hebben opgeruimd. In een overzicht, betreffende de woningbouw in deze gemeente deed hij de verheugende medede ling, dat men hoopt de noodwo ningen in de Bloemenwijk binnen vijf jaar volledig te hebben opge ruimd. Er wordt in snel tempo in Breskens gebouwd. Het nieuwe uitbreidingsplan West lijkt een nieuw dorp te worden. Hij sprak de wens uit, dat dit jaar meer bouwvolume in de particuliere sector beschikbaar zal komen, waardoor het mogelijk zal zijn ook het bungalowpark vol te bouwen. De straatverlichting werd het afgelopen jaar belangrijk verbe terd. In de Philips van Kleef straat en Gerritsonstraat kan men zien, hoe in de toekomst de straatverlichting van Breskens zal worden. Verheugend noemde spreker de financieringsmogelijkheden, die de raad creëerde voor de ver vanging van vissersschepen en verbetering en uitbreiding van bestaande bedrijven en fabrieken. Op het terrein der recreatie werden de eerste twee fasen van de promenade op het kunstduin verwezenlijkt. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de laatste fase nog voor het toeristensei zoen aanvangt gerealiseerd kan worden, waardoor het mogelijk zal zijn per auto boven op het kunstduin, langs een gedeelte van de kust te rijden. Ook de wandel, en fietspaden zullen dan gereed komen. Voorts bestaan er plannen voor het creëren van een aparte jacht haven. De tekeningen voor deze haven zullen de raad spoedig worden voorgelegd. Op het gebied van gemeen schappelijke regelingen kwam o.a. het industrieschap tot stand tussen Breskens, Schoondijke, Groede, Hoofdplaat en Schoon dijke. Nieuwe belasting voor sneenwvrqmaken van straten? Minder content was Breskens' burgervader omtrent de burger zin van zijn inwoners betreffen de liet sneeuwvrijmaken van eigen stoepen en trottoirs, in het belang van de veiligheid van voetgangers. Bij de politieverordening werd dit sneeuwvrijmaken van het trottoirgedeelte voor de woning verplicht gesteld. Men stuit hier bij echter, aldus de burgemees ter, op zoveel weerstanden, dat de vraag is opgeworpen of de gemeente zelf deze verplichting van haar inwoners zal overne men, uiteraard tegen betaling van de kosten. Gedacht wordt aan het invoeren van een belas ting voor het sneeuwruimen. De visserij heeft een goed jaar gehad, mede door de vernieuwing die de vissersvloot heeft onder gaan. Er zijn hoge besommingen gemaakt voor de vangsten. Spre ker betreurde het, dat de vissers te weinig waarde hechten aan technische kennis, waardoor de visserijschool steeds gebrek heeft aan leerlingen. Hij zag een mogelijkheid tot het verwezenlijken van sociale voorzieningen in het z.g. scheeps deel, dat van de vangst voor het onderhoud van het schip wordt gereserveerd. De bouwnijverheid in Breskens zal zich ook in 1963 kunnen ont plooien. Er zijn veel bouwplan- nen. Zo staat een belangrijke uit breiding van de Aankoopvereni gingsgebouwen op het program ma. Er zullen een 60-tal wonin gen gebouwd worden. De cen trale bakkerij zal in 1963 waar schijnlijk worden gebouwd. To taal beloopt dit voor 1963 onge veer 2% miljoen. De voorzitter betreurde het, dat op de rijksbegroting voor 1963 geen geld gereserveerd is voor de derde haven van Bres kens. Er zullen op korte termijn verdere besprekingen gevoerd worden over het beheer van deze haven met Rijkswaterstaat, G. S., de Vereniging voor Havenbelan- gen en de streek, aldus de voor zitter, die de wens uitsprak dat de reeds gereserveerde gelden geheel aan de plannen voor deze derde haven ten goede zullen komen. Met de wens uit te spreken dat de raad ook in de toekomst op prettige wijze in het belang van Breskens zou samen werken be ëindigde hij zijn uitgebreid over zicht. Door G. S. werden aan Bres kens 50 woningen toegewezen voor de vervanging van de nood woningen. Hiervan werden 10 woningen toegewezen aan de R. K. Bouwvereniging en de rest aan de Alg. Woningbouwvereni ging om te bouwen. Totaal zul len 60 woningwetwoningen ge bouwd worden. Een 50-tal voor de vervanging van noodwonin gen en 10 woningen uit het nor male contingent. Voorts zal de firma Van der Poel nog een 10- tal woningen te Breskens bou wen. De heer Carels informeerde of het niet beter was de bouwver enigingen afzonderlijk te laten bouwen, zodat men de kans heeft dat de één goedkoper kan bouwen dan de andere. Wethouder Van der Hooft zei- de, dat men ook de kans loopt, dat de woningen belangrijk duur der zullen komen, als ze in te kleine percelen worden aanbe steed. De heer Cambier meende dat 