PROVINCIAAL NIEUWS Zfztts die- schrijven Reacties op Brussel De moord op Roger Ackroyd Pagina 2 D E V R IJ E ZEEUW Woensdag 30 januari 1963. AXEL BIERVLIET RETRANCHEMENT SLUIS STOPPELDIJK VLISSINGEN Ijs op de Lek gebroken IJZENDIJKE ZIERIKZEE ZUIDZANUF, Adviescommissie van de G.S. wil belangen der Oost Zeeuwsvlaamse polders (nog niet) erkennen Kant- en randfinerenCeta-Bever SNELFIX HET VEER ZIJPE— ANNA JACOBAPOLDER De veerpont ZijpeAnna Ja- cobapolder die de enige verbin ding vormt met Schouwen-Duive. land is dinsdagavond, om onge veer 5 uur in het ijs vastgeraakt, nadat de machine plotseling was gestopt. De sleepboot ..Anton" die als ijsbreker fungeert heeft de boot opgepikt en in de haven teruggebracht. Mogelijk heeft de schroef eén aantal bladen verlo ren. Het overzetten van voertuigen is nu gestremd. Getracht zal wor den het reserveschip Krammer in de loop van de middag in de vaart te brengen. Het personen vervoer is niet gestremd; het zal met de sleepboot worden onder houden. Geen heer in het verkeer! Maandagavond omstreeks half elf reed O. F. P. uit Clinge met een personenauto in de richting Axel op de rijksweg tussen de eex-ste en tweede verkorting, toen hij door een vrachtwagen werd ingehaald. De bestuurder hiervan deed dit zó kort voor de auto van de heer P., dat hij het linker voorspatbord van diens auto raakte en vrij zwaar beschadigde, terwijl de heer P. een ogenblik in ernstige moeilijkheden geraakte. De roekeloze bestuurder van de vrachtauto heeft blijkbaar van het gebeurde niets bemerkt en is doorgereden. Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen Engelse taal- en letterkunde mej. S. C. Leen- houts, alhier. Jaarvergadering Z. E. M. Vrijdag hield de afdeling Re- tranchement van de Z. L. M. haar jaarvergadering in café Luteijn onder voorzitterschap van de heer C. J. AlmekindersMasclee, die in zijn openingswoord een apart welkom richtte tot de heer I. de Bruijne uit Cadzand, voor zitter van de Kring W. Zeeuws- Vlaanderen der Z. L. M. Uit de jaarrekening van de penningmeester, de heer L. P. de Regt, bleek, dat de afdelings- kas in 1962 goed beheerd werd. De secretaris, de heer L. I. Basting, kreeg een welverdiend applaus voor zijn keurig berijmd jaarverslag. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. J. Almekinders her kozen. Mr. J. F. G. Schlirigemann uit Goes, algemeen secretaris-pen ningmeester der Z. L. M., behan delde enige actuele agrarische onderwerpen en beantwoordde enige vragen van de afdelings leden. De heer W. C. Sinke uit Goes vertoonde het prachtige film journaal 1962 van de Z. L. M. Na een gezamenlijke maaitijd werd het avondprogramma ver zorgd door de Z. P. M. en L. J. G. uit Oostburg. Opgevoerd werd het blijspel „Polly Perkins", on der regie yan de heer Duinker, welk spel goed vertolkt werd. Heupbeen gebroken. Door de gladheid kwam mej. Van P., wonende alhier, zó ern stig te vallen, dat zij naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oost burg moest worden vervoerd. Zij brak bij haar val een heupbeen. Toneeluitvoering. In het kader van de toneel uitwisseling tussen de toneel clubs van Stoppeldijk en Philip pine gaf „Esmoreit" uit Philip pine in het Verenigingsgebouw een opvoering van het toneel stuk „Drijfzand". Al werkte het kleine aantal bezoekers de zaal was slechts voor een derde gevuld be paald niet stimulerend, de speel sters en spelers van „Esmoreit" gaven toch van dit vrij moeilijke stuk een gave vertolking'. Na af loop van het spel werden tijdens een gezellig samenzijn de vriend schapsbanden tussen beide clubs nog eens aangehaald. Gevaarlijke tabletten verloren. Gistermiddag tussen twee en drie uur is, tussen een apotheek aan de Badhuisstraat en de Ar- beidsstraat een klein, wit doosje met 20 witte tabletjes verloren, welke zeer gevaarlijk zijn voor kinderen en bij innemen van een grote hoeveelheid ook voor vol wassenen. Op het doosje staat op een blauw, rechthoekig vlak in witte letters J- M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22, Vlissin- gen. Bij