Provinciaal nieuws Machinezetter Handzetter Burenruzie in Noord-Afrika De moord op Roger Ackroyd Na ruim 6 eeuwen heeft Terneuzen weer een Triniteitskerk Nationale manifestatie bij 150-jarig bestaan van ons Koninkrijk Drukkerij Van de Sande Pagina 2 IJ E V K 11 E ZEEUW MAANDAG 28 JANUARI 1983 TERNEUZEN Succesvolle leerling van de Terneuzense Muziekschool. Op het 1.1. zaterdag te Zuidzan- de gehouden muziekexamen slaagde voor klarinet do 10-jarige Clement van de Bulck (Nieuw- straat 36). Dit examen werd af genomen door de Kon. Ned. Fe deratie van Harmonie- en Fanfa regezelschappen. Clement van de Bulck is leerling aan de Terneu zense Muziekschool en volgt de klarinetklasse van de heer Mare Breydels. AXEL Aanrijding Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur had op de kruising Kanaal kade—Crijnssenstraat een aanrij ding plaats tussen 2 personen auto's. Over de Kanaalkade naderde uit de richting Hulst een perso nenauto, welke onder toezicht van R. J. R., werd bestuurd door J. W. R. uit Hoek. Tezelfdertijd kwam de auto, bestuurd door J. J. C. W. uit Axel, op de kruising, tengevolge waarvan een boising onvermijdelijk was. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. HOEK Radio-uitzending. Morgen, dinsdag 29 januari, zullen drie leerlingen, vergezeld van de heer Van der Lijke, onder wijzer aan de openbare lagere school te Hoek, als juryleden op- tereden in de radio-uitzending ..Klaar voor Elkaar"'. Deze uitzending vormt een on derdeel van het programma „De tovercirkel'", dat van 16.30 tot 17.30 uur door de A.V.R.O. wordt uitgezonden. Genoemde school heeft voor en door bemiddeling van het Jeugd Roode Kruis een boerderij ge maakt. In de wedstrijd „Klaar voor Elkaar"' zal worden uitge maakt welke inrichting deze boerderij in ontvangst zal mogen nemen. ZAAMSLAG Gezellige avond v.v. „Zaam- slag" Zaterdagavond werd traditie getrouw door de voetbalvereni ging „Zaamslag" aan haar leder, en donateurs in de bovenzaal bij de heer R. J. van de Veke, een gezellige avond aangeboden. Zij had hiervoor uitgenodigd de toneelgroep „Concordia" uit Met gelei van een correspon dentievriendin andere getrouwd De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft vrij dag een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek geëist tegen de 31-jarige J. A. dé J. die te rechtstond op beschuldiging van diefstal en inbraken in Almelo. De man, die tot 1959 in Duits land woonde, is daar tienmaal veroordeeld, in Nederland tot dusver eenmaal. Na zijn komst in Nederland kreeg De J. een corresponden tievriendin in Neunkirchen. Hij beloofde spoedig met haar te trouwen. Het meisje stuurde hem enige keren geld, in totaal 2200 DM. Dit geld benutte De J. om naar een andere correspon dentievriendin in Zuid-Europa te reizen en haar te trouwen. Omdat zijn papieren niet in or de waren keerde hij naar Neder land terug waar hij het vorig jaar voor het eerst met de jus titie in aanraking kwam én eind augustus werd gearresteerd. Als de rechtbank, die vandaag uitspraak zal doen, vonnis wfjst overeenkomstig de eis van de officier, die De J. nog een kans wilde geven, zal deze zich nog vóór 2 februari bij zijn vrouw voegen. Ts verdediging van het Indische luchtruim De Indische regering heeft bekendgemaakt, dat Australië, de Verenigde Staten, Engeland en Canada zich bereid hebben verklaard het Indische lucht ruim te beschermen ingeval van een nieuwe Chinese aanval. De „bevriende" vliegtuigen zouden niet boven Chinees gebied vlie gen. Zoon van Hitier Een zekere Rudolf Krasser zegt dat hij vóór het einde van de tweede