PROVINCIAAL NIEUWS De moord op Roger Ackroyd Pagina 2 DE VRIJ ZEEUW DINSDAG 29 JANUARI 196§ TERNEUZEN BRESKENS SLUIS IJZENDIJKE BERAADSLAGING OVER DE BROODPRIJZEN WITTE KRUIS Zeeuws-VJaamse landbouw nam afscheid van ir. A. H. Haenen Drukbezochte afscheidsreceptie TWEE WEKEN VERMIST VLIEGTUIG IN CANADA TERECHT AMERIKAANSE HULP VOOR INDISCHE DEFENSIE De gladheid van het wegdek was oorzaak dat gistermorgen te half elf op de Oudelandseweg een aanrijding ontstond tussen een autobus van de Z. V. T. M., be stuurd door de chauffeur J. F. M. L. uit Axel, en een postauto der P. T. T., bestuurd door de chauf feur J. J. uit Roosendaal, rijden de in de richting van de Invals weg. Bij het elkaar naderen van beide voertuigen moest de chauffeur van de postauto afremmen voor een op de weg gepai'keerd staan de auto. Door de gladheid van het wegdek begon de postauto te slip pen en kwam tegen de linkerzijde van de bus terecht. Beide voertuigen werden hierbij zodanig beschadigd, dat zij moes ten worden weggesleept. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Werkersbijeenkomst N. V. V. Namens het verbondsbestuur van het N. V. V. kon de heer C. Hoek uit Goes, als voorzitter van de zo langzamerhand jaarlijkse traditie geworden werkersbijeen komst van het N. V. V., meer dan tweehonderd aanwezigen, be staande uit kaderleden met hun echtgenoten, zaterdagmiddag in het Luxor Theater verwelkomen. In een helder betoog besprak hier de heer drs. A. Kloos, 2e voorzitter van het N. V. V. enige problemen rond de E. E. G., de loonpolitiek en de positie dei- vakbeweging. Als primeur voor deze verga dering, deelde drs. Kloos mee, dat j.l. vrijdag op een vergade ring van de Stichting van de Ar beid, het verzoek der drie vak centrales, K. A. B., C. N. V. en N. V. V., om in verband met de verhoogde kosten voor het levensonderhoud die uit de koude-periode van de laatste we ken voortvloeiden, iets extra's voor de laagst bezoldigden te doen, bij de werkgevers een wil lig oor gevonden had. Dj heer Kloos zeide het bijzon der plezierig te vinden in deze snel groeiende en uitbreidende gemeenschap te mogen spreken. Met deze uitspraak bewees hij, dat het geen chauvinisme is, te beweren, dat de ontwikkeling van ons gewest de aandacht trekt. Verantwoording over het ge voerde beleid van het N. V. V. en het samen onder de ogen zien van de problemen waarvoor de vakbeweging zich in de komende jaar geplaatst ziet, ziedaar het doel van deze bijeenkomst, die de heer Kloos van bijzonder grote betekenis noemde voor de aan wezige vrouwen, omdat deze zich meestal een beperkte voorstel ling maken van het werk van de vakbeweging. Een uitzondering hierop kunnen de vrouwen ma ken, die zich hebben georgani seerd in de Vrouwenbond van het N. V. V.: zij wisselen regel matig met elkaar en met inlei ders van gedachten over de vak beweging. Over het binnenlands beleid betoogde de heer Kloos, dat hoewel het kabinet De Quay niet kan bogen op de onverdeelde sympathie der vakbeweging er in de afgelopen jaren niet slecht geboerd is. De welvaart is over het algemeen gestegen, doch er zijn nog wel groepen met een schrijnend welvaartstekort. Dit was echter volgens de heer Kloos niet te voorkomen. „In welke maatschappij wij ook leven, er zullen steeds groepen blijven die op de onderste sport van de lad der staan." De successen van het loonsysteem 1958 zijn echter niet aan dit kabinet te danken, dat onder een gelukkig gesternte is ontstaan en alleen jaren van voorspoed heeft gehad. Het puin ruimen hebben vorige kabinetten gedaan. Thans ligt ons welvaartspeil iets achter met dat van België, iets meer met het Franse, iets vóór op het Duitse en veel vóór op het Italiaanse. Het is de ver dienste van de vakbeweging dat de stijgende welvaart redelijk verdeeld is, voor zover dat in het vermogen lag. Er is thans een ontspanning op de arbeidsmarkt