vinden van het doosje wordt men verzocht de gemeen tepolitie in Vlissingen te waar schuwen (tei. 01184-2555 of 2556). Drie ijsbrekers hebben dinsdag opnieuw het ijs op de Lek gebro ken. Ditmaal werd niet volstaan met het maken van een vaargeul doch werd over de volle breedte van de rivier het ijs vernield en zoveel mogelijk afgevoerd. De veerdienst voor personen is nu weer geopend. Verkeersongeval. Gisteravond is de 28-jarige mej. Van Rijswijk uit Vlissingen op de Nieuwe Vlissingseweg tus sen Middelburg en Vlissingen bij een autobotsing om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde toen zij met haar personenauto in een slip raakte en in botsing kwam met een vrachtauto. Door glad wegdek gevallen. De heer Chr. van Tiggelen, wonende aan de Provincialeweg, wilde een automobilist, die door de gladheid van het wegdek naast de weg was geraakt een handje helpen. Hij ging hiervoor in zijn schuurtje om enkele linnen zak ken, om deze voor de wielen van de auto te leggen. Door de glad heid gleed Van T. uit en bleef bewusteloos liggen. Een direct ontboden dokter konstateerde een zware hersenschudding. De ongelukkige is op een brancard van het Roode Kruis zijn woning binnengedragen. Zierikzee wil gedenkteken voor slachtoffers van de watersnood oprichten. In Zierikzee is een comité op gericht dat een passend gedenk teken wil oprichten voor de slachtoffers van de watersnood ramp op 1 februari 1953. Als eerste initiatief zal het comité (1 februari) te 16.00 uur op de algemene begraafplaats te Zierikzee aan het gemeentebe stuur een zuil overdragen, waarop de namen van de slacht offers zijn vermeld. Aan de voet van de zuil zal een krans wor den gelegd. Muziekexamens. Een aantal leden en adspirant- leden van de Koninklijke Mu ziekvereniging „Veronica" te Zuidzande, onderwierp zich een dezer dagen aan de muziek-exa- mens, ingesteld door de Konink lijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezel schappen. Deze examens werden afgenomen in hotel „De Roode Leeuw" door de heer M. Ogier, musicus te 's-Hertogenbosch. Vpor het diploma A slaagden: Annie Risseeuw op alt-saxofoon, 63 pnt„ met lof; Sjaak le Grand op trompet, 59% pnt.; Marjan Goedegebuur op bugle, 58 pnt.; Cor Jansen op bugle, 57 pnt.; Bram Bril op piston, 55 pnt.; Tonny van de Luijster op bari ton, 52% pnt,; Betsy de Hulster op sopraan saxofoon, 51 pnt.; Jeannette de Zwart op trompet, 50 pnt. Zes candidaten werden afgewezen. Het diploma B werd behaald door: Ineke le Grand op clarinet, 67% pnt., met lof; A. M. le Grand op tenor-saxofoon, 65 pnt., met lof; Jaap Everwijn op trompet, 64% pnt., met lof; Bram le Grand jr., op piston, 59% pnt.; Sjaak le Grand op trompet, 59% pnt.; W. J. Robijn op bugle, 54% pnt.; D. P. Luteijn op trompet, 53% pnt. Voor het diploma B werd 1 candidaat afgewezen. Aan het examen voor diploma C werd door één candidaat deel genomen, doch deze moest wor den afgewezen. Amerikaanse functionarissen noemden het afbreken der on derhandelingen in Brussel een ernstige slag voor de beweging voor Europese eenheid. Men kan echter niet toelaten dat pogingen om de eenheid van het Westen te bevorderen, mislukken. „Wij zullen de scherven moeten oprapen en voorwaarts moeten gaan," aldus één dezer functio narissen. De leider van de Westduitse vrije democraten, de liberale partij die deelneemt aan de rege ring van bondskanselier Adenau er, noemde de mislukking in Brussel „een betreurenswaardige tegenslag die niet zonder invloed zal zijn op de gehele Europese en Atlantische politiek". Dr. Mende zei zeer teleurgesteld te zijn, in hét bijzonder na Adenauers ver klaring voor een bondsdagcom missie, dat de bondsregering een toetreden van Engeland tot de E. E. G. zou blijven steunen. De liberale leider noemde het onvermijdelijk, dat het nieuwe FransDuitse vriendschapsver drag de weerslag van het ge beurde in Brussel zal hebben. In dit verband noemde hij de datum voor de bekrachtiging van het verdrag door het Westduitse par lement. Hoewel hij zich ingeno men verklaarde met het Frans- Duitse akkoord, mocht dit toch niet „het eindpunt van de Euro pese samenwerking" worden. „Een. groot Europa zonder Enge land en de Scandinavische landen is op de lange duur mogelijk," aldus dr. Mende. