Noodstuatie dreigt in ons land lekker en gezond Eric de Noorman - Het raadsel Egil Westduitse regeringswoord voerder over E.E.G. Het drinkwater van Rotterdam Per 1 februari start „O 11 met meldingen Lijm hout met CETAFLEX Ceta-Bever Zaterdag 26 januari 1963 DE VRIJE ZEEUW Pa "in a 7 KOLENPROBLEMEN VOGELSTERFTE ELFSTEDENTOCHT ALGEMENE PREMIE SPAARWET Grote vogelsterfte Elfstedentocht een barre tocht Het rijk beloont spaarzin DE GAULLE SPRAK WRAK VAN TANKER GEÏDENTIFICEERD DE AANSLAG OP DE GAULLE VERTROUWENSVOTUM VOOR NEHROE President-directeur van persbureau Reuter overleden DUITSE REDDINGSMEDAILLE VOOR NEDERLANDERS VAKANTIEREGELING EN VOOR WIJKBEZORGING MELK Er dreigt langzamerhand een noodtoestand te ontstaan in ons lancl met betrekking tot de brandstofvoorziening. Het gehele scheepvaartverkeer is nu door de s „.ige vorst die onze vaarwa teren heeft dichtgevroren, uitgeschakeld, waardoor een belangrijk deel van de aanvoercapaciteit is uitgevallen, vooral waar het de zogenaamde industriekolen betreft. Alles moet nu door de Neder landse Spoorwegen worde:-, vervoerd. Welk een overbelasting dit voor dit bedrijf betekent, wordt wel duidelijk wanneer we weten, dat normaal in het winterseizoen on geveer 1200 wagons van de N. S. per dag deelnemen aan kolenver- voer. Nu zijn het er ruim 10.000 per dag. Hiervoor hebbzn de N. S. alle beschikbare en voor dit doel bruikbare wagons moeten in schakelen. Daar komt echter bij, dat dit bedrijf bovendien nog te kampen heeft met vertragingen, overlast door het sneeuwstuiven en de vorst die wissels doet vastvriezen enzovoort. De aanvoerca paciteit is door het uitvallen van de scheepvaart teruggelopen tot 60 o, terwijl daarentegen de vraag van het publiek naar huis brandstof verveelvoudigd is. Een en ander heeft tot gevolg, dat vooral in de bevolkingscentra van het midden en westen van ons land op dit gebied als het ware een noodtoestand is ontstaan, die aanleiding heeft gegeven tot kolondistributie door de brandstoffenhandelaren. Men levert slechts mondjesmaat af om iedereen van wat brandstof te voorzien. In de Limburgse mijnen wurdt voldoende geproduceerd, maar het knelpunt wordt gevormd door het vervoer. In Limburg zit men te springen om wagons, opdat de gedolven kolen zo snel mogelijk kunnen worden afgevoerd naar de verbruikers. De N. S. doen wat zij kunnen, maar klagen er over, dat de kolenhandelaren de wa gons niet snel genoeg lossen. De kolenhandelaren op hun beurt klagen er over, dat het lossen veel meer tijd vergt, aangezien de kolen in de wagons na het wassen vastgevroren zijn. Al met al een bijzonder onprettige situatie. Wanneer niet snel een flinke dooi invalt, ziet het er met de kolenvoorziening zeer slecht uit. Er gaan reeds stemmen op om militairen in te schakelen bij het los sen van de kolen, of desnoods grote koionnes militaire vrachtwa gens in te schakelen ter assistentie van de spoorwegen om de ko len uit Limburg naar het noorden te transporteren. Deze afgrijselijke winter is voor vele vogels en andere in het wild levende die, en een ijzig graf. In het begin van de vorstperiode liep het nog zo'n vaart n.et, want de dieren konden wel een stootje hetioen en de mens greep al spoedig in door dagelijks extra voed sel te geven. We denken hierbij aan de schitterende akties, waarbij de dagelijkse auto's de polders in trekken om de dieren bij te voe deren, akties waarbij men niet schroomt vliegtuigen in te zetten om de in nood verkerende dieren op moeilijk bereikbare plaatsen te voederen, zoals op de Zuidhollandse eilanden, in de Biesbos, rondom het IJsselmeer en op de Wadden. Alle akties van de mens hebben