waar te ne men. Dat betekent, dat de vakbe weging de ogen en oren open moet houden en bij werkloosheid op maatregelen aan moet drin gen. Het eerste doel van de vak beweging noemde de heer Kloos dan ook het handhaven van de volledige werkgelegenheid. Sprekende over de zwakkere groepen van onze samenleving waaronder hij de bejaarden en invaliden rekende, betoogde spre ker dat de stijging van de A. O. W. en invaliditeitsuitkeringen 2 van de loonkosten bedraagt. Hieraan en het teruglopen der conjunctuur is het wellicht te wijten, dat zich bij het vernieu wen van de c.a.o.'s in verschil lende bedrijfstakken moeilijkhe den voordoen. In deze c.a.o.'s is een loonstijging voor 1963 van 2,7 verwerkt. Het nieuwe loonpolitieke sy steem legt de verantwoordelijk heid voor het vaststellen der lonen der arbeidsvoorwaarden te. rug in handen van het bedrijfs leven. Slechts indien zou blijken dat het bedrijfsleven der econo mie stuk zou maken, kan de overheid ingrijpen. Totale uit schakeling van de overheid acht te de heer Kloos ook niet wense lijk; wij zouden dat ook niet wil len, want dan zou het recht van de sterkste gelden, zoals in de dertiger jaren. De groei der vak beweging is achtergebleven bij die der beroepsbevolking. Het beknibbelen der overheid, nadat overeenstemming tussen werk gevers en werknemers was be reikt heeft de vakbeweging be paald geen goed gedaan. Een bron van zorg van de vak beweging zijn de enorme winsten die door bepaalde bedrijven ge maakt worden. De drie vakcen- tralen zouden een deel van deze winsten overgeheveld willen zien naar de werknemers. Overigens is net een misvatting te denken, dat het grootste gedeelte hiervan naar de directies vloeit. De uit breiding en vernieuwing van een bepaald bedrijf vergen een groot gedeelte van de winst en bij deze nebben ook de werknemers be lang. Het grote onopgeloste pro bleem is echter het enorme ver mogen dat de aandeelhouders door stijging der aandelen in de schoot valt. In vier jaar tijds is het aantal miljonairs in Neder land bijna verdubbeld en be draagt 3800. Er moet gezocht worden naar een stelsel van deelname in het vermogen zon der loonstijging, doch met winst deling voor de werknemers. De drie vakcentralen zullen eerst daags het bedrijfsleven met een plan confronteren dat een forse aanpak zal betekenen van het probleem der bezitsloosheid. Over de voorgestelde algemene premie-spaarregeling van de re gering zei de heer Kloos dat nierbij degenen die kunnen spa ren nog eens een extra premie krijgen. Doch bij het hierboven genoemde plan zal ook degene die met spaart een stuk bezit kunnen verwerven. De vraag is: hoe zal men reageren op dit plan? Op sociaal terrein is er voor de vakbeweging nog genoeg werk aan de winkel. De A. O. vV. zou als bestaansminimum een be drag van drie duizend gulden per jaar uit moeten koren. Dit zou echter voor de werknemers 10 Yo premie van het loon vergen. In ernst vragen wij ons af: Is dit op te brengen? Een oplossing zou zijn indien de overheid een ge deelte hiervan voor haar reke ning neemt en het geld put uit de belasting. Bij ons progressie ve stelsel betalen de laagst be zoldigden het minst, wat dus rechtvaardig is. Minister Veld kamp is bijzonder actief geweest met het instellen van een inter im regeling voor invaliden, doch deze regeling komt uitsluitend hen ten goede, die meer dan 50 Yo invalide zijn. Met grote spoed moet daarom gewerkt worden aan de wet op de arbeidsonge schiktheid. Meerdere taken voor de vakbe weging zijn. gelegen in de ver dere arbeidstijdsverkorting, de economische medezeggingschap in de bedrijven, herziening van het vennootschapsrecht en het corrigeren van het prijsbeleid. Deze inleiding deed een groot aantal vragenstellers (sters) ach ter de katheder plaats nemen. Drs. Kloos moest zich in be be antwoording hiervan wegens tijdsgebrek beperken. Het