Verder praten met Engeland zonder Frankrijk? Het referendum in Perzië Verenigde Staten staken ondergrondse kernproeven Het weer Engeland en de E.E.G. Amerikaanse Senaatsleden over Berlijn Scheepvaartverenigingen sturen telegram aan minister-president MAANDAG 28 JANUARI 1963 19e Jaargang Nr 5822 Na Luns ook Spaak: Na de Amerikaanse havenstakine HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN „HET DORP" HOOGWATER en MAANSTANDEN Frankerine bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,oer kwartaal: per maand f 2,per wepk 48 ct. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen AdVertentleprils per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (néén handels, advertenties)5 regels f 1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Ook de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft zondag de vraag gesteld of het niet noodzakelijk zal zijn de on derhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap voort te zetten zonder Frankrijk, indien er geen „aanvaardbaar compro mis" wordt gevonden. Naar aanleiding van de verkla ring van zijn Nederlandse colle ga, minister Luns, dat de „vijf" verder met Engeland zouden moeten onderhandelen indien Frankrijk in zijn onverzoenlijke houding zou volharden, zei Spaak dat dit voorstel in studie zou moeten worden genomen indien heden of morgen in de ontstane situatie geen uitweg Wordt ge vonden. „Wij hebben met de zes E.E.G.. landen besloten de onderhande lingen met Engeland te begin nen. Frankrijk zou ons moeten vragen op deze beslissing terug te komen. Men kan zich afvragen of op basis van het verdrag van Rome een dergelijk besluit niet eenstemmig moet worden geno men om geldig te zijn. Daarom moet de gedachte van minister Luns worden bestudeerd, indien er de komende dagen geen aan vaardbare tussenoplossing wordt gevonden". Het intensieve politieke en di plomatieke overleg, dat sinds de 18 e januari in de Europese hoofdsteden gaande was over de Franse wens het overleg met En geland op te schorten, heeft zich zondag weer naar Brussel ver plaatst. Vóórdat hedenmiddag om drie uur de ministers van de E.E.G.- landen in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Za ken in de Belgische hoofdstad hun onderlinge overleg over de daardoor ontstane crisis zullen voortzetten, werden en worden vele bilaterale conferenties ge houden, waaraan door alle mi nisters, met inbegrip van de Brit se onderhandelaar Heath, doch met uitzondering van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, werd deelge nomen. De Franse minister wordt eerst hedenochtend in Brussel verwacht. Groot belang werd in Brussel gehecht aan het gesprek, dat mi nister Heath vóór de aanvang van de conferentie van de „zes" zal hebben met de Duitse vice- kanselier en de minister van Eco nomische Zaken, L. Erhard. Dit in verband met het voorstel van bondskanselier Adenauer aan president De Gaulle, gedaan tij dens het officiële bezoek dat de Duitse regeringsleider de vorige week aan Parijs heeft gebracht. Dit zou er op neerkomen, dat aan de Europese commissie van de E.E.G. wordt verzocht, een ba lans op te maken van de totdus- verre op de conferentie over het Britse toetreden tot de gemeen schap gemaakte vorderingen en oplossingen aan te geven voor de punten, die nog open staan. Van Britse zijde was de vorige week al in Brussel verklaard, dat dit voorstel alleen aanvaardbaar zou zijn, indien deze „balans" een onderdeel zou zijn van de confe rentie en niet zoals werd ge vreesd een afsluiting van het huidige gesprek en een docu ment, waarop eventueel in de toekomst zou kunnen worden be sloten tot voortzetting van het overleg. Minister Heath zei het trou wens zondag bij zijn aankomst in Brussel duidelijk; „Ik ben naar Brussel gekomen om de onder handelingen voort te zetten. Ik weet niet, wat het resultaat zal zijn. Maar de Britse regering is van mening, dat de conferentie moet doorgaan". Minister Heath nam voorts stelling tegen het Franse stand punt, dat het om technische rede nen noodzakelijk zou zijn de on derhandelingen af te