wereldoorlog tezamen met „de natuurlijke zoon van Hitier" naar Argentinië is ge reisd. Krasser heeft met papie ren op naam van Arthur da Sil- va bij de politie van Cordoba om bescherming verzocht. Hij zou lid geweest zijn van een ge heime nazi-organisatie en als zodanig verscheidene reizen naar West-Duitsland hebben ge maakt. Daarna zei hij uit de or ganisatie te zijn gegaan om de oorlogsmisdadiger dr. Mengele op te sporen, die volgens hem Eichmann aan de Israëlische autoriteiten heeft uitgeleverd. Bij dit onderzoek zou men hem met. de dood bedreigd hebben. Acht maanden geleden zou hij de zoon van Hitler nog in Serra- na de la Falda hebben ontmoet. Axel, welke reeds enige malen met succes voor de v.v. „Zaam slag" was opgetreden, zodat het niet te verwonderen was dat de zaal volkomen bezet was toen de voorzitter van „Zaamslag" de aanwezigen verwelkomde. Hij be groette speciaal de toneelgroep „Concordia", die zo welwillend was om deze avond te verzorgen. De voorzitter vestigde de aan dacht van de aanwezigen op de tijdens de pauze te houden verlo ting, en tevens op de bekende „emmertjes"-actie. fioor de toneelgroep werd op geroerd het blijspel „Het verlief de 'trio", dat vlot werd opge- voel'd en door de malle verwikke lingen menigmaal onderbroken werd dóór het schateren van de lach der aanwezigen. De in dit blijspel optredende dames en heren kunnen met gro te voldoening op deze avond te rugzien, want zij hebben de leden en donateurs van „Zaamslag" een genotvolle avond geschon ken en het hartelijk applaus na elk der drie bedrijven en vooral aan het slot van het laatste be drijf, ten volle was verdiend. De voorzitter was zeker aller tolk toen hij de toneelgroep „Con cordia" dank betuigde voor de dor haar gebrachte genotvolle avond. HET WINTERWEER In Engeland dooide het zondag meer dan 4 graden en daarmee is het gevaar voor overstromin gen toegenomen. In Zwitserland is het gevaar voor lawines door nieuwe sneeuwval vergroot. Enkele de len van het land worden door overstroming bedreigd. In het zuidoosten van Italië en in delen van het noorden is sneeuw gevallen, maar de tem peratuur stijgt over het alge meen. Een reddingsploeg heeft het dorp Rignano Garganico in het zuid-oosten, dat langer dan een week geïsoleerd is geweest, bereikt. In Zuid-Oost-Polen woeden sneeuwstormen en ook in Oos tenrijk sneeuwt het, behalve in het zuiden. Voor vandaag wordt kouder weer verwacht. Een gropt deel van de Verenig de Staten is nog in de greep van de vorst. In de afgelopen week zijn 152 mensen als gevolg van de koude gestorven. In Japan zijn minstens 58 men sen omgekomen en een zelfde aantal gewond bij de hevigste sneeuwstorm sinds 1882. De stad Nigata in het noorden van Hon- sjoe is door een sneeuwlaag van 6 meter al vier dagen van de buitenwereld afgesloten. Het moet voor president Bour- guiba bitter zijn, dat hij diploma tiek op zo slechte voet is komen te staan met zijn buurman Ben Bella. Het is immers juist Tune sië geweest dat op alle mogelijke en zelfs een aantal onmogelijke manieren steun verleende aan de Algerijnen toen ze hun vrijheid bevochten. Hij zelf heeft ver scheidene malen verdienstelijk werk gedaan als bemiddelaar. En in die tijden floreerden gedach ten van een grootse samenwer king in de toekomst tussen deze twee Noordafrikaanse staten en zelfs met Marokko: de Maghreb. Nadat Algiers zelfstandig werd en eigenlijk daarvoor al doken de twistpunten op, o.m. met Tune sische aanspraken op stukken Sahara, niet bepaald te rijmen met dat Maghreb-ideaal. Ook hier bleken nationale belangen ster ker aan te