gezelschap begaf zich hier na in het hotel „Rotterdam", waar een verzorgde koffiemaal tijd andermaal de aandacht op eiste. Een cabaretvoorstelling in het Concertgebouw, verzorgd door het gezelschap Fred Wychmann vormde het sluitstuk van deze werkersbijeenkomst. Urkers breken uit vishaven van Breskens. Gebruikmakende van de adempauze, die de dooi thans geeft, heeft de Urker vissers vloot, bestaande uit ongeveer 50 schepen, zich gistermiddag uit de haven van Breskens bevrijd. Sinds enige jaren gebruiken de Urkers de haven van Breskens als basis voor hun haringvisse rij. 17 januari voeren de vissers voor het laatst uit, maar wegens de strenge vorst moesten zij de reis staken. Hun schepen vroren in Breskens in en de vissers gingen naar Urk om het tij af te wachten. Gisteren kwamen alle bemanningen vol goede moed weer naar Breskens om de sche pen bedrijfsklaar te maken en hun vaartuigen van de ijzige boeien te verlossen. Omstreeks vijf uur was de helft er al in ge slaagd het ruime sop te kiezen om de haringscholen weer op te zoeken. Bijeenkomst afd. Sluis Ned. Bond van Plattelandsvrouwen In café „Wilhelmina" vond een bijeenkomst plaats van de afdeling Sluis van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen. Mevr. J. Bosch-Corthals sprak een woord van welkom. Gedurende een zestal weken zal mevr. Marsman-Klein een cursus handenarbeid leiden. De belangstelling hiervoor was zó groot, dat de cursus in een mid dag- en een avondcursus moest worden gesplitst. Het 5-jarig bestaan van de af deling zal volgende maand luis terrijk gevierd worden. De heer G. J. van Oorschot las enige fragmenten voor uit „De Witte", door Ernest Claes. Schoolschaatswedstrijd. Voor de schoolgaande jeugd Werd een schaatswedstrijd ge organiseerd van Hoecke in Bel gië naar Sluis, over een afstand van 5 Va km. De uitslag luidt Jongens: 1. Bert Batselaere; 2. Ronny Clyncke; 3. Frans Pi- cavet; 4. Han Crooymans; 5. Johan du Fossé. Meisjes: Jenny van Hoeve, Zuidzande; 2. Annelies Bosch; 3. Fransien van der Knaap Jaarvergadering N. C. B. afdeling IJzendijke. In hotel Lievens had vrijdag de jaarvergadering plaats van de N. C. B. afdeling IJzendijke. De voorzitter, de heer R. de Badts, sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en heette speciaal welkom de kringvoor zitter, de heer C. van Bellegem. Hij herdacht het overleden lid de heer Cl. Wijffels, waarvoor door de geestelijk adviseur kapelaan Ververs een gebed werd gebe den. Uit het jaarverslag blijkt dat er reden tot tevredenheid is. De voorzitter zeide dat de graszaad teelt goede perspectief heeft voor de vruchtwisseling. Ook de aardappelteelt belooft een goed resultaat. De suikerbietenteelt heeft de boer wel zorgen. Omdat wij op de mens als arbeidskracht niet meer volledig mogen reke nen zal men het areaal moeten aanpassen. 1962 bracht ons de afschaffing Wet Vervreemding Landbouwgronden, waarvan de resultaten, volgens de voorzitter, wel niet gunstig zullen zijn. Het ledenaantal bleef constant. De omzet in de afdeling voor wat de granen en kunstmest betreft was lager dan vorig jaar n.l. 5.678.248 kg wat een verminde ring is van 791.617 kg. Al met al mogen wij, aldus spreker, dank baar zijn voor wat 1962 ons bracht. Wat de toekomst betreft zet het jaar niet best in, want deze barre winter zal wel de nodige financiële offers vragen, terwijl nog niet is te voorzien hoe de wintertarwe er onderuit komt. De verhoogde polderlasten zijn voor het grondbezit niet hoopge vend. Een gunstig bericht is ze ker de vex-hoging van de tarwe- prijs met 2 cent en de bietenprijs met 2. Spr. gelooft dat de E. E. G. goede perspectieven biedt, want onze grond is goed en het landbouwonaerricht staat op hoog peil. Spr. brak een lans voor vrijwillige ruilverkaveling. Verder gaf hij de kleinere boeren op lichtere gronden de raad zich toe te leggen op de