breken. „Wij hebben het verdrag van Ro me aanvaard. Wij hebben 't toe komstige buitentarief van de ge meenschap aanvaard en de ge meenschappelijke landbouwpoli- tiek", zei hij. Hij voegde daar aan toe, dat nog „enkele" kwes ties moeten worden geregeld; overgangsmaatregelen voor de Britse landbouw, de betrekkingen met het Britse gemenebest en enkel» vraagstukken over tarief- k' Minister Heath zei voorts, dat de besprekingen, die heden wor den voortgezet, „buitengewoon belangrijk zijn en een grote in vloed zullen hebben op de toe komst van Europa". „De zienswijze van de vijf part ners van Frankrijk komt overeen met die van Engeland. Wij willen een krachtig en stabiel Europa, dat een gelijkwaardige partner met de Verenigde Staten is bin nen het raam van dfe Atlantische gemeenschap. Grcpt-Brittannië wil een gelijkgerecMtigde rol in dit krachtige Europa vervullen en het ia daarom, dat het wenst, dat de onderhandelingen met succes worden bekroond". Nadat de minsters van de twee Bénëlux-landen Nederland en Bel. gïë de afgelopen week reeds krachtig de Franse houding heb ben aangevallen en uitdrukking hebben gegeven aan de overtui ging, dat de onderhandelingen moeten worden voortgezet, heeft zondag ook de Italiaanse minis ter van Industrie een soortgelijke verklaring afgelegd. Bij zijn ver trek uit Rome naar Brussel zei minister Colombo: „Wij herhalen dat het onze overtuiging is dat de tot nu toe bereikte resultaten een opschorting van de onderhande lingen met Engeland niet recht vaardigen. Wij hopen, dat een op lossing zal worden gevonden, die het mogelijk zal maken de be sprekingen zonder onderbreking voort te zetten. Heden moet blijken jn hoeverre het uitstel van tien dagen, waar toe de ministers van de E.E.G.- landen op 18 januari besloten, toen zij de discussies over de Franse wens om fc-e, Britse ge sprek af te breken onderbraken, heeft bijgedragen om alsnog een uitweg uit de crisis mogelijk te maken. BESPREKINGEN IN BRUSSEL De Belgische minister en vice- minister van Buitenlandse Zaken, resp. de heren Spaak en Fayat, hebben zondagavond in het raam van het voorbereidende overleg over de besprekingen die de ko mende dagen inzake de E.E.G. Engeiand-crisis in Brussel zullen worden gehouden, een onderhoud gehad met minister Luns tijdens een diner op de Nederlandse am bassade in de Belgische hoofd stad. Ondertussen voerden ook de Britse onderhandelaar Heath en de Westduitse vice-kanselier Er- hard een bespreking. Heath had eerder gesproken met de specia le afgezant van president Kenne dy voor E.E.G.-aangelegenheden, Herter, en minister Spaak. Prof. Erhard was zondagmid dag bij zjjn aankomst in Brussel niet erg optimistisch gestemd over de vooruitzichten van liet komende overleg. Vóórdat hij een ontmoeting had met Heath voer de hij een bespreking met de Ita liaanse minister van Buitenland se Zaken, Piccioni. Na afloop daarvan zei Erhard, dat zijn dele. gatie en die van Italië hetzelfde standpunt huldigden. Volgens Westduitse delegatiekringen hangt de definitieve vorm van het verwachte Westduitse com- promisoorstel af van de bilatera le besprekingen die Erhard mo menteel voert. Bondskanselier Adenauer heeft president Kennedy laten weten, dat hij er niet in is geslaagd president De Gaulle over te ha len tot goedkeuring van Enge- lands toetreding tot de E. E. G., zo wordt van welingelichte zijde te Washington vernomen. ■In Bonn heeft het kabinet vrijdagavond met algemene stemmen besloten te blijven bij de eerder omschreven politiek tot ondersteuning van de Britse toetreding. Deze toetreding is volgens een West-Duitse rege ringsverklaring nodig „om poli tieke en economische redenen". Een sterke West-Duitse dele gatie ging gisteren naar Brussel met een voorstel om de dreigen de ineenstorting van de bespre kingen met Engeland te voorko komen. In regeringskringen in Lon den acht men de kans gering, dat Duitsland meer kan doen dan tijd winnen in de hoop dat er een of andere oplossing zal komen opdagen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft in een persgesprek met klem