E.E.G .-overleg in Brussel mislukt Onderhandelingen met Engeland afgebroken Oe Thant en het Nieuw-Guinea-akkoord MacMillan over de besprekingen in Brussel E. E. G. open gemeenschap Zonder geldige reden ,VIJF" ONTMOETTEN ENGELAND AFZONDERLIJK SPECIALE KABINETS VERGADERING IN DEN HAAG MOEDER EN TIEN KINDEREN VERBRAND Vader en nog twee van zijn kinderen gered Prinses Beatrix wordt vijfentwintig MEER ZUIDSLAVISCIIE MIJNWERKERS NAAR LIMBURG KOUDEGRATIFICATIE VOOR BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL Radio De Koek HET WEER BERGBEKLIMMERS LIEPEN BEVRIEZINGEN OP WEERBERICHT ZON- en MAANSTA' Fnmkering bfl abonnement: Terneuzen DirectemvHoofdredarteur I. van 9e Sande Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 30 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5824 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen AdvertentieprHs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties '(géén handel* advertenties): 5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De zes landen van de Europese Economisch Genieenschap zijn verhinderd de besprekingen met Groot-Brittannië voort te zetten". Met deze woorden heeft de Belgische voorzitter van de conferentie over de Britse toetreding tot de E.E. G., Fayat, dinsdagmiddag om ongeveer half vijf het vonnis geformuleerd, dat president De Gaulle heeft geveld over de conferentie met het Verenigd Konink rijk. Een diep ontroerde minister Luns sprak van een „zwarte dag voor Europa", nadat in een bewogen bijeenkomst het vonnis aan de Britse delegatieleider, minister Heath, was medegedeeld. Kort nadat deze laatste ver gadering tussen de „zes" en En geland was afgelopen, kwamen de vijf E. E. G.-partners van Frankrijk en minister Heath af zonderlijk bijeen om zich te be raden over de gevolgen van de Franse houding. Minister Luns zei op een pers- eonfei-entie tussen deze twee bijeenkomsten, dat de delegaties van Nederland, Duitsland, Italië, België en Luxemburg „diep te leurgesteld" zijn over het afbre ken van de Engelse onderhande lingen. „Er bestaat een grote be zorgdheid voor de toekomst". „Toen Nederland in maart 1957 het verdrag van Rome onder tekende, beschouwde Nederland het als uiterst belangrijk, niet al leen om economische, maar in het bijzonder ook om politieke redenen. Het werd gezien als een van de grote stimulansen voor een verenigd Europa. Wij zagen, en zien nog, de E.E.G. als een open gemeenschap. De Nederlandse regering be groette met vreugde de bekend making van de Britse regering in de zomer van 1961, dat. Enge land zich als volledig lid bij de gemeenschap wilde aansluiten. In vijftien maanden van inten sief onderhandelen is gebleken, dat economisch-technisch alle mogelijkheden aanwezig waren voor een Britse toetreding en dat ook politiek Engeland zich op Europa concentreerde. „Wij hadden niet gedacht, dat door een persconferentie van pre sident De Gaulle plotseling de vijf andere landen van de E. E. G. en Engeland zouden worden ge confronteerd met wat in feite een weigering was van Frank rijk om verder te onderhandelen. Ondanks alle pogingen van de vijf regeringen en de Europese commissie om een formule te vinden, die een voortzetting van de onderhandelingen mogelijk zouden maken, is dit niet gelukt. De Nederlandse regering heeft de grootste bezwaren tegen de Franse procedurehet stellen van een voldongen feit door een persconferentie. Wij zijn bitter teleurgesteld, dat de Franse re. gering geen enkel compromis heeft willen aanvaarden". Minister Luns voegde hier aan toe: „Nog niet overzien kunnen worden de gevolgen, die deze breuk zal hebben, niet alleen voor Europa als geheel, de Atlantische gemeenschap en de andere orga nisaties, waarvan de „zes" deel uitmaken. Foto: De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, kijkt bier erg somber. Toekomst somber „Ik zie de toekomst met grote zorgen tegemoet", zei minister Luns voorts. „Nederland zal ech ter alles doen wat ïn zijn ver mogen ligt om de toetreding van Engeland en van andere landen tot de gemeenschap mogelijk te blijven maken". De mislukking van de pogin gen om.de Franse eis tot afbre ken van de onderhandelingen ongedaan te maken werd aan minister Heath medegedeeld op een zeer bewogen zitting. Nadat de ministers van alle „zes" E. E. G.