echter niet kunnen verhinderen, dat nu de winter zo streng is en zo lang blijft voortduren, de zwak ken onder de dieren het moeten afleggen. De sterfte onder de vo gels is enorm. Zij die nu nog dagelijks de dieren voederen, kun nen dat konstateren. Het aantal dóde vogels wordt steeds groter en alleen de allersterksten maken een kans deze winter te overle ven, maar... dan moet de mens toch een behulpzame hand blijven uitsteken, want anders halen ze het niet. Daarom is het van het grootste belang dat alle handen ineen worden geslagen om nog te recitlgn wat er te redden is. Ook onder de vissen is een verschrikkelijke sterfte. Deze dieren ■krijgen door het dichtvriezen van het water gebrek aan zuurstof. Er is reeds een aktie-comité gevormd, dat alle hulp op dit gebied coördineert. Hier biedt men hulp door het via een wak inbrengen van zuurstof. Grote hoeveelheden kunnen worden ingepompt met compressoren. Overal heerst momenteel een noodtoestand, zowel bij mens als dier en slechts door gezamenlijke krachtinspanning kan deze win ter te boven worden gekomen. De Elfstedentocht heeft plaats gevonden, nadat er verschillende ma.cn twijfel was gerezen over het feit of deze monsterschaats- tociit wel of niet gehouden kon worden, dit in verband met de slechte kwaliteit van 't ijs en de grote hopen stuifsneeuw langs de roiue. Tenslotte heeft de vereniging besloten de tocht te laten plaats vinden, hoewel reeds hij voorbaat vaststond, dat dit zeker geen gemakkelijke tocht zou worden. Toch boekte men een record aan .ai inschrijvingen en wel zo'n dikke tienduizend, waarvan on geveer een goede vijfhonderd wedstrijdrijders. Het stond vast dat deze mannen het wel het zwaarst te verduren zouden krijgen. De tocht zelf bleek nog erger te zijn dan men had gedacht, om dat de rijders van de start af de wind steeds tegen hebben gehad. Hoe de route zich ook kronkelde, overal draaide de wind als bij afspraak mee. Hierdoor werd het een van de zwaarste tochten uit de geschiedenis van de Elfstedentocht. Een groot deel van de toer rijders werd zelfs van het ijs gehaald. Het aantal uitvallers was uiteraard bijzonder groot. Tenslotte was er één man die als eerste de eindstreep bereikte. Het was de heer Reinier Paping uit Ommen, die zich winnaar van deze werkelijk barre monsterrit mocht noemen. Het enthou siasme van het publiek in heel Nederland was enorm en het res pect voor de prestatie van de winnaar zeer groot. Hij werd als een held ingehaald, waarbij radio en televisie voor de nodige publici teit zorgden. Wie twaalfduizend gulden of minder per jaar verdient, tot de leeftijdsklasse van 25 tot 60 jaar behoort en een bedrag van 250,— per jaar kan sparen, zal voor dit laatste feit een beloning van ƒ50,uit 's Rijks schatkist ontvangen. Dit „pluimpje" van de overheid voor de spaarzin van de burger wordt een belastingvrije premie van twintig procent genoemd, uit te keren in het vijfde jaar na het jaar, waarin men de 250,heeft gespaard. Echtparen wier gezamenlijk inkomen de 12.000,grens niet overschrijdt, wacht een dubbele beloning. Zij kunnen na vijf jaar een premie van 100,— ontvangen, maar dan wordt van hen ver wacht, dat zij per jaar ook het dubbele bedrag (ƒ500,hebben bijeengebracht. In het kort is dit de strekking van een voorstel voor een Algemene Premie-spaarwet, bij de Tweede Kamer inge diend door de minister-president en de bewindsman van Finan ciën. '- [Nadruk verboden.) Günter von Hase, de woord- voerder van de Westduitse re gering, heeft vrijdag tijdens een persconferentie bevestigd dat de Westduitse delegatie maandag a.s. in Brussel voorstellen zal indienen die erop gericht zijn de onderhandelingen over Enge- lands toetreden tot de E. E. G. op gang te houden. Wil men daarbij vooruitgang boeken dan zal er echter toch iets meer moeten gebeuren dan het inven tariseren van hetgeen tot dusver werd bereikt, aldus Von Hase, daaraan toevoegend dat West- Duitsland het liefst zou zien dat met dit inventariseren niet te veel tijd gemoeid zou zijn. Het bc-angrljkste in de hui dige crisis noemde Von Hase het herstel van de eenheid bin nen de zes E. E. G.