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse sociaal-democrati sche (oppositie) partij, noemde het mislukken van het overleg in Brussel „een zware slag voor de Europese eenwording en de Atlantische solidariteit". Hij voegde hieraan toe, dat president De Gaulle de verantwoordelijk heid voor de mislukking draagt. Eén der plaatsvervangende voorzitters van de christen democratische bondsdagfractie, Kurt Sehmuecker, was van oor deel dat de Europese politiek ernstig in gevaar is gekomen en dat de gevolgen nog niet te over zien zijn. In regeringskringen te Londen is het bericht over de mislukking met grote teleurstelling, maar zonder, veel verrassing ontvan gen. Men constateerde dat de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken geheel op Frank rijk neerkomt, dat zelfs van het Westduitse bemiddelingsvoorstel niet heeft willen weten. De ver klaring van de Franse woord voerder, dat het overleg slechts „verdaagd" is, noemt, men in Londen dan ook niet juist. Ove rigens put men troost uit het feit dat de vijf partners van Frankrijk in de E. E. G. aan de zijde van Engeland hebben ge staan en dat ook de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gepleit had voor voortzetting van het over leg in Brussel. Tenslotte wijst men in Londen met. klem het voorstel van een associatie van Engeland met de E. E. G. van de hand. In officiële kringen te Rome is men bezorgd over het gevaar van een breuk tussen Frankrijk en zijn vijf partners in de E. E. G. De Italiaanse premier, prof. Fan- fani, zal aan het eind van deze week de gevolgen van de misluk king in Brussel bespreken met premier MaeMillan, die vrijdag op uitnodiging van prof. Fanfani in Rome wordt verwacht. BOUW HET DORP" OFFICIEEL BEGONNEN In aanwezigheid van H.M. Ko ningin Juliana is maandag in Arnhem officieel een begin ge maakt met de bouw van het dorp voor "blijvend invaliden. Foto: Aan de grens van hel ter rein, waarop het dorp gaat ver rijzen, plaatst H.M. de Koningin hier een grenspaal met de op schriften „2627 november 1962" (de data van het begin van de radio- en televisieaktie) en „28 januari 1963". DE VAART ONDER HET POOLIJS Het Russische regeringsblad Iz- westia schrijft dat de Russen de eersten waren die met duikboten onder het ijs van de Noordpool voeren. Zij deden dit volgens het blad al lang voordat de eerste Amerikaanse duikboot de Pool bereikte in aügustus 1958. De Russische verrichtingen waren echter uit militaire overwegingen geheim gehouden. JN een persconferentie, die gisteravond te Axel werd gehouden, heeft de voorzitter van het voorlopig bestuur van de Oost Zeeuws-Vlaamse Polderbond, de heer R. F. van Acker uit St. Jan steen, er zjjii leedwezen over uitgedrukt, dat een adviescommissie, bestaande uit leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, die een eventuele samenvoeging van de Oost Zeeuws-Vlaamse polders moet bestudéren, geen contacten wil hebben met een' bond, die op zijn beurt de belangen van deze 110 polders wil behartigen. DE INLEIDING Door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, werden alle polderbesturen in Oost Zeeuws-Viaanderen uitgeno digd op 29 maart 1961 een ver gadering in „Het Centrum" te Axel bij te wonen. De meeste be sturen waren, vergezeld van hun ontvanger-griffier, hier aanwe zig. Voor deze vergadering was verder geen agenda ontworpen. Het was of men proefde dat voor de eerste maal officieel gespro ken zou worden over een moge lijke concentratie van polders in dit gewest. In zijn inleiding liet de Com missaris inderdaad uitkomen dat verschillende polders reeds hon- derdën jaren in hun huidige vorm bestaan en alleen daarom al leek het hem gewenst de tegen, woordige toestand van het pol der- en waterschapswezen