-landen, met inbegrip van Frankrijk, en minister Heath daarop het woord hadden ge voerd en het afbreken van de Britse onderhandelingen een feit was geworden, drukten de minsters van de „vijf" de Brit se delegatieleider de hand, een demonstratie tegen de houding van Frankrijk. Minister Couve de Murville en de leden van zijn delegatie bleven daarbij een zaam en geïsoleerd op hun plaat sen zitten. De eerste minister, die op deze slotbijeenkomst van wat de „zeventiende ministeriële bijeen komst van de conferentie over het toetreden van Engeland tot de E. E. G." had moeten zijn het woord nam, was de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Spaak. Hij betoogde, dat alle tekenen er op hadden gewezen; dat de onderhandelingen met Engeland met succes hadden kunnen wor den bekroond. „Zonder enige gel dige reden wordt 't gesprek afge broken. De geest van het ver drag van Rome is dood. De ge meenschap is dodelijk gewond. Het was een betrekkelijk een voudige zaak geweest om tot een compromis-formule te komen", aldus Spaak. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. Luns, legde daarna een verklaring „namens de Nederlandse regering, het parlement en het volk" af, die in grote lijnen overeenstemde met de mededelingen, die hij later op zijn persconferentie deed. De derde spreker was de Duit se 'minister van Buitenlandse Zaken, Schroder. Hij betoogde, dat de Duitse positie voortdu rend duidelijk is geweest: een positief standpunt tegenover de toetreding van Engeland tot de gemeenschap. Schroder voegde hier aan toe, dat aan dit stand punt zowel politieke als econo mische redenen ten grondslag liggen. „Er was niets in de on derhandelingen, waaruit kan worden opgemaakt, dat Engeland niet tot de E. E. G. zou kunnen toetreden. Bovendien is het Ver drag van Rome een open ge meenschap, hetgeen ook de re den was, dat het Duitse parle ment he taanvaardde". Minister Schroder verklaarde, dat de Duitse regering vast houdt aan het compromis-voor stel, dat voor de redding van de onderhandelingen werd inge diend. „Wij zullen er op terug komen. Ik hoop, dat de instel ling in Engeland om lid van de E. E. G. te willen worden blijft bestaan. Persoonlijk twijfel ik er niet aan, dat er een oplossing komt", voegde hij hier aan toe. Frans standpunt Onder diepe stilte werd na deze woorden gesproken door de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville. „Wij zijn de enige delegatie, die de feiten onder ogen durven zien," zei hij bij een laatste toe lichting op het Franse stand punt. „Indien Engeland het ver drag van Rome wil aanvaarden, dan zouden wij een Brits lidmaat schap van de gemeenschap niet tegenhouden." Hij herhaalde voorts de Franse bezwaren tegen het voorstel om de conferentie met Engeland voort te zetten nadat de Euro pese commissie een rapport over de stand van zaken zou hebben uitgebracht. De Franse minister betoogde nogmaals, dat het rap port en het besluit om verder te spreken met Engeland twee ge scheiden zaken moesten blijven en hij vroeg zich af „waarom de vijf andere delegaties dit niet hadden aanvaard". Succes was bereikbaar De Italiaanse minister van In dustrie, Colombo, verklaarde dat de Italiaanse regering de Britse kandidatuur voor het lidmaat schap van de E. E. G. als een grote stap voorwaarts beschouwt en als een „grote stimulans voor het proces van de éénwording van Europa". Er waren grote vorderingen gemaakt bij de onderhandelingen, zei hij. „Er waren voorstellen, die het verdrag van Rome niet in gevaar brachten. Het succes was aeker bereikbaar." Nadat de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken, Schaus, zich bij deze woorden had aangesloten legde de Britse onderhandelaar, Heath, zijn ver klaring af. „Diep getroffen" door hetgeen door de ministers van de vijf E. E. G.-partners van Frank rijk was gezegd bestreed Heath punt voor punt de verklaringen, die president De Gaulle op zijn persconferentie heeft afgelegd. Met voorbeelden haalde hij aan, dat er wel degelijk vooruitgang was gemaakt In antwoord op een opmerking van minister Couve de Murville, dat Engeland geen lid zou kun nen worden voor het einde van de overgangsperiode van het E. E. G.