-landen. Dit is van fundamenteel belang voor het voortzetten van de pogin gen om Engeland in de E. E. G. te brengen. Hij zei, dat de Westduitse re gering vóór, tijdens en na de jongste ontmoeting in Parijs tussen president De Gaulle en bondskanselier Adenauer de toetreding van Engeland heeft gesteund, om bekende economi sche en politieke redenen. Deze toetreding zou moeten geschie den in een vorm die de struc tuur van het verdrag van Rome onaangetast laat en de tot nu toe door de E. E. G. bereikte 1 resultaten niet in gevaar brengt. „Groot-Brittannië heeft de kleine atoommacht die het be zat, aan de Verenigde Staten gegeven. Het had die net zo goed aan Europa kunnen geven. Wel aan. het heeft gekozen...", aldus heeft president De Gaulle op een receptie gezegd tegen leden van de Franse nationale verga dering. Wat de huidige moedijk- heden met Engeland betreft zei De Gaulle dat de belangen van Groot-Brittannië en van Europa uiteenlopen. „Churchill heeft eens gezegdals ik moest kiezen tussen Europa en de wijde ruimte, zou ik de wijde ruimte kiezen". On de vraag of hij van mening is dat de gemeenschappelijke markt zal uiteenvallen, zei de Franse president„Helemaal niet. Neem Italië bijvoorbeeld. Dat heeft onze kolen nod'g, en ons staal, en verkoopt ons daar na zijn „Fiats", dus..." West-Duitsland moest voor anker worden gelegd, „anders zou dit land op drift geraken". „De basis van Europa is het samengaan van Frankrijk en Duitsland", aldus De Gaulle. Het wrak van de omgeslagen tanker, die van de Noordzee naar de Nieuwe Waterweg werd gesleept, is door duikers van de bergingsmaatschappii in de ha ven Europoort geïdentificeerd als dat van de „Thuntank 7". De 36-jarige luitenant-kolonel Jean-Marie Bastien-Thiry van de Franse luchtmacht, die zou hebben bekend dat hij de le'der was van de aanslag op president De Gaulle in augustus j.l„ heeft in een brief aan de minister van Justitie geschreven dat hij en zijn acht medebeklaagden niet voor de militaire rechtbank zul len verschijnen wanneer maan dag het proces tegen hen en zes voortvluchtigen begint. Hij noemt de rechtbank „on wettig" en het huidige regime „slechts een regering de facto" omdat het de grondwet zou heb ben geschonden. In juridische kringen ver klaart men dat de militaire rechtbank kan besluiten de be klaagden met geweid te laten voorleiden. LEKKERWATER TE KOOP IN ROTTERDAM Naast een door de gemeente Botterdam ingestelde waterdis tributie voor zieken, biedt eeir coöperatie voor bedreven en par ticulieren „lekker" water voor 0,15 per fles aan. De pasteuri- seermaehines van het bedrijf draaien op volle toeren om aan de aanvraag te voldoen. Naast verkoop in diverse winkels wordt ook van de kar gevent. Zoals be kend, is het zoutgehalte van het drinkwater in de gemeente Bot terdam toegenomen. Door dezelf de methode te volgen als bij de pasteurisatie van melk maakt men van „vies" Botterdanise w,*"*er „lekker" water. Foto: De kruidenier heeft er een artikel bij: genastenriseerd wateren liefhebbers ge noeg. Er is opnieuw verbetering ge komen in het Rotterdamse drinkwater, al komt dat niet di rect in de smaak tot uiting Donderdagnacht namelijk