spreken dan gedach ten van bovennationale eenheid. Op zichzelf niet eens zo erg, want dergelijke ideeën moeten om tot verwezenlijking te geraken eerst gaan leven onder de volken zelf. Wat is de oorzaak De reden voor dg spanning tus sen Tunis en Algiers is formeel vastgeknoopt aan de recente po ging om president Bourguiba te vermoorden. Maar de feitelijke reden en dat is ook niet geheel bemanteld ligt dieper. En is ook al ouder. Het begon eigenlijk toen bij de geboorte van de Algerijnse zelf standigheid Ben Bella een bezoek aan Tunis oversloeg om harte lijke dankwoorden te gaan spre ken bij een bezoek aan Nasser, niet bepaald een politieke vriend van Bourguiba. En juist dat het nieuwe Algerijnse bewind van Ben Bella meer dan men van een bewind onder Ben Khedda had mogen verwachten zich op Cairo oriënteert mishaagt de Tunesiër. In de eerste plaats omdat de felle toon die de Nasseriaanse propaganda voor sociale hervor mingen pleegt eigen te zijn ook als ze in Algiers wordt uitgespro ken, aantrekkingskracht moet hebben op de Tunesiërs, die daar. door vanuit het buurland betel en effectiever bereikt kunnen worden dan vanuit het verre Cai ro. Een dergelijke agitatie is uitermate geschikt Bourguiba's eigen gematigder sociale streven te doorkruisen. Eerst rust nodig. Dat is een vooral praktisch be zwaar, waarbij nog komt dat Bourguiba moet duchten dat de politieke leiding in het westen van Noord-Afrika met Nassers steun makkelijk kan overgaan naar Ben Bella. Een leiding die heel wat agressiever belooft te worden dan de zijne en vooral verstoren zal wat hij als eerste noodzaak ziet voor de ontwikke ling van zijn land: rust. Boven dien mag hij van Ben Bella's ver knochtheid aan Nasser ook duch ten dat de invloed van de Egyp tenaar in Noordafrikaanse zaken zich zal uitbreiden, wat wel ten koste moet gaan van de meer westerse oriëntering die Bour guiba verkiest. Een op Nasser georiënteerd raken van Algiers zou bovendien betekenen dat de drie landen van de Maghreb ook meer betrokken zouden raken bij de strijd om de hegemonie in de Arabische we reld, waartoe het drietal in het Westen weliswaar behoort, maar waar Bourguiba zich bij voor keur buiten heeft gehouden. Hij ziet zeer weinig belang in het be. steden van energie aan de ge schillen van het nabije Oosten, vanwaar hij weinig steun mag verwachten voor het opbouwen van zijn land. Vooral omdat het zou inhouden dat hij losser komt te staan van het Westen van waar hij dergelijke hulp krijgt en ook verder moet hopen en ver wachten. (Nadruk verboden.) Ongeregeldheden op universiteit van Damascus Op de universiteit van de hoofdstad van Syrië, Damascus, zijn zondagmiddag Nasser-gezin- de studenten en aanhangers van het huidige bewind in Syrië elkaar te lijf gegaan. Toen de veiligheidspolitie de orde had hersteld, bleek dat 40 studenten gewond waren, van wie enkele ernstig. Er zijn tal rijke arrestaties verricht. D9or AGATHA CHRISTIE 63) „Precies, majoor Ellerby. Ma joor Elleby was verslaafd aan verdovende middelen nietwaar? Je reisde veel met hem. Toen hij in Bermuda was raakte hij in moeilijkheden een man werd gedood. Majoor Ellerby was daar gedeeltelijk aansprakelijk voor. Het werd gesust. Maar jij was ervan op de hoogte. Hoeveel heeft majoor Ellerby je betaald om je mond te houden?" Parker staarde hem verbijsterd aan. Hij was hevig ontdaan, zijn gezicht leek opeens slap en inge vallen. „Je ziet wel, dat ik informaties heb ingewonnen," zei Poirot mon ter„Het is waar wat ik zeg. Je hebt toen een flinke som ge kregen en majoor Ellerby is blij ven betalen