-verdrag in 1970 vroeg Heath zich af, waarom dit niet was-gezegd, toen Engeland in de zomer van 1961 om besprekingen over het lidmaatschap verzocht. „Geldt deze regeling dan niet voor Denemarken?", voegde hij hier aan to^, doelend op de ver klaring van president De Gaulle, dat voor dit land het lidmaat schap open stond. Met kracht bestreed minister Heath voorts het Franse argu ment, dat Engeland opzettelijk de onderhandelingen zou hebben vertraagd. „De onderhandelingen worden niet afgebroken, omdat er geen uitzicht op oplossingen bestaat, maar omdat er volgens sommigen te veel kans is op suc ces," zei hij. Verontwaardigd wees hij ook het argument van president De Gaulle van de hand, dat Enge land „niet Europees genoeg" zou zijn. „Er zijn miljoenen mensen in Europa, die uit eigen ervaring weten hoe Europees wij waren en zijn." Minister Heath dankte tenslot te de ministers van de E. E. G.- landen voor hun inspanningen om tot een goed einde van de on derhandelingen te komen. In zijn dankwoord betrok de Britse on derhandelaar ook „de Franse de legatie, die na de persconferentie van president De Gaulle heeft mede geholpen om te trachten een oplossing te vinden". De ministers van Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg hebben na afloop van de slotvergadering van de conferentie over het Britse lid maatschap van de E. E. G. zon der Frankrijk een onderhoud gehad met de Britse onderhan delaar, minister Heath. Het gesprek, dat werd ge houden in de werkkamer van minister Spaak, werd bijgewoond door de Britse minister Soames van Landbouw en Sandys van Gemenebestzaken. Na afloop van dit onderhoud, dat ongeveer een uur duurde, verklaarde minister Luns, dat de gebeurtenissen van dinsdag wel een einde van de conferen tie met Engeland betekenen, „doch geen breuk met Engeland, noch economisch, noch politiek". „In onderling overleg hebben wij alle mogelijke consequenties en oplossingen onder ogen ge zien. In de komende twee weken zullen wij langs diplomatieke kanalen het onderzoek voortzet ten". Minister Spaak verklaarde in antwoord op vragen van jour nalisten, dat het naar zijn me ning „niet mogelijk zal zijn met de vijf E.E.G.-ianden de onder handelingen dus zonder Frankrijk voort te zetten". „Dit zou niet alleen onmoge lijk zijn door de bepalingen van het E. E. G.-verdrag, doch het zou de Britse regering in een zeer moeilijke positie plaatsen voegde hij hieraan toe. Naar het A. N.P. in Brussel verneemt zal de Nederlandse mi nisterraad lieden in speciale zit ting bijeenkomen ter bespreking van de toestand die is ontstaan na de conferentie van maandag en dinsdag in Brussel. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag verklaarde gistermiddag desgevraagd dat minister Luns heden in de loop tan de dag aan zijn collega's verslag zal uitbren gen van de maandag en dinsdag in Brussel gehouden besprekin gen. Later op de middag verklaar de de woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst, dat de mi nisters hedenmiddag om vijf uur in de Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof bijeen zullen komen. In i. handler, in de Canadese provincie Quebec, zijn bij een brand in een woonhuis een moe der en tien van baar twaalf kin deren omgekomen. Slechts de va der en de twee overige kinderen konden aan dé vuurdood ont snappen. Volgens de politie is de brand ontstaan door een ontploffing in een oliehaard. De moeder, die 33 jaar was, was omgekomen toen zij het brandende huis weer was binnen gerend om te trachten haar sla pende kinderen te redden. De leeftijden der omgekomen kinderen varieerden van twee tot dertien jaar Een recente foto van H.K.H. Prin ses Beatrix, die morgen, 31 jan., haar vijfentwintigste verjaardag hoopt te vieren. Foto Mak Koot. De secretaris-generaal van de Ver. Naties. Oe Thant, zeide gis teren op een persconferentie dat hij geen bevoegdheid had ver anderingen aan te brengen in de bepalingen van de overeenkomst van verleden jaar over Westelijk Nieuws Guinea tussen Neder land en Indonesië. Elke veran dering in het tijdrooster voor de overdracht zou de goedkeuring moeten hebben van beide be trokken regeringen, zo voegde hij hieraan toe. Een Indonesische verslaggever vroeg hem naar zijn mening over de uitvoerbaarheid van een verkorting van het tijdelijk V. N.