in Oost Zeeuws-Viaanderen eens nader onder de ioupe te nemen. Teneinde zich in deze te laten voorlichten, hadden G. S. enkele notabelen uit de streek aange steld om hen hierin van advies te dienen. Deze adviescommissie, die on der voorzitterschap van de heer Dikötter stond, werd aan de ver gadering voorgesteld. Deze commissie had volgens de Commissaris der Koningin geen bepaald plan, doch diende door het leggen van contacten met de verschillende polderbesturen en het houden van besprekingen, een rapport uit te brengen, dat op de volgende vragen antwoord zou geven: le. Behoort er wijziging te wor- den gebracht in het polderwe zen in Oost Zeeuws-Viaande ren?; 2e. Wanneer wijzigingen noodza kelijk worden geacht, zal dan concentratie van polders in dit gebied dè oplossing zijn? Na het verschijnen van dit rap port zouden G.S. van Zeeland zich beraden en besluiten nemen. In principe hadden de polder besturen geen bezwaar tegen een dergelijk onderzoek. Men heeft in deze streek zeker een open oog voor mogelijke verbeteringen, doch men realiseert zich ook, dat niet alle veranderingen verbete ringen zijn. Wèl stuitte het de polderbestu ren tegen de borst dat de com missie zonder overleg was be- Nu blijkbaar de winter van 19621983, zij het schoorvoetend en naar wij allen van harte ho pen, afscheid heeft genomen, zou ik de aandacht van de betrokken afdeling van gemeentewerken erop willen vestigen, dat ook de bewoners van de secundaire en tertiaire straten belastingbetalers zijn en evenveel recht hébben op het van gemeentewege doen op ruimen van de sneeuwresten, welke er reeds vanaf de eerste sneeuwval in december 1962 lig gen, en j.l. maandag oorzaak wa ren van de talrijke glij. en val partijen. Met bewondering zagen wij na elke sneeuwval de bulldozers en scheppers op de hoofdwegen en primaire straten de sneeuw aan de kant duwen, of beter nog, op ruimen. De bewoners van de andere wegen of straten werden aan hun lot overgelaten, konden zelf aan het sneeuwruimen of moeten maar wachten op de medewer king van de zon, wier medewer king tot nog toe ook te wensen overlaat. Moge ik, hoewel geen bewoner van de Tuinstraat zijnde, dan in de allereerste plaats de aandacht vestigen op deze straat, welke de hoofdtoegangsweg is naar het Julianaziekenhuis Een inwoner, die nog dage lijks door de sneeuw van 62 en 63 moet baggeren. noemd en dat deze niet uit en door de polderbesturen was ge kozen. De huidige commissie had alleen daarom al niet het volle vertrouwen, omdat men er niet van overtuigd was dat zij een on bevooroordeeld standpunt innam. NIEUWE VERENIGING Daags na deze vergadering wierp zich een aantal initiatief nemers, die meenden over vol doende ervaring in polderaange legenheden te beschikken, zich op om een bond van polders te stichten. Reeds vanaf het begin had het voorlopig bestuur, dat op 7 april 1961 werd gekozen en bestaat uit de heren R. F. van Acker te Sint Jansteen, dijkgraaf van de Wilde- landenpolder; M. de Regt te Axel, dijkgraaf van de Beoosten- en Bewesten Blijpolder; C. van Hoeve te Zaamsiag, gezworene van de Zaamslagpolder; D. Haak te Hoek, dijkgraaf van de Oud- Westenrijkpolder; G. Vael te St. Jansteen, dijkgraaf van het waterschap Absdale-, Riet- en Wulfsdijk; A. E. Goethals te Westdorpe, dijkgraaf van de Ca- nisvlietpolder; E. v. Wesemael te Clinge, gezworene van de Konin gin Emmapolder, en L. Stolk te Terneuzen, ontvanger-griffier van verscheidene polders, het vertrouwen van vele Oost Zeeuws-Vlaamse polderbesturen. Tot nu toe hebben van de 110 polders er bijna 70 het lidmaat schap aanvaard. Een commissie van notabelen in polderkringen, waaronder ook een burgemeester, hebben inmid dels de concepten van Statuten en Huishoudelijk Reglement op gesteld. Deze werden op een alge mene vergadering, die op 27 april 1962 werd gehouden, vastgesteld en koninklijke goedkeuring werd aangevraagd. GEEN GEHOOR Het bestuur van deze polder vereniging, aldus de heer Van Acker, heeft herhaaldelijk ver zoeken bij de G. S.