tot zijn dood toe. En nu wil ik graag een en ander horen over je laatste experi ment." Parker stond hem nog sprake loos aan te staren. „Ontkennen helpt je niet. Her- cule Poirot wéét het. Wat ik heb gezegd over majoor Ellerby is waar, is het niet, Parker?" Parker knikte gedwongen. Hij was doodsbleek. „Maar ik heb nooit een haar van mr. Ackroyds hoofd ge krenkt," jammerde hij. „Ik zweer het sir. Ik ben hier aldoor bang voor geweest. En ik zeg u, ik heb het niet gedaan ik heb hem niet vermoord." Hij schreeuwde het bijna uit. „Ik ben geneigd je te geloven," zei Poirot. „Je zou er de moed niet voor hebben. Maar ik wil de waarheid weten." „Ik zal u alles vertellen wat u weten wilt, sir. Het is waar dat ik die avond probeerde het ge sprek af te luisteren. Een paar woorden hadden me nieuwgierig gemaakt. En ook dat mr. Ackroyd niet gestoord wilde worden en dat hij zich met de dokter op sloot. Ik heb tegen de politie de volle waarheid gezegd. Ik hoorde 't woord chantage sir en toen. Hij zweeg. „Toen dacht je, dat daar voor jou wel wat aan te verdienen zou zijn, is 't niet?" veronderstelde Poirot zachtmoedig. „Eh j ja, sir, dat dacht ik. Ik dacht als mr. Ackroyd ge- gechanteerd wordt, waarom zou ik dan ook niet een graantje mee pikken? Er gleed een eigenaardige uit drukking over Poirots gezicht. Hij leunde voorover. De Triniteitskerk De bisschop van Breda, Mon seigneur G. de Vet, heeft gister namiddag om half vier de Trini- tietskerke, die werd gebouwd op slechts geringe afstand van de plaats waar eens, ruim zes eeu wen geleden, de eerste Triniteits kerk stond, plechtig ingewijd. Deze voor Katholiek Ter- neuzen zo belangrijke gebeurte nis had behalve de belangstelling van de geestelijken uit de eigen parochie en van de omliggende plaatsen, die Monseigneur De Vet bij deze plechtigheid assis teerden, ook die van burgemees ter en mevrouw Rijpstra, de beide wethouders en de gemeen tesecretaris, alle Katholieke in stellingen van Terneuzen, afvaar, digingen van Protestants Chris telijke zijde, van de architecten bureaus Sieben en Van Dalen te Breda en Van Zantbeek en Schoo- nis te Sas van Gent, de aanne mers de gebrs Van der Poel N.V. te Terneuzen en vele anderen. Met deze inwijding is een lang gekoesterde droom van wijlen pastoor Van Campen werkelijk heid geworden. Het werk door hem begonnen, werd door zijn opvolger deken Van Mechelen voortgezet en voleindigd. De Triniteitskerk moet be schouwd worden als een hulp kerk van de St Willibi rdusparo- chie en is bedoeld voor de Katho lieken die achter de lijn Kerkhof laanJulianastraat wonen. Op werkdagen wordt er iedere mor gen om half acht een H. Mis op gedragen en op zondag om acht uur en om elf uur. In de St Wil- libroduskerk zijn de H. Missen in de week 's morgens om zeven uur en kwart vóór acht en des zondags om zeven uur, half tien en 's avonds om vijf uur. Het gebouw is van buiten zeer modern van opzet en zal, wan neer de omgeving daarbij zal zijn aangepast, zeker nog beter tot haar recht komen. Het interieur, plaats biedend aan 550 personen, is heel eenvoudig, maar niette min zeer smaakvol en volkomen aangepast aan de hedendaagse eisen die de liturgieviering nu stelt De gewaden die door de priester tijdens de diensten wor den gedragen', zijn bijzonder smaakvol. Zij 'werden vervaar digd door de dames van de Ka tholieke Actie te Terneuzen on der leiding van mevr. Hamann, die er met haaf équipe ontelbare uren aan besteedde. Toen de pleejitige wijding van de kerk voorbij was, heeft Mon seigneur De Vet er de eerste Pontificale H. Mis in opgedragen. Wijdingsplechtigheid