-bestuur over het' gebied in kwestie. Hierop antwoordde Oe Thant: „Ik moet vasthouden aan de bepalingen van de door de regeringen van Indonesië en Nederland aangegane overeen komst. Ik geloof niet dat ik in breuk kan maken op enige voor ziening in deze overeenkomst. Indien de ene partij zich verzet tegen de door "de andere partij voorgestelde wijzigingen, is het mijn plicht niet voort te gaan met de voorgestelde wijzigingen of veranderingen". Oe Thant voegde hieraan toe: „Zelfs als Nederland en Indone sië het erover eens zouden zijn dat de overeenkomst van 15 augustus herzien of gewijzigd of veranderd behoort te worden, voel ik dat het mijn plicht is rapport uit te brengen aan de Algemene Vergadering omdat deze er haar goedkeuring aan heeft gehecht, en er dus bij be trokken is". Oe Thant wees er nog op dat hij de heer C. V. Narasimhan, hoofd van zijn kabinet, naar Nieuw Guinea had gezonden om ter plaatse de toestand te on derzoeken. ..Op basis van zijn rapport zal ik moeten handelen", besloot Oe Thant. Oe Thant werkt aan plan voor Noord-Borneo en Broenei Secretaris-generaal Oe Thant heeft dinsdag tijdens een pers conferentie medegedeeld de mo gelijkheid te overwegen een plan op te stellen om de toestand in Noord-Borneo en. Broenei te ver lichten. Oe Thant zei de gebeur tenissen in dit gebied waar de toestand „zeer enrstig" zou kun nen worden, aandachtig te vol gen. De Nederlandse regering gaat ermee akkoord dat er nog drie- hondëra Zuldslavisehe mijnwëi-- kers in de staatsmijnen gaan werken. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft dit dinsdag in antwoord op 'n vraag meegedeeld. In de staatsmijnen werken se dert vorig jaar reeds tweehon derd Zuidslaven. De selectie van de arbeiders geschiedt door de mijnen zelf. De regering heeft bepaald dat het burgerlijke Rijkspersoneel, voor zover dit gedurende de af gelopen koudeperiode in de bui tenlucht heeft gewerkt onder door het weer bijzonder ver zwaarde omstandigheden, in aan merking kan komen voor een uitkering ineens. Het bedrag van deze koude- gratificatie kan voor het gehele winterseizoen 1962/1963 worden gesteld op 35, AMBTELIJK PENSIOEN WORDT WELVAARTSVAST GEMAAKT Het kabinet is tot het voorlo pige standpunt gekomen dat het ambtelijk pensioen welvaarts- vast zal worden gemaakt. Voorts zal de aanspraak on bodempen-, sioen voorzover ontleend aan de ambtelijke periode (dus maximaal tacjitig procent) opgaan in de aanspraak op ambtelijk pensioen, zo zeggen de ministers van Bin nenlandse Zaken, van Defensie en van Financiën in hun memorie van antwoord op het wetsont werp nadere maatregelen ten aanzien van een overheidspen sioen in verband met de samen loop met pensioen krachtens de A.O.W. of wel de A.W.W. De ministers zijn van mening dat als gevolg hiervan van de ambtenaar voor de bodemvoorziening over het ambtelijk loon geen premie zal mogen worden gevraagd. De betaling van deze premie zal dan ook volledig door de overheid dienen te worden overgenomen. De overneming van de premie voor het bodempensioen zal dan in de plaats treden van de be staande gedeeltelijke premiecom pensatie van 5.6 procent. Het ligt in de bedoeling aan dit standf punt vorm te geven in een af zonderlijk wetsvoorstel, als voor lopige maatregel in afwachting van de nieuwe pensioenwet. Aan deze voorlopige maatregel dient dan terugwerkende kracht te worden verleend tot 1 januari 1963. De ministers hebben een nota van wijzigingen op het wetsont werp ingediend. "58(0 Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen De feestelijkheden die in de Italiaanse bergstad Cortina d'Am pezzo zouden worden gehouden ter ere van de drie jonge Duit sers die de „onoverwinnelijke" noordelijke helling van de Lava- redo hebben beklommen, zijn dinsdag afgelast omdat twee van de bergbeklimmers bevriezingen hebben opgelopen. De 26-jarige Peter Siegert, die veel pijn aan zijn voeten heeft, zal door een specialist worden onderzocht. De 22-jarige Gerd Uhner is per auto naar München vertrokken en zal zich daar eveneens onder behan deling stellen. Hun 24-jarige tochtgenoot Rainer