het bericht tegengespro ken dat Amerika de Europese markt zou willen laten uiteen vallen in het belang van dc Amerikaanse handel. Spaak zei dat Kennedy een grotere samen werking tussen de Europese ge meenschap en Amerika wil, teneinde de kracht van het Westen te doen toenemen, ook bij de economische concurrentie met het Sowjet-blok. De Verenigde Stalen, de Sow- jet-Unie en geheel Europa zullen opnieuw op de rand van een kernoorlog worden gebracht, wanneer het risico van de Weste lijke verplichtingen tegenover Berlijn door Sowjetrussische druk weer groter zou worden. Dit hebben heden de vier Ame rikaanse senaatsleden Mike Mansfield, Caleb Boggs, Clairbor- ne Pell en Benjamin Smith in de commissie voor Buitenlandse Za ken van de Amerikaanse Senaat gezegd. De vier senatoren Smith is intussen uit de senaat verdwenen hebben aan het eind van het afgelopen jaar op verzoek van president Kennedy een reis gemaakt naar Berlijn en zuidoost-Azië, om zich ter plaat se van de toestand daar op de hoogte te stellen. Zij noemden de muur in Berlijn een concreet be wijs voor de communistische vastbeslotenheid, om de vreedza me hereniging van Duitsland te verhinderen. Volgens hen zijn de Russen niet de enigen in Europa die er zo over denken. De senaatsleden achten het „absoluut noodzakelijk" dat er, wanneer Europa op langere ter mijn bij een verdeeld Duitsland in vrede moet blijven leven, een oplossing gevonden wordt voor de menselijke vraagstukken die door de muur ontstaan zijn. Te gelijkertijd moet er een bevredi gende regeling tot stand komen over de toegang tot Berlijn. De voorlopige oplossing, die gelegen is in de internationalisering van de gehele stad Berlijn, is volgens hen slechts mogelijk, wanneer Oost- en West-Duitsland daarmee akkoord gaan. „De moeilijkheid is echter, dat de Westduitsers weigeren met de Oostduitsers on- dehandelingen te beginnen die tot een formele erkenning van de Oostduitse onafhankelijkheid zou den kunnen leiden, zo menen de senatoren. De vier mannen zijn voorts van oordeel, dat het ontbreken van een stabiele situatie in Berlijn en bijgevolg in geheel Europa zon der enige aanwijzing, wanneer of hoe hieraan een einde zal worden gemaakt, de Amerikaanse inter nationale financiële positie bena deelt. De Ver. Staten hadden lan ge tijd op de bres gestaan voor de ^verdediging van Berlijn en West Europa en daarvoor de be nodigde kosten en risico's gedra gen, zo zeiden zij. Dit was juist geweest, toen Europa nog ver woest en zwak was, maar in het tegenwoordige Europa heeft deze Amerikaanse positie „bepaalde anachronistische politieke aspec ten". In alle havens aan de Ameri kaanse oostkust en de Golf van Mexico zijn de havenarbeiders za terdag weer aan het werk gegaan na een staking die 34 dagen heeft geduurd. In New York werkten de ha venarbeiders zondag overdag 12 uur achtereen en maakten zij 's avonds overuren om de grote hoeveelheid goederen die zich in de haven had opgehoopt, weg te werken. Sinds het einde van de staking hebben 29 schepen de ha ven van New York verlaten. In de komende 24 uur zullen er naar verwacht nog 23 vertrekken. moderne coiffures de betere toiletartikelen electrische ontharing boutique robert Tijdens het bezoek, dat de Koningin hedenmiddag, de dag, waarop de actie „Open het dorp" besloten wordt, van onge veer drie tot vier uur aan de Johannastichting in Arnhem brengt, zal de Koningin een eigen bijdrage aan „Het Dorp" leveren. De Koningin zal dan na de ontvangst, waarbij ook de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en burgemeester C. G. Matser van Arnhem tegenwoordig zul len zijn, twee grensstenen plaat sen op het bouwterrein van „Het Dorp" tegenover de Johan nastichting aain de Heyenoord- seweg. Het ligt in de bedoeling om na de plechtigheid een documentai re met flitsen van de grote ac tie, die onlangs in het RAI-ge- bouw te Amsterdam is gehou den, te vertonen. Ook zal de Koningin in de school van de Johannastichting een fototentoonstelling bezich tigen. Hedemorgen zullen Mies Bouwman en dr. A. Klapwijk, de geneesheer-directeur