in de nieuwe kerk Het is thans zeker, dat ter ge legenheid van het 150-jarig be staan van ons Koninkrijk, een grote nationale manifestatie in Nijmegen wordt gehouden. Op cle speelweide van de Gof- fert wordt een tribune met 40.000 plaatsen gebouwd voor belangstellende^, die de groot scheepse uitbeelding van de slag bij Waterloo willen zien. De oorlogvoerende partijen zullen ditmaal onder één opperbevel hebber staan, nl. Care] Briels. Dit spektakel is van 28 tot en met 31 augustus te zien. Reeds van 26 augustus af zijn er in Nijmegen grote feestelijk heden die vooral uitermate aan trekkelijk zijn voor paardesport- liefhebbers. Er wordt een in structieve paardententoonstel- ling ingericht, met daarnaast een historische expositie onder het motto: „Het paard en de cavalerist". Bij de uitbeelding van de historische „Slag bij Waterloo" worden 800 paarden ingezet; een voor deze tijd on gekende concentratie. Café's worden ingericht als oude her bergen, er komt een speciale kermis zonder mechanische at tracties, er worden ouderwetse danstenten gebouwd en tussen de bedrijven door kan men in het stadion hoefsmeden, wagen makers en zadelmakers aan het werk zien. In totaal worden in Nijmegen zo'n 160.000 bezoekers verwacht. Voor de costumering van de duizenden medewerkers „Had je vóór c|ie avond al eens gemerkt dat mr. Ackroyd gechan teerd werd?" „Helemaal niet, sir. Het was volkomen een verrassing voor me. Zo'n correct iemand." „Hoeveel heb je afgeluisterd?" „Niet zoveel, sir. Alles liep me tegen. Natuurlijk moest ik mijn werk in de bijkeuken doen. En een of twee keer sloop ik voor niets naar de deur. De eerste keer betrapte dokter Sheppard me bij na en de tweede keer passeerde mr .Ackroyd me in de grote hal en liep die kant op, en toen ik later met het blad er naar toe ging sneed miss Flora me de pas af." Poirot keek de man lange tijd aan alsof hij zijn oprechtheid op de proef wou stellen. Parker doorstond die blik. „Ik hoopdat u me gelooft, sir. Ik ben steeds doodsbang geweest dat de politie die oude geschiede nis met majoor Ellerby zou op rakelen en dat ze me daarom zou den verdenken." „Eh bien!" zei Poirot eindelijk, „Ik ben geneigd je te geloven. Maar ik heb je nog iets te vragen. Wil je me je bankboekje laten zien? Je hebt er toch wel een?" „Zeker sir, ik heb het zelfs bij me." Zonder enig teken van verwar ring haalde hij het uit zijn zak. Poirot nam het dunne, groene boekje aan en sloeg het open. „Ik zie, dat je dit jaar voor 500 pond Nationale Spaarbrieven hebt gekocht." „Ja, sir. Ik heb al meer dan duizend pond gespaard het re sultaat van mijn connecties met eh met mijn vroegere werk- aan het feest in Nijmegen krijgt Carel Briels medewerking van de filmstudio's in Parijs en Londen. De Federatie van Landelijke Rijverenigingen maakt van de accomodatie, die in de feest- week in Nijmegen aanwezig is gebruik, door in die week hier ook haar nationale kampioen schappen te houden. Britse reserve-troepen in staat van paraatheid Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie heeft zondagavond meegedeeld, dat sinds j.l. zaterdag ongeveer tweeduizend man van de strate gische reserve van het Britse leger in staat van paraatheid zijn. De woordvoerder weigerde iets te zeggen over de mogelijke be stemming van deze troepen. Vol gens sommige geruchten, waar van geen bevestiging te krijgen is, zouden zich in het Britse pro- tectoraat Broenei, op Noord- West Borneo, opnieuw moeilijk heden voordoen. Volgens de „Daily Sketch" zijn in Londen berichten van de vei ligheidsdienst ontvangen, vol gens