witlofteelt. Behalve dat men hiervoor een vergunning moet hebben, is al lereerst 3 jaar praktijk nodig. Deze zou men echter kunnen op doen bij de witloftelers te Eede. De heer Lansu heeft zich be reid verklaard te zijner tijd hier voor eens een avond te beleggen. Uit de rekening en verantwoor ding blijkt dat de afdeling fi nancieel kerngezond is. De aftredende bestuursleden R. de Badts en Arthur van de Voorde werden herkozen. Besloten werd om aan de R. K. jonge boerenstand en R. K. jon ge boerinnenbond elk f200 sub sidie te verlenen. Daar vorig jaar aan het orgel fonds te IJzendijke een subsidie is gegeven werd besloten om naar rato van het aantal leden uit de parochie Sehoondijke aan de kerk te Sehoondijke 100 sub sidie te geven en a.an de parochie Waterland-Oudeman 225. Het voorstel van de heer M. Heijmans om, gezien de slechte financiële positie van het Wit- Geie Kx*uis, ook deze vereniging een bijdrage van 200 te verle nen, werd gunstig besloten. De voorzitter deelde mede, dat op 19 februari een gezinsdag zal worden gehouden. Bij de rondvraag wees de heer L. Cammaert er op, dat de los- capaciteit in het pakhuis te Bres kens onvoldoende is. Wat de P. Z. E. M. betreft werd 300.000 van de winst afgeno men voor de onrendabele gebie- DROMEDARIS VOOR SPORTCLUB ENSCHEDE Tijdens de recente trip van Sport club Enschede naar Israël heeft de club zich op een Bedoeïenen- markt 'n echte drommedaris aan geschaft, die als mascotte zal die nen. Dit weekeinde arriveerde „Toto", zoals het dier wordt ge noemd, op zjjn plaats van be stemming. Het zal gehuisvest worden op een, kinderboerderij en het zal in de toekomst de thuis wedstrijden van Sportclub En schede kunnen meemaken. Het voltallige bestuur van Sport club Enschede was bij de aan komst van „Toto" ter begroeting aanwezig. Uit alle delen van het land ko men dinsdag 5 februari bakkers naar Utrecht voor een beraad slaging over de broodprijzen naar aanleiding van de prijzenbeschik- king brood 1962. Men zal in deze door de Neder landse Bakkerij stichting belegde vergadering, waarvoor de stich ting de rayonale bakkerijcom missies heeft opgeroepen, trach ten te komen tot het bepalen van een standpunt ten aanzien van de kwestie van de broodprijzen. Aan de vergadering, die in „Esplanade" zal worden gehou den, zullen naar verwachting 300 a 400 bakkers deelnemen. PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. den maar voor de super-onren dabele gebieden ziet het er voor lopig nog niet goed uit en deze zullen nog wel jaren verstoken blijven van electriciteit. De heer Van Hijfte zeide het verschrikkelijk te vinden dat er nog over super onrendabele ge bieden werd gesproken, in een tijd dat voor vele werken zovele miljoenen wordt uitgetrokken. De heer R. de Milliano laakte de zeer lage prijs van de bi-ouw- gerst. Na de koffietafel hield de rechtskundig-adviseur van de N. C. B., mr. W. L. v. d. Vleuten, een lezing over „Verandering in de Pachtwet" en hoe deze er na het vervallen van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden er zal uitzien." In zeer duidelijke bewoordin gen en aait de hand van voor beelden legde spreker deze moei lijke materie uit. Met grote aandacht volgden de boeren dit voor hun zo belang rijke onderwerp. Van de gelegenheid van het stellen van vragen werd dan ook druk gebruik gemaakt. De voorzitter wees er nog op dat de leden nooit geen ondoor dachte dingen in dit vei'band moeten doen, maar eerst bij mr. v. d. Vleuten de nodige inlichtin gen moeten vragen, waarna hij deze zo belangrijke vergadering sloot. Door AGATHA CHRISTIE 64) Nadruk verboden. „De ring die u in de goudvis- senvijver hebt gevonden". „O, ja?", zei Poirot met een brede glimlach. „Ik hoop dat u er niet boos om bent? Het.was heel dom van me", „Absoluut niet, beste vriend, absoluut niet. Ik had u niet ge vraagd erover te zwijgen. U was