van de Johannastichting, op het bouw terrein van „Het Dorp" een ge denksteen onthullen." Russische kernonderzeeër onder ijs naar Noordpool Een Russische, door kern energie aangedreven onderzeeër heeft de Noordpool bereikt, na een tocht ander het ijs, aldus een bericht van Tass. De kernondenreër, .de „Le- ninkski Komsomol" had tot taak een gevechtspositie in te nemen, om „vijandelijke" onderzeeërs te verhinderen raketten in de rich ting van de Sowjet-Unie af te vuren. De „vijandelijke" sche pen moesten worden opgespoord vernietigd, aldus Tass, daaraan toevoegend dat de „Leninski Komsomol" verscheidene dagen onder het ijs heeft gevaren. De onderzeeër heeft reeds eer der soortgelijke missies vervuld, o.a. voer het onder het ijs tus sen Frans Josefland en het eiland Victoria. Tijdens een van zijn laatste tochten in de Noordzee, ontdekte de „Leninski Komsomol" twee maal een verkenningsvdliegtuig van de Navo. Beide keren dook het schip met succes onder. Zeif onzichtbaar, ontmoette de „Leninski Komsomol" ver scheidene vrachtschepen, waar van de reisroute en snelheid konden worden vastgesteld, ter wijl ook hun radioberichten kon den worden opgevangen. Na het passeren van de 83ste breedtecirkel bracht de „Leninski Komsomol" contact tot stand met de staf van de Sowjet-mari- ne. Op een ijsveld werd door een groep aan land gezette matro zen de Sowjet-vlag gehesen. Taaie bacteriën Volgens een bericht van de „Philadelphia Bulletin" is het de microbioloog dr. Joseph Valen- ta uit Philadelhia gelukt, bacte riën uit een Maya-graf in Tikal slaap" van meer dan 1.000 jaar weer tot leven te brengen. Dr. Valenta is van mening, dat enige van de bateriën wellicht ziekteverwekkers zijn. Dan zou de mogelijkheid bestaan, dat men een aanwijzing krijgt voor de ondergang van het oude rijk van de Maya's, waarvan Tikal één der hoofdsteden was. Westduitse politieofficieren uit hechtenis ontslagen Drie hoge Westduitse politie officieren de commissarissen Josef Kuhr en Heinrich Plantius uit Frankfort en hoofdcommissa ris Rudolf Eckert van Hamburg die in september waren ge arresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op rond 20.000 Joden in de Sow jet-Unie, zijn uit hechtenis ont slagen. Van officiële zijde is meege deeld, dat er blijkens de getui- gen-verklaringen niet genoeg grond is voor de verdenkingen. De drie zijn de vorige maand tegen borgtocht vrijgelaten. Zij moeten in een bepaald district blijven. Het onderzoek naar hun activiteit in de oorlogsjaren zal echter -..orden voortgezet. Ex- S.S.-er Adolf Pétsch die ook in september werd gearresteerd, is niet vrijgelaten. Ilij heeft bekend dat hij zo'n 6000 Joden heeft ver moord. Wanneer de gemeenschappe lijke markt tot autarkische blok vorming gaat leiden kunnen de belangen van de Nederlandse scheepvaartondernemingen en de nationale havenbelangen in het gedrang komen, aldus een com muniqué van de scheepvaartver enigingen Noord en Zuid in Am sterdam en Rotterdam, naar aan leiding van recente uitlatingen van de Franse president De Gaulle over de Europese integra tie. Met de raad van Nederland se werkgeversverbonden, waar in deze scheepvaartverenigingen via het Centraal Werkgeversver bond zijn aangesloten, voorzien de scneepvaartverenigingen dat deze vrees niet ongegrond is wan neer het verenigd koninkrijk niet tot het verdrag van Rome mocht toetreden. De besturen der scheepvaartverenigingen achten het derhalve noodzakelijk ter kennis van de Nederlandse rege ring te brengen dat een te sterk naar binnen gerichte gemeen schappelijke markt met name voor het nationale havenbestel slechts nadelige gevolgen kan hebben. Een telegram van de na volgende inhoud werd om die reden tot de minister president en de ministers van Buitenland se Zaken, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat gericht: „De scheepvaartverenigingen Noord en Zuid te Amsterdam en Rotterdam, onderschrijven ten volle de verklaring vati de raad van Nederlandse Werkgeversver bonden van 21 jan. j.l. over de Europese integratie. Ook zij zien in het standpunt