heeft het drinkwaterleidingbedrijf ri vierwater opgenomen dat een zoutgehalte had van 1400 mg per liter, overigens nog het viervou dige va nde normale samenstel ling. Dat betekende een belang rijke winst ten opzichte van don derdag (2700 mg per liter) en woensdag (3500 mg per liter). In twee dagen tijds is het zout gehalte dus meer dan gehal veerd. De verbetering wordt toege schreven aan twee maatregelen van rijkswaterstaat: het onenen van het Betuwepand, waardoor het water van de Waal afstroomt via de Lek. en het sluiten b>i hoog water van de stuw bij Krimnen in de Holla^dsche I-Ts- sel. Daardoor namelük kan bij vloed het zeewater het zoete wa ter van de Hollandsche IJssel dice van de normale samenstel- stuw weer geopend en stroomt het water af naar Rotterdam. Het da^el'iks leven in Rotter dam heeft zich al min of meer aan de situatie aangepast. Vrij wel alle horeca-bedrijven in de ze+i-ep hun konies koffie en thee met duinwater u;t Den Haag, dat in de met drinkwater toch niet verwende Maasstad ais een ongekende lekkernij geldt. De meeste huisvrouwen hebben nu ook een of meer liters drink water in reserve: sommigen ko nen dat b'i hun m^ikhandelasr. Pros: 15 cent per literAn deren sturen hun mannen er op uit om het kostbare vocht te ha len in Den F"»". Hoek van Hol land of Dordrecht. Voor de be drijven, ziekenhuizen, verzor gingstehuizen en babies zijn sneciale maatregelen getroffen. Kén tvoische reactie overheerst: bet Haagse duinwater is te flauw voor de Rotterdammers De diergaarde Blüdorp heeft vrjidagmoreen ook goed drink water beschikbaar gesteld, dat afkomstig is uit de eigen wel putten. De Rotterdammers kun nen zich voor de verkrijging daarvan melden bij de dienstin gang van het park. Het water wordt gratis geleverd. Het Indiase Lagerhuis heeft vrijdag premier Nehroe zijn fiat gegeven om de politiek ter op lossing van het grensgeschil met communistisch-China voort te zetten. Een socialistisch amendement, waarin werd geëist dat de voorstellen der Colombo- conferentie zouden worden af gewezen, kreeg niet voldoende stemmen om té Worden aange nomen. Volgens de secretaris-gene raal van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken, R. K. Nehroe, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, heeft de Sowjetrussische regering hem haar „sympathie en begrip" voor de huidige politiek van In dia betuigd. Op een persconfe rentie zei de secretaris-generaal, dat de Sowjet-Unie India voor een aantal projecten extra hulp zou verlenen. Binnenkort zou den Russische technici naar In dia vertrekken om hulp te ver lenen bij de bouw van een fa briek voor Mig-21-straaljagers. De president-directeur van het Engelse persbureau Reuter, Walton Adamson Cole, is vrij dag overleden. De heer Cole was 50 jaar oud. Hij was kortgeleden in zo verre van een zware bronchitis aanval hersteld, dat hij zijn werk kon hervatten. Hij zou echter binnen enkele dagen voor onderzoek in een ziekenhuis worden opgenomen omdat zijn gezondheid zorgen bleef baren. De heer Cole overleed op zijn kantooi-. Voor hun moedig optreden tij dens de scheepsramp met de „Tina Scarlett'' in oktober 1960 od de Rijn bij Lobith nebben gis teren vier Nederlanders, vier Duitse schippers en twee Duitse politiemannen de reddingsme- daille van de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen gekre gen- In totaal 14 schepen waren bij de ramp betrokken. Twee men sen kwamen om het leven en 19 werden gewond. De ramp ont stond toen een Nederlandse sleep, boot' ter hoogte van Emmerik zijn sleep, de in Deense opdracht in Keulen gebouwde veerboot ,Tina Scarlett" verloor, die daar op tegen de