vrij om te zeggen wat u wilde. Stelde uw zuster er veel belang in?" „Inderdaad, het wekte sen satie. Iedereen kwam met een bepaalde theorie aanzetten". „En toch is het zo eenvoudig. De verklaring lag voor de hand, nietwaar?" „Werkelijk?", vroeg ik droog jes. Poirot lachte. „Een verstandig' man geeft zich niet bloot", merkte hij op. „Maar hier zijn we al bij mr. Hammond". De advocaat was op zijn kan toor en we werden onmiddellijk bij hem toegelaten. Hij stond op en begroette ons op zijn cor recte, droge manier. Poirot kwam direct ter zake. „Monsieur, zoudt u zo goed willen zijn me een bepaalde in lichting te geven? Ik meen dat u de zaken van wijlen mrs. Fex-- rars van King's Paddock behar tigde?" Ik zag de verbaasde blik in de ogen van de advocaat voordat hij zijn gezicht weer in de gereser veerde plooi trok, die bij zijn be- ï'oep past. „Zeker. Wij behandelden al haar zaken." „Prachtig. Maar nu zou ik graag willen dat u eerst luister de naar hetgeen dr. Sheppard u zal vertellen. U hebt er toch geen bezwaar tegen, mijn vriend, om het gesprek dat u vrijdagavond met mr. Ackroyd had, te herha len?" „Hoegenaamd niet," zei ik en begon meteen verslag uit te brengen over die vreemde avond. Hammond luisterde aandach tig. „Dat is alles," zei ik tenslotte. „Chantage" zei de advocaat na- denkend. „Verwondert u dat?" vroeg Poirot. De advocaat zette zijn bril af en poetste de glazen met zijn zakdoek op. „Nee," antwoordde hij, „dat kan ik niet zeggen. Ik heb al een poosje iets dex-gelijks vermoed." „En daarmee komen we aan datgene wat ik u wil vragen", zei Poirot. „Wanneer er iemand is die ons kan inlichten over de sommen die zijn uitbetaald bent u dat wel, monsieur." „Ik heb er geen bezwaar tegen u die informaties te geven. Het afgelopen jaar heeft mrs. Fer- rai's enkele aandelen verkocht, Zaterdagmiddag, 26 januari waren in hotel „Zomerlust" te Axel velen uit de Zeeuws-Vlaamse landbouw bijeengekomen om afscheid te nemen van de heer ir. J. A. H. Haenen, die per 15 januari j.l. Zeeuws-Vlaanderen als rijkslandbouwconsulent verliet. Tevens be stond op deze bijeenkomst gelegenheid kennis te maken met de nieuwe consulent voor Zeeuws-Vlaanderen, de heer ir. L. Th. J. M. de Wit. De receptie werd namens de georganiseerde landbouw in Zeeuws. Vlaanderen aangeboden door het bestuur van de Stichting Demon- stratiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen. De heer J. van Dijke, vice- voorzitter van deze Stichting had de leiding van de bijeenkomst. Een aantal sprekers ingeleid door de heer Van Dijke richtte zich tot de scheidende consulent en diens echtgenote, en tot de nieuwe consulent, De heer P. V. M. Vercauteren, namens de drie landbouworgani- saties sprekend, belichtte de ac tiviteiten van de heer Haenen, speciaal die ten aanzien van de ruilverkavelingen, het demon stra tiebedi-ijf en de zandbedrij- ven. Woordvoerder voor de ak- kerbouwstudieclubs was de heer A. Ramondt. Deze spreker bracht de vele gezamenlijke werkzaam heden van studieclubs en land- bouwvoorlichtingsdienst naar voren, met name de jaarlijkse publikatie „Landbouwactualitei- ten", demonstraties en lezingen. De heer J- Bonte dankte na mens de zandstudieclubs de heer Haenen voor zijn grote belang stelling voor de kleine gemengde bedrijven. Gememoreerd werden de stimulans die de heer Haenen gaf tot oplichting van de zand studieclubs en diens bemoeiingen waardoor Zeeuws-Vlaamse zand- bedrijven iei het di-oge jaar 1959 ook in aanmerking kwamen voor financiële steun. De heer J. Scheele vertegen woordigde de beide Suikerfabrie ken te Sas van Gent en de Coöperatieve Groenvoederdroge- rij „Zeeuwsch-Vlaanderen". Da heer Scheele wees op de goede verstandhouding tussen de Sui kerfabrieken en de voorlichtings- dienst. Verder bi-acht de heer Scheele naar voren, dat, het voor een belangrijk gedeelte aan het initiatief van