Kauschke is de enige, die geen nare gevolgen van de beklimming heeft onder vonden. Zoals gemeld, brachten de drie bergbeklimmers zeventien dagen op de Lavaredo door bij tempe raturen tot veertig graden onder nul. Zaterdag j.l. bereikten zij de top van de berg. ,Ik ben er van overtuigd, dat, als de onderhandelingen in Brus sel worden afgebroken, wij de situatie onder de ogen zullen zien, zoals wij dat altijd hebben ge daan, namelijk als een verenigd land". Dit heeft premier Mac Millan dinsdagmiddag in het Lagerhuis verklaard in antwoord op socialistische interpellanten, die in felle bewoordingen de hou ding van president De Gaulle hadden gehekeld. In antwoord op een vraag van socialistische zijde of hij onlangs een boodschap van president De Gaulle had ontvangen, zei de Britse premier zich niet te her inneren ooit een officiële bood schap van De Gaullé te hebben gekregen, „zeker niet in de ioop van de afgelopen twintig jaar". De socialistische woordvoerder op het gebied der buitenlandse zaken, Harold Wilson, verzocht de regering onverwijld een bij eenkomst van de premiers van de landen van het gemenebest te be leggen. De socialistische oud-minister van Defensie, Emmanuel Shin- well, verklaarde na de houding van het kabinet te hebben ge kritiseerd dat het hoog tijd is, dat Engeland een politieke koers gaat volgen, die het land vrij waart voor „de ruwe bejegingen van generaal De Gaulle". Onder het goedkeurend gemompel van talrijke afgevaardigden verklaar de Shinwell: „Wij hebben genoeg van generaal De Gaulle". Premier MacMillan verklaarde dat hij zo spoedig mogelijk een verklaring over Engelands posi tie zou afleggen. „Ik geloof niet dat het vernederend is te mer ken. dat vijf van de zes E.E.G.- landen aan onze kant staan en dat wij de sympathie en steun van geheel Europa en van de ge hele vrije wereld hebben", aldus de eerste minister. VOGELS HEBBEN OOK NU NOG VEEL HULP NODIG Juist nu is de situatie voor de vogels kritiek. Hoewel de dooi is ingetreden kunnen ze nog steeds geen voedsel in de natuur vinden. Veel vogels zijn al ge storven, andore, zoals bijvoor beeld de duikeenden, zitten uit geput in de wakken. Als het weer omslaat, dreigen ook deze door hongor en uitputting om te komen. Het Comité Wintervoe- dering van Vogels zit op 't ogen blik met een tekort aan voedsel, omdat het publiek waarschijn lijk in de mening verkeert dat nu het gaat dooien voedselgif- ten niet meer nodig zijn. Het te gendeel is waar. Ook gisteren lieten „reuzenvogels" van de Koninklijke Luchtmacht boven de voederplaatsen weer voedsel neer voor hun kleinere „soortge noten". Het comité doet een be roep op het publiek om deze droppings mogelijk te blijven maken door voedsel te brengen naar de plaatselijke inzamelpun ten. GELEIDELIJK KOUDER Het K.N.M.I. deelt mede; Met zeer zwakke noordoostelij ke winden, die waaien aan de zuidzijde van een hogedrukgor- del, waarvan de as zich juist ten noorden van ons land bevindt, stroomt geleidelijk koudere lucht uit noord-Duitsland binnen. In deze lucht werden dinsdag in Po len slechts maximumtemperatu ren gemeten van omstreeks min 10 graden. Dinsdagmiddag was de koude continentale luchtmas- sa reeds gevorderd tot aan de El be. Verwacht wordt dat haar in vloed vandaag ook in ons land merkbaar zal zijn, zodat het kwik op de meeste plaatsen enkele graden onder het vriespunt zal blijven. In de aangevoerde lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit van tijd tot tijd wat lich te sneeuw valt. Het is deze wol kenlaag, die zal verhinderen dat de temperatuur de eerstkomende nacht tot ver beneden het nul punt daalt, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk sneeuw Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst. WOENSDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.5S 5.28 Terneuzen 5.33 6.03 Hansweert 6.13 6.43 Walsoorden 6.23 6.53 DONDERDAG 31 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.41 6.19 Terneuzen 6.16 6.54 Hansweert 6.56 7.34 Walsoorden 7.06 7.44 ZON MAAN op onder op onder Jan. 30 8.25 17.22 11.01 23,48 31 8.23 17.24 11.24 Febr. 1 8.22 17.26 11.49 1.06 2 8.20 17.28 12.18 2.27 3 8.19 17.30 1232 *43

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1