welke 63.000 Indonesische „vrijwilligers" van plan zijn, de opstandelingen, die kort geleden in Broeinei verslagen zijn, te hulp te komen en de regering omver te werpen. gever, majoor Ellerby. En ik heb dit jaar nogal gelukkig gewed bij de rennen. Misschien herinnert u zich dat een outsider een grote prijs gewonnen heeft. Ik had er twintig pond op gezet." Poirot gaf hem het boekje te rug. „Je kunt nu gaan. Ik neem aan dat je me de waarheid hebt ver teld. Zo niet, dan des te erger voor je, vriend." Toen Parker vertrokken was greep Poirot opnieuw zijn over jas. „Gaat u weer uit?" „Ja, we zullen eens een be zoekje gaan brengen aan de ge achte mr. Hammond." „Gelooft u dat verhaal van Parker?" „Het klonk nogal geloofwaar dig. Het is duidelijk, dat hij ten zij hij een verbazend goed toneel speler is werkelijk gelooft dat Ackroyd het slachtoffer was van chantage. En als dat zo is, weet hij niets af van die geschiedenis met mrs. Ferrars." „En als dat zo is wie „Precies! Wie? Ons bezoek aan mr. Hammond zal óf Parker ke- heel vrijpleiten óf anders „Ja?" „Ik heb vanmorgen de slechte gewoonte mijn zinnen niet af te maken," zei Poirot vërontschul- digend. „U moet 't me maar niet kwalijk nemen." „A propos," zei ik nogal schaap achtig. „Ik moet iets opbiechten. Ik heb me per ongeluk iets laten ontvallen over die ring." „Welke ring?" (Wordt vervolgd.) Anti-Castro-actie op Cuba Een contrarevolutionaire groep heeft op 17 jan. bij Pina in de Cubaanse provincie Camaguey een trein voor troepenvervoer tot ontsporen gebracht en ver volgens 27 leden van de militie gedood en 30 gevangengenomen. Dit is zaterdag uit betrouwbare bron in Havanna vernomen. De groep verdween met de gevange nen in een heuvelachtig gebied, dat later door verscheidene dui- zende Cubaanse militairen werd doorzocht. Het in Hdvanna "uitgegeven blad „El Munda" meldt, dat de Cubaanse autoriteiten twee spio- nage-organisaties hebben ont dekt. Eén organisatie werd van uit Amerika en de andere vanuit de Amerikaanse vlootbasis Guan- tanamo geleid. Volgens het blad zijn minstens 15 spionnen gearresteerd en zijn een grote hoeveelheid wapens en een bedrag van meer dan 36.000 dollar in beslaggenomen. De spionnen gebruikten kaarten, getekend naar foto's vanuit spionagevliegtuigen, „die voort durend het luchtruim schenden." BRIEF VAN ADENAUER AAN KENNEDY Bondskanselier Adenauer heeft president Kennedy laten weten dat hij er niet in geslaagd is De Gaulle te overreden akkoord te gaan met Engelands toetreding tot de E.E.G., zo is vrijdag van welingelichte zijde in Washing ton vernomen. De Westduitse am bassadeur Knappstein in Wa shington had Kennedy enkele da gen geleden een brief van Ade nauer overhandigd, handelend over het overleg in Parijs. Ken nedy zou Knappstein hebben ge zegd, dat de Ver. Staten ver wachten dat West-Duitsland geen exclusief akkoord met Frankrijk binnen de N.A.V.O. aangaat ten koste van de Europese eenheid in groter verband. Hij zou Knapp stein voorts eraan herinnerd heb ben dat de Ver. Staten verschei dene jaren geleden een Frans voorstel voor een Frans-Brits- Amerikaans directoraat van de N.A.V.O. hebben afgewezen. Hiermee hadden de Ver. Staten volgens Kennedy een bondge nootschap binnen de N.A.V.O. voorkomen, dat in strijd zou zijn geweest aan de belangen van de bondsrepubliek. De Sow jet-Unie en Cuba Het blad van de Chinese com munistische partij, het Volksdag blad, heeft zaterdag naar aanlei ding van de geschillen in het communistische kamp geschre ven dat „het tijd wordt zich in te tomen aan de rand van de af grond". „Wij hopen