de scheidende con sulent te danken is, dat de groen- voederdrogerij tot stand is geko men. Door de heer Haenen werd in dit verband bijzonder veel dat geld is haar uitbetaald en ze heeft het niet opnieuw belegd. Ze had een groot inkomen en leefde heel rustig na de dood van haar echtgenoot, dus het schijnt wel zeker te zijn dat ze die be dragen voor een bepaald doel heeft gebruikt. Ik heb haar daar eens over gepolst en toen zei ze, dat ze verschillende arme bloed verwanten van haar mart onder steunde. Tot nu toe heb ik altijd gedacht dat het geld werd uitbe taald aan de een of andere vrouw die aanspraken op Ashley Fer- rars had. Ik heb nooit vermoed dat mrs. Ferrari zelf erbij be trokken was." „En het bedrag?" vroeg Pol- rot. „Dat zal alles bij elkaar gere kend minstens twintig duizend pond zijn geweest." „Twintigduizend pond!" riep ik uit. „In één jaar!" „Mrs. Ferrars was zeer gefortu neerd," merkte Poirot droogjes op. „En moord wordt zwaar ge straft." „Kan ik u nog met iets anders van dienst zijn?" informeerde mr. Hammond. „Nee, dank u," zei Poirot, op staande. Toen we buiten waren zei Poi rot ernstig: „U gelooft toch ook niet dat onze vriend Parker, als hij twintigduizend pond in zijn zak had, butler zou zijn geble ven? Het is natuurlijk mogelijk dat hij het geld ergens onder een andere naam heeft gedeponeerd, maar ik geloof eerder dat hij ons de waarheid gezegd heeft. Als hij al een schurk is, dan is hij er toch een van de tweede rang. Hij is niet de man van het grote idee. En blijven dus nog twee mogelijkheden: Raymond of majoor Blunt." „Raymond stellig niet," protes teerde ik. „Die vijfhonderd pond werk verzet. De heer Scheele be trok in zijn dankwoord ook de medewerkers van de heer Hae nen. De heer dr. ir. v. d. Wolf sprak namens de Middelbare Land bouwscholen te Hulst en Sehoon dijke en de Praktijkschool voor landbouwmechanisatie te Sehoon dijke over de nauwe samenwer king die bestaan heeft tussen de consulent en onderwijs. Namens de Stichting Demon- stratiebedrijf Zeeuwsch-Vlaande ren sprak de heer J. de Feijter zijn grote waardering uit voor hetgeen de heer Haenen in het belang van het demonstratiebe- drijf heeft gedaan. De heer De Feijter betoogde het grote nut van een demonstratiebedrijf voor de praktijk. De heer M. A. B. Puijlaert, de drie paardenfokverenigingen lil Zeeuws-Vlaanderen vertegen woordigend, getuigde van de liefde van de heer Haenen voor de paardenfokkerij, die hij van huis uit meebracht. De heer Haenen heeft diverse persartikelen over het paard ge schreven en was een trouw be zoeker yan de keuringen. De heer C. J. Vercauteren, sprekend namens de Streekver- beteringscommissie Koewacht en de voormalige Streekverbete- ringscommissie Eede, bracht in zijn dankwoord naar voren dat de heer Haenen belangstelling had voor het boerengezin en dat het diens mening was, dat het accent niet alleen moest liggen op de landbouwtechnische proble. men van de bedrijven. De heer E. G. van Campen sprak voor de Coöperatieve Aan- en Verkoopverenigingen te Bres kens, Hulst en Terneuzen. zaten hem al zo dwars." „Dat zégt hij." „En wat Hector Blunt betreft." „Ik zal u iets vertellen over die brave majoor Blunt," viel Poirot me in de rede. „Mijn beroep brengt mee, altijd en overal in formaties in te moeten winnen, en dat doe ik dan ook. Eh bien dat legaat waarover hij sprak bedroeg ongeveer twintig dui zend pond, naar ik gehoord heb. Wat zegt u daarvan?" Ik was met stomheid gesla gen. „Onmogelijk," bracht ik einde lijk uit. „Een man van naam als Hector Blunt." Poii'ot haalde zijn schouders op. „Wie zal het zeggen? In elk geval is hij wel de man van het grote idee. Ik moet bekennen dat ik me hem moeilijk kan voorstel len als chanteur, maar er is een andere mogelijkheid, waar u nog niet aan gedacht hebt." „En die is?" „Het vuur in de haard, beste vriend. Ackroyd kan