-commissie in gediend om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Men kreeg geen gehoor en hoogstens het antwoord dat daaraan niet kon worden gedacht, zolang niet alle 110 polders waren aangeslo ten. Toch werd door de Polderbond verder gewerkt en onderzoekin gen gedaan. Na talrijke intensieve bespre kingen heeft dit bestuur een pro gramma samengesteld waarover, naar zijn mening, redelijk te pra- Vfor AGATHA CHRISTIE 65) Maar Caroline laat zich niet gauw uit het veld slaan. Ze be weerde, zonder een spier te ver trekken, dat ze zich, hoewel Ja mes er haar om uitlachte, strikt aan een vegetarisch diëet hield. Ze weidde exatisch uit over de verrukkelijke smaak van noten- gehakt (ik was er van overtuigd dat ze het nooit had geproefd!) en at. haar Wels kaasgerecht met smaak, terwijl ze spitse opmer kingen maakte over de gevaren van het eten van vlees. Toen we- later voor het vuur zaten te roken, attaqueerde Ca roline Poirot onmiddellijk. „Heeft u Ralph Paton nog niet gevonden?" vroeg ze. „Waar zou ik hem moeten zoe ken, mademoiselle?" „Ik dacht zo, misschien in Cran chester," zei Caroline veelbete kenend. Poirot keek ietwat verbaasd. „In Cranchester? Waarom juist in Cranchester?" Ik lichtte hem enigszins spot tend in. „Een van onze vele privé-dete- tives heeft u gistermiddag in een auto die uit de richting van Cran chester kwam gezien." Poirot lachte hartelijk. „O, dat? Ik ben naar de tand arts geweest, c'est tout. Ik had kiespijn. Ik ga er heen en plotse ling is mijn kiespijn over. Ik wil weer haastig weggaan maar de tandarts zegt: Neen, het is veel beter de kies te laten trekken. Ik wil niet. Hij blijft aandringen en hij krijgt zijn zin. Die kies zal me nu nooit meer pijn doen." Carolines gespannen verwach ting zakte ineen als een doorge prikte ballon. We begonnen over Ralph Paton. „Een zwak karakter," zei ik, „maar geen slecht mens." „Maar waar kan een zwak ka rakter. niet toe leiden?" zei Poi rot. „Juist," viel Caroline hem bij. „Neem nu Janes eens, ook een zwak karakter. Als ik er niet was om op hem te passen.." „Mijn beste Caroline," zei ik geprikkeld, „kun je nu nooit eens praten zonder persoonlijk te wor den?" „Maar je hebt een zwak ka rakter, James," zei Caroline on verstoorbaar. „Ik ben acht jaar ouder dan jij o, het kan me niets schelen of M. Poirot dat weet." „Dat zou ik nooit gedacht heb ben, mademoiselle," zei Poirot met een galant buiginkje. „Acht jaar ouder. En ik heb het altijd als mijn plicht be schouwd over je te waken. Als je niet zo'n goede opvoeding had gehad, was er niet veel van je terecht gekomen." „Ik zou misschien wel 'n mooie avonturierster getrouwd hebben," zei ik. rookkringetjes naar het plafond blazend. „Avonturierster," zei Caroline met een nijdig gesnuif. „Als we over avonturiersters moeten pra ten. Ze voltooide de zin niet. „Wat bedoel je?" vroeg ik nieuwsgierig. „Niets. Maar ik behoef heus niet erg' ver te zoeken om zo iemand te vinden." Toen wendde ze zich plotseling tot Poirot. „James houdt maar vol dat u ge looft dat een van de huisgenoten de moord heeft gepleegd. Maar dan vergist u zich." „Ik houd er niet van, me te vergissen," zei Poirot." Dat is niet hoe zegt men dat niet mijn métier. Ik ben door James en de an déren vrij goed op de hoogte van de feiten gebracht," ging Caroli ne voort, zonder notitie van Poi- rots opmerkingen te nemen. „En voor zover ik het zie hebben maar twee personen het kunnne doen: Ralph Paton en Flora Ac kroyd." „Mijn beste Caroline „Val me niet in de rede, James. Ik weet waarover ik spreek. Par ker kwam haar buiten de deur tegen, nietwaar? Hij heeft niet gehoord dat haar oom haar goe denacht zei. Ze zou hem toen best al vermoord kunnen hebben." „Caroline!" „Ik zeg niet dat ze het gedaan heeft, James. Ik zeg alleen dat ze het had kunnen doen. Al is Flora al net als al die jonge meisjes van tegenwoordig die geen respect hebben voor oude ren en denken, dat ze het altijd het beste weten, toch geloof ik niet dat ze ook maar een kuiken