10 woningen voor R. K. Bouw vereniging gezien het R. K. in wonertal, te veel is. Wethouder Van der Hooft zeg de toe, dat een eventueel „te veel" later rechtgetrokken zal worden. De heer Vergouwe informeer de of er ook bejaardenwoningen gebouwd zullen kunnen worden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De heer De Boer waarschuwde er nog voor dat men moet op passen dat straat A. geen uitge sproken R. K. straat wordt, straat B. een Prot. Christelijke en straat C. hoofdzakelijk alge meen gerichte inwoners zal krij gen. Hierop zal bij de toewijzing van de woningen worden toege zien, aldus de raadsvoorzitter. De raad ging accoord met het opnemen van een crediet groot ƒ150.000 bij de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. De raad ging accoord met de verhoging van de jaarwedden van de secretaris, ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand met de gebruikelijke 2,7 Aan de heer H. B. Mulder, wo nende Philips van Kleefstraat 23, werd de door hem bewoonde wo ningwetwoning verkocht voor de prijs van ƒ8452. De heer R- H. P. Claeys zal de door hem be woonde woningwetwoning de di'. Broodmanstraat 17 voor de prijs van ƒ13.551 aankopen. De voorzitter sloot de raads vergadering, die werd gehouden ln het Jeugdgebouw „De Uit komst" aan de Langeweg. huwde arbeider H. Zielhuis be kneld geraakt tussen een silo- pijp en een vrachtauto. Het slachtoffer was vrijwel direct dood. Het ongeluk gebeurde op het bedrijf van de coöperatie „De Landbouw". De heer Zielstra, die in Wezep woont, gaf de chauffeur van een achteruit rij dende vrachtauto aanwijzingen, maar de vrachtauto reed te ver waardoor de heer Zielhuis be kneld raakte. VIJF ARRESTATIES IN VERBAND MET INBRAKEN Vijf jonge mannen zijn door de Amsterdamse politie gearres teerd als verdachten van een grote serie inbraken in de hoofd stad. Het voorlopige onderzoek heeft volgens de politie uitgewe zen dat zij zeker tien diefstallen op hun kerfstok hebben. De aanleiding voor hun arrestatie vormde een inbraak in Alkmaar waar drie van hen uit een pleis- terfabriek enige persoonlijke be zittingen van de directeur weg genomen hadden. Toen zij er daarna met een auto vandoor gingen, wist een nachtwaker het nummer van de wagen te note ren. De politie heeft meegedeeld dat de mannen ervan verdacht worden zich reeds een jaar lang min of meer regelmatig met in braken bezig gehouden te heh- ben. De totale waarde van de daarbij betrokken goederen be loopt vele duizenden guldens. ZUIGER TIJDENS SLEEP VERLOREN GEGAAN De zeesleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co., heeft tij dens zwaar stormweer in de Ca ribische Zee haar sleep verloren. Deze bestond uit de zuiger „Bar- bedos", waarmee de sleepboot op 4 januari uit Gityaquil (Ecua dor) naar Nederland was ver trokken. Op 25 januari is de „Barbedos" op 160 mijl ten noordoosten van Cartagena ver gaan. De runners konden in vei ligheid worden gebracht. BANKLOPER BEROOFD Een 63-jarige bankloper van de Amsterdamse Bank in Utrecht, M. van der H„ is gis termiddag beroofd van 9.000 gulden. De man had dit bedrag gehaald bij opslagplaatsen van de Shell en de Caltex aan het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht. Hij vervoerde het geld in een trommel met een zak er om heen onder de snelbinders van zijn fiets. Bij het viaduct, waar rijksweg 12 de Jutfaaserweg kruist, werd Van der H. plotseling van zijn fiets getrokken door een man, die de zak onder de snelbinders vandaan griste, er het tallud mee opholde en op het viaduct in een gereedstaande auto sprong. Van de dief ontbreekt elk spoor. Een passagier van een één- motorig vliegtuigje met drie man aan boord heeft maandag, geholpen door aanwijzingen van de verkeerstoren van het vlieg veld te Cheyenne, de stuurknup- pel van de bewusteloos geraakte piloot overgenomen en het vlieg tuig veilig binnengeloodst. Het toestel reed aan het eind van de landingsbaan het gras in, maar het werd slechts zeer licht be schadigd en de drie inzittenden liepen geen letsel op. De passagier, Lester Petersen, had nog nooit een vliegtuig be stuurd. Na de landing vertelde hij dat het leek alsof de piloot in slaap was gevallen. „Ik schudde hem door elkaar en toen zakte aan hjj voorover. Ik nam het van 'hem over en trok de neus van het vliegtuig omhoog om te voor komen dat wij te pletter zouden vallen. Daarna had ik alleen maar te sturen en de aanwijzin gen op te volgen."

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3