van de presi dent van de Franse republiek een groot gevaar voor het tot stand komen van een integratie in rui mer verband. De Nederlandse zeehavens zijn in hoge mate af hankelijk van een onbelemmerd handelsverkeer mede met landen buiten de gemeenschappelijke markt. Door andere landen, met name het Verenigd Koninkrijk, buiten te sluiten wordt de handel met deze derde landen bedreigd. Een hernieuwd „continentaal stel sel" zal in de eerste plaats onze zeehavens onnoemelijke schade berokkenen. Om die reden ver oorloven wij ons het dringend beroep op u met alle middelen elke autarkische blokvorming te voorkomen." De uitslag van de volksstem ming in Teheran over de door de sjah voorgestelde sociale en agra rische hervormingsplannen is be kend. 521.074 stemmen werden ten gunste van het plan uitge bracht en slechts 834 tegen. Zoals bekend is behelzen de hervormingsplannen van de sjah verdeling van grote landgoede ren, die eigendom zijn van parti culieren, onder arme boeren, meedeling door arbeiders in be- President Kennedy heeft op dracht gegeven de ondergrondse kernproeven in de Nevada-woes- tijn te staken tijdens de onderhan delingen in Washington en New York tussen Oost en West over een verdrag tot het verbieden van kernproeven. Melkverbruik in Rotterdam verdubbeld Melk in dozen Een grote melkhandel in Rot terdam (Sterovita) verkoopt se dert het water in Rotterdam niet meer te drinken is, ongeveer tweemaal zoveel melk als nor maal in Rotterdam en Schiedam. Het is deze onderneming daardoor niet mogelijk haar flessen te gebruiken voor de verkoop van „lekker water", maar zij heeft er iets anders op gevonden. In Dordrecht heeft zij een vestiging, die melk en melkprodukten (chocolademelk enz.) in een speciale soort vet- afstotend papier, het zogenaam de pure pasck, verpakt voor de levering aan de Amerikaanse troepen in Duitsland. In dit pa pier wordt nu water verpakt. De gehele nacht wordt er doorge werkt om op deze wijze 100.000 liter water ter beschikking van de Rotterdammers te stellen. Het in deze papieren dozen ver pakte water werd in de nacht van vrijdag op zaterdag nog met 15 vrachtauto's naar de Maas stad gebracht. Het water wordt voor tien cent per „doos" van 0,94 liter verkocht, wat volgens de melkonderneming beneden de kostprijs ligt. ACTIE VOOR HARTPATIËNT BRACHT REEDS ƒ10.000 OP De zaterdagavond begonnen ac tie om de heer H. Ruijs uit Heesch in staat te stellen de kos ten van zijn zeer zware hartope ratie, die in de Ver. Stater; is ver richt, te betalen, had zendag avond reeds ongeveer 10.000 op gebracht. De actie wordt voort gezet, want de heer Ruijs heelt circa 30.000 nodig, niet alleen voor zijn operatie, maar ook voor alles, wat ermee samenhangt, zo als de reis van het echtpaar Ruijs naar Amerika en terug en het verblijf aldaar, dat niet van korte duur zal zijn. De heer Ruijs moet na zijn ope. ratie nog ruim twee weken in het ziekenhuis blijven. Vervolgens moet hij drie maan den rusten, alvorens hij de terug reis naar Nederland zal kunnen aanvaarden. Zaterdagavond is een telefoon gesprek met de echtgenote van de patiënt gevoerd. Zij kon mee delen, dat de toestand van haai man langzaam vooruit gaat. Volgens de artsen was de heer Ruijs nog juist op tijd; was hij later gekomen, dan was er niets meer te redden geweest. De actie in Heesch wordt ge voerd naar het voorbeeld van de actie „Open het dorp", d.w.z. met collectes, voorstellingen, loterij en enz. In een door het Witte Huis uit gegeven verklaring wordt ge zegd, dat de Ver. Staten niet van plan zijn nogmaals op een mora torium voor onbepaalde tijd in te gaan. President Kennedy heeft echter de commissie voor atoom energie verzocht verdere onder grondse proeven in de, in de na zomer van 1961 begonnen serie, uit te stellen zolang de Britse, Amerikaanse en Russische ver tegenwoordigers besprekingen voeren over het verbieden van kernproeven. President Kennedy verklaarde, dat de Ver. Staten de proeven elk ogenblik kunnen hervatten en „als het duidelijk is, dat wij geen doeltreffende overeenkomst kun nen