ernstig dat de broe derpartij die de eerste aanval deed naar haar woorden zal han delen, het initiatief zal nemen en zal terugkeren tot het overleg tussen de partijen op basis van gelijkheid". In een samenvatting van het 8.000 woorden tellende hoofdarti kel meldt het persbureau Nieuw China dat Zuid-Slavië erin wordt aangevallen wegens revisionis me, en dat stilzwijgende kritiek wordt geoefend op premier Chroesjtsjov voor diens steun aan de regering Tito. Het blad haalt een uitspraak van Chroesj tsjov aan, zonder diens naam te noemen, dat ten aanziepi van Zuid-Slavië een andere liouding wordt aangenomen omdat „de Zuidslavische leiders zeer veel van wat verkeerd werd geacht, hebben opgegeven". In feite heeft de Tito-kliek nooit toegegeven dat zij fouten heeft gemaakt, laat staan deze te hebben verbe terd". Het blad zegt de de revi sionistische politiek van Zuid- Slavië niet is veranderd en dat hieruit volgt dat „degenen die deze verklaring aflegden" zelf in de ï'ichting van de revisionisti sche lijn en politiek van de „Tito. kliek" gaan. Het hoofdartikel pleit voorts voor eenheid in de communisti sche wereld op basis van „de ver klaring van Moskou" van 1957, uitgegeven na 'n conferentie van communistische partijen en de verklaring van 1960, uitgegeven na een conferentie van 81 com munistische partijen, waarin het Zuidslavische „revisionisme" scherp werd veroordeeld. Er bestaat groot gevaar dat de ze twee documenten openlijk zul len worden verscheurd, aldus het blad, dat zegt de houding tegen het revisionisme een der hoofd zaken te achten. Italiaanse regering behield vertrouwen Het Italiaanse Huis van Afge vaardigden heeft zaterdagmiddag met 292 tegen 173 stemmen en 60 stemonthoudingen een door de communistische afgevaardigden ingediende motie van wantrou wen verworpen. De Christen-demoeraten, so ciaal-democraten en republikei. nen, die tezamen de regerings coalitie uitmaken, stemden tegen de motie. De neo-faseisten, monarchisten en liberalen stemden, evenals de communisten, vóór. De linkse socialisten van Nen- ni, waarop de regering in het parlement steunt, onthielden zich van stemming. De Nazi's in Argentinië De Argentijnse politie heeft een inval gedaan in een opleidings kamp van nationalistische com mando's, die betrokken zijn ge weest bij de Anti-Joodse relle tjes die zich kortgeleden in Ar gentinië hebben voorgedaan. De leider, Casimiro Wylsokinski, die een Pool zou zijn en 15 jongens onder de twintig jaar werden ge arresteerd. De politie heeft in het kamp, dat bij Rosario ligt, een groot aantal geweren en machi ne-pistolen in beslag genomen. Het kernstop°verleg Bij het huidige overleg te Wa shington over het stopzetten van de kernproeven zijn nog geen vorderingen van betekenis ge maakt, zo is van officiële Ameri kaanse zijde vernomen. Aan het overleg wordt zoals bekend deel genomen door vertegenwoordi gers van de V. S., Engeland en Rusland. Zowel Rusland als de V. S. zijn op hun standpunt blijven staan. De Russen willen maximaal twes of drie inspecties ter plaatse per jaar op Russisch gebied toe staan; de Amerikanen willen echter minimaal acht a tien in specties. In officiële Amerikaan se kringen was men echter niet pessimistisch gestemd en wel omdat het overleg deze week hervat zal worden en omdat de Russische vertegenwoordiger Ni- colai Federenko de eventuele deelneming van Frankrijk aan deze besprekingen nog niet te berde heeft gebracht. GEVRAAGD: Of die opgeleid wenst te, worden r' machinezetter NOORDSTRAAT 55 - TELEFOON 2073 - TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2