zou kunnen doden. Maar ja, mr. Raymond en de majoor hebben beiden een alibi. Mrs. Ackroyd ook. En zelfs die miss Russel schijnt er een te hebben en ze mag van geluk spreken dét ze het heeft. Wie blijven er dan over? Alleen Ralph en Flora. En u mag zeggen wat u wilt, maar ik geloof niet dat Ralph Paton een moordenaar is. Een jongen die we zijn hele leven hebben ge kend...." Poirot zweeg en keek de rook van zijn sigaret na. Toen hij ein delijk begon te spreken was het op een zachte, afwezige manier die een merkwaardige indruk maakte; het was zo volkomen anders dan gewoonlijk. (Wordt vervolgd.) ten valt. Het wenst n.l. geen con centratie van polders. Het is van mening dat, gezien de ervaringen bij andere samenvoegingen, de dijkgeschotten met enorme spron gen omhoog gaan. Het is ook van mening, dat op een andere wijze verbetering in ds toestand (zo deze nodig is) kan worden aange bracht, zonder dat de polders hun zelfstandigheid verliezen. Een zekere vorm van samen werking wordt echter niet terzij de geschoven. Het programma, dat het be stuur van de Oost Zeeuws-Vlaam se polderbond heeft samenge steld, bestaat (voorlopig) uit vier punten 1. Alle zeewerende dijken langs de Schelde en in het bijzon der die, grenzende aan de in Oost Zeeuws-Viaanderen gele gen polders dienen op de kortst mogelijke tijd op Delta hoogte te worden gébracht. Het uitvoeren van deze ka- pitaalswerken is naar de me ning van de Polderbond (even als dit bij het leger het geval is) een overheidstaak (Rijk en Provincie) en niet van de pol ders. De financiering dient dan ook voor 100 door het Rijk te geschieden. (De heer Van Acker merkte hier bij op, dat naar zijn mening dit een kwestie van nationaal belang ie.) 2. Wanneer deze werken uitge voerd en voltooid zijn (uiter aard in een meer-jarenplan) dient het onderhoud én beheer in handen gegeven-te wófdèn van de achter deze dijken lig gende waterkeringen, uiter aard ook weer met supervisie van Rijk en Gemeente. 3. Het polderwegennet dient te worden herzien. Er zal een splitsing dienen te worden ge maakt tussen z.g. verbindings wegen (wegen tussen gemeen ten waarvan iedereen gebruik maakt) en de specifieke pol derwegen, die alleen maar door de betrokken landbou wers gebruikt worden. Voor het onderhoud van de eerste groep zal een wegschap worden opgericht, waarover de Oost Zeeuws-Vlaamse Pol derbond het beheer krijgt. De financiering van dit weg schap zal geschieden door hef fing op de gebouwde eigen dommen. De „echte" polderwegen worden door de zelfstandige polders onderhouden. (Opgemerkt werd, dat het toch algemeen bekend is, dat lang niet alle inkomsten van de wegenbelas ting aan de uitbreiding en verbete ring van het Nederlandsee wegen net worden besteed.) 4. Het onderhouden van water leidingen en kunstwerken be hoort in handen van de zelf standige polders te blijven, met uitzondering van die wa terleidingen, waarvan het on derhoud reeds eerder aan an deren werd overgedragen als voorbeeld geldt het Hulster en Axeler Ambacht). De be heersing van de waterstand zal in onderling overleg plaats vinden, terwijl de Oost Zeeuws-Vlaamse Polderbond daarin een adviserende taak heeft. De Bond is er van overtuigd dat op deze wijze van alle kan ten een zo groot mogelijke billijk, heid betracht wordt. Er werd door de heer Van Ac ker met nadruk op gewezen, dat samenwerking met andere pol ders alleszins de bedoeling is, voor zover dit nuttig en nood. zakelijk is, maar men voelt ei; niets voor zijn zelfstandigheid prijs te geven als na diepgaand onderzoek zou blijken, dat dit overbodig is. Met de vier ge noemde programmapunten meent het bestuur dit te kunnen be reiken. „Er staan belangrijke beslissin gen op het spel." Weldra zullen de polderverga-, deringen weer gehouden worden, zo besloot de heer Van Acker, en het bestuur hoopt dan ook. dat d<* nog niet aangesloten polders er toe zullen besluiten zich bij do Oost Zeeuws-Vlaamse Polderbond aan te sluiten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2