bereiken, zullen wij dienover eenkomstig handelen". De onderhandelingen tussen Oost en West zullen morgen in New York worden hervat De perschef van het Witte Huis zei dat de Ver. Staten momenteel niet van plan zijn nieuwe kern proeven in de atmosfeer te gaan nemen. Het Sowjetrussische persbu reau Tass heeft het besluit tot staken van de kernproeven zon der commentaar gemeld. drijfswinsten, nationalisatie van particulier bosbezit, verplicht on. derwijs en een nieuwe kieswet. Geestelijkheid en grootgrond bezitters hadden vrijdagavond in Teheran gedemonstreerd tegen de plannen, daarbij gesteund door aanhangers van de partij van Mossadeq, het rechtse natio nale front, Perzische kranten hebben ge meld, dat in Tabriz 81.9900 „ja's" en 2 „neens" zijn uitgebracht. In Sjiraz waren er 51.681 mensen die „ja" en 2 die „neen" stemden. In Qazvin, het centrum van de jongste grote aardbevingen, be droeg het aantal ja-stemmers 16.881 en het aantal nee-stem mers 47. Zelfs in de heilige stad Qom, die beschouwd werd als een van de belangrijkste bolwerken van de oppositie, werden er slechts 104 kiezers die tegen stemden tegen 16.310 vóórstem mers. De vrouwen in Perzië hebben zaterdag voor het eerst gestemd. Hun stemmen kwamen echter in aparte bussen en worden niet meegeteld, omdat zij officieel nog geen stemrecht hebben. Men heeft hen alleen tot de stemming toegelaten omdat zij er zo sterk op hebben aangedrongen. Lawine eist 3 mensenlevens Bij een lawine op de 1670 me ter hoge Kanipenwand in Beieren zijn zondagmiddag vermoedelijk drie mensen om het leven geko men. Zij behoorden tot een groep van acht skiërs die door een reusachtige sneeuwmassa werd meegesleurd. Slechts vijf mensen konden zie)» uit de sneeuw be vrijden. Een man uit Schleisheim bij Mvinehen, zijn driejarig kind en zijn zwager werden levend be dolven. Bij de reddingsactie, die onmiddellijk werd ingezet, werd tot dusver alleen het lijk van de vader begonnen. Zondagavond moest het zoeken wegens de duisternis worden ge staakt. Men heeft vrijwel geen hoop meer, dat de zwager en het kind nog levend gevonden zul len worden. Vorst trekt iets terug Het weerbeeld in West-Euro pa staat onder invloed van een bijzonder krachtig en omvang rijk gebied van hoge luchtdruk met een kerndruk van 1048 mb boven de Britse eilanden. Nadat tussen dit hogedrukge- bied en een depressie die over Polen naar het zuiden trok, in de loop van zaterdag met krach tige noordelijke winden tijdelijk lucht binnenstroomde waarin de temperaturen boven nul kwamen, MAANDAG 28 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.rn. 3.38 4.13 4.53 5.03' n.m 4.04' 4J9 5.19 5.29 DINSDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.18 4.53 5.33 4.21 n.m. 4.46 5.21 6.01 4.46 ZON MAAN op onder OD ondei Jan, 28 8.28 17.19 10.12 21.07 29 8.26 17.21 10.37 22.28 30 8.25 17.22 11.01 23.48 31 8.23 17.24 11.24 y hetgeen in het zuidoosten van het land werd vooraf gegaan door sneeuwval, drong later weer drogere lucht binnen met weinig bewolking, zodat het in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer 1 tot 4 graden vroor. Zondag overdag steeg 't kwik, mede dank zij de sterke instra ling tot omstreeks 2 graden boven nul. Aalleen Zuid-Lim burg noteerde een ijsdag, want daar bleef het maximum onder nul. In de loop van zondag stroom de langzaam vochtige lucht waarin vrij veel bewolking voor komt, via de Noordzee zuid waarts. Deze lucht drong in de avond het noorden van het land binnen, hetgeen plaatselijk wat lichte regen en in het noorden ook enkele mistvelden veroor zaakte. Het laat zich aanzien dat ook vandaag met zwakke noordelijke winden deze lucht met wolken velden over ons land zal trekken waarbij de temperaturen dan juist even boven het vriespunt zullen liggen. Overigens brengt het krachtige hogedrukgebied rustig en over wegend droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lichte dooi Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Hier en daar ook mist. Zwakke noordelij ke wind. Lichte dooi

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1