zelf die brief wel verbrand hebben, met blauwe enveloppe en al, nadat u hem verlaten had." „Dat lijkt me niet waarschijn lijk," zei ik langzaam. „Maar ja, het is natuurlijk mogelijk. Hij kan van idee veranderd zijn." We waren intussen bij mijn huis aangekomen en ik nodigde Poirot uit bij ons te blijven eten. Ik had gedacht dat Caroline het wel een aardig idee zou vin den, maar op vrouwen kun je nu eenmaal nooit staat maken. We hadden die dag coteletten voor de lunch en twee coteletten voor drie personen is een moeilijk op te lossen probleem. (Wordt vervolgd.) De heer Van Campen bracht ter sprake de werkzaamheden van de heer Haenen en diens medewerkers op het gebied van mengmeststoffen en afzet en be. waring van granen en peulvruch ten. De heer O. Hoekstra, voorlich- tingsdeskundige bij het consu lentschap Axel, tenslotte was woordvoerder van de voorlicht tingsdienst. Deze spreker wees op het grote enthousiasme dat de heer Haenen bij diens werk bezielde. Hij wenste hem in Zevenbergen, de nieuwe standplaats, zeven bergen van geluk. Verschillende sprekers boden de heer en mevrouw Haenen ge schenken aan voorzover deze al niet bij vorige gelegenheden wa ren overhandigd. Mevrouw Haenen deelde in de dank die haar man werd ge bracht. In de toespi'aken werd de heer De Wit welkom geheten in Zeeuws-Vlaanderen. Vervolgens kwam de heer Hae nen aan het woord, die de af zonderlijke sprekers dank bracht voor hun woorden en hierbij in ging op verschillende punten, die naar voren waren gebracht. De heer Haenen betoogde dat er bij het nastreven van een doel in de eerste plaats enthousiasme moet zijn. In de tweede plaats komt pas kennis. Deze stelregel geldt ook voor het boerenbedrijf. De heer Haenen stelde, dat de gezamenlijke afzet van akker- bouwprodukten in Zeeuws- Vlaanderen aandacht verdient. De Zeeuws-Vlaamse boer wil in dei-gelijke zaken nog wel eens te individualistisch zijn. De heer Haenen sprak zijn waardering uit over het feit, dat verschillende van de sprekers op konden treden voor een aantal verenigingen of instellingen ge zamenlijk. Tot slot dankte de heer Haenen nogmaals allen. De heer De Wit bedankte ver volgens voor de rot hem gespro- ken welkomstwoorden. De nieu we consulent sprak de hoop uit. dat deze eerste oppervlakkige kennismaking gevolgd mag wor den door een dieper gaande. Tenslotte waren de aanwezigen in de gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van de heer en mevrouw Haenen en kennis te maken met de heer De Wit. De piloot en een Eskimo-passa gier van een vliegtuig dat reeds twee weken in het noorden van Canada werd vermist, hebben de vorst en sneeuwstormen op een tocht van 95 km door 'n sneeuw- woestijn getrotseerd om in Hali fax hulp te vragen voor de zes overige passagiers van het ver ongelukte vliegtuig, die het allen goed maken. Het vliegtuig ver dween op 13 januari tijdens een tocht van Payne naar Fort Chi- mo, ongeveer 1300 km ten noor den van Quebec. Opsporings vliegtuigen hebben dagen lang naar het vermiste vliegtuig ge zocht. Maandag zijn de zes over levenden, onder wie drie kinde ren, met een reddingsvliegtuig opgehaald. De Verenigde Staten zullen In dia steunen bij de opbouw van zijn wapenindustrie om het hoofd te kunnen bieden aan de Chinese dreiging. Dit blijkt uit een maan dag uitgegeven communiqué van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin wordt gezegd, dat de Amerikaan se x-egering begin februari een aantal deskundigen op het gebied van de wapenproduktie naar In dia zal zenden. Deze specialisten zullen over leg plegen met Indische autori- teiten over de ontwikkeling van het Indische produktiepotentieel voor de defensie. Verwacht wordt, dat de missie, die geheel uit ambtenaren van het minis terie van Defensie zal bestaan, enkele weken in India zal blij ven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2