Belgiscne tankboot Diamant" op voer. De stuur man van deze tankboot draaide met het oog op het gevaar van een ontploffing, de landingtanks open waardoor binnen korte tijd brandende vliegtuigbenzine en dieselolie op de Rijn dreef. Inmid dels waren twee Nederlandse mo torschepen tegen de beide sche pen opgevaren, waarvan er een onmiddellijk zonk. De brandende olie in de rivier had nog een aan tal andere schepen in vlam ge zet. Het Nederlandse scnippers- echtpaar uit Rotterdam en de binnenschippers A. en H. van Bommel (vader en zoon) hadden met gevaar voor eigen Iepen mensen uit de vuurzee gered. Ook hadden zij een stuurloos schip uit de gevarenzöne ge sleept. Het bedrijfschap voor de de tailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft vrijdag op zijn openbare vergadering in Utrecht een ontwerp-verorde- ning goedgekeurd, waarin een regeling wordt getroffen voor de vakanties van melkhande laren. Deze verordening zal alleen van kracht zijn in die gevallen, waarin plaatselijk geen vrijwil lige vakantieregelingen totstand komen, omdat enkele melkhan delaren er niet aan willen mee werken. Wanneer 60 procent of meer van de melkdetaillisten in een bepaalde gemeente een vakantieregeling wenst, kan daartoe een verzoek worden in gediend bij de commissie vakan tieregelingen van het bedrijf schap, die op haar beurt weer plaatselijke adviescommissies in stelt. Komt de bedrijfschaps commissie tot de conclusie, dat een regeling is gewenst, dan kan zij deze voor de gehele melk handel in de betrokken plaats verplicht stellen. Het is ook haar taak, een vakantierooster te maken met een omschrijving van de voor het gebied geldende vakantieperiode en van de maat regelen die nodig zijn om in die tijd een redelijke melkvoorzie- ning in stand te houden. Het aantal vrije dagen voor de melk- Het bestuur van de organisatie ter bestrijding van de verkeers onveiligheid „O 11" heeft de deel nemers verzocht met ingang van 1 februari te beginnen de ver- keersgevaariijke handelingen te melden, die door hen zijn gesig naleerd. Dit staat als elfde en laatste conclusie genoteerd in een circulaire van de organisatie en vormt het slotstuk van het beraad en overleg van het be stuur naar aanleiding van vele reacties op het streverl van „O 11". Aangifte bij de politie is een uiterste maatregel, die wordt getroffen, wanneer een wegge bruiker regelmatig de veiligheid op de weg in gevaar brengt. Dat is het geval, volgens de circu laire, wanneer een weggebruiker in een betrekkelijk korte periode tenminste driemaal een enstige aanslag op de verkeersveiligheid heeft gepleegd. „O 11" beschouwt zich niet als een soort verlengstuk van de po litie. De organisatie beperkt zich tot het bij toeval signaleren van verkeersgevaarlijke handelingen. Bezwaren tegen de werkwijze wegen niet op tegen het feit, dat het om mensenlevens gaat, waar bij nog komt, dat vrijwel alle aangevoerde bezwaren, volgens de circulaire, vrij eenvoudig zijn te ondervangen. Over de houding van de twee grote verkeersbonden tegenover „O 11" zegt het bestuur van de Organisatie, dat slechts argumen- ond 2000 doden en 50.000 gewon, ten zijn aangevoerd, die bij nade re beschouwing weinig steekhou dend en gemakkelijk te weerleg gen zijn. Ook wordt bij de deelnemers een juiste mentaliteit belangrij ker geacht voor het signaleren van een verkeersgevaarlijke han deling dan een gedetailleerde wetskennis. De weggebruiker, van wie wordt gemeld, dat hij een ver keersgevaarlijke handeling' heeft uitgevoerd, krijgt bij „O 11" alle handelaren en -bezorgers is dan maximaal twaalf. De vakant;eregeling moet worden gepubliceerd, zodat alle belanghebbende consumenten er kennis van kunnen nemen. kans tot een wederwoord. De deelnemers beschouwen zichzelf niet als een soort super weggebruikers. Wel beseffen zij het goede voorbeeld te moeten geven. Nu op korte termijn niet vol doende bevoegd toezicht op het wegverkeer beschikbaar zal zijn, lijkt het uit praktische overwe gingen wenselijk, particulier hier de helpende hand te bieden. Is het vreemd, dat weggebrui kers elkaar zo af en toen eens even tot de orde roepen?, zo vraagt de organisatie zich nog af. Uiteindelijk kleven aan elke maatregel van enigszins ingrij pende aard bezwaren. Het gaat om een zaak, die ons volk jaar lijks rond 2000 doden en 50.000 gewonden kost. Namens het bestuur van „O 11" deelde de penningmeester, de heer E. C. G. Nijsen uit Geleen, desgevraagd mee, dat de organi satie momenteel beschikt over ongeveer honderd deelnemers, die mede de activiteiten zullen financieren door een contributie van 25,Deze deelnemers wo nen voor het overgrote deel in Zuid-Limburg. Voor een effectief optreden' van „O 11" in geheel Nederland acht de heer Nijsen ongeveer 3000 deelnemers nodig. De dicht heid in Zuid-Limburg vond hij toereikend, om binnenkort een aantoonbaar resultaat te beha len, waarmee tevens antwoord wordt gegeven op de vraag of aan „O 11" al dan niet een goed idee ten grondslag ligt. Van de honderd deelnemers is het merendeel op uitnodiging aangetrokken. Van hen, die aan meldden als zodanig kon 98 pro cent worden geaccepteerd. Bij de selectie wordt in eerste instantie gelet op de mentaliteit van de deelnemer. Het gaat niet in de eerste plaats om het beoordelen van wettelüke foute handelingen in het verkeer.» zo zegt de circu laire. JONGETJE OMGEKOMEN Vrijdagmiddag tegen twaalf uur is het zesjarig jongetje J, Brabers op de Korvelseweg in Tilburg door een bestelauto ge grepen toen het kind plotseling de rijweg opliep. Kort na aan komst in het ziekenhuis is het kind overleden. 5. „Voor ik mijn mannen mee geef, wil ik eerst even weten wat voor vlees ik in-de kuip heb," zegt Eric, „want ik geloof vreemdeling, dat er in deze streken nogal veel piraten voorkomen." De man lacht spottend. „Meent ge wellicht dat ik een piraat ben," antwoordt hij. „Mensenkennis hebt ge niet, merk ik. Haha, een eer baar handelaar hen ik, uit de koers geslagen door de zware storm, waarbij mijn scheepje, zoals ik al vertelde gehavend werd. Maar als ge mij niet vertrouwt de zwara-slaperige oogleden wor den weer half opgetrokken en met duidelijk misnoegen monstert de man de om hem heen staande krijgers. Inmiddels is Ei-win, merkende dat er wat op zijn vaders schip aan de hand is, ook aan boord geko men, Eric geeft zijn zoon een te ken, en zo dat de bezoeker het niet horen kan, licht hij Erwin in. „Ik vertrouw die kerel niet he lemaal," besluit Erie, „en daarom is het misschien wel goed, als jij met een paar man daar heen gaat, dan kun je je ogen eens de kost geven, en probeer er dan meteen achter te komen of er nog meer schepen in de baai liggen." Erwin knikt kort en Eric deelt zijn besluit aan de vreemdeling mede. Deze maakt een stijve bui ging. „Ge weet werkelijk niet hoe verheugd ik ben," zegt hij, „nee werkelijk, als gij mij niet had wil len helpen, gaf ik Opeens zwijgt hij abrupten als Eric de man's starende blik volgt, ziet hij Egil temidden varï de krijgers staan. „O... hèin ieder geval, diep bedankt voor uw hulp, edele heer," wendt de vreem deling zich dan tot Eric, die ver wonderd toekijkt. „Duizendmaal bedankt......" en met nog een laatste snelle blik op Egil, haast de vreemdeling zich van boord.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7